Plaatselijk Bk Onderwijs. Kerknieuws. Distributie zachte zeep. Na de thans plaats vindende distributie van zachte zeep, zijn Bij de zeepfabrieken geen voldoende chemicaliën beschikbaar om de voor de v&lgendas 4 wekelijksebs periode benoedigde hoeveelheden zachte zeep te kunnen leveren. Ten gevolge hiervan is het noodzakel^k de volgende periode wan 4 weken voer de distributie van zachte zeep over te slaan. Ter vervanging van het zachte zeep- rantsoen zal gedurende de maand No vember door het Rijkskantoor voor zeep op de gebruikelijke wijze een extra rant soen van 62"/i gram zeeppoeder met een vetzuurgehalte van 10 pet. en van 100 gram harde zeep met sen vetzuurgehalte van 25 pet., worden beschikbaar gesteld. Uit da ProvïP.sie. jttttStiUWg. 'Zaterdagmiddag had iu tegenwoordigheid van vete leden van het Plaatselijk Comité van. 'den Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding de sluiting plaats van den kweekelingencursus voor spelleiders, die 20 "October 1917 begon nen is. Door den voorzitter, den hieer P. Dumon Tak, werd de bijéénkomst mfet een korf woord van welkom geopend, Jvaarna de leider van den cursus, die heer \V. de Graaf, voor de cursisten een uiteenzetting gaf van den invloed van lichaamsoefeningen in 't algemeen en van het spel, inzonderheid het 'openlucht spel, in het bijzonder pp geest, gemoed en karakter. De voorzitter- reikte vervolgens aan 5 vrouwelijke: en 14 mannelijke kweekelin- gen het door den Ned. Bond yan Li chamelijke Opvoeding verstrekte diploma uit en spoorde de gediplomeerden aan de gedurende den cursus opgedane ken nis en vaardigheid in 'de praktijk aam de jeugd ten goede te doen komen. Door een der kweekelingen werden jvoordeni van warmen dank gesproken, voor het genoten onderricht en voor de aangename, vriendelijke leiding. Als be wijs Van v/srii 5e» -lai- der een .souvenir aangeboden, waarvoor deze zijn dank bracht. Hiermede was de derde kweekelingen cursus geëindigd en zal de vierde, ver moedelijk met 24 kweekelingen, Zater dag 26 October a.s. .worden geopenld. Soes. Gaarne verwijzen we naar de advertentie van de Vér. voor Chr. Win- terleziegeH te dezer plaatse. Op Vrijdag 25 October hoopt voor haar op te treden de bekende seeroiaris van het Zendings genootschap der Evangelische Broeder gemeente te Zeist, de eerwaarde heer H, Weiss. Hij zal vertellen van zijn erva ringen in Suriname en de veelbelovende causerie opluisteren met prachtige licht beelden. Zijn redenaarstalent, de schat zijner ervaringen en zijm uitmuntende lantaren, het zijn alle waarborgeB, dat 'teen goede avond wordt. Het is dan ook te verwachten dat de leden en hun huisgenootea trouw zullen opkomendat van de gelegenheid tot bezoek, welke voor alleenstaande perso nen geschapen is, een ruim gebruik gemaakt zal worden ea dat ook vele personen van buiten Gees den beer Weiss gaan hoorea. In de 2 November te houden alge- meene ledenvergadering zal het verdere werkplan besproken worden. Moge het ledental dezer jonge, doch reeds nuttig werkende vereeniging sterk toenemen en mogen nog vele belangwekkende lezin gen volgen. Koadefcerke. Men schrijft ons uit Kou- dekerke d.d. 18 October: Ook de christelijke meisjesvereeniging Phébé", die ten doel heeft het vervaar digen van kleedingstukken voor de armen van alle gezindten, ondervond den druk der tijden, in den vorm dat de kosten van aanschaffen van de grondstoffen zoa zeer zijn gestegen, dat naar middelen moest 'worden omgezien om de kas te versterken. En men besloot een Bazar te houden en weldra kwamen van alle kanten, zoowel van de leden der veree- niging als van buitenaf de geschenken oevloeien. Niet mogelijk om al het fraaie en nuttige bij name te noemen, alles verdient een eervolle vermelding. Hedenmiddag om 5 uur werd de bazar geopend door den heer Gerlach van St. Jocsland, daar onze burgemeester door een lichte ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn. De heer Gerlach sprak een woord van zeer verdiende waardeering en dank tot de meisjes die aan het goede doel hebben meegewerkt en iu het bijzonder tot de dames Holm en Van BohemeD, die geen moeite hebben ontzien om alles te doen slagen. Een koor van nieisjes onder leHing van mevrouw Weelinga zong net veel gevoel eenige liederen en ook mevrouw Woelinga komt toe oen woord van har- telijken dank voor de hulp in deze ver leend. Ook Freule van Doorn toonde hare sympathie door het zenden van een partij groene planten en bloemen, waardoor het lokaal een gezelligen aanblik vertoonde. Na de opening begon de verkoop en het talrijke publiek zal zich zeker niet onbetuigd laten, wetende welk schoon en edel doel wordt beoogd. Wsmeiüioge. Zaterdagavond werd door de soldaatkommiezen alhier aangehouden een zekere S. van Kattendijjke, welke op zijn rijwiel plm. 75 K.G. tarwemeel vervoerde. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen werd het tarwemeel per kruiwagen door de kommiezen naar het gem. huis gereden en tegen S. proces verbaal opgemaakt wegens ongedekt vervoer. Wemeldinge, Zaterdag vergaderde de Raad. Tegenwoordig alle leden. Ingeko men zijn eene kennisgeving vain de Dia conie der Ned. Herv. gemeente, dat zij bereid is op de oude voorwaarden f 100 bij te dragen in de kosten van den ge neeskundigen dienst. Dei voorzitter deelt mede, dat tot leden van liet college yan zetters zijn herbenoemd Aueh. de Broe- kert en C. van Oosten Pzi. Nog is inge komen een schrijven van heit Bestuur van. de afdeeling Zeeland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, met verzoek de pensioensbijdrage van der ambtenaren geheel voor rekening der gemeente te nemen of anders uniformaliteit in da re geling te brengen. Opi voorstel van A. Dominicus wordt besicben de regeling te laten zoo ze thans is. Op een verzoek van Chr. van Hoorn om verhooging zijner jaarwedde over 1918 wordt op voorstel van B. en W. besloten over 1918 een duurtetoeslag te verleenen van f 50. Een verzoek van de afd. Goes van Ned. On derwijzers en van de afdeeling Wemel- dinge van Volksonderwijs inzake salaris- regeling van het onder wij zleind personeel van de' O. L. S'. in deze gemeente wordt voorgelezen en op voorstel van B. en iW. he'sloten deze adressen aan te hou den tot de herziening van de verorde ning. De begrootingi' van het Burgerlijk Armbestuur voor 1919 is ingekomen en zal worden gezonden naar de commissie van onderzoek. Hierna wordt vastgesteld eene verordening houdende verbod van het rooken door en het verstrekken van tabak aan jeugdige personen, volgons een door B. en W. overgelegd concept. Op voorstel van B. en W. wordt besloten deze machtiging te verleenen tot huur van een localitedt of het aanbrengen van kasten tot berging van materieel. De ge- meentebegrooting voor heit dienstjaar 1919 wordt -vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f51228.55, met een post voor on voorziene uitgaven van f 534.64i/2, ter wijl besloten word den liooMelijken omslag uit te trekken tot een bedrag van f20000; de jaarwedde van den ontvanger te ver- hoogen tot f 700, die van den, seine*"-.'- veldwachter Lat W, Van het hoofd der J4"f±rSoiiool tot f 650 en die van de helpster van de bewaarschool tot £150. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten betreffende herziening jaarwedden burgemeesters en secretaris-en. B'esloten wordt Ged. Staten mede te deelen, dat tegen het voorgestelde bedrag geen be zwaar bestaat, dochwaai- aan dit schrij ven terugwerkende kracht wordt verleend tot 1 Januari 1918, in verband met de late toezending gevaar bestaat, dat uit de gewone ontvangsten geene middelen tot dekking zullen kunnen, worden aange wezen en te verzoeken de middelen daar toe aan Ie wijzien. Hierna wordt ovérgegaan tot behande ling van d© reclames tegen den aanslag in den H. O. en gaat de Raad over in geheime zitting. De geheime zitting gp- geheven zijnde wordt besloten de aan slagen van Adr. Wabeke Fz,, L. P. Kor- stanje, P. Paauwe Az„ Jobs. Polderman, P. 'Verboom, "Th. Boddingius, A. Heystek, C. "de Koeijer, L. van "Koevcringe, A. J. da Jonge, C. Eeijtel, J. G. de Schulter, Adr. Vleugel Jz., Jobs. de- Mul en Adr. Boddingius te handhaven. Terug te bren gen: J. Oudeman Jz'. van de 21e naar de '18e klasse, Th. Vleugel van de 19e naar de 12e "klasse, Johs. Karelse- van de 28e naar de 26e, R. F. Ploegaert van de 11e naar de 10e, wed. D. Pie- terse van de 20e naar de 14e, C. J. Brakman van de 15e naar de 12e, Adr. van Stel van de 7e naar de 5. Af te voeren de wed. H. Oudeman. De reclame van M. Boer niet ontvankelijk te verklaren wegens te late inzending. Ontheffing van het betalen van H. O. over 1918 wordt verleend aan de erven Adr. de Groene wegens overlijden over 8 maanden, erven wed. Jan :de Schippers wegens overlij den over 5 maanden, K. der Kinderen wegens vertrek over 4 maanden. Onthef fing van schoolgeld aan P. Gijssel, Tob de Mul, M. de Groene, J. -Willamsen, Ant. Dagevos, A. Leijs, M. Dekker,' J. Minnaard, .J. Féijte!, ieder voor 1 kind over 8 maanden. Onder voorkomende za ken wijst J. A. Dominicus op den slechten toestand, waarin het met keien bestrate gedeelte van het slop bij Tilroe verkeert. Hij zou gaarne zien dat hierin verbetering ■werd gebracht. Lindenbergh geeft in over weging -dit gedeelte Je yervangen door kinlker. De voorzitter zegt wanneer de straatmaker eenige dagen langer had kun nen blijven, de verbetering reeds tol stand zou zijn gebracht. Op verzoek van B. en W. wordt besloten den onderwijzer O. J. Danker piet ingang van 1 Januari a.s. in verband met bet kleine aantal leerlingen eervol .ontslag te verleenen. Stavenis&s. Het vaartuig van een schip per alhier is wegens verboden veiveer te Rotterdam aan den kettiug gelegd. De schipper moet zijn verraden iemands vijanden slapen niet, zegt mente recht! want reeds bij het begin der reis kwam potitie bij hem aaa boord, die hem tot het eind toe vergezelde. HêRgstdp. Bp .oemd tot burgemeestir dezer gemeente de heer L. A. C. van Esbreeck. Sluis. Onder leiding van een veld prediker hadden zich een negental sol daten der marine-divisie verzameld op de straat Niemantsland tusschen da Nederlandsche en de Belgische grens. Omstreeks 2 uur overschreden zij de grens en lieten zich interaeoren. Belgische burgers die de Nederland sche grens overschrijden, worden op transport gesteld en over de Schelde gebracht: in Sluis mogen zij uiet blijven. De autoriteiten raden den menschen daarom aan in België te blijven. Axel. Zaterdagavond trad op uitnoo- diging van de Axelsche afdeeling van Patrimonium Mr. P. Bielemam van Mid delburg op met het onderwerp: „Wat de arbeiders van dit ministerie te wach ten hebben". Spreker zette eerst ver schillende stelsels van regeering uiteten. Twee stelsels drongen voornamelijk in dezen hangen strijd om den voorrang. Aristocratie en democratie. Het aristo cratische stelsel is, dat de edelsten van een land alleen dienen te regeeren, ter wijl het democratische bedoelt, dat het geheele volk in al zijn verschillende ran gen en standen deelneemt aan de ro- geering. Het laatste stelsel staat ook Pa trimonium Voor. Ook zijl wenscht door haar organisatie invloed op de regee ring uit te oefenen. In de Troonrede van 'het nieuwe ministerie werden en kele punten opgenoemd die voor de ar beiders inzonderheid van het allergroot ste belang zijn. Ten J.£.gelijkstelling van alle onderwijs. Aan Ide hand van enkele cijfers maakte spreker duidelijk het groote verschil dat er nog bestaat tusschen openbaar- en bij zonder onderwijs. Voorts ten tweede invoering van de wetten Talma, waarin verschillende ver zekeringen Waren geregeld, die voor een gezonde democratische ontwikkeling van ons volk noodig zijn. Ten deïde inkrimping van onze mili taire lasten. Onze zonen moeten zoomaar niet aan de willekeur van soms een on beholpen luitenantje overgeleverd wor den; 'wij moeten niet door militairen, maar door burgers1 geregeerd worden1. Dan ten 4e een goede verzorging van woningen is mede een belofte van dit ministerie. En dat dit den werkman ten goede 'zial komen, licht spreker duidelijk toe. Ten slotte een betere regeling vanj onze levensmiddelen. Afgeholpen moeten jve "worden van het leger ambtenaren, die er soms niet het minste benul van hebben om hun werk naar bchooren te verrichten $n van de practijk niets af- we5lL Met een pakkendg peroratie sloot deze welsprekende advocaat zijn rede, die van 't begin lot 't einde door een talrijk op gekomen publiek met aandacht was aan gehoord. De vergadering, die door den voorzitter met gebed geopend was, werd door den spreker met dankzegging geëindigd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen ie Dolden J. R. Immink te Berkenwoude; to Zuidzande W. A. Dekker te Mellissant; te Vollenliove K. te Bel te Heerjansdam; te Rid derkerk H. H. van Ameide te Hillegers- berg; te Stitswerd J. C. P. van Erkel te Ten Boer. Bedankt voor Leerbroek door N. War- rnolts te Neerlangbroek. Geref. Kerken. Beroepen te Hcinkenszand J. Hoek, cand. V. U. te Amsterdam. Aangenomen naar Den Ham door B. J. Schoemaker te Heetmse; naar Schild- wolde door P. Nomes te Fijnaart. Bedankt voor Tienhoven door P. Nomes te Fijnaart. Zierikzes. Zondag iu de voormiddag- godsdienstoefening werd ds. C. J. Wie- lenga, overgekomen van Hazerswoude, in de Geref. Kerk alhier tot zijn dienst werk ingeleid door zijn breeder ds. J. D. Wielenga, van Middelburg, met een preek naar aanleiding van Ephesen 2 20 tot 22. Des avonds verbond de beves tigde leeraar zich aau de gemeenten met de woorden uit 1 Corinth en 8:21 tot 23. Na de predieatie werd de nieuwe leeraar toegesproken namens kerkeraad en gemeente door ouderling D. Mulder, die de gemeente verzocht te zingen den Morgenzang verzen 3 en 6; en namens de classis door ds Z. Hoek, van Zoime- maire, op wiens uitneodiging de gemeente hem toezong Ps. 1211. Beide beurten was het kerkgebouw stampvol. Ds. A. H. N ie boer, pred. der Geref. Kerk te Krabbendijke, hoopt Maandag 4 November zijn zilveren ambts jubileum te vieren. De jubilaris, die 6 Januari .1869 te Dit- huizen als predikantszoon gebaren werd, studeerde aan de Theologische School te Kampen, waar hij in 1893 het candi- daatsexamen aflegde. Op den 4den November van dat jaar werd hij ia zijn ambt bevestigd te Aalten door zijn vaderlijken vriend wijlen ds. J. Neder- hoed, en deed er zjjn intrede met een predikatie over Hand. 4 vs. 12a. Vijf jaren heeft ds. Niuboer de talrijke eu uitgestrekte Gemeente van Aaltea ge diend. Op 18 September 189S verwisselde hij haar met Sleeuwjjk. Den 16 Decem ber 1900 verbond zich aan de kerk van Burum, deed 15 Oct. 1805 intrede te Lollum eu arbeidt sinds Pinksteren (31 Mei) 1914 met zegen te Krabbendijke. Deelende ia bet vertrouwen der kerken, werd hij in Zealand telken jare naar de Part. Synede afgevaardigd sa heeft ia allerlei deputaatschappen de belangen der kerken te behartigen, waarvan die van de Zending hem blijkbaar bijzonder bekeren. Als lid van den Districtsraad (dist. IV) van Christelijk Nationaal mocht hij jaren lang mede ijveren voor da zaak van het Ghr. Onderwijs. Op vele plaatsen sprak hij voor de Linie „Een Schoei met den Bijbel". Op ruim 160 plaatsen in ens land pleitte hij voor da Chr. Stichting „Effatha" te Dordrecht voor Doofstom men. Middelburg. Verkrijgbaar op bon 51 een half pond suikerbon 11 der kindsrkaart voor kindermeel tyj pond kindermeel bon 11 dsr kiaderkaart voor suiker 1I2 pond suiker; bon 200nos. 1—6250pakje aardappelmeel of op iedere twee bons no. 200 esn pakje sago. De directeur van het Gemeentelijk distributiebureau verzoekt winkeliers, die Yatgrosnten wenschen te betrekken, hiervan schriftelijk opgave te doen mei vermeldieg der verlangde hoeveelheid voor Woensdag 23 October 1918. Domburg. Gedurende de week van 2228 Oct. is verkrijgbaar: ®p bon 39 D/s ons kaas; op bon 40: 2 ons erwten; op ban 412 ons zachte zeep. Woensdag 28 Oct. 's morgens van 9 12 uur, afhalen van broodkaarten, ook voor hen die een formulier invulden tot het behouden van eigen verbouwde tarwe op vertoon der rantsoeneeringskaart. In zijn eerste Gemeente schreeft ds. Nieboer een brochure bedoelend het goed recht van de plaatselijke iaeensmeltiHg der kerkengroepen A en B op de cons ciëntie te binden. Ia „Menigerlei Genade" verschenen leerredenen van zijn hand. Terwijl een paar weken geleden van hem het licht zag „Ter herdenking van de Nat. Synode van Dordrecht 1618—'19 bij haar a s. derde eeuwgetijde", een geschrift dat van des schrijvers talent en historischen zin getuigt, en waarop we met dankbaarheid de aandacht onzer lezers vestigden. In nog ongebroken kraeht mag de jubilaris arbeiden. Aaa d«s svesd Y&H dên feestdag hoopt hij in esn samenkomst met zij a Garneerde, vrienden van elders eu afge vaardigden zijn ambtsbediening te her denken. Middelburg. Het onderwijzersgezelschap in 't arrondissement Middelburg hield Zaterdagmiddag in het Schuttershof een algemeeue vergadering. Ia den aanvang der vergadering werd medegedeeld, dat 40 personen zich had den opgegeven voor den ludischen leer gang en dat de lessen 's Zaterdagsmiddags in eeu der lokalen der Chr. Kweekschool zullen worden gehouden. Wanneer de leergang begint, zal nader worden be kend gemaakt. Dhr. A, Dekker, onderwijzer te Middel burg, vervolgde daarna ziju vroeger ge houden lezing over het onderwijs te Middelburg in vroegeren tijd. Thans be sprak hij voornamelijk het schoolmeesters gilde. Dit gilde was opgericht in het jaar 1591. Het bestuur werd gevormd door den overdeken (meestal een Burgemee ster), een schoolarch (een predikant) een deken en de beleders (deze laatste waren schoolmeesters). Alle gildebroeders moes ten evenals de leden van andere giiden in de stad hou en trouw zweren aan den magistraat. De vergaderingen van 't gilde werden gehouden m het Schuttershof in 'tstraatje (dezelfde plaats van samenkomst als van bovengenoemd gezelschap) eu duurden, naar de gewoonten dier tijden, vaak tot laat ia den avond. Het bestuur van 't gilde had o a. te zorgen, dat nieinami school hield, die er niet toe bevoegd was ('t houden van zoogen. sluipscholen). Vooral tegen de Katholieken, die zulks deden, werd streng opgetreden; tegenover de Lutherschen was men wat toegeeflijker en de Israëlie ten liet men ongemoeid. Ook moest toezicht gehouden worden op de leer en het leven der gilde- broeders. Hierbij werd vooral steun ver leend door den Kerkeraad. Verder moest het bestuur vau 't gilde examen afnemen. De meesters konden bevoegdheid tot onderwijzen krijgen voor alle vakken, of voor enkeie vakken afzonderlijk. Het bleek, dat bij deze examens soms door de vingers werd gezien. Hiertegen kwam echter weieens oppositie, daar 'f menig maal bleek, dat personen, die m«t het door hen geleerde ambacht den kost uiet meer kouden verdienen, nu hun brood trachtten te winnen door op een gemakkelijke wijze schoolmeester te worden. De schoten moesten op geregelde tijden worden bezocht. Ook vrouwen, zoogen. maïtressen, hielden een school Het loon der schoolmeesters bestond voornamelijk in het schoolgeld en den verkoop van school behoeften. Door dit laatste kwamen zij weieens in conflict met de boekverkoopers. Ten laatste me ;t streng opgetreden worden tegen de baldadigheid der jeugd. Zeer begrijpelijk had de spreker door zijn lezing, die getuigde van veel studie en aauwkeurig onderzoek, een zeer dank baar gehoor. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School voer u.l o. te Wissenkerke, de heer D. Schat te Utrecht. Op 1 November zal herdacht worden het 40-jarig bestaan der Groen van Prinstererscheol te Doetinchem. Bevorderd to Leiden tot doctor in dp 'Rechtswetenschappen, pp stellingen, de heer Th. P. Viruly, geb. tei Brammen, Semangd Nieuws Voor de derde keer dit jaar war den te Heemskerk 'de aardbeien geplukt. rlbiiie-nieiiws. Zaterdag 26 Oct. 's morgens van 1112 uur voor de wijken A, C, D en E afhalen van een pak kaarsen, op vertoon der kaarssnkaart op het Gemeentehuis. N - en St. Jaosland. Van 21—28 Octo ber verkrijgbaar op bon no. 38 '/2 pond suiker; op bon no. 39 1 ons gort; op bon r,o. 40 2 ons erwtenop bon no. 11 kinderkaart 1/2 pond suiker. Op 22 Oct. van 3—4 uur zal aan de gezinnen, die recht hebben op klompen bons uitgereikt worden een knot regee- ringssajetvoer gezinnen met meer dan 6 personen 2 knot. Ktestinge. an 22 Oct. 1918 ziijn ver krijgbaar op: bon 50 4 K.G. aardappelen, bon 51 2i/2 H.G. suiker, bon 52 V2 H.G. sago pï aardappelmeel, bon 53 2 H.G. zachte zeep; bon 1 van het bonblad voor kindferzieep 2 H.G. zachte zeep. (Deze bon- bladen zijn op het distributiebureau ver krijgbaar op vertoon van de trouwboekjes). Het is een milddragend soort, genaamd Duitsche Leterne. Te Haaksbergen zijn verleden week zes en de week daarvoor drie personen aan de Spaansche ziekte overleden. Te Friezenveen werden Woensdag acht personen, aan die ziekte overleden, begraven. Noodlottige twist.Zaterdag middag oatstoad twist op de Leuvehaven te Rotterdam, ter hoegte vaa de Witte Leeuwensteeg, tusschen den Rus Boles- laus Sehiekowsky en den Hollandschen fabrieksarbeider A, H. G. Grebben uit Blerik, die in gezelschap was vau den soldaat H. Hoorweg, in garnizoen te Venlo, thans met verlof te Rotterdam, uit welke stad hij ook afkomstig is, De twist liep zoo hoog, dat de Rus het mes trok en den twee Hollanders won den toebracht in den hals. Hoorweg zakte onmiddellijk ineen. Men bracht hem per brancard naar het ziekenhuis, doch onderweg overleed hij Grubben is we! ernstig, doch niet levensgevaar lijk gewond iu het Ziekenhuis opgenomen. De Rus is gearresteerd en heeft reeds bekend. Tusschen hem en Grubbeu zat ten veeteDonderdagnacht, bij een vecht partij op den Schiedamschen Dijk, waai de Rus, een schoenmaker, verblijf houdt, heeft Grubben hem en een audi-ren Rus met een mes wonden toegebracht in dea arm en de zij. Grubben heeft tucu dien nacht, verdacht van het toebrengen dier verwondingen, doorgebracht aan het politiebureau. Iemand te Almelo verkocht een konijn (witte Vlaamsche reus, voedster) voor f70. Op de jaarmarkt te Zuidlaren is een woonwagenbewoner, die zich iu een dierentent begaf om met een beer te vechten, doordat de muilband van den beer te wrjd was, door dezen ernstig in het achterhoofd gebeten. Te Lunen (gem. Wijchen) is de 78-jarige W. B. van den hooizolder doodgevallen. Het Ned. stoomschip Noorderstroom is van dé Tyne te Amsterdam aange komen met 900 ton steenkolen. Te Steenwijkerwold is een timmer man van een dak gevallen en op slag gedood. Op verschillende punten der Bel- gisch-Zeeuwsehe grens zijn Zaterdag on geveer 40 Duitschers ov«r de grens ge komen en geïnterneerd. Eenige Belgeu uit Knokke hebben al een bezoek aan Oostburg gebracht. Te Rotterdam zijn weer brood «vagens geplunderd. Van c-en schipper uit Ierseke is in een huis in de Bagijnenhofstraat te Rotterdam f20J geslelen. Bij Nieuweschaus is een 13-jarige landbouwerszoon in een sloot gevallen eu gestikt. Deze week zullen allen gem. lagere scholen te Dordrecht in verhand mee de Spaansche griep gesloten zijn. Ook te Arnhem en te Oosterbeek breidt dezt ziekte zich ernstig uit. De rangeerder Kusters had liet onge luk op mijn Oranje Nassau 1 ie Heerlen onder eeu iu beweging zijuden locomo tief te raken. K., gehuwd en vader van twee kindereu, was onmiddellijk dood. Te Delfzijl lijden veel patiënten aan. de Spaansche ziekte. Enkele lijders zijn bezweken. Onder het vee, dat nog in do polders om Lage Zwaluwe graast, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Verschillende exemplaren aan meerdere eigenaars be- hoorende, zijn aangetast. Te Brummen is een jongen bij het eikels plukken uit een boom dood gevallen Men schrijft van de Veluwe: Nu blijkbaar op verschillende plaatsen weinig aanmaakturf wordt verstrekt, heeft tegenwooi dig een flinke handel plaats in dennenappels, welke eertijds als waar deloos artikel bg groote kwantums in de bosschen te vinden waren. Voor een mud van deze dennen appels wordt al f 1.30 tot f 1.40 betaald, een ongekend hooge prijs. Het rapen levert een aardig dagloon op.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2