and l\o, Woensdag 16 October 1018 63e «Jaargang feuilleton! 8erapliine, ml agd, e Statsw-Oaisraal. De Groote Oorlog. vraagd, Seroos- J. dt zich aan Ve®. EPIEK Jr., gevraagd, i van Zea- welke een (bij voor- Ier letters P. DHUIJ, Centiaren oedsn) kerk», aan e hefstede perceelen 7 jsrep, in 19. e bekomen )taris J. C. te Middel- irijviugsbil- ingeleverd een besta Kabinet* SVIangel- asp, een hel, zeer branden cokplaat. rerke (W.) en staat, n Ijzeren DE REPE, ande. we Copi- rtq flinke N,'t Zandt, it zijnde ns. Bseren- aasen. RANCKE, ijke. ipelstraat, iskachel achel, emuiden. SMSE te Gapinge. nacht is met MELIS ÏER te 'NSE te d JERJS, Mei a.s. §d, die ^IBRSE M'bnrg. Arne- SL Uitgave van •de Naaml. Ven». LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. (Telefoon No. 11.) Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG-" Drukkers: Oosterbaaa Le Coiatre, Gods. Sen teteiu'sielliag. "Wilson's' antwoord aan Duitschland schijnt aanvankelijk een groote teleur stelling. Wat de man vordert is niet een wapen stilstand, staar een capitulatie, een over gave op genade of ongenade. Dat zijn scherpe eisch niet juist past op zijn 'tegemoetkomende houding der vorige week doet vreezen dat hg eerst zjjn eigen meening heeft ten beste gege ven, en dat hij thans de spreekbuis is mede van de Entente. Het is voor deze laatste dan ook wel een toer, nu de overwinning zoo nabij schijnt, den weg der onderhandeling op te zullen moeten. Echter mag hier tegenover evenzeer herinnerd dat op 't «ogenblik de Duitsche fronten er ook nog niet slecht voor staan. Hetgeen de Duitschers vrijwillig nu willen prijsgeven is een breed terrein dat zij ©ver «enige maanden, of althans ia het volgende jaar toch kwijt zullen zijnhet zij toegegeven. Maar dan zullen weer meer stroomen bleeds hebben gevloeid; en zullen daarna duizenden verminkten, naar te vreezen staat, tot de toongevers in Engeland en Frankrijk in hun arm zaligen toestand zwijgend verwijtingen richten, dat zij, en zij alleen, van dezen hunnen hulpeloozen toestand de schuld dragen. Het zou best kunnen zijn dat Duitsch land de voorwaarden aanneemt. Het Duitsche ailitairisme schijnt door de eigen landgenooten voor goed stukgeslagen. Maar - de gevolgen zouden wel eens anders kunnen zijn dan de president van Amerika en wie hem inspireeren in hun grof idealisme zich die voorstellen. Immers, zoo Duitschland zich vrijwillig achter de Maaslinie terugtrekt, en de onderhandelingen mislukken, staat het aan hervatting van den oorlog en de daaraan gepaarde wreedheden bleet, of ook blijft het in gevaar dat door vliegers (die immers niet in Wilson's eisch be grepen zij») 't zijne steden bedreigd ziet. Laat ons hopen dat de Duitsche diplo matie een opheldering weet te krggen, welke alsnog den giftigen prikkel aan Wilson's eisch ontneemt, en het beeld van een aaogelijken revanche-oorlog der toekomst voor immer doet vervagen. Tweatie Kamer. Interpellatie Schaper. Een blik in de toekomst. Brood, vet, schoenen, enz. Vandaag zal beslist worden of de Wijckerslooth de Weerdestein al of niet de vraag mag richten t®t den minister van landbouw of hij niet bereid is op te houden met het afmaken van vee bij de bestrijding van mond- en klauwzeer. Gisteren begon het parlementaire spel wat is het anders tnet de inter pellatie-Schaper. Schaper begon met aan te dringen ep maatregelen tot bevordering der produc tie. Meer graan en aardappelen en minder handelsgewassen. De s. d. afgevaardigde vreesde, dat de slechte geest onder de boeren niet bevorderlijk zal zijn voer een eerlijke inlevering der producten. Zoo is er een kamverbod, maar in Zwolle besloten de boeren te blijven karnen, wat er ook gebeuren zou. Daarom strengere controle, adviseerde Schaper! door U. Z. VON MANOTJFEEL. 19) -o- De majoor gaf nu het teeken dat er kon worden opgestaan, doer zijn stoel weg te zetten en naar "buiten te gaan kijken. Kort hierop werd mijnheer von Itettow aangediend en Leona haastte zich naar dp salon om haren George te be groeten. Zij vroeg Stella om mee te gaan, maar dpize wierp eenen verlangenden blik op dp piano en Leon 'zeide kort: „Neen, Stella blijft hier!" „Gij behandelt haar alsof Zij de ge hoorzame slavin was. Ik zou Zulk eene tirannie niet dulden," mopperde Leona, „maar over een poosje moet zij met mij kamen passen." „Dan iziijt gij al niet beter dan ik," antwoordde hij ironisch, „en ten slotte speelt Stella liever voor mij het Resto van Beethoven dan dat zij maskaraden- costuums past." Leona hield lachend beide handen voor de oogen. „Klassieke muziek", Beide' zij «Sn liep ijlings heen. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WEEKDAG. Aboanömentsprjjjs: Per 3 maanden ïr. p. post 11.76 Losse nummers -0.05 P.rgs dhr Advörtentiën: 14 regels f0.80, iedere regel meer 80 «1 Verhoogd met Ben trjdelgken. oorlogstoeslag van 20 °/o- 3-maal wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaaiden. Bewijsnummers 5 cent. In verband hiermede besprak hij de misbruiking van de» grond als jacht terrein. In Gelderland fokt Pries Hendrik wilde zwijnen, waarvoor grond wordt bestemd die beter besteed kon worden. Stelselmatig koopt de Prins gronden en honderden hectaren grond liggen braak. Schaper vroeg of het den Prins duide lijk gemaakt zal worden, dat deze grond beter dient te worden gebruikt. Zal de Regeering den moed hebben deze gronden desnoods te naasten? Vervolgens bepleitte hg voer een betere afwatering en ontginning, ten einde de teelt van de voedingsgewassen te bevor deren. En telkens weer heette hetstrengere regeeringsmaatregelen. Het resultaat der klachten was een twaalftal vragen op het gebied van productie en distributie, voort brenging en verdeeling. Minister van IJsselsteijn bepaalde zich er toe, zin voor zin te beantwoorden en gunde ons daarmede een blik in de naaste toekomst. Hg stelde er prijs op, nu reeds in de gelegenheid gesteld te worden om uiteen te zetten op welke wijze hij zijn taak denkt uit te voeren. Komt, laten wjj het voornaamste uit het ministerieele betoog aanstippen. Het is waar, dat de geheele uitvoer is stapgezat, maar de regeering is voor nemens wat niet direct tot de neodige levensmiddelen behoort als ruilwaarde uit te voeren. Het telen van niet direct noodige ge wassen zal zoo niet geheel verbeden dan toch tot het hoogst noodige beperkt worden, Plannen tok betere afwatering van lage lauden hebben 's ministers volle sympa thie. Mocht het vertrouwen in de boeren ton opzichte van de graanlevering be schaamd gomaakt werden, dan zullen strenge maatregelen genomen worden. Hooger broodrantsoen durft de minister niet toe te staan, zoolang er nog geen uitzicht is op aanvoer van graan. Goed gezien was het van hem, dat hij het broodrantsoen veel te laag noemde, even zeer als hij het vetrantsoen veel te gering achtte. Dat is opréchte taal, die aantoont hoe de nood goed begrepen wordt. Wat nu het vee betreft, speculeert de regeering eenigszi» op een vrij wor den der zee vóór Maart. Treedt die in, dan halen wij "gauw ons vet uit Indië. Anders zitten wij met Maart zonder vet. Denken wij in diezelfde Ijjn door, dan zou misschien met het broodrant soen ook iets gewaagd kunnen worden. Want dat de oorlog tot Augustus van het volgend jaar zou voortduren, gelooft toch niemand. Is de regeling ten aanzien van de aardappelen wel beslist genoeg? Aan de gemeenten wordt «vergelaten em dezen opslag van aardappelen voor den winter aan particulieren toe te staan. Wordt dit vrg algemeen gedaan, dan vreezen wij, dat vooral in de groote steden d« ^voorraden veel te vroeg zullon opgeteerd zijn, waarna men voor beden kelijke mogelijkheden zou komen te staan. Dus zullen de besturen der groote steden zooveel ruggegraat moeten bezit ten, dat zij die onheilen voorkomen, door den opslag niet toe te staan. Toor de plaltelandsgemeenten verwacht de Minister heil van vergunning voor win- teropslag. Spoedig zal een aanvang worden gemaakt met de goedkoops beschikbaar stelling van boven- en onderklas- Haar broeder speelde de piano fen zocht de muziek uit. Stella ging Izitten en be gon te spelen. Hij stond naast haar, sloeg met de hand de maat, deed haar dikwerf ophouden en het gespeelde dog Bens her halen en maakte haar op verscheidene mooie melodieën opmerkzaam.- Toen zij klaar was keek hij om, als een kind, dat het oordeel van den meester afwacht pn vroeg: „Hoe gaat het Leon?" „Het begint al," antwoordde hg, „maar je hebt niet de noodige kracht, en het heilige vUur dat de toehoorders moet mee- sleepeö, ontbreekt je. Maar die kleine fijne handjes vian jou ,'zijln ook niet voor Beethoven gemaakt," zieide hij glim lachend; „kijk nu maar niet zoo be droefd, ik zou je niet graag anders heb ben dan je bent." „Ik "kan alleen maar jou composities goed spelen, want die begrijp ik geheel," zeide zij zuchtend, „maar speel gij mij het Presto eens voor, dan weet ik ten minste hoe het inoet Zijn." Zonder een woord te zeggen, nam hij haar plaats in en begon te spelen. Onder het spelen, terwijl de tonen, dpor ztijn meesterlijke hand te voorschijn gebracht, voller en voller klonken, terwijl de jnelo diën hoog stegen pin zich dan als de golven der Zfee plotseling te laten vallen, week de harde uitdrukking ran het gei- ding. Ook voor de brandstof kon de Minister nogal geruststellende mede- deelingen geven. Maar het scheeisel laat zich slecht aanzien; er is lang niet voldoende voorraad leer, wegens gebrek aan looistef. Toch zal overgegaan werden tot een goedkoope distributie van werk schoenen. Op het gebied van vleesch- voorziening, beloofde de Minister scha- penvleesch veor de greete centra. Het minimum kolenrantsoen va» 10 eenheden is den goheelen winter verze kerd, alsmede het licktrantsoen. Petro leum is er bijn» niet meer, terwijl ook da kaarsenveorraad aanzienlijk is gedund. De toestand voor de iichtlooze gezinnen is dan ook zeer treurig. Met de carbid- veorziening staat het er e enigszins gunstiger voor, daar aanvulling van den voorraad uit Noorwegen te verwachten is. Indien het noodig is zalde regeering er tee evergaan de militaire voorraden aan te spreken, indien de defentie- belangen zich daartegen niet verzetten. De toezegging in de Troonrede om de maatregelen in het belang der levens middelenvoorziening zeo weinig druk kend te doen zijn, was niet van financiëolen aard Gedacht werd aan het laten van graan en de gelegenheid tot hooger beroep bij de crisis-rechtspraak. Spr. heeft «ok niet het minste voor nemen om het stelsel van toelage te veranderen. De minister van binneiilandseho zaken, de hoer Ruys de Bearenbronck, voegde er aan toe, dat de Regeering voornemens is, omtrent de levensmiddelenvóorziening niets geheim te houden. Het vraagstuk der levensmiddelenvoorzieniug heeft vooral een psychelegische zijde en deze eiseht volledige openbaarheid Producen ten en consumenten meeten vertrouwen hebben in ket beleid der regeering, om wanneer deze krachtige maatregelen moet nemes, deze te kunnen begrijpen en billijken. In dit systeem is voor een uitsluiting van arbeiders en andere or ganisaties dan ook geen plaats. Een waardig es vertrouwen wekkend woerd. Een lange repliek van Schaper en enkele opmerkingen van Duymaer van Twist, die het afmaaksysteem krachtig bestreed en v. Rappard, die Schaper een paar meppen gaf, besloten de zitting van gisteren. Zoo kan een soc. dem. inter pellatie toch nog iets goeds uitwerken. Beknopt «wwNMit van (ten temtand. Nieuwe eischen van Wilsen. Wilson's antwoord is voor allen, die gedacht hadden, dat de wapenstilstand spoedig op komst zou zijn een diepe teleurstelling. Want het bevat weer een serie nieuwe eischen. Duitschland heeft zich nog niet diep genoeg vernederd. De schaduwzijde van de nieuwe nota van Wilson is, dat hij niet op deainge- slaeen weg voortgaat, maar een zijweg inslaat. En onderwijl werdt de bloedige wor steling ep de fronten met onverminderde hevigheid voortgezet. Wat wil Wilson nu weer? De wreedheden ter zee moeten ophou den. Dat wil zeggen, dat de geheele laat van den speler, de gesluierde oogen kregen glans, en het verachtelijke spot zieke lachje, waarmee hij zijn wat al te gevoelig hart tetglen de ruwe wereld be schermde, verdween als sneeuw; voor de zon. Wie hem rru gezien had, zbui stil heb ben blijven staren: in zijlne geheele ver schijning zag men de groote geestdrift van een hoog begaafde kunstenaarsziel. Het jonge meisje, dat naast hem stond, voelde zich met hem ver weg van deze wereld en in een ideaal droomenteven overgebracht. Hij keek haar terwijl hij speelde aan, en las het effect en het antwoord op zijne gedachten in hare trekken. Het was als een gesprek zónder woorden. Toen hij geëindigd had, heerschte een lang zwijgen; en Stella's oogen ston den vol tranen. Hj nam hare hand en vroeg: „Nu, waar denkt gij aan?" „Ik ben zoo gelukkig, dat ik' je zoo goed kan begrijpen," zieide zijl zachtjes. Hij knikte en keek haar nadenkend aan. „Ja Stella, dat doet gij!" Rij nam nu een dik roodgebonden boek van de piano, waarop op den omslag met gouden let ters te lezen stondOnZa liederen. In dit boek waren alle liederen verzameld, weilke ziij uit hun kinderjaren hadden ge componeerd. Het was door een stevig slot voor vreemde pogen beschut. Leon duikbeotoorlog zal ophouden, want elke torpedeering van schepen, die geen oor logsbodems zijn of geen troepen en mu nitie vervoeren, is een wreedheid. Maar zei dan ook die andere wreedheid ter zee, het afsnijden van dos toevoer van voedsel veor de bevolking van Duitsch land, waarop do duikbeotoorlog het ant woord is geweest, ophouden zoo vraagt mon allicht. De torpedeering van de twee passa giersbooten, midden in de gedachtewis seling over den vrede, was aea jammer lijke zaak, nergens zeker dieper be treurd Erzberger heeft het nog ge zegd - dan in Duitschland zelf. Maar juist door den wapenstilstand «ouden deze gruwelen, voortgekomen uit een onrechtmatige oorlogvoering gelijk de uithongering dat is, ophouden. De wreedheden te land zouden moeten eindigen. Maar hier staat de voorstelling van Duitsehe zijde vlak tegenover die van Amerika: het vuur van de Gealli eerden verwoest het Fransche en Ylaam- schs land, en de bewoners vluchten daar voor. Van de wreedheden in de lucht zwijgt de nota. Is het omdat in den laatsten tijd de vliegeraanvallen van Geallieerden kant talrijker zijn dan van Duitschen kant? Waarborgen dat de autocratie in Duitschland verdwijnt? Maar Duitsch land zou kunnen antwoorden, dat zij al verdwenen 'is. Amerika verlangt waar borgen daarvoor. Wij mogen aannemen, dat de Duitsche regeering die geven wil. Misschien wil zij ook den heelen duik- bootoorlog stop zetten. Laat «ij het op dit kritieke «ogenblik doen! Over de wreed heden te land kan zg Amerika toeh ook wel gerust stellen. Terder wil Wilson de regeling van do ontruiming en de voorwaarden van een wapenstilstand overlaten aan het oordeel van de militaire raadgevers der gealli eerden en de oppermacht der geallieerde legers gewaarborgd zien. 't Is nu maar de vraag .welke waar borgen de militaire raadgevers zullen verlangen boven den reeds zoo groote» waarborg, dien de ontruiming van het vijandelijk gebied op zichzelf al geeft. Het heeft dus allen schijn, dat Wilson en d® geallieerden een militaire over winning verlangen of althans van Duitsch land een volkomen onderwerping. De autocratie moet gaan, voor de eind-vrede komen kan, zoo heet het. Wat wordt met deze autocratie be doeld? Gaat het om een verandering in da Duitsche grondwet alleen, of wordt het heengaan vau den Duitschen keizer geeischt Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat de Ameriknansche president zulk een ingrijpenden eisch stellen zou en aan zijn program van 14 punten zulk een nieuw punt zou toevoegen. Oostenrijk-Hongarige zal ook een ant woord krijgen. Zullen daarin eveneens waarborgen worden verlangd, dat een volledige volksregeering het oude bewind heeft vervangen? Misschien de kwestie van de nationaliteiten worden aange roerd Het antwoord zal diplomatiek gesteld moeten zijn, want met demoge lijkheid, dat Oostenrijk zich van Duitsch land losmaakt, houdt men aan de zijde der Assosiatie nog rekening. Het antwoord op het verzoek om vrede van Turkije zal nog weer anders Iniden. Daarin zal wel zonder veel omslag onder was melt zijn composities even terughou dend als met iziijn hart, en Stella Zou wegens hem hebben gebeefd, als het ma- gelijk was geweest "dat spottende oogen in hfejt boek hadden gekeken. Zij Ztette nu eenigszins verlegen haar compositie op de piano, want het bleef altijd nog Zeer de vraag, of haar werk waardig bevon den zou worden om het roo-de boek eefne plaats tö mogen vinden. Leon speelde het ritisch langhaam door feta: zeide tevreden„Daar hebt gij waarlijk eene Zeer gelukkige gedachte gehad, Stel la; ik zou er haast jaloersch van wor den. De overgang hier bij de woorden: door u vertrouwt hij opnieuw, is ver bazend natuurlijk en lief; weemoed en luide jubeltonen Zijn hier vereenigd. Zoudt gij het voor mijL willen zingen?" „Dus Zult gij het in ons boek opnemen?" „Zeker." Zij was zeer gelukkig en Zong) het liedje, terwijl bij 'haar begeleidde. Zij waren er zoo in verdiept dat Zij alles rond zich vergaten. Stella zong het twee keer en toen de laatste toon was weggestorven', werd fer aan de deur door eene mannestem luid „bravo" ge roepen. i i i i i -I i Leona's IjaCht muzikaal lachje volgde. „O, George, vergeef mij de vrijmoedigheid. Maar slechta op. deze steelscbe wijze kort werping worden geeischt. Meerdere teekenen wigzen er op, dat Wilson volledige onderwerping van Duitschland aischt. In een oproep, waarin hij aanspoorde tot over-volteekenen van do vrijheids- leening zeide hijVerslapping en aarze ling zouden nu nederlaag beteekenen, terwijl reeds de overwinning in 't zieht schijnt, en jaren van oorlog in stee van oen vrede op eigen voorwaarden. Niet ten onrechte beschouwen de Ame- rikaansche bladen Wilson's wederant woord als een eisch, om de Hohenzollern- dynastie volslagen aan kant te zetten en zich onvoorwaardelijk over te geven. De andore bladen der geallieerden juichen natuurlijk evenzeer. De heele Fransche pers b v. besehouwt de Duitsche vredesmanoeuvre met een wantrouwig oog. Ze acht het doel klaar blijkelijk het leger te redden ten einds het terrein te herwinnen, dat gunstiger is voor den strijd en dat ze op het oogen- blik niet kunnen houden. 't Is de oorlogsroes, die de geallieerden nog verblindt. De geallieerden hebben bij Kortrijk belangrijke voordeeion behaald. Van de stad zelf staan ze nog slechts een drie kilometer af. De spoorlijn RijsselKort rijkThourout ligt onder het vuur van hun geschut en dit is daarom van zoo groot belang, daar deze lijn de voor naamste verbinding vormt tusschen den sector van Rijssel en d« Tlaamsche kust. Naar het Wolff-bureau verneemt heeft de sociaal demecratischeRijksdaggroep in haar zittisg van gisteren besloten, met het oog op den algemeenen politieken toestand, het aanblijven van den rijks kanselier, prins Max von Baden, niets in den weg te leggen. Hiermede is dus da crisis bijgelegd, 't Zeu jammer zjjn als weer een ander moest gaan onderhandelen met de ge; allieerden. Korte oortogsberiotile*. De Amerikaansche regcering zal raaandelgks 250000 man met hun voor raden big ven zenden. Er zal geen enkele verslapping intreden. De Belgische vlag heeft reeds in Brussel gewapperd, al was het ook maar voor korten tijd. Belgische patriotten hadden in den nacht van Zondag de Belgische driekleur op oen telefoonpaal bevestigd. Vele Brusselaars hebben het dundoek met ontroering zien wapperen, maar het gros kon er toch geen getuige van zijn, wijl de Dnitschers de vlag spoedig naar beneden hebben gehaald. De vredesberichten hebben ook te Brussel de prijzen van sommige levens middelen aanmerkelijk doen dalon. Uit welingelichte bron verneemt de Msb. dat het vet in de laatste dwee dagen van 65 francs tot 22 is gedaald. Toch blijven de prijzen nog altijd zeer hoog. Zoo werd voor boter nog 42 francs en voor vleessh nog 18 francs betaald. De zitting van den Duitschen Rijks dag is uitgesteld. De Duitsche vlieger Garros is 4 October gesneuveld. De Spaansche regeering heeft na overeenkomst met Duitschland 7 Duitsche schepen gerequireerd. ik je het genoegen verschaffen am Stella,'» stem te hooren'A „Waarlijk?" zeide da beeir Von L'ettaw; een boosaardig lachje speelde onder, do blonde snor. „Leona is de schuld aan (leizen overval. Wjat wordt eir zooal gq- speeld?" Leon antwoordde niet, maar hij zag eruit alsof hij plotseling uit de wolken was gevallen; met donkeren blik keek' hij den spreker aan; maaï toen deze naar het opengeslagen rootle boek greep, nam hij het kalm weg, legde Stella's compo sitie erin en sloot het af. Zijn aanstaande zwager achtte het beneden 'zich om 2ichf beleedigd .te toonen en deed dus alsof hij niets zag. - „Maar nu moet gij met miji meegaan,'! ziedde Leona en legde harem arm om het droomende meisje; „gij past uw costuum feta terwijl kleed ik mijl. Dan gaan wij met George wandelen en halen Antoinette err Gabriele af." „Waar gaat gij hóen?" vroeg 'Stella. „Over de promenade naar hét bosfch. Dan hebben wij de meeste kans iemand te zien; kom nu maar mee," vervolgde zij ondeugend, „en blijf daar niet staan als feen kind dat niet van „moeder" weg wil; wij Zijn ook beele goede menschein (Wordt Tttrvolgct),

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1