Plaatselijk Dis rlbutie-Rieuws, Uit de Provincie. Kefkrilgyws. Onderwijs. Klootinge. Van af 24 Sept. 1918 ver krijgbaar op bön 24: 4 K.G. aardappelen; op bon 25: 2Va II.G. suiker; op bon 26: I H.G. gort; op bon 27: 1 II.G. haver mout; op bon 28: 2 HG. zachte zeep; op bon 29: 1 enkel stuk harde zeep of een half pakje zeeppoeder 15 pet. Woensdag en Vrijdag a. s., telkens! van II tot 12 uur, is op het Distributie bureau verkrijgbaar voor kinderen bene den het jaar een stuk toiletzeep. De prijs is 40 cent per stuk. i Domburg. In de week van 2430 Sep tember a.s. is verkrijgbaar op bon 25 1 ons havermout: op bon 26: 2 ons kaas; op bon 272 bns gele zeepno. 7 der suikerkaart: 2Vb 'Ons suiker. Woensdag 25 Sept. a.s. van 9—12 uur uitreiking broodkaarten, op vertoon der rantsoeneoringskaart. De nog niet ingeleverde klompenbons moeten voor 1 Oct. a.s. ingewisseld wor den bij den winkelier, daar z!ij na dien datum zijn vervallen. Seroeskerke. Voor zoover de door de Regeering toegezonden artikelen toerei kend zijn, wordt verkrijgbaar gesteld in de week van 2328 Sept. 1918: aard appelen op bon 9: 4 K.G; kaas 20^—op bon 20: 100 gram; suiker op bon 7: 250 gram. Koudekcrke. Afgifte broodkaarten. Op 't dorpWijk 13Woensdag 25 Sapt. van 912 uur. 't Zand, Wijk E: Donderdag 26 Sept. van 912 uur; Wijk D: Donderdag 26 Sept. van 24 uur. Van 23 Sept. tot en met 7 Oct. wordt verstrekt op bon 17: i/2 ons gort; op bon 22: 1/2 ons havermout; op bon 27: 1 pak kaarsen voor lichtlooze gezinnen en schuren; op bon 18: 2,% ons kaas; op bon 19: 5 ons suiker; op bon 24; V2 stuk zeep; op bon 29: 1 reep chocolade; op de vvittei bon 23: 2 ons erwten; op de witte bon 28: 8 KG. aardappelen; op bon 3 der kinderkaart: stuk harde zeep en 5 ons suiker. Aagtekerke. In de week yan 2328 Sept. zal verkrijgbaar zijn: op bon 5: 21/2 ons suiker; op bon 24: I1/4 ons gort; een pak kaarsen op bon. Voorts wordt aan de ingezetenen ken nis gegeven, dat alleen des Zaterdags van elke week schoenen- en klompen bons worden uitgereikt van 10—11 uur 's voormiddags. Vier van lien zijn Roomsch-Katholieken Ruijs de Beerenbrouck, Minister vanBin- kienlandsch'e- Zaken; Alting van Geusau, Minister van Oorlog; König, Minister van Waterstaat, tem Aalberse, Minister van Arbeid. Drie zijn Anti-revolutionairen: Heems kerk, Minister van Justitie; De Vriest, Mi nister van Financiën, en Idenburg, Mi nister van Koloniën. Eén is Christelijk-HistorischDe Visser, (Minister van Onderwijs. Drie belmoren tot geen staatspartij, 'ttnaar laten zlich toch tot Rechtsch re- kenen: Van Karnebeek, Minister van B-ui- tenlandschei Zaken, Naudin teil Cate, Minister van Marine, en v. Ysselsteijn, Minister van Landbouw. Kameropening. Rechterkiezers, Linkerkiezers, Kiezers van den buitenkant, Spoedt naar 't Binnenhof U henen, Want daar is wat aan de hand. Ziet, daar gaan de liooge oomes! Vol verwachting klopt hun hart, Eu wat zijn zij allen netjes Deels in gala, deels in 't zwart. Daar komt ook de hooge tante, 't Hart der Kamer krijgt een schok! Haar toilet gaf heel geen moeite, Want zij loopt altijd „in rok". Wat een aangenaam gezelschap Vormt dat uitverkoornental. Allen lachen, geven handjes, 't Lijkt wel d' aanvang van een bal. 't Is nog maar de polonaise, Straks begint de balmuziek, Maardan blijkt al 't gala henen, Is 't geheel „in politiek". Heden denkt men aan geen stemmen, Aan geen wetten, aan geen val Van het nieuwe Ministerie; Vreugde heerscht nog overal. Om de Troonrede aan te hooren Is nog alles in den vorm. Maardie kalme Kamerstemming Is de stilte voor den storm. (1) Suze Groeneweg. (Centrum). Het Ministerie. De Nieuwe Amsterdammer heeft ont dekt, dat het nieuwe Ministerie pro- Duitsch is en waaruit het blijkt, nl uit de namen; de eerste letters vertellen, dat de heeren zijn „vrij van khaki". de Visser Ruys de Beerenbrouck IJsselstein de Vries Alting van Geusau Naudin ten Cate Karnebeek Heemskerk Aalberse König Idenburg. Aardig gevonden! Bioscoopvraagstuk. De minister van Bianenlandsche zaken is voornemens een commissie ia te stellen tot onderzoek van het bioscoopvraagstuk. Vergunningen voor liet opkoopen van lompen. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat doer het Rijkskantoer voor Lampen aan leurders, wier dageljjksch werk bestaat in het buitan de gemeente hunner inwoning opkoopen van lompen (waaronder ook worden gerekend afgedankt© kieeding- stukken, gebruikte oliezakken, gebruikte poetslappon, oud papiermakersvilt, snijd sels en andere snippers van nieuwe ma nufacturen, ®ud touw en afval van nieuw touw) in kleine hoeveelheden ran ten hoogste 200 K.G. doorloopende verveer- vergunningen voor deze hoeveelheden lompen kunnen worden vertrekt, mifsaan de volgende voorwaarden wordt voldaan: A. dat de leurder aan het Rykskantoor voor Lompen overlegd een verklaring, afgegeven door den burgemeester van zijn woonplaats, vermeldende: dat hij in die gemeente is ingeschreven of bekend staat als leurder ef lompen- handelaar, wiens dageljjksch werk hoofd zakelijk bestaat in het opkoopen van lompen van het publiek buiten de ge meente zijner inwoning; dat hem geen vergunning tet opslag van lompen vol gens de Bisdeiwet is uitgereikt; dat hij is van geed maatschappelijk gedrag; B. dat hij in zijn schriftelijke aanvrage tot het bekomen van de hierbedoelde Leurdersvergunning aangeeft: de juiste namen van ten minste twee en ten hoogste vier door het Rijkskantoor voor Lompen erkende handelaren in lempen (geen leveranciers van lampen aan de industrie of verkoopers aan de regea- ring zijnde; met de juiste adressen van hunne magazijnen in zijn woonplaats gevestigd, aan wie hij zijne lompen wenscht af te leveren; dat hij zich ver bindt gedurende den geldigheidsduur zijner Leurdersvergunning alleen en uit sluitend aan die hiervoren sub B, le, door hem en genoemde handelaren zijne lompen af te leveren; en geen lompe» te vervoeren of af te leveren, die niet gedekt zijn door zijne Leurdersvergun ning; dat hij niet zal koopen noch ver- koopen boven de eventueels vastgestelde maximumprijzen. Deze leurdersvergunning wordt door het Rjjkskantoor voor Lompen ingetrok- kes; indien niet aan de hierboven ver melde voorwaarden wordt voldaan; in dien verveer plaats heeft op vervallen leurdersvergunning of indien het Rijks kantoor dit om andere redenan nood zakelijk acht. Yoèr verloren geraakte ieurdersver- gunningtn worden gedurende den gel digheidsduur der origineele leurdersver- gunning geen duplicaten of nieuwe leur- dersvergunningen verstrekt. Varkensvoeder. In een ministerieel® beschikking be treffende de hoeveelheden granen en peulvruchten, welke aan de landbouwers voor de voeding van hun vee zullen wor den gelaten, is bepaald, dat liet voeren van haver aan varkens is verboden, maar flat uitsluitend ve'-dbooncn. en gerst voor \*arkens worden gelaten. Naar aanleiding hiervan heeft het be stuur van het Kon. Nederl. Landbouw- comité den minister van landbouw ver docht, in overweging te nemen, aan de landbouwers, die geen gerst of bobnon verbouwen, toe te staan, een deel van hun haveroogst aan hun varkens te mo gen voederen. Opgemerkt wordt, dat in de Veenkolo niën en in de zandstreken z:oo goed als geen gerst en z©er weinig! boonen wor den verbouwd, zo.odat in die streken de landbouwers voor de .voeding van hun varkens hoofdzakelijk op de eigen ver bouwde haver zijn aangewezen, aange zien van de veevoederdistributie zeer ge ringe hoeveelheden voeder zijn te ver wachten en bovendien aardappelen niet aan de varkens gevoederd zullen mogen worden. (N. R. C.) Medisch advies over tapte melk. In dezen tijd, nu de volfb melk schiaarsch ;s, vestigt de afd. Rotterdam en Omstreken van de Nederlandschia Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst de- aandacht van het publiek op1 het Voedingsmiddel taptdmelk, Vaartegen tot heden 'een vooroordeel bestaat. Dit vooroordeel kan verklaard worden door haar blauwachtige kleur en mindere dichtheid, die 'onwillekeurig aan verval- (sch'ing met 'water doen denken, doch al leen 't gevolg hiervan zijn, dat aan de melk de vetbolletjes voor de bereiding van boter grootendeels onttrokken zijn. Taptemelk is afgeroomde! melk. Alle eiwitten, alle suiker en voedingszöuten blijven bij de bereiding van boter in de taptemelk. In 1 'liter taptemelk bevinden zich 36 gram eiwit en 48 gram melksuiker, dus evenveel als in 1 liter volle melk. 1 liter taptemelk heeft dezlelfie voe dingswaarde als ongeveer 4 eieren of 1 ons rundvleesch. Twee liter taptemelk hebben meer voe dingswaarde 'dan 1 liter volle melk en kosten minder. Taptemelk leent zich' zeer goel om als zoodanig gedronken tb worden. Taptemelk kan gebruikt worden in: koffie, thee, chocolade, rijst, havermout, gort, aardappelen, enz'. Practisclie wenken Rijst, gort. Maak 'de rijst of gort eerst in een koffiemolen fijn, daar zij met tapte melk gekookt dan veel eerder gaar js en men tevens iets minder 'rijst of gort behoeft te nemen dan wanneer men ,dezle ongemalen kookt. Aardappelen: Aardappelen gekookt, fijn gemaakt en vermengd met taptemelk geeft eeln voedzame brei, die ook voor-stamppot goed gebruikt kan worden. Bij K. B is aan den politieagent J. Jacobs te Bergen op Zoom een pen sioen verleend van f435 'sjaars. Bij Kon. besluit is weezenpensioen f 250 verleend aan de kinderen van J. Geleijnse, wachtmeester bij de mare chaussee, en L. C. Hogerhéide. En aan J. J. Knaap, hoofdopziener biji de Rijksl- eleictriciteitswerken, pensioen f 1503. Middelburg. Dat er alle reden was om het 25-jarig jubileum van de N.V. Thé Vitrite Works niet onopgemerkt voorbijl te laten gaan, moge nog uit enkele clji- fer.s blijken. Er werden in het eerste ja.ar, 1884, gemaakt 800.000 fittings1, en aantal was in 1913 gestegen tot 86 mil- lioen. De oorlog w!as oorzaak van een achteruitgang in 1914 tot 77 en in 1915. tot 36 millioen, maar toch wist de di rectie het in 1916 en 1917 weder tot 50 en 51 millioen op te werken. Die behoefte aan koper is natuurlijk groot in dit bedrijf, in 1913 werd 624.000 KG. Verwerkt. Er kwam stagnatie in den aan- vper en dit wias voor de energieke di recteuren, gesteund door commissarissen, aanleiding tot de hfdeeling koperplettariji waar de afval weder tot bladkoper wordt Verwerkt. Zaterdagmiddag waren in de conferen tiezaal op het kantoor aanwezig de heeren C. Boudewijinise, M. A. van <jer Leijë en II. C. Ghijisen, directeuren, en de .hee ren jbr. mr. E. A. O. do Casembroot, C. M. Ghijisen en dr. H. Jiapikse, commis sarissen. Tegen half twee hadden zich in den tuin vereenigd de ambtenaren, blazen en onderbazen, en bij monde van den heer J. Smit werd de directie 'toen een prachtige terracotta tuinvaas aange boden, die in den tuin werd onthuld. In zijn antwoord pamens de directie, dankte de lieer Boudewijns© voor de woor den en het geschenk en wees hij er o.a. op hoe de oorlog het fittingsberijf niet alleen heeft tegengehouden in zijn groei, doc'u het zelfs binnen engere gren zen heeft teruggebracht. 'De- afzet is, be langrijk minder en ook het aantal lan den waar de afzet plaats had. Er mag. echter van geluk gesproken worden, dat gedurende den oorlog op1 niet onbelang rijke Behaal is kunnen worden doorge werkt. Dit is een voordeel geweest, zoo wel voor de- vennootschap1 als voor hén, die er werkzaam z'ijln. De oorlog heeft ook "in; 9ns land voor velen moeilijke toestanden doen ontstaan, omstandigheden in het leven geroepen, welke bevrediging zoeken, en als deze niet geheel te vinden is, ontstaan wel eens verhoudingen welke niet zoo zijn als zij behooren te zijn, als zijbehoor den te vrezen. De directie had dan ook willen vol staan met uitreiking van diploma's aan hen die 25 jaar in dienst zijn $n een feestgave aan allen. Nu er echter dooi de ambtenaren op een andere wijze van herdenking werd aangedrongen, is dit gaarne aanvaard en zal de band, die met sommigen losser was geworden, ze- kor weer worden versterkt. Nadat de beambten afscheid hladden ge nomen kwamen de werklieden, althans 157 hunner, in den tuin en bij monde van de heeren. R. C. H. Voorhans en J. M. de Ridder boden zij: een oorkonde, geteekenjd door den heer F. JP. Dhuij 'te Amsterdam, vergezeld van een album met de namen der deelnemers aan. Ook nu was het de lieer B.oudewij'nse, die hartelijk dank zegde voor woorden en oorkonde en deze wees erop; da,t h-ct do directie zoo veel makkelijken- zou val len clo eischen, den laatsten tijd dooi de werklieden gesteld, onder de oogen te zien, als zij in de toekomst zou kun nen zien en zij- beschouwt conflicten, die tengevolge van die .gischen ontstaan, als een strijd tusschen zorg voor het heden en zorg voor de toekomst. Waar er veel opzettelijk wordt aangesticht tot wanver houdingen tusschen werkgever en werk nemer, verheugt het die- directie des te meer, dat van werkliedenzijde blijk wordt gegeven, dat er velen onder hen zijn, die zich één gevoelen met de directie en beseffen, dat hunne belangen met. die der vennootschap samengaan. Zoowel aan de werklieden als te vo ren aan de beambten werden ververschin- gen aangeboden. De receptie werd ver der (Voortgezet in de ontvangkamer en kwam daar eerst de heer R. B. M. van Berkum, ingenieur der pletterij', zijn op wachting maken en zette dezle uiteen wel ke energie en moed ,do directie ook ten opzichte van de pletterij- toont. De li-er Boudewijnse zeide o.a. hierop, dat hiet nieuwe bedrijf in abnormale tijden is ge sticht en het dus nu niet tot voilen bloei is te brengen, (.lit zal eerst in gewone tijden mogelijk worden en spr. meent, dat de leiding bij den heer Van Ber kum in goede handen is. Vervolgens kwamen de heeren mr. J. J. Heijse, voorzitter, II. B.oasson en mr. J. A. Fokker, leden van liet bestuur van departement Middelburg en de maatschap pij van Nijverheid en in hun bijzijn werd door den heer Boudewijnse aan de bazen M. Gilde, J. Geervliet ©n Al. 'Grijs- paarclt en de werklieden C. J. van 'We zel, N. A. Grootjans, 'H. Voorl ans, P. Gort, L. van Schelven, J. J. Gijzeis en P. J. Schoe de getuigschriften van de maatschappij van Nijverheid uitgereikt en de door de directie daarbij gevoegde me dailles, geslagen op' het stempel van ge noemde maatschappij, terwijl zij boven dien- nog een stoffelijk bewijs van waar deering 'in enveloppe ontvingen, hetwelk ook werd uitgereikt aan den mede aan wezigen werkman Sulkers; thans door de vennootschap gepensioneerd. Bij deze uitreiking voerde ook <fe heer' mr. Heijse het woord en bood o.a. namens het departement Middelburg een bedrag van f 100 aan om dit te storten in het pensioenfonds voor de werklieden, waar van de heer Boudewijinse zoo juist had medegedeeld, dat het thans f 130.000 groot is. De heeren M. Gilde en M. Grijsp-aardt voerden beiden het woord om dank te brengen voor de gratificaties, de bloe menhulde thuis ontvangen, en voor de thans ontvangen blijken van waardeering hunner werkzaamheden. Onder de personen die verder van de gelegenheid om hunne gelukwenschen aan te bicden gebruik maakten, bevond zich in de eerste plaats de burgemeester, tie heer P. l.)umon Tak, met don secretaris, den heer jhlr. mr. dr. 'W. A. J. Snouck Hurgronje, terwijl de heide wethouders reeds- uit anderen hoofde aanwezig waren. Namens hot gemeentejie-stuur wens'chte de burgemeester commissarissen en di rectie geluk en sprak hij zijn beste wen- sche nuit voor den verderen groei en bloei der vennootschap. Voor deze woorden zeg den de heeren Boudawij'nse hartelijk dank en wees hij: erop; dat steeds veel mede werking van de gemeente- is ondervonden, vooral ook in den laatsten tijd hij den strijd tegen de gevolgen van den oor log. Spreker eindigde met den w-ensch, dat de industrie in Middelburg on der het' burgemeesterschap1 van .den heer Tak in bloei mag toenemen en Th© Vi trite Works daarbij' een voorname plaats zal blijven innemen-. Ook schriftelijk en telegrafisch had de directie veel gelukwens hen ontvangen. Kerkconcert. Het programma, dat Tilly Koenen en Louis Robert Woens dagmiddag a.s. in de Nieuwe Kérk ten ge- hoore zullen brengen, bevat liederen van Haenidel, Bach, Frank la Forge, Messager, Verdi, Constant van. de Wall en Ph. Loots; orgelwerken van ,B-ach, César Franck en Dubois. Als gewoonlijk is ook thans het programma met bijzondere zorg samengesteld, terwijl de namen van hei de kunstenaars alreeds een waarborg zijn voor de schoonste vertolking der ver schillende composities. Alhier is in een zijarm van de Arne het lijk gevonden van een ongeveer 23-jarigen man, afkomstig uit St. Jan- steen. De politie- heeft aangehouden C. de P., verdacht van diefstal van aard appelen. Na verhoor en nadat li j bekend had, werd de aangehoudene weder op vrije vosten gesteld. Zekere A. P. uit Seroos-kerkc werd door de politie alhier aangehouden toch hij c-en Ijoe vervoerd© zonder in het be zit te zijn v-a-n een vervoerbswijs. Dj koe werd in beslag genomen en zal op last van den minister van landbouw worden geslacht en gedistribueerd. Biehalv© het verlies van de koe zal P. zich nog voor de rechtbank te verantwoorden hlsbben, daa)r procesverbaal tegen hem is opge maakt. Eenigen tijd geleden maakten wij mel ding van de aanhouding va,n A. P. C. al hier, verdacht van inbraak 00 den Nieu wen Vlis'singscben weg. Bij' een tweede huiszoeking in de woning van G., werd een piaar schoenen gevonden en in be slag genomen, die van bedoelden in braak afkomstig zijn. Bij de politie ist ^anglfte .gedaan van diefstal van een springbok. Gags. De konijnendieven ontzien zelfs de mannen van de politie niet. Zoo hebban zij in den afgeloopcn nacht op 'terf achter diens woning van den heer Dootjes twee vette konijnen gekaapt. Vlbsingsn Tot hoofdagent recherchauris benoemd de heer A. R. de Roo van Uijen thans hoofdagent van politie en tot hoofd agent de hetr J. C. Harinck, thans agent van politie. Sellers. Van den heer J. M. Deggen, wachtpost 33, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag alle acht loopeen- den gestolen. Des morgens, een paar uur na de ontdekking, kwam er een met gebroken of stukgeslagen poot aanwag gelen. Daders of dader onbekend. Zaterdag had de dienstbode van den burgemeester het ongeluk dat een fornuis met kokend water omviel en zij den inhoud op haar voeten kreeg, die zoo deerlijk verbrand werden, dat heel kundige hulp moest worden ingeroepen en verleend werd door dr. Kolf van Oisterwijk, waarna het meisje voor een geruimen tijd per rijtuig naar haar ouderlijke woning werd vervoerd Xspeile BlHzsiinga. Met liartelijken dank werd voor de wijkverpleging een gift van f 10 door NN. geschonken uit waardcering voor de vereeniging en haar werk. Hasdakenskarks. Bij de schapenhouders Gebrs. L. zijn in het laatst der vorige week .3 schapen en bjj B. één exemplaar afgemaakt moeten worden, die te veel van jonge klavers hadden gegeten; de burgerij kon zich dus op ©en schapen boutje vergasten, maar voor de eige naars was het een schadepestje, daar de opbrengst f0.60 per pond was. Hoedekenskerke. In de gemeenteraads vergadering van Vrijdag was de heer Van der Linde afwezig, werd medegedeeld, dat bij kasopname bij den gemeente ontvanger diens boeken en kas in orde bevonden zijn, werd gewijzigd de ge- meentebegrooting voor 1918 in verband met de rriksuitkeering voor salarisver- hooging van het onderwijzend personeel over 1917, werd afwijzend beschikt op een verzoek van den Bond van Gemeente ambtenaren om een bijdrage voor een Rustoord en op een verzoek van den Nederlandschcn Christelijken Bouwar- beidersbond om big venden steun ten bate der werkloozenkassen werd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim voor de wijken A en C in de vacature W. Drenth benoemd dhr. W. M. Lou- wevsewerd goedgekeurd een voorstel van B. en W. om zich ten behoeve der plaatselijke brandstoffericomoiissie borg te stellen voor optenemea gelden ten behoeve dier commissie tot een maximum van f 1500werd de gemeentebagrooting voor 1919 vastgesteldde hoofdelijke omslag gebracht van f 10.000 op f 12.000 en in verband daarmede besloten de Koninklijke machtiging te verzoeken het maximum daarvan te verhoogen van f 10.000 ep f 12 500werd de jaarwedde van den havenmeester gebracht van f325 op f-350; het presentiegeld der raadsleden van f36 op f 60de jaarwedde van de wethouders van f 80 op f 120 tezamenen de jaarwedde van den bur gemeester en secretaris vooralsnog on veranderd gelaten, daar een regeling van Geö. Staten afkomstig, dezer dagen te verwacht :n is. Bij de rondvraag wees de lieer Den Dekker op de weDSclielijkheid van ge meentewege carbid aan -te schaffen voor de ingezetenen en werd besloten te trachten veorloopig 600 KG. te betrek kon eu bleek de Raad van oordeel, dat ook voor deze gemeente op electrische verlichting niet te rekenen valt wegens de enorme kosten. Eindelijk wees de heer Gelok op de wenschelijkheid in de win termaanden een tijdelijk kantennier er bij aan te stellen voor wegsonderlioud, hetwelk aan B. en W. overgelaten werd Oostöi land. Bjj kon. besluit zijn aan de gemeente ingevolge de bepalingen dei- Woningwet, tegen «en rente van 4pCt voorschotten uit 's Rijks kas verleend van ten hoogste f 1857 en f 50 143, ten behoeve van den aankoep van grond en den bouw van 12 arbeiderswoningen, benevens buitengewone jaarljjksche bij dragen in de betaling van de annuïteit van het bouwvsorschot van ten hoogste f72,54 en f910,28. g.""--IwawiaawwwgniMiSM \m au Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Spijk J. de Jong le Steen- wijk; te Aalburg L'. Bax te Asperen. Aangenomen naar Eainge door J. Welk in an te Schalsom; Bedankt voer Aarlanderveen dour L. D. Poot te Noordwijkerhout. Jubilea. Op 1 October a.s, hoopt Ds. J H. Gunning te Moogeveen, zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Aan epu vleierig artikel in onze Rotter dammer aan dezen bekeuden en zeer begeerden predikant gewijd, een artikel, onder hetwelk, zoo hij 't leest, de a.s. jubilaris, naar wij vreezen, moeilijk klein zal kuunen blijven, ontleenen wij het volgende Johannes Hermanus Gunning te Lei derdorp 5 Mei 1868 geboren, komt voort uit het bekende geslacht Gunning dat vele predikanten heeft opgeleverd, ter wijl drie broeders van zijn vader profe- sor zijn geworden, n.l. Dr. J. H. Gun ning, hoogleeraar in de Theologie te Amsterdam en Leiden; Dr. J. W. Gun ning, hoogleeraar in de Chemie te Am sterdam en Dr. W. M. Gunning, hoog leeraar in de Oogheelkunde te Amster dam. Zijn vader Edward Bernard Gun ning, zoowel als zjjn grootvader, Ds. Jo- hannes Hermanus Guaaiug te Leeuwar- "den, waren lange jaren een sieraad in de predikanten wereld. Terwijl ook in de familie van de zijde zijnsr moeder nog meerdere predikanten zijn. In Alkmaar, waar zijn vader later predikant werd, ontving hij liet eerste onderwijs. Voorts te Waspik en te Klundert; ia laatsge- noemde plaats van wijlen den bekenden heer Kortewag. Tot de gymnasiale stn- die te Dordrecht voorbereid aan de Scheel van wijlen den feeer P. Gips J.Cz werd hij later alummas van de gymna sia te Zetten (waarheen zijn vader in middels beroepen was) en te Kampen, waar hij in 1888 eindexamen deed. Na dat plan om aan de Vrge Universiteit te Amsterdam te gaan studeeren. was verlaten, werd h\j bij den aanvang vau den cursus 1888—'89 ingeschreven als Theelogisch student aau de Universiteit te Utrecht. Gerat. Kerken. Aangenomen naar Enschede door J. Veerman te Wons. Bedankt voor IJmuïden door R. Zijlstra te Dclfshaven; voor Berlikum door J. Voerman te Waas. De Uniecollecte bedraeg dit jaar te Arnemuiden met Kleverskerk* f59.77, Biggekerke met Krommenhöeke f 71 05, Geersdijk (gem.) Wisse kerke f 31.96, Kou dekerks (dorp), (Walch.) f 106.09r', Ter- neuzen f 152.43, Zoutelande met St. Jans- kerke en Boudowijnakeike f 11(3.82. Aan de vakschool voor meisjes te Goes is benoemd tot leeraresl in hel cos- tuumvak Mej. Ch. Nipius te Gouda. In de Woensdag gehouden vergade ring van hel Hoofdbestuur van Christe lijk Volksonderwijs heeft de voorzitter ds. J. Th. de Visser zijn functiel neerge legd wegéns zijne aanstaand© werkzaam heden als minister en he:eft de heer -ds. J. J. v. Nool't .ontslag genomen als 'secretaris wegens voortdurende ziekte, als voorzitter en secretaris! zullen voor- Soopig fungeeren de H.1I. J. H. Blum en K. Brants. Zaterdag is te VlissingeïL in een der lokalen der Burgeravondschool ge opend de1 cursus tot opleiding voor de 1 hoofdactc. Deze cursus, welke door

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2