Ito. *160 Woensdag 7 Augustus 1018 31e Jaargang De Qrooie Oorlog. De Arbeid ais Roeping. Bmiientancl. Uitgaf» van Naaial. Venn- LÜCTOR 1ST BMERGÖ. ge-vtoStigd ta Qws. au Ito G«es: LANGE VORSTSTRAAT '219. Borsaa te ft-Mddtog: gIRMA F. F- D.HÜU - L. BURG. Rrakkira: 9o6t«rbaan Ld Gointre, Gees. Er is een onafscheidelijk verband tus- sclien werken en eten. Ue Heere heeft reeds in het paradijs, terstond na den val tot den rnensch gezegd„In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten". „Wie niet werkt, zal niet eten", is de Goddelijke ordinantie die voor allen geldt. Maar voor een ieder naar zonkrachten aanleg, en 't aantal hem geschonken ta lenten. Een ander is de arbeid met de hand, een ander die met het hoofd, een ander de taak van den koning, eon ander die van den opperman en den geringsten arbeider. Maar hunner allen is de roeping, werk, opdat gij, een iegelijk in zyn stand, brood zult eten. Er zal toch wel niemand meer zyn, die waant dat de arbeid met het hoofd niets zou zijn bij dien met de handdat de predikant met zijn zittend leven des avonds minder oorzaak heeft om moe te zijn dan de brievenbesteller, die zijn breod op zijn beenen verdient. Arbeid met de pen mag niet tot staling der spieren strekken, hij is wel zoo zwaar als die met schaaf of zaag of houweel. De fijnst besnaarde deeien deslichaams lijden 't meest wanneer zij tot den arbeid gebruikt worden. Wie niet werkt zal niet eten. Dit geldt natuurlijk niet voor zwakken en kranken, voor kinderen en ouden van dagen, voor invalieden en afgeleefdeu. Doch in gezon de opvatting gaat deze regel door en mag niemand hem voor zich buiten wer king stellen; ook de rentenier niet. Dat wil niet zeggen dat de rentenier geen rustig leven mag leiden, maar het wil wel zeggen dat hij niet lui mag zijn, maar in arbeid overvloedig moet blijven, in 't belang van zijn omgeving en den naaste, en vooral van het Koninkrijk Gods. Er zijn in den loop der jaren, vooral de laatste vier, zeer vele menschen plot seling rijk geworden en gaan rentenieren. Wij gunnen 't dezen menschen van harte. Maar wij zullen het hun niet gunnen, indien zij van nu af den kostelyken tijd in ledigheid zouden gaan doorbrengen. Niet dat zy door lediggang altjjd tot armoede zullen vervallen. Doch waar is 't dat wie niet wil werken, zedelyk alle recht mist op brood. Maar wanneer er nu geen werk is, gelyk in onze dagen, wat dan? Zal dan voor den werkwillige gelden dat hij niet «ten zal,dewijl hij buiten zijn schuld werkloos werd? Het antwoord ligt voor de hand. De werklooze zal wel degelijk etenen zijn medemenschen5 zullen zorgen dat deze anne brood hebbe, zij 't dan ook langs anderen weg verdiend of verkregen. Wee hem die verzuimen zou mede te werken aan de spijziging van zoodanige verdrukten. Reeds in Salomo's tijd waren er van die schreeuwende toestandenervaringen van machtsmisbruik en verdrukkingvan berooving en onthouding; van tranen- brood en water dar verdruktheid. Wat zag de Prediker? Wat leest gij? Prediker 4:1. Daarna wendde ik mij en zag aan al de onderdrukkingen die onder de zon geachieden; en ziet, er waren de tranen der verdrukten en dergenen die geen trooster haddenen aan de zijde hunner verdrukkers was macht; zjj daarentegen hadden geen vertrooster. Dies prees ik de dooden die aireede gestorven waren, boven de levenden, die tot nog toe le vend zijn. Ja hij is beter dan die beiden, die nog niet gezien heeft dat booze werk dat onder de zon geschiedt. Pred. 47. Ik wendde mij wederom, en ik zag e®n ijdelheid onder de zon. Daar is er een, en geen tweedehij heeft ook geen amd, noch broeder; nochtans is van al ai]n arbeid geen einde, ook wordt zijn °°g niet verzadigd van zyn rijkdom, en zegt niet: Voor wien arbeid ik toch; en doe mijn ziel gebrek hebben van het goede? Dit is ook ijdelheid, en het is ®en moeilijke bezigheid. Prediker 57. Indien gij de onderdrukking der armen en de berooving des gerichts en der ge rechtigheid ziet in een landschap, ver- wonder u niet over zulk een voornemen Want die hooger is dan de hoogen neemt ®r acht op. De tijden zyn zoo ernstig, dat een orn&iiug, van dergelijke droeve feiten oor de deur schijnt. Het spook van de loosheid en van den honger grimt onderden aan. Ja, hoevelen heeft hei met reeds in zijn greep. i l®r jaren reeds heeft ons volk aan uchtelingen en. geïnterneerden-, aan rmen en ellendigen uit 't buitenland aQ zyn schamele bete meegedeeld. Het gaat er zelfs mee voort, aan duizenden vuw VERSCHIJNT BLO» WBRKRAG AbonBëmeatsprj's! Per 3 maanden £r. p. peet f 1.60 Losse mummers -#,08 Prijs dër Ad vertentiëa: 14 regels f 0.30, iedere regel meer 20 Bfc' 3-maal wordt B-maal kantend. Hy abcumtfrnfflit voortteelige voorwaarde» BewyflMmnaare 5 cent vreemdelingen van alles lei slag spijs uit ta deolen. Maar nu nijpt de nood ook j voor onze eigene broeders en zusters. Ona komt 't voor dat hier in de eerste j plaats de kerken geroepen zijn hulp te bieden; en dan ook daarnaast behoort particulier hulpbetoon op te bloeien. Om waar immer mogelijk den naaste aan werk te helpenen waar dit onmogelyk blijkt hem te steunen met geschenken in geld of in brood. Doch zoo dat 't hem niet kwetso. Vooral de kerk heeft hier een roeping te vervullen. Zij behandele den armen, achteruitgaande!) broeder met groote kieschheid, doch make tevens hem er opmerkzaam op dat, vooral in dezen nood, bij zoo groote duurte en zoo drei gend gebrek vooral, een gift aannemen geen schande is. Immers ook onze Hei land liet, en dat nog wel in normale tijden, zich door welgestelde vrienden en vriendinnen dienen van hunne goe deren en at derhalve langs dien weg gegeven brood, voor hetwelk hij, die oorspronkelijk de Schepper van de einden der aarde en de Heer van allen is, zyn dank betuigde, althans toonde. Eis zoo de kerk ten slotte, wat ook mogelijk is, mocht te kort schieten, dan ligt het op den weg der Overheid om door de wetgeving uit de beurzen en brandkasten van de rijkst bedeelden, doch ook uit de beurzen van minder bedeelden los te maken om tydeljjke hulp te bieden. Er zal in Nederland geen honger geleden wordenis een lichtzinnig woord geweest van den vrijzinnigen staatsman van 19.14. Niemand die den honger, als hij komt, weren kan. Maar alle pogingen om hem te weren aan te wenden, ziehier de taak, die op de Overheid' rust, en in da naaste toe komst op de nieuwe Laudsregeering zal komen te drukken. Onze Heiland heet omdat Hij is 1 Wonderlijk, Raad, Sterke God'Ér va re een ieder die het tot Hem wendt, dat Hij een Helper is in den nooden be kwame Hij velen, in Kerk en Staat, om daarbij Zijn werktuigen te zyn. ujpipM'J Beknopt overzicht van ëïn toestand. Ten N. Van Montdidior zlijn de Fransche troepen tot aan de Avre vooruitgekomen, waarvan 'zie tuSscben Braches en Morizel den oever bezet houiclen. Op hel front van de Vesle hebben de Franse hen hun afdeelingen op verschei- dén punten van den noordelijken oever gehouden in weerwil van de pogingen1 der vijanden om zie terugte wierpen. Aldus het Parijschle middagbericht. Het a.vondbericht wedijvert ditmaal in soberheid met Berlijn. Slagen idie Franschien er in ten N. van de 'Veste; de Duitscbers terug te wérpien en hun optnarsclb daar krachtig door te zetten, gesteund door een forschen druk, Uien de Fransiche troepen op de vleugels, bij Reims en Soissons, uitoefenen, dan moet de verdere Duitsche terugtocht ouder veel ongunstiger omstandigheden plaats hebben dan ten Zuiden van de Vesie. Maar buitengesloten is het evenmin, dat de „lichte" Fransche strijdkrachten door de DuitsChers met een verwoede concentratie van alle krachten over de Veste worden teruggeworpen, waardoor de sterkte van de Vestedinie als eind- of tusschen-station op1 den terugtocht- weg geheel hersteld zou wezen De mogelijikheid beisltaat, en. deze „wordt ook door die tegenpartij zelf .meermalen naar Voren gebracht, dat de Duitsichers een „afleidings"-offensief op eenig ander deel van het front zouden kunnen on dernemen, waartoe het bombardement van Parijs als inleiding beschouwd zou kunnen worden. Of het moet alleen be gonnen zijn om de Parijzlenaars te doen zien, dat ondanks den terugtocht die tot het vinden van een paar „staanplaat sen" van de „Rertha's" hij NanteuLl" leidde, Parijs nog niet voor de „dikke dame" veilig is1 Op het oogenblik heerscht er betrek kelijk© rust. Zulk een tijtdeliiike staking, van den strijd, die na eiken Icrachtigen aanval voor komt, is noodig voor het aanvoeren van zwaar en middelbaar geschut, naar meer voorwaarts gelegen gevechtsterrein, en evenzeer voor de aanvulling der munitie- voorraden en der levensmiddelen van de troepen, rjie in de eerste linies zijn en, in voortdurend© gevechten vooruitruk kend, hun voorraden amunitie zoowel als hun levensmiddelen verbruiken. Gedurende de volgende dagen Zal dus de strij'd wel weer worden hervat, wan neer de gelegenheid gevonden is, om de snel vooruit gerukte Fransche en Ame rikaansche troepen te vooizien van alles wal ze behoeven, om den. aanval te ver volgen. Londen meldt al iets, dat op een af- leidings-offérisief wijst. De Duitscbers namen tenminste bezui- deni Morlancourt, een voorste Engelsche j schanslinie. 'Overigens brachten de .Engel- j schen ten Z.O. van Robecq hun posten weer een paar K.M. vooruit. D'p het plateau van Asiago in de'streek van Monte Grappa en aan den beneden- Piave was de bedrijvigheid der weder zijdse he artillerie een weinig krachtiger. Engelscbe en Italiaansqbe detachemen ten, die op. verkenning waren, hebben de vijandelijke linies -op bet plateau van Asi ago verontrust. Op de eilandjes in den Piave hebben •patrouilles een groote hoeveelheid Oorlogs materiaal buitgemaakt, dat door den.vjj- a/id was achtergelaten. Het „Fremidenblatt" ziet terecht een °chrille tegenstelling tusschen de leus der Entente: opruiming van eiken buitenland- schen invloed in de jjaken van onafhanke lijke natiesi en de~bemoeialligheid, dia blijkt uit het bombardement door de En- gelschen van zee uit van Archangel, zoo mede de landing van Japanslche troepen te Wladiwostok. Had het blad reeds van de ontscheping van geallieerde troejren te Archangel geweten, het hacl dit feit er hij1 kunnen nemen. Het Fremdenblatt gelooft, dat N.-Amerika door den nood gedwongen met Japan's inmenging in stemde. Da QealHae: den ts Archangel getand. De goallieerde marine- en militaire strijdkrachten zijn met daadwerkelijke hulp van de Russische bevolking den 2en Augustus te Archangel geland. De aankomst werd door de bevolking alge meen met geestdrift begroet. Naar officieel gemeld wordt is Archan gel door de Engelschen bezet. De commissaris van oorlog,' Trotski heeft naar aanleiding van dit feit een bevel uitgevaardigd, waarin gezegd wordt: De omstandigheden, waarin Archangel tijdelijk ontruimd is, bewijzen, dat de afzonderlijke vertegenwoordigers der plaatselijke sovjets by lange na niet die eigenschappen aan den dag leggen, die voor eiken revolutionair, op een verant woordelijken post noodig zijn: enorgie en dapperheid. Het is wederom gebleken, dat er sovjet vertegenwoordigers zyn, die zich by de eerste naderiug van het ge vaar, haasten op den loop te gaan, daar zij meenen, dat de redding van het eigen leven hun belangrijkste taak is. Derge lijke wezens hebben niets met de revo lutie gemeen. Elke vertegenwoordiger van het sovjet-gezag, die zijn post ver laat zonder alles, wat in zijn macht is voor de verdediging gedaan te hebben, is een verrader, die met den doodmoei gestraft worden. Ik gelast onmiddellyk al de sovjet-leden dar stad Archangel te arresteeren, die volgens vertrouwbare gegevens als deser teur te beschouwen zyn en als zoodanig naar het revolutie-tribunaal moeten ver wezen worden. Korte oorlogsberichten. Een U-boot bracht een Amerikaan- sche tankboot voor de Virginiache kust tot zinken. Het Amerikaansche marine departement dealt mede, dat alle leden der bemanning van het tankschip thans zijn geland. Parijs werd ook gisteren Weer door vèrdragend geschut beschoten. By den Zeppeliuaanval van dezer op Engeland is een Zeppelin brandend neergeschoten, 40 mijlen van de kust. Een en ander werd beschadigd. De opvolger van von Eichhorn, genqraal overste graaf Kirbach, heeft te Kien liet commando op zich genomen. In antwoord op een vraag verklaarde Cecil in het lagerhuis, dat hij geen juiste cijfers had over het bedrag der schade vergoedingen en heffingen, door de Duitscbers in het bezette gebied geheven Volgens schattingen hadden de Duitschers 330 millioen francs uit België gehaald, afgezien nog van de enorme boeten, welke aan burgers opgelegd waren. Met dit alles zou by het sluiten van den vrede rekening gehouden worden. Naar de „Norddeutsche Allgem. Ztg." verneemt, heeft de Finsche deputatie, die door den keizer in tegenwoordigheid van den rijkskanselier ontvangen werd, ook aan den rijkskanselier het grootkruis der Finsche vrijheidsorde overhandigd en daarby den dank der Finnen. De Turksche legatie secretaris Nouri Zia Bey is gisteren tengevolge van een nog onopgehelderd noodlottig toeval van het balkon vóór zijn kamer in het bad. hotel in Rungsted naar beneden gestort. Hij bekwam een schedelbreuk en overleed een uur later aan zijn kwetsuren inhei ziekenhuis, zonder tot bewuetzyn ge komen te zijn. Bij de munitieontploffing te Syra cuse (in den staat New.-York) zijn 115 menschen gedood. De materieele schade wordt op 1 millioen dollars geschat. Nieuw-Zeelandsche journalisten zya i thans in Engeland op bezoek en worden daar goed ontvangen. Bij aankomst deel- j de een hunner Fenwick mede, dat reeds j mear dau 10 pet. van de bevolking van Nieuw-Zeelana ten oorlog was getrokken. Thans nu de groote meerderheid der ongetrouwde mannen Nieuw-Zeeland hadden verlaten, hadden de gehuwden da opengevallen plaatsen gevuld. Nieuw- Zeeland was besloten, dat het mocht kosten wat het kost het den oorlog nooit zou staken vóór da overwinning was behaald. In Polawa (Oekraine) is op straat de vroegere minister van onderwijs Stesjenko, een uitnemend paedagoog, door een onbekende doodgeschoten. De beschieting van Chalons met vèrdragend geschut is hervat. In Stockholm heeft men van het zendingsterrein in China bericht ontvan gen dat in het groote ryk op een ont zettende wyze de pest heerscht, die zich uitbreidt ven het Noorden naar het Zuiden. Italiaansche bladen melden, dat president Wilson binnenkort met en kele leden der Amerikaansche regeering de oorlogstooneelen der entente (ook in Italië) zal bezoeken. In Petersburg zyn tengevolge van de cholora in de afgeloopen week meer dan 1000 sterfgevallen voorgekomen. Meer dan 2000 ziektegevallen worden geconstateerd. Naar wij in „La Belgique" lezen, werd den 2den dezer door den Brussel- schen omroeper medegedeeld dat de bewoners der stad zich van dien dag af gedurende een tijdsverloop van zes weken van gehakt varkensvleesch konden voor zien. Per persoon heeft men recht op 100 -^ram tegen een prijs van fr. 2.80 per rantsoen. Naast den hetma'n is in de Oekraine een regentschapsraad van drie personen ing gesteld. Volgens een telegram uit Corcubion zijn aldaar geland de kapitein met 17 man der equipage van het Braziliaansche s- „Maoeio" (het vroegere Duitsche sto'om- schip „Santa Anna" groot 3739 bruto reg ions), dat door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. Twee vlotten waarop 44 man worden vermist. De N i e u w-A msterdam is Maandagmiddag Korsfjord gepasseerd. Inbeslagneming van rijwielbanden? Naar het Centrum ter oore kwam zou het plan bestaan in October een aanvang te maken met het inbeslagnemen van rijwielbanden teu behoeve van het leger. Men zal beginnen met de rijwielen, die in hoofdzaak voor genoegen bereden worden en de bedryfsfietsen in alle geval vry laten. Het Yad. beweert dat er niet aan gedacht wordt de rijwielbanden van particulieren in beslag te nemen. Onze graanvoorziening. Het s.s. Djebres van den Rotterdam- schen Lloyd vertrok van Rotterdam naar New York om aldaar een lading graan voor Nederland te-halen. Het gezonken Neder 1. zeil schip „Flevo X". Omtrent het tot zieken brengen van het Nederlandsche zeilschip Flevo X vernemen wij nader, dat een Duitsche onderzeeër het schip op 40 mijl ten O. van Shipwash aanhield. Het werd met geschutvuur in den grond geboord. De bemanning vertoefde 10 uur in de booten en kwam toen behouden te Southwood aan land. Vandaar zjjn zij naar Londen vertrokken, alwaar zij nu verblyven in afwachting van scheepsgelegenheid naar Nederland. Hofbericht. Naar het Haagsch Correspondentie- bureau verneemt heeft de Koningin het voornemen om zich Donderdag 8 Augustus a.s. met de Prinses naar 'tLoo te be geven. H.M. sfelt zich voor zich, zoo dikwijls als noodig zal blijken te zijn in verband met Haar rege&ringslaak, van het Loo naar Den Haag te begeven. Geen vrijgeleide. Het vertrek dor hospitaalschepen ia thans weer voor onbepaalden tyd uitge steld, doordat Duitschland geen vrijge leide wenscht te geven. Do oorzaak van deze weigering moet gezocht worden in de kwestie der Duitsche gevangenen in China. Cyfers en Feiten. Ónder dezen titel zal by de firma J. B. ten Brink en Co. te Zutfea, een» brochurenreeks verschynen voor het Staatkundig en Sociale leven, onder redactie van de heeren Dr. K. J. Beumer en C. Smeenk. De bedoeling is hierdoor degelijke, zaakrjjke leiding en voorlichting te geven op beide terreinen en om de klacht, dat onze mannen over te weinig materiaal beschikken, te doen verstommen. „Cyfers en Feiten", die elke maand in 8e Royal formaat 16 pagina's zal verschijnen, bedoelt een zoo volledig mogelijk overzicht te geven van: le. cyfers en feiten aan de staatkundige en sociale historie ontleend, die de daden en woorden van de verschillende partijen in het juiste licht stellen: 2e. uitlatingen en beschouwingen van sprekers en in de pera en brochures uit ons eigen land, en voor zoover voor ona van belang ook van die in het buiten land 3e. de houding van leden der Kamera, Provinciale Staten, Gemeenteraden en andere organisaties, die met het politieke en sociale leven verband houden; en voorts alle gegevens die strijdmate riaal kunnen verschaffen, waardoor wy in staat gesteld worden den tegenstander van het juiste antwoord te dienen. De broodkaarten (ook de aanvullingskaarten) voor het 62ê tydvak zullen gedurende zes dagen geldig zyn. Dit beteekent niet, dat voor 't vervolg het broodrantsoen zal worden verhoogd, do beschikbare hoeveelheden broodmate riaal laten dit niet toe. De bedoeling van dezen maatregel is alleen, het begin der broodkaartenperiode to stellen op Yrydag inplaats van, zooals tot nu toe, op Zaterdag. Dit is gewenscht gebleken met het oog op de Israëlieten, die hinder ondervonden, doordat telkens de nieuwe broodkaart eerst op Zaterdag geldig werd. De zaak komt dus hierop neer, dat de broodkaart van het 62ste tijdvak loopt van Zaterdagmorgen 10 Augustus tot en met Donderdagavond 15 Augustus en vervolgens de broodkaarten steeds geldig zullen zyn van Vrijdagmorgen tot ea met Donderdagavond. Overigens blyft de toestand zooals die was. De Minister van Landbouw en de dorpsslagers. Naar aanleiding van een adres van den Algemeenen Bond van Dorpsslagers heeft de Minister van Landbouw enz. aan dien Bond medegedeeld dat het kwantum weideschapen to gering is, om deze voor een algemeene distributie te bestemmen, waarom het vette schapen- vleesch thans wordt geconserveerd. Nieuwe maximumprijzen voor in- en verkoop, rast te stellen in overleg met de slagersorganisaties, zullen, naar de Minister verder mededeelt, worden be paald nadat de slagersorganisaties zijn gehoord. Nog deelt de Minister mede dat bij de vaststelling van de verschillende des betreffende bepalingen rekening zal wor den gehouden met de opmerkingen van den Bond ter zake van de volgende punten: lo. om den vleeschverkoop te doen plaats vinden op Rijksbons, om de gelegenheid te openen dat de slager ook zyn klanten in andere gemeenten kan bedienen en van zijn gewonen sla ger kan betrekken; 2o. het bestendigen en invoeren van centrale slachtplaatsen en vakkundige controle, waardoor de transportkosten voor verafgelegen plaat sen geringer worden en het vleesch van het vervoer niet zooveel te lijden heeft, en 8o. de benoeming van vakkundigen in commissiën het slagersvak betreffende. Ten slotte bericht de Minister, dathjj geen termen kan vinden te voldoen aan het verzoek van den Bond om vergoeding aan slagers gedurende het handhaven van het slachtverbod. Statistiek. De heer C. Smeenk os. is benoemd tot lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek. De Kabinetscrisis. Naar de Res. bode verneemt, is mgr. dr. Nolens gisteren opnieuw door do

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1