Telegrammen. Predikbeurten. laatst® Berichten Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. ASIerlai. Middelburg, Oostsingel 258. L. Hifeels, boerenknecht uit Texel, Groene Weidje 183c. K. van Es, commies fpr secretarie uit Nieuwe Tonge, Groot e Markt 61/62. D. J. Boone, stoffeerder uit Ogden (N. A.), Vlasrrarkt 202. Aa. H. Scbouwenberg, v/v. C. van Noorden uit Heerlen, Ganze- poorstr. 203. J. J. Luijks, koopmau uit Amsterdam, Wijngaardstr. 168a P. Lee mans, controleur uit 's Gravenliage, Piet Heinstraat 117. Vertrokken L. C. D. Leenheer, machinist, naar Rotterdam; S. J. M. Bellaard Lormier, modiete, naar Rotterdam. J. van Hou- welingen, koopman, naar Gieasendam. Aa. D. F. van der Wart, onderwijzeres, naar Ovezand. J. Vermaire, werkman, naar Wolphaartsdïjk. H. Sluis, boom- kweeker, naar Enkhuizen. J. P. Ver- meule, winkelbediende, naar Middelburg. W. J. M. Koole, adsp. landmeter, naar Middelburg. „Euphonia" mag weer terugzien op een goed geslaagd Zomeravondconcert op de Groote Markt. Ofschoon het den geheelen avond regende, was toch een vrij groot publiek komen luisteren. De ware muziekliefhebbers natuurlek. Met het oog op de spoedig invallende duister nis, |werd niet gepauzeerd, Het forsch uitgevoerde „Wilhelmus", waarmede het eoncert geopend werd, vormde ook het slot van het programma, 't Was ditmaal muisstil rondom de Muziektent. en jon gen, die klepperende de Markt op kwam loopen, zag zich al heel gauw zijn in strumenten door een luisteraar uit de handen geslagen. Goed zool Schore. Gisterenmiddag viel een ar beider van den burgemeester zoodanig in een zeis, dat een diepe vrend aan de hand werd toegebracht en hij zich on middellijk onder behandeling moest stel len van dr. Kolf van Oisterwijk, van Kruiningen, die de wond dichtnaaide. De arbeider zal voorleopig zijn werk niet kunnen hervatten. Zaamslag. Alhier raakte een paard, dat op den akker den ploeg trok, onverwachts zoo hevig aan het rukken en slaan, dat het ploegijzer het waardevolle beest den buik opensneed. De ingewanden kwamen er uit en het dier moest worden afge maakt. M. G. 's-Qravenpoldsr. Gisteren kwam de tim merman Westveer tot de onaangename ontdekking, dat in den afgeloopen nacht van een zijner woningen aan den Haagdijk ongeveer 70 M. ijzerdraad was ontvreemd. Dit ijzerdraad diende voor afscheiding en was zorgvuldig van do ijzeren paaltjes, waaraan het met ijzerdraad was bevestigd, gedaan. Rftthem. Terwijl J. d. M., die in Wel sh ge woont, op het land aan 'twerk was, is in zijn woning ingebroken en door den ongenooden gast uit het ka binet een vrjj belangrijk bedrag aan geld medegenomen. Ondanks de ijverige na sporingen van de politie, is de dief nog niet ontdekt. Wemeldlüge. In de heden gehouden raadsvergadering is benoemd tot gem.- arts met 4 tegen 3 stemmen Dr. W. F. Gjiirrip, arts te Stad aan 't Haringvliet. Weatkapelie. Distributie. Op hou 79, 1 ons havergort, op bon 80 'n vierde K.g. suiker, tot en met 7 Aug. havergort, tot 3 Aug. de suiker. Aanvullingsbrorodkaarten afhafcm. Maandag v.m. 911 wijk A. vm. 11 12 wijk B. am. 12 wijk G. nm. 2 3 wijk D. Dinsdag v.m. 910 wijk Dl. vm. 1011 wijk C. vm. 1112 wijk B. mm. 13 wijk A. n.m. 34 wijk E, op geven van boterkaarten voor 2e periode. De Spaansche griep breidt zich hier nog al uit 'onder de militairen. Ek liggfetn in een daarvoor ingericht gebouw onge veer 30 personen. Koudekerke. Distributie. Boter- eni vetkaarten. Opgaven van de verlangde Boter- en. Vetkaarten voor de .volgende 13 weken. Wijk O, Donderdag 8 Augs. van 912 uur. Wijk D. Zaterdag 10 Au/gs. van 912 uur. Op 't dorpWijk A, Woens dag 7 Augs. van 912 uur. Wijk B, Vrijdag 9 Augs. van 912 uur. Bij Jbiet publiek wordt er op aange drongen zooveel mogelijk het gebruik vajn versche boter te bevorderen. FiêJS SASaEBOÜT. (Bij 100-jarig herdenken). Frans Naercbout, de stoere, ronde Zeeuw, Ontembaar, lijk een jonge leeuw, Trotseerde orkaan en stonnenkr&cht In hollen, zwarten nacht. Op woeste zee in ranke boot, Hij waagde lijf en leven, En redde van een wissen dood Wie op de kusten strandde. Eer Holland, eer dees' braven held, Eer nazaat dezen landgenoot, Dan wordt „Jona Holland" groot! L. STKKETEE. Ned. Herv. Iferk. Beroepen te Aalburg .A M. den Oudsten te Nijkerk; te Raamsdonk W- J. v. Lokhorst te Noorden. Aangenomen naar Everdingen door P- F- v. Noort, cand. te Amsterdam. Bedankt voor Elburg door J. J. v. Ingen te Harderwijkvoor 's Heerenberg door .W. A- Zeydner, cand. te 's Hage. Geref. Keiken Bedankt voor Reitsum door J. Voerman te Warns. Het verhaal van den mole naar. Het onderstaande wordt in de Hope door een catechisant van ds. Dunbar te in Noord-Amerika verteld. De molenaar onzer plaats, waardig lid onzer kerk, voelde zich pijnlijk getroffen toen hjj vernam dat de leeraar zou ver trekken wegens gebrek aan onderhoud, dewijl de gemeente zijn traktement uiet langer kou opbrengen. Hij belegde «ene vergadering en sprak zijne broeders be daard aan, want hij was een van de armsten, onder de welvarende boeren. Hij vroeg of gebrek aan geld de eenige reden was voor deze verandering, en of allen den dienst van den leeraar begeer den, wanneer zij hem konden behouden. Er was een eenparige stem in hun ant woord: de leeraar was nuttig en bemind, maar de gemeente was zoo arm. „Wel", antwoordde de molenaar, „ik heb een plan om het traktement op te brengen zonder iemand van u lieden om een 'dollar te vragen, indien gij mij wilt vergunnen om het op mijn eigen manier te doen. Ik wil de verantwoordelijkheid voor een jaar op mjj nemen. Heb ik uwe toestemming?" Vanzelf zij konden niet weigeren, ofschoon zij verwonderd wa ren, want zij wisten dat de molenaar een arm man was. Het einde van het jaar kwam. De leeraar had zegen op zijn arbeid geno ten, en men had niemand om geld ge vraagd. Toen zij bijeen kwamen vroeg de molenaar aan den leeraar of zijne be hoeften vervuld waren en ef het trakte ment op tijd betaald was. Hij antwoord de bevestigend. Teen den broederen ge vraagd werd of zij armer waren dan aan het begin van het jaar, antwoordde ieder „Neen", en vroegen hoe dat mogelijk kon zjju, dewijl er voor hunne gemeen telijke voorrechten zoo geheimzinnig was betaald. Hij vroeg nogmaals: „Isiemand van u armer door het onderhoud van den leeraar?" en het antwoord was het zelfde als vroeger. „Dan", zeide de molenaar, „broeders, moet ik u zeggen dat gij het traktement betaald hebt, gelijk altijd, alleen wat meer en beter op tijd. Gij weet dat gij mij vrijheid gaaft om dit op mijn eigen manier te doen, en dat heb ik gedaan. Terwijl elkeen van u zijn graan naar den molen bracht, nam ik zooveel graan al* ik dacht dat uw aandeel was ea legde het weg voor traktement. Toen de oogst tijd voorbij was verkocht ik het graan en betaalde met dat geld geregeld den leeraar Gjj erkent dat gij niet armer zijt; gij hebt niets gemist, en daarom was bet geen persoonlijke opoffering. Nu stel ik voor, dat wij ophouden met te praten over i-nze armoede, en van den leeraar te laten vertrekken, en dat wij het traktement zooveel ver- hoogea dat wij het gevoelen dat wij wat doen". Rev. Dunbar zeide gewoonlijk, met een zucht„O, dat er een molenaar ware in elke gemeente 1" Geslaagd voor Fransch l.o. mej A C. I. M. Mudde te Rotterdam. De nieuwbenoemde hoogieeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, de h©cr J. M. Burgers, is slechts 23 jaar oud. Geslaagd te Rotterdam voor leider van lichaamsoefeningen de heeren N. Dekker te Middelburg, P. Geidof te Oost- kapelle, G. N. de Rijke te Koudekerke en G. Weeda te Middelburg. Geslaagd voor Engelsch m.o. akte A. de heer A L. H. Ross Ie 's-Gravenliage. Door B. en W. van Hoedekenskerke is de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school alhier opgemaakt als volgt: no. 1 P. G. Noom te Wolj- phaartsdijk; no. 2 VV. M. Louwerse te Kapelle en no. 3 A. Verschuure te Hoe dekenskerke, thans volontair. "Ned. Herv. Kerk. Zondag 4 Aug. Goes, 9.30 u. ds. Warners, 2 u. ds. Hom burg, Cat. Z. 15, bed. H. D., 6 u. ds. de Vries. landbouw m Veeteelt. M angelwortelen- ©nvoeder- b reten zaad. Uit verschillende dealen des lands wordt vernomen, dat er vrij wat stekbieten uitgezaaid z'ijn, met het (doel, deze het volgend jaar voor de teelt (van mangelwor telen- en. voederbieten-zaad uit te planten. Vermoedelijk zal' er dit jaar zulk eene groote hoeveelheid zaad van mangelworteïen e[n voederbieten wor den geoogst, da,t er voldoende voorraad (beschikbaar komt, zoowel voo-r den uit zaai dezer gewassen in 1919 als1 in 1920. Hiernaar wordt thans jeen onderzoek in gesteld. Het ligt in 'het voornemen valn den Minister van Landbouw, naargelang de uitkomsten zijtn van dit onderzoek, de zaadteelt voor den handel van maln- gelwortelen en voederbieten in 1919 ge heel te verbieden of althans zeer sterk te beperken. Slechts de teelt van eenle kleine oppervlakte van genoemde zadiein voor aanwending van eigen bedrijf zal den landbouwers toegestaan blijVeln. Ook voor de teelt van zaad van erkende puike selectiestammen zal vergunning gegeven kunnen worden. Landbouwers, die met speculatieve doeleinden stekbieten lieb- t hen uitgezaaid, dienen dus er öp. te re kenen, dat de uitplanting er van voor 'zaad niet of slechts voor een klein ge deelte zal kunnen worden toegestaan, omdat alle bouwland, dat niet beslist voor andere doeleinden noodig ds, be- teeld dient te worden met gewassen, on misbaar voor de volksvoeding, als 'aard appelen, granen,, peulvruchten cn olie zaden. Zwarte luizen. De te veld staande peulvruchten in de Zuidduinen te Katwijk zijn dit jaar geheel onder mijnd door kleine zwarte luizen. Het gewas, is hierdoor tolaii mislukt. Het zijn soortgelijke diertjes als men die aantreft op groote boouenplanten. Met dit verschil echter, dat deze diertjes zwart van kleur zijn. Dit insect is te voren te Katwijk nimmer opgemerkt. Een landbouwer van ruim tachtig jaar, die geregeld in c(eze duinen peulvruchten verbouwde, heeft deze dieren nog nimmer waargenomen. „Vad." Nieuwe most. Te Stadskanaal (Gr.) heeft de landbouwer G Snjjder, welgeslaagde proeven genomen door lend met ammoniakwater van de gasfabriek aldaar te besproeien. De zwarte haver, die op het land met ammoniakwater besproeid, werd verbouwd, is zoo volwas sen en heeft zoo'n ongekende lengte bereikt, dat thans reeds vele ervaren landbouwers besloten ammoniakwater als meststof te gebruiken. Het Platteland (Off. orgaan van den Chr. Boeren- en Tuindersbond) ver scheen deze week weer in drie bla den. Dit uitnemend, geredigeerde blad geeft een keur van interessante bijdragen be. treffende den practischen en theo-reti- schen land- en tuinbouw. Wij kunnen het onzen boeren en tuinders1 niet ge. noeg aanbevelen. Zelfs zullen zij, die met sympathiseeren met het Christelijk begin sel, dat de redactie propageert, dit veel omvattende orgaan niet gaarne missen, willen zij op de hoogte van hun tijd blijven. Verder geen schooner aanbeveling dan een opsomming van enkele onderwerpen uit nummer: Onlooker schrijft bij een vijftal mooie foto's over Paeonia Sinensis. Mr. J. W. Goedbloed, de Bondssecretaris, schrijft over „Ons voorstel inzake de teeltrege. ling", een ander over de Landarbeidens- wet. Verder trekt de aandacht een arti kel over „ongenoode gasten in de dop erwten", „knollen zaaien", „klaverrui- ters" en „tabaksteelt in het klein". Uit laatstgenoemd artikel hopen wij sjwedig wat over te nemen ten gerieve van onze klein-tabakstelers De appelen zijn aanstaanden herfst voor de minder ruim® beurzon onbereik baar. Te KerkDriel wordt maareventjes f20—f25 per H.L. op het hout besteed. Onder Lonneker is men bezig met het boren naar zoutlagen. De „Hector" is Donderdag van New-York vertrokken met een lading grondstoffen voer de broodbereiding. Te Lobith is een 14-jarige jongen op een steenfabriek onder een locomotief geraakt en gedood. Binnenkort zal uitvoer van melk en kalfkoeien naar Duitscblaad plaats vinden. Te Leeuwarden is gisteren aange houden een li-jarig jongetje, dat met een valschen sleutel de woning van den heer v. d. M. aan den Maresumcrstraat- weg was binnengedrongen en uit een buffet een portefeuille met f700 aan bankpapier entvreemd had. Terwijl hg met een goede kennis medereed had G. N. van Middelbands het ongeluk aan den Langeweg aldaar, doordien het paard op hol ging, van den wagen geslingerd te worden. De 60 jarige man is daarbij met het hoofd terecht gekomen tegen een der aan den weg staande telegraafpalen. De ongelukkige was onmiddeilgk een lijk. Te Oss is A. S., dia Zondag in den buik werd geschoten, aan do bekomen verwondipg overleden. De Spaansche ziekte. Te Groesbeek is een goval van Spaansche griep met doodeliiken afloop voorgekomen. Te Vierpoiders is de Spaansche «riep uitgebroken. Ook te Ouddorp is onder de militairen de griep geconstateerd bij aldaar gestationeerde militairen. Te Ydbrburg is een jonge postbode aan de gevreesde ziekte overleden. Tot op beden het eenige sterfgeval vaa deze heer- schende kwaal. Te St Anuaparochie is een meisje aan de ziekte overleden. Te Waalre heerscht op de sigaren fabriek der firma J, Swane en Zn. Spaansche ziekte. Bijna alle arbeiders zijn ziek. Bij den post en telegraafdienst te IJmuiden doen zich eenige gevallen van Spaansche ziekte voor, tengevolge waar van er gebrek aan personeel is. Ook on der het kantoorpersoneel van den dienst taan de Rijksvisschershavenaldaar heerscht deze ziekte. Naar ,,Het Centrum" verneemt, zijjn in de Kromhoutkazerne te Utrecht onder de militairen meer dan duizend gevallen van Spaansche ziekte geconstateerd. Te Nijmegen, waar de Spaansche ziekte zich sterk uitbreidt, heeft zich bij een vrouw een doodelijk geval voorgedaan. Te Deventer overleedgisteren "het tweede slachtoffer van de Spaansche griep. Beide overledenen aan deze ziekte waren militairen. i Aan oud-minister Rambonnet is een i pensioen van f4000 verleend. i De eenheidssigaren zullen in het be gin der volgende maand komen. Vooralsnog zullen geen maatregelen genomen worden tot inkrimping van de bloembollenteelt. Te Winschoten is een miniatuur oorlogsschip van omstreeks 1600, dat voor oud op een zolder was geborgen voor f 1000 verkocht aan het Ned. Hist. Scheepv. Museum te Amsterdam. Naar we vernemen zullen eenige in gezetenen van IJmuiden pogingen aan wenden te trachten het achttienjarig meisje Z., dat in verband met de vele oplich tingen aldaar gepleegd, dezer dagen werd gearresteerd, in een gesticht te Gestel te doen onderbrengen. Reeds is een ge deelte van de daarvoor benoodigde gelden bijeengebracht. Bij gebrek aan brandstoffen zijn te Vlaardingen de vuren van de gasfabr- ge doofd. Een gedeelte der werklieden, die een muziekgezelschap vormen, heeft nu aan den burgemeester verzocht, tweemaal per week muziek in de stad te mogen maken, welk verzoek is toegestaan. Op deze manier worden zij in staat gesteld, zelfstalïdig in hun levensonderhoud te voorzien, althans als de burgerij blijk geeft deze „Beiersche kapel" te waar- rl ©eren. Op bet station te Boxtel zijn ten nadeele van een paar Amsterdammers 10.000 eieren in beslag genomen. De heeren kwamen van de Udensche fruit veiling en hadden de eieren netjes ver pakt in fruitmandjes en toegedekt met bessen. KEULEN. In den morgen van 1 Aug. vielen tien vijandelijke vliegers de stad Buren aan. Acht bommen werden gewor pen. Er „werd lichts schade veroorzaakt. Twaalf personen werden gedood, 12 zwaar en 2 licht gewond. PARIJS. De commissie voor buitenland- sche zaken uit de Kamer heeft met ai- gemeene stemmen een motie aangenomen, waarin bij L'lemenceau wordt aangedron gen op een krachtige systematische actie in Rusland. BERLIJN, 2 Aug. Uit een nader onder zoek inzake het spoorwegongeluk bij Landsberg is gebleken, dat van de loco motief eener goederentrein ejem oylinder- stang was gebroken. Hierdoor werd. vervol- gens de zuiger stukgestooten, evenals de afsluiting van den cylinder. De stang wérd door de verdere bewegingen geheel losgemaakt en kwam beklemd tusschen de locomotief en een rail van het naast gelegen spoor. Op deze rail werd een zoodanigen druk uitgeoefend, dat deze naar binnen verbogen werd met het ge volg, dat de juist passeerendë D;-trein ontspoorde. Volgens de laatste berichten zijn ei 42 dooden, 21 z waar- en 4 licht gewonden. Er is geen aanleiding gevon den om een actie in te zetten tegen spoor- wegemployé's of .wegens minderwaardig materiaal tengevolge van den oorlog. Het ongeluk wordt slechts toegeschreven aan de hierbovengenoemte buitengewone om standigheden. KEULEN, 2 Aug. (part.) Een verga'le ring van 3000 industrie-arbeiders te So lingen wees een collectief voorstel der fabrikanten om den arbeidsduur van 57 tot 54 uur terug te brengen. De arbeilers handhaven hun eisch van 50 uur. ZURICH. 2 Aug. Naar aanleiding van het congres der Arbeiderspartij Zondag te Bazel gehouden, heeft de Bondsraad een bespreking gehad met het socialis tisch comité van Actie. Het Congres had in beginsel besloten tot algemeene werk staking, doch het verloop der besprekin gen tusschen de Bondsraad en het comité bewees, dat men van beide zijden over eenstemming tracht te bereiken, zoodat men hoopt, dat de staking vermeden zal kunnen worden. De bondspresident gaf te kennen, dat wanneer overeenstemming, mislukt, tengevolge van onverzoenlijkheid der arbeiders piet alle energie die maat regelen zullen worden genomen, die voor binnen- en buitenlandsche staats zekerheid noodig zijn. De toestand is bijzonder ge spannen. IJMUIDEN. Een: visschiersvaartuig heeft te IJmuiden het lijk van een Duitschen vliegenier aangebracht. Vermoedelijk zal dit Maandag met militaire eer ter aarde worden besteld. IJMUIDEN. De staking der bestuurders van vracht- en transportwagens te IJmui den is geëindigd. De stakers hebben genoegen genomen met een vast loon van f 19 per week. AMSTERDAM. Gisteravond tegen mid dernacht trachtten 2 inbrekers zich "door middel van opensluitinlg toegang te ver- Schaffen tot het perceel Hekeïveld lc, Waar een smederij is gevestigd van den heer Veld berg. Zij werden door ee-n agent Op heeterdaad betrapt en ingerekend, waar na zij- naar bureau Warmoesslraat wer den overgebracht. Smuts verspreekt zich. Gene raal Smuts zeide dezer dagen in een rede, dat de tijd niet verre meer is, dat het Amerikaansche leger in Frankrijk even groot zou zijn als de Fransche en Brit- sclie legers te zamen. Die uitlating wekt de verontwaardiging van Times" en „Dai- ly Mail". De „Times' 'zegt, dat het in grijpen van de Vereenigde Staten buiten gewoon snel en krachtig is geweest, maar vindt de woorden van Smuts „groote over drijving, juist geschikt om een goede zaak te bederven". En de „Daily Mail" noemt Smuts' bewering een dwaasheid. Zou ,„slim Jannie" zoo langzamerhand wat van zijn aureool verliezen en zou dat over gaan aan den Australischen jungominister Hughes? Naar Indië. „Het Christelijk Comité voor indië" ves tigt er de aandacht op, dat in dit jaar 20 jongelieden liier te Tan-de in oplei ding kunnen worden genomen voor amb tenaar bij de in- en uitvoerrechten 'en accijnzen in Ned.-Indië. Zij moeten bij voorkeur niet jonger zijn dan 20 jaar en mogen in geen geval den leeftijd van 25 jaren overschreden hebben, terwijl ver- eischt wordt het bezit van een einddi ploma H. B. S. 5-j. cursus of een an der daarmede ongeveer gelijkstaand diplo ma (een einddiploma H. B. S.,3-j. cursus is dus niet voldoende.) Ook zij die- liezen zomer eindexamen dom, 'kunnen zich thans opgeven. De opleiding heeft plaats onder genot van een studietoelage van f 1000 'sjaars en is in 1 jaar en 9 maanden afgeloopen. Alle verdere inlichtingen omtrent uit zending, vooruitzichten, enz., worden gaarne verstrekt door het Informatiebu reau van voornoemd Comité, adres den jheer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, Den Haag. Amerika's sympathie voor Nederland. De Lo-ndensche correspon dent van het Handelsblad heeft een bezoek gebracht aan Wet Fransche front en heeft daar het werk der Amerikanen gezien en bewonderd. Het hart van dezen cor respondent was, naar hij zelf schrijft, pijn lijk aangedaan door de gebeele geschie denis van het optreden van Amerika te genover óns vaderland in de schepen- kwestie. De correspondent had altijd ge meend, dat Amerika veel voelde voor het Hollandsehe volk, maar hetgeen gebeurt was, had bij' de Hollanders de vraag doen oprijzen of inderdaad die vriendschap wel oprecht was geweest. Maar nu de corres pondent zelf heeft kunnen zien en hoe ren, heeft hij de overtuiging dat het ideaal, dat de Amerikanen willen hereiken oprecht gemeend is en dat hun vriendschap iegens ons vaderland niet is gehuicheld*. Hij heeft aan het front gesproken met vele Amerikanen, en overal werd hij getrof fen door hun arbeidskracht, door lum liefde voor hun ideaal, door hun betuiging van hun oprechte vriendschap voor het Nederlandsche volk. Maar aan dergelijke platonislehe en gee l. koope sympathiebetuigingen heeft ons volk al bitter weinig, aan woorden van. vriendschap hébben wijl jiiets, als de da den ons het tegendeel doen gevoelen. Een onderhoud met den tsaar. De medewerker van Let New-Yorksche blad „Tribune", S. A. Sloan, publiceert in zijn blad ©en ónder-houd, dat hij met den thans vermoorden tsaar heeft gehad. Sloan kwam in Lat dorp Petrouwsk om van een verwonding, die hiji gedurende den opstand in Omsk had opgeloopeïi, te herstellen. Daar Werd hem dé gele genheid geboden den vroegerön tsaar te leeren kennen, die 'zich tijdelijk in het klooster Abolak bevond. Volgens 'zijne medeideeling maakte Ni- 'colaas, dte een lange bruine b'aard droeg, een volkomen terneergeslagen indruk. ■Overdag kon 'hij- uren lang door den kloostertuin wandelen en 's avonds speelde hij whist. De grootste zorg voor den teaar was de on'ziekere toekomst van zijn zoom. Over de politieke gebeurtenissen, zijn re- geeringsperiode en zijn val zeide hij: „lk heb niets van de gebeurtenissen begrepen. Het volk heb ik vals h beoordeeld, even als ik door Lét volk vaisch beoordeeld word. Ik ben mij' nooit bewust geweest, onrechtvaardig en wreedte hebben ge handeld. Zij, die mijn vertrouwen bezaten, verklaarden voortduren-], dat eon ij'.f!rc-ü vuist noodig was om de massa in to>ui te .houden. Volgens hun meetning, was dit het 'eenigste middel om mijn troon te behouden en mijln dynastie in stand te houden. Om de boeren in bedwang ie hóuden,, dwong men mij hun zwaro (belastingen op te leggjen en hen onder militaire wet te stellen. Dat was de raad 'van 'Raspoelin. Hij was zelf boor en daarom had hij1 die zaken moeten be grijpen. Door hiern en alle ander© lieden mijner omgeving Werd jk steeds in vol komen onwetendheid gelatein. Mijne mi nisters, mijne adjudanten, zelfs mijne fa milie ziedden mij nooit één woord over den wierkelijken toestand. Me|n verzekerde mij, dat de doema moest ontbonden wor den, wijl hét wteMjn der natie dit vor derde. Ik heb nooit iets anders gedaan dan gehoorzaamd." gcr^ïiicaafcJiBg^'ggg^''.-'.1 Uurwerken en lantarens. Het is er <!efi menschen steeds om te dóen .geweest eiken dag den juisten tijd te kunnen bepalen. Van daar de zonnewij zers, later de wateruurwerken nog later het kaarsuurwerk. Een wateruurwerk bestond uit ee.i groe ten bak, zoo ingericht dat hij' met wabr

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2