Kerknieuws. Zending. Uit Provincie. Chr. Geref. Kerft Onderwijs. WIJ !tl lijk zou plaats hebben, vernepien thans, dat tie binnenkomst hier van trein peir dag voor onbepaalden tijd be stendigd blijft. Van eenige uitbreiding der treinen is nog niets bekend, zöodat in de naaste toekomst de invoer van steen kolen en cokes beperkt blijft tot, uezea enkelen trein per etmaal. Geen intrekking van militaire verloven. Op hel verzoek van een Ver. voor Volks gezondheid om wegens de Spaansche Kiekte de militaire verloven .voorloopig ïn te trekken, heeft de flpperbevelhebber het volgende geantwoord: In antwoord op uw schrijven en onder waardeering van uwe zorg voor de volks- gezondheid voor wat betreft voorkoming van uitbreiding 'der ziekte door intrek king van militaire verloven, heb ik ne eer u, na gehouden overleg met den In specteur van den Geneeskundigen dienst der Landmacht, mede te deelen, dat het door u aangeduide middel met zal wor den toegepast. Omtrent de uitbreiding der bedoelde ziekte is1 nog zoo .goed als niets met zekerheid bekend, doch op dit oogenblik komt het niet onwaarschijnlijk voor, uat de .uitbreiding plaats heeft door een zich in de lucht bevindende en zicht snel ver spreidende smetstof, meer dan door infec tie van persoon op persoon. Het intrekken van alle militaire verlo ven acht ik derhialve een maatregel, die vooralsnog niet is gerechtvaardigd. Landweeroefeningien uit gesteld. In verband met het heerschen van de Spaansche griep in de kaïnpen D® Pan en De Bildt bij Utrecht, is de opkomst van reserve 14 landweer-infanterie uitgesteld tot het tijdvak van 9 tot .en met 14 September en de ppkomst van reserve 16 landweer-infanterie tot het tijdvak van 16 tot en met 21 September. Beide bataljons „komen in het kamp De Bildt. De Eerste Kamer heeft z. h. s. aangenomen het w. o. in zake de verlenging van het octrooi aan de Ned. Bank. Hetzelfde geschiedde met het w. o. inzake staatssteun aan het, nieuw op te richten hoogovenbedrijf. Het ontwerp tot het verleenen van duurtetoeslag op pensioenen en wacht- gelden is met 22 tegen 11 stemmen aan- genomen. Voor vele oudjes een goede ^Voorts gingen ook de ontwerpen tot instelling van een bijzondere crisisrecht spraak, tot instelling van een handels register en de regeling van woonwagens en woonschepen er door. Vandaag nieuw programma. De voorzitter dreigde zelfs met een avondvergadering: een unicum in de Eerste Kamer. Broodvoorziening. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met ons broodmateriaal is het op dit oogenblik zóó gesteld, dat, rekenende met de ten vorigen jare opgedane ervaring over de inlevering van den graanoogst in de maan den September en October, aangenomen mag worden, dat de overgang van den oogst 1917 op dien van 1918 zonder stoornis voor de broodvoorziening, met handhaving van het tegenwoordige rant soen, zal kunnen plaats vinden. Het Ned. s. s. „Statendam" gezonken. Zooals elders in dit nummer is vermeld, is het in 1917 in de vaart gekomen s s. .Statendam" der Holland Amerikaan op 20 dezer getorpedeerd en gezonken. Het schip was door de Engelsche regee ring opgevorderd en voer nu onder den naam „Justitia" als passagiersschip tus- schen Liverpool en New-Vork onder direc tie der White Starlijn. De ladingen der gerequireerde schepen. Uit goede bron verneemt het „Hbld." dat de in Britsche havens opgeslagen ladingen der gerequireerde schepen van de Nederlandsche handelsvloot, succes sievelijk naar ons land zullen worden overgebracht. Voor dit doel zijn reeds eenige schepen uit onze havens vertrok ken, andere zullen volgen en binnen enkele maanden hoopt men een belang rijk deel van deze voorraden hier te hebben gelost. Distributie van zeep. -2'/, ons zachte zeep per hoofd in de vier weken. Bovengenoemde hoeveelheid per hoofd zal vermoedelijk ia de eerste helft van Augustus beschikbaar gesteld worden. Deze zachte zeep is echter van een andere samenstelling dan de nu gebruikelijke. Chocolade-reepen. Waarschijnlijk met ingang van 3 Aug. zal de volgende regeling gelden le. de handel in chocoladereepen, met uitzondering van dien in ongevulde ree- pen, is geheel vrij; de vervaardiging van chocoladeproducten is toegestaan voor zoover een fabrikant daarvoor toestem ming verkreeg en in overeenstemming met de voorwaarden dier toestemming 2e. ongevulde reepen worden tot geen grooter quantum vervaardigd dan in totaal aan de gemeentebesturen is toe gewezen, een nadere opgave van het aantal, dat voor uwe gemeente zal wor den vervaardigd en de namen der fabri kanten daarvan, zal u worden toegezon- den 3e, ongevulde reepen zullen niet anders dan op bons of op overeenkomstige rantsoeneeringswjjze mogen worden verkocht. 4e. voor chocoladereepen zoowel de ongevulde, die van gemeentewege gedis tribueerd worden, als de gevulde in den vrjjen handel, is de maximum prjjs: in den groothandel, per 100 stuks, f 11, onverpakt f 10.50; in den tusschenhandel, per 100 stuks, verpakt f 11.50, onverpakt f 11; in den kleinhandel, per 100 stuks, verpakt 12 '/2 cent, onverpakt 12 cent. Naar Inidië. „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat Zoowel yoor den. burgerlijken als den militairen geneeskundigen dienst in Ned.-Indië op het oogenblik verschillend personeel kan worden opgeleid of uitge zonden. Opleiding kan geschieden van studenten in de geneeskunde tot gouvernementsarts bij den "burgerl. dienst of tot officier van gezondheid 2e klasse bij1 hiet Indisch leger en van s tudenten in de ^artsen ijbereidkunde tot militair apotheker bij'dat leger. Uitgezonden kunnen worden geneeshee- ren met Nederl. artsdiploma ter plaatsing bij den burgerlijken geneesk. dienst of in het belang van de pestbestrijding. Voorts kan uitzending plaats vinden van ziekenverpleegsters voor de militaire hos pitalen en van krankzinnigen-verpleeg sters. Tot (hiet bekomen van verdere inlich tingen en bijzonderheden kan men zich wenden tot het Informatiebureau van voor meld' Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, Den Haag. Garnalen van gemeentewege? Door de vereeniging van belangheb benden bij de Zuiderzee-visscherij is den gemeentebesturen medegedeeld, dat, nu 't Rijksvischkantoor de distributie van _gar- nalen waarschijnlijk niet ter hand zal nemen, het in de bedoeling van genoem de vereeniging ligt, nader met de gemeen telijke distributie-bedrijven in relatie te treden, teneinde de garnalen onder 't be reik te brengen Van Jiet geheele Neder landsche volk. Het ligt in het voornemen, de gar nalen aan de gemeenten te leveren ge peld en licht gezouten in vaatjes van b.v. 25 K.G. nette, zoodat zij gedurende 7 dagen houdbaar zijn en in smaak en voor komen, na even te z'ijn ververSicht, niet varn verscfa gepelde, met boorzuur be reide garnalen, afwijken. Gemeenten, dicht bij de aanvoerplaatsen gelegen, kunnen pok voorzien worden van gekookte, ongepelde garnalen. De garnaal, die in ijje droge stof circa 63 pci. eiwit en 7 pet. vet bevat, is een uitstekende voeding ter vervanging van vleesch en andere vischsoorten, en is op verschillende wijzen smakelijk toe te be reiden. De bovengenoemde vereeniging ig ten allen tijde Bereid, de gemeenten bij de distributie met recepten en behande lingsmethoden ter Zijde te staan. Middelburg. De politie heeft een on derzoek ingesteld naar aanleiding van de diefstallen van twee vaarzen bij dp land bouwers Kwekkeboom en den Boeft on der St Laurens in den nacht van 16 op 17 Mei j.l. Gebleken is, dat de thans gedetineerde J. B. in den bewusten nacht een vaars geslacht heeft, hetgeen bekend werd door iemand, die hem ge holpen heeft, terwijl ook een getuige ver klaarde, dat B. hem gezegd heeft een vaars op stal te hebben, maar toen ge tuige kwam, zeide B. hem de vaars uit de weide te gaan halen. Het proces verbaal van het uitgebreid getuigenver hoor is aan den officier van justitie toe gezonden. Gisteren geleek het politiebureau veel op een bergplaats van militaire goe deren. Aangehouden was de milicien J. A. J. K., wonende alhier en in garnizoen te Oostburg, die door zijn vrouw een pak het vervoeren, dat de volgende militaire goederen bleek te bevatten: 2 nieuwe onderbroeken, 1 nieuw bemd, een paar bretels, 1 wérkjasje, 3 werkbroeken en een paar sokken. Bij een huiszoeking werden nog gevonden 2 nieuwe en een gebruikt hemd, 5 handdoeken, 3 onder broeken, 5 borstrokken, 2 paar sokken en een carbid-lantaarn. Alles werd on der verdenking van diefstal in beslag genomen en K. aan de militaire overheid overgeleverd. De politie beeft procesverbaal op gemaakt tegen een melkslijter, die 17 cent per liter vroeg, terwijl 16 cent de door den minister vastgestelde prijs is Bij de politie is weder aangifte gedaan van dietstal van een heerenrij wiel ter waarde van f200. De politie heeft procesverbaal op gemaakt tegen S. D. A., W. de R. en H. W. de R., die in een pakhuis inbra ken met het deel daar te gaan stelen; terwijl beide laatstgenoemden tevens wer den verbaliseerd wegens diefstal van 20 zakken uit een ander pakhuis, waarin zij ook dÖor middel van braak waren binnengekomen. Gisteren werd de school aan de Nieuwe Haven door de militairen in gebruik genomen als hospitaal voor lij ders aan de Spaansche griep. Bij het overbrengen der patiënten moesten de nieuwsgierigen door de politie op een afstand worden gehouden, ook in hun eigen belang. 6-oes. Een eenvoudig man, doch wien men met eere nageeft dat hij' bijna veer tig jaar in eenzelfde zaak zijn patroon «veng en trouw gediend heeft, werd heden grafwaarts gedragen. Om de zeld zaamheid van t geval maken wjj hiervan melding. Een kleine schaar was heden om de groeve geschaard van J. Pieter Joossen, die na een langdurig Inden j 1. Zondag m den Heere overleed. De heer J. Donner sprak als ouderling der geref. kerk, waartoe de overledene behoorde een woord van troost tot de bedroefden ea van. vermaan tot de omstaanden ter wijl hu als patroon woorden van dank bare herinnering wijdde aan den over- ledene, die 38 jaren lang hem met groote toewijding had gediend, en de belangen van zijn patroon, als waren het de zijne, behartigClentleUS6 nauwSezethoi<* had Een bloedverwant van den overledene de heer C. Karelse Sr. toedankte de aan- wezigen namen» de familie. Op zijn ver zoek zong men Psalm 68 2. Goes. De lijst van inkwartiering is herzien en zal gedurende twee weken ten stadliuize voor ieder ter inzage liggen. Ome. De fileer J. M. van Riet is uit de aannemerszaak van Buitendijk en van Riet getreden en benoemd tot directeur van de N.V. Bouwstoffenhandel en SteeU- houwenj, voorheen M. D. de Putter te Vhssingen (met hijkantoor Goes). Heedekenskerke. In do Maandag gehou den raadsvergadering waren de heeren J. Tan der Linde en M. G. Verbeek, de eerste wegens ongesteldheid en met kennisgeving, afwezig. De voorzitter deelde mede, dat dhr Jon. Hoone zijn benoeming tot lid van de commmsre van schatting inzakè de njksinkomstenbelasting had aangenomen Voorts dat voor de vacante betrekking van onderwijzer zich 15 sollicitanten aangemeld. De gemeente rekening 1917 werd aan geboden in ontvang ad f19892.935, in uitgaaf ad f 19735.12s, dus met een batig slot van f 157.81 8 De voordracht voor zetters van 's rijks directe belastingen werd opgemaakt in dier voege dat naast de aftredende r» i?r u6 'leeren «P F- Depondt en J O Alen baas, zullen worden aanbe\olen de heeren J. Buteiju en J. Allemekinders. Besloten werd het Burgerlijk Armbe stuur te verzoeken f400 voor 1919 te willen bijdragen in de kosten verbonden aandeunvoering van de Distributiewet 1916. Overgelegd werd het verslag van de door het distributiebureau over 1917 verrichte werkzaamheden. Uit een en ander bleek, dat do distributie aan de kost66016 °Ver 1917 f 172109 heeft ge- Bij de rondvraag door den voorzitter verzocht dhr. Gelok aan B. en W. om te onderzoeken of het mogelijk zou zijn de gemeente den komenden winter Van electrisch licht te voorzien. De voorzitter zeide toe, dat B. en W. een ernstig onderzoek ter dezer zake zouden instellen, waarna de vergadering werd gesloten. (Door bijzondere omstandigheden eerst heden geplaatst. Red.) St. Maartensdijk. Hier doen zich ook enkele gevallen van Spaansche griep voor. St. Maartensdijk. In de Woensdag gehou den vergadering van den gemeenteraad werd met 4 van de 5 stemmen benoemd als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer A. Hage Diz. Op een verzoek van Sen gemeente-ontvanger om duurtetoeslag werd afwijzend beschikt, op grond dat zijn salaris met f 50 was verhoogd. Een ingediende nota door den gemeente-ontvanger om vergoeding van kosten voor vuur en licht door 'hem ge maakt, gedurende zijn kantooruren zal 'de gemeente betalen, echter zonder aai de Raad daaruieie te kennen wil geven, dal deze gemeente-ambtenaar op deze ver goeding aanspraak kan maken, en in het vervolg daaraan ook geen recht kan ont- leenen. Aan den heer Everaara tverd een bezoldiging toegekend van f100 per jaar wegens dislributiewerk. De heer E,veraars was door B. en Wj. in die 'functie be noemd. Het raadslid Quakkelaar meende, dat de raad de distributie ambtenaren moest 'benoemen; de voorz. achtte het een zaak van B. en W. 'De Burgein. wilde het gemeentehuis electrisch verlich ten. Hij verklaarde echter, dat voor dat doel (verlichting) nog een vol vat pe troleum aanwezig was. De Raad ging toen niet op het voorstel van den Burgem. in. Het gemeentehuis zal wat hersteld en opgeschilderd worden. Tsrneuzen. Hier komen al verscheidene gevallen van Spaansche Griep voor. Het gymnastieklokaal der H.B.S. is als hos pitaal ingericht, Zierlkzeo. D» Districtscommissie van het Groene Kruis van het Noorderdistrict van Zeeland, omvattende de eilanden Schouwen en Duiveland, is op do laatst gehouden vergagering als volgt gecon stitueerd: C. Waardenburg te Bruinisee, voorzitter, J. W, Blankert te Kerkwerve, secretaris, JPadmos te Duivennijkè, Penningmeester, C. L. de Jonge te Nieuwerkerk en J. de Leur te Zonne- ruaire. Als plaats voor het Districtsma- gazijn werd Noordgouwe gekozen, waar Joh. de Bloude als magazijnmeester werd aangesteld. Aangeschaft zjjn eene cou veuse, en een ziekearaam, dat tevens als rijwielbrandcard (systeem Westerdiep) kan dienst doen. Deze twee veerworpen zjjn van heden af voor de afdeelingen beschikbaar. Vertrouwd personeel is be zig zich te oefenen in het bedienen van do rij wielbratcard. De Districtscommissie ie nu bezig een en ander aan tekoöpen met het oog op de jjsvoorziening voor zieken. (Z. N) GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Bij het ingekomen verzoek van het be stuur id.er gemeentelijke centrale keuken; Vroeg de voorzitter of er ook bezwaar was dit direct ai te handelen, daar dan met de voorbereidende werkzaamheden voor het klasses'telsel kan worden, aan gevangen. B. en W. gaan iiier im zooverre mede accoord, dat ze de verdeeling als volgt zouden willen: niet aangeslageiienl 8 cent,, tot f 1000 10 cent, f 1001—f 1500 12V2 cent, 1500f 2500 15 cent en boven f2500 35 cent. Nu uloet zich echter liet moeilijke voor, dat geen begrooting is te maken wat dit, kosten zal, omdat niet te ramien is hoeveel aanvragen in de verschillende) klassen zullen gedaan worden. B. en Wu stelden daarom voor een proef 'te nemen voor drie maanden !met deze 'regeling, om 'dan vaste bepalingen te maken. De heer Zijlstra zeide, dat het bestuur zich 'hiermede vereenigt en kon nog irae- dedoelen, dat de kostprijs der porties 'va- rieerd van 10 Va tot 19 cent of gemiddeld 15 cent. Nadat den heer Boudewijnse is toege zegd, dat iedere maand een overzicht der finantieele resultaten zal worden overger legd, opdat voor liet einde der drie maan-, den vaste 'stekken kunnen worden ge stoken, 'werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de door B. en VV. ont worpen verdeeling in klassen. Het per een t age H. O. Bij de behandeling van het reeds ge publiceerde voorstel inzake het tel (hef fen jvercentage van de inkomstenbelas ting, meende de burgemeester dat het gewenscht was in een zitting met geslo ten deuren over te gaan. Na (ongeveer een uur werden de deuren heropend en verkreeg de heer Boude wijnse liet woord, die zeide, dat den laat- sten tijd steeds het belastbaar inkomerj is gestegen, hij geeft toe dat thans ver mindering 'bij1 enkele bedrijven em (ver mogens zal voorkomen, maar juist bij1 in komsten uit arbeid "zal vermeerdering te constateeiren zijn, daarom kan spreker zich niet vereeniigcn met een aftrek van 5 het belastbaar inkomen van verleden jaar van f 436,500, maar wil hij! slechts f 236,500 aftrekken, waardoor bet belast baar inkomen f 4,200,000 wordt en het percentage 7,2 zou kunnen zijn. De voorzitter zfegt, dal B. en Wi. hun voorstel handhaven, omdat zij dit gron den op gegevens van den controleur on andere deskundigen. HeL voorstel van B. en W. wordt daar op aangenorhen met 104 stemmen, die va,n de Heeren Gratan'ia, Zijlstra, Bolle en Boudewijnse. Aan de orde was het voorstel tot ver koop van grond aan de Maisbaai. Bij het voorstel tot verkoop van grond aan het Balkengat aan den heer Kloeke, werd op voorstel van den heer Sprengeir een redactie wijziging aangebracht, waar na' het voorstel zonder hoofdelijke stem ming werd aangenomen. Vervolgens het voorstel tot overdracht van liet érfpachtsrecht van den grond waarop de fabriek van Jol mors staat. Bij dit voorstel werd eerst mot 104 stemmen aangenomen, dat men in prin cipe voor verhooging van het canon was, terwijl daarop het bedrag van f400 werd aangenomen. Ter' tafel kwam nu het reeds gepubli ceerde voorstel inzake 9e salarisherzie ning van de ambtenaren ter gemeente secretarie. De beer Sprenger zegt voorstander van een duurtetoeslag te blijven, in abnormale tijden moet men abnormale maatregelen; treffen, er is onmiddellijk hulp noodig, vooral waar geen zekerheid is of na den oorlog de tijd lueel duur of minder duur zal zijn, nu kan men niet verhooging aan den gang blij'ven. Spreker stelt daarom voor alle adressen inzake salarisherzie ning aan te houden en B. en Wi. uit te noodigen een duurtetoeslag te ontworpen voor alle in gemeentedienst zijnde per sonen. De vborzitter wijst er op, dat andere gemeenten de salarissen wel verhoogen, en men daardoor moeite heeft hier amb tenaren te krijgen, Do heer de Veer wil in ieder geval alle verzoeken te gelijk behandelen. De voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar, maar zegt, dat B. en Wi. voor salarisverhooging blijven. De beer Onderdijk vraagt dan ook te gelijk de loonen der werklieden te be spreken. De heer Boudewijnse meent, .dat het thans geen tijd meer is voor duurte toeslag èn hij aan salarisverhooging zal medewerken. De lieer Beijise wil de zaak in B. en W. nog eens overwegen. De heer 'Japiksc is beslist voor ver hooging der salarissen. De 'heer Sprenger herinnert aan de ge heel andere opvatting van B. en Wi iïi October 1917 en vraagt ofer zooveel veranderd is sinds dien. De voorzitter zegt, dat dit zeker het geval is en wijst nog icensi op de sa- larisverhoogingen in andere plaatsen. Het voorstel tot aanhouding van .deze salarisherziening wordt aangenomen;. Het volgende voorstel was dat om te adviseeren het salaris van den commis saris van politie te brengen op f2800 f3300. Bij dit voorstel trekt de commissie van finantiën bij monde van den lieer Bou dewijnse haar voorstel in, omdat het op een misverstand berustte. De beer Sprenger verdedigt een voor stel om den commissaris het salaris te geven, waarom hij aan de Koningin heeft verzocht, waardoor hij reeds in Juli 1919 f3000 zal hebben en volgens het voor stel van B. en W. eerst me<t 1922. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen «met 7—6 stemmen, nadat een poging van den heer Onderdijk, om oot dit verzoek aan te houden, was misluft Met steun van de commissie van liriat tiën stelden B. en W. voor liet polity, corps met twee. man uit te breiden. Aangenomen. Het laatste voorstel was dat inzak» de- verplichte winkelsluiting. Dit werd aangehouden. Ten slotte werden eenige reclames tegen tien II. O. behandeld. De heel' Cornelisse vroeg hoe'bet konit dat hier niet aan den door den minister vastgestelden melkprijs van 16 cent word; gehouden. De voorzitter zeide zeer krachtige maat regelen toe, desnoods zal tot in beslag, nemen worden overgegaan. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Witinarsum door p, G. Vlieg te Hauwcrt. Bedankt voor Metslawicr door G. IJpejj te Knïjpe. De „Nederlandsche Kerkbode" van de vorige week is de laatste geweest, zooals de redactie aan den kop van het blad meedeelt. Men had gehoopt op aan. merkelijke stijging van het aantal abonné'i, na de prijsverlaging, maar die toeneming van abonué's heeft niet aan de ver. wachtifig beantwoord. Alg. Synode. Tot afgevaardig de in het algemeen College van Toeziclr, op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Nederland is herbenoemd dr. G. J Weijland te Veere. Er is een Synodus Contracta gehouden ter behandeling van een hooger beroep van den kerkeraad te Axel van een besluit van het previa, ciaal kerkbestuur van Zeeland d d. li September 1917, inzake de ligger van het predikantstractement. Zondag 8 September hoopt ds. W. Th.Boissovainte Wilhelminadorpafscheiii te preüiken. Op Zondag 15 Sept. zal na bevestiging door dr. J. C. »S. Leclmr le Leiden, de intrede aldaar plaats helilwn Geref. Kerken. Beroepen te Ooltgensplaat R. Brouwer te Haamstede; te Noord Sclujrwoude dr. S. P. Doe, cand. te Kampen; tel iNa^rden D. Drenth te Leimuiden. Bedankt voor Pijnaeker-Nootdorp, Uion Iff rijp, Nieuwe,ndarn, Heinkenszand, Monni- ken-dam, Anna Jacobapoldar, SchildwoHc, I Ter Aar en Oostburg; en aangenomen P te Oostkaipelle door D. H. Th. Vollenhoven, n cand. te Amsterdam. Beroepen te Zeist J. L. de Vries, cand. R te Zaandam; te Vlissingen J. B. G. I Croes, cand. te Den Haag. Geslaagd op het eindexamen G A. van Swi-ten Tuinbouwschool te Pre 1 deriksoord, de heer K. J. Dominions te Wemeldinge. De heer H. S. van Houten te W» geningen heeft eervol ontslag aange' vraagd als onderwijzer aaudeotir Mulo- school aldaar en gaat zich voortaan ge heel aan de journalistiek wijden. Men weet, dat de heer Van Houten redacteur van „Zeeuwsch-'V laanderen", ons zuster- orgaan te Terneuzen, is. Geslaagd voor het toelatingsexamen der Gerard Adriaan van Swieten-Tuin- bouwschool te Frederiksoord, G. P. Pie- terse uit Middelburg. Geslaagd voor Rijksambtenaar de heer G. de Waard te Kloetinge. (M. Ct.) Geslaagd voor 3en stuurman J. H. Heeres te Vlissingen. In de commissie belast met het in 1919 afnemen van het verzwaard examen in de gemeente-administratie (examen B) is in Subcommissie A o.a. benoem J. N Elenbaas, oud lid van Ged Slaton van Zeeland. Geslaagd te Utrecht voor het Mulo diploma Th. (F. Smit te Zierikzee. Zendingsdag. Begunstigd door heerlijk weder werd gisteren de Zendingsdag gehouden d®r Classis „Middelburg" van de Gereformeer de Kerken in Zeeland, op de weide van dhr. De Buck te "Koudekerko. Als sprekers traden op Ds. J. D. Wi" Ienga van Middelburg, Ds. J. Dounia van 's Gravenhage en Ds. W. Breukelaar van Zaandam. Ds. Wielenga sprak over: „De ZenJmg en de Vrouw". Spreker begon met in het licht te s(el- len, hoe de vrouw werkt voor de Zen ding en hoe zij ook vaak zijdelings in de Zending arbeidzaam is. In den breede werd door spr. beschre ven het Oosterschi leven der verschillen de volksstammen, waarbij in schrille klei' ren werd geteekend de ellendige positie, waarin de vrouw verkeert, vertrapt en j Vernederd als ze wordt. Ten slotte tee- kende spr. de 'reuzentaak, die voor de Zending 'is weggelegd. Ds. Douma sprak over: „Uwe is heerlijkheid". Ter verduidelijking b'er' I van begon spr. de aandacht te vestigen op de tegenstelling der aardsche heerlijk heid, die als het gras vergaat. Da edlle; volkomene, waarachtige heerlijkheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2