Staten-Saneraaft. Uit da Provincie. Kerknieuws. gevat, dat het vervoer van nieuwe aard appelen vrij is. Dit Is niet zoo. Hel vsr- voerverbod van 25 M-ji 1.1. is weliswaar opgeheven, maar vervangen door een nieuw vervoetrverbod van 17 Juni. Vol gens deze nieuwe beschikking is Jiet ver voer vrij van het land naar de woning van den verbouwer en verder naar de veilingen. Voor alle andere vervoer, van de veilingen af naar de gemeenten enz., wordt een vervoerbiljet geëtecht. Kunstbrood. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: „Herhaaldelijk wordt melding gemaakt van methoden om brood te bakken met gebruikmaking van zeer weinig of zelfs in het geheel geen graan. Aan zulke procéde's wordt telkens de noodige aandacht gewijd, maar het komt steeds hierop neer, dat men brood bakt van aardappelen, boonen en dergelijke producten, waaraan dan soms 'n weinig graan wordt toegevoegd. Deze grondstof fen worden echter gelijk bekend is, nu reeds voor de broodbereiding benut, en dit zal ook in de naaste toekomst onge twijfeld noodig blijven. Wij bezitten daar van ook geen onbegrensde hoeveelheden, zoodat ook die materialen slechts in be perkte mate voor de broodvoorziening kun nen worden gebezigd- In nog sterkere mate is dit het geval met melkpoeder, dat mede kan worden aangewend bij de broodbereiding. Ook daarvan is voor dit doel niet genoeg beschikbaar om eenigs- zins belangrijke resultaten te bereiken. Men zal dus goed doen van zulke nieu we broodprocéde's niet te hooge verwach tingen te hebben." Ook van Nutncia's vinding moet men dus geen hooge verwachtingen koesteren. Jammer! Suiker. Naar aanleiding van geruchten, dat de Engelsche regeering geen schepen zou wenschen beschikbaar te stellen voor den afvoer van onze Java-suiker, verneemt men uit Londen, dat Groot Britannië gaar ne suiker uit Ned.-Lndië zou aankoopen, doch dat het geen schepen beschikbaar' heeft voor het transporteeren daarvan- Het geheele vraagstuk is een van tonnage- Smeerolie. De verzending van Oostenrijksche smeerolie van Vlissingen zal waarschijn lijk ongeveer 1 Juli 1918 aanvangen- Aan vragen na 26 Juni 1918 bij het Rijkskan toor voor smeerolie ingediend, zullen niet in behandeling worden genomen. Bom op Ned. grondgebied. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur vloog een vliegmachine hoog boven Aarden burg. Even later klonk een geweldige slag. Bij Heile onder de gemeente Sluis vlak aan de grens bleek een bom ge worpen te zijn in de weide van den heer Ballegeer. Een koe werd getroffen en. moest worden afgemaakt. Volgens de N. R. C. werd een jongen licht gewond. Groepsverbindingen, De voorzitter van het centraal stem bureau vestigt de aandacht op de open baai making van de verbindingen van ingeleverde listen van candidate» tot eene groep, die do±-r hem is gedaan in een afzonderlijk bijvoegsel tot. Staaiseou rant no. 144. Tweede Kamer. Verbetering haven te Vlissingen. Verschenen is de memorie van ant woord op h--t Voorloopig Verslag betref fende het wetsontwerp tot Verbetering van de haven te Vlissingen. Daaraan is het volgende ontleend: Hoezeer de munster kan toegeven dat de werken, welke ter plaatse gemaakt zqn met het oog op bet eindpunt van een belangrijken spoorweg, niet hebben beantwoord aan de bedoeling, die bij den aanleg daarvan heeft voorgezeten, meikt hij op, dat zulks nog g-enszms behoeft uit te sluiten het tr» fft-n van maatregelen om de haven zoo goed mo gelijk aan hare bestemming te doen be antwoorden Uit de omschrijving van de bestemming blijkt, dat niet beo -gd wordt te Vli.-singen een groote handelshaven aan te 1-ggen, doch de bestaande haven door uitbrei ding geschikt te maken voor behoeften, welke grooteudeels thans aanwezig zijn Ook de commissie van October 191U, die in haar rapport betrtffende de ex ploitatie van werf eu haven te Vlissingen hare denkbeelden omtrent de toekomst vande haven van Vlissingen en van „de Schelde" uitvoerig he«-ft uiteengezet, zag reeds in, dat aan groot-chcii opzet van een haven te Vlissingen niet meer moet worden gedacht Het onderhavige wets ontwei p sluit zit h dan ook geheel aan bjj de beperkte bestemming van de haven Bij de indiening van het weisui.twerp heeft geenszins de bedoeling voorgezeten om de n aaiscliappij De fcchelde en de maatschappij Zeeland in het bijzonder te steunen. Het ligt evenwel voor de hand, dat op de belangen van de twee groote ondememingi.il ter plaatse moest worden geb.-t. De miuister meent, dat het niet verantwoord ware geweest de werken te ontwerpen zonder overleg met deze twee belangrijke maatschappijen, hetgeen niet wegneemt, dat de haven zal blijven ten dienste van het algemeen. Er mag niet uit het oog worden ver loren, dat de staat financieel betrokken is zoowel bjj „de tichelde" als ind reet niet het oog op het postverkeer ook bij de „Zeeland". Voorts zij men indachtig dat de welvaart van V lmsingeu nauw samenhangt met den bloei der beide maatschappijen Met betresking tot de opmerking, dat verwezenlijking van d> pl umen tot ver plaatsing van de werf e i den aanleg van een niaiinehaven binnen afzienbaren ttijd niet zou zijn te verwachten, teekent de minister aan, dat het voorloopig over leg, da' ter zake is gepleegd, tot deze opvatting geen aanleiding geeft, doch vooral meent hij er de aandacht op te moeten vestigen, dat het onderhavige w.o alleen betoogt in begins-1 te be sluiten tot verbetering van de tegen woordige buitenlia en. Eerst wanneer hieromtrent is beslist, bestaat zekerheid, dat de onderhande lingen, noodig voor de plannen, die met tiet rik king 'tot de zooeven genoemde onderwerpen oog in overweging zijn, riet te vergeefs zullen worden gevoerd. In dit stadium reeds alles in bijzonder heden vast te, stellen zander dat een vaste basis bestaat is niet doenlijk Het is dan ook de overtuiging, dat de haven van Vlissingen verbeterd moet worden en dat het zou zijn te betreuren :ndi n daarmede nog jaren werd ge wacht, welke den mi- ister genoopt heeft thans tot de iudiening van het w.o over te gaan. Benoemd tot adsi-tent P. T. te Middelburg de postbode J J. Kotvis te Hoofdplaat; tot conducteur 3e klasse te Vlissingen (sp.jno 2) de brn-vr n besteller J. de Ridder van het postkantoor aldaar. De Provinciale Stoomboot diensten. Mei de lijn VlissingenBreskens—Ter- neuzen werd in 1917 vervoer in totaal 10240 eerste klasse en 265453 tweede klasse passagiers met resp. f 62767,22 Va en f 106107,19 opbrengst aan vraclit. Aan vervoer van goederen, rijwielen, vee enz. werd ontvangen f75 318 05. D- totale ont vangsten belro gen f 284.282 83 Va en Je uitgaven f 314,7 lO.lö1^, zoodat deze diens t een nadeelig slot opleverde van f34,436,30. Voor 1919 zijn de ontvang sten geraamd op f250,436 en de uitgaven op f310,466, alzoo een kwaad slot van f 60,000. Met de lijn WalsoordenVlake werden 20688 eerste en 71864 twee ie klasse rei zigers vervoerd met f 12396,121'a en f31204,27opbrengst. Met den frain- dienst werden in doorgaand verkeer ver voerd 103448 en in lokaal verkeer 8794 passagiers vervoerd met f 10345 en f 1334,10 opbrengst. De totale opbrengst van dezen dienst was f 79,633 87 en de uilgaaf f 82,027,32^2, alzoo een kwaad slot van f 2,393,45V2. Voor 1919 wor.it geraamd e.n ontvangst van f 789 0 50 en een uitgaaf van f 102960,50, alzoo een kwaad slot van f 21000. Met de lijn TerneuzenHoedekenskerke Hansweerd warden vervoerd 145^2 eer ste en 38872 tweede klasse passagiers met f 12aS2,25 en f 234,0,12 ,'2 opmen gat. De totale ontvangsten van deze lijn be droegen f56,646,58 en de uitgaven f 36,795,06V2, alzoo een kwaad s.ot van f 30,148,48V2- Voor 1919 is geraamd aan ontvangsten f 54738,50^en aan ui gaven f96738,50 of een kwaad slot van f .2040. Met de lijn MiddelburgZierikzee be droeg het vervoer 13 ±11 eerste en 22856 tweede klasse reizigers met f 1.23.3,0 en f 14964,75 opbrengst, terwijl bovendien de omnibusuienst GoesKatsche Veer 5471 passagiers vervoerde met f3226,90 opbrengst. De totale ontvangsten van deze lijn bedroegen f64,447,25 en Je uitgaven f 98,109,46, alzoo e&n kwaad slot van f33,662,21. Geraamd wordt voor 1919 f 63922 aan ontvangsten en f 103922 aan uitgaven, alzoo een kwaad smt van f 40,000. Ten slotte leverde de eindrekening van den veerdienst tusschen Kortoene en VVoi- phaartsdijk een kwaad slot van f 325,72Vs, zoodat ade diensten te samen een kwaad slot opleveren van f 100,966,17. D ie n s t der directe be 1!a sti n- gen, enz. Met ingang van 14 Juni is de surnumerair der grondbelasing D. Kloeten ter directie Zwolle ontheven van de tijdelijke waarneming van het kantoor te Middelburg en aa. gewezen voor de tijdelijke waarneming van he. ontvangkan toor Meppel (b.g.) Be surnumerair der grondbelasting C. F. van Marle uit de directie Amsterdam is aangewezen voor de tijdelijke waar neming van het ontvangkantoor Middel burg. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zet .er voor 's Rijks directe belastingen in de gemeente Oud- Vossemeer, dlir. M. C. Sonke ter ver vanging van dhr. C. W. Snijder, die als burgemeester thans ambtshalve lid en voorzitter is. In de gezondheidscommis sie n in Zeeland zijn do-or den Commis saris der Koni.igin alle periodiek af.re dende leden herbenoemd en wei in de zetels te Middelburg, Vlis ringen, Veere, Goes, Kruiniagen, Zienkzee, Tnolen, Oost- burg, Hulst en Neuzen resp. de heeren: G. K. A. Nonhebei te Middelburg, Dr. C. A. Duijvis te Vlis ringe.i, mr. J. Loeff te Koudekerke, D. Mulder te Ovezande, W. N. Moree te Rilland-Bathh, A. v. d- Weijde be E lie. neet en B. Gi jam te Ouwer- kerk, J. A. de Graafi' te Scherpe.oisse, J. A. van Baal te Oostburg, P. M. Fruij- tier te Hulst en J. Wis e te Zaamsag. Middelburg. Stukken voor den ge meenteraad. In een adres aan den Raad verzocht de Zeeuws..he Concours- I Hippique-Vereeniging een wisselbeker I voor het spiingnummer uit te loven ter gelegenheid van het springconcours op 31 Juli a.s. B. en W. .memen, lat er wel termen zijn, om aan adiessantes ver zoek te voldoen, -waar aanmoediging van een feest, als waarom het hier gaat, bun wenschelijk voorkomt en vele ne ringdoenden daarvan tevens de voordee- len genieten. Bovendien wordt wellicht door de be schikbaarstelling van ©en wisselbeker een blijvende band gelegd tusschen dit sport- feest. en onze gemeente. Op grond van een en ander stelen zij voor gunstig op het aires te beschikken en ©en beker welke voor genoemd doel voor f240 te koop geboden wordt uit te lgven- voor het springconcours. De Commissie van Financiën vereenigt zich met het voorstel. Bij besluit van 10 Juni 1908 werd aan de N. V. Stoom- en Chemische Was- scherij „Middelburg" tot en mei 30 Juni 1988 in erfpacht .gegeven een stuk grond aan de Loskade. In verband met een verzoek der N. V. stellen B. en \Vk voor het contract zoodanig, te wijzigen, dat de grond ook voor andere industriëete doeleinden gebruikt mag wordaui. De Commissie yan Fabricage vereenigt zich met het "voorstel. De Commissie van Financiën vereenigt zich met het voorstel op voorwaarde, dat de woorden „behoudens goedkeuring van Burgémeester en Wethouders", in de laatste alinea van het verzoek uer N. V. Stoom- en Chemische Wasscherij „Mid delburg" worden veranderd in .behou dens goedkeuring van den Raad". B. en W. leggen over een verzoek der „Coöperatieve Veilingsvereeniging Wal cheren", waarin deze vraagt om onder dezelfde voorwaarden, a's de Vei ingsver- eeniiging „Walcheren", wier bedrijf de Coöperatie beeft overgenomen, gebruik te mogen maken van de hal onder hjet Raadhuis. B. en TV. merken In hun voorstel op: Waar er nu in den aard en het wezen der betrokken groentenveiling geen ver andering wordt gebracht en het geheel© bedrijf op denzehden voet zal worden voortgezet als vroeger-, bestaat er o. i. geen bezwaar om aan het gedane ver zoek te voldoen. Waar echter die huurprijzen pveral ge stegen zijn qchten. wij het niet meer -Jan billijk, -dat ook de -gemeente in 'deze bij andere verhuurders niet achtersta en Zou den wij de huur bepaald willen zien op1 f 250 's jaars. De Commissie van Financiën kan zieh vereenigen met bet voors.el 0111 Je coö peratieve vei'ljjigjSvereenig 1 ng „Walcheren" in de rechten te 'laten treden van de veilingöv-ereeniging „Walcheren". 'Zij acht evenwel f 250 buur, in verband met het loopentle contract niet billijk, en stelt voor die huur to bepalen op f 150. B. en W. leggen voorts over een ver zoekschrift van C. J. Witte, inhouden de het verlangen 0111 het vi&chwater in de binnenhavens andermaal voor één jaar onderhands te mogen pachten, dit maal tegen betaling van föi.— B. en VV. deelen in hun voorstel mede: Het door den adressant bedoelde visch- water in de- binnenhavens der Gemeente, is aan hem verpacht geworden bij Raads besluit van den 31 Juli 1917, bij yaj:e van proef, voor den tijd van één jaar en voor een bedrag van f 35. Waar nu de adressant zijn pacht var- hoogen wil tot f51.per jaar, wat ons voorkomt een billijke prijs te zjn, en hij gedurende het afgeloopen jaar- sjeeds ge toond beeft, iemand te zijn, die zijn be drijf als visscher met zuer veel omzich tigheid uitvoert, wat vooral waar het be treft hel visschen in de binnenhavens met hun druk verkeer, ook voor de Ge meente van veel belang is, komt he: ons we! gew-ensckt voor te dien opzLhte geen verandering te brengen in de Wijfeie van verpachting van het betrokken vis. h water en steken wij voor aan het gedane verzoek te voldoen. De Commissiën van Fabricage en van Financiën vereenigen zich met het voor stel. Aan 45 werklieden van de fabriek der N. y. The vitrite Works alhier is aangezegd naar ander werk uit te zien. Goes. Op 1 Juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de spoorlijn Bergen op ZoomGoes voor het publiek verkeer is geopend. Op 27 Juni zal de algemeene ver gadering van lie Ver. De Ambachtsschool plaats hebben, o.a. tot wijziging van sta tuten en huishoudelijk reg.ement en voor ziening in bestuursfunctiën. In een der schuren van den rei nigingsdienst alhier heeft een vogeltje (duimpje) een nestje gebouwd in een bin nenzak van een der jassen van het per soneel. Ingelanden van den „De Perpon- cberpolder" stelden in de op 22 Juni j.l. gehouden vergadering de rekening over het dienstjaar-1917—1918 vast in ontvang op f 1930.49 en in uitgaaf op f 1237.975. De begroeting voor het dienstjaar 1918 1919 werd in ontvang en uitgaaf vastge steld op f 1949.905. terwijl het dijkge- schot, evenals iai 19171918, bepaald werd op f7 per H.A. 's Gravenpolder. In dank ontvangen voor de wijkverpleging door de zuster te Kloe- tinge f 1 en f5. Hoedekenskerke. Hoe gevaarlijk het is om op een ijzeren hek te klimmen is hier wederom gebleken. Het zoontje van den werkman V. beliep daarbij Zaterdag avond zoo'n hoofdwonde, dat heelkun dige hulp moest worden ingeroepen. Wemeldinge. Gistermiddag had de schip per van het sleepschip „Harmonie II" van Lobith het ongeluk tengevolge van het ruwe weer een slag van de stuurinrich ting te krijgen, dat verschillende lede maten dermate werden gekneusd, dat in roeping van geneeskundige hulp nood zakelijk bleek, doch wegens afwezigheid van den alhier wonenden arls niet kon worden verleend. - Door de rijks- en gemeentepolitie werd Zondag tegen een twaalftal jongens' proces-verbaal opgemaakt wegens kaart spelen om geld. Ieraaks. Zaterdagavond had een zoontje van J. Kosten het ongeluk van oen wa gen, waarop liet geklommen was, te val len met bet gevolg, dat zijn beentje bene den de knie brak. Ovezand. Die raad vergaderde Vrijdag Present alle leden. In de 'begrooting voor 1917 werd af- en overgeschreven. Tot lid van het Burgerl. Armb. werd herbe noemd de heer D. van den Dries. Aan Mej. Verhagie zal de te vee't betaalde koopsom voor grond worden terugbe taald. De nieuwbenoemde Secretaris, de heer D. Mulder werd beëedigd. De re kening van het Burg. Armb. werd goed gekeurd in ontvang met f 8437,31 en in uitgaaf met f 6670,84. Alzoo met f 2166,47 goed slot. Colijnsplaat. Bij een landbouwer had een jong paard het ongeluk in oen prik keldraad terecht te komen, zoodat bet móést worden afgemaakt. Het vleesch, dat goedgekeurd was, werd alhier gre tig gekocht voor 45 ct. per pond. Serooskerke. (VV.) Alhier vergaderde in de Geref. Kerk de Bondsring- „Serooskerke en Omstr." van Jong. Vereen., onder voor zitterschap Won br. A. J. Davidse. Na gebruikelijke opening herdacht de voorzitter ds. Warmenhoven, welke in zijn 'even één der strijders en werkers voor de Jong. Vereen, is geweest. Zijn nage dachtenis zal onder ons in zegening blij ven. Daarna werd den ring het cadeau van haar oud-voorzitter A. J. Huisman gepresenteerd, n.l. een voorzittershamer met zilveren plaat 'en inschrift. Na de notulen kwam aan de orde het onderwerp van vr. W. Sinke over het methodiek rapport. De methode van werken laat nog te wenschen over, nieuwe dingen dienten naar voren gebracht, waarin toch met het oude wordt rekening gehouden. De vakken passeerden afzonderlijk en ge combineerd de revue. Het tweede onder werp werd ingeleid door vt. W. Lou- werse, getiteld: „De Jong. Vereen, en do Verloving", tnl. bepleit de noodzakelijk heid van beide instellingen, wijst er op hoe de jongeling aan beide de noodige plaats kan geven, alsook op de taak der J. 'V. in dezen en op de opvoedende kracht die in dit opzicht van haai- kan uitgafin. Op beide onderwerpen volgde een drukke ged ach tenw isseli ngNadat de voorzitter de vergadering gesloten had, ging ouderling Melis voor in dankzeg ging- WeStkapelle. Zaterdagmiddag is alhier bij het zwemmen een militair verdron ken, zekere Ophoest uit Capelle (N.-Bra- bant). Tot heden is zijn lijk nog niet gevonden of aangespoeld. Souburg. Gedurende dé week van 24 tot en met 30 Juni a s. wordt beschikbaar gesteld Op bon no 12 2 E.G. Aardappelen. Op bon no. 22'/j H. G. erwten of boonen Op rijstbon no 21 H. G. Rijst. Aardappelen voor zoover de voorraad strekt. De Burgemeester maakt bekend dat 24, 25 en 26 Juni as telkens des avonds 8 uur, op het gemeentehuis klompenbons zullen worden verstrekt en wel Maandag aan hen wier namen be ginnen met de letters A tot en met F, Dinsdag G tot en m«t O en Woensdag van P tot en met Z. De melkboeren en dito slijters be sloten aau hét bevel, de melk tegen 16 c per liter te verknopen, te voldoen; ook melkbons voor goedkoop© melk worden dus weder aangenomen. M. c: Koudekerke Afstempelen bons op 'tZand: Dinsdag 25 Juni wqk D. Üp 't Dorp: 24, .26 en 28 Juni wijk B. Op die dassen worden geen bons voor schoenen, klompen óf reparatieteder af gegeven. Domburg. In de Zaterdagavond gehou den vergadering vary den gemeenteraad alhier, werden heeren J. P. Almekiiv ders, G. de Pagter en P. J. Elout, be noemd tot leden van het stembureau voor de a.s. verkiezing. De voorzitter deed verslag van een gedaan onderzoek in zake eleclriciteits- voorzienicg. In principe werd besloten, doch zonder zich te verbieden, tot aan sluiting over te gaan. Be heer Neugenbauer, opzichter der ge meente, had sc'hrifleijk inlichtingen ge geven op verzoek van den raad, betref fende cle sciiildersrekei.ing over 1917 van P. Passenier. De huidige 'tijdsounslai.dlg- heden in aanmerking nemende, kwam de tekening, volgens dien deskundige, hem niet te hoog voor. Daarna bes.oot men de rekening te voldoen. Adhacsie werd betuigd van ©en adres van de Staten van Zeeland tot afschaffing der tollen. Een voorstel van den Burgemeester, om .te voorzien ia de steeds toenemende werkzaamheden verbonden aan de dis tributie van levensmiddelen, en daarom te benoemen een ambtenaar, die zelf standig zou optreden in zake distribu tieregeling op ee.ie jaarwedde van hoog stens f 1504 werd verworpen. Daarop werd een voorstel van den voorzitter reef algemeene stemmen aan genomen, om te benoemen tot tijdelijke ambtenaren voor de distributie in gelijke fjinctiq: H. J. Adriaansen, en D. Trieller, ieder op een jaarwedde van f40,0 ter wijl de kantooruren bepaald werden van 's morgens 9—12, en 's namiddags van 14 uur, op eene borgstelling voor ieder f 250. Op verzoek van de werkvrouw van het .raadhuis, werd haar loon miet f 50 verhoogd en gébracht op f 100 's jaars. Gunstig werd beschikt op een adres jAfdoeling Middelburg v. d. Bond van Ned. onderwijzers, om de jaarwedden bij voorschot, bij het begin van iedere maand uit te betalen, wanner er voldoende kas geld aanwezig zij Afwijzend werd be schikt op een adres van eenige werk lieden, waarin werd verzocht, dat door de gemeente bouwland zou worden ge pacht van het Burgerlijk Armbestuur, om dit in kleine stukjes tegen billijken prijs aan de arbeiders te verhuren. Oostburg. Zaterdagavond sprak in de Stadsherberg alhier voor de pas opge richte geitenfokvereeniging dhr. J. Ver. slugs, fokstation, Serooskerke (W.) Op zoor duidelijke wijze werd door spreker uiteengezet het groote nut der Verbete ring van het geitenras voor den werk- 'man. Alsmede hoe men alleen door de oprichting van een fokvereeniging kan. komen tot dat gewenschte doel. Door de talrijke aanwezigen, die de groote- zaal iVulden, werd deze rede met groote belang stelling gevolgd. Vele personen traden nog als lid toe. Besloten werd zich aan te sluiten bij de Prov. vereeniging. Aan de hand van het concept der Prov. vereen-; werd het reglement vastgesteld. Door een zeer milde; vrijwillige bijdrage werd da delijk in een reservekas voorzien. Aan Ihet einde der vergadering bracht de voorz. dank aan den spreker voor zijne mede werking tot het slagen van dezen succes vollen avond vooi; Oostburg's geitenfok vereeniging. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Brielle J. VV. v. d. Does te Nieuw-Beijerland. v Tholen. Zondag in de voormiddaggods dienstoefening werd de nieuwe leeraar, Ds. G. v. Luttervelt overgekomen van Driesum, bevestigd door ds- Rij pen berg van Hicn en Dodewaa'rd. Deze had tot tekst Philippensen 2:29. Door de ge meente werd den leeraar toegezongen Ps. 134:3. In den namiddaggodsdienst deed Ds. G. van Luttervelt intrede met do woorden uit Jesaja 52:7. Aan het einde der godsdienstoefening richtte de nieuwe leeraar woorden van dank tot zijn bevesti ger, waarna Z.Eerw. door den ringpre- dikant Ds. Verschoor, van Poortvliet, har telijk welkom word toegeroepen, die de gemeente verzocht te zingen Ps. 121:4. Beide malen was het kerkgebouw stamp vol. Geref. Kerken. Beroepen (e Oosfkapelle D. II. Th. Vol lenhoven, cand. te Amsterdam. Grijpskerke. 't Was voor deze gemeente gisteren een dag van blijdschap, waar haar eigen herder en leeraar, ds. G- do Jager van Wolfaartsdijk, in haar midden werd bevestigd door ds. K. Veen van Meliskerke. Na in zijne inleiding, de ge meente te hebben opgeroepen wel op te merken hoe m Zijne goedertierenheid onze goede God ons gedachtig was geweest in het schenken van een boodschapper des Vredes, in het midden van dezen oor logstijd, in het voorbijgaan van andere gemeenten, en te hebben opgewekt Hem te brengen de offers der dankbaarheid, be paalde Z.Eerw. ons bij dat gedeelte der Schrift wat we vonden opgeteekend in Hand. 2028. Do ambtsinstructie van den Dienaar des Woords, le inhoud; 2e- grond; 3e. wijze van vervulling dezer in structie. Hierna werd Z.Eerw. ds. de Ja ger bevestigd en hartelijk door den be vestiger toegesprolffin en door de gemeen te toegezongen Ps. 134:3. Ook cle middagure van dezen dag was voor onze gemeente eén ure om nimmer te vergeten. Onze hboggeachte- nieuwe leer- j aar verbond zich aan deze gemeentel Z.Eerw. deed uitkomen hoe hij aan zijn 1 vorige gemeente was verbonden geweest- doch dat de behoefte onzer gemeente hem door .den Koning der Kerk op het hart was gebonden waarom hij van zijne vorif gemeente scheiden moest. Aan de hand van 2 Cor. 4:5'bepaalde onze nieuwe leeraar bns bij de Aposto lische of Christusprediking en wees ons ople Christus die gepredikt wordt in zijn© begeerlijkheid en noodzakelijkheid, 2e op den prediker die het Woord brengt en 3e. op de gemeente die het Woow ontvangt. Deze met gloed uitgesproken leered werd met stillen aandacht gevolgd, b'a dezen werden door den leeraar toegespro ken Z.Eerw.'s bevestiger, ds. K. Veel dan Kerkeraad, koster en organist. De verschidende vereenigingen, het Dag- Be' stuur der gemeente in 't bijzonder Z-Ed - Achtb. heer Burgemeester, het hoofd dei' Chr. school en verder de geheele meente. Ouderl. Geschiere heette ds. "e Jager en de zijnen hartelijk welkom, ver' maande de gemeente onzen leeraar den gebede te gedenken en verzocht gemeente met dank aan God te zingen Ps .103:1. Ds. K. Veen sprak namens de classis zijn blijdschap uit over de komst van ds- de Jager en wenschte Z.Eerw. kracht en genade- tot den arbeid, hopende als ge- nabuurde predikanten elkander te mogen steunen. Ds. de Jager dankte de verschillende sprekers. Het kerkgebouw was overva - Afgevaardigden van Arnemuiden, Dom burg, Gapinge, Koudekerke, Meliskerke, Oostkapeïle en Serooskerke vertolkten co belangstelling van genoemde gemeenten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2