Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Landbouw en Veeteelt Lssstafii rtecSitszakafL Hoeveel u u r k a n i k t o c h e i g o n- ljjk branden van één kub. M. gas? Het is voor velen lastig een gasmeter af te lezen, ook omdat de plaats van opstelling meestal donker is. Men kan echter ©enigszins het lichtgebruik zalf, zonder den gasmeter, te velen komen. Een normale gasgloeliichtbranöer kan van een kub. M. gas pl m. 8 uren bran den: met beleid en wat schraal te rege len 10 uur. Met een korte pen, waardoor het kousje lager hangt dan gewoon, en bij ©enig sluiten van de kraan, en eenig dicht maken van de luchtgaten, kan men voorts nog aanmerkelijk gas bezuinigen. Hoe wel men iets minder licht krijgt bier- door, kan het zeer voldoende zijn. Met één kub. gas kan men het elan zelfs wel brengen tot 10 15 uur. Bij den dienst der directe beladingen is benoemd tot hoofdcommies G. S-ager te Hulst, thans tijdelijk als zoodanig al daar. Middelburg. Gisteravond kwamen met den trein van 7 uur hier aan de heer De Meester, directeur der Zeeland en de hier wonende opvarenden van de Ko ningin Regentesvoor zoover zij gered zijn. Aan het station stonden velen hen op te wachten en een aandoenlijke ver welkoming van de aan dein dood ont snapten had plaats. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gadering van de vereeniging tot instand houding van Walcheren's natuur- cm ste denschoon werd door den secretaris, den heer B. von Brucken Fock het jaarverslag uitgebracht, waarin er o.a. op gewezen wordt, dat, door het militair kapverbod aanmerkelijk mander geboomte is gerooid dan aanvankelijk werd gevreesd. Nochtans zijn weer veel. mooie plekjes verdwenen. Herinnerd wordt aan de door de ver eeniging aangewende pogingen tot het be houd van ihet natuurschoon door de op rekkingen om nieuw houtgewas te plan ten in de plaats van het gevelde, zu.ks niet alleen in het belang van de schoon heid, maar ook ter instandhouding van den voge.stand. Met succes werd opgetreden bij' voor genomen verbouwingen Ie Middelburg. De trapgevel in de Segeerstraat werd voor vernietiging behoed en bereikt werd eene verbetering in het project van de wo ning hoek Singels,raa. ein Schuitvlotstraat. Een poging om een trapgevel-je op de Pottenmarkt te restaureeren, mislukte door de weinige medewerking van den eigenaar. Het verslag zal aan de le en ge trust worden toegezonden en dan ge llust.eerd worden met afbee d noen van de vanwege Neballen a's omgewerkte bouwplannen. De rekening van den penningmeester, aanwijzende f £05,25 in ontvang: en f801,46 in uitgaaf, werd goedgekeurd. De heeren P. Damon Tak en Aug. K. de Jong werden als bestuursleden her kozen. In plaats van de hoeren mr. II. F. Lantsheer en W. Berde.iis van Berle- kom, d.e als bestuurslid bedankt n, wer den gekozen de heeren H. P. Baron van der Borch tot Verwolde en J. H. Deibel. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn alhier aangehouden v. d. P. en v. S., twee der te Haarlem uit het huis van bewaring ontsnapte gevangenen. Hedenmorgen zijn ze op transport gesteld naar Haarlem, terwijl naar den derde ook van hieruit een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Uitzenden van kinderen naar het platteland. In de sociëteit „St. Joris" werd gisterenmiddag een vergadering gehouden voor bovengenoemd doel. Aan de bestuurs tafel waren gezeten de heeren J. H. Blum en A. J. Hoorweg en mejuffrouw Deet- man, respectievelijk voorzi.ter, secretaris huisbezoekster van de provinciale veree niging ter bestrijding der tuberculose. Dooi de beide genoemde heeren werd o.a. mer degedeeld, dat niet alleen de Koningin en de Koningin-Moeder, maar ook de re geering met een gift van f50.000 deze zaak g eunt. Waar verleden j.iar 20.000 Duitsche kinderen en ook een groot aan tal Fransche en Belgische kleinen hier verpleegd zijn, moet dit thans ook voor eigen kinderen mogelijk zijn. De bedoe ling is kinderen uit te zenden uit de groote steden en de .industrie-centra en wel kinderen van 615 jaar voor G tot 8 weken. Dit is niet alleen goed met het oog op de betere voedselvoorziening, maar alleen het buiten zijn is reeds goed. Voor kleeding enz. geeft het Kon. Nat. Steuncomité f 17 per kind, terwijl een extra-rantsoen gort zal worden verstrekt en voor schoolgaan zal worden gezorgd. De heer ds. Steinz uit Goes deelde mede, dat hij met mevrouw van der Have en den heer Stieger verleden jaar 128 Duitsche kinderen onder dak bracht en nu moesten 40 kinderen worden afger wezen. Al is de toestand dan ook zeer veranderd wil spr. zijne medewerking wel verleenen. Van verschillende zijden werd gevraagd of verpleging in de ges.ichten nio. beter is, waarop mejuffrouw Deetman zeide, dat de koloniehuizen nu vol zijn maar wel het plan bes aat ze later te gebruiken. Ds. Steinz raadde aan de tusschenr komst te verzoeken van doktoren, predi kanten, pastoors en schoolhooldm om opgaven te verkrijgen we ke gezinnen be reid zijn gratis of tegen geringe vergoeding do kinderen op te nemen. Ter verder en spoedig onderzoek dezer zaak werd eene commissie benoemd be staande uit mejuffrouw Deelman en de heeren Hoorweg en Steinz. De heer Blum is door de drukte der statenvergadering verhinderd. Aanwezig waren afgevaardi ,den uit V;aie eren, Zuid Beve and en Zoeuwsch- - .^andoren, maar getracht zal worden ook in --.-tere deelen der provinciën te werken. Alhier is opgericht De Walchersche Dorpsslagersvereen.ging. In het voorloopig bestuur hebben zitting genomen de hee ren P. Imanse, Nieuw en St. Joosland, voorzitter; P. Louws, Domburg, secretaris; T. Joosse, 'Arnemuiden, penningmeester. Goes. Op 2 Juli a. s. hoopt mr. J. A. de Wi.de, van den Haag, candidaat voor de Tweede Kamer, alhier in „de Prins van Oranje" in een openbare vergadering van kiezers op te treden met het onderwerp- „Aan den vooravond". Tegen gisteravond was door het bestuur van de af t. Goes van dien Bond voor Plaatselijke Keuze een vergadering belegd in de Sociëteit V. 0. V. Een kiei..e honderd personen waren opgekomen. Ds. F. Postma van Kouiekerke sprak een ernst'g en overtuigend woorl o/er „Oo-r- logs ellende drankellende," terwijl de heer I. I. Samson van Waterg aafsnïcer het streven op Zijn wijzj ver red g ré in een re ie, welke tot onderwerp had „Waar om Plaatselijke Keuze? Beide speeches werden pet aandacht aangehoord. Ofschoon een groote.© opkomst ver wacht was, kon de afdeeling, als resul taat van de meeting, oen 25-tal nieuwe leden boeken. Vlissingen. Het was gisterenavond een groote drukte aan het station alhier, toen de trein van zeven uur binnen reed, waar mede de meeste overlevenden van de be manning van de „Koningin Regentes" naar de hunnen terugkeerden. Menige traan van vreugde over het weerzien werd weggepinkt, maar ook andere tranen van droefenis over de verhalen over ge wonde familieleden. In de stad in de buurt der woningen, waar leden der beman ning wonen, stonden clubjes buren af te wachten de komst der geredden om hun verhalen het eerst te hooren. Uit alles wat wij hoorden, bleek ons ook al meer en meer, dat men hier met een opzet- te.ijke vernieling op klaarlichten dag door een torpedo moet te doen gehad hebben, en dat het schip niet op een mijin is ge- loopen. Hier is een vat stearine aangebracht, dat drijvend op zee was gevonden. Kapalle. Da ei ings, ereenig g K pe le- Biezelin.e en omgeving vergaren Donuer- dagavonid a.s. O.a. zal bestuursverKiezing plaats hebben in de vaca.ure, wegens bedanken ym den heer J. C. Persant Snoep. H.inkenszand. Door een rijksambtenaar uit Goes is gisteren bij den slager H. alhier, een igedeehe van een geslacht rund. in beslag genomen, het v.eesch wordt heden aa.n die bevolking uitgedeeld. Borssele. Gisterenavond kwamen een paar vreemde personen door ons dorpje- Ze kozen hun pad naar den zeedijk, waar de zoon van den lichhvachter Kortebout een gesprek met hen wilde aanknoopen. De heeren wilden totaal niets zeggen, doch praatten slechts een weinig binnens monds. Van gedachte was men dat het Duitschers waren. Ze zagen er boefachtig uit. Hedenmorgen kwam men tot de ont dekking, dat de boot, genaamd „de Cher- nix", toebehoorende aan dhr. Wouters, verdwenen was. Vast staat, dat genoemde personen met het bootje de Schelde af gevaren zijn. Er is direct onderzoek in gesteld. In de gisterenavond gehouden ver gadering der muziekvereeniging werd re kening gedaan over het ve no op en jaar. De inkomsten bedroegen £218,92, de uit gaven f 167,43 Er b.ijft een batig saldo over van f51.48 Dhr. J. de Huilu, die tot heden toe het directeurschap had waar genomen, werd definitief tot directeur be noemd De aftredende bestuursleden, dhr- C. de Keizer, voorzitter, en dhr. J. Pries ter, secretaris, werden herbenoemd. De vereeniging mag zich verheugen in toe- nemenden bloei. Ovuand. Gisterochtend (Vrijdag) ismen aan de Meesteof onder Nisse terwijl de ar beider Morauw niet thuis was, diens wo ning binnengeslopen en heeft men ont vreemd een paai- zilveren broeksknoopen en een paar gouden bemdsknoopen met wat geld. Van dezen diefstal wordt verdacht een neef van den bestolene de miritair H. Koudekerke. Vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag 7 Juni, onder voor zitterschap van H. P. Baron van der Borch tot Ve.wo,de, burgemeester. Van Ged. Staten was bericht ingeko men, dat de begrooting, die tot 1 April 1918 aangehouden was, is goedgekeurd; dat de verpachting der tollen ver.eng-d ï.s tot 1 Januari 1919 en dat de melkver- ordening is goedgekeurd. Van dhr- C. Gemier, caféhouder 'tZand, is een schrij ven ingekomen, het verzoek inhoudende, de vergunning voor zijn localiteiten te verlagen in verband met het feit, dat een gedeelte door de militairen is in ge bruik genomen. Op voorstel van B- en W. besluit de Raad dit verzoek af te wijzen- Op voorstel van B. en W. wordt ook be sloten aan de volontaire ter secretarie Mej. S. Meyler, f50 en aan de veld wachters, voor het gebruik van hun rij wiel, f 15 per jaar verhooging der ver goeding te verleenen, en deze laatste ver goeding wordt dus gebracht op f 30. Bij de rondvraag vestigt dhr. de Lange de aandacht op de bestrating aan den Vlissingschen weg. De voorzitter zegt: Maandag iemand aan het werk te zuilen zetten. Hierna gaat de raad in comité tot het behandelen reclames H. 0. Westkapelie. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rjjjks directe belastingen in deze ge meente, dhr. A. Minderhoud J.Kz., ter ver vanging van dhr. P. Minderhoud Jz., die overleden is. Zaams.'ag. Donderdagavond ontstond een begin van brand bij den landbouwer L- de Regt- Lz. Door onbekende oorzaak "is de brand begonnen in de goot en zijn de dakdeelen over een lengte^ van on geveer 2 meter lengte bij pl.m. 1 Meter breedte verkoold Hulpvaardige handen waren door middel van een ladder en emmers water spoedig het vuur meester. De brandweer, inmiddels uitgerukt zijnde, kon 'gelukkig omvenïchierzake terugkeeren. De ïtegt, die voor zaken weg geweest was, kwam thuis, toen juist alles afge- loopen was. ■- (Z. V.) Ter neuzen. Woensdag' vel bij' het laden van derrie de 16jarie zoon van A. Nag- tegaal in het ruim van lie. schip, terwijl een kruiwagen achterna viel en op zijn hoofd terecht kwam. De jongen moest bewusteloos huiswaarts worden gebracht. Pas den volgenden dag kwam hij tot bewustzijn en is zijn toe stand bevredigend. (T. C.) Wissenkerke. Verleden week Donderdag had de heer A. Verborg het ongeluk van het dak van een landbouwersschuur te vallen, waarop hij bezig was met i'ie'dek ken, met het noodlottig gevolg.dat hij door dien val een hersenschudding opliep, waaraan hij Woensdag 11. is over leden. Van Donderdagmorgen tot Woensdag morgen, dus 6 dagen, is hij niet bij be wustzijn geweekt, ofschoon hij in de laatste dagen toch merkbaar iets beter werd. Hij laat een weduwe met 7 kin dexen achter, waarvoor dit een zeer zwaar verlies 'is. (G. C.) Geref. Gemeenten. Meliskerke. Zondag 30 Juni zal door Ds. Neerbos aih er afscheid geprenikt wor den, om den daarop volgenden Zondag 7 Juli .intrede te doen in de gemeente Brui- n sse. Als bevestig r zal optreden Ds II. Kok van Aagtekerke. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zeist P. de Groot te Rot terdam. Koudekerke. Benoemd tot volcm'aire aan de Chr. schoof alhier Mej. C. Baar- sehens te Vlissingen. Geslaagd te Amsterdam voor bet cand. examen geneeskunde de heer J. Id. B. Puylaert. Geslaagd te Leiden voor liet exa men Hebreeuwsehe taal- en letterkunde en Israëlitische oudheden, de heer J, W. vaar Nieuwenhuizen te IJzen,lij.ee met lof. Examen kinderjuffrouw Vereen. „Tesselschade". Gesaayd de dames C. E. Vergouwe te Vlissingen, G. Dekker, H. C. Prins en C. D. Wernink te Zetten, A. Boers ma te 's Gravenhage, E. Jansen te Middelburg en Dikkenberg te Vlissingen. Zondag 9 Juni. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9.30 u. ds. de Vries, 2 u. ds. Steinz, Cat. Z. 9, 6 u. ds. Homburg, Souburg, 9.30 u. ds. Terneden, 2 u. ds. No rel. „H ppos", Vsreenlglsg van vVfrichersche paas d*nifyfc*<ers. Daar mij1 den laats'en tijd meermalen vragen omtrent de werkwijze van bovea- genoemde vereeniging geworden en er verkeerde opvattingen daaromtrent heer- schen men meent o.a. dat de keuringen van „Hippos" uitgaan van hel s ambook, m.a.w. dat paarden op de keuringen van „Hippos" bekroond, ingeschreven zijn of zullen worden in het stamboek achten wij' het niet ondiens ig een kleine u teen zetting van de werkxing van „Hippos" te geven. Wij zullen daartoe cenige grepen ne men uit de statuten. Zoo vinden wij in artikel 3 aangegeven het hoofddoel der vereeniging en wel het volgende: De vereeniging stelt zich ten doel de paardenfokkerij van het zware trekpaard (N.B.T.) op Walcheren te bevorderen, en afzetgebied voor hare overtollige fokpro- ducten. Men ziet tweeërlei doel stelt „Hippos" zich voor: de fokkerij te bevorderen en het product buiten Walcheren bekend te maken. Het eerste gedeel e, niemand zal het willen ontkennen, heeft reeds succes gehad. Meer en meer z-.et men ia deze streken zich opmaken, om de voe sporen door andere fokkers in andere deelen van Zeeland gezet, te volgen. Dat het zoo doorga, dan volgt het tweede gedeeld van het hooldd.e. vanzelf. Immers, waar het product is, komt de afnemer. Hoe stelt de vereeniging zich voor dat doel te bereiken? Art. 4 antwoordt ons daarop. Zoo lezen wij o.m. na den gewonen aanhef vani alle geoorloofde en we tige middelen a. het houden van vergaderingen enz b. het houden of doen houden van lezingen en voordrachten d. het monsteren -van paar den (toiletteeren, voorbrengen) i. het organisecren van keuringen (veulenkeuringen) k. het bevorderen van de belangstel ling in het Nederlandsche Trekpaarden Stamboek. Wij hebben maar eenige hoofdpunten uit art. 4 (werking der vereeniging) ge nomen, maar daaruit zien we, dat die punten niet onbclangrük' zijn. Op de ver- gaderingen toch wontCfc; verschelende bs- langrijke punten besproken (o.m is daarop besproken aanvrage betere keuringsbaan te Middelburg.) Lezingen z'.jn ook ree .s meer dere maten gehouuen. Eerstdaags zal wor den overgegaan om vanwege tie'Ver. een cursus in monsteren te or.anis eren. Wat het orgnnis. eren van veulen reuringen be treft: op 27 Juni a.s geeft de ver. haar derde veulenkeuring. Reeds tweemaal gaf de vereeniging een welgeslaagde keuring en wij verwachten, dat de derde, die in opzet nog wat grootcr is, eveneens goed zal slagen; ge riem de groote aanvrage van keuringslijsten (reeds over de hon derd) mag zulks verwacht worden. Dit jaar zijn er mew categorieën dan overige jaren. Nu zijn er: a veulens van stam boekhouders; b. veulens van niet-slara. houders; c. jaarling-l.e. gsten van stam- boekouders; d. jaarl.ng-hengs'en van niel- stamboekouders; f. jaarling-merries van stambo-ekoudersg. jaarling-merries van niet-stamboekouders; h. 2 jarige merries van stamboekoudersi. 2-jarige merries van niel-s.amboekouders; j. 2 jarige heng sten; k. 'li en gsten met afstammelingen (minstens 5 afstammelingen vertoonen). Hiervoor zijn uitgeloofd 25 medailles. De vereeniging dcet wat zij kan, om bare keuringen aantrekkelijk te maken en de fokkers aan te moedigen zich meer en meer aan de fokkerij van het N.B.T. te wijden. Tot hiertoe heelt ze dan ook succes; het steeds toenemend ledental en de groote deelname aan hare keuringen bewijs^ zulks. Wij durven dan den fok kers op Walcheren allen dringend aan raden: wordt lid van deze nuttige ver eeniging ,maar wordt ook lid van het Nederlandsch Trekpaardenstamboek; be zoekt de vculcnkeuringen, maar bezoekt ook de stamboekkcurlngen en de premie keuringen; vergelijkt uwe paarden met de daar voorgebrachte en doet met die- ver gelijking uw voordeel. Bezoekt toch zeer zeker de veulenkeuring op Donderdag ochtend 27 Juni te Middelburg, want daar zal door de drie hij uitstek deskundige juryleden. Van Dixhoorn te Axel, Lako te Zuidzande en den Belgischen, fokker Matton, bij de bekroning der veulens uit eengezet worden, waarom zij die veulens enz. bekroonden. Een practische les bij uitnemendheid dusmaakt er gebruik van. Biggekerke. A. DE FE1JLER Jz. Veevoeder. De Toewij'z ngs-Com- missie voor Veevoieder te 's-Gravenhage heeft J. v. d. Berge, te Bru'nisse, gelet op art, 7b!s a, van 3e ministerie.de be sluiten betref, en cl e de beschikbaarstelling van veevoeder, uitgesloten van de be voegdheid aanvragen voor veevoeder in te dienen, of zijne bemiddeling: daartoe te verleenen, in de maanden Juni tot- en met November 1918. Deze peisoon mag derhalve in de ge noemde maanden gl.en zoodan'ge aanvra gen teekenen of indienen. Bestellingen van veehouders voorko mende op aanvragen van dezen persoon worden terzijde ge'egd. Mietje van der Dussen, door L. E, Utrecht, G. J. A. Ruys. Een verhaal in oud-hollandschen g(e- kleurden omslag met een afb elding uit de 18e eeuw van het bu ten „den Uien- pas". De schrijfster, mej. L. Engelberts, die zich gaarne in de historiën van oude geslachten vermeit, geeft in deze blad zijden een omstandig! verhaal van het leven van de jonkvrouwen Clara, Mietje, Jetje en Itje van der Dussen. Hun vader, Jan Lucas van der Du> sen, was de rijke heer van Groeneveld, huize Groeneveld bij Baarn, hare moeder de nroo'e vrouw- uit den minderen stand, was Johanna Maria Chalon, dochter van den muz'ek- meester van den SchouvvburgL De hire ren Hooft, hunne neren, waren na dan vroegen dood der ouders, hare voogden geworden. Zij hadden nog twee broers, die huns weegs gingen, een zelfs trad in betrekking bij den Prins, tot ergernis van evengenoemde voogden, die tegen Oran je waren. Het buiten werd verkocht, en dia zus ters vestigden zich te Antsterdam. Ei n van die laatste lo en van een eens zoo rijken stam. Een familie „en decaden e de schaduw van haar voorgesla htdie niet rond kan komen. De eerste licht straal in den nacht dezer vier weezen is een aanzoek, door hetwelk Clara, de 26-jarige, de vrouw wordt van een rij ken weduwnaar van 51; den heer van Rouwenoort, Heere van den Ulenpas, lid van de Ridderschap1 van Zutphen, wo nende op het oude kasteel aen Uien- pas bij Drempt; hij was „de laats e man nelijke vertegenwoordiger van zijn oud geslacht". Clara trouwt met hem, hun echt wordt met een vrouwelijke spruit gezegend. De overige koopen het buiten tje, „De Telling", bij1 den Ulenpas, om er de zomers door te brengen, des win ters wonen zij" te Doesburg'; „Gelderland was zooveel goedkooper dan Holland". Zoo wordt Amsterdam verlaten. En zoo schetst de schrijfster in boeiend verhaal het leven der familie, en daaromheen het huiselijke, het fami ieleven, de zeden en gewoonten van de aristocratie uit dien pruikentijd, de jaren voor en na de re volutie; dat Fransch in correspondentie en conversatie; dat provincialisme; die woelingen en "partijschappen; die kteine jalouzietjes en intrigetjes; zoowel van den dominee van Keppel, als van Clara, het huwelijk- van Ite. daarna dat van Mietje, de geboorte van erfdochters, de teleurstelling daardoor gewekt, enz. enz. de schrijfster doet 'tu alles mee door leven. en aangezien het geen romain, maar geschiedenis is, trekt het te meer aan- Buiten van deze week (ui tg. Schel te nia en Holkema, Amsterdam) zet haar beschrijving in woord .en beeld van het oude Gel-ersehij' stedeke Buren voort, on bevat onder anderen tal van interessante photo's voor oorlogspreciosa (penningen en affiches.) Moedige redding. Een 14-jarige jongen visl voor Arnhem-van de kade in den Rijn H(j zou het leven er b(i inge schoten hebben, ware de 16 jarige A. J. Uaniëls aldaar, niet zoo bij zgu qui vive. geweest met hom onmiddellijk na te •priugen en hem zoolang bovep water te houden totdat een schipper kwam en per roeiboot de jongens uit het water haalde. Tijdens de mooie vliegtochten, door vele vliegeniers bij het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik ondernomen waarbjj ook vele duikelingen in do lucht had luitenant Wulfften Paltfae het ongeluk met zijn machine te vallen. De iniittendca zijn ongedeerd. De machine is ernstig beschadigd, Gisterochtend is een wekere C. te Alphen a d. Rijn, die zich met zijn rijwiel over een in de brug over de Gouwe liggend tuifschip wilde begeven, door het breken van een plank in do Gouwe gevallen en verdronken. Te Utrecht wilde een chauffeur met zijn taxi van de Utreehtsche Tax^laat- schappij achter een Zeister-tram omrijden, toen van de andere zijde ook een tram aankwam. Hoewel beide trambestuurders krachtig remden, geraakts de auto tus.sches do bei«ie trams en werd geheel plat ge drukt. Er zat g' lokkig nieiu&ud in de auto. De chhuffour kwam er wonder boven wonder goed af Gisteren zijn door de marechaussee te Roosendaal gearresteerd" een vaandrig, ©en sergeant en 3 soldaten, allen van het garnizoen aldaar, die verdacht wor den van spioninage. In de Betuwe wordt voor de kersen 26 ii 30 ct. per kilo op het hout be taald. Rechtbank tè Middelburg. Bij de voortzetting; van de zaak tegen Ph. J. v. D. u.t Axel, welke zaak eenige weken werd u.tgesteld om tien regee- nngscommissaris te hooren, verklaarde de heer Loiiot d' Escury, dat het zeer moeilijk is in deze zaak een oordeel te vellen, daar hij geen monster heeft en niet kan beslissen óf de vruchten waar- wan 'h.er sprake is, pdleen gierorecht of ook geschoond waren. De officier van justitie, mr. baron van der Feltx» wees er o.a. op dat bekt. ont wikkeld genoeg is om te weten welke maatregelen genomen zijn en waaraan hij zich Je houden heeft, hij had direct van het clorschen moeten kounis geven. De eisch luickte f 100 of 50 dagen. De verdediger, mr. J. J. Itejse, wijst er op; dat het moeilijk is precies het aantal kilogrammen op te geven, van kwade trouw was er bij bekl. geen sprake. De beide ambtenaren ter seciemrie waar schuwden de marechaussee, maar het bleek later dat er wel opgave was ge daan. Men trachtte nu bekl. toch te ver volgen, maar als men doorgaat de wiet zoo toe te passen, dan is het zitten op het beklaagire bankje g.en schande meer en dit zou spreker betreuren. Dat bekl. de vruchten wat lang' be waarde is geen wonder, bij' hem zijn z© beter bewaard en de t.usscbenpeisouea moeten er de verdiensten niet van in den zak steken. Bekl. zal moeten wor den vrijgesproken. De officier zegt nog dat het. schoonen en dorschen altijd gelijk kort achter el kaar gebeurt, ais bekl. zoo lang tusscheu wacht, komt hem dit eigenaardig voor. Bij de 'behandeling van de zaak tegen H. M uit Eede, die teruggekeerd is na uitwijzing', luidde de eisch 14 dagen met aftrek en in vrijheidstelling', maar de ver dediger. mr. Adriaans© wees erép, hoe bekl. naar Aardenburg: was gekomen, om daar zijn vrouw te ontmoeten, die twee maal 24 uur van de Duitschers uit Bel gië naar Nederland mocht komen en 'riep clementie voor hem in. j De volgende zaak was- die tegen L. V. Tr. en H. 0. uit Boschkapelle, 'die vol ledig bekenden in den stal van Stallaert te Zaamslag de automobiel van osn Bel gischen graaf, die daar al sedert Sep tember 1914 opgeborgen staat, te heb ben geplunderd en het gestolene voor f 90 aan J. A. Wisse te hebben verkocht. De eisch luidde voor ieder driemaanden met aftrek voorarrest. Mr. Groot trad als verdediger van v. Tr. op en wees er op, dat deze een vrouw en zes kinderen heeft en riep daarom clementie voor hem in. Mr. AJriaanse verdedigde 0, wees er op, dat deze slechts ten dLe'.e medeleed, en ook dat v. Tr. de diefstal uitlokte, bekl. heeft een blanco strafregister en er is dus alle reden om hier een voorwaar delijke straf op te leggen. Ook teg:en de zaak tegen G. O. uit Zaamslag, die bekende met een lantaarn het stelen fe hebben mogelijk gemaakt door bij te lichten en tegen wien een maand werd gevorderd, bepleitte mr. Adri- aanse, gezien bekl.'s jeugd, voorw. straf. Tegen E. II. uit Biervliet werd wegens diefstal van 8 mutsaards 14 dagen ge vangenisstraf gevorderd, doch mr. Adri- aanse achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak voor zjjn cliënt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2