Teisarampen. Predikbeurten. Wetenschap mi Kunst. ISómsngtf Uhméi - - IP003 aanNsififlPR §«7, AHe ?8i. Brïefwi seling. Landbouw en Veeteelt Uït m Pers. richting heeft Nederland in de geschie denis herhaaldelijk tot zijn nadeel onder vinding gehad, en nu zou voor Duitsrh- land liet bezit van de Belgische kust, van een haven van Vlissingen enz. be* lang hebben. Van andere zijde dreigt het gevaar van ccjj tunnel door en onder het Kanaal, wat groot nadeel aan onzen handel zoubrengen, maar het maken van een spoorweg over de irr te dijken Zui derzee!, zaf- nieuwe belangrijke verbindin gen tot stand fcuïtaan brengen. Om ztut Zealand mannein van kennis moeten hebben pp het .gebied van ver keerswezen, assurantie enz. Spr. wijst op de groote cijfers die1 de in- en uitvoer aangeven in 1917 en maakt daaruit op, .dat Nederland niet te veel moet nalionaieeren, maar in een gezond inl.erna'iona.'.ismei zijn kracht moot zoeken. Er moet worden gewerkt met kennis, energie, en volharding. Spr. vergeleek het diploma van de handelsavondschool met de rots in zee. Alsnu ging de heer Dieleman over tot het uitreiken der diploma's aan de leer lingen der vierde klasse van de Handels avondschool, die met goed gevolg het eindexamen hebben afgelegd enk reikte tevens aan ieder den behaalden prijs, bestaande in oen boekwerk over, zulks met toepasselijke! woorden. De namen van hen die het diploma be haalden zijn E. F. Ba!jou, J. Hondius, A. v. d. Kop, J. Mondeel, W. J. Mach- geels, W'. A. Minderhout, C. Poortvliet, M. van Pico, W. Vermeulen en J. Schipper. Van deze geslaagden volgden 5 alle vakken, 3 neigen', 1 aojit ein 1 zes vakken. Aan vier teerlingen kon geeia diploma worden uitgereikt. Namens de leerlingen bracht C. Poort vliet dank aan bestuur, directeur en leer aren voor het ontvangen theoretisch en praktisch onderwijs, waarvan zij reeds veel hebben kunneln profiteeren. Vervolgens werden de bevorderingen be kend, die aTs yo'.gt luidden: Van de eerste tol; de- tweed© klasse: M. Ei. Anrfot, A. C. v. Beers, C. Buijs, J. Buijs, P. Ca.pp'on, P. Ie Ctercq, P. H. v. d. Ende, A. té ftranse, A. Geljon, L" C. Littooij, C. de Munck, J. Maar ten se, C. de Klerk, J. P. Remijn', C. Rogge, J. J. Stoel, J. .T. Schipper, Jr C. Speij.er, L. A. v. Westen, A. Wisse, L. J. H. Willem* sen, N. Schippers, T. Neugebauer, J. J. Alewijnse, E.. Barte, M. Beugelink, J. de Bol, A. P. Buijs, J. M. Geljon, J. Heijli- ger, C. J. C. Heeren, J. Heeren, I. A. Kwerreveld, M. Oranje, M. Soe'.ens, L. v. Sparrentak, J. F. Schroevcrs, A. Simpe- laaaar, M. E.. W. Snijders, J. 0. Sies (Oonnen), H. v. d. Wiellev en F. M. Joosse. Een leerling was ziek en zal later examen do.en, 4 moeten herexamen doen en 7 werden niet bevorderd, Van de tweede \raar de derde klasse: M. J. Blok, L. Boone, H. v. Ballegoij-en, .1. G'. Geertvlict, J. A. Minderhout, W|. J. Monshouwer, M. M. Mèinsma,. C. v. d. Staal, L. Sneevliet, C. v. Woerkens, T. Plansoen, P. J. v. d. Broek®, W. C. F. Blokpoel, C. Back, L. de Bruijne, C. M. Belderok, A. C. Bellaert, J. D. v. d. Berge1, A. Cijsouw, C. J. Dorleijn, ,J. van Ham, .1. M. Onderdijk, A. Pot, L. Passenier, H. Rouffaer, A. R. Roth, M. A. A. J. Vroon, L. W. M. v. d. Zand© en 'G. Schoenmaekers. Ook uit deze ktasse was een leerling tijdens het overgangsexamen ongesteld, terwijl 4 herexamen moeten doen en 12 niet werden bevorderd. Van de derde naar de vierde klasse: a. C. Adriaanse, I. S. Blokpoel, E,. J. Bastiaanse, C. van Boven, J. A. Cijsouw, A. C. Dotter, E. W. F'relier, B. v. Hoek, I. B. Inkman, G. H. Kroeze, F. J. de Koster, E. Moorman, II. A. M. v. d. Plank,' J. Sinke, J. C. Sturm, L. J. de Smidt, M. Vergouwe, A. J. JJaaijens, J. Groe- nenberg, F. Th. van Heulen, J. de Lange, C. J. van Meten, A. Petiet, D. Taal, D. de Vlieger. Aan 3 teerlingen' werd herexamen 'op gelegd en 3 werden niet bevorderd. Nadat .alle leerlingen voor het bestuur waren verschenen om kennis te nemen van hun al of niet bevorderen, nam de burgemeester het woord om als hoofd der 'gemeente met een kort woord dank te brengen aan het bestuur,- directeur en leeraren'voor hun zorg aan dit onderwijs besteed, zijn vreugde uit te spreken, dat de hande.savondsch'ool blijkt ook naast de dagschpól ,alle reden v.an bestaan te hebben en zijn verzekering; te geven, dat hij .zich in den bloei der school steeds zal verheugen. Na deze bijeenkomst werd direct be gonnen met de jaanrergadering van de Vereeniging voor 'Handelsonderwijs. Boor den secretaris, den heer J. W. Köge.er, werd een uitgebreid jaarverslag Uitgebracht, waarin allereerst in den bree de woiden besprioken! de moeilijkheden ondervonden bij de oprichting der dag- School, doch met blijdschap wordt het behaalde resultaat verroe-d. en imzohder- heid dank gebracht vpor het aandeel, dat de heer W. Kosten, directeur der school, daarin beeft gehad. De school ving op 6 Sept. aan met 56 leerlingen, waarvan 40 uit Middelburg, 5 uit .Vlissineen, 2 uit Domburg- en 1 uit Veere, Aagtekerke, St. Laurens, Serooskerke, Souburg, Goes Terneuzen, Axel en Kortgene. Na gewezen te hebben op het aan vankelijk succes van het onderwijs, de' toewijding van directeur en leeraren en het blijk geven van goeden wil door de leerlingen, deelt de secretaris mede, dat een begin werd gemaakt met het vormen van -een bibliotheek, die hbéwel in de eerste plaats bedoeld om de studie en hét onderzoek van leeraren en leerlingen aan te moedigen en te vergemakkelijken ook later, wanneer deze eentee betee- kenis heeft verkregen naar het voorne men van het bestuur, zal worden open gesteld ten dienste van den handel. Ook stelt het bestuur zich voor zoodra de geldmiddelen zulks toelaten uit een daar toe bestemd fonds, waarvoor dit jaar reeds de grondslag werd gelegd, bij te dragen in de kosten voor huisvesting van min der goed gesitueerde leerlingen van bui ten, teneinde de deelneming aan het onderwijs voor leerlingen van elders zoo veel mogelijk te helpen bevorderen. Betreffende de avondschool wordt opge merkt, dat ook daar het onderwijs geheel naar wensch ging- Bij den aanvang van 1917 'heide de school 147 leerlingen, en bij den aanvang van den cursus 1917 1918 bedroeg het 157. Over het algemeen valt er bij de leer lingen een, prijzenswaardige ijver waar te nemen in liet volgen der lessen, wat wel hierin tot uitdrukking komt, dat slechts 20 teerlingen niet alle vakken vol gen. Te meer is dit te waardeeren, daar de meesten reeds bij hun komst op school een dagtaak achter den rug hebben. Opzettelijk verzuim komt weinig voor. Wordt er verzuimd, dan is dit' meestal een gevolg van d«n langen kantoortijd. Op zekere tijdstippen des jaars is dit te verstaan, doch het schijnt wel, dat men er niet steeds op bedacht is der gelijke 'gevallen tot het allernoodzakelijk ste te beperken. In zooverre hier nog gebrek aan de moedige medewerking van heeren patroons valt te Constateeren moet dit, -zeker worden gelaakt. De jeugd die lust tot studie aan den dag legt heeft ontegenzeggelijk recht op steun en mede werking. Gelukkig valt ook in dit opzicht elk jaar verbetering waar te nemen. Betreffende den toestand der f'nantiërt merkt de secretaris op, dat de dagschool een goed slot van f 144 97V2 opbracht, maar de avondschool een kwaad slot van f 1337.29. Een poging op f 1500 meer te krijgen, had slechts f300 vermeerdering tot resultaat. Het bestuur hoopt dan ook op andere versterking van de geldmidde len, ook van particuliere zjjde, vooral van die van de groote Handelszaken. Het jaarverslag werd goedgekeurd even als de rekening van den penningmeester, den heer A. J. Verhage.. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen de heer Herman Snij ders. De heeren M. C. A. Schulte en mr- J. A. Fokker werden benoemd tot com missie voor het nazien der rekening over 1918. Dc voorzitter deelde vervolgens mede, dat de vacantie voor de handelschool zal beginnen op 13 Juli en daarom de bevor dering op 12 Jul; zal plaats hebben. 'De heer Minderhout, bracht als afge vaardigde van de Ned. Vereeniging van Christ, kantoor en handelsbedienden hul de aan het bestuur en wees op het goede werken in bet belang van den handel. De afdeeling Walcheren van de Unie van Chr. Onderwijzers heeft tegen Zaterdagavond een vergadering belegd, in school E, Wageriaarstr. te Vlissingen. In deze bijeenkomst zal de heer A. Fre- lier,*beheerder van den Rijks-Radiopost een lezing houden over draadlooze tele grafie. Deze lezing zal door vele demon straties verduidelijkt worder. Wij wekken gaarne op deze vergadering bij te wonen. Ook niet- onderwijzers zijn welkom. Dr. N. Japikse heeft ontslagj ge nomen a's' lid van den raad van toezicht op ;de Volksuniversiteit in den Haag'. Zondag; 9 Juni. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, ,2 u„ dsl Meloen. Biezelinge, 9.30 u. ds. Mantz, 2 u. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. CoKjnsplaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes. Cortgene, vm. ds. Ljjsen, nm. leeskerk. Driewegen, 9.30 u. ds. Jonker, coll. Val- kenheide. Ellewoutsdijk, vm. ds. Meloen van Baar land. 's-Gravenpolder, 9.30 en 2 u. ds. Ger- retsen. Hansweerd, 9.30 en 2.30 u. dhr. van Dam. Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 's-H. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's-Heerenhoek, 9.30 u. ds. Buirrink. 'sHeer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds.. Steenkamer. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 u. leeskerk, 2 u. ds. Wijn gaarden. Kamp erland, 2 u. ds. Lij sen. Kapelle, 9.30 en 2 u. dr. Schmidt. Kats, vm. en nm. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Krabbendijlke, 10 u. leeskerk, 3 u. ds. Steenbeek. ^*- Kruiningen, 9.30 u. ds. Steenbeek, 2 u. ds. Mantz. Nieuwdorp, 2 u. ds-, Buinink. Nisse. v.m. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezande, 2 u. ds. Jonker, coll. Valken- heide. Rilland-Bath, 10 en 2.30 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. dsi. Klomp. Waarde, 10 u. ds. Wijngaarden, 2.30 u. dhr. Calliber. Wemeldinge, 10.30 u. zendeling Velle- koop, 2.30 u. ds. Homburg'. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 9.30 en 2.30 u. ds. v. d. Linde. Wolphaartsdijk, 9.30 en 2.30 u. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg', 9.30 u. en 2 u. ds. Koldewijh. nm. H. Cat. en bed. H. D. Gapinge, vm. ds. van Empel. Grijip'skerke, 9.30 en 2 u. ds. Vaandrager. Kleverskerke, vm. Koudekerke, 9.30 u. ds. Jonker, 2 u. geen d'enst. Meliskerke, N. en St. Joosland, 9.30 en 2.30 u. ds. Tak. Oostkap'elle, vm. ds. Tjebbes, nj.m. geen dienst. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. ten Hove. Serooskerke, vm. en nm. ds. Muller. St.-Laurens, vm. en nm. ds. v. 't Hoff. O. en W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Vrouwepolder, 9.30 u. ds. Bastiaanse, 2 u. g. d. Veere, vm. dr. Weijland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 't Zandt, 10 u. ds. Postma, 6 u. ds. ten Hove, Geref. Kerken. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. leeskerk. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. Schelle. 6 u. ds. Scheele, rede voor „Vrede rust". Gerei. Gemeenten. Middelburg, Segeerstraat, vm., nm. en av. leeskerk. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. Middelburg. In de Donderdag gehouden vergadering van de Geschied- en Leiter- kundige vereeniging weid hel jaarverslag voorgelezen, waarin medegedeeld wordt dat er vier spreekbeurten zijn vervuld dit maal in de bovenzaal van de concertzaal, die daarvoor minder geschikt bleek, dan de kleine zaal. Het ledental bedraagt 74. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, die een goed slot van f 129.91 aanwijst. Het bestuur, dat in zijn geheel moet af treden, weid herkozen. Een werk van Dr. H. Pierson. Op 10 Juni hoopt de bekende oud- President Directeur der Heldringgestich ten, Dr. H. Pierson, 84 jaar te worden. Op dien dag zal bij Ten Plave te Amsterdam verschijnen Goethe's „Her man en Dorothea", vertaald door Dr. H. Pierson. De „Herman en Dorothea" van Goe the is een erkend meesterstuk. zoowel wat den inhoud als wat den vorm aan gaat. Bovendien geeft de tijd, waarin we leven en de eigenaardige toestand, waarin Nederland verkeert, aan het ge dicht een bijzondere waarde. Daar er geen vertalingen meer van te verkrijgen zijn, geeft Dr. H. Pierson zijn vertalingen, reeds jaren geleden te Zetten gemaakt en daar op de Normaal school en op enkele der gestichten met veel voldoening herhaaldelijk voorge dragen. Aan het station S.S te Enschedé hebben rijksambtenaren 6 stoelen in be slag genomen, gezonden uit Amsterdam en geadresseerd aan een bediende van een meubelmagazijn aldaar. In de zit tingen der stoelen, welke opgevuld waren met zeegras, was een pari ij rubber ge borgen ter waarde van ruitn f 1000 De stoelen waren verder bestemd voor iemand,wonendein het Samsveen, nabij de Duitsche grens. Het is der Gezondheidscommiss e te Velzen gebleken, dat zich in grooter mate dan gewoonlijk gevallen van schurft voordoen. Met medewerking van de plaatselijke geneesheeren zal daarnaar een onderzoek worden ingesteld. Te Arum is de bejaarde arbeider D Fennema onder een voer hooi geraakt en eenige uren later aan de gevolgen overleden. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn onder Lent van een groot aantal paarden, loopende in de polder weiden, de staarten afgesneden. Het paardenhaar brengt tegenwoordig zeer hooge prijzen op. Te Hoogeloon woedde een groote boschbrand. Talrijke H. A. bosch ver brandden. De sleepboot „Crescendo" uit Sche- veningen, liep gisteren met een lading visch binnen, welke bij verkoop in de hallen aldaar niet minder dan ruim 9200 gulden opleverde. Nog nimmer is het voorgekomen, dat door een sleepboot trawler in één reis zulk een hooge besomming werd bereikt Twee tuchtschooljorigens uit Nij megen zijn uit de school ontvlucht en in de buurt Smorenhoek onder Beek over de grens gegaan. Ze werden door. ae Duitsche grenswacht opgepikt en naar Kleef' gebracht. l)e laatste nachtvorsten hebben nog al schade aangebracht op de Bra- bantsche zandgronden. De aardappelen en de hoonen hebben geleden, maar- vooral de boekweit staat er slecht bij Door een rijksambtenaar uit Vaals werd aan bet station te Maastricht aan den trein, die hier 4 uur arriveerde, een hefr uit Nijmegen aangehouden, die bij visitatie in het bezit bleek te zijn van ©on Ljoeveelheid platina ter waarde van ongeveer f 10.000. Te Rotterdam is een 15 jarige ijzerwerker bij een poging om op den stoomtram te springen, nevall. n, onder den trein geraakt en vermorzeld. Te Arnhem is een 69 jarige arbei der, die Zaterdag door een wagenongeluk verwond werd, overleden De heer R. Barkema, medisch stu dent te Groningen, reserve 2e luit. Ille Bat. Bat. 20, rog. inf. IV, div. veldleger, heeft dezer Uagen te Baar.e-Nassau gewei gerd op grond van gewetensbezwaren de uniform aan t© trekken en alle verdere militaire diensten te verrichten. Nadat hij geweigerd had de uniform weder aan te trekken, werd hij in arrest gesteld. De heer Barkema zal spoedig als d© eerste officier dienstweigeraar voor den ikrijgisraad in Den Bosch moeien verschij nen, beschuldigd van desertie en dienst weigering. u.? IjEN HAAG >De leden der Duitsche en Engelsche legatie zijn'hLr aangeko men en zullen morgenmiddag half drie reeds confereerep. PARIJS. Een afdevling van 20 vij andelijke vliegtuig-»u passeerde de linie in de richting van Parijs. Eenige bommen werden geworpen. Een persoon gedood, eenige -gewond. Eenige materiale schade. ROTTERDAM. Kapitein Redeker van de Koningin IDgenies heeft verklaard, dat hij overtuigd b, dat het schip getorpe deerd is De uitkijk heeft een bellenbaan gezien en de scheepstimmerman heeft ook een torpedo waargenomen Duitsche officieren, d e op het terrein aan de Lloydkade waren, achten het uitgesloten, dat het s s. getorpedeerd is en meenen dat onderzoek mogelijk is, daar het schip in ondiep water zou zijn gezonken De kapitein zegt, dat het s.s. in diepe zee is gezonken. De directie van den Rott. Lloyd zegt, dat het gewöndeniransport stellig zal worden stopgezet, nu gebleken is dat de vaareeul ook voor hospitaalsehepen niet veilig is VAN DE GRENS: Ook in clen nacht van. Woensdag: op Donderdag lusscheu half een en 'één uur werd ven lievig© bomaanval uit vliegmachines op de om geving van brugge gedaan. Uit dé zware onlploff ngen en de vuurg oed, welke zich tegen cl© lucht afteekende, kon men zien, dat er veel zware bommen werden ge worpen. ROTTERDAM. Die si.s. Zeeland en Sin- doro waren 10,20 b'nnen. BERLIJN, 6 Juni. (V.D.) In Oost-Prui sen hebben in het begin dezer week sneeuwstormen plaats gehad. Hierdoor, zoowel als door hagelslag heeft de te velde slaande oogst veel geleden. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte van de vorige oplaag opgenomen. DEN HAAG. Hier is bericht ontvangen, dat het hospitaalschip „Koningin Regen tes", op weg naar Rotterdam, aan boord waarvan zich de Britsche delegatie bevond ter conferentie met Duitsche delegatie voor krijgsgevangenenzakenr op een mijn is ge- loopen en gezonken. Het s.s. f,Sindoro" is ter plaatse voor hulpverleening aan drenkelingen. Er waren geen gewonde krijgsgevange nen aan boord. Nadere bijzonderheden ontbreken. Middelburg. Bij de op gisterenavond dooi» no'faris Struve op de bovenzaal der s'ociteit De Vergenoeging alhier gehouden veiling werden verkocht: Een woonhuis met bovenwoning, erf en tuin aan de Spuistraat wijk F. no. 106 te Middelburg gioo't ongeveer 2 aren 53 cen tiaren aan den Heer A. Pluymers c.s. te Middelburg voor f 2478. Een pakhuis aan de* Spuistraat naast het vorig perceel groot ongeveer 60 centiaren aan den heer A. van Sorge c.s. te Koude kerke voor f976/ Een huis met schuurtje en erf aan den Veerscben singel wijk 3, no. 137 te Middelburg, groot 92 centiaren aan den beer A. Jobse te O.- en W.-Souburg voor f 1700. Een woonhuis met erf en tuin aan den Nieuwen Vlissingschen weg wijk C no. 221-, groot 1 are 38 centiaren aan mevrouw wed. J. F. Strengho-tLakroy te Rotterdam voor £2695. Heeren hoek. Donderdag werden alhier ten overstaan van de notarissen .H v\V. Necrvoort te 's Gravenpolder en J. van der Kloes, in het openbaar verkocht: le. Een schuur met bouwland te 's-Heerenhoek, groot 1 II.A. 9o A., aan dhr. C. Westdijk voor f4109 per H.A., is voor den koop f8036. 2e. 2 huizen met het recht van erf pacht op den grond aldaar aan dhr. F. G. A. Hoornick te Goes voor f 2600. 3e. Een huis en erf aan dhr. Jh. Dron- kers voor f 424. 4e. Een huis en erf te Heinkenszand aan dhr. P. A. de Vos aldaar, voor f625. 5e. Een huis en erf aldaar aan den- zelfden voor f340. Een onbekend L u t h e r s c h ili- derij Ee Lutherten'oonstelling in Stock holm is |in het bezit van een tot nog toe onbekende schilderij van T.uther. Het behoort aan den bankier Severin, en ken ners schrijven het aan de Holbeinsche school toe. Luther is hier geihee' anders opgevat, dan op andere schilderijen. Ge woonlijk heeft zjn gezhht iets vriende lijks, maar tevens ie's zwaarmoedigs. Deze Luther heeft iels krijgshaftigs over zich of hij zich liever liet wapenen dan met godsdienstige kwesties bezighoudt. GOES. Huw.-aangi'fte6, Hubregt Pie- ter Adr aan de Pree, 31 j. jm. en Gatha- rina Elisabeth Lanikester, 33 j. jd.; 6, Matheus Johannes Cornel'sse, 23 j. jm. en Pieternella Corne'ia Beuns, 22 j. jd.; 6, Johannes Petrus Chr'steanus van der Does, 77 j. jm. en Levina Catharina Borgg, 28 j. jd. IERS KB. OndertrouwdJoos Clement, 24 j. jm. en Marg'.aretha. Kol©,' 21 j. jd. Huwel.afk.Joos Daane, 21 j. jm. en Tettje S awienga, 22 j. jd. te Hoensbroek; Pieter Magielscn, 21 j. jm. en Charlotte Wessellus, 22 j. jd. te Haarlepi. Gehuwd: Tiemen Slager, 2 5 j. jm. te- Zwartsluis en Janna van Sabben, 28 j. jd. Geboren: Adr'ana, d'. y. Jan de Koeijer en Helena Santina Bouters©; Alexander Johan, z. v. Alexander Johan Dijlkwel en Geertruida van de Linde; Jan Jozias; z. v. Hendrikus lement en Adriana Douw; Adrlana, d. v. Cornells van Velzen en Bregtje de KoeijerHamad na, d. v. Jan van Slee en Jacoba, Hu.berdina Koppen- hol. Overleden: Adr'ana Sinke, 33 j. echtg. van Floor Jacobus van der Jagit. »;»i bmotjiibiw htwv'imwmgmmiui i m «m—w+ J. M. te K. Wij zullen de zaak nu maar laten rusten, vertrouwende, dat de heer C. op 13 Juni de ge wenschte opheldering zal geven Disfributieprijzen voor veevoedorartikelen In Jüni toegewezen De minister van landbouw maakt be kend, dat veereederartikelen, welke in de inaaHii Juni worden toegewezen, tegen de navolgende prijzen door de regeering zullen worden afgeleverd: haver f21, kauariezaad f'2G, voerboonen f 26, voer- erwten f26, boonenpiksel f21, erwten- piksel f21, erwtendoppen f21, erwten- pikselafval f 12, tutfmelasse f 18, melasse f20, melassekoeken £2U, lijumeel f35, gedroogde aardappelen f32, schapen- grauw met wikken f26, kafkoekjes f 16, lijnzaadkoeken f35, koolzaadkoeken f35, biauwinaanzaadkoekeii f35, geel mosterd- zaadkoekeii f35, alles per 100 K.G. Zemelen grind gries, zoowel gemengd als ongemengd f 15, haverafval f 12, gerst- afval f 14 regeeringsvoermeel f 19, schil fers van lijnzaadkoeken, koolzaadkoeken, blau wmaaii zaad koeken, mosterdzaadkoe ken f35, alles per 100 K.G. Het geestelijk element. De „Rotterdammer" driestart: Wat hei vooral van zooveel belang maakt, dat da rechtsche groepen ver sterkt uit dezen stembusstrijd in de toexomstige Kauier terugkomen, dat is, dat op hen de verantwoordelijkheid zal drukken voor het handhaven en krachtig maken van het zedelijk godsdienstig ele ment in mis volksleven. De vorige eeuw met haar oppermacht van het liberalisme heelt ons in dezen zulke dure lessen geleerd. Met zijn. vooropzetting van het stof felijke en de jacht naar stoffelijke wel vaart heelt het liberalisme zonder twijfel wonderen gedaan en ons op hooger levenspeil gebracht. Ons leven is enorm Verrijkt. Alleen maar, die verrijking betrof enkel het uitwendige. Zelfs het socialisme, al paste het zgu theorieën nooit geheel consequent toe, wist daarom met al zijn geestdrift daarin geen verbetering te brengen. Het wist geestkracht te ont plooien, maar die geestkracht werd alleen gewekt, doordat de stoffelijke welvaart thans voor 'haar alleen werd opgeëischt. Geestelijke adel ginn er echter niet van uit; wie daurvan sporen vertoonde, werd als utopist verwezen buiten de omtui- niiig der psrtij erve. Zoo werd de jacht naar economische wmst al grooter, maar de geestelijke verheffing en de zielevrede des te kleiuer. Tot eindelijk de moderne wereldkrijg uitbrak om te beslissen, wie nu aan het langste eind zou trekken in den wedstrijd o u da stoffelijke macht. Is die strijd straks beslist, dau zal men zich binnen den boezem der thans door de hitte van hetooilogsvuur tot één versmolten natie's denz lfden strijd zich zien herhalen, zullen arbeiders en patroons, boeren en inductrieelen, groot en klein bedrijf elkander gaan bevechten om het leeu wenaandeel van den materieelen buit. Het vooruitzicht is donkerder dan ooit. Laten daarom zij, die dit niet vrillen, maar het zedelijk godsdienstig leven bij alle waardeering van het stoffelijke toch vooraan willen plaatsen, óók in het volksleven, dan ook zorgen, niet alleen, dat zjj zelf rechts stemmen, maar dat ook de oogeu geopend worden tjjdig van hen, «lie ook niet anders willen, maar die het gevaar, dat ons volksleven dreigt, niet zien,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3