i.msiïj .ftoridiTBü. Kerknieuws. Qntisrwijs. A Herei. Uit Landbouw mi Veeteelt. Tegen de gevraagde wijziging; der voor waarde bestaat naar de meening va'nGed. Staten bezwaar, omdat daarvan het ge volg zou zijn dat de beantwoording van de vraag, of de zwaaiplaats eene vol doende diepte en breedte heeft, ge-wei van subjectieve opvattingen zou afhan gen. De beoordeeling op de verlangde! wijze zou ongetwijfeld tot bezwaarlijk te beslissen geschillen aanleiding geven, ter wijl die moeilijkheden zich niet voor doen, indien zooals thans geschiedt, de breedte en de diqp'^ der zwaaiplaats üo-or officieele waarnemingen worden gecon stateerd. Waar de gemeente ook gevraagd heeft haar de subsidie over 1917 uit te beta len, djeelen Ged. Staten mede, dat uit de bij den Hoofd-ingenieur van den Pro vincialen Waterstaat en den directeur van den Sloombootdienst op d 1 Oosterschelde ingewonnen berichten gebleken is-, dat de zwaaiplaats over dat jaar niet een diepte heeft gehad van 2,50 M. beneden laag water. Waar alzoo aan de gestelde voor waarde niet is voldaan, kunnen zij' niet adviseeren de1 uitbetaling te doen plaats hebben. Ten sl'ottc stellen Ged.- Staten voor op het verzoek afwijzend te- be schikken. 1 Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van Jobs. Leender-tse te Wemel1- dinge, stellen Ged. Staten voor in de voorwaarden, waaronder aan L-eeindertse subsidie is verleend v-oor zijn wagend.enst van Wemeldinge naar station Vlake, op te nemen, dat in afwijking van dei be paling, dat er 5 keer per dag heen en weer moet worden gereden, Ged. Staten met L. zoodanige regelingen mogen tref, fen, als in verband met en gedurende den beperkten Ireinendienst op den Staats spoorweg van Goes naar Bergen op Zoom zullen wenschelijfc blijken. Door A. Frederiks© to Ieirsöke wordt gevraagd om f509 subsidie per jaar voor een omnibusdienst van Iersek© naar het station Krudningen-Ierseke en by norma len spoorwegdienst ook naar het station Vlake. Over dit verzoek meldde de hoofd ingenieur: „Sedert ongeveer 33 jaar wordt een omnibusdienst geëxploiteerd, welke voorziet in het verkeer tusschen de kom van Ierseke en hetstation Kruiningenj- Iersekei van den staatsspoorweg en welke in de latere jaren evenzoo uitgeoefend wordt tusschen die kom en het station Vlake, voor zoover betreft de reizigers treinen, die aan eerstgenoemd station niet stilhouden. Deze dienst wordt thans on derhouden met drie omnibussen, waar van er twee geregeld dienst doen, e!n sedert de in 1917 uitgevoerde verbetering van den kunstweg naar eerstgenoemd sta.-. tion, met een drietal paarden. In nor malen tijd wordt dagelijks drié of vier maal heen ©n weer gereden naar stafion Kruiningen em een maal naar Station Vlake. Het tarief is verhoogd tot re-sp. 35 en 50 cent, terwijl de postsubsidie van f'1000 tijdelijk verhoogd is met £150, De ontvangsten uit bet reizigersvervoer zijn echter den laatsten tijd .verminderd, en bedragen thans ongeveer f3,50 tegen f4,50 tot f5 per dag in normale tijdon. De uitgaven zijn daarentegen sterk toe genomen, zooals vrij algemeen bekend is. De prijzen van fourage, ligstroo, leer werk, onderhoudswerkenaan het materi aal, zijn buitengewoon gestegen, hoefbe slag kost ongeveer driemaal zooveel als in gewonen tijd, wielbanden zijn ruim tweemaal zoo duur. Als gevolg van het een en ander zijn de inkomsten, weltrep liet bedrijf tof nu to© opleverde, nage noeg geheel verdwenen en hierin heeft de ondernemer aanleiding gevonden zich om geldelijfcen. steun t© wenden tot de gemeenten Ierseke en de provincie Zee land. Daar deze -dienst in een bepaalde behoeft© voorziet, en de instandhouding ten# zeerste gewenscht is, daar er fn gep wone tijden vrij druk gebruik van ge maakt wordt, hestaat er naar de mee ning van den ingenieur alle aanleiding dat de Provincie ©enigen steun verleent. Tijdens de tegenwoordige abnormale om standigheden, is een bedrag vara f 500 voor dezen steun alleszins gemotiveerd. Ook Burg. en Weth, van Ierseke zijd van oordeel, dat door de-n omnibusdienst de belangen van hunne- gemeenten b-ijL zonder gediend worden, waarom dan ook door -den raad werd beslote-n de onder neming met ©en jaarlijksch subsidie van f200 te steunen. Ged. Staten stellen-dan ook voor, voorloopig voor 1918 f 500 sub sidie voor dezen dienst te verleenen. In verband met een desbetreffend ver zoek van het bestuur van het militair Tehuis te 'Middelburg en met het o-og op het groot, aanfal militairen, dat thans het Tehuis bezoekt, stellen Ged. Staten voor de subsidie te verhoogen van f 150 op f250. Middelburg. Gisterenavond werd in het militaire tehu.s te Middelburg! de alge mene vergadering gehouden van de Afd. ivf burg v ,d. Vereen, tot Chir. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. Door den voorzitter Ds. Tjebbe-s, werd de verga dering met gebed en het lezen van Cor. o geopend. In zijn welkomstwoord aan e belangstellenden, wees Z.Eerw. op dé moei ïjke omstandigheden, die thans ook u6*'®1?t yoor ?nze vereeniging. Hij! hoopte at dit jaar m pik opzicht gunst ger zou ijn dan het voorgaande. Uit het verslag van den penn. bleek, dat de financieel© r°m K01/ -e T<?^Sönde was Saldo in kas ,2, ingekomen aan contr. f 258,25, uitgaven f 256,2 h/2, alzoo een batig slot van f 51,50 op heden. In de bestuurs- \acature werden herkozen die heeien G. J. Hondius en Ds. Wielenga, die hun heibenoemingi aanvaardden. De algem;. verg .zal dit jaar te Goes gehouden I worden en door de afd. M'burg' vertegen woordigd worden door de h.h. Wielenga, Kerkmejjer, Krijger en Wessels. Een voor stel van Ds. Wielenga zal door de afd. ingediend worden. Zij lu'dt: Da nieuw t? bouwen kerk op de stichting „Vrederust" zal zoo ver no0dig, betaald worden uit de gewone inkomsten der Vereen. „Vre derust." Voorts werd besloten dit jaar een spreker te laten optreden. Dezie bij eenkomst zal zoo mo-gelijk 20 No-v. a.s. in de koorkerk gehouden worden. Met een woord van opwekking: om in liefde onze arme ongelukk'g-e broeders en zus ters te gedenken, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering. Wederom zal dit jaar Middelburg zijn concours hippique houden. Zooals reeds vroeger gepubliceerd werd, zal niet meer de Sport- -en athletiekvereeniging dit concours regjelen, maar is daar voor opgericht de Zeeuws-ch© concours hipph que vereeniging, die voor dit jaar 'alé data aanwees 31 Juli en 1 Augustus. Veidchillende personen zijn reeds uitge dig'd in een eorecomité zitting te nemen, terwijl ook de juryleden zijn aajpgezocht en medailles zijn aangevraagd, waarvan reeds enkele zijn ontvang -n. Aan de gemeente is gevraagd een wis selbeker voor d-e concoursen, die men hoopt jaarlijks te kunnen houden, beschik baar te stellen. Evenals vorige jaren wordt ge-eden on der tie voorwaarden van- het Centraal Comité voor Concoursen' Hippique in Ne derland. Op- het programma voor den eersten dag: zijn geplaatst: een concours voor het schoonste paard, type tuigpaard, één span; concours voor het bestgaand rijpaard, waarvan de voorkeuring' reeds- des mor gens' zal plaats hebben; concours voor twee s-p-annen type tuiglpaard voor 4-wie- lig rijtuig; een zelfde concours speciaal voor stalhouders, concours voor spring paarden, bereden door he-.?ren rijders. Ten slotte staat voor 31 Juli nog' op het pro gramma een oefening van een af de ding houwitsers en van een batterij veldartil lerie. Den tweeden dag! zal des- morgens vroeg-, te 8 uur, reeds- weder de ring- rijderij te paard aanvangen!; terwijl de Volgende concoursen op het programma zijn gep-laatst: een span type trekpaard zwaar wagenslag, voor 2- oi 4 wielig rij tuig'; een paard voor Walchersch© vee- renhuifwagen, waarin gezeten- dame en. beer in nationaal -costuum; twee span nen type trekpaard voor menwagen zon der veren. Verder vierm-eldt het programma, voor 1 Augustus monstering van goed gekeurde dekhengsten van hél Zeeuwsch- Belg'ische ras, minstens 3 jaar oudring- rijaerij voor paren voor landbouwers en particulieren, in tweewielig',?- rijtuigen be spannen met 1 paora, I efst in nationaal costuum, een .nummer gereden door hoe ren onderofficieren van -de b- reden wa pens. Ten slotte zal nog' getracht worden een harddraverij' in sulkey's aan het pro gramma loe te voegen. Ook thans zullen de- verschillende con coursen op het-Molenwater pla ats hebben. Goes. In verband met het stoken van bruinkolen is de samenstelling van het gas veranderd, tengevolge- waarvan ver schillende- ve-rbruikers bezwaren ondervin den met hunne gas toestellen, die thans inslaan. De Directeur van de Gem. Gas fabriek verzoekt ons daarom het publiek er o-p attent te maken, dat in boven staande de oorzaak ligt, terwijl liet euvel kan worden verholpen door gedeeltelijke afsluiting van -de 1 lichtopeningen, door een buisje van blik of carton te- schuiven of voorloopig door -een natte doek zóó onder -d© luchtopening van het comloor te leggen, dat deze hierdoor gedeeltelijk wordt afgesloten. Men moet voorkomen, dal de lucht- aanvoer te gering wordt, da,at dan de vlam geel- en roetend wordt en het comtoor een onaangename- reuk verspreidt. Men houde het zich voor gezegd. Vlissingen. Gisteravond is uit Zeebnigge aangekomen het Ned. s-.s. „Import", dat door het prijzenhof te Hamburg is vrij gegeven.. Het ischip z-ou heden binnen door naar Rotterdam vertrekken. Nisse. Woensdag 5 Juni is tot lid van den gemeenteraad gekozen bij enkele can- didaatstelling Jacobus Kloosterman, zulks in de vacaturc-Eckha.rdt, die naar 's- Gra venpolder vertrokken i:s. Souburg. Secretaris van de liuurconi- missie is J. C. Gabriels©,- plaatsvervan gend ,secr. W. Antheuniss-e. Zterlfezee. Nair onze correspondent te Zierikzee verneemt, wordt; de aldaar ge vestigde Zoutkeet omgezet in een Con- servenfabriek. De laatste Zoutkeet uit Zeeland! Voorts vernam hij, dat de R. T. M. overgenomen heeft de vaart, stoomboot- dienst, van de firma J. A. van der Schurjt, van Zierikzee op Rotterdam. (M. O.) Heinkenszand. Op weg van Goes naar Heinkenszan-d had mevrouw van C. alhier het ongeluk p-er fiets in d-e sloot te ge raken -en daardoor -een arm te breken- Heelkundige hulp was spoedig ter plaatse. 's Gravenpolder. In de Woensdag; ge houden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Meieged-re'd werden eenige in-gekomen stukken. Benoemd wordt een stembureau voor de aanstaande- verkies zingen. Eene wijziging begroot'ng .dienst 1917 tot een bedrag' van f251,53 en eie-n dito voor dienst 1918 tot een bedrag van f 100 wordt' goedgekeurd. Aan den ge meenteveldwachter werd een duurtetoe- slag; tgegekend van f 50, terwijl diens jaar wedde werd verhoogd met f 100, ingegaan 1 Januari 1.1. No-g werd een afschrijving hoofd, omslag; goedgekeurd en besloten tot verpachting der gemeentegronden op wijze en voorwaarden als- vroeger. N. en St. Joosland. Bij de op 5 Juni 1918 gehouden candidaatstelling voor de verkiezing van e-en lid van den Raad, in de vacature Jan Polderdijk, is bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard als raadslid de heer F. P. Polderdijk. Ned. Herv. Kerk. Bero-epen te Waarder en te Moerkapelle H. J. van Sehuppen, cand. te Veenendaal- Er bestaan plannen tot het bouwen van een houten hulpkerk in Duinoord der Ned. Herv. Gem. te 's Grav-enhage. Boes. Omtrent de middagvergadering van de Classicale Conferentie, gisteren in de Groote kerk te Goes gehouden, wordt ons nog het navolgende bericht Te half ;wee opent Ds. Pont dit samenzijn, dat ook door een 12 tal zusters der gemeente bijgewoond wo'dt. Ge zongen wordt Gez. 50: 3. Hierna k» rjgt Ds. J. de Visser van Middelburg het woord. Hij houdt een referaat over het actueele onderwerp: „Het vrouwenkies recht in de kerk," De spreker geeft daarover een schoone, boeiende, zaakrijke inleiding. Hij brengt 011s heelemaal in 't hart; dezer zaak --- schoon voor velen nog ongewoon in, Z' odat hij met on verdeelde belangstelling tot het einde toe gevolgd wordt. Hij toont in een duidelijk historisch overzicht aan, welkt) naar de Schriften des Ouden en Nieuwen Vorbonds, de plaats is der vrouw naast, niet onder of boven den man. God schiep ze beide, man èn vrouw, naar zijn beeld en gelijkenis. De man is een ander dan de vrouw. En de vrouw is een ander dan de man. Maar wat de zonde van de door God gewilde verhouding tusschen man en vrouw gemaakt heeft, dat is in Christus hersteld. Men moet zich wachten, wat de Schrift leert over de verhouding van man en vrouw i;-1 het huwelijk, zoo maar over te brengen op de deel neming der vrouw aan het gemeentelijk leven en de kerkelijke belangen. Ook stare men zich niet blind op een of an deren bepaalden tekst. De geu-t der Schrift is ontegenzeggelijk vóór daad werkelijke deelneming der vrouw, naast den man, met gelijk re-ht, aan de kerke lijke en gemeentelijke belangen. liet is onrecht de vrouw aangedaan, haar de minderwaaxdige plaats te laten innemen, waarmee zo zich al zoo heel lang tot schade van den bloei der kerk heeft moeten vergenoegen. Met warnite beveelt referent het kiesrecht der vrouw daarom aan. AAn de gedachtcnwisseling met den inleider nemen deel ds Boissevain, ds 8teinz en de heer J. de Srnidt, ouderling te Kiuiningen, meer om nadere, ophelde ring over enkele dingen te vragen, dan omdat ze principieel van tegengestelde gevoelens zijn. O. a. komt hierbjj het verschil ter spiake tusschen het streven der vrouwenbeweging op staatkundig gebied en het medeleven der vrouwen met het leven van gemeente en kerk. Wat prof. Bavinck e. a. in den laatsten tijd over deze materie geschreven hebben, wordt door referent ,<le vergadering ter overweging aanbevolen De voorzitter J eindigt ten slotte met grooten dank voor dezen goeden en ge- zegenden dag aan allen met name aan de inleiders die er toe bijgedra gen hebben ailes zoo wèl te doen slagen Nog werd gezongen Gezang 96. Ds Homburg gaat in dankzegging voor. Ruim 80 personen waren des namiddags tegei woordlg. Geref. Kerken. Beroepen te Schiedam J. Mulder te Go- rinchem. [4 Te Hoofddorp is de openbare verhu ring van zitplaatsen ia de Ger. kerk nu afgeschaft. Aan de Universitiet te Utrecht is bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift: „De sexu- aliteit der myxosporidia" de heer J. H. Schummans Stekhoven Jr., waar- neemend zoöloog aan het Instituut voor tropische Hygiëne, geboren te Ermeloo. Onze Vacatures vertelt: Te Rieterveen telt de O. L. S. 12 a 15 leerlingen. Onlangs was het hoofd der school ip gesprek met den vader van een gezin, die zijn kind naar een der beide (O L. of Chr.) scholen zou zenden. Het hoofd zou den man wel even inlichten, welke de beste was. „Ik zeg je, man, je jongen komt bij mij in de 6de klas, en als je hem ginds stuurt, dan zetten ze 'm daar in de vijfde 1" Wie vraagt er om waarborgen? Bij K. B. van 30 Mei is ai et ingang van 1 Juni benoemd tot rijkslandbouw- leeraar, de heer P. G. Meijers te Arne- muiden. Tot onderwijzeres aan de school der stichting „'0 Heerenloo'' te Ermelo is benoemd mej. S. 6 Vries te Zaamslag. Deze week wordt te Scheveningen de 3de Geref. school geopend. Geslaagd te Leiden voor het can didaatsexamen rechten de heeren W. M. A. Rank te-Leidon en M. van Heel to 's Gravenhage. Examen Kinderjuffrouw. Vanwege de Vereen. „Tesselschade" zijn geëxamineerd 6 oandidaten, geslaagd o-a. mej. M. Groene wegen* mej. A. Pagter, mej. J. Goedbloed, alh 11 uit Midd-lburg. Heinkenszand. De heer M. J. van 't Hof alhier is met ingang van 1 Juli a. s. be noemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Haamstede. Gisteren is te Winschoten een Zep pelin waargenomen. Op het Amsterdamsche stembiljet voor de Kamerverkiezing zullen alle 24 candidatenlijstcn naast elkaar worden afgedrukt. Er is dus geen gebruik ge maakt van de bevoegdheid om de lijsten onder elkaar te plaatsen. Het biljet heeft hierdoor een breedte gekregeu van niet minder dan -78 cM.l De lengte is 16 c.M. Men zal het in vieren moeten vouwen om het in de stembus te kunnen steken. Een 14 jarige jongen die Dinsdag te Groningen naar het voetbalspel stond te kijken werd door een bal aan den slaap getroffen, ten gevolge waarvan hij hedennacht is overleden. Japansche A m erikaansche concurrentie op de Australi sche markt. Lloyds List" van 6 Mei brengt een telegram uit Hobart, dat de statistiek bevat, die op dc jaarvergade ring van den Australischen bond van Brit«che fabrikanten werd bekend ge maakt. Volgens dit officieele stuk be droeg de invoer naar Australië uit het Vereenigde Koninkrijk in liet jaar 1917 slechts de waarde van 40 millmen pond, terwijl in 1913 dit cijfer 47,6 millioen pond bedroeg In denzelfden tijd steeg echter de invoer van de Ver. Staten naar Australië van 9,5 tot 15,5 milli- en pond, en die uit Japan van 0 9 tot 3,4 millioen pond sterling. Daar echter deze cijfers alleen de waarde van den invoer aaêgevt-n, geven zij nog geen kijk op den waren toestand van zaken. Feitelijk was de achteruitgt ng van d--n invoer uit Groot-Brittannië nog sterker, daar de ingevoerde waren uit de Ver. Staten en Japan proeentsgewjjze niet zulk een prijsstijging hebben ondergaan. De ach- teruitgeng van den Britschen uitvoer ligt grootendcels hieraan, dat fabrieken en grondstoffen voor munitieproductie gebruikt worden. De verloren handel voor Groot-Britiannië te herwinnen en ziju omvang nog uit te breiden, moet met vereende krachten worden nage streefd. Te Dinxperlo werd voor eenigeu tijd oen ijzeren grensversperring ge plaatst om het smokkelen naar Pruisen te verhindergp. Tans is ook in b-t Pruisische grensdorp Suderwick zooda nige versperiing geplaatst omhetsmok- kuien van metaal uit Pruisen naar Hol land tn beletten. In een der veenplassen van den Osdorperbovenpolder onder Sloten zijn twee hengelaars uit Amstercfam, die zeer waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank verkeerden, verdronken; de lijken zijn opgehaald Beiden zijn gehuwd en een hunner heeft een talrijk gezin. Te Wildervank is gisteren het 2-jarig zoontje van L. M. in eene sloot verdronken. Men meldt uit Hoogezand: In den afgeloopen nacht zijn door vrij strenge vorst vele aardappelen en boonen in de provincie Groningen afgevroren. Te Maastricht is Dinsdagavond een Duitsche deserteur aangekomen en gis termorgen nog 9 Russen en 1 Fransch militair, die allen uit Duitsche krijgsge vangenschap ontvlucht waren. Gisteren is -aan de Hembrug een werkman van de artillerie-inrichtingen onder een trein geraakt en gedood. Gisteren is te Kaatsheuvel het 8 jarig zoontje van een landbouwer spe lende onder een zandafschuiving geraakt en gestikt. Zien zakkies terugge. In de buurt van Zwolle komt de graancontro- leur met eenige militaire wielrijders een boerenerf oprijden. „Ook nog graan te veel?" vraagt de controleur den boer, die flegmatisch zijn pijpje rookend afwacht de dingen die konten zullen. „Geen korrel", is het antwoord. „We mogen zeker wel eens even gaan kijken „Gi je gang maar." Alles wordt afgezocht, maar niets ge vonden. Het gezicht van den boer glun dert. Op het laatste oogenblik wordt echter een eindje van de woning een in den grond gegraven ton cjptdekt, netjes met graszoden bedekt, De ton bleek vol graan in zakjes. „Git is zeker niet van jou?" vraagt de controleur ironisch. „Neen", zegt de boer. „Je weet natuurlijk ook niet hoe het er gekomen is „Ook niet", was het korte antwoord van den boer. „Help ons dan een handje met het koren te vervoeren Heb je niet even paard en wagentje of andere rijgelegen- beid „Niet bij de hand en al had ik het, zou ik dergelijke handlangersdiensten toch niet verrichten", is het antwoord „Dau zullen we ons zelf moeten red den", zegt de controleur. „Vooruit jon gens, elk een paar zakjes op de' fiets." Zoo gezegd zoo gedaan Het gezicht van den boer glundert niet meer Toen opgestapt werd en het erf afgareden zou worden, komt de hoer ineens los: Moar zeg es, krieg ik mien zakkies wei weer terugge Het gezelschap schatert het uit. De boer is verbouwereerd als hij merkt, dat hij zoo leelijk uit zijn rol g-va'len is „Zeker',, zegt de controleur, „straks voor de rechtbank hoor, krijg jij je zak kies terugge." (Zw. Ct Ontploffing aan boord van hst 88. „Kenilworti-. Castt»." LONDEN, 5 Juni Het Engelsche ss. „Kenilworth Castle" van de Union Castle L'ne, dat op de thuisreis was met ruim 200 pasagiers, is m<-t schade een haven binnengeloopen. Het stoomschip is in den nacht in aanvaring geweest, waarop twee ontploffingen volgden Een aantal passagiers, alsmede ver scheidene leden van de bemanning wor den vermist. Eenige zijn door de ont ploffing gedood, andere zijn verdronken, doordat de r- ddingsboot, waarin ze zich bevonden, tijdens het neerlaten omkan telde en stuk sloeg. Onder 3e inzi ttenden bevond zich ook een aantal vermiste verple'-gslers. De boegen van het schip zijn ernstig gescheurd doch de water dichte schotten hebben zich goed ge houden. Volgens een draadloos bericht, heeft de volkscommissaris v<>or den oorlog Trotzki aan alle spoorwegorganisaties in het Oosten teUgiafrech bevel gezon den om geen Tsjechisch Slowakische troepen, die naar Wladiwostock gaan om zich met de Franschen aldaar te vereenigeu, te vervoeren Alle Tsjecho- Slowaken, die gewapend in de macht van het roode leger vallen, moeten vol gens een nieuw bevel van Trotzki on middellijk doodgeschoten worden. Om <l« plannen van muiterij te ver ijdelen hebben reeds meerdere spoorlijnen het vrrkeer stopgezet. SNEEK. In den. nacht van Dinsdag op Woensdag i-s uit -de Leeuwarder Trek vaart levenloos 'O-pgehaald de 24-jarige J. APELDOORN. In den afge'-oo- en nacht heeft de voist aanzi nl jee s hade teweeg gebracht aan de boekweit, waarvan gehee- le akkers, vernield werden en ook aan de aardappelen en boonen, van welke laatste groot© gedeelten weer ingepoot moeten worden. y SCHOTERLAND. In -den afge-l-oopen nacht heeft -de vorst hier veel boonen en aardapp-elenakkers schade toegebracht. Hedenmorgen waren de akkers geheel zwart. Kunnen de aardappelen opnièuw uitloop-en, de bevroren boonen zijn totaal verloren. GROENLO. De nachtvorsten hebben hier in de streek, vooral dezen nacht groote schade- aangericht aan de te velde slaande g-ewass-en. Heéle aardappel- en boonenv el- den zien zwart. Ook de rogge, die reeds bloeit zal zeker gel-eden hebben-, Hymne aan de eenheids worst. In de Deutsche Wochenzeitung komt een hymne an die Einheitsworst voor, waai uit blijkt, dat dDuitschers onze veelgehoonde eenheidsworst nog niet zoo kwaad vinden. Het slot volgt hier „Posthumaatje blijft gezond 1 Geef ons elke week een pond". Denn wir leiden schrecklieh hier; Denk' nur an das dünne Bier! 1st der Krieg einmal tu Ende, Segnen dich viel deutsche Hfinde Und Du wirst für diese Tat Ganz Geheimer Wür-nlrat 3 Juli nadert! In de N. R. Crt. troffen wij een ver slag aan van een verkiezing.-rede, door den heer Jhr De Muralt te Zierikzee gehouden. Dt ze Unie liberale spieker zeide o.a. het volgende: „Voor zoover d? schoolquaestie be treft, kan ik mij bij de vrije liberalen volkomen fhuis gevoelen. Ik voorzie van het nieuwe artikel 192 veel ellende." Toen destijds over art. 192 in de Tweede Kamer werd gestemd behoorde tot de vóórstemmer3 de heer Jhr. de Muraltl Vreemdsoortige consequentie 1 merkt de Ned. terecht op, en de R o 11. schrijft: En toch gaf de Muralt zijn stem aan art. 192, en dorst hij niet naast Lieftinck te blijven staan, die zichzelf tot het laatst toe ge'ijk bleef. Commentair overbodig. 11 I'- gJLL ■EBBüügm Bereiding van Bordeauxsche pap met kalk. Aangezien het tijdstip, waarop de aardappelziekte weT kan optreden, na dert moeten de landbouwers nu reeds hun maatr* gelen nemen om Bordeaux sche pap, het middel dat met zooveel succes ter bestrijding van de ziekte aan gewend kan worden, te kunnen bereiden. Vroeger werd in den landbouw Bor deauxsche pap algemeen bereid uit kopervitriool en soda, maar nu er op dit oogenblik volkomen gebrek aan deze laatste stof is, moet de pap nu bereid worden uit kopervitriool en kalk. Deze stoffen mogen echter niet droog met elkaar vermengd wor den, zij moeten beide in water opgelost, bij elkaar gevoegd worden De bereiding

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3