Telegrammen. Allerfel, Onderwijs. Geven met verschuldigdcn eerbied te kennen, ondergeteekendcn J. Marijs en C. P. Sap, respectievelijk handelende als voorzitter en secretaris van den Christelij- lijfcen Besturenbond te Vlissingen, omvat tende plm. 800 leden en domicilie kiezende ten huize van laatstgenoemde, Geranium laan 8 dat ondergeteekemden met genoegen heb ben bemerkt, het groot© gebruik dat ge maakt wordt van de gemeentelijke cen trale keuken, waardoor deze instelling be wijst in een groote behoefte te voorzien; dat zij uwen Raad evenwel dringend in overweging geven, om daar het Zich laat aanzien dat in de naaste toe komst het betrekken van eten uit die keuken, tengevolge der beperkte gasrant- soeneering:, nog grooter zal worden het getal distributie-lokalen belangrijk uit te breiden, of althans zulke maatregelen to nemen, dat vlugger uitreiking van het voedsel plaats heeft. (V. C.) Westkapell*. Distributie. Maandag- voorm. van '9—12 voor wijk A, Dinsdag- voorm. van 9—12 voor wijk B, Woens- dagvoorm. van 912 voor wijk C en D-o-nderdagvoorm. valn 912 voor wijk D afhalen vain broodkaarten. Voor wijk E op elk dor genoemde dagen. Een ieder wordt aangeraden, zich bij het ontvangen der broodkaarten te over tuigen van de soort on de hoeveelheid. Op latere reclames kan niel worden inge gaan, waarom Vordt aanbevolen geen kin deren te stiuren. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur aan het levensmidde,- lenbureau te 's-Grave'nhage, waarom de zachte zeep nog Iniot was verzonden, is bericht qntvangen, dat door gebrek aan grondstoffen geen zachte zeep gezonden kon worden; aangeraden werd echter te trachten harde zeep te krijgen, welke toen direct is aangevraagd. Op bon no. 60 is va.n 28 Mei7 Juni i/g K.G. erwten verkrijgbaar. De bons voor kaarsen, geldig gedurende de maand Mei, zijla met 1 Juni vervallen. Winkeliers en graanhandelaars- moeten den dag ba den gefogenheidsduur der "bons deze inleveren op het distributie- bureau. Degenen van cle winkeliers en graanhandelaars, die niet (ijdig de bons inleveren, worden tijdelijk of voor goed uitgesloten van het verknopen van regee- ringsartikelen. Domburg. Distributie. In de week van 1—7 Julni a.s. is verkrijgbaar mp bon too. 172 1 ons bak- en braadvet, ■'no. 173 2Vs ons rijst. Dinsdag 4 Juni 's avonds van 7—9 uur uitgifte van k'loropembons, Woensdag 5 Juni 's morgens Van 912 uur uitgift© van broodkaarten en Donderdag 6 Juni 's avonds vain 79 uur uitgifte van schoe nenbons pp het gemeentehuis. Kapel Ie. Naar men ons van betrouw bare zijde mededeelt worden pogingen in het werk gesteld om alhier op te rich ten ©ei} Chr.-Hfetorisch© ki-esvereenigimg. Ds. Steinz uit Goes is aangezocht in de volgende week daartoe op te treden in het lokaal der Chr. Jongel. Vereeni- ging- Eervol ontslag is verleend aan den héér P. J. v. d. Mandere als ontvanger van den Willem Annapolder. Krabbendijke. Gisteren werd wegens woningnood door den deurwaarder den inboedel van de Wed. Clement in de Wilhelminabaan op straat gezel. Deze werd .nu overgebracht naar een leeg lo kaal van de openbare school. Wel staat aan het dorpsplein nog een huis leeg, maar de wet laat niet toe daarop beslag t© leggen. Arnemuiden. In de jongst gehouden raadsvergadering deelde de burgemeester, de heer mr. H. F. Lantsheer mede, dat hij zijn ambt, in verband met zijn benoe ming tot voorzitter van den polder Wal cheren eerlang, vermoedelijk 1 October a.s., zal neerleggen'. Stavenisse. Een broed konijnen met de voedster werd hier door iemand verkocht voor f25. Ned. Herv. Kerk. Beioepen be Metslawjer A. Veldkamp te Obdam; te Doom J. J. C. Karros te Hazerswoude; te Wouterswoude en te Rouveen J. H. Koster te 'sGrevelduin Capelle; te Jaarsveld H. J. v. Schup- pen, cand. te Veenendaal. Bedankt voor Babylonienbroek door W. Zeydner, cand. te 's Gravienhage. ™wiE'{T t°?p,kwestie- Eenigentijd geleden besloot de kerkeraad der Herv. Gemeente te Bameveld om geen doo-p- vaders tot den doop toe te laten die niet geregeld ter kerke kwamen. portgeleden nu werd op grond van dit besxuit als doopvader geweigerd een café houder te Bameveld, die de. godsdienst oefeningen verzuimt en daarenboven ook nog des Zondags, zijn zaak geopend heeft. Bedoeile doopvader wendde zich tot het classicaal bestuur van Gelderland, dat echter Barneveld's 'kerkeraad in het gelijk stelde. Hierna richtte de caféhouder zich tot het prov. kerkbestuur met verzoek den kerkeraad te gelasten hem alsnog als doopvader toe te laten. De leden der Herv. Gemeente te Barne- veld zien met veel belangstelling de uit spraak van het. kerkbestuur tegemoet. In het geheel zijn er thans, in be zet België 10 Duitsche scholen, welke door de Duitsche overheid gesubsidieerd worden en waarvan rte. onderwijzers voor- het meerendeeil behooren tot de land stormtroepen. Aan vele der scholen is een Duitsche bibliotheek verbonden, die ook ten dienste staat der huisgenooteu van de leerlingen. Daarnevens bestaan ïn verschillende plaatsen leergangen voor Belgische vol wassenen en kinderen, waar "in hoofd zaak o n 'ierwijs wordt gegeven in de Duit sche spraakkunst en omgekeerd cursus sen in de Fransche en flollandsch© talen voor de Duitsche ambtenaren en beamb ten. De Duitsche leergangen worden druk' dooi-,Belgen bezocht, zoo zelfs', dat de oorspronkelijke avondscholen niet vol doende waren en dagicursussen moesten, worden ingericht. Velen der bezoekers zijn. vrouwen en kinderen van arbeiders, die in 'Duitschland werken en Vlamin gen; die onder de Walen wonen, zich daar niet thuis gevoelen en afleiding zoe ken bij de Duilschers. .Met ingang op 1 Juli e k. heeft mej. J. F. Coenen, arts, een eervol ontslag aangevraagd als inwonend assistente aan de afdeeling van den buitengewoon hoog leeraar dr. J. de Bruin in het binnen gasthuis te Amsterdam. Met 1 September a.s. wordt in het gebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan de Nieuwegracht te Haarlem het Chris telijk Lyceum geopend. De Ver. voor Chr. Middelb Onder- wijste Amsterdam zal, bij voldoende deel neming, met September a.s. een Chr. Handelsschool openen. Gedep. Staten van Noord Holland hebben aau de Kroon ter vernietiging voorgedragen het laadsbesluit de ge meente Haarlemmermeer, om eon grati ficatie toe te kennen aan de onderwijzers der bijzondere scholen aldaar. Geslaagd aan de Ned. Handels- Hoogeschool voor het examen handels economie de heer J. H. Allaart. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Hoef de heer J. Ruiten beek te Putten. Het examen voor den Schoolraad op 16 Mei jl. heeft tot uitslag gehad dat van de 19 caudidaten 13 slaagden onder deze laatsten is de heer Gerard de JConing, onderwijzer aan een Chr. school te Sas- senheim, voor aanteekening D en Chr. Nationaal Schoolonderwijs. Genoemde heer is een zoon van den heer J. de Koning hoofd der Cbr. school te Krabbendijke, en slaagde op den datum af juist 23 jaren na zijn vader. Predikbeurta r*. Zondag 2 .Tuni. Op Zuid- sa Noerd-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelitige, 9.30 u. ds. Mantz. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Eleftbaas. CoKjnsplaat, 9.30 en 2 u. ds. Feijkea Cortgene, vm. en nm. ds. Lijssen. Driewegen, 2 u. ds. Jonker. Ellewoutsdijk, 2 u. ds. Gerretsen. 's Gravenpolder, 9.30 u. ds. Gerretsen, nm. g. d. Hans wee rd, 9.30 en 2.30 u. dhr. van Dami Beinkenszand, 9.30 u. ds. Buinink. 's II. Abtskerke, 9.30 u, geen dienst, 2 u. ds. Boissevain. 'sHeer Arendskerke, vm. en nm. d9. de Voogd. 's Boerenboek, 2 u. ds. Buinink. 'sHeer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. S'teenkamer. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. v. Essen, lerseke, 9.30 u. leeskerk, 2 u. ds. Mantz. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Koenekoop, Kapelle, 9.30 en '2 u. dr. Schmidt. Kats, vm. en nm. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andrea». Kloetinge, 9.30 u. ds. Meloen. Krabbendijke, 10 u. en 3 u. ds. Muller, ftruiningen, 9.30 en 2 u. de. Steenbeek, Nieuwdorp, 9.30 u. ds. Steinz. Ni*M. v.m. en nm. da. Pont. Oudelande, 9.30 en 2» u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 n. ds. Jonker. Riliand-Bath, 10 en 2.30 u. ds. Visser. Schoi-e ,9.30 u. geein dienst, 2 u. ds. Me loen van Kloetinge. Waarde, 10 u. ds. Wijngaarden, 2.30 u- ds. Snoep van Eist. Wemeldinge, 10.30 en 2.30 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, vm. ds. Boissevain. Wissenkerke, 9.30 u. leeskerk, 2.30 u- ds. v. d. Linde. Wolph,aartsdijk, 9.30 en 2.30 u. ds. Stegenga. Op Waloheran. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, 9.30 u. ds. Reus, coll. Z. H. D. I., 2 u. geen dienst. Gapinge, vm. ds. Jonker. Grijpskerke, 9.30 u. g. d., 2 u. ds. de Visser. Kleverskerke, vm. T Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postrna- Meliskerke, N. en St. Joosland, 9.30 en 2.30 u. ds. Tak. Oostkapelle, vm. g. d., nm. ds? Ba'stiaanse. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. ten Hove. Serooskerke, vm. en nm. ds, Muller. St.-Laurens, vm. en nm. ds. v. 't Hoff. O. ei\ W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter neden. Vrouwepolder, 9.30 u. ds. Bastiaanse, 2 u. g. d. Veere, vm. dr. Weijland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wjjk. 't Zandt, 10 u. ds. de Vries, 6 u. ds. Schuurmans Stekhoven. "Gerei Kerken.- 1 Wemeldinge, 9.30 en 2 u. leeskerk. Kapelle, 9.30 en 2 u. ds. gcheele. Geref. Gemeenten. Middelburg, Segeerstraat, vm., nm. en av ds. v. Oordt. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. i®?ise/tgd Flinke militairen. De vorige week strandde tijdens zwaren storm nabij Wijk aan Zee een klein zeil kustvisschers vaartuig uit lJmuiden, hetwelk liooer op sloeg. Aangezien de eigenaar eene vlot- brenging met sleepboothulp niet kon be kostigen, stelden zich ongeveer 40 mili tairen van het kustwacht detachement te Wijk aan Zee belangeloos ter beschikking om in hunne vrije uren aan de berging te helpen. Met vereende krachten is het hun gelukt het" vaartuig weder in vlot water te krijgen, waarna het zwaar be schadigd te ümuiden kon binnenloopen. Van de lichting 1919 worden in het geheel 1650 dienstplichtigen voor de zee militie bestemd. Te Rotterdam zijn v a groote komijne kazen in beslaggenomen, aangevoerd met de stoomboot Hoek van Holland en be stemd voor Goes. Te Zwolle is een 12-jarige knaap bjj het baden ih de Wetering verdronken Te Emmerik is een 7-jarig zoontje van een Ned Schipper overboord geval len en verdronken. Gevaarlijk speelgoed! Te Finstnrwold vermaakten eenige jongens zich met een militaire geweerpatroon Deze ontplofte, waarbij de 16 jarige R. I een stuk in het oog kreeg, zoodat zijn opname in het ziekenhuis te Groningen noodzakelijk was. Ansjovis. In den Dollard wor den tegenwoordig groote hoeveelheden ansjovis gevangen, die door do visschers tegen flinke prijzen van de hand worden gedaan. Tot nog toe kwam in den Dollard geen ansjovis voor. Ongeregeldheden te Zand- v oo r t. Nadat gisteravond een deputatie van arbeidersvrouwen aan de woning van den burgemeester te Zandvoort door dezen verwezen was naar het raadhuis, ont stonden relletjes, waarbij opgeschoten jon gens betrokken waren. Van den kruidenier Roest werd de verkoop van margarine geëischt, die hij verklaarde niet in voor raad te hebben. Bij hem en tegen middernacht ook in den kruidenierswinkel van Jesse en in den banketwinkel van Vooren in de Kerkstraat werden de étalageruiten verbrijzeld. De toegang tot het circus, de opslagplaats der distributie, werd geforceerd. Polilie.en militaire macht herstelden de orde. Door de laatste werd in de lucht geschoten. De burgemeester had op het raadhuis erwten, hoonen en vet toegezegd. Van morgen was alles rustig. De winkels wor den door militairen bewaakt. De militaire macht heeft 'hef bureau betrokken. Inbraak in een H. B. S. Giste renochtend is ontdekt, dat inbrekers des 's nachts een bezoek hebben gebracht aan de H. B. :Si. met 5-j. c. in de Roelof Har (straat te Amsterdam. In het lokaal voor natuur- en scheikunde zij'n vete ko peren voorwerpdn gestolen, bestemd voor natuurkundige proteven. Ook namen zij kwikzilver mede. Uit andere lokalen star len zijl koperen kraantjes en deurknoppen Een handschoen werd achtergelaten; blijkbaar waren de inbrekers bevreesd, dat men hun Vingerafdrukken zouden, vinden. In verband met het politieonderzoek kregen de H.B.S.-ers het eerste uur des morgens vrij. (N. v. d. D.) ROTTERDAM. De 22 jarige huzaar M. Cdie sedert eenigen tijd omgang had met de 21-jarige W. de Vos, zag haar gisteren met een allder Icopen. Hij wachtte haar op en schóót met zijn dienstrevolver op haar, zoodat zij levens gevaarlijk verwond werd. Daarop richt te hij een tweede schot op zichzelf, met het gevolg, dat hjj onmiddellijk dood was. ROTTERDAM. De „Nieuw Amster dam" is hedenmorgen Doggersbank Zuid gepasseerd. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de motie ter Laan (afkeuring van de handelwijze der regeering) met 46 tegen 16 stemmen verworpen. DEN HAAG. De minister van Water staat heeft in de Kamer medegedeeld, dat plannen in voorbereiding zijn tot instelliDg van een luchtpostdienst op En geland. DEN HAAG. (Tel.) De brutowinst der N.U.M. over het le kwartaal 1918, be draagt 19 millioen. De boterproductie, die verleden jaar 69 millioen KG. bedroeg, wordt dit jaar op 40 millioen K.G. geschat. AMSTERDAM. Geslaagd voor het cand. examen in de rechten aan de V. U., de D. N. Breukelaar van Beverwijk. BERLIJN, 30 Mei. In een commantaar op het antwoord van minister Loudon inzake de vraag betreffende de ni euwe Duitsche Prisen Ordnung, zegt do Vos- sische Zeitung, dat deze verscherping der Prisen Ordnung een beschermniaatregel is, die door den roof van neutrale sche pen door de Entente noodig is om de nadeelen die door de diensten van neu- trale schepen voorden vijand Duitschland worden toegebracht, zooveel mogelijk te beperken. De Lokal Anzeiger noemt het Hollandsche protest ongegrond Duitsch land is door den roof van neutrale schepen door de Entente tot dezen maatregel gedwongen Ook dit blad geeft hetzelfde motief van bescherming en be perking van nadeel aan. WEENEN. Naar gemeld wordt zal de economische overeenkomst tusschen Oos tenrijk en Nederland spoedig worden geteekend Daarbij krijgt Oostenrijk een maa.idelijksch crediet van ongeveer 7 millioen gulden. BERLIJN. Uit MoskouDoor een ernstigen brand had een groote ontplof fing plaats van artilleriemunitie; 350 waggons met levensmiddelen en schiet materiaal werden vernield. Vermoedelijk zjjn vele menschen omgekomen. GENEVE. Uit Madrid wordt gemeld; De geheime ziekte neemt toe. Te Madrid zijn al 120.000 slachtoffers. De-ziekte heeft zich tot de paarden uitgebreid. BERLIJN, 30 Mei. Naar gemeld wordt heeft Lenin in een vergadering van het Uitvoerend Comité een rede gehouden die een zeer krijgszuchtig karakter droeg. Hij oefende scherpe kritiek uit op de in de verschillende vredesverdragen door den tegenstander vastgelegde voorwaar den en zeide, dat, ofschoon vredesver dragen waren gesloten, Rusland de strijd met de betrokken landen voortzet. De huidige periode beschouwde hij als een voor Rusland gunstige gelegenheid om tot verademing te komen en inmiddels kunnen nieuwe krachten voor den nieu wen aanstaanden strijd vergaard worden. De huidige regeering mag het vaderland beschermen, doch daartoe is een gereed leger en een krachtige binnenlandsehe organisatie noodig. ZURICH, 30 Mei. Naar uit Spanje wordt gemeld is de geheimzinnige ziekte hooikoorts. In Madrid zouden 80.000 per sonen ziek zijn. Te Barcelona 20 tot 30,000 personen. Ook op de vloot komt de ziekte voor, De oorzaak is volkomen onbekend. BERLIJN, 30 Mei. Tijdens de Ukraji- nisch-Russische vredesconferentie maakte de Ukrajinische delegatie haar vredës voorwaarden bekend. Deze omvatten 1 het terugtrekken der Sovjettroepen achter de in kaart gebrachte demarkatielijn. Alle militaire operaties moeten onmid dellijk worden stopgezet. 2. AlleUkiaji- nische burgers, d.w z. zij die als zoodanig door de Ukrajinische regeering worden aangewezen, mogen ongehinderd naar de Ukrajine t< rugkeeren. 3. De door de Sovjettroepen buitgemaakte locomotie ven, wagons enz moeten binnen veertien dagen worden teruggegeven. 4. De Ukraji nische regeering benoemt onmiddellijk een «ertegenwoordiger in het gebied der Sovjetregeering. De definitieve grens regeling zal later geregeld worden. Under aanvoering van enkele beden kingen accepteerde de Russische dele gatie deze „voorwaarden. Een Russisch voorstel om onmiddellijk dus voor het sluiten van den vrede de vijandelijkheden te staken, werd verworpen. LmH% Bsrichlm BRIELLE. Door den Raad der Gemeente Briells is besloten tot aankoop van ruim 12 H A. duingrond voor 140 000, gelegen onder de gemeente Oostvoorue, teneinde op dit terrein een duinwaterleiding te stichten. Op deze gronden zjjn vroeger reeds boringen gedaan en toen bleek, dat zij voldoende en uitstekend water bevatten, bovenstaand besluit is genomen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. MAASTRICHT. "Donderdag stonden weer eenige honderden menschen voor het stadhuis opgesteld, waar nu en dan de kreet „honger" werd vernomen. De menschen hebben niets in huis, geen aard appelen, rijst, boonen of erwten, terwijl nergens een stukje kaas mag worden verkocht. Na eemgen tijd werd mededee- ling gedaan dat op bon 44 der gemeente kaart 1 kilo aardappelen te krijgen was. Daarna ging het volk uit elkaar. Een Duitsche tank voor 300 jaar. In het Germaansche Natio nale Museum te Neurenberg bevindt zich een manuscript met teekeningen van zekeren Berthold Holzschuher uit het jaar 1558. De man had een hoog denk beeld van het door hem neergeschrevene en gelastte, dat, behalve familie, niemand er iets van te weten mocht komen. Onder de teekeningen zijn groote ontwerpen voor een gepantserden wagen, een Basilischco", die door acht mannen met zwengels in bewegiüg wordt gebracht. Een man zit aan het roer en acht personen zitten op zjjjde en achter in den wagen. Een bastion moes hett balkencomplex van het geheele voertuig afsluiten. Opmerkelijk zijn de buitenge woon groote raderen, die aan de reus achtige raderen van onze locomotieven doen denken. Holzschuher zegt in een bijschrift van het ontwerp, dat zulk een voertuig nog nimmer was bedacht. Het doel er van was bressen te slaan i n dichte vijandige legerscharen. De „tank" is voorzien van zwaar geschut en van daarboven aange brachte schietgaten voor geweren. Aan de beide uiteinden van den wagen dienen dierkoppen als vlammenwerpers en ar tillerie en infanterie moesten vanuit den „tank" »p ruiters en voetvolk vuren. Afloop ferbrpipgen, aantadirgen en?. Woensdag weiden door notaris C. Blaupot ten Cat© publiek verkocht de vol- geradie onroerende goederen in de gemeente Serooskerke De hofstede „Luixfoerg" op en met 2.7970 H.A. bouw-, moes- en weiland; aan H. Kruijff te Vught, voor f17.450; 85 A. weiland aan P. Joziasse Grijps kerke, voor f2650 61 A. 40 c.A. bouw land aan denzelfde voor f2150; 36 A. 80 c.A. id. aan denzelfde voor f1580; 94 A. 50 c.A. weiland aain A. Wattel te Serooskerke voor f2900; 44 A. 30 c.A. bouwland aan A. Willemse 'aldaar voor f1670; 63 A. 60 c.A. id. aan A. Pluij- mers te Middelburg voor f2125; 37 A. id. aan J. Janse Wz. te Koudekerke voor f1305; 37 A. 50 c.A. id. aan denzelfde voor f1305; 41 A. 90 c.A. id. aan den- zelfde voor .f 1300. Voorts 38 A. 40 c.A. bouwland aan J. Geechiere Pz. te Serooskerke voor f1411; 46 A. 50 c.A. id. aan J. Janse Wz. voornoemd 'voor f1405; 85 A. 70 c.A. weiland aan J. F. de Blieck te Veere voor f2705; 86 A. 20 c.A. id aan S, Meijers Bz. 1® Serooskerke voor f2449; 1.0840 H.A. weiland te Gapinge aan G. de Nood aldaar voor f2735. 1.6370 H.A. weiland te St. Laurens weid. opgehouden. (M. C.) (•piaeSuioooSuo) Landbouw m Veeteelt. De directeur-generaal van den land bouw-maakt benend, dat, met ingang van 1 Juni als voorzitter van het college van directeuren der Rijkslandbouwproefsta tions zal -optreden de heer dr. J. C. de Ruyter de Wildt, te Goes. Als secretaris blijft optreden de heer dr. B. R. de Bruysrï te W-ageningen. De varkefisvoederkwestle opgelost I Van geachte zijde deelde men ons een en ander mede omtrent plannen, welke veel beloven voor de voorziening in het gebrek -aian varkensvoeder. Wij vragen hiervoor de bijzondere aandacht van onze landbouwers en veehouders, wijl wij de overtuiging hebben; dat zij bij het wel slagen dier plannen het grootste belang hebben. Laat ons zonder omhaal van woor den mededeelen,, wat voor publiciteit rijp is. Dr. J. W. Jenny Weijerman te Goee is de vinder van liet nieuwe krachtvoe der voor varkens. In samenwerking met enkele andere deskundigen op dit gebied de iheer Van Iwaa-rden b.v. verleende als molenaar z-ijn medewerking is het hem gelukt een product te maken; waar van de grondstoffen in ruime en vol doende male voorhanden zijn, zoodat op den duur met de fabricage zal kunnen worden voortgegaan. M>en toonde ons reeds een monster van de nieuwe veekoek, welke veel overeen komst heeft met de bekende lijnkoeken. Het spreekt vanzelf, dat men aan geen bepaalden vorm. gebonden is. Ze bevat 20 pet. goed verteerbaar eiwit en 24 25 pet. zetmeel. De voorloop ige proeven hadden een gunstig resultaat.' De varkens lusten het product graag en gedijen uitstekend. Het ligt nu in het-voornemen om in de 2e of 3e helft van Juni alle belang stellende landbouwers bijeen te roepen om hun deze zaak voor te leggen en om hun medewerking, in te roepen vo»r een coöperatie, welke de fabricage van het nieuwe varkensvoeder zou kunnen ter hand nemen. Door gebruik t e maiken van reeds be- staande machines ein aanschaffing van 'slechts een paar nieuwe werktuigen kan de volledige installatie- binnen twee of twee en een halve maand compleet zijn voor de vervaardiging van een hoeveelheid varkenskoeken of -meel1 het kan naar verkiezing in ©ein van beide vormen ver strekt worden die voldoende is voor duizenden varkens. Later zou de productie gemakkelijk nog verdubbeld kunnen wor den. De ondernemende mannen hebben zich bereids tot het ministerie van landbouw, nijverheid en handel gewend met het ver zoek of de regeering bereid is een coöpe ratieve onderneming, als boven bedoeld, te'Stennein-, en mism mag verwachten, dat bij1 den nood, waarin ons l'and thans verkeert, de overheid haar medewerking niet zal weigeren. Immers, het is dui delijk, dat men door den varkensstapel te vermeerderen, den vetnood doet afne men. E|n juist het gebrek aan dei noodig© vetten is de hoofdzaak van de onder voeding der menschen. Gaat het plan door, dan zullen bij dei nieuwe zaak oolk een aantal visscbers- dorpen wèl va-ren en vooral in den winter op .ruime verdiensten kunnen rekenen1. Want behalve afval van aardappelen en haverstroo bevat het nieuwe product ook mosseten. En het ligt voor de hand, dat er of ferte gevraagd zal worden voor groote hoeveelheden gekookte en gepelde mos selen. Wij' hopen, da-t o!nze boeren groot© be langstelling voor deze zaak zullen hebben en Id-at de jegeering ze krachtig zal steu nen, opdat deze veelbelovende, uit parti culier initiatief voortgekomen, onderne-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3