Telegrammen. Uit den Goesehen Raad. Onderwijs Qemesigd Niéuws. Laatst# Berfchtsn., Landbouw en Veeteelt te staan aan de gemeente tegen een te gemoetkoming van f40, sluit de voor zitter 'de vergadering. Wolfaartsdijk. Ingelainden van den Wjes- lerlandpolder stelden in de op 29 Mei id. gehouden vergaderilng de rekening;ovejr 1917-18 vast, in olntvang op £5176,87 en in uitgaaf op f 2931,06. De begrooting voor 1918-19 werd #1 ontvaing en uitgaaf vastgest. op fb727,bJ, terwijl het dijikgeschoit bepaald werd op £19 per H.A. (in 1917-18 was dit £12 ^De, bezoldiging valn den dijkgraaf werd van £36 verhoogd tot £100, die va'n ieder der gezworenen van £12 tot £50 en die van delni ontvanger-griffier van f 100 tot £150. De uitwateringsgeldeln, ten behoievo van, het Waterschap voor de ui'water.ng door 'da sluis in de Piet, werden van f4 per H.A. verhoogd tot £8 per H.A. Ingelainden van den Was 1 kerke polder stélden in 'de op 29 Mei j.l. gehouden vergadering de refcelning over 1917/18 vast in ontvang op £5498.63 en in uitgaaf op £3116.92. De bcgrO'Oting voor 1918/19 werd in cntvalng ®in uitgaaf, vastgesteld op f 8075.03Va, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f25 per H.A. (in 1917 bedroeg dit £12 per H.A.) De bezoldiging van den dijkgraaf werd van f20 verhoogd tot if 100, die van ieder der gezworenen van f 10 tot £50 en die valn den ontvanger- griffier van f 100 toit 150. Sreskens. De Stct. [no. 123 bevat een Kon. besluit valn 13 dezer, tot vaststelling van een bij'zoinder reglement van poli.ie voor de haven alhier. voor Terneuzen. Woensdagmiddag werd ten kantore valn den dijkgraaf van den Lier venspolder de gewone jaarlijksche verga dering gehouden. De ontvanger-secretaris, de heer M. Eijike, deed rekening en ver antwoording over het dienstjaar 1917/18. Er was een nadee'ig sado, wat gevonden zal worden in het dienstjaar 1918/19. iWiegèns het bedanken va.n den heer M. Ëijke werd benoemd tot ontvanger-secre taris dei heer J. Huizinga. Gisteren had in deze gemeente een ongeval plaa's, dat zich ernstig 'ie. aan zien, doch nog al1 goed afliep. Een rij tuig van een van de miarM terugkeerenden koopman stond in de Noordstraat. De wagen van den reinigingsdiiens ree/1 hier blijkbaar tegen, zoodat hielt wie) van het rijtuig brak. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Borssele. In de Woensdagmiddag ge houden gemeenteraads'.erga,/.tering war:in alle leden aanwezig. De notulen wordein na vóiorgelezen te zijln onveranderd goéd- gekeurd. Op een schrijven van. dhr. Boerey winkel, aajngaande de levering van ba- zaltslag, wordt door den raad niet inge- t gaan, aangezien de kosten te "hoog loo- pen. Daar er op enkele posten, o.a. de •haven een tekort is van ongeveer £1203, besloot de raad een lleetaing aan te gaan van f1200 in één jaar af te lossen. Door den gevestigde® veearts te Ovezande wend geimieente-subsidie. gevraagd, daar hem, wanlneer de gelmeenten subsidie verl/e. e.i, ook da provincie subsidie verleent. B. en W. besloten een subsidie te gelven van f 25. Dei Raad ging hiermede: accoord, behalve de heeren De Regt en Rottier. Voor een lid van het stembureau bij de aanstaande verkiezing werd benoemd dhr. Dekker. Daar er uit de gemeen el Borssele 5 kinderen de bewaarschool b.zoeken te ■t 's-Heerenhoek, werd door de commissie dier school den Raad om! subsidie ge- vraagd. Dei Raad besloot daar atwijizend K cup te- beschikken. Daarna, ging de Raad over in geheime vergadering- tof behan deling van het kohier H. 0. k De raadszaal bood gisteravond wel een ■poostelo'ozen aanblik. De helft van de zetels was slechts bezet. Helaas, het absentisme was deels ook gevo.g van droeve omstandigheden. Onz* burgemeester, die nauwelijks nog gele genheid liad, zijn nieuwe taak met moed aan te vatten, kon ditmaal nog niet den presidialen zetel innemen. Zel£s moest zijn verlof tot 20 Juni verlengd worden, om AK.A. in de gelegenheid te stellen door gestrekte rust weer in het bezit van de oude werkkracht te komen. Ook de heer Dekker was om gezond- herds redenen afwezig. Gelukkig bereiken ons omtrent beider toestand gunstige be richten die hoop geven, dat zij weldra weer hun krachten in het belang der gemeente zullen kunnen besteden Drie ledige zetels waren al besproken en men' had npg; maar de geloofsbrieven na -te zie®, om die bespreking te beze gelen. De heeren Hollmann, Kakebeeke, Brants en Lodder zouden 't „even" doen Onderwijl werd de vt schorst. Niemand kon echter vermoeden dat drt onderzoek zooveel voeten in de 'aarde zou hebben, De voorzitter en een paar hem trouw gebleven leden wachtten, de verslaggevers wachtten, het weinige publiek £|chtte doch wie er na 5 minuten kwamen geen commissie van onderzoek seen nieuwe raadsleden. 6 Nu hadden wij ons wel al lang afge vraagd, of de heer Jan van Poelgeest be noembaar is als raadslid, in verband met net feit, dat hij directeur der Waterlei ding is, waarbij de gemeente nog al nauw betrokken is, doch wij konden niet ver moeden, dat dit feit te .laatster ure ®oe bedenkingen zou doen opperen. En ziedaar, terwijl wij tot in den treure vergadering g0. zate® te wachten en het schrikbeeld van een middernachtelijke vergadering ons voor de oogen zweefde, zaten de heeren Brants, Hollmann, Kakebeeke en Lodder in een andere kamer in een diepgaand dispuut hun rechtskennis te luchten. Na breedvoerige beraadslagingen kwa men de heeren terug; en aan den ernst op hun gelaat kon men zien, dat de kwes tie zwaar bij hen gewogen heeft en dat het geen gang over één-nachts ijs was, toen de heer Kakebeeke adviseerde tot toelating van de heeren De Looff, Van Poelgeest en Stieger. Ook over laatstge noemde was nog gesproken, en wel naar aanleiding van het feit, dat mr. Stieger secretaris der wonintgbouwvereeniging' is, welke ook met gemeentesteun werkt. Of er veel jurisprudentie is nageslagen, verhaalt de geschiedenis niet, maa.r wel mogen wij aannemen, dat een paar ar tikelen van de Gemeentewet serieus uit geplozen zijn. In artikel 23 der Gemeentewet toch lezen wij Het lidmaatschap van den Raad is on- vereenigbaar met de betrekking van: f. ambtenaar, vanwege het gemeente bestuur aangesteld, of daaraan onderge schikt, g. ambtenaar, met hetontvangen of uitgeven der gelden van de gemeente, be last, of .aan eenige aan het gemeente- bestuur ondergeschikte administratie re- kenplicblig. Met de commissiej zijn wij afkeerig van muggenzifterij, en gelooven wij, dat in derdaad all© heeren benoembaar zijn. Wij zijn beusch 'niet bang ook een paar „gemeente-ambtenaren" binnen te lood sen. Het antwoord .op het verzoek of de gemeente vani plan is de distributie Van door de Provincie 'te leveren electriciteit zelf te bezorgen en het plaatselijk net op haife 'kosten te laten aanleggen, bood voldoende perspectief, om eens nader op deze voor de .gemeente zoo hoogstbelang- rijke zaak in te gaan- De heer Brants, getroffen door dit perspectief, moest er het zijne van hebben. En we moeten erkennen, dat zijn opmer kingen niet. weinig hebben bijgedragen tot verduidelijking van B. en W.'s stand punt. Zij beschouwen het n.l. heelemaal nog niet als vaststaande, dat de gemeente la ter electriciteit van de provincie zal be trekken. Nu mag het waar zijn, d,a,t de heer Streefkerk en dat Prov. Staten nog niet gevraagd hebben naar de gezindheid van het gemeentebestuur in. dit principiëelé opzicht, doch wie meenden toch, dat 'tin principe al uitgemaakte zaak was, dat de gemeente met dankbaarheid gebruik zal maken van de leveranties der Provinciale E'lectrische Centrale. Waar deze zaak nog maar in het eerste stadium van voorbereiding is, kon de heer Brants zich voorloopig wel neerleg gen bij B. en W.'s standpunt, doch als we goed gehoond hebben, zal hij te zij ner tijd een gezonde concurrentie tus- schen gas en electriciteit, tot heil en voordeel van de gemeentenaren, met kracht bevorderen. Met bem zijini wij van oordeel, dat die concurrentie gezond zal zijn, als der Provincie de leverantie van electriciteit wordt opgedragen. De heer Plazser maakte nog bezwaar tegen het uitstellen van de. havenwer ken, door Schuttevaer geëischt. Een ge val van ernstige averij aan een schip gaf hem daartoe aanleiding. Het debat ver liep in een discussie over de vraag of voorziening wenschelijk dan wel nood zakelijk is. B. en W. verdedigden het èerste en ontleenden het laatste. E,n z.e stonden Sterk, want dit. „grapje" kost maar eventjes.... £*2850. Zegge 'n kleine drie duizend pop. Verder ging alles onder den hamer door. Met voorbeeldige snelheid hamer de de heer Van den Bout er op los en de raadsleden zwegen -als moffen. De heer Van der Peijl zien hun. wen- schen vervuld ten opzichte van de M. H. Trompstraat, Duvekot en Van Heel zul len den toestand „tusschen de twee poor ten" een' ander aanzien geven; de gern. gymnastiekschool verheug© zich in het vooruitzicht van een mooie collectie werk tuigen en zij er zorgvuldig op, want ze kosten veel geld. Aan de beertonnen-kweis- tie is nu imi tweeërlei opzicht 'n luchtje, want de kosten zijn thans opgevoerd tot fl.60 'per stel. Waarom zou ook hier niet alles duur der worden De onderwijzers hebben in zoover bun zin gekregen, dat de gemeente hun de weddeverhoogiingen krachtens de wet-Cort zal voorschieten De afd. Goes van den „Bond" had er om gevraagd. Nu zal ze wel weer éen nieuw adres voorbereiden, want vragen ligt in den aard van de heeren paedago- g'en in 'dien kring. Maar laten ze dan alsjeblieft zorgen, dat er geen fouten in hun adressen staan Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leerbroek H. J. v. Schop pen, cand. te Veenendaal; tiei Donker broek en te Heenvliet, A. Trouw, cand. te Rockanje. In den ouderdom va,n 81 jaar is Woensdag: te Den Dolder bij Utrecht over leden ds. W. Ba.x, emeritus-predikant van Zaandam. Hij was van 1861 tot 1863 predikant te Herkingen, daarna te Dei den, en van 1874 tot 1884 te Zierikzee, Daarna, tot 1910 stond hij te Zaandam, waar hij de ziel en de „vader" was der S. D'. A. P. in Nederland. Zoowel te Dolden als te Zierikzee was hij' de opvolger van ds. F. W, N. Hugenholtz, den vader van het tegenwoordige soc. dem. Kamerlid. Geref. Kerk. Beroepen te Baarland U. Buwalda te Schouwerzijl; te Bolnes J. R. Goris, cand. te Zevenbergen; tie Leksmond R. de Jager te Kamerik. Tweetal te Schiedam J. Mulder te Go- rinchem en H. H. Schoemakers te Kampen. Doopsgezinde Gemeenten. Beroepen te Surhuisterveen R. D. Boers- ma te Noordhorn. Remonstraatsche Gem. Beroepen te Schoenhoven L. J. van Holk, cand. te Leiden. Tot reserve-veldprediker biji het le ger te velde voor den tijd van oorlog is benoemd ds. E. J. van der Brugb, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Tie!. Ovezand. Mej. Pieterse, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Hoansbroek. Te Winschoten zijn de Chr. Normaal lessen opgeheven. Alle leerlingen slaag den voor 't onderwijzers-examen, onlangs gehouden. Uit d® Pars. Smuts en de Engelsche vrijheid Onder dezen titel bevat de „Neder lander" een artikel, waarin het blad wijst op de inconsequentie van den Boerengeneraal, die in zijn jongsterede, sprekende over Zuid-Afrika en Ierland, Engeland niet vermaant, Ierland zijn vrijheid terug te geven, waarvoor het reeds eeuwen heeft gestreden, maar zich wendt tot het Ierscbe volk, en het doet voorkomen, alsof Ierland zich tegen de vrijheid verzet. Het blad zegt o.a. van dezen Boeren generaal Generaal Smuts gelijk men weet, is op dit oogenblik de grootste vereerder van Engeland. Er is geen grooter, geen heerlijker land dan Groot Brittanië, dat, zek'-r niet met de toestemming der Boerenbevolking zich van hnn land, het welk ook het land van Smuts is, heeft meester gemaakt. Hij maakt op ons vaak denzelfden in druk als sommige onzer landgenooten, die, zich hun kleinheid en zwakheid schamende, 'niet beter -weten te doen dan een groote natie te verheerlijken, haar taal te spreken, haar levensgewoonten en gedachten over te riemen. Zij meenen blijkbaar dan ook zelf grooter te worden, <<p gelijken voet te staan, met de groote heeren, die zij naloopen. - Te Amersfoort ovarleed aan bloed vergiftiging een ziekelijk persoon, die twee dagen te voren een puistje in het gelaat had stuk gekrabd. De maximumprijs van nat lijm- vleesch is f 5.die van droog lijmvleesch f 15.— per 100 kG. Goede zaken. Een stoomca- rousselhouder te Heerenveen heeft in vier dagen tijds f30.000 ontvangen. Verdronken. Men meldt uit VlaardingenGisteravond gingen een drietal personen, na afloop van hun werk, met een roeibootje visschen. Op de Maas sloeg het bootje plotseling om. Twee van de drie inzittenden konden zich red den, doch de timmerman J. van Eijk, ge huwd en vader van 7 kinderen, verdronk. Goed afgeloopen. Gistermor gen geraakte te Alkmaar een 100 tal jonge paarden, die bij de veeladingeu der H. IJ. S. M. waren aangekomen om naar de weide gevoerd te worden, op hol. Aan groepen renden ze de stad in, hetgeen een ongewoon schouwspel bood; eesi frappant gezicht was het ze langs de Handelskade te zien rennen, gehuld in een wolk van stof. Nadat de dieren ongeveer 2 uur hadden gehold en gedraafd, gelukte het ze allen weer te vangen. Het mag een wonder genoemd worden dat alles zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Vergassen van vleesch. Als een nifcuwtje heeft een bericht de ronde door de pers gedaan, dat te Oostzaan een koe „vergast" is. Ook in deze is er niets nieuws onder de zon, want te Zwolle wordt reeds sinds 1895 geregeld het voor de consumptie afgekeurde vleesch, vet, spek en visch vergast. Meer dan 200 koeien, paarden, varkens en schapen hebben in «lie jaren hun licht voor de Zwolsche ingezetenen laten schijnen! Een pseudo-inventarisatie. Bij den heer v. d. Molen, reiziger in erzats koffie, Stationstraat te Alkmaar, vervoegden zich gisteravond een onder officier en een soldaat, metdemededee- ling, dat zij den voorraad cacao in beslag kwamen nemen. Blijkbaar wisten zij dat er wel iets was en het resultaat was, dat de heeren ten slotte met 50 kg. cacao tegen afg'fte van een zg. bewijs vertrokken. De politie maakte den heer v. d. M. spoedig duide lijk, dat hij niets af had behoeven te geven, omdat de „öpvorderaars" onbe voegd waren. Men is de heeren nog niet op het spoor gekomen. Gezegend oord. In de jong.ste raadszitting van Deurne deelde de voor zitter mee, dat de rekening van het gemeentelijk veenbedrijf sluit met een batig saldo van f 116.513. Vondel wist het wel Gezegend het land, Waar 'tkind zijn moer verbrandt. BERLIJN. (Off.) Ten N. van de Aisne werd in hevige gevechten terrein gewonnen. De Brandenburgsche troepen hebben Soissons genomen. Ten Z. van Veste mislukten voor genomen vormingen van nieuwe Fransche troepen. Wij wierpen den vijand na hevigen tegenstand tot voorbij de linie Ville Montoire, Coulonges, Brouillet, Branscourt terug. De forten ten N.W. van Reims zijn gevallen. Het Noordelijk deel van La Neuviliette en Betheny werd genomen. Het aantal gevangenen is tot ruim 35000 gestegen. De buit is groot. DEN HAAG. De gezant van Cuba deel de mede, dat de betrekkingen tusschen Mexico en Cuba niet zijn afgebroken,. Een desbetreffend bericht berust Op mis verstand. WASHINGTON.' De Amerikaans che re geering heeft vergunning verleend voor de reis van het s.s. Vulcanes van Cura- «jaco naar de La, Piata-rivier en terug naar Paramaribo en bankerfacili'eiten toe gezegd. Te Buenos Aires zal graan in genomen worden ten behoeve van de Ned. West-Indische koloniën. 'WEENEN, 29 Mei. De gevechten in Tiet Tonalegebied leefden gisteren weder op. Twee, door krachtig artillerie- en mijn- vuur ondersteunde Italiaansche aanval len op de ten zuiden van den pas liggen de Mon'te Cello, zijn mislukt. Het vijan delijke artillerievuur tegen onze stellin gen aan de benedenloop der Pi,ave duurt voort. De dienstdoende officier Arigi heeft bij Durazzo twee Engelsche vliegtuigen omlaag geschoten en daarmede zijn 25ste en 26ste overwinning behaald. KONSTANTINOPEL, 29 Mei. Kaukasus- fronit. Onze troepen zijn ten Oosten en Zuidoosten van Alexdropiol door sterke Armeenscxhe benden aangevallen. Alle aanvallen zijn bloedig: mislukt. BERLIJN, 29 Mei. Naar uit Boekarest wordt gemeld hebben de gezanten van Italië, België en Servië, die zich op het oogenblik te Jasisy bevinden -aan de Roe- meensche regeering toestemming gevraagd naaf hun land terug te keerem. DEN HAAG. Het 0. M. bij de Recht bank eischte tegen den propagandist van de S. D. P., de Visser, wegens opruiing, 3 mnd. gevagenisstraf. ROTTERDAM. De Nieuw-Amsterdam is hedenochtend 4 uur vertrokken en pas seerde te 8.40 uur Scheveningen. Slechts ruim 50 'pet., van de passagiers is mee gegaan. Van de overigen waren de passen niet in orde. In Amerika zulleln stalen en betonnen olietankschepein worden aang bouwd, be stemd. voor het vervoeren van olie naar de geallieerden. t AMSTERDAM. Hedenavond ongeveer half 11, toen de waker der G. P. N. V. het gebouw van het „Zuiderbad" inspec teerde, bemerkte hij, terwijl hij naging of alle deuren goed gesloten waren, dat een dézer van binnen af werd dicht ge drukt. Hij deed alsof hij niets bemerkte, en zijn ronde vervolgend, begHf hij zich ongemerkt naar de Brandweerkazerne en verzocht aldaar onmiddellijk telefo nisch de politie te waarschuwen. Daarna vatte hij weder post voor de bewuste deur, totdat de politie ter plaatse arri veerde en de deur m«-t geweld open maakte. Achter de deur stond een als heer gekleed jongmensch met een grooten beitel inde opgeheven hand. Op het zien van politie en revblver liet hij zich echter onmiddellijk arresteeren en naar het politiebureau brengen. (Ongecorrigeerd.) N.B. Ter voorkoming van mi»ver«tand en ter bevordering van een vlugge ex peditie gelieve men alle voor de Redactie bestemde stukken, als berichten, ingezon den stukken enz., te adresseeren aan de Redactie van „De Zeeuw" te Goes, en 4e advertentiën, andere voor de ad ministratie bestemde stukken en postwis sels aan de Administratie van „De Zeeuw*' te Goes. Colijnsplaat. Gister werd alhier ver kocht ten overstaan van notaris Mar- kusse van Kortgene, voor de ervan van Mej. Wed, v. d. Zwart Boone een woon huis en erf, verdeeld in 2 woningen op den hoek der voorstraat bij de Kerk, groot 1 Are 15 c.A. Kooper dhr. J. de Wit voor f 1320, behalve de onkosten. Nieuwdorp. Gisteren werden tan over staan van Notaris Pilaar, publiek ver kocht lo. Een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur en erf te Nieuwdorp en een wagenhuis en erf aldaar, samen groot 4 A. 35 c.A. aan dhr. Johs. Hurge te Nieuwdorp voor f 4700., 2e. Een hoefje, bestaande uit woonhuis, schuur en erf te Nieuwdorp, groot 4 A. 36 c.A. aam dhr. L. B. Huige te Nieuwdorp, voor £4800. Samen £9500. Leestafel «n—a——mp— De Hollandiadrukkerij te Baarn bezorgde een herdruk van de mooie reeks „Onze politieke partijen," beschreven door hare eigen vertegenwoordigers. Vier nommers zijn verschenen. Dr. Brummelkamp behan delde de antirevolutionaire partij, verbe terde hier en daar wat en gaf een nieuwe editie van ons Program van Belginselen- Van Koetsveld werkte zijn opstel voor de Chr.-Hist, partij uit tot op onzen tijd. De programs der vier bekende Prot. Chr. partijen naast elkander geplaatst geven ©en gemakkelijk overzicht van de punten van overeenkomst en verschil. Hooi. De minister van landbouw, heeft: I. ingesteld ©en Centraal Hooibureau te 's-Gravenhage en in elke provincie eeii Provinciaal Hooibureau; II. benoemd tot leden van het Cen traal Hooibureau: tot lid en voorzitter, P. Jas, te Dub beldam; tot lid en vice-voorzitter, P. Mesu, te Leeuwarden tot lid en secretaris, O. J. Cleveringa, te 's-Gravenhage, en tot leden o.a.: W. C. van der Meer, te Goes en M. Boogerd, te Mid delburg tot iid en voorzitter van bet Provin ciaal Hooibureau voor Zeeland, jhr. J. van Vredenburch, te Tholen; tot lid en secretaris W. C. van der Meer, te Qoes; en tot laden W. Kakebeeke, te Goes; A. J. Leenhouts, te Retranchement; C. van Westen, te Zierikzee; Jos. Vael, te St. Jansteen, en B. Fransen, te Arne- muiden. Uitvoer van afgekeurde hengsten. De minister van landbouw, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het vervolg ook uitvoervergunningen zullen kunnen worden verleend voor hengsten aan wier eigenaars door de betrokken Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij ©en aanhoudingspremie is toegekend, en die later door subcommissie A of B der algfemeene keuringscommissie zijn afgekeurd. Voorts kunnen ook consenten aange vraagd worden voor die afgekeurde heng sten, die ingeschreven waren in de veu- lenboeken van de Vereeniging Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard (Bel gisch Type) en die als tweejarigen een premie ontvingen of wel tot de reserve behoorden. (St.ct.) Bereiding van stik stof hou dende meststoffen. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van ©en door den Staat ^ge sloten overeenkomst in zake de bereiding van stikstof houdende 'meststoffen i:n Ne derland met steun der Regeering. In die Memorie van Toelichting wijst de Minister vani Landbouw er op, «lat door de buitengewone tijdsomstandighe den de invoer van kunstmeststoffen, «lie sinds het uitbreken van den oorlog in steeds meer beperkten omvang .plaats vond, thans geheel of nagenoeg geheel is 'Opgehouden. Daar in het. bijzonder de zandgronden de kunstmeststoffen niet kun nen ontberen, zonder aan productiviteit belangrijk in1 te boeten, z,ijn naar aan leiding van twee aan de Regeering gedanei voorstellen, het eene van den heer Ver- heyen te Roozendaal, betreffende de be reiding van kalkstikstof, het andere van dr. L. Hamburger c.s. te Schiedam, be treffende de bereiding van gebonden stik stof, met deze voorstellers onderhande lingen aangeknoopt. Bij de nadere onderhandelingen heeft de heer Verheyen zijn oorspronkelijk voor stel ingetrokken en thans nieuwe uitge werkte voorstellen toegezegd. Het proces van dr. Hamburger c.s. be lust op reeds in het eind van 1843 beken de reacties. Tijdens den oorlog werd in Amerika op deze bekende proeven verder gegaan en slaagde men er in op kleine schaal 'natriumcyanid te bereiden. Sedert zijn deze proefnemingen herhaald en uit gebreid en is ©en zoodanig resultaat ver kregen, dat de commissie, die de Ameri- kaansche regeering omtrent het stikstof- vraagstuk adviseerde, een crediet van p.st. 200.000 voor verdere proefnemingen aanvroeg en verkreeg. Dr. Hamburger heeft hier.te lande het vraagstuk in studie genomen en bij de proefnemingen ter bereiding van natrium cyanid op technische schaal gunstig© resul taten verkregen. De prijs, dien de Regeering zal betalen, is zegt de' Minister niet te hoog. Die prijs zal met de grondstoffen rijzen ■of dalen. Alleen is voor de meerdere bouwkosten en voor eventueele stijging der loonprijzen een toeslag in de prijs berekening begrepen. De Regeering be taalt dus wel een vrij hoogen prijs, maar risico draagt ze .niet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3