Telegrammen. Landbouw eis Veeteelt Oemengd Nieuw*. Briefwisseling. Laatste Berichte*. Allerlei, Financiëele Berichten Wetenschap en Kunst. ftlarkthericht&n. Vereeniging van Ch'r. onder wijzers en onder wijzeressen in Ned. en de Overz. Bezittingen. Dinsdagmiddag is de G5ste jaarvergade ring van bovengenoemde vereeniging ge opend in de groote zaal van De Vereeni ging te Nijmegen. Na het zingen van psalm 85 vs- o en 4, gebed, het voorlezen van 1 Cor. 3, werd door den voorzitter der Regelings- commissie eene toespraak gehouden. Daar na werd het woord gevoerd door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer A. Jonkman, va nAmsterdam. Volgens het jaarverslag van den Secre taris; den heer A. de Jong Ezn., te Lei den, steeg het aantal leden tot ongeveer 3400, doordat pl.m. 400 nieuwe leden zich lieten inschrijven en 168 werden afge schreven. Er zijn nog '1200 onderwijzers (essen), die nog buiten de organisatie staan. f Wat de werkzaamheden der vereeniging aangaat, zij waren in het afgeloopen jaar vel en belangrijk. Vervolgens werd het woord gevoerd door den oud-voorzitter den heer P. Oosterlee, Directeur der Chr. Normaalschool te Nij megen, die eraan herinnerde dat in „Het Nijmeegsche Schoolblad" van September 1849 mr. Van der Brugghen zijn vrienden onder de onderwijzers opwekte, het voor beeld hunner collega's te Neusalzwerk to volgen, die een „Verein evangelischer Schulmanner" hadden gesticht. Toen twee maanden later de H.H. Gerrèt.sen, Meijer, VanNoort, Klein, Buynk, Schaeffer en Zürich hun bekende circulaire hadden rondgezonden, wijdde Van der Brugghen adaraan woorden van warme sympathie- Wat het Nijmeegsche zevental zich onder-* wonden had te doen, werd gebrandmerkt als een anti-constitutioneelen aanslag 'OööVelen schudden bedenkelijk het hoofd, toen de Chr .onderwijzers, zich vermeten durfden eene vereeniging op te richten, waarvan alleen schoolmeesters lid konden zijn. We zijn nu bijna zeventig jaren verder. Nog steeds zijn er velen, die niets hebben geleerd en niets hebben ver geten, en zich daarom vooruitstrevend noemen, onophoudelijk bezig, barricaden van grondwettelijke bezwaren op te wer pen, die onzen christelijk-paedagogischen beginselen den weg moeten versperren- En ook nu nog is de bevoegdheid, om onderwijszaken te regelen, te grooter, naar mate de ondeskundigheid klaarblijkelijk is- Op de circulaire der Njjmeegsche on derwijzers kwamen drie adhaesie-be- t.uigingen in. Vijf jaar later waagden Lem- kes en Meijer een nieuwe poging. En deze had succes. Onze vereenigingen be gon haar historie met 25 leden. Het mosterdzaadje werd een boom, want God deed groeien. Die 25 werden 3400. Bij en zijnde in het teeken der gedachtenis zal deze zvergadering op hoog peil staan en zal in onze scholen als kracht-worden gezien, wat hier als herinnering door leefd werd. Hierna kwamen in behandeling de con cept-ontwerpen op het Bewaarschöolon- derwijs en het Lager Onderwijs. Rapporteur van 'het 1ste ontwerp was de heer J. Hobma, uit .Utrecht, die van 'ttweede rapport de heer J. C. Wirtz uit Groningen. Nog enkel oopmerkingen werden ge maakt, doch er zal getracht worden om door behandeling in het „Corresponden tieblad" te komen tot een gepresiceerde meening over de verschillende punten uit die ontwerpen. Tenslotte deelde de voorzitter onder ap plaus der vergadering nog mede, dat het hoofdbestuur de noodzakelijkheid heeft ge voeld om inzake de salarisactie een ver klaring de wereld te doen ingaan. Het hoofdbestuur heeft een dergelijke verkla ring samengesteld, doen drukken en rond deelen ,opdat deze zaak op de vergade ring van Woensdag goed voorbereid zal kunnen worden behandeld. Deze verklaring luidde als volgt: De Onderwijzeres hebben inzake de vaststelling van hun salaris zich in de eerste plaats te wenden tot hun Besturen, als tot hun betaalheeren. Op grond der actie van de Besturen voor 't voorstel-Lohman kunnen de On- dednvijzers aannemen, dat de Besturen ia beginsel erkennen, dat. de salarissen hun ner Onderwijzers op gelijke hoogte be- hhooren te staan als die van de Onder- wjjeers der openbare school en hebben zij dus het recht er bij hen op aan te dringen, dat zij zich van hun plicht in ddezen kwijten. Wanneer de Besturen meemen hiertoe eenige actie voor vermeerdering der Rijks bijdrage bij de regeering te moeten voeren mogen de Onderwijzers hen bij deze actie ssteunen. Bovendien hebben de Onderwijzers het recht zich rechtstreeks tot de Regeering te wenden, ten einde verhooging der wet telijke minima te verkrijgen, eerste plaats, omdat zij met alle Sl^tsburgers het recht „gemeen hebben de Regeering op misstanden te wijzen en op wegneming daarvan aan te dringen, vau welk recht, zij dus ook gebruiik mogen maken m. zaken, die hun het naast lig- in de tweede plaats, omdat de Regee- iiDig ïxiG't cta vaststelling dier minima, krissen bedoeld heeft, de Onderwijzers te bbeschhermen tegen mogelijke willekeur of nalatigheid de Besturen, en zij jiet recht hebben,, de Regeering te verzoeken deze bescherming in overeenstemming te bren gen met der behoefte, d.w.z, de minima die reeds bij' de vaststelling te laag waren thans mede in verband met de ver minderde waarde van het geld te bren gen op behoorlijke hoogte. De Onderwijzers hebben het recht zich tot de Gemeentebesturen te wenden, opdat deze door een gratificatie hun diensten aan de gemeenschap bewezen, erkennen. Voor deze actie mogen zij den steun hun ner Besturen inroepen en verwachten. Te 5 uur werd, nadat Gezang 274 2 gezongen was, de vergadering gesloten. Gistermiddag, in de laatste samenkomst, heeft prof. Mr. Diepenhorst, van Amster dam een rede gehouden over: Wording en toekomst van het Christelijk onderwijs. Hachelijk noemde hij het tijdsgewricht,, voor de Christelijke school aangebroken; de Chr. onderwijzers hebben er toe mede te werken, dat straks de belofte van art. 192 eerlijk en loyaal zal uitgevoerd wor- yden. Voor ons kan niet, zoo zeiide spr., de altijd weer terugkeerende imperatief van schoolpolitiek wezen: de Staat moet het doen. De onderwijzer moet het onder Gods zegen doen, is voor ons veel begeer lijker leuze. Van bittere gramschap heeft hij de wording van' het Christelijk onder wijs de Staat blijk gegeven; toegezien moet worden, dat in de toekomst zijn vrijheid- doodende bemoeizucht niet gevaarlijker worde dan zijin haat. Tegen ongenoemde overheidsinmenging zal krachtiger waar- bborg worden geschapen, naarmate bij de onderwijzers, bij alle vrienden van de bchool met den Bijbel het verantwoordelijk» beddsbcsef zich zuiverder en krachtiger doet gevoelen. Gemoedelijke vertrouwelijkheid verge zelt het' Christelijk onderwijs bij zijn wor ding; een verminderde invloed van dezen factor in lieden en toekomst moet Amtden geconstateerd. In den breede besprak spreker de vraag, in hoeverre die veranderde staat van za ken tot nieuwe eischen voor de rechtsposi tie der onderwijzers leidt. Tégenover de HWkritiek in sommige bestuurskrimgen op de uitspraken van de commissie van be roep geleverd', betoogde hij, dat aan terug keer tot den ouden toestand van rechte loosheid vóór de wet-Kuyper niet mag worden gedacht. Noodzakelijk achtte spreker uitbreiding van de arbitrages, al zal die niet mogen worden opgedragen aan de commissies van beroep; daarnevens zal vooral meer aanpassing aan de juridische procesvoe ring van noode zijn. (Ongecorrigeerd.) Vervoer van g| r a n e n, z: a d e n en peulvruchten en verkoop te velde. De Minister van Landbouw heeft, overwegende, dat een doelmatige controle op de geregelde aflevering door deland- bouwers van in bezit genomen granen, zaden en peulvruchten ten zeerste wordt belemmerd door den verkoop te velde van verschillende gewassen, bepaald: Artikel 1. Het vervoer van ongedorschto granen, zaden en peulvruchten is ver boden uit eene gëmeenle naar hel overigje deel des Rijks, hetzij in of 'buiten die gemeente gelegen. Artikel II. Het in artikel I gestelde verbod geldt niet voor: a. rechtstreekscb vervoer van het land naar de opslagplaats van den verbouwer; b. rechtstreekschi vervoer naar éénder magazijnen van een Regeeringscoramis- saris voor tie Rijksgraanverameling c. vervoer van; ongedorschte granen,— zaden en peulvruchten, welke ingevolge eene verkooping; van te velde staande gewassen, waarin de betrokken regaerings- commissaris voor de Rijksgraanverza,me- ling heeft bewilligd, moeten geleverd wor den aan den kooper van het gtewas en waarvoor een vervoerbewijs is afgegeven door den betrokken Regeeringscommissa- ris voor de Rljksgraanverzamelmg d. alle andere vervoer, dan het sub b en c bedoelde, waarvoor een vervoer bewijs is afgegeven door een Regeerings- commissaris voor de Rijksgraanverzaime- ling. Artikel III. De bewilliging, bedoeld in art. II sub c, zal slechts worden verleend voor publieke verkooping en op zekere voorwaarden. In de gisteren gehouden bestuursver gadering van het Kon. Ned. Landbouw- Comité zijn benoemd de heeren J Th. Verheggen, te Bogenum, voorzitter van den Liniburgschen Landbouwbond, en mr. A. G. A. Ridder van Rappart te Tiel, voorzitter van de Geldersch Over- Ijselsche Mij. van Landbouw. Tot voorzitter van de hoofdcommissie van scheidslieden van de Centrale Land bouw. Onderlinge werd benoemd de heerJ. Wolterbeek Mulder, advocaat on raadsheer-plaatsvervanger bij het Ge rechtshof te 's Gravenhage, en zulks in dp plaats van den heer mr. G J. Zaayèr te 's-Gravenhage, die na zijne benoeming tot voorzitter van het Ko ninklijke Nederlandsch Landbouw-Comité had bedankt. In de Roiterdamsche Kerkbode deelt ds. F. J. Krop mede-, dat hij dezer dagen een brief uit Frankrijk ontving, waarvan het adres hem een onbedaarlijke lachtbui bezorgde. De scht'Tjver had juis bijzonder nauw keurig willen zijn1, had een zijner broc hures genomen en daarvan afgeschreven wat hij zeker een aanwijzing van straat en stadskwartier waande, zoodat het adres er als volgt uitzag Monsieur le pasteur Krop, 4e—6e Duizendtal Se vermeerderde druk, Rotterdam (Holland.) Ds. Krop voegt hieraan toe „Dat ik aan mijn 4e duizental ben, laat zich nog ver staan, als men aanneemt dat elke jongen, volgens het spreekwoord, duizend gulden meebrengt Maai- dat ik een' 2e, ver meerderde druk van mijzelf zou zijn, dat lijkt mij wel wat heel kras! Met ingang van de 15de broodkaart- periode (derhalve de 57ste broodkaart) zullen geen broodkaarten meer mogen worden afgegeven aan andere personen dan aan: a. ingezetenen der gemeente b. lien die in het bezit van een brood kaartenbewijs zijn. Bij de uitgifte der kaarten aan de onder b bedoelde personen zal het brood- kaartenbewijs op de daarvoor bestemde plaats moeten worden gemerkt. Aanvraag om een broodkaartenbewijs bij het Centraal Broodkantoor kan slechts ingediend worden door tusschenkomst van een gemeentebestuur (levensmidde- lenbedrijf). Eenzelfde broodkaartenbewijs zal kunnen dienen voor een geheel gezin. Aan het station te Nijmegen is Woensdagmiddag een ongeveer 50-jarig R K. geestelijke, uit Deventer plotseling dood neergevallen. De naam van den overledene was tot Woensdagavond nog niet bekend. Bij den bakker. Men schrijft aan de „Gelderl." uit een der grensplaatsen Onzen bakker is 'n vermakelijk avon tuur overkomen. Teiwijl zijn brood in den oven lag kreeg hij bezoek van een controleur, die zich eens kwam over tuigen, wat liij alzoo bakte. De ambte naar moest eenige minuten wachten, tot het baksel gaar was en de oven kon geopend worden. Bij het uithalen ver schenen de kostelijke bruine brooden, gekneed en afgewogen volgens regee- ringsvoorschrift. iVlaar daar in dat hoekje, wat zat daar nog? De strenge dienaar der wet gelastte uithalen. En nu kwamen er drie greote brooden te voorschijn van meel zoo wit alssneeuw, gebakken van de zuiverste bloem van tarwéïneel, drie groote kok kers van brooden. Ónze bakker was echter niet vervaard. „Voor wie zjjn die brooden Het eene is besteld duor den burge meester. „En het tweede?" Het tweede voor de* secretaris. „En het derde?" Het derde voor u „Hè, wat?" Nou dan niet voor u, maar dan voor uw vrouw. Het vervolg vau de historie is nu eens niet het geheim van den smid, maar ▼au den bakker. Prins Hendrik Padvinder Prins Hendrik is den tweeden Pinkster dag als padvinder geïnstalleerd in een kamp te Soesterberg, waar ruim 400 padvinders uit Amsteidam en een 100-tal uit Beilen, Utrecht en Zaandam, de feest dagen doorbrachten. Gekleed in de uni form der troepleiders, kwam Z. K. H. omstreeks II uur per auto uit Utrecht aan en vond de jongens in een dichten kring om de vlaggeinast geschaard Na het algemeen salut, deelde Z K. II. mede, besloten te hebben voortaan, de uniform der vereeniging te dragen, teneinde nog meer dan vroeger te doen uitkomen, dat hij met hart en ziel padvinder wensclit te zijn en met -de jongens wenscht te strijden voor hunne mooie idealen. Hij wenschte dan ook als padvinder geïn stalleerd te worden en verzocht den voorzitter der afdeeling Amsterdam, zulks te doen. Hierna legde de Prins de padvinders belofte af, voor deze gelegenheid gewij zigd in: „Ik beloof mijn uiterste best te zullen doen eea goede Beschermheer en en een trouwe vriend to zjjn voor alle padvinders'. Te Weert is door aanraking met de electrische grensafsluiting de 26-jarige H. v. D. gedood. Dat er te Hoofddorp een groote woningnood bestaat, moge blijken uit het feit, dat een echtpaar met drie jeugdige kinderen sinds 14 Mei onder den blooten hemel moet slapen. Te. Voorburg zijn spoorloos ver dwenen 1501)0 aardappelen, den hande laren ten verkoop gegeven. Koningin Emma heeft aan de cen trale commissie voor uitzending van Ned. kinderen haar buiten f' 1000 geschonken. Gisteravond zjjn ongeveer 400 mannen en vrouwen van Wijkeroog naar het huis van den burgemeester te Velser- oord gegaan, dien zij vroegen te spreken. Zij verlangden meer levensmiddelen. De waarnemende commissaris van politie zeide, dat de burgemeester niet te spreken was, eu verzocht, dat een deputatie hedenmorgen 6p het raadhuis zou komen. De menscheu drongen toen op en wierpen de politie met steenen. Daarop voerde de politie, versterkt door een aantal IJmoider agenten, een charge uit met de blanke sabel, waarbij verscheidene personen lichte verwondingen opliepen. Te Groningen is in een woonscfiip de vrouw van schipper Been moeder ge worden van 2 jongens en 2 meisjes^ die kort na hun geboorte zijn overleden'. J. te D. Geluk. Multa pauci's. m ST. PETERSBURG. Op bevel van den commandant van Kroonstadt heeft het garnizoen van het fort Ino dit verlaten en in de lucht laten springen. PARIJS, 22 Mei. Herhaaldelijk artillterie- actie op verschillende pua en van het Somme- en Aisnefront. Geen infanterie» actie. BERLIJN, 22 Mei. Naar uit Kieff wordt gemeld, is de vrededelegatie uit Groot- Rusland aldaar aangekomen. BERLIJN, 22 Mei. Naar ge mei 1 wordt, staat d e Galicische stad Brzezny in brand. WEENEN, 22 Mei. Volgens bericht uit Praag hebben daar niet lege ns aande het verbod wederom groote demonstraties plaats gehad. Tegen 8 uur 's avonds werd de toestand zoodanig, dat de wacht moest optreden. De volksmenigte zong nationale Tsechische liederen en bracht meermalen „hoch" uit op Wilson en op Masarvk. Politie zette den Wenzelplatz af, doch een paar uur later herhaalde do domon- stratie zich. Zij droeg niet aTeen een anti-Duitsch, doch ook een anti semit'sch karakter. Eerst tegen middernacht kon bereden politie en politie te voet de rust herstellen. Een 30-tal personen werd ge arresteerd. Op de straten was miet kalk geschilderd „Lang leve Masaryk", „Lang leve Krama.rsch en de Zuid Slaven". De politie moest deze opschriften verwijde ren. Reeds eenige 'dagen geleden is de Krij'gswet afgekondigd. BERLIJN, 22 Mei. Via Kieff uit Rusland ontvangen berichten maken melding van een zeer eimstigen toestand in Petersburg. Er is jn het geheel geen brood meer. Het 'laatste aardappelmeel en beschuit wordt aan de bevolking uitgedeeld. Voort durend hebben er hongeropstoo;jss plaats. Ook uit deprovincie komen soortgelijke berichten. BERLIJN, 22 Mei. Naar gemeld wordt is de onderteekening van de Dui'.sch-Hol- landsche overeenkomsten verschoven, om dat van Ilollandsche zijde op het 'laatste moment nog eenige bezwaren van onder geschikt belang waren naar voren get- bracht. (Ongecorrigeerd.) AMSTERDAM. De directie van de ar- tillerie-inrichtingen heeft een schrijven ont vangen van den Bond van losse rijkswerk lieden, waarin medegedeeld wordt, dat zij de staking opheffen en waarin zij een onderhoud verzoeken. De directie -kon heden niemand ontvangen. De graanvoorziening door Amerika. Reuter seint uit Washing'on: De Amerikaansche regee.ing blijft volhar den bij haar streven om voedingsmiddelen! te zenden naar de Europeesche neutralen, die ten opzichte daarvan van haar af hankelijk zijn. In overeenstemming1 daar mede is de "belofte van den president om te voorzien in de behoefte aan voed sel der Europeesche neutralen, voor zoo ver de behoeften der geallieerden dit toe laten. Na. de jongste maatregelen, genomed voor het zenden van graan naar Zwit serland onder konvooi door de Duitsche duikbootblokkade, neemt de „War Trade Board" thans de noodige stappen tot het bijeenbrengen in de daartoe geschikte ha venplaatsen van 50,009 ton broodgraan, door de V. S. aan Nederland beloofd, toen de Ned. schepen werden overgeno men, opdat het gereed zal zijn om te worden g;eladen, zoodra de Ned. schepen aankomen. Er liggen reeds 15,000 ton graan ter verscheping gereed en evenveel zal nog worden bijeengebracht voor de aankomst der Nederlandsche schepen. aAn de Nederlandsche regeering is te kennen gegeven, dat de stoomschepen spoedig moeten woeden afgezonden, daar de voorraden niet voor onbepaalden tijd kunnen worden bewaard. Deze schepen moeten worden afgenomen van een vloot van meer dan 400,000 ton Nederlandsche schepen, welke volgëns betrouwbare be richten thans stil liggen in Nederlandsche havens. Deze vaartuigen vallen natuurlijk onder de garantie van den president, dat de stoomschepen, gezonden om de 100/HD0 ton graan te halen, beloofd door de V. S. en Argentinië, nóch in beslag geno men, nöoch vastgehouden zullen worden. RHENEN. Z. K. H. de Prins der Ne derlanden, denkt 'Donderdag 23 Mei te Rhenen tegenwoordig te zijn bij1 het huwe lijk yan den Weledelgestr. hear Luit. W. Brantsma, koninklijk houtvester te Vaas- sen (zoon van de Wed. W:. J. Brantsma, geb. Baronesse M. C. v. Asbeck) en. Jonkvrouw© Ch. M. Schimmelpenninck, dochter van Jhir. C. J. A. Schimmelpen ninck, lid der Tweede Kamer enJkvr. C. M. Steengracht van Oost Capelle. Het huwelijk zal ten raadhuize van Rhenen worden voltrokken. AMELAND. Den géheelen dag passee- ren vliegtuigen benoorden Ageiand. Een. 10-tal heeft men kruinen waarnemen, zoo wel in Oostelijke als in Westelijke rich ting! gaande. Aardbeving. BERLIJN, 22 Mei. (H. N. draadloos). Uit Chili wordt gemeld: De stad La Serena, in de provincie Coquimb°, is door een zware aardbeving geteisterd. In de omliggende steden was de aardbeving minder hevig. (Ongecorrigeerd.) Eenoorlogs-geschiedschrij- v e r. Bij het uitbreken van den oorlog vatte de Parijzenaar Fourond, die zeer veel voor de historie voelde, het plan op, elke krant te bewaren, om, wanneer eenmaal de vre de geteekend zou zijn, een uitvoerige juiste geschiedenis van den oorlog te. schrijven- Voor die kranten richtte de a.s. ge schiedschrijver een kast op zijn studeer kamer in. Na verloop van een jaar was hij echter genoodzaakt, zrjn studffcrkamer vaarwel te zeggen; tot den zolder reikten de stapels kranten. Daarop nam Fourond z'n toevlucht tot de kleine salon. Na twee jaren .zag hij zich genoodzaakt te verhui zen, en 3 kamers voor zijn archief in te richten. Al zijn kènnissen noemden hem intus- schen gek- Zijn vrouw werd wanhopig. Ten slotte kreeg Fourond van een vriend den raad, vast met de uitvoering te be ginnen. Toen sloeg de historicus zijn kranten open. Hij las de vele berichten, die des tijds als feiten in de pers de ronde deden- Hij las, dat Londen totaal verwoest was, en de Duitsche kroonprins morsdood. Toen nam de historicus eeu lucifer en hield die brandende tegen den stapel kranten. Daarop verbrandden al zjjn kranten en zijn heele huis tot asch. De Hulsvleittfthtoonstelling te Mddelburg. De afdeeling: Middelburg van den Volks bond tegen drankmisbruik opende heden middag op de bovenzaal van de socië teit de Vergenoeging op de Markt eeni groote "huisvlijt tentoonstelling, waarop een 150-tal inzenders een of meer voor werpen hebben ingezonden. Het tentoongestelde maakt over het al gemeen een zeer goeden indruk. Waren er op andere tentoonstellingen, door de afdeeling georganiseerd, dikwijls vele ar tikelen, die van minderwaardig; gehalte) waren, ditmaal is het aantal daarvan veel minder. Hieruit blijkt vanzelf reeds, dat er vele goed afgewerkte zaken zijn; Wij noemen daarvan, gedachtig aan het „hon- neur aux .dames" allereerst de dames- handwerken, die een zijde van de mid dentafel vullen en waaronder voor zoo ver wij ons mogen bevoegd achten over dit werk te oordeelen zeer fraai afge werkte kleedjes, kussens enz. zijn. Als iets bijzonders tusschen dit werk geëta leerd noemen wij een uit wol vervaardigde allegorische voorstelling van den aankomst in 1914 vau de eerste vluchtelingen te Middelburg, Aan dit kleurenrijk werk is door den inzender gearbeid van 26 Sep tember 1915 tot 12 Mei 1918. Aan de andere zijde van de midden tafel en daartegenover vindt men een zeer uitgebreide'collectie houtsnijwerk en in deze branche is er zooveel goeds dat wij er ons niet aan wagen zullen er iets van te noemen. Dit is zeker de jury voor deze afdeeling' zal geen mak kelijk werk hebben. Juist omdat voor de verschillende afdeelingen jury's zijln be noemd willen wij' ons totaal van het noemen van namen van inzenders, onder wie ook zeer velen-uit Vliss.ngen en en kele andere plaatsen en ook vele mili tairen, onthouden. Onze wandeling voortzettende langs Let tentoongestelde noemen wiji de afdeeling schepen, waaronder een onderzeeër en een schip in een fleschi, en de afdee ling stoommachines^ waarvan het aan tal niet groot is, maar de ingezonden) exemplaren zeer goed. Langs de nog niet genoemde zijde der zaal bevinden zich een drietal van haar vervaardigde voor- werpen. i 1 1 »j Op zich zelf staat een nog! niet ge noemde inzending!, namelijk die van een ontvangtoestel voor draadlooze telegrafie door een jeugldig Middelburger vervaar digd. Op de verhooging voor het raam étaleerde de bekende firma Sinderam en Co. een aantal voorbeelden van wat in houtsnijwerk kan worden bereikt en ver schillende artikelen en werktuigen welke bij dezen tak van huisvlijt worden 'ge bruikt. Het zal wel niet noocÜg zijn nog tot een bezoek aan deze tentoonstelling op te wekken. Waar hier voor liefhebbers van fraaie handwerken en „andere huis vlijt zooveel goeds te zien is, zal ieder dit willen zien. Bij' Kon. besluit/van 16 Mei 1918 zijln goedgekeurd de gewijzigde statuten van de Credietvereeniging, waarbij, werd besloten onder den naam Bank-Associatie, in vereeniging met de firma Wertheirfi en Gompertz uit Amsterdam, ..zich toe te leggen op het bankbedrijf in zijn vollen omvang. Het kapitaal is f 20,000,01)0 groot, waarvan f 7,000,000 geplaatst en volge stort is en binnenkort f 3,000,000 zal wor- den uitgegeven, terwijl het reservefonds f 1,400,000 bedraagt. Ook van deze nieu we associatie blijft op de Rouaansche kade te Middelburg een kantoor gevestigd en de heeren mr. J. A. Fokker en H. Dronkers blijven directeuren van dit bij kantoor. Middelburg. Wijlen de heer W. C. Swa- ving heeft aan de Provinciale bibliotheek al zijne boekwerken, te samen ongeveer 2000 stuks, mét de bijbehoorende boeken kasten vermaakt, zeker een zeer belang- rijke aanwinst. MIDDELBURG, 23 Mei 1918. Op de graanmarkt was de aanvoer van halmrewassen en peulvruchten gering. Beide soorten gewassm kunnen als opgeruimd woiden beschouwd. v- boter 145 a 0— ct., Particulieren 1525 «t Eieren eer 100 f 12.— a f 12.76. Particulieren f 14.—Veili. gsver. f Vlissingpn, 22 Mei 1918. Bij de gisteren gehouden groenten- en fruitveiling! werden de volgende prjjzen besteedi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3