Uit d» Provincie Kerknieuws. Onderwijs. Een andere groep Klezere. In den kieskring Leeuwarden: 1. G. L. v. d. Zwaagi. Volgens onze telling zij'n lijsten ingediend door 27 georganiseerde par tijen en bovendien door 3 afzonderlijke groepen kiezers. 1' J- 1 1 - 1 -J-li.L!_lJEMg."n' "THg* De' kapitein M. W. de Wit, van het 2e reg. vestingar'il'erie, is toegevoegd aan den commandant der artiller.e te Middel burg. De 2e luitenant J. J. Pape, van het 20e reg. inf. is tijdelijk bes e.nd toit leer jaar bij een vaandrigscursus. Middelburg. Gisterennamiddag had al hier een s poedeischende vergadering van den gemeenteraad plaats; aanwezig 15 leden, afwezig de heeren Spreng©r en Hioolen. De burgemeester was voorzitter. De Burgemeester deelde mede, dat. deze zitting was bijeengeroepen op verzoek van tie heeren Vertiegt, de Veer en v. Anidel. De heer de Veer, ojpmerkend, dat de Raad met gekend is in de thans door B. en W. genomen maatregelen inzake de gasrantsoeneering, nff de maatregelen genomen door het Rijkskolenbureau, vroeg waarom behalve de gasrantsoenee. ing ook nog een 'dag in het geheel geen gas. ge leverd wordt, terwijl hij er op wees, dat de maatregel voor allen niet meer te controleeren is. De burgemeester wees in den breede op de uiterst, gestrenge Regeeringsmaat- regelen van den laasten tijd en deed uit gebreid verslag hoe B. en W. tot de genomen maatregelen zijn genoodzaakt geworden. Verder deelde hij' mede, dat eerst voor de fhaand Mei ten gebruike was .toege staan 129050 kub. Meter, nadat reeds; 120367 kub. Meter tot 20 Mei was ge bruikt. Er bleef derhalve voor de ove rige dagen slechts 81090 kub. Meter te gebruiken over, of gemiddeld per dag 424 kub. Meter in plaats van 3302 kub. Meter. Om de schade in te halen moesten voor de maand Mei twee Woensdagen gasloos gemaakt worden. Spr. heeft ver trouwen, dat in Juni deze gaslooze Woens dagen niet meer noodig zuilen biijken. Het vaststellen van sport urën op iede- ren dag was te bezwarend voor de In dustrie. De regeling van een en ander be rustte volgens spr. bij B. en W. De heer De Veer, hierop antwoordende, sprak als zijn meening; uit, dat de maat regelen van B. en W. wel wat haastig zijn ontworpen. Spr. meende, dat voor koken en verwarming \yel degelijk -met de grootte van het gezin moet worden re kening gehouden. De Burgemeester antwoordde, dat B. en Wi. nog geen toezegging kunnen doen, andere maatregelen te zullen treffen, al willen zij1 met de meening van den Raad zoo eenigszins mogelijk gaarne rekening houden. Bij de verdere discussie bleek dat de thans geldende regeling met 1 Juni zal gewijzigd worden en voor die maand een gasverbruik van 104054 kub. Meter toe gestaan zal worden. Na de discussie stelde de heer de- Veer een motie voor, waarbij de wensch. werd uitgesproken, dat rekening gehouden wor de met de grootte van het gezin; terwijl de heer Onderdijk hiertegenover aanbe val rekening te houden met de behoefte van ried eren verbruiker. Na eenige bespreking heeft de heer de Veer zijn motie ingetrokken. De Raad noodigde B. en W. uit zoo veel mogelijk rekenig te houden met de grootte der gezinnen. B. en W. verklaar den zich daartoe bereid. Bij' de rondvraag stelde de heer On derdijk de vraag; of er geen mogelijkheid is om onder de schoolkinderen na te gaan iin hoeverre zij aan ondervoeding ljjden. De heer dr. Bolle beval dit idee als deskundige warm aan en ten slotte werd bepaald, dat men met dit onderzoek zal aanvangen en aan B. en W. een creJiet van f1000, dat zoo noodig' kan worden vergroot toegekend. De heer Cornelisse vroeg of er geen toeslag kan worden gegeven aan hen, die door de gemeente gepensionneerd zijn. De voorzitter merkte op, dat deze per sonen reeds meer uitkeering krijgen. De heer Boasson vroeg; of nu in de volgende vergadering de administratie van de gasfabriek nog niet aan de orde kan komen, hetgeen volgens den burgemeester niet kan, omdat het eindrapport nog; niet is uitgebracht en B. en W.. nog niet kun nen beoordeelen of er een Schuldige is. De heer Boasson meent, dat bet wel kan, gezien hetgeen reeds voor de raadsleden ter visie heeft gelegen. In de1 heden gehouden algemeen)© vergadering van aandeelhouders der alge- meene maatschappij to. beleenen en aam- koopen van met vruchtgebruik en perio diek© uitkeeringen belaste waarden werd de balans ©u winst- en verliesrekening over bet afgeloopen boekjaar goedgekeurd. Als commissarissen werden herkozen de heeren mx. G. W, baron van der Feltz fcn H. Worst en gekozen de heer imr. J. F. van Deinse. Van verschillende zjjden is ons gis teren gevraagd, hos het mogelijk was, dat ondanks den gasloozen Woensdag toch tnkele personen op gas iets hadden kun- feen koken ,'s morgens vroeg en er een winkel' was waar des middags gas brandde. Wij kunnen dit raadsel oplossen. Het ge vaar voor het door ppengela.en kraantjes h i.nendringen van lucht, hetgeen later Oy het weder toelaten in de buizen knal- I gas zou doen ontstaan miet mogelijk zeer ernstige gevolgen, had het noodig gemaakt toch nog eenig gas in de buizen te laten en van dit gas hebben enkelen geprofi teerd, imaar wanneer velen dit zouden hebben willen doen, zou de druk' niet groot genoeg zijn geweest. Men denke dus niet volgenden Woensdag „o er is toch gas", want men zal dan bedrogen uitkomen. Het Middelburgse h Muziek korps. In do Bakkerskamer van het Schuttershof werd gisteren eene algemejeme vergadering gehouden van de Vereeniging ,,Het Middelburgsch Muziekkorps". Door den secretaris, den heer Ei. M. Alberts, werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan het volgende is ontleend. Kon de secretaris in zijn vorig jaar verslag getuigen vain ©en normalen com cerlzomer 1916, in tegenstelling met 1915 en 1914, ditmaal is hem die vo'.doenig niet geschonken. Immers, in den zomer 1917 heeft het muziekkorps naar- buiten weinig kunnen pres eeren, helg' en voort vloeit uit. het feit, dat van gemeenteweg^ geen vuur en licht verstrekt werd van half Januari tot half Juni. E;r kon dus niet gerepeteerd worden, ergo konden in den zomer eok geen concerten worden aangenomen. Dat het tenslotte gelukt is nog enkele goede concerteu to geiven, is enkel en al'een te dankten aan den ijvejr en de toewijding van den directeur pn leden. Terwijl in den zomer 1916 het aantal concerten en matinees weer ges'eigen was tot 34, daalde dit in 1917 tot 17, waar onder 9 Molenwater uitvoeringen. Er werden 54 muziekstukken uitgevoerd en er werden 41 repetities gehouden. Op 31 December 1917 bestond het muziekkorps uit 1 directeur, 1 onder-ka,pelmieester, 33 muzikanten en 1 bode. De opleidingscursus, waarvan de kos ten bestreden worden uit het „Bomme van den Broecke Fonds" blijft aan hare verwachtingen voldoen. In 1917 waren 9 leerlingen op dezen cursus; 4 konden later definitief worden aangesteld bij het korps, terwijl wegens dienstplicht een leerling den cursus moest verlaten. Thans wordt deze weder bezocht door 7 leer lingen. De vorderingen waren dooreen.- genoineln bevredigend, terwijl het gedrag der leerlingen goed was. Op 1 Januari 1917 bedroeg het aantal contribuanten 535 met f 1077 contributies, terwijl die getallen op 1 Januari 1918 501 en f lOiO bedroegen. Aan het einde van het verslag zegt de secretaris biet te verwachten, dat in dezen tijd zich vele nieuwe contribuanten zullen aanmel den, maar hij spreekt den wensch uit, dat de tegenwoordige contribuanten trouw zullen blijven steunen om vooral ook den moed bij de muzikanten er in te houden. Zelfs al mochten er nog eens eenigo zomers komen, waarin micn „weinig waar Voor zijn geld krijgt" de secretaris behoort tot diegenen, die aan dien oorlog nog geen eind zien dan -ziet het be stuur de toekomst nog niet donker in. Als het maar een flink aantal ge.rouwea 'achter zich heeft, ®die voelen dat het Middelburgsch Muziekkorps noode kan worden gemist. Door den penningmeester, den heer A. J. B. Lamhertz, werd de rekening en verantwoording over 1917 overgelegd, welke een eindcijfer aanwijst van f 10300,96; een goed slot over 1916 ad f 118,071/2 en over 1917 fl066,29i/2. De voorzitter, de heer Herman Snij ders bracht dank aan secretaris en pen ningmeester en wees er op, dat de gep meentelijke subsidie dit jaar f250 minder zal bedragen en door de jongs e gasbe sparing, de avondrepetities maar kunnen duren zoolang het dag is. Het bestuur zoekt naar een lokaal met electrisch ltcht. Goes. B en Wi. zullen Maandagochtend 10 uur uitloten 3 obligatiën van f500 .van do g.eldleening ad f34000 (1901 1902), aflossing 1 Juli 1918. '8 Heerenhoek. Door ingelanden van den West Kraaiertpolder weid in de op 22 Mei j.l gehouden vergadering dj rekening over 1917-18 vastgesteld in ontvang op f6446,52 en in uitgaaf op 6173,62x/2. De begrooting voor 1918-19 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f8527,60 en het dijkgeschot bepaald op f 17 per H.A. schotbaar land. Door ingelanden van den Nieuwen West-Kraaiertpolder weid in de op 22 Mei j.l. gehouden vergadering de rekening over 1917-18 vastgesteld in ontvang op f6338,53 en in uitgaaf op f4872,97. De begrooting voor 1918-19 werd vast gesteld in ontvang en uitgaat op f5596,39 en het dijkgeschot bepaald op f9,50 per H.A. schotbaar land en op f8,75 per H.A. schotbaar vroonland. De heer J. J. de Jager werd tot dijkgraaf herbenoemd. Door ingelanden van den Zuid Kraai ertpolder werd in de op 22 Mei 1918 gehouden vergadering de rekening over 1917-18 vastgesteld in ontvang op f 4905,85V2 en in uitgaaf op f3619 01. De begrooting voor 1918-19 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 5366,96y2 en het dijkgeschot voor 1918-19 bepaald op f 12 per H.A. schotbaar land en op f 7,20 per H.A. vroonland. Door ingelanden van den Noord- Kraaiertpolder werd in de op> 22 Mei j.l. gehouden vergadering de rekening over 1917-18 vastgesteld in ontvang op f3726,25 cn in uitgaaf op f: 2978,86. De begrooting voor 1918-19 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f4812,4 en het dijkgeschot bepaald op f 14,50 per H.A. schotbaar land. Driewegen. Dinsdagavond werd in het gemeentehuis alhier definitief opgericht een. Boerenleenbank. Ook deze vergade ring werd, evenals de voorloopige vergade ringen, geleid door dhr. C. de Jager. Het i ledenregister werd gefeekend door 35 le den. Door meerderen is hunne medewer king toegezegd. Tot Bestuursleden werden gekozen: C. de Jager, voorzitter; J- Nieu- wenhuize, vice-voorz.E. Bakker, secre taris; J. Blok en J. Timmerman. En tot plaatsvervangende leden: M. de Dreu en W. Nieuwenhuize. Tot leden der Comm. van Toezicht ber den gekozen: Dr. Folmer, secretaris, C. van Strien, voorzitter, en W. Westveer- Tot kassier werd benoemd de Hoofdonder wijzer van Noort. Wanneer de Koninklijke goedkeuring in de Staatscourant verschijnt treedt de bank in werking. Mogen nog veel andere inwoners van Driewegen en omgeving toetreden tot deze nuttige vereeniging, die voor den kleinen boerenstand vooral een uitnemende zaak is, wat zeker bewezen wordt door do vele dergelijke banken die overal verrijzen. Nisse. In de Woensdag gehouden ge meenteraadsvergadering was de hoofdscho tel het opmaken van den hoofdelijken omslag. Bij de behandeling bleek, dat het belastbaar inkomen niet minder was dan de kapitale som van f190.000. Van ge noemde som zal door de ingezetenen dit jaar 3 pCt. aan H. O. moeten worden be taald. In de Woensdagavond gehouden jaar vergadering van de Groene Kruis-ve.eeni- ging alhier werden de vo'gende zaken afgedaan. De rekening over 1917 weid nagezien en in orde bevonden; de in komsten bedroegen f 185.61 en de uit gaven £93.88. Herkozen werd als voor zitter Ds. Pont en als penningmeester J. Kloosterman. Het salaris van den maga zijnmeestersbode weid vastgesteld op £15. Als zoodanig werd door het bestuur lier- benoemd J. Westslrate. Het ledental be draagt 98. De vergadering werd slecht be zocht. '8 Gravenpolder. In de gehouden vergade ringen van de Ingelanden van de pol ders Middel-Zwake en Ooster-Zwake wer den de rekeningen over 1917-18 goedge keurd en de begroetingen voor 1918-19 vastgesteld. Voor Middel-Zwakë bedroeg de rekening ontvang f 3684,491/2, uitgaaf 13538,191/2-, goed slot f 146,30. De be grooting in ontvang en uitgaaf f 1609,01. Hot dijkgeschot is verhoogd met f2 per H.A. en gebracht op fö.50. Voor Ooster- Zwalke bedroeg de rekening ontvang f 465,85,-uitgaaf 1330,70, goed slot £133,15. De begroeting in ontvang en uitgaaf f 431,21Het dijkgeschot bleef als het vorige jaar f 3.50 per H.A. Kloosterzande. Alhier is 1100 kilo tar we in beslag genomen. St. Maartensdijk. Gisterenmiddag had liet zesjarig zoontje van A. v. d. R. alhier het ongeluk aangereden t'e worden door een paard en rijtuig. Inwendig ge kneusd werd het knaapje opgenomen en in de ouderlijke woning gebracht, waar geneeskundige hulp werd verleend'. Sluiskil. Een vat, dat 25 jaar geleden f25 gekost heeft (en steeds is gebruikt, bracht bij een openbare verknoping' 150 hp. Oostburg. Hier zal op 30 Mei een R.-K. LegsrJag voor Vest-Zeeuwsch-M tand ren gehouden worden. Burgh. In de Dinsdag gehouden verga dering van den gemeenteraad is benoemd tot gemeente-ontvanger, in de plaats van den heer Wi. G. Boot, die tot burgemeester ïs benoemd, de heer G. A. van Zuijen, thans wethouder. Binnenkort ontstaat dus weder eene va cature In den gemeenteraad. Z. N. „HET GROENE KRUIS". Vervolg van het verslag der te Goes gehouden algemeene vergadering van de Prov. Zeeuwsche Ver. Het Groene Kruis. De voorzitter, dr. C. E. Plugige, schetst vervolgens de taak van de wijkverpleeg ster, die den medicus bijstaat en aanvult. Zij moet door a.l haar arbeid een g.unsti- gen invloed op de psyche -van de patiën ten uitoefenen. Goede verpleging lenigt veel smart, maar voorkomt ook menig;e ziekte. De Wijkverpleging kan uitgaan vani Staat, provincie, gieuieente, Groene óf Witte Kruis-, Kerken of particulieren. De overheid dient de wijkverpleging in ieder geval door subsidies b'.v. krachtig te steunen. Spr. wekte de Groene Kruisvereenigin- gen op, om met kracht de wijkverpleging ter hand te nemen. Wat de kósten van een wijkverpleeg ster aangaat, deze beloopen f 1000 a f1200. De verpleegsters toch moeten een onafhankelijk bestaan vinden. De afdee lingen zij in overweging gegeven in com binatie kracht te zoeken. In antwoord op een vraag; van ds. T. Kloek deelt de voorzitter mede, da.t hij de uitwerking' van het vraags.uk wenscliit over te laten aan de genoemde commis sie van onderzoek, die een uitgebreid! rapport zou kunnen opmaken, dat in een buitengewone alg. vergadering -kan .wor den behandeld. Ds. Kloek vraagt of het niet beter is de wijkverpleging over te laten aan het initiatief van de afd. Te Oudelande zal met wat goeden wil de zaak spoedig haar beslag krijgen. Reeds zijn belangrijke toe lagen toegekend. Dhr. Buys Ballot zegt, dat ook te Veere en Vrouwepolder de wijkverpleging voor bereid wordt, ofschoon 'daar nog; niet alle kosten gedekt kunnen worden. Dhr. Hemmekam van Vlissingen wijst op de wenschelijkhei'd van combinatie van de betrekkingen van wijkverpleegster en enquêtrice voor de T. B. C. De afgevaardigde van 's-Gravenpolder zegt, dat de arbeid der wijkverpleegster zeer gewaardeerd wordt in de drie ge meenten, hetgeen ook bleek uit dfi ver hoogde bijdragen. De voorzitter zegt, dat alleen „erkende" Vereenigingen toelagen kriigen voor T. B. C. bestrijding. Dhr. Meulenberg meent, dat f50 uit getrokken voor de commissie voor on derzoek, veel te giering is. Bovendien acht hij het ongiewenscht, die kosten te be steden in dezen tijd, nu er zoo weinig verpleegsters disponibel zijn. Spr. wil cle zaak maar aan de afdeelingen overlaten. Bij combinatie van drie G. K. Vereeni gingen is veel te bereiken, als er maar goed gewerkt wordt. Het is z. i. ook beter eerst subsidie te vragen, als de z'aaij ter hand genomen wordt. De afg. van Krabbendijke adviseert, dat de Prov. Ver. in principe over de zaak besliase, opdat de wijkverpleging geza menlijk ter hand genomen kan worden. Hij verwacht daartoe veel goeds van de te benoemen commissie. De afg. van Seroosfcerke (Sch.) zegt, dat in zij'n omgeving niet voldoende bij dragen zijn te vinden, en wensclit, dat de Prov. Z. Ver. de zaak ter hand neemt Dhr. Meulenberg (Oudelande) wijst er nog eens op, hoe gemakkelijk de finan ciën bij elkaar te 'krijgen Zijn. Als de zaak maar rijp is. "Spr. meent, dat. men toch niet. dadelijk den meest idealen toe- Stand bereikt. Een ander afgevaardigde dhr. van Herp (Grijpskerke) sLett voor de zaak door de afd. te doen overwegen. Na een jaar zou den de afd. kunnen rapporteeren over haar bevindingen, opdat men dan kan zien, wat gedaan dient te worden. .Z i. i9 thans de zaak te jong, Ds. Wijngaarden (Waarde) vindt het juist zoo goed, dat alle vragen, die er rijzen, door de commissie van onder zoek onder het oog worden gezien. Dit behoeft den arbeid der afd. niet tegen te houden. Dhr. Versluy's (St. Laurens) sluit zich hierbij aan. Hij wil slechts een commis sie van advies. Dhr. van Herp heeft dit ook bedoeld. Dhr. Meulenberg blijft betwijfelen, of de zaak thans rij'p is voor hervorming. De afgev. van Ellewoutsdijk verwacht nuttige adviezen van de commissie vart advies. Ellewoutsdijk dreig't als een wees kind behandeld te worden, en door de andere afd. dreigt de arbeid versnipperd te worden, als- de commissie niet spoe dig met haar voorlichting komt. De voorzitter zegt, dat men niet alleen met rijke gemeenten, maar ook met de arme dient te rekenen. Met het. oog1 daar op is subsidiëering! vanwege de Provin cie gewenscht. Het ware nu goed een kleine commissie te benoemen, van niet, meer dan 3 hervorragende mannen. Laat o'nis niet wachten tot er verpleegsters zijn, maar reeds dadelijk ons gereed ma ken. Na den oorlog, hopen wij' voldoende verpleegsters te krijgen. De commissie moet een algemeene leidraad geven, waar mede de afd. haar voordeel kannen doen. Ook met het o.og' op het aan te vragen subsidie is het gewenscht, dat wij' met een uitgewerkt rapport komen. Er wordt op gewezen, dat de com missie spoed moet betrachten. Dhr. Meulenberg vreest, dat alle afd. „hulpbehoevend" Zullen zijn, als er sub sidie toegekend wordt. Het bestuursvoorstel (tot het benoemen van een commissie van onderzoek inzake volledige wijkverpleging) wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Het hoofdbestuur Zal deze commissie benoemen. Het volgende voorstel is De algemeene vergadering machtige het hoofdbestuur tot het aanvragen van sub sidie bij de Prov. Staten van Zeeland. Dit wordt z. h. s. aangenomen. Dhr. Ittmann stelt voor ook subsidie te vragen met. het oog op de central© magiazij'nen. Ook dit motief zal het hoofdbestuur aanvoeren tot het verkregen van subsidie. Het laatste voorstel van heL hoofdbe stuur luidt aldus: ij Aan vijf aangesloten afdeelingen, welk© Vóór 1 Augustus e.k. tot het Hoofdbestuur het verzoek richten, subsidie te ontvan gen, teneinde op een der afdeelingsver- gaderingen een spreker te doen optre den, worde deze tegemoetkoming verleend tot een bedrag van f 10 per afdeeling. Ingeval er meer aanvragen worden ge daan, beslis se liet lot, welke afdeelingen voor deze subsidie in aanmerking komen, terwijl de uitslag vóór 1 November aan belanghebbenden wordt bericht. Het wordt na korte discussie z. h. s. aangenomen. Dhr. Iltmann stelt voor een actie te voeren lot instelling van een Prov. keu ringsdienst op de levensmiddelen. Men be taalt vaak veel te veel gerekend naar de kwaliteit van de waren. Deze zaak is zeer örgent. De Prov. Staten zullen deze zaak zeker ter wille zijn, waar ze van zoo groot- belang is voor de volks gezondheid. De voorzitter wil een motie opmaken, welke ter kennis gebracht worde van de autoriteiten, opdat deze zaak zoo spoedig mogelijk ter hand genomen wordt. Dr. Ittmann stelt een motie voor, welke van verschillende zijden wordt gesteund en als volgt luidt: „De algemeene vergadering van de Prov- Zeeuwsche Vereeniging Het Groene Kruis, bijeen te Goes op 22 Mei 1918, spreekt de noodzakelijkheid uit, dat het hoofdbe stuur ter kennis brengt van de Prov- Staten, dat in deze provincie zoo spoe dig mogelijk een keuringsdienst op de levensmiddelen worde ingesteld, gezien de vele vervalschingen, waarvan de bevolking den schadelijken invloed ondervindt." Deze motie werd z. h. s. aangenomen. De geheele begrooting wordt nog even in behandeling genomen. Dhr. Hemmekamd ringt er op aan, dat de post onvoorziene uitgaven inde begrooting liooger gesteld wordt dan £4.35. De voor zitter bestrijdt dit echter. De begrooting wordt daarop z. h. s. aangenomen. Dhr. Hemmekam brengt hulde aan hel hoofdbestuur voor zijn doorwrochten ar beid. (Algemeen applaus). De voorzitter dankt voor zijn vriende lijke woorden en de algemeene instem ming. De afgev. van 's Gravenpolder wil te Heinkenszand een brancard stationneeren. De voorzitter zegt, dat dit een zaak van later orde is. Dhr. v. Herp wekt op de vergaderingen der afd. aantrekkelijker te maken door liet vertoonen van lantarenplaatjes. In antwoord pp een vraag van den afgev- uit Ellewoutsdijk, zegt de voorzitter, dat ijs bijkans niet te verkrijgen is. Hierop wordt de vergadering gesloten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ameide A. F. P. Pop t# Middelharnis; te Zegveld, te Schoon hoven en te Olterloo H. J. v. Schuppen, cand. te Veenendaal. Bedankt voor Giessen Oudekerk door P. W. P. Ooms te Zijderveld; voor Giessendam door O. J. v. Rootselaar te Bergschenhoek. Gerei Keikan. Beroepen te Enschede G. v. d. Zanden te Renkum; te Naarden J. R. Goris cand. te Zevenbergen. Benoemd tot leeraar aan de II. B. S. te Harlingen, de heer J. Gootjes, thans leeraar aan de R- H. B. S. te Zierikzee. (Z. N.) Benoemd tot hoofd van een school voor zwakkelingen to Rotterdam de lieer A. Willeboer, vroeger onderwijzer Ie Zie rik zee De heer H. Va.rel te Vlissingen is benoemd tot onderwijzer aan de Chris telijke school te Westkapelle. (M. Ct.) Tot onderwijzer aan de christelijke school te Sluiskil is benoemd mej. jac- Ploos van Am stel, aldaar. Benoemd tot rector aan het gem. gymnasium te Haarlem *tr. Th. Dokkum, reel or te Middelburg. Naar aanleiding van de jongste be noemingen aan de V. U. schrijft De Rot terdammer: Dr. Aart Arnout van Schelven, ©en zoon van Ds. B. van Schejlven te Am sterdam, neef en „oomzegger" van jhr. A. A. v. Teyilingen, lid van den Raad van Middelburg', weid. 11 November 1830 te Haarlem geboren. Na liet. Geref. Gym nasium te Amsterdam afgeloopen te heb ben, studeerde hij aan de Vrije Univer siteit aldaar. Op 18 December 1909 pro moveerde hij tot Doctor in cle God'gie- ieerdheid op kerkhistorische dissertatie over: „De Nederduits che Vluchtelingen kerken der 16e eeuw in Engeland en Duitschland in hun be'teekenis voor do Reformatie in (de Nederlanden". Op ,27 Juni 1908 weid Dr. van Schelven be vestigd pis Dienaar des Woords bij .de Geref. Kerk van Maarssen, wier eerste predikant hij was. Deze standplaats ver wisselde hij 17 Mei 1914 met Vlissingen. Hij "bleef de historische studiën getrouw, getuige verscheidene bijdragen van zijn hand in het „Ned. Archief voor Kerk geschiedenis". „Stemmen des TijdS"' en het „Geref. '{Thteol. Tijdschrift" en zijn voordracht in het Historisch Genootschap (dat hem tot lid benoemde) over: „Do oorsprong van liet gewapend verzet tegen Spanje". Als zijn pennevruchten zagpn verder njotg het licht: „De beweiking eener piëtistisch igetinte Gemeente," en „Het Zeeuwsch Mysticisme" en ©en tijd lede „Het 'Raadsel aanvaard". Ook uit het pasverschienen Rapport van de clas sis Middelburg der Geref. Kerken om trent de bekende kwestie-Ds. L. Netelen bos blijkt zjijn historische zin. Voorts is hij medewerker aan 'liet Bibliografisch Woordenboek, waarin de bewerking! d'er Nederlanders uit de 16e en 17e eeuw hem is opgedragen. De heer J. Wille is 8 April te Kou dekerk a,. d. Rijn geboren. Hij bezocht de Chr. M-U.L.O.-SchooI van den heer J. B. Meijnen te Leiden en van 1894 1900 het Stedelijk Gymnasium aldaar. Daarna studeerde hij pan de'.Rijksuniver siteit te Leiden in dé Ned. Letteren en had er de professoren Verdam, Kalf, Uhlenbeek en Blok tot leermeesters. Na dat hij zijn candidaatsexamen had afge legd, wercl hij' leeraar aan het Marnix-Gym- nasium te Rotterdam. Deze betrekking le;gde hij weer neer om zijn studie voort te zetten. Hij deed zijn doctoraal examen erj. werd spoedig daarna leeraar aan het Chr. Gymnasium te 's-Gravenliage. Zijn drukke leeraarsaibeid onthield hem tot heden den noodiigen tijd van voorberei ding! voor zijh promotie. In het maand blad „Stemmen des Tijds" schreef de heer Wille over „Het houten Boek" cn over pamfletten uit den tijd van 1813. Hij had in de examen-commissie voor candidaat-notarissen zitting. Door de benoemingen van Dr. A. Gos- linga, Dr. A. A. van Schelven en Drs. J. Wille is het nu mogelijk geworden, dat men aan de Vrije Universiteit voor het doctoraat in de Ned. Letteren kanl studeeren. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2