Uit ProvinciQ Kerknieuws, Ónderwljs. Predikbeurten. Semepgd Niftuws Rechtszaken, Staatkundig Geref. Part ij. Van „staatkundig Gereformeerde" zijde schrijft men ons: De „Staatkundig Geref. Partij" heeft haar vertakkingen over 't geheele land. Met de anti-rev. kan ze niet mee, hoofd zakelijk om de sociale wetgeving die daar toegejuicht wordt. Ze is tegen de verze keringswetten, èn omdat ze 't verzekeren in strijd acht met de voorzienigihead Gods, èn omdat zij den Staat 't recht betwist tot verzekeren te dwingen. Nog zuchten we onder den vaccinedwang, en zullen we nu medewerken aan 't opleggen van een tweede juk? ,Dat nooit. We gaan onzen eigen weg, daartoe gedwongen. Twee candidaten stelden we in 10 kieskringen: te weten: B. Lee mans van Vriezenveen en P. Gij ze van Rotterdam. Volgende week Donderdag hoopt mr. J. A. de Wilde te Terneuzen en Vrijdag te Zaamslag voor de kiezers op te treilen. In de eerste helft van Juli Zal. R. V. in Zeeuwsch-Vlaanderen W;. I). een; zomerfeest van de Chr. Jongel. Vereeni- gingen plaats hebben. De luitenant ter zee 1ste klasse A L. Boeser, chef van het torpedoatelier te Hellevoetsluis, zal met 1 Juli worden ver vangen door den luitenant ter zee tweede klasse L. J. van Róssem, thans dienende aan boord van Hr. Ms. G 13 te Vlis- singen. Uit een onzer dorpen zond men aan de geïnterneerden bij Alkmaar een brief kaart met het volgende: Uit de krant zagen we, dat ge niet erg tevreden zijt met uw rantsoen. Maar wij krijgen geen hooger broodrantsoen. En vleesch.we hebben het in weken niet op tafel gehad, daar de slagers niet mogen slachten. Van eenheidsworst heb ben we wel gelezen, maar.ze nog niet gezien. Wel lazen we, dat de be reiding van eenheidsworst zal worden ge staakt. En boter, margarine en vet? Er zijn hier menschen, die de aardappelen uit het water en brood droog moeten eten. Middelburg. B. en W. maken bekend, dat naar aanleiding van de vele bij hen ingekomen bezwaren tegen liet voortaan op Woensdag tusschen 5 uur v.m. en 8Va uur n.m. stopzetten van de gasverstrek- king, zij bereid zijn, om te trachten aan die bezwaren tegemoet tegemoet te ko men en als proef voor a.s. Woensdag 22 Mei a.s., hun besluit van 14 Mei 1918 op de volgende wijze te wijzigen: „op Woensdag van elke week, te be ginnen met Woensdag 22 Mei a.s., zal Vanaf 5 uur v.m. tot 11 uur v.m. en Van 12 uur 's middags tot 8x/2 uur n.m. geen gas door de gasfabriek worden ge leverd". De Directeur van het Gemeentelijk Distributiebureau verzoekt Winkeliers, die over het volgende tijdvak van 14 dagen goedkoope kaas 20 plus wenschen tever- koopen, hiervan schriftelijk opgave te doen met vermelding van de verlangde hoeveelheid vóór Donderdag 23 Mei e.k. 4 uur. --Te Middelburg heeft heden een zeer bijzondere uitzetting uit een woning plaats gehad. Een groot buis was door den eigenaar verkocht en door den nieuwen eigenaar verhuurd aan iemand, die pas te Middelburg kwam wonen. Nu was het nog van de militaire Overheid op het huis gevallen en was aangezegd, dat het huis voor een militair doeleinde zou wor den in gebruik genomen- Naar verluidt was dat bekend voor de huur gesloten werd. Aan den "huurder werd bij deur waarders exploit gelast het huis voor Zaterdag te verlaten, maar hij weigerde, met gevolg, dat Zaterdagmorgen een kar pitein en een inspecteur van politie ver schenen, en door enkele militairen werd aangevangen met het op straat zetten der meubelen. De huurder heeft zich i.oen in het onvermijdelijke geschikt en zijne eigendommen laten wegbrengen. Deeierenschaarschte De po litie te Middelburg heeft op last van den burgemeester een groot aantal eieren in beslag genomen, die aldaar werden op kocht om naar elders te worden ver voerd.. De eieren worden voor de con sumptie te Middelburg bestemd. Te Middelburg gaat de politie steeds voort met het opsporen van frauduleus ingevoerd vleesch en het constateeren van overtredingen van het slachtverbod. Goes. De Schouw over wegen, slooten, enz. zal Vrijdag 24 Mei aanvangen. Bij gunstig weder hoopt „Euphonia" a. s. Dinsdagavond (Pinksteren 3j haar eerste volksconcert te geven in de tent op de Groote Markt. Hedenmorgen is op de hoeve van den heer Dekker bij de z.g. Kaxnemelks- put een Duitsche gummiballon gevonden. Deze ballon, welke een groote waaide vertegenwoordigde, was niet meer voor zien van een aanhangsel. Blijkens opschrift in de Duitsche taal worden bij inlevering van de deelen ver schillende bedragen uitgeloofd. Vanwege de militaire overheid is de ballon in beslag genomen. Kapelle, Tot controleur voor de cul tuurcommissie is .benoemd de heer B. de Klerk alhier. Kapelle. Een zoontje van dhr. van Wil ligen had het ongeluk spelenderwijs een houtje in één zijner oogen te krijgen, zoodat hij zich onder behandeling bege ven moest naar Middelburg. De kersenoogst zal dezen zomer zeer miniem zijn, niet alleen dat er geen vroege zijn, ook de late soorten hebben zoodanig door de vorst geleden, dat dit heerlijke fruit zeer schaarsch zal zijn- Voor vele menschen is dit een groote schadepost, niet alleen voor de eigenaars van de boomgaarden, maar ook voor de kersenboeren, plukkers, enz. (N. Z. C.) lerseke. In de gisterenavond gehouden vergadering der Chr.-Hist. Kiesvereeniging trad als spreker op de heer Tilanus. Spre ker was gevraagd de verschilpunten te behandelen 'tusschen antirevolutionair en christeL-historisch. Spreker stelt liever op den voorgrond wat vereenigt, dan wat scheidt.. De kwestie zit in de geschie- nis en daar zijn aan te halen: verschil i van gevoelen omtrent 't leiderschap van één persoon, kwestie kieswet-Tak en de vraag of dr. Kuyper gelijk heeft met zijn Calvinistische ideeën over staatsleer. In hot debat dat volgde was dhr. Jan sen zoo vrij om met den spreker van gedachten te verschillen en meende, dat spreker de punten van scheiding wat een zijdig had beticht. Ds. Boer stelde in het licht, dat deze avond juist getuigde, dat de Chr.-Hist. kiesvereeniging van lerseke geen bijspan- wagen der anti rev. partij is en was. De heer Oom en de heer Bom ver schilden ook op enkele punten met spre ker. Terwijl ten slotte de heer Willemsen spreker dankte voor de objectieve wijze van behandelen der verschilpunten en voor de waardeerende woorden die spre ker over had voor de antirev. leiders. Dhr. Willemsen betreurde, dat scheiding tusschen de partijen gekomen is, maar nu zij er eenmaal is en zoolang zij nog bestaat moet gemaakt worden, dat beide partijen groot en krachtig zijn. Be heer Tilanus dankte de sprekers voor hun vragen en inzonderheid dhr. Willemsen! De vergadering die matig be zocht was werd geleid door den voorzit ter L. van Es en geopend met gebed door Ds. Boer en gesloten door den beer Tilanus. Waarde. In de Vrijdagnamiddag gehou den gemeenteraadszitting weid in de be grooting de gemeentedienst 1917 af- en overgeschreven en gewijzigd. Een voor dracht voor zetter werd opgemaakt waar op werden geplaatst de heereu no. 1, M. de Looze, no. 2, A. Dees. Het kohier v. d. Hoofdelijken Omslag over 1918 werd vastgesteld tol een be drag van f 6804.66. Colijnsplaat. Gisteren vergaderden de ingelanden van den Oud-Noordbeveland- polder ter gewone jaarlijksche vergadering. Tegenwoordig waren 22 van do 44 inge landen. De rekening over het afgeloopen dienstjaar bedroeg aan ontvangsten f 82530,12, uitgaven f 67741.24, batig saldo f 14788.88. Voor de verkiezing dijkgraaf (aftr. dhr. A. J. Ridder) werden op de aanbevelingslijst geplaatst de heeren A. J. Ridder, I. P. v. d. Woele en M. v. d. Weele. Als gezworene aftredend dhr. G. N. C. Israël kwamen op de lijst de heeren G. N. C. Israël, J. F. Dees en M. v. d. Weele. De duurtetoeslag van den waterb. ambtenaar werd verhoogd van f100 tot f200, de tegemoetkoming onderhoud fiets evenzoo van f 15 op f 30. Begrooting 19181999 totaal f81401.825, onvoorzien f 13.888.87. Dijkgeschot bleef op f30 per H.A., voor vroon- en vrijlan den f 15. Souburg. Gedurende de week van 20 tot en met 26 Mei a.s. verkrijgbaar op bon: 10: 3 K.G. erwten. 19: 2 H.G. erwten. 19: 1 H.G. bak- en braadvet. 17 (rijstbon): lVa H.G. kaas. 12: 1 H.G. gort. Koudekerks. Benoemd tot gemeente veldwachter te Renkum (Gld.) de heer S. de Beer, "thans in gelijke betrekking alhier. (M. Ct.) Staven isse. Dg Coöperatieve Room boterfabriek „De Koe", van welke reeds vóór meer dan twee maanden tot tijde lijke stopzetting was besloten, maar welke gedurende dien tijd nog heeft gewerkt, zal heden na afloop der werkzaamheden voor onbepaalden tijd worden stopgezet. Stuit. Woensdagavond zijn twee bom men gevallen in een weiland onder St. Anna' ter Muiden, gem. Sluis. Eerst den volgenden avond werd dit ontdekt. Sluiskil. Hier is een Chr.-Hist. Kies vereeniging opgericht. Bestuursleden zijn: L. Dek, voorz., F. Dekker Fz., secr., J. G. de Meijer, W. Vermeulen en P. Plans- son. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosthuizen Th. J. J. Spaar garen te Oterleek; te Maassluis H. P. Fortgens te Lage Zwaluwe. Aangenomen naar Ter Aar en bedankt voor Den Ham en Sint Maartensdijk (toez.) door A. C. Enkelaar te Jaarsveld. Op 28 dezer zal het 25 jaar gele den zijn dat Ds. Callenbach thans te Rot terdam, tot de evangeliebediening werd toegelaten en te lerseke in zijn ambt bevestigd werd. Te Rotterdam heeft zich een comité gevormd met het doel den jubilaris als dan een huldeblijk aan te bieden. Ook te lerseke zal den vrienden van hem gelegenheid geschonken worden daaraan mede te werken. (K. Ct.) Verschenen is het verslag van de Confessioneele vereeniging over 1917. De verslaggever herinnert aan dc alge- meene vergadering, waarop besloten werd bij de Synode aan te dringen, niet op den modus vivéndi, maar op herstel der classicale vergaderingen. Helaas, resultaat heeft dat pogen niet gehad. De evangelisa- tiearbeid te Voorne en Putten, Surhuister- voensterheide, Twijzelerheide, Bolsward, Deinum, en te Boskoop ging regelmatig voort. Een nieuwe afdeeling werd gesticht te Steenwijk. De Christelijke school te Domburg had nog al heel wat mutaties onder het personeel. Ds. Koldewijn regelt de zaken als voorzitter van do Commissie van Bijstand voor die school. De Vereeniging voor Chr. Voorbe reidend Hooger Onderwijs doorleeft zware tijden met haar beide gymnasia te Utrecht en te 's Gravenhage, de Vereeniging tot vestiging van bijzondere Leerstoelen liet weinig van zich hooren. De provinciale commissie in Zeeland (ondervond in sterke mate de moeilijkheden Van den tijd, zoodat er weinig vergaderd is. De afdeelingen Kortgene en Ovezande- Driewegen konden regelmatig voortgaan. De provinciale 'commissie in Zeeland heeft als bestuur: Ds. L. B. Tjebbes, Ds. G. J. Koldewijn, Ds. J. F. Lijsen, Ds. W. G. Krijkamp en K. Brants. Afdeelingen zijn er te Aagtekerke, Dom burg, Kortgene, Middelburg, Oostkapelle, Ovezande en Zoutelande. Verspreid wo nen 10 leden. Geref. Kerken. Beroepen te Langeslag J. R. Goris, cand. te Zevenbergen. Den 18 Juni a.s. hoopt ds. A. D. C. Kok te Warffum tó herdenkeln, dat hij vóór 25 jaar 'te Helvoet in het predik- (aimbt bevestigd werd. Van 3 Nov. 1912 j(ot 2,3 Jan. 1916 was Z.Eerw. predikant •te Scharendijte. In de Zaterdag 11 Mei gehouden vergadering van de Commissie van Bei- stuur over da Schoolondenvijzers-Weidu- wenbeursin Zeeland werd door den pen- ningm. rekening en verantwoording ge daan van zijn gehouden beheer over 1917, waaruit bleek, dat de ontvangsten ■f 2795.90 en de uitgaven f 2768.66 bei- droegen, zoodat er een batig saldo is van £27.24. Hot aantal leden bed'roeg 43 en dat der weduwen 27. De begrooting voor 1918 werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f2701.49, waaronder f51.25 subsidie uit de provin ciale fondsen. Het aantal leden bedraagt thans 45 eh datder weduwen 26. Het dagelijksch bestuur bestaatthans uit de heeren F. S. Eringa, voorzitter, K. Brants, vice-voorzitter en A. A. C. de Mol, secretaris, terwijl de ove rige leden van het Rijksschooltoezicht in de provincie met de twee eerstgenoemde heeren samen een Commissie van Bestuur vormen. Verder staan, wegens de in 1916 plaats gehad hebbende reglementswijzi ging, de 'heeren Wi. A. de Blaey te Hans- weert, en M. Dieleman te Westkapelle, uit en door de leden als zoodanig'get- fcozen, als commissie van advies het bestuur bij. Lager onderwijs te Middel burg. In druk is verschenen het jaar verslag, over 1917 van de plaatselijke con> missie op de lagere scholen te Middel burg. i In het algeméén overzicht wordt me degedeeld, da.t het College van B. ear W. (in een schrijven va,n 26 April be richtte, da,t zij' met groote belangstelling kennis genomen hadden van een schrijven der Commissie, inzake de oprichting van een M. U. L. O .-school; dat de daaraan ver bonden kosten, tengevolge der tijdsomstaiv digheden abnormaal hoog zijn en dat zij daarom', ook met het oog op de gemeente- financiën, het verstandig achtten, daartoe eerst op het geschikte oogenblik over te gaan. B. en Wi. geven daarbij de verzekering, dat zij niet zullen nalaten met voorstellén bij den Raad te komen, zoo dra de om standigheden dit maar- eenigszins moge lijk maken. Moge dit ten spoedigste bet- waarheid kunnen worden, zoo schrijft de Commissie. 1 In het (aantal scholen kwanr geen ver andering. De openbare scholen telden op 31 Dec. 1917 778 M. ern 732 vr. leerlin gen (tegen 788 en 750 op 31 Dec. van 't vorig jaar). De bijzondere scholen had- djen samen aan het eind van het ver slagjaar 559 nu. én 536 vr. leerlingen (tegen 590 en 543 vorig jaar). De cursus 1916-t-1917 van het herhar lingsonderwijs eindigde met 101 leerlin gen, n.l. 41 jongens en 60 meisjes. Bij het begin der lessen op 3 Dec. '17 beliep het aantal' leerlingen der drie klassen gezamenlijk 97, nl. 34 jongens en 56 meisjes. De lessen in boekhouden wer den op 31 Dec. gevolgd door 5 leerlingen der 2e klasse en 8 der 3de klasse. Ook aan de 'meisjes in de 3e klasse wordt sinds 1 Sept. les gegeven in de beginse len van het boekhauden. Verschenen is het 26ste jaarverslag van de Vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs over 1917. De secretaris Ds. J. J. v. Noort spreekt van zegen, zorgen en dank. Het memoreeit het afsterven van Pa re] uit Leeuwen eh Gips uit Dordt; de gouden feesten te Menaldum, Emmen en Schraard; de opening van scholen te Aals meer, Paesens, Nijega en Elshuizen en de aansluiting van scholen te Heemstede, Welsrijp en Nederhorst den Berg. Bij de vereeniging zijn aangesloten 218 scholen met 39.253 leerlingen en 1100 onderwijzers. <- Het Maandblad kon geregeld verschij nen; de inspectie mocht ongestoord en met vrucht haar moeilijk werk doen; als 'opvolger van wijlen den heer J. Goedbloed trad op Mr. A. Baron Mackay, een oude bekende uit het tijdvak 19061910- De Commissie van beroep had niets te doen; Dr. Kromsigt werd vervangen door Ds. Posthumus Meyes van den Haag. De Oranje-collecte bedraagt f 100 min der dan in 1916 geen opwekkend re sultaat; de kweekscholen spreken alle van rijken zegen, de verslagen zijn opgewekt gestemd. Voor het na-examen hadden zich slechts 8 candidaten aangemeld; de examencom missie is maar matig tevreden; het hulp fonds heeft goed werk mogen doen; de "gevraagde premie bedroeg slechts 0.73 pCt.terwijl 22 scholen geholpen konden worden met een totaal bedrag van f2330.01. Van de afdeelingen jubileerde Amster» dam (25-jarig bestaan); werd den Haag opgewekt en tot bloei gebracht; bleef Rot terdam doof en dood; hoopt Zaandam op een goede toekomst en zucht Zwolle al dankende onder zware lasten. Ds. Van Noort eindigt met: de hand er aan, den ploeg er door en het zaad er in- Hooger onderwijs. De Theo logische Schooldag zal Donderdag 20 Juni a.s. te Kampen gehouden worden. Aan den avond van den 19en Juni zal er eene ure des gebed,s gehouden worden, waarin hoopt voor te gaan Ds. C. W. C. Ploos van Amstel, te Delft. Den volgenden dag zal in de morgen vergadering na een openingswoord van den rector, Prof. Dr. H. Bouwman, wor den gesproken door Prof. Dr. F. Hoek stra over het onderwerp: „De tegen woordige critiek op onze preeken". In de middagvergadering zullen als spre kers optreden: Dr. J. G. Scheurer, van Ermelo; Ds. J. Waterink, van Zutfen en Ds. D. van Dijk, van Uithuizen. Geslaagd voor het na-acte-examen Chr. Nat Schoolond. de heer P. van Es te Terneuzen. Benoemd tot. onderwijzeres aan de Chr. School te Spui onder Axel, mejuf frouw N. Koelmans te Terneuzen. Het voortgezet onderzoek van On ze Vacatures naar het aantal overcom plete leerkrachten bijl het Christelijk on derwijs heeft de volgende uitkomst: Van hen, die de akte 77a in 1917 of eerder hebben behaald zijn er 40, die nog steeds, vruchteloos naar een betrekking bij hét Chr. ouderwijs uitzien; 23, die wel een betrekking hebben, doch minder dan het wettelijk minimum verdienen; 49, die een tijdelijke betrekking moesten aanvaarden, 34, die gemobiliseerd zijn en daarbij hun betrekking hebben behouden, m. a. w. ver lof hebben; 95, die gemobiliseerd zijn en idaarbij hun betrekking hlehben ver loren, m. a. w. ontslag gekregen hebben. Bij een oongenblikkelijke dejnobilisatie zou dus volgens deze opgaven het aantal overcomplete leerkrachten 125 bedragen, terwijl ongeveer "25 onderwijzers of on derwijzeressen een salaris beneden bet minimum ontvangen. Aan de 's-Hertogenb. Ct. wordt ge meld: Het Jigt in de bedoeling van de twee grootste onder wijzersorganisa ties in ons land, den Bond van Ned. Onderwijzers en het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, gezamenlijk en in vereeniging met ande re zpsteivereenigingen een plan samen te stellen, waarbij' alle gemeenten zullen geboycot worden, 'die naar hun oordeel geen voldoende salarisregeling willen vast stellen. Er zal dan een fonds komen, waaruit eventueel benadeelde sollicitan ten worden bezoldigjd. Ned. Herv. Kerk. 19 en 20 Mei, Pinksteren. Goes, 9.30 u. ds. Steinz, 2 11. ds. Hom burg, bed. H. D„ Maandag 9.30 u. ds. de Vries, coll. uitw. zending. Wemeldinge, Mnd. 10.30 u. ds. Drost. Geneesmiddelen. "Wij wijzen onzen lezers op de in dit nummer voorkomende annonce over de als deugdelijk bekend staande geneesmidd|er len 'der Pharmaceutische Fabriek A. Mijn- hardt, Zeist. "l-n. i». i|)CTCT»»m. De 44e Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal op 22 Augustus 1918 worden gehouden te Groningen. Maaiers en hooiers krijgen in de maand Juni een extra-rantsoen peulvruchten' van 3/4 kilo per week en inplaats van gort een extra-rantsoen boek- weitmeel van H/2 kilo per 4 weken. In den Haag zijn de in Harderwijk geïnterneerde Belgische generaal Collard en Owalt uit Antwerpen door gasverstik- king van het leven beroofd gevonden. Gisternamiddag is te Gouda de schil der Vergeer, die per fiets naar zijn werk reed, door den bliksem getroffen en ge dood. Hirj laat een vrouw met twee kin deren na. Te Heerlen is de rijksambtenaar R- in voorloopige bewaring gesteld onder ver denking, dat hij met smokkelaars gemeene zaak maakte. Te Bergen (N.-H.) wordt aan den Meerweg een aantal nieuwe villa's ge bouwd, waarvan er één het uiterlijk heeft vaneen stoomboot. Een held. Jacobus Justinus Meye- rink, die in het Australische leger diende I in October 1917, is aan hét front in Frankrijk gesneuveld. Zoo luidde een ad vertentie in de „Opr. Haarl. Ct." naar aanleiding waarvan in dit blad geschre ven wordt In October 1917 kwam van het West front de eerste droeve tijding, dat de jonge dappere Hollander vermist werd, maar er bleef nog hoop, één lichtstraaltje, misschien was hij in gevangenschap ge raakt, misschienje kondt nooit weten. Doch de weken en maanden vervlogen zonder dat er eenig nader bericht kwam. Tusschen ljpop en vrees leefde men te Haarlem voort, al Werd ook met het verstrijken van don tijd de hoop flauwer en de vrees grooter, totdat nu dezer dagen de droeve zekerheid kwam: Jus' Meyerink is gesneuveld. Als een held heeft hij in het Britsche leger gestreden; als een held is hij op het slagveld in Noord-Frankrijk gestorven. Voor betoon de dapperheid verwierf de 21-jarige Hol lander de Engelsche oorlogsmédaille, toen hij, alleen in een loopgraaf gebleven, een mitrailleurstelling tegen een aanval der Duitschers behield, hij welken ongelijken strijd hij ernstig werd gewond. Maar nauwelijks was hij van die won den in een hospitaal in Engeland weer hersteld, of de flinke Hollander keerde 'weer naar het front terug, om.nim mer weer te keeren. In October 1917 werd hij vermist; in Februari 1918 bij het doorzoeken van een terrein, waar men sinds October niet meer geweest was, vond men het lijk van den Hollandschen held, die door op hem bevonden brieven werd herkend. Z'n kameraden hebben hem op diezelfde plaats, in vreemden bodem, ver van het ouderlijk huis, de laatste eer bewezen. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was die tegen P. B. en J. L. uit Goes, bekende recidivisten, tegen wie wegens diefstal van schapen uit een weide 4 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest gevorderd werd. Tegen dezelfde mannen werd ver volgens nog eens twee maanden geëischt wegens diefstal van lood. Wegéns diefstal van een rijwiel ten nadeele van B. van de Vrie uit 'si-Heer Abtskerke, welk rijwiel op het erf van; J. Schippers te Kloetiuge stond, werd tegen K. uit Bergen op .Zoom, die reci divist is, 5 maanden met aftrek van het voorarrest gevorderd. Vervolgens stonden terechht J. en de 14-jarige A. B. uit Goes, beklaagd van! diefstal van ijzer, dat toebehoorde aan den Wilhelminapokler. Beklaagden zeiden, dat zijl het gevonden hebben in een put, in den Wilhelmiiïapolder. Door de getuigen werd dit alsl onwaar schijnlijk aangemerkt, het ijker is van een pomp afkomstig'. De eisch luidde tegen D. 2 maanden voorwaardelijk, met .3 jaar proeftijd en tegen B. f25 boete of een maand tucht school. De raadsman van B. mr. Zaaijer, be pleitte, dat beklaagde door D'. is over gehaald en misleid en vroeg B.'s vrij spraak. Wegens het doen vermalen of althans ter vermaling1 .mede te geven van 7 K.G. wintertarwe oogst 1917, stond terecht de 79-jarige L. J. uit Koudekerke. De ver dediger mr. Groot vroeg direct nietig ver klaring der dagvaarding wegens een on duidelijkheid" daarin. De officier bestreed dit. De rechtbank besliste, 11a daarover in raadkamer je hebben beraadslaagd; dat de dagvaarding nietig was'. Voortgezet werd de zaak tegen A. v. K. te Schore, verdacht van diefstal van aardappelen uit een kuil. De eisch luidde twee maanden gevan genisstraf. Bekl. is vroeger reeds tot vier maanden voorwaardelijk veroordeeld. Voortgezet werd de zaak tegen W. J„ bakker te Middelburg1, beklaagd Van het afgeven van brood op nog niet geldi ge bons en het in bewaring nemen van broodkaarten. Thans waren de beide getuigen ver schenen. De eisch luidde f25 of 40 dagen. Nog1 werd voortgezet de zaak tegen H. C. P., Hansweerd, die beklaagd werd van het niet inleveren van het vet van geslachtekalveren. De thans gehoorde deskundige, de keur meester I. Jongepier, verklaarde, dat het heel wel mogelijk is, dat er aan magere kalveren totaal geen vet is. De officier vroeg' vrijspraak. Alsnu stond terecht G. K. uit Goes, beklaagd van diefstal van een rijwiel. Getuige M. Dagevos heeft een rijwiel vermist, dat beklaagde létter verkocht. Deze zegt echter, dat hij het rijwiel zlelf ook had gekocht van een onbekende. Een tweede rijlwiel diefstal werd be klaagde ten laste gelegd en wel ten na deele van H. Verwer te Goes. Ook deze fiets zeide beklaagde ge kocht te hebben van Piet de Jong of Piet :de Mol; maar verdere aanwijzing weet hij niet te gpveti. De eisch luidde vier maanden gevan genisstraf. Wegens het geven van tarwe en pik- sel om te vermalen voor varkensvoer werd tegén. L. de J. en A. R„ uit Wolphaarts- dijk f50 of 25 dagen gevorderd. Wegens het verkoopen van baaltjes bloem zonder het innemen van bons werd tegen J. C. f50 of 50 dagen gevorderd- Wegens het verkoopen van brood op nog niet geldige bons werd tegen M. de J., echtgenoote van S„ bakker ,te jVIid- I delburg, die zeide, alleen op lang. aap-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2