Uit da Pf0¥ÏriGicL Kerknieuws. Onderwijs, Predikbeurten. argument niet meer gehoord. Thans gaat Goes een periode rail vrije ontwikkeling 'tegen, als hoofdplaats van het schoone Zuid- Be vela nd, verbonden door een bree- d-en verkeersweg met het vasteland, voor zien van waterleiding en straks doorsne den van een net "van lokaalspoorwe gen. Fabriek en Veilingsgebonw zijn reeds verrezen. Straks zal het ook niet aan woningen ontbreken. Spreker wenschte Goes van harte geluk met dit vooruit zicht. De heer Van Dissel legde vervolgens den „eersten" steen (tusschen twee haak jes: hier en daar staan de muren al tot manshoogte) en richtte zich toen weer tot de aanwezigen om te danken voor den steun van gem.bestuur, staatstoezicht en peis en allen voor hun tegeiiwoor- digheid. De heer Rothuizen vertolkte den .dank van directie, aannemers, opzichters en werklieden voor de gesproken waardeerem de woorden, verzekerde, dat de samen werking tusschen allen voorbeeldig is en sprak den wensch uit, dat aan alle wen- schen is tegemoetgekomen, als straks, in liet najaar, de woningen opgenomen wor den, bovenal dat dan goed werk geleverd blijkt te zijn. Nadat wijn en. sigaren geboden waren werd door velen gebruik gemaakt van de gelegenheid om in de directiekeet van de verdere plannen op papier kennis te nemen; de architecten gaven daarbij de noodige toelichting. ;In den geest zagen wij al een sierlijk complex riante woningen op dit mooie terrein, dat zeker wel een der schoonste plekjes van de gemeente is, en even ge wis een aantrekkelijk stadsgedeelte za! worden. Moge de bouw voorspoedig zijn. Apotheken. Zondag a.s. zal te- Goes geopend zijn de apotheek van G. v. d. Hoek, te Mid delburg die van M. J. v. Pienbroek, te Vlissingen die van wed. v. Ockenburg. Maandag, 2e'n Pinksterdag, te Goes die van J. B. v. Kalmthout, tc Middelburg die van L. K. v. d. Harst JJz.; te Vlis- singeln die van C. G. Baert. Het Zendingsfeest op tweeden Pink sterdag te Kloetinge te houden, zal plaats vindein op een weide van dein heer J. Paardekooper Azn. Sprekers: Ds. Meloen, de heeren Vellekoop ein v. d. Beek', ds. Joh. Rauws, ds. W. D. Linthout valn Dordt en dr. No-rel van Vlissinge-n. Het Muziekgezelschap „Hosanna" van Goes zal het feest opluisteren. De coimmandalnt der monden der Maas en der Schelde heeft wegens het betrokken zijn bij1 den smok elha,-..del het verblijf in zijn gezagsgefciel ontzegd aan: Lucien Tack, geboren 29 Februari 1896 tci Moerbeke, woneinle ie Sluis, Leopold de Taije, geboren 4 December 1867 te MaMeghem, wonende te Eede, beiden Beigen; en aan de Nederlanders: Karei Rijkhals, geboren 7 Mei 1873 te Bergen op Zoom», woneinde te Hansweerd, Acht©1; Standaert, geboren 26 Augustus 1888 te Eiede, wonende aldaar ein Foort S evens, geboren 21 October 1882 te Hansweerd, wo-nelnde aldaar. Aan de volgende, indertijd uitgew©- zen personen, is thans vergunning ver leend weder in Zeeland terug te keeren: C. Bres, Hulst, J. Ie Nobel. P. J. Lou- wagie, Ph. J. Wager allen Sluis, P. de Moor, Nieuw Namen, G. v. d. Pluijm, Rotterdam, C. s. Poppe, St. Jansteen, M. Thuij1, (llinge en M. ,G- A. Blankers, Duitsche vice-consul1 te Tei'neiuzen. Men meldt ,-piisSedert de vorige vyeek Woensdag- of Donderdagnacht wor den de gebroeders de G„ afkomstig uit de gemeente Cadzand en Zuidziande ver mist. Hoogstwaarschijnlijk zijn zij bijt het smokkelen door de Dujtschers aangehou den en weggevoerd. Mén -meldt ons va.n de grens: In de beide laatste nachten is de lucht actie bovp-n het bezette Belgisch®' gebied van Brugge en omgeving bijzonder groot, gedurende den nacht worden er een massa bommen neergeworpen, welke hier alles doen trillen. Ook het schieten der Duit- schers op de vliegmachine is bijzonder heftig. 'Sommige oogenblikken is bet hel der in de lucht van bet springen der granaten. Middelburg. De burgemeester spoort nogmaals uitdrukkelijk landgebruikers aan (zoowel bezitters van bouwland als van grasland, voor zoover dit kan worden gescheurd of omgespit) om aardappelen, bruine boonen en dergelijke gewassen te verbouwen. 1 Zij1, die ïn hun plicht in dezen tp kort schieten, zullen voor de artikelen, die ze zelf kunnen verbouwen, van de distributie worden buitengesloten. Centrale keuken. Menu voor de; week 2225 Mei. Woensdag: bruine boonensoep. Donderdag: stamppot andijvie. Vrijdagstamppot knolraap. Zaterdaig: stamppot spinazie. Maandag e!n Dinsdag, 2e en 3e Pinkr sterdag, wordt nieit gekookt. De bons die Vrijdag gebaald worden, gelden dus.voor Woensdag en van Zaterdag voor Donder dag. Vrijdag bonbockjes mede brengen voor erwten en boonen (no. 43..) In verband met de door B. en W. getroffen gasregeling is door de Raads leden Vertregt, de Veer en van An del «een nieuwe raadsvergadering aangevragd. In de sociëteit St. Joris te .Middel burg werd gisteren, een vergadering ge houden, waar ongeveer 300 Zeeuwsche slagers vertegenwoordigd waren, ïs be sloten tot oprichting van den Zeeuwse ben. Slagershond, welke gevestigd zal zijn te Middelburg. De Koninklijke goedkeuring van den, Bond zal worden aangevraagd. Voor de eerste maal werden tol be stuursleden gekozen de heeren A. Beu gelink, Middelburg, voorz., P. de Pagter, Middelburg, secretaris; P. Vrolijk, Vlis singen; 'W. de Jonge, Goes; S. Visser, Hansweert; J. de Vriend, Wilhelmina- dorp; S. Versprille, Sluis; H. J. Kolsen' Sluiskil en J. Simmers, Zierikzee. Gces. De commissie belast met de uit reiking van bons voor schoenen, klom pen enz. maakt bekend, dat. zij; die in 't bezit zijn van een oproepingskaart voor zoolleer, dezte a.s. Woensdag 22 Mei kun- neln inwisselen op den aangegeven tijd. Da,t voor houders van controlekaarten, waarop meer dan één persoon is inge schreven, a.s. Zaterdagavond vanaf 6 pui' voor de nommers van 4011009 gele genheid bestaat 3 st-o-rrels sajet af te halen (f 1,80 a contant.) Dat waarschijnlijk de volgende week dé standaardschoenen ia Goes zullen ar- riveeren, de bobs welke waren afgege ven om vóór Pinksteren schoenen tekoo- pen, inii Pinksteren evengoed geldig zijn. Gemeentelijke Ctntrale Keakes te Oeee. Het mc-nu voor de week van 21 Mei tot, 25 'Mei: Dinsdag, 's morgens Erwtensoep met Vleesch, 's avonds Bijstpap. Woenlsdag Hutspot. Donderdag "Stamppot van Lamsooren. Vrijdag, 's morgens Rijst met krenten, 's avonds Erwtensoep. Zaterdag 'Groenlensoep. Tegen intrekking van de bons Voor Dinsdag vrij. Voor Woensdag bon 45 of 46, 1 kilo aardappelen. Voor Donderdag vrij. Voor "Vrijdag, 's morgens bon 49, 's avonds vrij. Voor Zaterdag" vrji'. Bestelt Zaterdag', daar Maandag het Kan toor g'esloten ,is. Zij, die geen gebruik maken van de distributiebons, onverschillig welk», ge lieven deze aan de keuken af te staan. Distributie: Va.n 18 Mei t.ot en met 24 Mei 1918 is verkrijgbaar Op bon 43: Eenheidsworst '1 ons. 44Erwten 1 ons. 45Aardappelen 2 K.G. 46Aardappelen 1 K.G. 47Kaas 1 ons. 48Kaas 20 pet. (na aan komst) 1 pns. 49: Rijst. 1 ons. 50: B.- en B.-vet (na aan komst) 1 ons. i 51Huish. zeep 1 stuk a 15 ct. per stuk of toiletzeep. Overweging waard. Nu het 'water uit de haven is, ware het wellicht mogelijk en zeker welnschelijk, dat nog eens onderzoek gedaan werd naar scher ven valn dei op 22 December 1917 uit een vliegtuig geworpen bommen. Mogelijk worden aan de zijde van de Kleine Kade inog stukken gevonden, welke nog overtuigender bewijzen zijn van dé schuld ,van den Eingelschen vlieger, di© hier zijn omhe-ilbrengend werk deed. Vlissingen. In antwoord op een schrij ven inzake de invoering van de gemeern telijke broodkaarten, heeft de afdeeling Vlissingen van den Nederl. Baktersbond van be't Centraal broodkantoor bericht ontvangen, dat, waar de gelroffén regé- ling ten doel heeft een regelmatig ver bruik van het broodrantsoen te bevor deren, derhalve het algemeen belang be oogt, er geen termen aanwezig zijn B. en W. te verzoeten daarin verandering te brengen, zoolang de genomen plaat- regelen niet in strijd zijn met dei minis- trieel-e voorschriften. Mocht dit te eeniger tijd het geval zijn, dan zal het bureia.u zulks alsnog gaarne vernemen, opdat overwogen kan worden of het wensehelijk is dén Minister van landbouw enz. te verzoeken een aanschrij ving tot vorenbedoeld college te: richten. Tevoren was door de afdeeling nog een telegram, aan den Minister gezonden oimi ihetm met de in werking; treding der gemeentelijke broodkaarten bekend tema ken en de meening uit te spreken, da.t *vaar volgons de: rijksregeling ieder, die een Rijksbroodkaart heeft, brood moet worden verstrekt, de gemeentelijke kaar ten in strijd zijn met de rijksregeling. Een visschersvaartu-ig heeft hier aangebracht het lijk van schipper [WV Belzen, slachtoffer van het mijnongeluk op 15 Februari. Hoedekenskerke. Gisleren is bij den landbouwer W. G., alhier een merrie- paard vertegenwoordigende een waardia van pl.m. f 2000 aan een beroerte ge storven, hoewel verzekerd, blijft, het toch een. heele schadepost voor den eigenaar. Het cadaver is onder politietoezicht be graven. Domburg. Distributie-meidedeeling In de we.ek van 18 tot en 'mét 24 Mei is verkrijgbaar op Bon no. 165, 1 ons bak- en braadvet; bon no. 166, 1 ons havermout; bon no. 167, 2 ons brui ne boolnen; bon no. 168, I1/2 ons distri butie kaas. Heinkenszand. Het bericht inzake het afgekeurde vleesch verdient ©enige ver betering. Het cadaver was niet nit den grond gehaald, doch bij II. D. geslacht, zoodat niet tegen dezen proces-verbaal is opgemaakt, maar allpen tegen den slager J. B. die .hetzelve vervoerde. Aagtekerke. Donderdagavond' acht uur vergaderde dé kiesvereeniging alhier, af deeling der Staatkundige Gereformeerde partij. Na door den voorloopigen voor zitter, ds. R. Kok, met het laten zingten van.yPSf- 66 vérs 4 en het gebed te zij'n geopend, werden d'e notulen der vergade ring gehouden 1.1. 7 Mei voorgelezen en werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. Gekozen werden vijf van de zes voorloopi-g.e bestuursleden, welke al len hun benoeming, aannamen, n.l. Ds. R. Kok, Sam. Wisse, W, Roelse, Jobs. Maljaars en A. Labruijière. Besloten werd de functies onderling! te verdeden. Voorts werd de naam „God, Nederland en Oranje" voor de kiesvereenigjng «vastge steld. Niets meer aan de orde, sluit broe der 'Bdmmel de vergadering en laat zin gen Pb. 19 vers 4 en gaat voor in dankzegging. St. Maartensdijk. In de Woensdag ge houden vergadering van Ingelanden van den Muijepolder werd voor dein water- bouwk. ambtenaar een pensioei tsregeün'g vastgesteld als bestaande voor. dei burgerl. ambtenareln, ook een weduwea-pensioBtn- regeling. Besloten werd verder een in het vorig jaar op de begrooting gebracht doch niet uitgevoerd werk, tlia|ns te laten uitvoeren, bestaandl© [in eéi verhooging en verbreeding van den hinnenberm van den zeedijk tusschen de dijkpaden 14 en 18. De rekening bedroeg over het afgel-oo- pen jaar in ontvang f7822.24i/2, in uit gaaf f 2350.811/2- De begrooting voor den dienst 19181919 is vastgesteld op f 92OO.2O1/2. (Eerst heden olntvangén. Red.) In de Woensdag gehouden vergade ring van ingelanden van het Waterschap, St. Maartensdijk werd een peinsioenrege ling vastgesteld voor den waterbouwkun dige en den ontvanger-griffier overeen- toet de bestaande voor de burgerl. ambte naren, terwijl tevens een weduwenpérsioien werd ingesteld eveln'ueel ten behoeve der weduwe van den waterb. ambtenaar ten bedrage van f400 's jaars. Aan den aannemer van bet werk aan den binnelnl- berm van fdfïn polder Oudeland werd een bijslag verleend van f63 door tegen- loopen bij- de uitvoering. Eveneens werd een den aannemer van dei levering van den. keisla,g een bijslag verleend wegens hooge stijging der prijzen van de schippers- vraehten. Voorts werd besloten het schoonmaken, der heulen in het water schap te laten uitvoeren voor rekening van het waterschap. De biinnenfcermj van den zeedijk langs den Noordpolder zal over de helft van de lelngte begrint wor den; bet vervoer van het grint komt voor rekening van belanghebbenden. Een com missie, bestaande uit de heeren J. Groene- wege, J. P. Hage en Joh. van Daimlme, zal een onderzoek instellen naar de beste wijze van waterlossiing van den polder Pluimpct. Als gezworene was aan de beurt van aftreding de heer J. Hage Iz.; wegens gevorderden leeftijd verzocht de aftredende niet meer in aanmerking te komen. Opgeimaakt werd de volgende voor dracht ter voorziening in deze vacature 1. W. M. Kloet, 2. C. de Wilde Dz. en 3. P. J. Noomii. (Eerst heden ontvangen. Red.) Wissenkerke. Op „Sprglwijck", de buit tenplaats van Mevrouw Wed. Vader van 's-Gravenpolder, alhier; staat een Ca- maerops Exelsa. in vollen bloei. De plant telt drie bloemen. Deze palmsoort bereikt een hoqgte van 2,% M. tot 31/2 Meter en hoort thuis op het westelijk Ilimalaja- gebied tot in China en Japan, maar ver toont slechts zelden in ons- 'land hare bloemen. Colijnsplaat. Nu de lading' grind gelost is, blijkt duidelijk de omvang der schade die het schip „Amical" door de stran ding ;van j.l. Zondag beeft opgeloopen. Het vlak is' over de gieheele lengte- ver bogen, terwijl verscheidene klinknagels gesprongen zijn. Men'wacht thans nog de komst van den expert af, en wanneer deze hot schip thans zteevaardig1 verklaart, zal het naar de werf worden gesleept. Dreischor. Alhier hebben meer dan 60 landarbeiders het Werk gestaakt, in ver band met een loonkwestie. Hoofdplaat. Hier is een grend neer geschoten met een vlucht van ruim1 2 /VI. Terneuzen. Gistermorgen vergaderde de Raad dezer Gemieente. Een drietal leden waren afwezig, waaronder de heer v. d. Ouden met kennisgeving. Ingekomen was een adres van de ver- eeniging tipt verbetering der volkshuis vesting, a,, voor het verkrijgen va.n 1300 vk. M. grond in erfpacht, b, een bouw- voorschot van f57000 voor het bouwen van 14 woningen. Dit adres werd ge zonden naar B. en Wi. om advies. De leden voor de verschillende stembureaux werden benoemd. Het voorstel om de be dragen voor de te leveren medicijnen is aangenomen, wijl thans gebleken is uit de overgelegde cijfers, dat de verhoo,- ging beslist moet geschieden. De wijziging der begrooting voor 1918 gaf aanleiding tot eenige opmerkingen en vragen, doch werd daarna goedgekeurd. Zonder 'discussie werd vergunning ver leend voor de aansluiting op een gei- mee.nteriool. Aan de orde- een verzoek van den heer L. de Feijter oimi een stuk grond te koöpen. B. en W. stellen voor heit in erfpacht te geven, wijl adressant er nog ee:n gedeelte van in erfpacht heeft. Besloten wordt het voorstel valn R. en IW|. aain te nemén en 32 vierkante M. grond iln erfpacht te geven tegen15 ct. erfpachtsrecht. Punt 8 gaf aanleiding tot een meer breedvoerige bespreking. Dhr. v. Hasselt maakte bezwaar tegen de uitbreiding, althans zag het nut van dezen maatregel niet" in. Vond het ziplfs niet in het belang der kinderen, omdpt m'aar weinig terecht kwam van het vak Fransche taal. Do voorzitter oordeelde, dat het on getwijfeld van groot nut is en in het belang van het onderwijs. De heeren Nolson, de Ridder en Gee'.- hoedt verdedigden op verschillende gron den het voorstel, terwijl de heer D. Scheele instemde met de bezwaren. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, n.l'. ui ie: van de heeren D. Scheele én v. Hasselt. De rekening van het armbestuur wem goedgekeurd en een tweetal schoolgeldL kobieren vastgesteld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Ie Brake! en te Garderen H. J. v. Schuppen, can 1. te Veenendaal; te Wadenoyen Th. 'J. H. Israel te Nieuw- Weerilinge; te Mijdrecht J. G. B.Lang- hout te Den Bommel. Aangenomen naar Drunen door A. P. v. d. Vlugjt te Zuidzande. Bedankt voor Ter Aar door A. C. En kelaar te Jaarsveld. G«rtf. Kérken. Beroepen te Vreeswijk T. L. Kroes te Coevorden; te Lemelerveld J. R. Go- ris, cand. tc Zevenbergen. Cbr. Geref. Kerk. Tweetal te Ou l-Beijerland J. .Tongeleen te Noordeloos en L. de Bruijne te Zaam- slag. Li"! Ü-ilL*""- "JL J 1 'i!giMjiii.iu^-g^y Voordracht voor rector aan het gym nasium 'te Haarlem: dr. Th. Dokkum, rec tor van het gymnasium te Middel burg; dr. 11. D. Verdaan, idem te Sneek. Geslaagd op liet machinistenexamen voor liet vo'orloopig diploma de heeren Th. Ch. Genemans en A. J. v. Hulst, beiden 'te Middelburg en J. Vezet te Vlis singen. Waarde. Bij de uitreiking; van de eind diploma's aan de B. A. S. te Bergen op Zoom, is aan \V. E. J. "de Jager van, Waarde het einddiploma voor electriciteit uitgereikt, met den eersten prijs; Zondag 19 en 20 Mei, Pinksteren. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9.30 en 2 u. ds. Mantz. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaat, 9.30 en 2 u~' ds. Feijkes. Cortgene, v.m. en am. ds. Lijsen. Driewegen, 2 u. ds. Jonker, eoll. zending. Ellewoutsdijk, 2 u. 's Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretaen. Hansweerd, 9.30 en 2.30 u. dhr. van Dam- Heinkenszand, 9.30 en 2 u. ds. Warners Maandag vm. ds. Jonker, 'sll. Abtskerke, 9.30 u. en 2 u. do. v. d. Plassche. 'sHeer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Buinink. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. v. Essen. Mnd. geen dienst. Iersieke, 9.30 en '2 u. ds. Boer, bed- H. D. Mnd. geen dienst. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Koenekoop. Kapelle, 9,30 u. en 2 u, dr. Schmidt. Mnd. geen dienst. Kats, vm. en nm. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 u. ds. Meloen, 2 u. ds. Stegenga- 'Mnd.middag zendingsfeest. Krabbendijke, 10 u. en 3 u. ds. Muller. Kruiniugen, 9.30 en 2 u. ds. Steenbeek. Mnd. geen dienst. Nieuwdorp, '2 u. ds. 'Buinink. Sfnd. 9.15 u. idem. Nisse, v.m. ea nm. da. Pont. Oudelande, 9.30 en. 2 u. ds. Kloek. Mnd. 9.30 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. Jonker, coll. zending. Mnd. 9.30 u. ds. Warners. Rilland-Bath, 10 en 2.30 u. ds. Visser. Schore, 9,30 en 2 u. da. Klomp. Mnd .geen dienst. Waarde ,10 en 2.30 u. ds. Wijngaarden. Wemeldinge, 10 en 2.30 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, vm. ds. Boissevain. Mncl vm. idem. Wissenkerke, vm. en nm. ds. v. d. Linde. Wolphaartsdijk, 9.30 u. ds. Stegenga, 2.30 u. ds. Meloen v. Kloetinge. Maandag 9.30 u. ds. Stegenga. Op Waloheren. Arnemuiden, Biggekei'ke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Maandag 2 u. ds. ten Ilove. Domburg, 9.30 en 2 u. d3. Koldewijn, Mnd. vm ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, 9.30 u. ds. Vaandrager, 2 u. ds. Müller. Mnd. 9.30 u. ds. Vaan drager. Kleverskerke, vm. Koudekerke, 9.30 u. fis. Postma. Mnd. 9.30 u. ds. de Wijk. Meliskerke, N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. ds. Krijkamp, Mnd. vm. ds. Krijkamp. Rittbem, 9.30 en. 2 u. ds. ten Hove. Mnd. vm. ds. Postma, Serooskerke, vm. ds. Muller, 2 u. ds. Vaandrager. St.-Laurens, vm. en nm. ds. v. 't Hoff. Mnd. geen dienst. 0. en W.-Souburg, 9.30 u. ds. Terneden, 2 u. ds. Jonker. Mnd. 9.30 u. ds. Ter- neden. Vrouwepolder, vm. en nm. ds Bastiaanse. Veere, nm. ds. Krijkamp. Maandag 10 u. ds. Maas. Westkapelle, nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 't Zandt, 10 u. ds. Reus, 6 u. ds. Norel. Geref. Kerken. Wemeldinge, 9.30 en'2,u. leeskei'k, 5.30 u. ds. Scheele. v Geref. Geöieenton. Middelburg, Segeerstraat, vm., nm. en av. ds. v. Oordt. Mnd. vm. ds. v. Oordt. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. Maandag geen dienst. ZEEUWSCHE VEILINGEN. Goes. Wocnsdaghiiddag is hier onder voorzitterschap van den vice-voorzitter, den heer P. Ton Jr., een vergadering ge houden van de Provinciale Commissie der Veilingövereenigingen en afgevaardig den van Zeeuwsche veilinglibesturen. Be stolen werd nog'maals bij dhr. Westerveld1, den vertegenwoordiger van het. Bureau Haack, aan te dringen op schriftelijk© bevestiging van de verklaring, dal te veel besteld pakmateriaal teruggenomen wordt, zonder dat huur in rekening' ge bracht wordt. Medeg'edeeld werd, dat als- resultaat van de conferentie van ambtenaren van •de N. U. M. met betaalmeesters van de Zeeuwsche veilingen, tegemoet gekomen is aan de bezwaren tegen de N. U. M.- boekhouding voor zoover hiet bijzondere Zeeuwsche ^toestanden betreft. De al ge- me ene bezwaren tegen het ingewikkelde systeem bestaan echter nog1 en men be sloot zich aan te sluiten bij de actie, daartegen. Vervolgens werd breedvoerig gesproken over de 'kostprijsberekeningen van onrijpe kruisbessen, roode en zwarte bessen. Aan de hand van de verschillende gegevens, en „rekening houdende met de gegeven' wenken zal de Provinciale Commissie van genoemde artikelen een kostprijsbe rekening bij de autoriteiten indienen, wel ke den juisten toestand weergeeft. De kostprijsberekening! van vroege aard appelen kan voorloopig vervallen, daar deze niet langs de veilingen zullen gaan. Besloten werd evenwel bij' de betrokklen. autoriteiten Je wenschelijkheid te betoo- gen, dat vroege aardappelen weer via de Veilingen verkocht worden. Verder werd de Provinciale Commissie opgiedra- gén bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Fruitcenlrale aan te dringen op spoedige regeling van den uitvoer van onrijpe kruisbessen. Getracht zal worden voor de niet aan het spoor gelegen vei lingen, die toch franco station moeten leveren, gunstiger leveringsvoorwaarden te bedingen. De1 heer F. Kakebeete, die bedankt bad als lid der Prov. commissie, werd Inlet 19 stemmen fegeln 7 op dhr. van der Graaff herkozen. De heer Kakebeeke, bezweken voor dein drang uitgeoefend dooi' den heer Van Spronsc'n en getroffen door den 'uitslag der stemming, verklaarde de herbenoe ming te aanvaarden, echter niet. dan na dat hij' gewezen had op het belang, dat het veilingswezen heeft bij serieus© nako ming valn de door het Centraal Bureau en de gedelegeerd ein gemaakte bepalingen. De- heer Kakebeeke blijft hel betreuren, zulks met het oog op de toekomst, die in fina.nciëel opzicht niet rooskleurig is, dat weer een zoo hooge subsidie is uit getrokken voor het Zeeuwsch Lalnd- en Tuinbouwblad. Het secretariaat zal in 't vervolg waar genomen worden door den heer P. Ton Jr. Besloten wordt er op aan te sturen, dat slechts de eigenaren of pachters der schorren de daarop groeiende zeespinazie kunnen doen veilen, en aan te dringen, op politietoezicht, waar "3e rechten der eigenaren in Ihet gedrang koimen. ^■Tuinbouwers en Klein- Land b 0 u w e r s Steeds is de beteekenis. van de teelt- regeling -nog niet tot een ieder doorgedron gen, want telkens blijkt mij dat er nog zijn, vooral op Walcheren, die nimmer daarom trent een of ander artikel in een vakblad lazen; evenmin als de herbaalde waar schuwingen van den heer Voorzitter van de Z. L. M. De schade, die de telers zou den lijden, door nog langer te wachten, doet mij deze regeling nog eens publicee- ren. Men onthoude dit daarom goed. Iedereen, die geen zuiver tuinbouwbe drijf beeft, moet een vergunningsbewijs hebben voor de teelt van beperkte gewas sen. Dit zijn vrijwel alle handelsgewas sen, groenten enz. Zij die dit dus nog niet deden, vragen dit zoo spoedig moge lijk aan bij den Burgemeester ter plaatse. Gratis adziezen worden altijd door onder- geteekende gaarne verstrekt. De cultuur, in boomgaarden zijn niet vrijl Alleen, wanneer een fruitaanplant een zuiver tuinbouwbedrijf vormde in 1915, 1916 en 1917 en dit thans- nog; is. Een zuiver tuinbouwbedrijf is dat, waar in geen landbouwgewasisen in de genoem de drie jaren werden verbouwd, dus uitsluitend groenten en of fruit voorkwa men. Ook thans moet dit nogi- zoo zijn. Zaadcultuur van prei, selderie, peen, uien, rapen enz', enz. is niet vrij. Al leen in zuivere groentebedrijven voor eigén gebruik. Omwisseling! van gewassen, di© in ver schillende groepen behiooren, is piet toe gestaan. Enkel voor die gewassen, die tot eenzelfde ,g!roep behooren. Augurken beschouwe men als groente. Zuivere tuinbouwbedrijven Zijn er bijna

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2