mms er» ïeèfrdt -v in eh ri ti e n ui e E ei ai 0( 30 1 70 •Oi IB A m nc R D i 1 .n n '0] Ai Is rzi Vc iri tie :iii T jr dn 'tij tij Maal, 'slagersknecht, naar Driewegen; H, Harms, koopmlan, jnaar Middelburg; .T. .H. den Herder, bouwkundige, naar Üoste.r- beek; P. Bazen, koopman, naar Middel burg; A. J. Lamain, bakkersknecht, naar AVissenkerke; A. Provoost, boomkweeker, naar Eattendijke. Hedenmiddag had onder groote be langstelling, in tegenwoordigheid ook van verschillende autoriteiten, de eerste steen legging plaats Vaar het door de Woning- bouwvereeniging „Nieuw Goes" te bou wen woningencomplex, ingang Kloeting- sche weg. Morgen hopen wij hierop na der terug te komen. Vlissingen. In het gymnastieklokaal van school G alhier had gisterenmiddag de opening plaats van den cursus .in open luchtspel, uitgaande van den 'Nederland- schen Bond voor lichamelijke opvoeding!, welke cursus de eerste van. deze soort is te Vlissingen en die zoowel door kin deren der bijzondere als der openbare school gezocht wordt. Voor deze cui sussen is een commissie samengesteld, waarvan de heer P. F. Auer. wethouder van onderwijs voorzit er is en waarin verder zitting hebben de hieeran J. P. Vermaas, R. -CL van Nieuwkuyk, G. Jurry, T. Ma,nse, C. J. de Steur en J. Baarschens. De heer W. de Graaf uit Middelburg, vertegenwoordiger voor Zeeland van ge noemden Bond, sprak de kinderen toe en wees er hen op, 'dat hel doel van den Bond is flinke Nederlandsche man nen en vrouwen le kweeken, die men Zoo hard noodig heeft. De lessen hebben ten doel openluchtspel aan te leeren in de verwachting, dat de deelnemers ook ,na afloop van den cursus deze zullen blij ven beoefenen. Zooveel mogelijk zal in de openlucht worden geoefend en anders in de school op de Groote Markt. Hierna werd overgegaan tot, de eerste en meest eenvoudige spelen onder leiding van den heer I. van Noppen,' die ook verder de lessen zal leiden. Van de genoemde commissie woonden' dte lieeren Auer en Jurry de opening bij'. Nieuwdorp. Tijdens de middaggods- dienstoefening brak gisteren alhier brand uit in de buurt bij dein molen in een schuurtje. Met een slaag op de water leiding was men het vuur spoedig mieester. Een groot gedeelte van het dak weyd een prooi, der vlammen, terwijl in het schuurtje een kleine hoeveelheid hooi ver loren ging. Door het vlug optreden van do brandweer kon erger voorkomen wor den. Na, een paar uren was men den brand meester. Het huis kon gespaard blijven. Wemeldinge. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadsvergadering was afwezig met kennisgeving de beer J. Lindenbergh. Op een bezwaarschrift van M. G. Fe- lius, tegen zijn aanslag in den hoofde- lijken omslag wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Op voorstel van B. en VV. werd besloten geen ad- haesie te betuigen aan een verzoekvan den Ra,ad der gemeente Krommenie, in zake bij H. M. de Koningin aan te drin gen op het uitzenden van graanschepen naar Amerika. Op voorstel van de gas- commissie werd besloten den inbouw yan de 2 retortsovens van de gasfabriek te vernieuwen en dit werk "op te dragen aan de N. V. E. N. M. E. 00. te Enschedé, voor de som van f 1250 en in verband hiermede een g|eldleemng aan te gaan van f 1500 of' zooveel minder als zal blij ken noodig' te zijn, al te lossen in 5 jaren. Verder deelt de voorzitter mede, dat B. en W. hebben besloten voor de wegen steenslag aan te schaffen en over te zullen gaan tot aankoop van een par tij straatklinkers. '8 Gravenpolder. In de .Woensdag, g-et- houden vergadering van Ingelanden van den polder 's-Gravenpolder werden e enige ingekomen stukken medegedeeld, verslag over den toestand uitgebracht en de re kening over 1917-18, in ontvang tot een bedrag van f 3189,72 en in uitgaaf •f3042,12, alzoo met een batig! saldo van f 147,60 vastgesteld. Vervolgens is de begrooting voor 1918-19 vastgesteld, zoo- als deze door het Bestuur is opgemaakt, in ontvang en uitgaaf tot een betrag van f 3566,81%, met een post voor onvoor zien van f244,18V2. Het dijkgeschot is met f2,50 per H.A. verhoog',1 en ge bracht op f10 per H.A. Ovezand. De aanbeveling, voor'gemeen teontvanger luidt: L. N. de Jonge en F. J. Schuerman, beiden Ovezand- Op de aanbeveling voor gemeentesecretaris zijn geplaatst: D. Mulder, Burgemeester en L. N. de Jonge. Gravenpolder. Met ingang van 16 Mei is alhier tot postbode benoemd de hulp postbode H. Tolboek. Meli8kerke. Dezer dagen kwam men tot de ontdekking, da,t de koperen moeren van de brandspuit, zoomede de pijp was ontvreemd. Va.m dader of daders geen spoor. Sas van Gent. Gisternacht heeft een vlieger der geallieerden boven deze ge meente gevlogen. Hij is naar de Belgische grens teruggekeerd, zonder hier schade te veroorzaken. Stavenlsse. Het zoontje van den met selaar L., als leerjongen bij zijn vader in dienst, hakte zich gisteren zóó in eeii vinger der linkerhand, dat het voorste lid er bij neer hangt. Colijnsplaat. Terwijl men bij den land bouwer Hage bezig was met 't schoon maken van een peenmolen, liet een zijner dochtertjes den trommel, die op den grond lag, heen en: weer rollen. Ze sloeg daar bij haar hand in de messen, waardoor twee vingers zoodanig werden verwond dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. ZUrlkzee. Gisteren had alhier de feeste lijke opening plaats v,an de brug over de Zoete gracht, welke brug de nieuw aangelegde Driekoningenstraat verbindt met het tramstation op den Grachtweg. De brug is geschonken door mr. J P. Cau, president der arr .-rechtbank alhier, en zal den inaaimi dragen van mr. J P. Cau-brug, waarvan het publiek echter we! Cau-brug maken zal. De burgemeester, mr A. J. Fokker, sprak een woord vain dank tot den schenker der brug, en herinnerde daarbij er aan, dat de naam der familie Cau reeds eeuwen aan Zierikzee ver bonden is. De heer Cau den spreker beantwoor dende, herinnerde dat de eerstel zijner voorvaderen in 1500 uit Westenschouwon hierheen gekomen was. Hij, die hier een bestuursfunctie bekleedde, heette Bartlie- loimëus Cau. Dit geschiedde toen deze landen nog onder S;aansche heerschappij waren. Deze was een der eerst©, die de nieuwe leer beleed. Te!n zijne huize -werden de godsdienstoefeningen gehoudeb, ten zijnen huize werden de predikers van 'de nieuwe leer geherbergd. De (hertog van Alva heeft heini des wege uit deze landen verbannen. Terwille! van zijn geloof verliet hij. deze stad, waar hij' In 1573 terugkeerde, toen Zierikzee Spanjes heerschappij afsehudde. Zijn mia- 'deburgers hebben hemi toen jaren achter een telkens tot burgemeester gekozen. Zijn familieleden hebben vaak deel van de vroedschap uitgemaakt. Zijn vader was gedurende 18 jaren, van 18-341872, bur gemeester van Zierikzee- Zelf is hij in ■1852 geboren. Hij, herinnert zich nog le vendig, dat "frijn vader hem voortdurend op de hoogte: hield van de belangen der gemeente. Na deze rede werd door'mir. J P. Cau de brug geopend. Ouwerkerfc. Tot li l van den gemeente raad (vacature I. v. d. Stolpe) is geko zen ide heer K. v. d. Stolpe (1.) met 65; de heer Chr. Boogerd .(arbeiderscandidaat) bekwam 51 stemmen. Kgrk eieuws. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Sint Annaland, S. C. - v. Wijngaardéni le Wijngaarden; te Til burg, J. J.' T. Spaargaren te Oteiieek. te Bovensmilde', Ct. W. Oberman, cand. te Oegstgeesi; te Giessen Oudkerk, P. W. P. Ooms ;te Zijderveld; te Ila- giestein, F. de Gidts te Goedereede. Aangenomen naar O. en Nijehorne, door G. W. Noprdenhoirt te Kollum., Dr. J, J. van Baarsel le Hei,- en Boeicop heeft formeel geweigerd de per soonlijke Kerkvisitatie als zoodanig 1e er kennen. Middelburg. Bij de gisteren gehouden verkiezing van 18 gemachtigden in hel kiescollege der Ned. Herv. Kerk le Mid delburg, waren volgens aa.nl.eeke.ung .1202 kiezers aa,n de stemlbus geweest, dn de bus werden 1201 stembiljetten aangetrof fen, waarvan 10 van onwaarde werden verklaard en twee in blanco waren uit gebracht, zoodat er 1189 geldige stemt men werden uitgebracht en de volstrekte meerderheid 595 bedroeg. Gekozen werden allereerst de vijl heeren die gesteld wa ren door al de drie kiesvereenigingen en wel C. Bakker miet 1181, D. C. Compeer met 1180, F. L. Klaassen met 1183, P. Meulblok met 1178 en M. J. Pluijme-rs taiet 1182. Dit zij'n de ethische personen! die zich voor Evenr. Vertegeinw. hebben verklaard. Verder werden gekozen de heeren, die zoowel door de confessioneele kiesvereeni- ging „Schrift eto Belijdenis" als door dei ethische, kiesvereen. „De Naam deis Heet- ren is eeln sterke' Toren" waren gesteld, natolie)ijk de, heeren J. Boone, A. J. Cail- liber, A. DavidSe, C. Joziasse, A. dei Neeling, ieder mét 619, J. Dronkers met 618, A. Langebeeke 618, J. Snoep, TI. R. Struve, J. F. v. d. Velde, C. Vogel, allen mét 620, A. Faro met 622 ©n E. J. Hoogervorst met 623 stemmen. Op de, heeren, die alleen door dekieis- vereen. voor Evenr. Vertegenw. „DeNé'l. Herv. Kerk" gecandideerd waren, wer den uitgebracht P. J. Barto 567, 11. de Blouw 565, J. ,va,n Burg 567, A. Heij'- boer 562, J. Hoekstra 566, C. A. Holt- huijzen 566, M. J. Jonk 565, J. W. H. L. van Karscn.568, P. Minderhoud 566, J. Pieterse 566, J. F. H. Scheijbelei' 564, A. A Sprink 565 en J. C. Denlz 566. De verkiezing van dfen heer Hooger vorst geschiedde in de vacature ontstaan' door het benoemen van den heer M. P Matthijsse tot ouderling, terwijl de ove rige verkiezingen periodieke aftredingen golden. Niet herkozen werden 7 voor standers vato Evenr. Verlègenw Nieuwdorp. Als aanvulling op het ver slag van gisteren diene nog het volgende: Lang voor de vergadering geopend werd, zat uw berichtgever al op zijn plaatsje in de leerk. Onder de aanwezigen in het kerkgebouw zagen wij onder anderen ds. A. Timmerman, voorzitter van het Provin ciaal Kerkbestuur; leden van het Clas sicaal Kerkbestuur, ds. Jonker en de heer Petermeyer uit Middelburg; ds. A. R. de Jong uit Helmond, vroeger predikant van 's Heerenhoek, W. v. Oeveren, vertegen woordiger der Alg. Synode, en dr. J. v- Bruggen uit Goes. Omstreeks half 2 kwamen kerkvoogdijen bijeen op de galerij en bood de heer F. Wabeke Az., burgemeester van We meldinge, namens hen de luidklolc aan, waarbij hij een toespraak hield namens het Comité, van hetwelk het initiatief tot dit geschenk was uitgegaan. Spreker .^nemoreert hoe onze vaderen vele monumentale gebouwen hebben na gelaten. Het heeft Spr. altijd met eerbied vervuld, dat deze nrenschen zulk een durf eu ondernemingsgeest bezaten. Het heeft hem ook wel eens toegeschenen dat bet tegenwoordig geslacht het niet meer zou doen; wat we hier zien toont, dat hij zich heeft vergist. Dit ruime kerkgebouw bewijst de geestdrift van de gemeente te 's Heerenhoek en Nieuwdorp, en iets van dit enthousiasme is uitgestraald op de kerkvoogdijen der omliggende gemeenten Het plan, de aanbieding eener Juidklok, viel in goede aarde bij den gemeenteraad van 's Heer Abtskerke en het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Herin nerend aan Schillers'„Lied van de Klok" met zijn opsomming waartoe de luidklok zuoal gebezigd wordt, sloot Spr. met den wensch, dat deze klok altijd zal mogen oproepen om te komen hooren de oude beproefde waarheid. Kerkvoogd Nieuwenhuijze dankt namens de gemeente van Nieuwdorp voor dit ge schenk. Te 2 uur onder het plechtig orgelspel en het zingen van Ps. 116:1, 7 en 11, beklimt ds. Buinink den kansel, en spreekt de inwijdingsrede uit naar aanleiding van Genesis 28:19a. (En hij noemde den naam dier plaats Bethel). Spr. uit zijn blijdschap dat een groote wensch zijns-harten thans is vervuld, nu hij voor de eerste maal in ambtsgewaad in deze kerk mag optreden. Verder staat Spr. stil bij de practische en de meer ideëele redenen die tot dezen kerkbouw hebben geleid; en wijst op het groote doel dezer kerkstichting: de ver heerlijking van den Naam Gods en van zijnen Christus, Jezus van Nazareth blijve hiér liet voorwerp der prediking. Hierop leest Spr. het Apostolicum voor en zingt dé gemeente staande Gezang 5213. In het tweede gedeelte zijner rede her denkt Spr. met voorbehoud van het „Wie roemt, roeme in den Heere", in 't bijzonder enkele personen en kringen, die de tot standkoming van dit gebouw hebben voor bereid, en dankt voor veler ondervonden voorbede. Voorts dankt hij de Koningin-Moeder, dc Synode, het Prov. College van Toe zicht, de Commissie voor de luidklok, inzonderheid den heer De Kruijter, die er zöoveel voor deed, en dankt den lieer Wabeke voor zijn hartelijke toe spraak, ds, De- Voogd voor zijn keurig orgelspel, den heer v. Nieuwenhuijze voor zijn kostbaar geschenk: de doopvont, den heer Bierens voor de toegezegde lampen, de familie Douiinicus, die zooveel deed, den architect, den aannemer, den opzich ter Dekker en 'dén heer Standaart; voorts dankt spr. voor hunne tegenwoordigheid het Classicaal Bestuur, het Prov. Kerk bestuur, het gemeentebestuur van 's Heer Aréndskerke, afgevaardigden van andere plaatselijke kerken (die der oud-gerei. ge(m- waren verhinderd) dé ve'e col'egai's, mei name ds. De Jong. Spr. voelt zich als het ware opnieuw a,a;n zijn gemeente ver bonden .gedenkt de prettige samenwerking me! den organist en den koster; en beveelt zich bij voortduring aan in de voorbede der gemeente cln 'de vriendschap van hef kerkbestuur. Hierop zingt de gemeente: Gezang 3: 6; spreekt de heer v. (leveren namens de Synode een gelukwensch uit; zingt, onder begeleiding van het orgel, mejuffrouw De Jong, uit Utrecht, een solo, en spreken ds. Pont, uit Nisse, namens het Classi caal Bestuur, en ds. Timmerman, uit Neu zen, namens het Provinciaal College van Toezicht, woorden van instemming; we der draagt mej. de Jong een solo voor; /de gemeente zingt Ps. 72:11 en de leeraar eindigt met dankzegging. Hiermede is de plechtigheid voor dezen middag afgeloopen. Doch des avonds komt de gemeente, zij 't ook in eenigs- zins kleineren getale, nogmaals bijeen. Ge zongen wordt Ps. 68:1(1. Na. gebed door ds. Buinink, houdt ds.' Gerretsen, van 's Gravenpolder, een hartelijke toespraak namens de ylngpred.ikanten, waarna de Zangvereeniging van Nieuwdorp eenige nommers uitvoert. Ds. de Jong richt alsnu een hartelijk woord tot zijn opvolger en zijn oude ge meente, mede, op verzoek, namens kerk bestuur en kerkeraad. Mej. de Jong draagt weder een harer kostelijke solo's voor, als inleiding op het woord van ds. de Voogd, die namens de gemeente 's Heer Arendskerke het doophek aanbiedt. Z.Eerw, vestigt er onder anderen de aandacht op, dat waarschijnlijk een 25-tal huisgezinnen, leden zijner gemeente, zich nu bij Nieuw dorp zullen voegen, zoodat in zekeren zin zijn gemeente de moeder van die te Nieuwdorp wordt. Moge echter de band aan het ouderlijk huis, zoo eindigt Spr.,, nog af en foe gevoeld worden. Nu volgt „Eere zij God", prachtig orgel spel door den heer Standaart uit Rot terdam, waarna de Zangvereeniging weer eenige liederen zingt, en ds. Muller, van Krabbendijke, het woord verkrijgt, die, on der herinnering, dat hij vroeger nog ge durende drie maanden te Nieuwdorp is werkzaam geweest, zijn beste wenschen voor deze gemeente met Zoovele oude bekenden en den leeraar uitspreekt. Op zijn verzoek zingen de' aanwezigen Ps- 133:1, 3. Weer zingt mej. de Jong een solo, brengt ds. Buinink in een slotwoord zijn dank voor 't verschafte genot aan sprekers, zangkoor, enz. en gaat ds. B. voor in dankzegging; met het zingen van Gezang 180:1 en 5 wordt hierna de feest dag besloten. Een dag waaraan nog me nigmaal zal worden 'teruggedacht, want het was een goede dag die voortreffelijk slaagde. Geref. Kerken. Beroepen te Velseroord, J. R. Goris, ca.nd. te Zevenbergen. Ev. Luth. Kerk. Beroepen te KaardenBussum, mr. J. Lonsjes te Tiel. Middelburg. Op het gisteren gehouden acte-examen zijn geëxamineerd 8 vrou welijke cundidaten. Afgewezen 3. Ge slaagd de dames J. J. van Eenennaam, M. v. d. Harst, P. Joosse, A. M. Paasse, W. West veer, allen te Middelburg. De examens zijn afgeloopen. Geslaagd op lvel machinisten -examen^ voor het voorloopig diploma de heer W. Beverloo te Middelburg. Geslaagd te Leiden voor het candid- daatsexamen In de rechten de heer P J. Dumon Tak, Middelburg. In "de examencommissie voor de Fransche laai hebben o. a. zitting de hee ren S. Beenhakker, leeraar aan de R. II. B. S. te Schiedam, S. A. Leopold, id. aan de R. II. B. S. te Goes, K. J. Rie- mens, leeraar aan een H. B. S. te Am sterdam; mej. J. Berdenis van Berlekom, leerares aan de middelbare meisjesschool te Haarlem. En in die voor de Éngelsche taal de heer A. Picnot, leeraar aan het gymnasium te Middelburg. Aan de universiteit te Amsterdam is geslaagd op het doctoraal examen in de Ned. letteren cum laude de heer J. A. Brouwer. Benoemd tot arts de heer it- J. J. de Konink, geb. te Vlissingen. B. en W. van Haarlem hebben clën Raad een verordening aangeboden- tot sub- sidiëering van bijzondere bewaarscholen- Voor de op 5 en 6 Juni te houden Federatie-examens hebben zich 2474 can- didaten aangemeld. Geëxamineerd te Middelburg voor onderwijzer en onderwijzeres 84 manne lijke en 66 vrouwelijke candidaten, waar van slaagden 69 mannen en 54 vrouwen of gemiddeld 82 pCt. Benoemd als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Colijnsplaat Mej. J. M. van Wéstenbruggp van Poortvliet. Geslaagd op hel examen vanwege Chr. Nat. Sch. en Ger. Schoolverband" J. Geelhoed le Zaamslag. De Minister van Binnenl. Zaken breng t ter kennis, dat, te beginnen niet den cursus 19181919: lo. bij de berekening van bet Rijkssubsidie ten behoeve van cur sussen lot opleiding van hoofdonderwij zers of hoofdonderwijzeressen; ten hoogste 24 Lesuren per week in aanmerking ko men; 2o. dat aan de cursisten een© tege moetkoming in de verplaatsingskosten zal worden toegekend volgens een tarief, op genomen in de „St.-Ct." no. 112, Uitvoer tuinbouwz aden Oogst 1918. De Minister van Landbouw brengt ter aig meene kennis, dat zoo in het volgende jaar, uitvoer tuinbouwzaden zal kunnen worden toegestaan, zulks slechts zal kunnen gelden voor partijen, afkomstig van perceelen laud, waarvan voor 1 Juni 1918 zal zijn opgegeven aan de Ver- eeniging „Zaad-L'entrale" Cornelis Speel manstraat 9, 's-Gravenhage, de juiste grootte en ligging van het perceel, de soort en variëteit van het gewas, alsmede of het gewas voor eigen rekening of op contract is gesteld, in het laatste geval, met wien het contract is afgesloten. Ook zg. eigen telers dienen deze opgaven te verstekken. Onze voedselvoorziening. Een bij uitstek bevoegd deskun dige op landbouwgebied gevraagd naar de vooruitzichten van onze voed sel voorzing gaf als zijn ineening te ken nen, dat de perspectieven voor den aan staanden winter veel en véél gunstiger zijn, dan dit voor den winter 1917-18 het geval was, mits, zoo volgde hierop, geen al te groote misslagen worden ge maakt. Duizenden telen nu op grooter of kleiner stukjes grond boonen en aard appelen. Zoo werd in Noord- en Zuid- Holland alleen reeds 2000 bunders meer dan het vorig jaar met bruine boonen beplant. Ditzelfde geldt natuurlgk in meerdere of mindere mate v^or de andere provincies, zoodat, indien alles meeloopt, de opbrengst van bruine boonen belang rijk grooter zal zijn dau ooit het geval was. En wat de te verwachte aardappel oogst betreft, ook hier zijn de vooruit zichten zeer gunstig. Alleen er moest voor worden gewaakt, dat niet, zeoals in 1917 het geval was, de boeren de klei-eigenheimers en borgers, dus de winteraardappelen als vroege aardappels rooien en uitvoeren. Verleden jaar is dit op grooten schaal gedaan, zoodat een goed deel der winteraardappelen de grens overging. Ons land teelt ongeveer 50 miilioen H. L. aardappelen; voor den Nederland- schen consument 20 miilioen H.L. noodig. de aardappelmeelfabrieken verbruiken 15 a 16 miilioen II. L., zoodat bij een behoorlijke regeltng het niet behoeft voor te komen, dat er een tekort aan aardappelen is. Door den Minister van Landbouw is in October 1917 doorzijn verood van het vervoeren van aardappelen een groote fout begaan. Zij, die gewoon waren 'b winters aardappelen op te doen, waren daartoe nu niet in de gelegenheid en de boeren voerden het vee met beste kleiaardappelen en lieten het volk de veenaardappelen eten. Van deskundige zijde is den Minister van Landbouw nu een regeling voorgelegd em een derge lijke herhaling te voorkomen. Wat de vleeschvoorziening betreft, het afslachten van een half miilioen runde ren van November 1917 tot Maart 1918 heeft den veestapel niet in gevaar ge bracht. De Nederlandsche veestapel was veel te groot voor ons laad. Dit hinder de in normale tijden niet, maar nu de aanvoer van veevoeder stilstaat, kou zonder bezwaar tot afslachten van een deel van het vee worden overgegaan. Langs dezen weg is nn bereikt, dat de Nederlandsche bodem zonder bijvoeging van krachtvoeder in staat is het vee te voeden en tegen Augustus zal er weer een behoorlijk kwantum vleeseh on vet zijn. Dan kan er ook sprake zijn van een behoorlijke distributie van vleeseh en moet er streng voor worden gewaakt, dat niet weer een stelselmatige afslach ting plaats heeft. Ook voor de zuivelproductie zgn de omstandigheden niet ongunstig en aange zien tarwe en rogge in groote mate zijn uitgezaaid, kunnen de Nederlanders zon der groote vrees den komenden winter tegemoet zien. Tot zoover bedoelde deskundige. We vreezen dat hij te optimistisch is, hopen intusschen dat zijn verwachting niet be schaamd wordt. Zaaiboonen. liet Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Geklaagd wordt dat landbouwers, met name die grasland scheurden, vergeefs uitzien naar zaaiboonen. De Regeering stelt evenwel zooveel zaaiboonen van zeer goede kwaliteit beschikbaar als noo dig is. De landbouwers hebben zich dus slechts te wenden tot de handelaren oin zaaiboonen te krijgen. Mochten er landbouwers zijn, die in deze eenig bezwaar ondervinden dan kunnen zij van de Cultuurcommissies-, de noodige inlichtingen ontvangen. Qamsiiyd Het deserteurskam p te Ber gen. Uil Alkmaar wordt aan het Hdbl. gemeld: Er heerschte Dinsdag in dit kamp een min of meer gespannen toestand; dc deserteurs waren in de berakken opge sloten en ©en extra bewaking was inge steld. Sedert Zondag was er een wijzi ging in de voedselvoorziening ingevoerd, die niet. naar den zin der deserteurs was, weshalve zij weigerden te eten en dien tengevolge opgesloten moesten blijven. De voedselvoorziening was thans in over eenstemming gebracht met hetgeen aan onze eigen landg-enooten kan toebedoeld worden; vóór Zondag kregen de deser teur iets meer. Zij ontvangen nu 200 gram brood per persoon en per dag met 80 gram kaas, daarnevens ons aard appelen, een half kilo groenten, 23 gram margarine (15 voor brood en 8 gram verwerkt in hel eten), 6 gram koffie, tweemaal per week 1 ons vleeseh, twee a drie malen per week visch, 12 gram vet en 125 gram peulvruchten per persoon en per week. Nu de deserteurs het voedsel (vei:g|eir- den heeft de Bergensche jeugd hiervan kunnen profiteeren en de geweigerde rant soenen lekker opgepeuzeld. Doo reen deputatie uit de Russische bevolking was aan den commandant van het kamp, majoor Ter Cock, een schrijven gezonden, waarin „geëischt" werd, dat de deputatie direct tot den majoor zou wor den toegelaten, dat beter en meer voed sel moest worden verschaft, dat schoenen en geen klompen om te wandelen moes ten worden verstrekt, dat de wacht méés ter Hendriks, dien zij blijkbaar geen goed hart toedragen, moest worden verwijderd. De geest onder de deserteurs was Maan dagavond zóó rebellisch geweest, dat zij pogingen in hel werk hebben gesteld brand te stichten in op elkaar gestapelde ma trassen, welke pogingen bijtijds verijdeld konden worden. De deserteurs klagen voortdurend over de trage werking der Arbeidsbeurs, die voor hun belangen in verband met elders te verrichten werkzaamheden bemiddeling moet verleenenook van deze langzame afwikkeling van zaken vormt een motief voor hun oppositiegeest en algemeen ge- prikkelden geestestoestand. Te Delft werd gisteravond de soldaat C. v. d. H., die als deserteur door de politie was aangehouden, door een mili taire patrouille naar de provoost overge bracht. In de Kerkstraat nam v. d, H. de vlucht, waarop hem een kogel werd nagezonden, die hem in zijn zitvlak trof. Dé man bleef liggen en werd per brancard vervoerd naar het hospitaal. Uit de weide van Gebr. A. te Huis- sen werd gisteren een koe gestolen. Het aanvankelijk vermoeden dat het dier naar Duitschland was gesmokkeld bleek on juist. Na ingesteld onderzoek onderzoek is door de politie als dader aangehouden zekere S. poelier te Arnhem, thans in militairen dienst. De verdachte is ter beschikking van de justitie gesteld. Ook het tweede kind der familie S. te Deventer is in het gemeentelijke zieken huis overleden tengevolge van het gebrui ken van vergiftigd snoepgoed- Het derde kind, een meisje van de familie Kr. is herstellende. Tusschen Zondag en Maandagnacht hebben karakterlooze individuën de spoor baan tusschen de stations Geleen en Span- beek onveilig gemaakt door een ijzeren dekplaat tusschen de wissels te leggen en het rpode glas in de veiligheidslan taarn te vernielen. Gelukkig echter is deze wandaad zonder ongelukken afge loopen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2