Uit de Prevliiei®, Kerknieuws. Onderwijs Lantóouw mi Veeteelt. ren voor den volgenden herfst, omdat de paarden al veel zwaar werk moeten doen, alvorens zij den volgenden oogst kunnen dorschen, zoodat als dit wordt opgevorderd, de nieuwe oogst daar be slist onder zal lijden, doordat het land- bouw-paard niet krachtig genoeg is, meer rust moet hebben, dus minder werk kan doen. Eigenaardige ontmoetingen hebben (3e militairen al gehad. Een landbouwer met 60 H.A. land had alles naar behooren afgeleverd, maar had op de dorsch nog IV2 H.L. derde soort tarwe, dat geen menschelijk voedsel is, voor kippenvoer staan. De militairen zien deze hoeveelheid en nemen ze, of zij een stad overwinnen, in beslag. De landbouwer ziet dit inbeslagnemen kalm aan en verzoekt den commandant even te luisteren. Ik heb, zoo zei hij, vergunning om 15 H.A. suikerbieten te zaaien. Van deze ver gunning heb ik geen gebruik gemaakt, maar daarvoor teel ik 15 H.A. tarwe. Wilt nu eens even met mij meegaan? De commandant-controleur loopt met den landbouwer mee en hoort het volgen de bevel geven: „Spant direct vier span paarden voor vier ploegen en ploegt de tarwe uit en zaait daarvoor suikerbieten inplaats". De controleur ziet den land bouwer verwonderd aan en vraagt of deze handelwijze voor den boer niet schade lijk is en nog vreemder keek cte contro leur op, toen hij antwoord kreeg: „Neen, nog kan ik met meer voordeel suiker bieten verbouwen als tarwe." De controleur verzocht toen aan den boer wat te wachten, omdat hij in zoo'n geval eerst instructie wilde halen en 't is nu maar te hopen, dat de boer zijn llfi H.L. kippenvoer mag; behouden, zoo dat zoodoende de 15 H.A. tarwe bebaard kunnen blijven. Een geval van meer komischen aard is wel 't volgende. Een landbouwer vernomen hebbende dat de controleurs totaal geen vakmenschen zijn, werkte twee zakken ongebluschte kalk onder een hoopje kaf, zóó dat zicht baar was, dat in kaf gewerkt is- 'De militairen komen op 'terf en al spoedig valt 't bewuste hoopje kaf in oog. Direct volgt bevel dit kaf om te werken en zooals te begrijpen is, na kor ten tijd komen de twee zakken te voor schijn. De commandant laat de zakken openen en constateert, met ernstig ge zicht, dat tarwebloem is gevonden, waar uit volgt dat deze in beslag wordt ge nomen. De boer trekt een gezicht alsof hij kies pijn heeft, nu niet van z.g. pijn, maar 'meer om 'tlachen te verbergen. Onmo gelijk is het om de verwondering en later de woede te schetsen van den comman dant, toen de ontvanger van de goederen vroeg, wat er toch in hemelsnaam met die twee zakken kalk moest gebeuren. Zoo ziet men weer, dat ook op 't platte land de een 't streng opneemt de andere meer van de komische zijde. De nieuwste partij. Volgens Het Volk moet het program van de pas tfe Rotterdam opgerichte Algemeene Vrijzinnige Kiesvereeniging zijn: de candi- :daatstelling van den heer D. de Klerk. De heer De Klerk heeft onlangs voor de Liberale Unie bedankt, omdat hij daar niet op een Candidatenlijst voor de Tweede Ka mer was gebracht en is toen overgegaan naar den Economischen Bond, waar hij evenmin candidaat is geworden. Pinkster verloven. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft omtrent bewegingsvrijheid tij dens de Pinksterdagen de volgende order voor de landmacht uitgevaardigd. Bij gelegenheid van liet a.s Pinksterfeest, wordt aan compagnies- (eskadrons-, bat terij-, fort- en detachements-) comman danten machtiging verleend, om de be wegingsvrijheid in die mate uit le brei den, als met de eischen van den dienst en de veiligheid, alsmede met de richtige vervulling van de gegeven opdrachten, ver- eenigbaar is. De beide Pinksterdagen mogen tezamen voor één feestdag gerekend worden. In verband met het doen loopen van eenige voor- en volgtreinen op de dagen van meer vervoer, mag het aantal militai ren, dat voor bewegingsvrijheid in aan merking komt en zich niet anders dan per spoor kan verplaatsen, uitgebreid wor den tot 20 pet. van de présente sterkte. Aan hen, die ver af wonen, mogen fa ciliteiten worden verleend ten opzichte van het tijdig vertrek daags te voren en terug keer per eerste reisgelegenheid op Dins dag 21 Mei e.k. De huiszoekingen. Men maakt er ons attent op, dat dooi den gister geplaatsten brief van Kees van der Meer de indruk kan gewekt worden, dat de soldaat-kommiezen, die in onze provincie niet huiszoeking belast zijn, steeds ruw plegen op te treden en alle kasten en vertrekken overhoop halen. Wij gelooven niet, dat de schrijver dit be doeld heeft, en willen wel als onze er varing mededeelen', dat bedoelde militai ren over 't algemeen zoo welwillend en bescheiden mogelijk optreden en boeren en burgers niet meer overlast bezorgen dan strikt noodig is. Bondsring „West-Zuid-Be veland eni N 0 0 rd-B e vel an d". Bovengenoemde Bondsring hoopt D.V. in den morgen van den tweeden Pink sterdag, 20 Mei, in de melksalon van dhx. Van Doeselaaj: te Goes een ver gadering te beleggen. Hierop zullen behandeld wórden1 „De Jong. Ver. en de verkeering", dooi de Ver. van 's Gravenpolder; 2. „De Jong. Ver., de oefenschool voor het leven", door A. Buteijn van Heinkenszand. Komt, vrienden, laat ons allen op post zijn, om een der beminnelijkste, maar ook leen der grootste gevaren, die ons vereenigingsleven bedreigen, te niet te doen en om tevens te hooren, dat de Jong. Ver. onmisbaar is voor ons -tegen woordig Gereformeerd volksleven. Opdat wij daardlbr allen mogen opgewekt wor den, met nog grooter intensiteit ons op dien arbeid te werpen, tot Gods eer en ons 'heil. Blijkens de „G. Ct." is gistermorgen op het terrein van het pompstation der Zuid-Bevelandsche Waterleiding te Ossen- drecht een Duitsch vliegtuig neergeko men. Middelburg. De politie alhier Heeft gis teren aangehouden tie V. uit Koudekerlce, die onder zijn Meeren een zak bloem vervoerde. De bloem werd in beslag ge nomen 'én tegen de V. procesverbaal op gemaakt. Wel een bewijs1, dat de politie goed uitkijkt, welke trucs ook worden bedacht 0111 haar te verschalken. De politie heeft 3 valsfche gluldenjs in beslag genomen. Door de alhier beslaande 6 Vereeni- 'gingen voor de geheelonthouding, is dezer clagen een drahkweer-comité opgericht be staande uit 12 leiden. Het bestuur is samengesteld uit de hoerenBliek, voorz., St. Pieters.tr.; v. Dam, Secr., Burg' 96; v. d. Weel, Pen- ningm., Noordweg. Het comité besloot om op den laalsten dag van de blauwe week den 20sten Mei, een blauw bloempje te verkoopen, ten bate van twee drankzuch tigen asylen. ToL nader orde werd uitge steld een voorstel om te komen tot op richting. van een comité voor Plaatselijke Keuze. Goes. Woensdag 22 Mei wordt hiel de algemeene vergadering gehouden van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis". Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Jaarverslag, re kening en verantwoording van den pen ningmeester. Aanwijzing van de plaats, waar de vólgende algemeene vergadering gehouden zal worden. Het hoofdbestuur adviseert Vlissingen o£ Middelburg. Ver kiezing hoofdbestuursleden, vacatures Itt- mann en Bins. Concept begrooting 1918 (ontv. en uitg. f 1728,25, onvoorzien f 14,35). Voorstellen van het Hoofdbestuur: 1. De Provinciale Zeeuwsche Vereeni ging „Het Groene Kruis" benoeme eene commissie, welke een onderzoek zal in stellen naar de wenschelijkheïd en de mogelijkheid van eene volledige wijkver pleging ten platten lande in Zeeland. '2. De Algemeene Vergadering mach tige het Hoofdbestuur, in verband met bovenstaand voorstel, tot het aanvragen van subsidie bij de Provinciale Staten van Zeeland. 3. Aan vijf aangesloten afdeelingen, wel ke vóór 1 Augustus e.k. tet het Hoofd bestuur het verzoek richten, subsidie te ontvangen, ten einde op eene der af- deelingsvergaderingen een spreker te doen optreden, wordt deze tegemoetkoming ver leend tot een bedrag van f 10 per afdee- ling. Ingeval er meer aanvragen worden gedaan, beslisse het lot, welke afdeelingen voor deze subsidie in aanmerking ko men, terwijl de uitslag vóór-1 Novem ber aau belanghebbenden wordt bericht. Schore. Gisteren vergaderde de Raad. Alle leden present. Geïnstalleerd werd het nieuw-gekozeh raadslid, dhr. In 't Anker. Na het af leggen jder vereischtei eekle'n, feliciteerde Ide voorzitter den heer In 't Anker. Dhr. in 'tAlnfc'er dankte den voorz. voor 't gesprokene en zeide: Mij'n vader heeft deze plaats verlaten met de hoop uit te spreken dat jde raad steeds i|q vrede de belangen der gemeente zal 'be hartigen. Met deze woorden neem ik hiefr plaats en hoop een raadslid te kumnjeini zijn voor alle, ingezetenen en mijnbes'.je) kracht voor eb 'belangen dór gemeente te kunnen geven. De overige leden felici teerden den lieer in '1 Anker. Ingekomen is een adres van de on derwijzers, 'met verzoek om uitbetaling van het hun toekomende volgens de wet. De voorzitter zegt: Zoodra, de kas van den ontvanger het toelaat, zal tot uitbe taling worden overgegaan. Dhr. Vcrhaagen zou gaarne zien dat een tijd werd bepaald wanneer de uitbot- taling zal geschieden, want moeten de onderwijzers wachten tot d'e kas hettoe!- laai, dan hebben ze het met St. Juttemis nóg niet. Dhr. Glerum meient dat het toch niét aangaat om aan de onderwijzers voor schot uit de gemeentekas te gevèn op hetgeen 't Rijk a,an die onderwijzers hei- talen moet. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. Het ver zoek C. v. d: Repe wordt aangehouden tot eene volgelnde vergadering. Het adres der Gemeente Krommejnie wordt voor kennisgeving aangenomen. Dhr. A. Rottier wordt ontheffing ver leend va|n hondenbelasting. 1 Tot lid va,n het Burgerlijk Armbestuur wordt met alg. stemmen gekozen dhr. A. NieuwenhuijZeh. In het stembureau, worden gekozen de heieren Rijn, Glerum' en Ka,relsede overige ledeln worden aangewezen als plaatsvervangers. Een wijziging in de begrooting 1918 wordt goedgekeurd.Als wethouder wordt, gekozen dhr. Joh. G1 e r um, die! deze benoeming aanneemt. Biji de rondvraag stelt dhr. Verhaagehl voor, maatregelen te nemen voor dear afvoer van vuil water voor de woüinj- 'gen va'n dhr. Sterk en vérder. De voor zitter ziegt dat bijT hem ook klachten zijjnj ingeikonien en zal daarin laten voorzien1. Souburg. Maandag had een algemeene vergadering plaats van de vereeniging „Het Groene Kruis" onder leiding van Dr. Plugge. Tot afgevaardigde en plaats vervangend afgevaardigde naar de alge meene vergadering te Goes, werden geko zen dhm. A. van Veen en W, M. Ver- kroost. Het quotum werd op 7 pet. vast gesteld. Verder deelde de voorzitter mede, dat door een lid van heL Groene Kruis f 1 als bijdrage was geschonken. De com missie, die voor de collecte Emmabloem had gezorgd, werd door den voorzitter dank gezegd, benevens de jonge dames, die hij dit werk behulpzaam waren ge weest. De opbrengst bedroeg f 70.43, de onkosten met inbegrip der kosten van cte bloempjes bedroegen f22.56, de netto opbrengst was dus f47.87. Kortgene. Bij K.B. is toestemming ver leend a,an den heer J.- ^nellen, burge meester, om tot 1 Mei 1919 ie Wol- faartsdijk te wonen. Colijnsplaat. ZondagSniddag strandde op de „Hompels" voor de zé gemeente het sleepschip „Amical" van Rotterdam, met grind, bestemd naar den Oesterput. Na dat een gedeelte der lading over boord geworpen was, is het met het volgende tij' vlot. gesleept en hoewel lek, alhier in de haven gebracht. Brouwershaven. Een hoer, die onder dak aan een zwerveling had gegeven, vond dezen den volgenden morgen clood in schuur. De man was volgens zijn papieren t.e Amsterdam geboren en had o.a. te Antwerpen gewoond. Oostburg. Alhier werd Zaterdag een kar, welke men bezig; was te schilderen en die daartoe zeker te kort hij de rails stond, dooi' de locomotief der g-oederen- tram aangereden, met het gevolg, dat de schiklerszoon Joz. Rissecuw zoodanig lusschen het wiel en den stal beklejnd geraakte, dat zijn linkerbeen onder de knie werd gebroken en zijn rechtervoet ernstig werd gekneusd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Babiloniënbroek, W. A. Zeydner, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Elburgj door A. C. En kelaar te Jaarsveld; voor Arnemuidcn door H. W'. Th. Jansen te Werkhoven. Cand. G. A. Barger té Utrecht neemt voorloopig nog geen beroep in overweging. Hansweerd. Zohtlag 12 Mei 1.1'. werd do heer D. van Dam, als Evangelist, der N. E>. P. V. tot deze gemeente ingeleid in dein voormiddagjdienst door Dg. 'Steen heek van Kraiiningen, naar aanleiding van Hand. 18. Des middags richtte de tot ons overgekomen heer van Dam, die 10 jaar geleden hier ook gewerkt heeft, zijn eerste wöord tot de .gemeente, sprekende uit Hand. 10:33. Het was een warn! woo rel uit een opén en oprecht haat, dat met groote aandacht weid aa'nge1- lioord. Ds. Steenbeek sprak den nieuwen evangelist, de regelingscommissie en dei gemeente toe etn vermaande hen eendrach tig t© zijn, ee'nsgezind, niet als Heroi- des en Piïatus, die vrienden werden, waar het er om ging Jezus over te leverejn, en Gods werk af te hrekéu, maar zoo als de broeders en zusters te Jeruzalejtn in de 'opperzaal, waar allen eendrach tiglijk volhardende in het bidden en smeet- ken waren. Hij! verzocht de geimleenitje den 'nieuwen Evangelist en de zijnen staande toe te zingen de tweedel helft .van Gez. 96 (gewijzigd.) Beide malen was het vriendelijke en nette kerkgebouw goed bezet. Geref. Kerken. Beroepen to Delfzijl M. Meijering1 te Wil de rv ank. Aangenomen naar Wjtmarsum door J. Ubels, cand. Bedankt voor Gèes, N001 dscharwoude, Schetters, Onderdendam en Knijpe door J. Ubels, cand. te Assen; voor En schede, door H. S. Bouma te Hoogjeveeni. De toestand van Ds. P. Warmenho- ven, te Serooskerke, die ernstig krank is, is thans zorgwekkend. (Amst.) Gcref. G«maanten. Aangenomen naar Rotterdam) door D. C. Overduin te Terneuzen. Benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel te Wissenkerke de heer M. A. de Looff Mz. te Kamperland. Benoemd tot hoofd der Chr. Schooi tc Schoondijke, dhr. A. Wisse te Zaan- slag, thans gemobiliseerd. - Benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Aardenburg, de heer Har- don te Nieuwvliet. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare lagere school te Co lijnsplaat bestaat uit de dames: J. M. van Westenhrugge te Poortvliet, A. v. d. Ende te Goes en J. W. Vijverberg te Oosterland. Benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool te Hulst dhr. J. Cas- teruniiler te Stoppeldijk. Bij de te Kampen gehouden Senaats verkiezing van het studentencorps Fides Quaerit Intellectum zijn gekozen tot prae tor P. Deddens; tot ab-actis G. O. Donner; tot quaestor H. H. Wiersinga; tot as sessor I, Di. K. Wielenga en tot assessor II, R. J. v. d. Weerd. De openbare school aan den Rijn- dijk te Hazerswoudo wordt verhuurd aan de Herv. School vereeniging aldaar. Vrjje Universiteit. Naar de „Ned." verneemt is te verwachten, dat binnenkort enkele hoogleeraars-vacatures aan de Vrije 'Universiteit zullen worden vervuld door de benoeming o.a. van dr. J. C. de Moor in de vacatnre-Sillevis Smitt, mr. W. Zevenhoven voor de rech ten, prof. A. Anema. voor de Kuyper- Katheder, terwijl voor een benoeming tot hoogleeraar in de geschiedenis (tijdvak vóór 1648) genoemd wordt de heer Wille, docts. in de Ned. Letteren, leeraar aan het Chr. Gymnasium te 's Gravenhage. Bevestiging vatn deze berichten heeft liet blad niet kunnen verkrijgen. Geslaagd voor het Machinistelaöxal- rnen voorloopig diploma de hoeren C. Bartels en J. A. Veldhuis te Middelburg; en B. v. Liere en \y. Barendregt te Vlissingen- JJJ1MT.LI .JUJJMII im Bondsdag Qaroformeerdo Jonge- lingsvereenigfngen. Gelijk bekend heeft de Bond van Jon- géljngsvereenigingen op Geref. Grondslag te Leeuwarden op Hemelvaartsdag1 zijn Bondsdag gehouden. Aan het Fr. Dgh. ontleenen wij het volgende: l Is de groote dag Voor Neerlanids Jong- Caivinisten. En de Friezen zijn dubbel blij', omdat Leeuwarden ditmaal de eer heelt de gastvrouw van den Bond te zijn. Met zulk een doel voor oogén is het ..geen wonder, dat die jonge toeris ten zoo wilskrachtig trappen tegen den yvind in. Niemand, zelfs geen der .meis jes had er aan gedacht thuis te jblij- 1 V, e kwamen Leeuwarden zingende bin# nen. De „karretjes" worden naar een berg plaats gebracht en dan gaat het naar de Harmonie. Voor het aanvangsuur was de zaal reeds propvol. Klokslag 10 u,ur komt het Bondsbestuur binnen en wordt niet een warm applaus begroet. Geestdriftig wordt het Bondslied gezon gen en na des Heeren zegen afgesmeekt te hebben over ons samenzijn leest da nog altijd frisscbe Bondsvoorzitter het Hemel vaartseva ngel ie Daarop spreekt hij zijn bezielende rede uit over: „Beginselvast". De rede van Ds. Vonkenberg1 was zoo- als we steeds van hem gewoon zijn: vol gloed en leven. Uit Bijbel en historie wist hij zijn groot- auditorium te bezielen met de beginselen, die uit den naam van onzen Bond voort- vlocrè-nHij wees op de liefde voor volk en Kerk, voor het vaderland en onze gereformeerde béginselen. Met gToote welsprekendheid maande hij aan, om weg te bannen uit ons midden alle valsch kosmopolitisme en het natio nale vuur, dat steeds het Calvinistisch) hart verwarmde, nooit le laten verdooven. Onze oude beproefde beginselen moe ten gehandhaafd worden, opdat we .niet zullen ondergaan in 3e machtige gefes- tesstroomingén van onzen tijd. De morgénvergadering werd verder ge wijd aan huishoudelijke zaken. Als bestuurslid werden herkozen 'de heer J. Wijnbeek van Zwolle, terwijl de heer J. v. d. Molen Tz. van Rotterdam als raadsman werd gekozen in de vaca ture-wijlen Oosterbaan. In de pauze was het een loopen en zoeken, om een plaatsje te krijgen, waar men rustig zijn boterham kon verorberen. Alle hotels waren eivol. Ieder had natuur lijk zijn portie meegenomen van huis. De pakjes werden "losgemaakt en daar kwa men voor dqn dag: boterhammen, eieren enLemsterbokkingl Toen weer naar de Harmonie. Meer dan een half uur voor den aanvang, der middag-vergadering stonden we voor liét hek, maar vonden hetgesloten. De zaal was reeds lang volgestroomd, er mocht niemand meer in. Dan maar naar de Noorderkerk, want ook 'daar zouden 's middags twee spre kers optreden. Om twee uur is de kerk tot in de verste hoeken igjevuld. Onder begeleiding van de heerlijkste orgeltonen was het eene lied na jret an dere gezongen, toen leider en spiekers onder applaus binnenkwamen. 't Speet ons niet meer, dat we' in de Noorderkerk waren. De tweede voorzit ter van den Bond, de heer Van Over steeg, die hier de leiding had, deelde mede, dat Prof. Grosheide, die 's middags in de Harmonie zou optreden, verhin derd was en later hoorden we, dat Prof. Kuyper niet best te verstaan was. We hebben bovendien in de kerk een paar heerlijke uren .gehad. De leiding van den heer Van Over steeg was in één woord prachtig. En de sprekers 'tkon niet beter. Ds. Meulink van Wolvega trad op met: „Grijp paar liet ideaal". In een schoo- ne rede wees hij ons op het heerlijkste van alle idealen, dat wenken blijft ook in onzen tijd van vervlogen idealen, onzen tijd van bloed en tranen. Ons ideaal is niet het üroomen van een Iieléne Swarth, die de werkelijkheid bedekt met een; illusie-kleed. Wij' willen staan midden in liet stor mende leven, dat rijk is aan teleurstel lingen, maar ook rijk aan liefde Gods, zoo wij pal staan in den strijd voor onzen Koning. Onze zang is niet tl ie van KIoos; „Ik ben een God in 't diepst van mjjn gedachten", qiaav .- „G ij loch, G ij zijt hun; roem I" Dan straalt .ook eens in den donkeren! doodsnacht de glans van het eeuwige licht uit de stad waar God Zelf de zou is. Onder adenilooze stilte werd deze be zielende rede aangehoord. Aangrijpend was ook het woord van den grijzen Ds. v. Lummel „Ik ben jong". Jong mogen we ons noemen in den zin van „gering voor God". Maar onze jonkheid mag geen veront schuldiging zijn voor wereldliefde 011 flauwheid in den dienst van onzen God. Dan moeten we sterk zijn en een maal in den hemel zal een eeuwige jeugd ons deel worden. In de Harnionie las "a middags Ds. Von kenberg het referaat van Prol Grosheide voor en trad Prof. Kuyper op met „Ik zal handhaven". De stellingen van Grosheide's referaat luiden aldus: 1. Het is niet te ontkennen, dat in den tegenwoordigen tijd binnen den kring van het Gereformeerde leven allerlei ver schijnselen zijn waar te nemen, die wij zen op ver-slapping en achteruitgang. On der die verschijnselen moet vooral wor den genoemd het toenemen vfln onkerke lijkheid en wereldgelijkvormigheid. 2. De oorzaken van deze verslapping) en achteruitgang zijn van zeer verschil lenden aard. Ten deele hangen ze sa men pret het feit, dat altijd verslapping indreedt na een periode van Moei, voor een ander deel vinden ze aanleiding in een verkeerd opvatten van het leerstuk der algemeene genade, en eindelijk moot gewezen op het toeneniend gebrek aan kennis der Gereformeerde waarheid. 3. verbetering mag onder Gods zegen worden verwacht, als vóór alle dingéni het inzicht wordt gekweekt, dat "dient to worden vastgehouden aan dé oude Gereformeerde belijdenis en de overtuiging wordt g'ek(w.eekt, dat nieuw opkomende vragen hij het licht van Schrift en Be lijdenis moeten worden beantwoord. 4. Bij zulk pogen kunnen en moeten; onze Gereformeerde Jongelingsvereenigin- gen een bijzondere taak .volvoeren. In de avondvergadering in de „Har monie" sprak Prof. Ridderbos over „het .geheim van een blijvende jeugd". Tijdens de morgenvergadering werden huldetelegrammen verzonden aan H. M). de Koningin en dr. Ivuyper. Een oude traditie, als blijk van lief de voor onze vorstin en warme waar deering yan wat onze geestelijke leider- voor ons deed. De telegrammen luidden: Aan H. M. de Koningin. De N. B. v. J. V. o. G. G., in jaar vergadering te Leeuwarden bijeen, biedt Uwe Majesteit eerbiedige hulde, bidt U toe, dat Gods genadé U sterke en Ieide in de vervulling der zware taak, die in dezen tijd U is. opgelegd. Geve God, dat Uwe regeering lot in lengte van jaren voortdure en Uw Koninklijk Huis rijke lijk gezegend worde. Voor den Bond, VONKENBERG, Voorzitter. Aan Minister van Staflt dr. A. Kuy per, Haag. De N. B. v. J. V. op G. G. in Jaar vergadering te Leeuwarden bijeen, ge denkt dankbaar aan heigeen de Heeré ons yolk in U heeft geschonken, acht het een voorrecht door Uw woord en wérk het inzicht in de calvinistische begjin,selen( te verkrijgen en wenscht voort, tcgaan in den weg door U zoo duidelijk aange geven en bidt U in den levensavond het i'iisch en groen des rechtvaardigen toe. Voor den Bond, VONKENBERG, Voorzitter. Van dr. Kuyper werd het volgende antwoord ontvangen „Een genot voor mijn hart, nog niet door U vergeten te zijn. Vooral in onzé dagen is het zoo heerlijk als het hart der jeugdige Christenmannen nog aan z'ijh God blijft kleven. Blijf mijner in liefde gedenken, ik doe het U". Eveneens werd een telegram ontvan gen van dr. Wielenga te Amsterdam. Onze levensmiddelenvoor- z i e n i n g. Pastoor Roes schrijft in „Rust Roest" Gerst is na erwten het eerste van Het land, en kan reeds vroeg verwerkt wor den tot brood. Uitstekend brood zelfs, *als er wat tarwemeel tusschen gemengd wordt. Allervreemdst heeft Het ons aangedaan, dat de adviseurs der regeering hierop niet hebben igéwezen. Ik weet niet boever mijn woord zal klinken, maar dit zou ik willen uitba zuinen: gébruikt een deel van de gerst voor brood. Tot de boeren van de rivierklei zou ik willen herhalen, Wat ik al zoo dik wijls in .„Rust Roest" gezegd heb: teelt, zooveel thans nog mogelijk is zéonergerst. Het is 'tot half Mei nog! 'tijd om zomer- gfeorst te zaaien. 1 Als het mij te doen stond, liet ik eiken kleinen boer van de rivierklei tien are vrij om zomergerst te telén, met het recht die gerst te mogen behouden voor eigen brood (evengoed als ik eiken zandboer tien ara zou vrij laten om boekweit te -vinnen, die zé zélf mochten Houden voor menschelijk voedsel). t Stikstof uit de lucht. Naar de Tel. verneemt, zijn de Amsterdamsche Superfosfaatfabriek en Vereenigde Chemi sche Fabrieken voornemens om voor geza menlijke rekening plannen tot het vastleg gen van atmospherische stikstof in voor landbouw en industrie bruikbare vorm ten uitvoer te brengen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2