Buitenland. UJt êB ProvWa. Kerknieuws. Predikbeurten. Undteww an VeateeJt üüws. Onderwijs. overige deelen 'des Rijks, hetzij1 in of buiten die gemeente gelegen, is verboden; 3e. van de verbodsbepalingen kan ont heffing' worden verleend door h.et Vee- kantoor, 's-Gravenhage. Tarwewaterbrood. De minister van landbouw heefL be paald, dat, met ingang van 13 dezer, do maximumprijs voor Tarwewaterbrood (ge bakken van Regjeezingsbloem) wordt vast gesteld op: a. f0.36 per K.G. of b. f0.14i/2 per 400 grain of c. f0.07i/2 per 200 gram. Eenheidskatoen. Bij de Regeering zijn plannen aanhan gig- tot het laten vervaardigen van een heidskatoen. Het ligt in de bedoeling be paalde fabrieken te verzoeken zich piet het fabri^eeren te belasten, waarna Jiet tegen een vastgestelden prijs in den han del gebracht zal worden. De Engelsclie bladen vernemen uit Sydney, dat koning George II van de Tonga (of Vriendschaps) eilanden aan hartzwakte bezweken is. Hij is opgevolgd door prinses Salote, vrouw van den gou verneur van flaabaai, die als koningin is uitgeroepen. Koning George was in 1874 geboren en in 1893 zijn overgrootvader opgevolgd. In 1900 werden de eilanden tot Britsch protectoraat verklaard. Op het Stemmudermeer in Olden burg zijn Zondag drie meisjes bij het roeien verdronken. Eén meisje en 2 jon gens zijn gered. Dinsdag zijn de lijken gevonden. Naar uit latere berichten blijkt, is niet de Roemeensche ex-minister Take Jonescu, maar mevrouw Take Jonescu, zijn fechtgenoote, te Landen tengevolge van een val bij het paardrijden overleden. Beperking Gasverbruik. Bij de vele onaangenaamheden van, dezen tijd, voegde zich dezer dagen op nieuw die, dat het verbruik van gas niet meer vrij is, maar ook hiervoor rantsoe neering (intrad, in den vorm van geen gastoevoer gedurende enkele uren van den De beschikbare kolenvoorraad voor ons land maakt beperking! noodzakelijk, daar de buitenlandsche aanvoer stil staat, zoo dat de Limburgisehe kolen nagenoeg ge heel inoefen voorzien in de behoefte van huisbrand en industrie. De voorziening van de gasfabrieken wordt door de Rijks- kolendistributie van zoo groot belang ge acht, dat deze zelfs gedeeltelijk gaat ten koste van andere industrieën, spoorwe-» gen, scheepvaart enz. Verder zal, om het tekort aan te vul len, een deel bruinkolen worden geleverd, waarvan het gevolg zal zijn, dat de hoe danigheid van het gas, over eenigen tijd iets zal veranderen. Hoe de glenomen maatregelen zullen) werken en of zij voldoende bezuiniging zullen geven, hangt geheel af van de verbruikers. Het is het persoonlijk belang van iederengasafnemer entevens het alge meen belang, om met het gasverbruik zoo zuinig mogelijk te zijn, daar bij niet ge noegzame vermindering van het verbruik andere en strengere maatregelen moetert worden genomen, want de" voorgeschreven vermindering' moet in elk geval worden verkregen. Hoeveel ieder dan wel mag! gebruiken (kan hij zelf nagjaan; het mmimumver- bruik voor koken per maand is vastge steld op 20 kub. Meter, vermeerderd met 2 tab. Meter voor elk lid van het ge zin. Laat ieder trachten "dit cijfer zoo veel mogelijk nabij te komen. Moge blijken, dat dit beroep op de me dewerking van het publiek niet tevergeefs is geweest. Gemeente Gasfabriek Goes, De 'Directeur-Boekhouder, S. H. BONTHUIS. Donderdagmorgen is te Terneuzen uit het kanaal opgevischt het lijk van den 15-jarigen zoon van den klompen maker J. v. d. L., die sedert Dinsdag toen hij van sfljn vader een berisping ontving en van de werkplaats naar huis werd gestuurd, vermist werd. Daar men Woensdag aan het kanaal zijn klompen en pet vond, ging men daar dreggen, met het bovenvermeld resultaat. (V. Crt.) Uit het kanaal door Walcheren na bij Vlissingen is het lijk opgehaald van den Belgischen geïnterneerden militair, die daar eenige weken geleden is verdronken. Het Zendingsfeest te Axel zal 27 Juni gehouden worden. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van den burgemeester van Domburg, is thans bepaald, dat ook bons, afgegeven door de gemeente Domburg zul len mogen worden aangenomen door de aan den verkoop van schoenen enklom pen op bons in Middelburg deelnemende personen. Zooals we reeds meldden, gold dat reeds voor de schoenen- en klompenbons afkomstig uit Middelburg en Amemuiden- Voorts mogen hier ter stede bons uit sluitend voor schoenen worden aangeno men, afkoms tig uit de gemeenten Zoute - lande, Veere, O. en W. Souburg, Melis- kerke en. St. Laurens. oorts zij gemeld, dat de schoenen en klompenbons, afgegeven door de gemeen ten Arnemuiden en Domburg, ook geldie zijn te Vlissingendoch van Zoutelande en Souburg uitsluitend schoe- nenbons. c j •—.Tot stoker op de reserve-boot van de Provinciale Stoombootdienst is door Gedeputeerde Staten met ingang van 1 Juni a s. benoemd Z. Hofman, thans tijde lijk bij dien dienst werkzaam. Blijkens opgave in de „Staatscou rant" bedroeg de bevolking der provincie Zeeland op 1 Januari j.l. 122.727 man nen en 123.206 vrouwen of 245.922 zie len. Vlissingen telde 10.737 mannen en 11.141 vrouwen of 21.878 zielen; Middel burg resp. 8685, 9748 eu 18.433. Middelburg. „Soli Deo Gloria" gaf een uitvoering in de Noorderkerk. Het ruime kerkgebouw was stampvol, reeds vóór dea aanvang, waartoe behalve de algemeene bekendlieid der Zangvereeniging ook wel zal bijgedragen hebben de gratis entrée. Na gebed en een kort inleidend woord door Ds. J. D. Wielenga werd het pro gramma op accurate wijze afgewerkt. Het koor gaf bij vernieuwing het bewijs gron dig te hebben gestudeerd. Rustig klonk liet lieve „Beveel gerust Uw wegen", verhe ven Psalm 8 van Appel. En dan het lied van vertrouwen „Als g' in nood geze ten". Het voerde ons als in den geest) tot Hem, die voor de Zijnen zorgt. Dhr; v. d. Eijck met zijn zilveren geluid en! juist geaccentueerde voordracht 'zong met impressie „Mijne moedertaal", „Ik ken een lied" en de ballade „Van den Prins van de Zee". Ook Mej. Ludikhuijze zong lief en met gevoel. Jammer, dat haar uitspraak minder helder is, wat vooral uitkwam in die der korte klinkers. Mej. Bliek kwfeetli zich uitstekend van haar taak, terwijl van mej. v. d. Berg mag gezegd, dat zang en voordracht echt natuurlijk waren. Met recht mag verklaard, dat er edel kunst genot werd gesmaakt, dat het woord en zijn vertolking de snaren der ziel vaak van ontroering deed trillen. Ook het orkest mag hulde gebracht voor liet schoone, dat het presteerde. Benoemd tot directeur der. Coöpera tieve Melkinrichting „de Eendracht" te Zwolle dhr. G. Augustijn alhier, thans chef aan de Coöperatieve Melkinrichting „Walcheren". De „Oranje-collecte alhier heeft op gebracht f 116,31. Mitftfaifcarf. Bevel kin g. Iri de tweede, helft van fcle) Maand April zijn in dezQ gemeente ingekomen A. O reel, schilder, van Aiiiemuilen, Bellinkstraat G 195; V. J. Ga 11e,, bakker, Schagen, Spahjaardstr. E 88; J. H. Koers, oud schoolhoofd, Deil, Dam N 14; A. F. Bloemen, zonder, Venio, K. Delft F 20; S. Lako, zonder, Wajgciningen, Spanjaard- str. E; 68; C. Zweedijk, boomkweeker, Goes, Gravcnstr. I 281J. F. II. van Vliet, smid, Bergen op Zoom, Veersche Singel F 174; J. M. Santbergen, sergeant Zuidzande, Spalnjaardstr. E 80; M A. van Va,rik, klerk, Grijpskerke, St. Janstraat, I 36; G. !W. Berkelder, letterzetter, Ambt Doetincheto, Bree E 279; A. Stroo, va rensgezel, Vel sen, Bree Er 245; J. ,A. Verhorst, zonder, Amsterdam; Molenwater N 50; J. Laport, schilder, Ambt Har- denberg, Langeviele K 214; W. A. Heems kerk, Amsterdam1, Dam N 16; A. J. de Bree; werkman, Zutphe'n, Breestraat O 179; J. C. W,. Balhuizen, banketbakker, Steenwijk, L, Delft I 28; W. Koole, opz. rijks waterst., Rotterdam, Nieuwstraat G 219. f i 1 lid Vertrokken: M. Outermalns, wed. H. F. van da Velde, vain M 291, naar Baardwijk; A. J. Bulz, L 94, Den Haag; P. Niéuw- dorp, wed. P. da Weerd, S 47b, Oost burg; L. M. Hengelaar, P 271, Den Haag; J. de Klerk, N 129, Amsterdam; B. Rege ling, F 107, Rotterdam.; \V. G. F. J. Looijen, D 41, Den Haag; J. F. de Buck, L 93, Den Haag; Jkvr. E„ M. Ca,, des Tombes, II 46, Den Haag; J. G. Croocke- wit, wed. J. M. Goester, N 191, Dom burg; Cha. Ja. Keulemans, Q 27b, Over- veen; G. Stratingh, II 10, Amsterdam.; G. Boom, C' 95, Barsingerhorn; L. A. E. van der Leij, G 142, Amsterdam; II. J. A. v. d. Bel, K 211, ValkenburgJ. W. Los, I 28, 's-Hertogenbosch; J. A. Leij ten, O 253, Koudekerke; Ma.. Ja. Ha, Bomer, I 39, Koudekerke; Ja. Lofma.ii, G 132, Koudekerke; H. Vosselman, Q 19a, Westdorpe; Aa. L. JVI. Busscher, L 8, Aardenburg. (M. C.) Centrale keuken. Menu voor de week van 13—18 Mei. Maandag Erwtensoep. Dinsdag Hutspot. Woensdag Havermoutpap. Donderdag Stamppot Lamlsooron. Vrijdag, Stamppot Zuurkool. Zaterdag, Stamppot Spinazie. Maandag en Woensdag tegen inneming va.n de geldige bo|ns voor Erwten en Havermout. Goes. Wat de regeling van het gasver bruik betreft is men in deze gemeente van het eene uiterste in het andere gevallen. Zeker, we hebben gedurende enkele maan den beperkende bepalingen gehad, «lochj we kennen ze nauwelijks meer, want den laatsten tijd g[old het devies en lujdd'd zelifs het half-officiëele adviesStook maar raak! De burgers wareu echter zoo zot niet, om de doodeenvoudige reden, dat de prijs zoo kolossaal hoog is. En nu qpeens is, zonder 'dat ooit ecu afsluitings-dreigement gehooid is, een af sluitingsmaatregel getroffen, zóó 'kjras en) zóó weinig rekening houdend imet par ticuliere en industriëele belangen, dat fle verbazing' van velen ten top stijgt. Van £en poging, om tot meerdere be zuiniging te komen zonder vermindering van de rantsoeneering, die door het R. K. D. B. bij circulaire van 14 Maart 'j.l. ten, .grondslag werd gelegd aan de toe kenning van kolen aan de gasfabrieken, was mets te bemerken. (Of adviseerde het R. K. D. B:. njet, om de besparing' te verkrijgen dooi' be perking van de gasafgifte voor openbard en particuliere verlichting eu door regei liug van den druk in het leidingsnet? Maar bovendien, ware op de kookgasrantsoe» nen niet veel te bezuinigten Men had o.i. beter gedaan in die richting de vereis elite bezuiniging van 20 pet. te zoeken, dan een groot gedeelte van den dag de gas levering te .staken en daarmede de in dustriëele bedrijven, die op gas zijn aan gewezen stop te zetten. Waarom niet eens herinnerd, zooals men jjn Middelburg deed, aan de d.d. 14 Maart j.l. vastgestelde minimum-rant soenen en er op aangedrongen daarop 20 pet. te, bezuinigen? Tóen werd beschikbaar gesteld a, voor koken (bij'koken hieronder be grepen) behalve wanneer ten genoegen van de Brandstoffencommissie wordt aan getoond, dat niet op gas kan worden gekookt, 20 tab. Meter per gezin per maand, vermeerderd met 2 kub. Meter voor eiken persoon waaruit het gezin bestaat b. voor verlichting, behalve wanneer jnen tegelijkertijd op een electriciteits- net is aangesloten: in April 7 M3. Mei 4 Juni 2 Juli 3 Augustus 5 September 9 Laat ons hopen, dat de krasse maat regel eeu voorloopig karakter draagt en spoedig in gunstigen zin herzien wordt. (Nadat bovenstaande geschreven was gewerd ons het schrijven van den heer Bonthuis, dat men ia dit nummer aan treft). De verkoop van de bioenipjas op Hemelvaartsdag ten behoeve vatn het Tu- berculosefonds va'n den Ned. Chr. Gra,- l'isclien Bond heeft opgebracht ruim f40. Biezelinge. Voor de Wijkverpleging is weer een gift van f 1 binnengekomen. Sohore. In deze gemeente is eene per manente commissie i.z. crisismaatregelen benoemd, waarvan de Burgemeester ambtshalve voorzitter is eu dhrn. C. Boomnain, J- 'Sinke Ez., eu S. de Visser leden zijn. Waard». Op Hemelvaartsdag trad alhier in de 'Herv. Kerk op Ds. de Ligt wan Middelburg, om een rede te houden voor de afd. der „Vereen, tot Chr. verzor ging vatn krankzinnigen in Zeeland." Na afloop werd een huishoudelijke vergade ring gehouden, waarin besloten werd t,e trachten meer leden te werven door liet laten circuleeren van lijsten. In de plaats van dhr. G. vail Ham, die de gemeente metterwoon gaat verlaten, werd als pen ningmeester-correspondent gekozen dhr. P. Vcrbrugge, die de benoeming aannam'. De Voorz. dankt den heer van Ilarn voor alles wat bij in zijn functie voor de afdeeling is geweest. Hierna wordt de vergadering gesloten. St. Laurens. Woensdagavond hield de Chr. Jongelingsver. „Immanuël" haar eer ste jaarfeest in de openbare school alhier, welke voor dit doel welwillend was afge staan. De beide lokalen waren geheel vol met belangstellende genoodigden. Na ope ning met gebed en psalmzingen werden door de leden der Jongelingsvereemging verslagen uitgebracht; bijbelbesprekmgen hadden plaats, terwijl ook een paar op stellen, proza en poëzie ten gehoore werd gegeven. Een en ander werd afgewisseld door zang en enkele samenspraken, 't Was een zeer gezellige avond, waarin men dui delijk kon zien, dat de jongelingen hun eerste vereenigingsjaar nuttig hadden be steed. De verschillende genoodigden heb ben nu een goeden indruk gekregen van hetgeen op de gewone vergaderingen der vereeniging wordt behandeld en hunne aanwezigheid op dit feest zal er dan ook zeker toe bijdragen, dat „Immanuël" meer dan tot nu toe do belangstelling en steun) der gemeenteleden zal hebben. Serooskerke. (W.) Uitslag Gemeente raadsverkiezing. Aantal kiezers 363. Uit gebracht 248 stemMlen; van onwaar,le 4. K. Melis 139 stemMlen, A. Goedbloed 105 st. Gekozen 'dhr. K. Melis (ar.) CelljatplMi Vergadering van Ingelan den van den Nieuw Noordbevelandpolder. Tegenwoordig 12 van de 16 ingelanden. De rekening óver 1917—18 bedroeg aan ontvangsten 1 114,25,451/2. Uitgaven waren f9616,30. Goed slot f 1809/15Va. Begroo ting 1918—19 in ontvang en uitgaaf op f 13674,14. Onvoorzien £462,61. De jaar wedde van den waterb. opzichter werd met f 100 verhoogd. Het (dijlkgleschot werd vastgesteld op f 14 per' H.A. Stavenisse. Ook in deze gemeente heb ben militaireïi-kommiezen hier en daar een onderzoek naar smokkelwaar inge steld, maar slechts bij1 een paar land bouwers uit den aard der zaak wor den deze soort bezoeken bij voorkeur op hofsteden afgelegd eene betrek kelijk geringe hoeveelheid tarwe in be? slag genome!n. De landbouwers in deze plaats hebben trouwelns den naam van soliditeit in distributiezaken. Een voor beeld: door elkander hebben zij', bij eene gemiddelde opbrengst vain "15 H.L. graan per gemet, 14 H.L. daarvan voor de Re geering ingeleverd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hippolytushoef c. a. A. Trouw, cand. te Rockanje. Aangenomen naar Zoelmond door C. Verloop te Nederhemert. Bedankt voor Waddingsveen door J- Severijn té Wilnis; voor Delft door P. Kuijlman te Lunteren. Geref. Kerken. Bedankt voor Wilnis door J. Oostervcen te Geesteren. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Bruinisse door B. van Neerbos te Meliskerke. Midtfetfcurf. Gisteren werden voor do acte-exanicns 8 vrouwelijke candidaten gé- exaimineerd, van wie één werd afgewezen. Geslaagd de damesJ. H. Fritzius, Ooster- land, J. de Later, Ouwerkerk, D. vam Klinken, Nieuwerkerk, II. C. H. van der Weele, Zierikzee, M. J. Passenier, A. Maartcnse en W. A. "Weijnman, allen te Middelburg. Tot lid van het hoofdbestuur dei- Unie van Chr. onderwijzers is gekozen de heer D. Hupkes te De Steeg. Voor de tweede vacature is een nieuwe, vrijej stemtaing Inoodjg. Mej. "W:, M. FJipsa le Haamstede is benoemd tot onderwijzeres aan de Ge reformeerde De Sa.vornin Lolunan-school te Amsterdam, Helmerstraat. De Bibliotheek ten dienste van het Christelijk Onderwijs is van Zeist overgebracht naar Amster dam. Aanvragen zijn te richten tot den bibliothecaris, den heer D. Wijnbeek, Rozengracht 2361 te Amsterdam). Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres to Dicmfen mej. M. J. J. A. Dalman to Middelburg. Kruiningen. Benoemd tot hoofd der le buitengewone school te Rotterdam! de heer A. Willeb oer, geboortig van Kruiningen. G. C. Geslaagd op het machinisten exa men voor liet voorloopig diploma P. Castel te Vlissingen. Te Amsterdam .is geslaagd voor doctor in de i-echten de heer J. C. van Schagen van Domburg. Examen hoofdonderwijzer (es). Het schriftelijk gedeelte van liét examen ter verkrijigjng van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres voor 1*918 zal plaats hebben op 28 Juni; de mondelinge exa mens zullen aanvangen op 12 Juli; én de commissies, met het afnemen vau deze examens belast, zullen zitting hou den 'te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Zwolle en Groningen. Resp. Voorzitters zijn dr. Houba, C. A. Zelvelöer, D. Boswijk (ondervoorz. F. Eringa te Middelburg), C. van Buijsen, G. A. Bosch en P. Wjielinga. Dhr. W. Hasselbach te Middelburg en J. G. Nijk le Middelburg hebben als lid zitting in de commissies resp. te? den Haag en Amsterdam. jo— iJimwrinnM—aa—a—ii i w—c 'Ned. Herv. Kerk. Zondag 12 Mei. Goes, 9.30 u. ds. de Vries, 2 u. ds. Steinz, Cat. Z. 6; 6 u. ds. Homburg, Kruiningen, 9.30 u. ds. Steinz. Wemcldinge, 10.30 u. ds. Drost, 2.30 u. ds. Meloen van Kloetinge. Gor. Gemeenten. Middelburg, vm., nm. en av. leeskork. Ver. van Ned. Akkerbou wers. In de joingstleden gehouden Hoofd bestuursvergadering der V. N. A. was 'mede een afgevaardigde van den Flak- keeschen Boeren Bond aanwezig, welk© bond zich bij de Ver. zal aansluiten', hlr. W. II. Vis, advocaat en procureur te Haarlem, werd als rechtskundig advi seur der Ver. benoemd. In deze vergar doering werd een dagelijksch bestuur van drie heeren benoemd, bestaande uit de heeren A. Colijn te Amstelveen, Ch. M. Reinders Folmer te Heemstede' en Wi. II. de Vos te Dordrecht. De heeren P. M. Sneep le Di'nteloord en K. van der Torren te Zevenhuizen (Zuid-Holland) werden als plaatsvervangers aangewezen. Algemeen was toen van oordeel, dat in Nederland zooveel broodgraan .verbouwd kan wor den, zonder andere noodzakelijke teelten te veel te 'moeten inkrimpen, dat er ge noeg brood zonder bijmengsels voor ons geheele volk daaruit gebakken ka;n wor den. Besloten werd, naar aanleiding' daar van, aain do afdeelingen en de leden; die niet bij e en afdeeling zijn aange sloten, eeln vragenlijst toe te zenden, be trekking hebbende np .- a. do uitbreiding der productie van broodkoren (vin. tarwe en rogge); b. de inzameling of opvordering der gewassen; c, de verdeeling der producten; d. den prijs van 't broodkordn in verband met de productiekosten en den prijs der na dere producten; e. de aflevering, mon sterneming en betaling der producten; f. eigen gebruik vajn zelfverbouwd koreu voor 'tgezin oh 'twerkvolk; g. den uit zaai van speculatieve gewassenh. de teelt van gewassen, die als ruilobject dienst kuhnen doen. Uit de ingekomen antwoorden zal aan den betrokken minister een teeltplan 1918/19 ©nz. worden aangeboden. Ernstig tramongeluk. Gister avond hegft te Amsterdam aan den Admi raal de Ruyterweg met den Haarlom- schen tram een aanrijding plaats gehad, welke de dood van een postwagenbe stuurder veroorzaakte. Omstreeks 5 uur naderde eeu postwa gen waarin zich een bode bevond voor de brievenbus aan de Willem Barentsz- straat. Alvorens echter de tramovergang daar ter plaatse te passeeren moest do wagen stoppen voor een tram, welke uit de richting Sloterwijk naderde. Zoo gauw deze echter voorbij was zette de wagen zich weer in beweging zon der dat de bestuurder bemerkte, dat er een sneltram naderde uit de richting Am sterdam. Een botsing was onvermijdelijk. De in zittende postbode sprong in aller ijl uit den wagen, doch alvorens do bestuurder zich in veiligheid kon brengen, werd dq wagen gegrepen en de man van den bok geslingerd met liet hoofd tegen een ijze ren paal, waarbij zijn beide beenen, wel ke onder den tramwagen raakten, zoo goed als afgereden werden. Per auto werd de ongelukkige naar liet Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar hij reeds spoedig na aankomst overleed. De postwagen werd geheel en al lot splin ters gereden, terwijl hef paard enkele ver wondingen aan kop en poolen bekwam. Van den tramwagen werden de voor ramen verbrijzeld en kreeg de bestuur der eenige verwondingen aan hand en gelaat, De smokkelaar die een dezer dagen te Maastricht doodgeschoten werd, had zich voorgenomen helaas te laat, zijn smokkelbaantje na dezen keer er bij neer te leggen. Een postbeambte te IJmuiden is geschorst en in verzekerde bewaring ge steld wegen verduistering van gelden in dienstbetrekking. Te le Exdoermond oefent een 87- jarige man nog dagelijks het barbiersvak uit, De burgemeester v-an St. Odiliënburg is door Ged. Staten van Limburg op grond van art. 60 der Gemeentewet voor een maand geschorst. Rechtbank te Middelburg. Vrijdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons vermelde zaken, waarbij' zijn veroordeeld wegensdiefstal A. P. G„ 29 j., koopman, Middelburg', en J., II. M. v. d. \V„ 34 j., zonder be roep, Vlissingen, beiden gedetineerd, d(d le tot 4 m. en de 2e tot 6 w. gev. straf, beiden met aftrek voor-arrest; G. G., 29 j., voerman, Kapelle, tot. 14 d. gev. straf; J. T., 16 j. en A. 'f., 15 j., beiden zon der beroep, Heinkenszand, beiden tol f 15 b. s. 1 m. tuchtsch-.; C. T., 18 j„ zon der beroep, Heinkenszand, G. S., 66 j., izonder beroep, Middelburg, en A. M., 18 'j., dienstbode, Heinkenszand, allen tot f 15 b, s'. 15 d. h. en J. J. S., 17 j., koopman, Middelburg, tot f 10 1b. s. 3 w. tuchtschool; mishandeling.- Ch. F., 49 j., landbouwer, Koudekerke, tot f 15 b. s. 15 d. h., en G. G., 29 j., voerman, Kapelle,(tol 6 w. ,gev. straf; poging tot ver boden uitvoer: A. H., 51 j., machinist, en J. B., 20 j., schippersknecht, beiden, Dordrecht, gedetineerd, de el tot 2 m., en de 2e tot 6 w. gev. straf, bekten met aftrek voorarrest; verboden vervoer: F. v, d. K., 38 j., werkman, Goes, tot f20 h. s. 20 d. li., met vernietiging van liet vonnis in eersten aanleg! en overtreding distributie wetJ. L. Lz., 41 j. en J. B., 66 j„ landbouwers1, Vrouwepokler, de le tot f50 b. s. 3 w. h. en de 2e tot f25 b. s. 3 w. h.; A. W., 33 j., en J. L., 34 j., landbouwers, en P. D.. 38 j., veld- arbeider, allen Serooskerke, en P. S., 56 j„ arbeider, Ovezand, allen tot f25 b. s. 25 d. h., en J. R., 40 j., molenaar, Westkapelle, lot f10 'b. 's. 10 d. h. Voorwaardelijk veroordeeld wegens dief stal: P. M. P., '40 j„ stoker, tot 2 w. gev. straf met een proeftijd van "3 jaar. Vrijgesproken: W. B., 23 j., schippers knecht, lerseke, beklaagd van hiding. Voor de rechtbank te Middelburg werd gisteren 3 dagen hechtenis gevorderd tegen den schippersknecht Ch. v. K., wegens! lartdlooperij. Tegen de schippersvrouw M. de M., die te Hans weerd trachtte allerlei" ver boden goederen uit je voeren, werd 6 weken met aftrek van het voorarrest ge vorderd. De verdediger, jnr. P. Dieleman, be pleitte clementie voor bekl. en vroeg di- recten uiispraak en ontslag' uit de voor- ioopige 'hechtenis. Op deze verzoeken gjng de rechtbank echter niet in. Vervolgens stond terecht E. ,de C., burgemeester van Philippine, beklaagd van verkeerde aangifte van zijn inkomen over 1916, door voor de rijksbelastingen op te geven f1000, terwijl hij verdiend heeft f 13768.18. De officier van justitie, mr. Wolfson, wees op het g'roote verschil in verdienste eu aangifte en op de positie van beklaagde en meende, dat er geen termen zijn voor clementie. De eisch luidde daarom twee maanden gévangeniistraf. Mr. P. Dieleman trad als verdediger op. Als de rechtbank niet kan besluiten, tot vrijspraak van beklaagde, aldu,s dd verdediger, dan is er toch alle aanlei ding tot voorwaardelijke veroordeeling. Als de rechtbank de officier ontvanke lijk verklaart', vertrouwt spreker op vrij spraak. De officier zegt, dat bekl. ea verde-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2