Uit de Provtecie. Kerknieuws. Ontf@rwff§, Predikbeurten* De verloven. Naar aan liet Ned. Corr.-bureau van bevoegde zijde wordt medegedeeld, 'is er tot dusver geen wijziging gebracht in de getroffen maatregelen inzake liet tijdelijk stopzetten der verloven. Intusschen is door den opperbevelheb ber de mogelijkheid geopend om voor ernstige familieomstandigheden van drin genden aard als ziekte e.d. eenige dagen uitzonderingsverlof toe te kennen. Duitsch watervliegtuigen. Gistelnamiddag werd te Vlissingen be richt ontvangen, dat in de Wielingen twee Duitsche watervliegtuigen waren neerge komen in de buurt van een onzer ma- rinesloepbooten. Van Vlissingen gingen ma r Ine va ar t ugan ter assistentie. Gisteravond werden met een torpedoboot aldaar binnengebracht 4 Duitsche vliegers. Do vliegtuigen, door een sleepboot getrokken, waren op weg naar Vlissingen. Men seint ons nader uit 'Vlissingen: Beide gisteren in de Wielingen neer gekomen Duitsche watervliegtuigen zijn thans hier aangebracht en in de bin nenhaven op den wal gehteschen. De ma chines zijn glenummerd 1682 en 1705. De eerste is voornamelijk aan een der vleu gels, de tweede aan den staart bescha digd, maar veel pneer dan de motoren zal wel niet meer bruikbaar zij'n. Wij vernemen, dat een der machines door een defect in nood verkeerde en de an dere te hulp kwam, waarop beiden, ge ïnterneerd werden. De Tweede Kamer werd verdaagd tot Dinsdagmiddag half één, nadat de voorzitter medegedeeld had, dat de afdeelingen nog niet gereed gel- komen waren. C h r. Hist. Unie. Gisteren werd te Utrecht de vergade ring gehouden van de Chr. Hist. Unie. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohiman, minister van staat, hield de openings rede, waaruit wij' zoo spoedig mogelijk een en ander hopen op te nemen. De vergadering stelde voor de Unie de volgende candidatenlijsten vast: le lijst: de Savornin Lohman, de Vis ser, Snoeck Henkemans, Schokking, mr. van Veen, mr. de Geer, Gerretson, H. Bakker (Menaldum), J. Ankermans, H. J. de Groot. 2e lijstKnoppers, Rutgers van Ro zenburg, Tilanus (Ginneken), Verkoute ren, C. E. v. Koetsveld, N. F. O. v. d. Broek, G. J. A. Schimmelpenninck, J. Weitkamp, P. J. Nahuysen, Joh,, van Meggelen. Aan alle kiesvereenigingen zal worden geadviseerd no. 1 van de lijst te stem men. De vergadering behandelde voorts eeni ge huishoudelijke aangelegenheden. Nederland en Duitschland. Naar de N. R. C. van de Belgische grens verneemt, zijn de Duitsche troepen, meest infanterie, die de laatste dagien de grenswachten verzesvoudigt hadden, weer naar het binnenland afgetrokken. Wijziging Distributieweï. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de distri- butiewet 1916. Duitsch prijsgerecht. In het „Reichs Gesetzblatt" van 27 April komt een aanvullende bepaling voor der prijsverordening van 30 September 1909 van den volgenden inhoud. Onder 455c wordt toegevoegd: Een neutraal schip wordt voorts geacht in het belang der vijandelijke oorlogs voering in de vaart te zijn gebracht voor zoover de omstandigheden dit niet logen straffen, wanneer de Staat, welks vlag het schi(p tmag voeren, met een vijande lijke staat eene overeenkomst heeft aan gegaan, omtrent het afstaan van scheeps- ruimte of wanneer het overgroote deel van de handelsvloot van dien neutrale®, Staat voor den vijand vaart. Bij Kon. Besluit is met 1 dezer benoemd tot opziener der visscherijèn 2e klasse L. Bal, thans tijdelijk als zooda nig werkzaam. Benoemd bij het reservepersonieel der landmacht tot reserve-tweede-luitenant .rij de infanterie de vaandrigs K. A. Ha melink, F. van Vlaanderen en A. B. Per- duyn, allen va® het 14e regiment, en D. J. Bal, C. Mijjnders en A. B. Wolf, allen van het 3e regiment. Op Donderdag 2 Mei is aan den ser geant-majoor J. A. Baljeu (2—II14 Reg. Inf. Ule Divisie Veldleger) de gouden medaille uitgereikt. Hulde aan dezen kranigen jubilaris De stoomtram Hulst -Walsoor den wordt van 1 Mei j.l. voor rekening van de Zeeuwscb-Vlaamsche stoomtram maatschappij geëxploiteerd. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 13 Mei a.s. de gemeen- 'en Serooskerke (W.), G r ij p s- kerke, Meliskerke en Biggeker- xe en Dinsdag 9. a. v. de gemeenten ot. Laurens, Veere, Vrouwen polder en Oostkapelle. Middelburg. Stukken voor den gemeenteraad. In verband met de geringe kolenvoor- raden komt het B. en W. voor, dat een wenscbelijke besparing van kolen en smeerolie zou kunnen worden verkregen, indien voorloopig de gevelbesproeimg ..daaronder begrepen het gebruik van wa terkranen aan de buitenzijden vain ge bouwen) door middel van de duinwater leiding werd stopgezet. Het komt hun voor ,dat de geringd overlast, daarmede den gebruikers aan gedaan, ongetwijfeld zou worden geneu traliseerd door het voordeel, dat een der gelijk© besparing zou opleveren. De Commissie van Financien vereenigt zich met het voorstel niet. Bij behoorlijk gebruik der gevelbesproei- ingen is hiervan het watergebruik slechts ongeveer 1/3 pCt. van do totale opge pompte hoeveelheid. De besparing zou dus zeer gering zijn, te luttel om het ongemak wegens stopzetting te rechtvaar digen. De voorloopige centrale keuken werkt thans vanaf 8 April j.l. en verkocht in totaal tot en met 19 April j.l. 17888 portiën voor den prijs van "12Va cent per portie. De Commissie, welke de leiding van diè inrichting op zich heeft genome® berichtte, dat ongetwijfeld een grooter aantal portiën zouden verkocht zijn, in dien zij aan de aanvragen van de firmia Alberts, fopt Burgerweeshuis en de stich ting Kinderzorg gehoor had kunnen geve®, hetgeen door de vele moeilijkheden, waar mede de Commissie tengevolge van de geringe capaciteit dezer proefkeuken had te kampen, voorloopig onmogelijk was. Op grond van deze gegevens en met een blik op den tegenwoordigen toestand, waarin de levensmiddclenvoorziening al- lerwege verkeert, hebben B. en W. zich af gevraagd, of reeds thans niet het oogenblik is aangebroken, dat men zich een be slissend oordeel kan vormen omtrent do vraag, of oprichting eener definitieve keuken in vollen omvang hier ter stede al dan niet gewenscht en vereischt is. Het komt hun College voor, dat die vraag buiten twijfel toestemmend moet worden beantwoord. Gezien het feit, dat het publiek hier ter stede reeds van deze uit den aard der zaak in allerlei opzicht aan gebreken onderhevige proef- inrichting 'in ruime mate gebruik maakt en met een blik op den alom in den lande heerschenden noodtoestand met uit zicht op een nog onzekerdet- en waar schijnlijk niet rooskleuriger toekomst, komt het ons vrijwel overbodig voor vör- dere motieven voor deze onze meowing aan te voeren, welke gevoegelijk zoude® kunjnen worden bestempeld als „water dragen naar de zee". Wij' geven in overwoging te besluiten tot de oprichting en exploitatie van eene definitieve centrale keuken, welke zoo spoedig als mogelijk is in werking zal moeten treden, terwijl tot zoolang worde getracht de thans bestaande proefinrich- ting te laten blijven voortbestaan. Een ronde som van f43.000 kan voor loopig voor de kosten worden aangenomen en geven wij uw college in overweging aan de Commissie, welke de nieuwe keu ken 'zal willen inrichten en exploiteerm en waarin wij u voorstellen een uwer leden deel te doen uitmaken, een crediet van f 43.000 te verleenen, waarvoor eene tijdelijke geldleening ware aan te gaan. Wij stelten dus voor, dat I. In de gemeente Middelburg zoo spoedig mogelijk een centrale keuken in gericht en van gemeentewege geëxploi teerd zal worden en getracht zal worden, tot deze in exploitatie kan genomen wor den, de thans bestaande proefinrichting in werking te houden; II. voor inrichting en exploitatie dier keuken eene commissie te benoemen met als leden: mevrouw S. F. Doets-Bos, den heer L. Onderdijk, mej. C. W. Wolff, mej. M. J. H. Bomer en don heer J. G. Pieterse, benevens een lid van den raad, in deze vergadering van uw college aan te wijzen III. aan de hiervorenbedoelde com missie voor de inrichting der keuken een crediet te verleenen van ten hoogste) f43.000, onder verplichting om rekening en verantwoording van die gelden aan den gemeenteraad te doen; IV. ter bekcxming van die £43.000 eene tijdelijke geldleening aan te gaan. De commissie van financien vereenigt zich met het voorstel. In de vergadering van den Raad op Woensdag 8 Mei, des namiddags te 2 uur, zullen worden behandeld: 1. Uitlotin gen; 2. Notulen; 3. Stukken; 4. Benoer ming Stembureaux; 5. Eervol ontslag Hoofd van school G; 6. Wijziging begroo ting Burgerlijk Armbestuur 1918; 7. Re kening en verantwoording Armenraad 1917; 8. Alsvoren Burgerlijk Armbestuur'; 9. Salarisherziening der 2e Onderwijze ressen in de Nuttig® Handwerken; 10. Alsvoren Hoofd der Gemeente-Bewaar school; 11. Alsvoren Directeur Arbeids beurs; 12. Verhooging subsidie Chr. Be waarschool; 13. Gebruik va® grond in de duinen te Vrouwepolder; 14. Staking der gevelbesproeiïng met duinwater; 15. Kohier no. 7 der Inkomstenbelasting 1917 1918 16. Kohier Hondenbelasting 1918; 17. jstaten van oninbare posten; 18. De finitieve Centrale Keuken; 19. Wijziging Gem. belastingverordening; 20. Invoering progressie voor de Gemeente-belasting en aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud; 21. Reclames H. O. De Christelijke zangvereenïging „Soli Deo Gloria" hoopt op Hemelvaartsdag een uitvoering te geven in de Noorderkeirk. 't ProgTanima belooft, dat er edel kunst genot zal zijn te smaken. Ook zal dhr. v. d. Eijck, bij 't Middelburgsch zanglie- vend publiek wel bekend, enkele solo's zingen. Entrée wordt niet geheven. Dhr. Ornéo (zie advertentie) zal u gaarne een gratis- toegangsbewijs geven. Alleen zij u de col lecte, die gehouden zal worden oml de gemaakte onkosten te dekken, warm aan bevolen. Kinderen, beneden den leeftijd van 16 jaar, zullen zonder geleide niet toegel laten worden. Hedenmorgen hebben twee politie agenten een goede vangst gehad. Over het Molenwater reed een wagen met hout beladen. Het kwam een der agenten voor, dat de veeren veel te veel dootzaktenl voor de lading, die op den wagen lag en daarom werd' een nader onderzoek inge steld. Onder het hout was een geslacht varken verstopt, dat op een hofstede te Veere gisteren was geslacht. Het vleeschl dat bestemd was voor een bewoner van do iïeereiigracht, werd natuurlijk in be slag genomen. Goes. De heer M. Ilootsmans is be noemd tot tijdelijk opzichter van den Prov. Waterstaat van Noord-Holland te Haarlem. iNederlandsche Vereeni- gi ng van Christel. Kantoor- en Handelsbedienden, afd. Gees. Voor deze vereeniging trad Vrijdagavond op de heer G. Baas Kz. van Amsterdam, met het onderwerp: Rechten en Plichten. Do voorzitter, de heer J. A. Flink, opende de vergadering met gebed en een kort welkomstwoord. De heer Baas begon zijn rede met de opmerking, dal het toch niet noodig moest zijn, dat een vakorga nisatie telkens opnieuw moet worden be pleit en haar goed recht verdedigd. Even wel, de vakorganisatie groeit, en droeg reeds .vrachten. Dit wordt niet steeds toe gegeven. Toch is het slechts eerlijk dit te erkennen en dan ook mede te werken in die Isociale actie. Van God ontvingen wij rechten en plichten. Oppervlakkig be zien, is er geen verband tusschen dezla en onze sociale actie. Toch is dit voor een ernstig beschouwer niet te miskennen. Het werk dient te geschieden ter ©ere Gods, en dit is slechts mogelijk bij zuiver sociale verhoudingen Doch naast den ar beid voor het dagelijksch brood, kreeg de monsch ook ten plicht den arbeid ter bevordering van Gods Koninkrijk, den arbeid op maatschappelijk gebied, kortom, op alle terrein des levens. Om hiertoe in staat te zijn, dient men tijd en geld beschikbaar te hebben. Een voldoend sa laris, een bevredigende arbeidsduur .e.a. zijn dan ook geen gunsten, doch rechten volgens Gods Woord. Ook een verzorgde oude dag is een eisch des rechts. Nu gaat het niet aan, voor allen arbeid en eiken tijd in éénen een gelijken maximum- arbeidsduur en een minimum-salaris vast te stellen. Dit zal voor elk vak, in ver hand ook met de eischen, die het werk stelt, afzonderlijk moeten geregeld worden. Ook dient hierbij gelet op den heerschen den levensstandaard en het verschil in prestatie. Dit zijn dingen, die vanzelf spreken. Nu kwam spreker tot de bijzondere taak van onze organisatie. Hoewel men dit wel meende, is' stellig nu de positie van een kantoor- en handelsbediende niet beter dan die van eenig arbeider. Ook in ons vak zijn nog vele misstanden te verbeteren, 't welk door spr. met tal van voorbeelden uit de practijk werd aan getoond. Daarom hebben wij ook plichten tegenover onzen patroon, doch ook te genover onzen levenskring, tegenover d© vakorganisatie. Hoewel onze vereeniging naar verhouding nog zwak is, werden reeds vele resultaten bereikt: als daar zijn afschaffing van Zondagsarbeid, cluur- totoeslagen, betaling van overwerk en der gelijke. Ook met het oog op de te ver wachten toestanden na den oorlog is vak organisatie ten strengste geboden. Sluit u daarom1 aan bij de vereeniging en werkt tot haar groei, zulks in het belang van geheel onzen levenskring. De met gloed en bezieling uitgesproken rede werd met aandacht aangehoord. Naair aanleiding van een vraag van den heer Bustraan, -drie als voorzitter van den Chr. Grafische Bond, afd. Goes, de vergadering bezocht, ontspon zich een discussie over samenwerking inet andere organisaties. Besloten werd een afgevaardigde te zen den naar de op 25 Mei a.s. te Utrecht te houden jaarvergadering, waartoe weid aangewezen de secretaris, de heer H. Langeveld. De lieer Baas sloot de tamelijk' be zochte vergadering met dankzegging. Dat zij rrijke vrachten moge dragen! Bevolking. In de tweede helft van April zijn in deze gemeente inge komen E. J. L. Dubois, winkeljuffrouw uit Hilversum, Wijngaardstraat 20; A. C. S immermans, directrice Vakschool voor meisjes uit Rotterdam, Oostsingel 239; J. C'ouriens, wede. Enters, zonder beroep uit 's-Gravenhage, P. Jaspersestraat 33; R. Spies, boekhouder uit Tiel, Smalle- gangesbuurt 62; A. P. de Clercq, restau rateur uit Roosendaal, Stationsplein 3; P. A. de Hullu, opzichter S.S. uit Ze naar, Stationsplein 9; J. W. Vee limans, wed. 'H. Windhorst, zonder beroep uit Oostburg, Zusterstraat 152; S. G. Gemen, buffetjuffrouw uit Eindhoven, Stations plein 8; Ja. Ba. Snoep, zonder beroep uit Rotterdam1, Kleine Kade 185; J. van Broekhoven, kellner uit Vlissingen, Groote Markt 5152; M. W. F. Beijerinck, ont vanger registratie uit Kampen, Groote Markt 3. Vertrokken: J. F. A. van Baikergem, verpleegster naar 's-HertogenboschM. W. de Bruine, bouwkundig teekenaar naar Heelsum; C. Zweedijk, boomkweekers- knecht na,ar Middelburg; Joh. Meeuwse, slagersknecht naar Oudelande; J. Kleine- pier, onderwijzer naar Zoutelande; D. Melse, schippersknecht naar Dordrecht; Ja„ Nonnekes, wed. D. Cappon, zonder beroep naar Doetinchem; Jhr. J. W|. E.. von Schmidt auf Altenstadt, Rijks Ont vanger naar Utrecht; L. Ruijssenaairs, Ont vanger der Registratie naar 's Hertogen bosch; J. Bookelaar, timmerman naar Baarle-Nassau; Ja. J. de Ronde, kinder* juffrouw naar 's-Gravenhage. Geslaagd voor bouwkundig opzichter te Amsterdam do heer J. de Kok Ga-, oud-leerling der ambachtsschool alhier, sergeant stafbureau Middelburg. Het vijfde zangersfeest Üer Chr. zangvereenigingen aangesloten bij den ring Zeeland wordt alhier gehouden op Hemelvaartsdag. Waar het niet doenlijk' is, alle medewerkende vereenigingen (elf) in de middaguren te laten zingen, ook' omdat het met het oog op den" treinen loop vroeg afgeloopen moet zijn, zal ook reeds voormiddags gezongen worden. Ook van den tuin van de sociëteit zal bij gunstig weer gebruik gemaakt kunnen worde® door de bezoekers als de zaal vol is. Als juryleden zullen optreden de lieeren J. Kooiman van Goes en E. Batten van Vlissingen. Het Bondsbestuur zal verte genwoordigd worden door de "heeten J. M. Jalink en L. J. Mens. Men leze de advertentie. De verplaatsing van den commies- titulair P. C. Borstlap van Goes (post kantoor) naar Zierikzee zal ingaan 16 Mei in plaats van 16 April. Vllssingpen. Do gemeenteraad besloot gis teren den prijs van eten uit de Centrale keuken terug te brengen van 12Va op 10 cent per portie, om het zoo nog onder het bereik van een grooter aantal per sonen te brengen. Een telegram werd aan den mi nister van waterstaat gezonden, waarin hem hulde wordt gebracht voor de voort varende wijze, waarop hij! de Vlissingsche en daarmede de nationale belangen behar tigd heeft, door het indienen van het wetsontwerp betreffende de verbetering van de haven te Vlissingen. In een der vorige raadsvergaderingen werd besloten met het oog op de defi nitieve vestiging van marineofficieren, van gemeentewege een groot aantal wo ningen voor officieren te doen bouwen. Daarbij werd gerekend op 25 pCt. steun van het Kon. Nat. Steuncomité. Nu werd medegedeeld, dat deze steun niet zal wor den verleend, daar- het hier een belang geldt voor de marine. De wethouder, de heer Van Niftrik, deelde nu mede, dat zeer waarschijnlijk' do marine steun zal verleenen. De ingrijpende voorstellen tot sala risherziening van bijna alle ambtenaren, beambten en werklieden weiden gesteld in handen van eene commissie uit den raad. Het voorstel om iu beginsel te besluiten tot het aanstellen van een schoolarts, werd eveneens aangehouden, om tegelijk met liet andere af te handelen. J. Hamakers is benoemd tot. buiten gewoon opzichter bij de verbetering van de rijkswegen in Zuid-Holland. Van hier zijn enkele visschersschepen naar Arnemuiden vertrokken, dezer dagen gaan zij naar IJmuiden om van daar uit de vischvangst te lieoefenen. Gisteren is voor het fort Damme- kens de visehsloep VI. 54 onigeslagen, de beide inzittenden werden door de op varenden van de VI. 53 gered en het vaartuig werd alhier binnengesleept. lerseke. De mosselcampagne kan als geëindigd worden beschouwd. De verzen ding naar Duitschland en België per spoor en per schip is geheel gestaakt. Een enkele, zak gaat nog naar Holland. De kokerij en rookery" van mosselen gaat on gestoord zijn gang. Aftrek genoeg. Ook alikruiken worden gekookt en gerookt verzonden. Stavenisse. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier (vacature wijlen den heer L. Hage) zal plaats heb ben 10 Mei; de stemming en herstem ming zoo noodig 21 en 31 Mei a.s. Duivendijke. Gekozen tot raadslid N. A. Boogerd. Ned. H«rv. Kerk. Beroepen te Harderwijk J. Ronge te Hoog Blokland; te Steen wijk C. A. Lingbeek te Spijk. Bedankt voor Ouddorp door N. C. Bak ker te Schoonrcwoerd. Nieuwtlorp. Men meldt ons van geachte zijde: Het kerkgebouw der Ned. Ilerv. Gem. is voltooid; 15 Mei hoopt Ds. J, II. Buinink het in te wijden. Des voor middags 9 uur hoopt de gemeente dank stond te houden in de kerk te 'sHeeren- hoek. Te 2 uur heeft de inwijding der nieuwe kerk te Nieuwdorp plaats; des avonds 6 uur orgelbespeling en zang in het nieuwe kerkgebouw. Stelle de Heere dit nieuwe huis tot rijken zegen voor de gemeente. Provinciaal Comité voor „Aanpakken". De Commissie verga derde Maandag 22 April j.l. te Goes, tot vaststelling' van de verkregen resultaten en tot bespreking van het verdere plan van actie. Bijgedragen is door: Middelburg f 389.25; Vlissingen f 697.30; Melis- en Mariekerke f30.50; Zoutelande f160; Vrouwepolder f 42.80Kleverskerke f 10 Grijpskerke £105; Goes f889.50; iWiol- faartsdijk f393.05; Cortgene £339; IWjs- senkerke f75.50; Kamperland f501; We- meldinge f400; Hoedekenskerke f 100; 's-Heerenhoek f175; Borssele f144 Krab- bendijke f420.75; Kruiningen f611.90; Rilland f180; Waarde f215,65; IJzendijke f10; Axel f330; Sas van Gent f80; Hon- tenisse f176; Hoek f130; Zaamslag' £715) Nieuwerkerk f503.50; Ooslerhuvd f307.50; Bruinisse f 148.20; Burgh f 221,50; Haam stede f 194.50; Noordgouwe f368.50; Sir- jansland f109; Eikerzee f131; Scherpe- nisse f 183.25; Tholen f 11.50; Oud-Vos- sejneer f 101,00;. Schore 1132. Terwijl de Kerkvoogden van Övezande, Driewegen en Kapelle ieCer f 50 zonden. Bij deze opbrengst zal met zekerheid nog komen de inzameling van sommige ge meenten, die nog met let werk bezig zijn. Wij' zien het resultaat van hun werk ook met verlangen tegemoet. Mag nu het voorbeeld van deze gemeenten voor do lot nog toe niet medewerkende gemeen ten in Zeeland een aansporing zijn om aan 'het heerlijke doel van „aanpakken" mede te arbeiden? Nu reeds kan een rente van f4000 gebruikt worden Zou men denken, dat zulk een som geen ver lichting van de lasten des levens geeft voor menig veel te gering tractement en wat een dank dan als het gebeele mil- lioen wordt bereikt? Bij hei Hoohlcomilé was een gift van f 1000 ingekomen om dadelijk over 20 predikanfegezinnen ito worden verdeeld. Beschamend is hiet voor de Kerk, dat door sommige van hare dienaren naar een £50 reikhalzend moet worden uitgezien. Aandoenlijk zijn de brie ven van dank voor deze verlichting des levens. Besloten werd de actie in Zeeland voort 'te zetten en een circulaire te rich ten tot die gemeenten, die nog niet of nog maar zwak hebben medegewerkt. ïn de vacature wijlen den heer L. van Brug gen werd gekozen zijn zoon Dr. J. van Bruggen, leeraar aan de R. H. B. S. te Goes. Bijgevoegd kan worden, dat Br. vair Bruggen zich de keuze heeft laten welgevallen. Namens de Prov. Commissie voor Zeeland, J. J. HOMBURG, Secretaris. Gerei. K.«rte*e. Beroepen te Zweeloo J. L. v. d. Wolf, cand- te Gouda. Middelburg. Gister werden voor de acte- examens geëxamineerd 8 mannelijke can didate® van wie 2 werden afgewezen;. Geslaagd de hoeren P. J. Carmejoole, Mid delburg, S. Dielemam, Westkapelle, A. Korteweg en P. A. Maes, béiden te Vlis singen; K. Lous en A. Luijmes, beiden Oostkapelle. Geslaagd op het toelatingsexamen voor de Groen van Prins tere ('kweekschool te Doetinchem, Ina Oositerbaa.n, geb. 'te Goes. i Heden promoveerde aan de Uni versiteit te Groningen op stellingen lot doctor in de rechts wetenschap' de heer H. E. Grommers, geboren te Groningen, Voor do School met den Bijv bef. Van Madame Campan is liet vol gende citaat: „üe kennis der Bijbelse he Geschiede nis moet aan iedere andere voorafgaan; zij alleen geeft den kinderen het middel aan de hand om de Algemeene Geschie- nis te begrijpen. Waarom toch de wereld historie begonnen met Romulus of Pharao „Het begin is bij God, ilie de wereld geschapen heeft". '(Roti) Zondag 5 Mei. Goes, 9.30 u. ds. Homburg, 2 u. ds. de( Vries, bed. H. D. Cat. Z. 5, 6 u. ds. Steinz. Hemelvaartsdag 9.30 u. ds. Hom burg, coll. inwendige Zending, 6 u. sa menkomst Prov. Comm. v. d. Nat. Chr. Geheelonthoudersver. Spreker ds. Bui nink, ds. Maas en ds. de Visser. Rilland-Bath, 10 u. ds. Wijngaarden, 2.30 u. ds. Visser. Te IJmuiden is een militair over leden tengevolge van bloedvergiftiging;, welke ontstond door het openkrabben van een puistje aan den neus. Te Dordrecht zijn dieven van dui zend 'thee- en broodkaarten gepakt. D'e Tel. meldt, dat een gezel van de Druk kerij Geuze, waar de kaarten vervaar digd worden, de kaarten stal en zo ver kocht aan D., die ze met behulp va® B. en andere personen aan den man bracht. In het geheel zijn, voor zloover tot nu toe hekend 800 brood- en 200 koffie- en theekaarten ontvreemd. De caféhouder H. Eskens te Weert is Donderdagnacht omstreeks half een door een soldaat-kommies doodelijk ge troffen en gisterennacht aan de bekomen verwondingen overleden, hij werd door den kommies verdacht van smokkele®. E. werd n.l. door da soldaat-kommies aangetroffen op korten afstand van «te plaats, waar deze twee pakken smokkel waar had gevonden. Hij werd aangehouden, maar verzeker de voor zijn gezondheid te wandelen en gaf 'geen gevolg aan de sommatie, daar hij zich niet in dp verboden streek .be vond. Daarop sloeg; een der soldaat-kommde;- zen hem .met de kolf van het gpweer op de schouders en op het hoofd, waar door een bloedende wonde ontstond. Er werd door bedreiging met het geweer gedwongen te gaan tot bij de pakken- Toen de kommiezen o.a. verlangden, dat hij 'zou helpen de pakken te dragen, zleido hij: „De pakken gaan mij niet aan en ze zijn mij te zwaar", waarop een der soldaat-kommiezen hem dwars door het lichaam schoot, zoodat de kogtel aan de andere zijde uit kwam. Eerst een half uur later werd hij door de soldaten op een brancard gieholpen en naar het zie kenhuis vervoerd. Een streng oadsrzoek wordt ingesteld

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2