ggmefgd Wmsm, Bechtszafeön. Leestafel MerieL Telegrammsn. Laatst! Bsrielitm Marfetiwrichts*, Wetenschap en Kunst Geheime leiding. Een ambte naar van de belastingen heeft deze dagen in de branderij H. J. Co., aan de NoordveSt te Schiedam, een geheime lei ding ontdekt, welke hei mogelijk maakte, den geproduceerden moutwijh in plaats van naar het geregelde grondvat, naar een niet onder belastingcontrole staand vat te leiden. Er is proces-verbaal op gemaakt. I Goed a f ge 1 o o p e n. In de brood fabriek „De Korenschoof" van den Uiteer Klokgieters te Enschedé, heeft een on geval plaats gehad, dat nog bizonder goed is aïgeloopen. Vermoedelijk heeft zich in de steenkolen, waarmede de beet water- oven wordt gestookt, een dynamiet-pa- troon bevonden, want plotseling werd een hevige knal gehoord, er werd een gat in den over geslagen, terwijl de ijzeren ovendeur uit elkaar vloog. Het baksel in den oven was onbruikbaar géworden en kon nog slechts als dierlijk voedsel dienst doen. Gelukkig is alleen materieelo schade aangelicht. Onder Hoekelom, tusschen Ede en Bennekom, is in den grond verstopt een koffer gevonden, die voor een waarde van ongeveer f 4500 aan pelterijen be vatte en nog een aantal anderevoor werpen, die aan station Ede vermist wer den. De koffer was met nog eenige colli vans Wageningen naar Veendam verzon den en behoorde aan den heer Oosterhuis, reiziger in pelterijen te Amsterdam. Té Winschoten is een sigarenfabriek wegens gebrek aan grondstoffen stopge zet. Verkoop, aflevering en vervoer van tin is verboden, tenzij het betreft hoe veelheden van niet meer dan 5 kilo. Verkoop en aflevering van nieuw lood is verboden. Het vervoer van alle lood is verboden. Dit is niet van toe passing op hoeveelheden van niet meer dan 50 kilo. In de gemeente Maarn is reeds 44 H.A. grasland gescheurd. 1 Te De Lemmer is de eerste ansjo vis aangevoerd. Het verbond van Noorsché journa listen heeft weer een landhuis aangekocht om er des zomers kosteloos zijn leden te laten logeeren. De Haarlemse he moord zaak. Na gehouden instructie heeft de rechtercommissaris gisteren de vrouw van den vermoorden rangeerder op vrije voe ten gesteld. De Duitse he deserteur Attingen is naar het Huis van Bewaring, overgebracht. Hij heeft nader' bekend, dat hij den moord heeft gepleegd Zaterdagnacht 20 April, tusschen 1 en 2 uur, door den rangeer der H. met den achterkant van een groote bijl eenige slagen op de linkerzijde van het hoofd toe te brengen. Volgens de ver klaring yan A. heeft II. van Zaterdag nacht tol Maandagochtend geleefd. Na het bedrijven van de daad had hij mede lijden gekregen met zijn slachtoffer, en hel nog verpleegd o.a. door zijn won den af te wasschen. Zondagnacht heeft hij den stervende aangekleed, om hem volgens zijn bewering te "brengen naar het Gasthuis. Toen hij met de kar, waar op H. lag op de Raamvest gekomen >vas, hoorde hij gerochel, en toen hij 'in den wagen keek, bleek, dat hij overleden was. Hij heeft 'hem toen naar Koningshof in het Aerdenhont gereden, en daar onder een boom gelegd 1 Den volgenden nacht is hij teruggekomen, en heeft 'het lijk begraven. A. is afkomstig uit den Elzas, en is daar gehuwd en vader van 4 kinderen. Hij 'zal lieden aan de justitie worden overgjeleverd. Een mand met eieren., 'De Zwolsche Ct. vertelt als historisch: Boer ioopt over den straatweg door een groot Geldersch dorp. Ami zijn arm draagt hij een mand met ,160 eieren, die hij zoo aanstonds zal afleveren voor den respec tabelen regeeringsprijs van f0.14 per stuk. ftfsLo|°UW ^ielT1 oog: nageroepen,: Voorbij de pastorie gaand, schiet hem te binnen, dat hij nog wat aan dominee te zéggen heeft. Hij belt aan. Mevrouw doet zélf open, glimlachtbeteekenisvol tegen de mand, en laat boer, die de mand voorzichtig in de gang neergezet heeft, bij dominee in de studeerkamer. Dominee is allervriendelijkst. Na een gezellig oogenblik gaat boer goedgemutst heen. Hij neemt zijn mand weer op-. Maar wat is die licht gewordend Daar komt mevrouw al aansnellen, om hem te be danken. boer lacht als iemand die kies pijn heeft, en gaat met 't lichte mandje en looden schoenen weer naar huis Daar heeft 'hij van zijn Maggeltje op z'n pok kei géhad. Gerechtshof den Haag. C. P. T. te Oud-Vossemeer had een deei van den oogst 1917, die door den mi nister van landbouw in bezit was ge nomen, naar den molenaar gebracht om voor hem te vermalen. Wegens verijde ling van een maatregel van den minister van landbouw, krachtens de Distributie- wet genomen, had de rechtbank te Zie- rikzee hem veroordeeld tot f50 boete. Het hof bevestigde de veroordeeling, daar bij .overwegend, dat wel is waar de oogst 1917 door den minister niet feitelijk in bezit was genomen, maar dat dié inbezit neming daarin bestond, dat bekl. de tarwe gereed moest houden in afwachting van de feitelijke inbezitneming. Raad van State. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State., afdeeling- voor de ge schillen van bestuur, is modedeelingj ge daan van een Kon. besluit, waarbij het beroep van J. Spek en J. de Jonge, onder scheidenlijk hoofd der openbare lagere school te Ellemeet, en onderwijzer aan die school, tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland tot goedkeuring van de jdoor den raad der gemeente pile meet vastgestelde verordening tot regeling van de jaarwedden van het onderwijzend per soneel bij het openbaar lager onderwijs aldaar, ongegrond verklaard is uit over weging o.a., dat de regeling vóór 1 Ja nuari 1919 moet worden herzien. Behandeld werden zaken betreffende on derwijzers] aarwedden in de gemeenten! Driewegen, Kerkwerve, Schore en Arne- muiden. Voorts vier pensioenzaken, een belastingzaak en vier zaken betreffende verzoeken om vrijstelling van miiitiedienst wegens kostwinnerschap. De rapporten over de velschillende zaken werden uitgebracht door staatsra den mrs. Heemskerk, De Vries, en jhr. Van Bronkhorst Sandberg. De Kon. beslissingen volgen later. „Vrij en Blij", Chr. tijdschrift, onder de bekwame redactie van de echte kinder schrijfster méj. de Liefde, uitgever E. J. Bosch te Baarn, is al zoodanig ingebur gerd, dat het de aanbeveling der pers, naar Wij veronderstellen, wel missen kan- Toch blijven wij er gaarne af en toe de aandacht op vestigen. No. 15, heden ver schenen, geeft weer een schat van goede lectuur voor onze kinderen. Ook de ver jaardag der Prinses bood stof voor leuke poëzie en illustratie. Een oorlogsmuseum. De #,Tagl. Rundschau" deelt enkele nadere bijzonderheden mede omtrent de plannen tot de oprichting van een oorlogsmuseum in Duitschland. Deze plannen hebben, vol gens het blad, thans vasteren vorm aan genomen. Allerlei herinneringen aan dezen oorlog zullen er ondergebracht worden. Een Belgische: pantserkoepel zal aan Luik herinneren en de onweerstaanbare 12 c.M. kanonnen. Een buitgemaakte tank en an dere bezienswaardigheden zullen tentoon gesteld worden. Ook zal er een ruimte komen met het standbeeld van Hinden burg. en de voornaamste legeraanvoer ders te land en ter zee. Veroverde vaan dels en standaards, verschillende ge schriften, als de oorlogsverklaringen enz. zullen hun plaats in het museum krijigen. De wanden worden bedekt door in kleuren uitgevoerde reusachtige kaar!en. In een woord alles wat op den oorlog betrek king heeft zal tentoongesteld worden, ook wat het economische leven en den arbeid in het vaderland tijdens en in verband met den oorlog betreft, zoodat de periode van deur geweldigen oorlog in de geschie denis van Duitschland als het ware in beeld voor het nageslacht zal bewaard blijven. Een- Russisch dichter. Een zeer merkwaardige persoonlijkheid was de Russische fabeldichter Iwan Andreje- witsch Krylow, die in 1768 geboren werd en in 1844 stierf. Hij werd de „Russische Aesopus" genoemd, en zyn honderd-jarige geboortedag is destijds in Rusland als een feest gevierd. Hij was een merkwaardig zonderling, met een nog merkwaardiger jonggezellen- huishouding. Een schrijftafel bezat bijl niet. Hij schreef liggende op zijn sofa, met de pijp in den miond; ging de pij(p uit, dan werd het dienstmeisje geroepen, om er den brand weer in te steken. Dat meisje had overigens niet veel te doen: stof afnemen mocht ze niet.'Het stof lag daaldoor duimendik op de meubels. De ramen stonden altijd wijd open, om de duiven /lie Iwan bij dozijjnen hield, vrij toegang te verleenen. i Behalve van duiven hield de zonderling hartstochtelijk veel van branden. De brandklok van het dorp had op hem een miagischen invloed. Bij zijn eerste ga'.men sprong de schrijver op om zich naar de plaats des onheils te spoeden en het scnoone schouwspel met verrukking te aanschouwen. De eerste blinden-coturant der wereld. Door de Posener vereeni- ging voor blindenzorg te Bromberg wordt een tijdschrift uitgegeven, onder den naam van „Erholungsstunden", hetwelk er zich op mag beroemen de eerste blindencou- rant der wereld te zijn. Zij werd in Ja nuari 1880 opgericht ter leering, ophef fing en ontspanning der blinden en ver schijnt thans, daar de verschijning eenige jaren onderbroken werd, in baar 25stein jaargang. In het begin had men met het drukken van het blindenschrift, bij' ge brek aan ervaring, met groote moeilijk heden te kamden, maar mettertijd bracht mén het. zoo ver, dat nu de uitvoering ook een muziekblad in het notenschrift voor blinden. BERLIJN, 1 Mei. Uit Kief wordt ter toelichting van de actie in de Krim ge seind, dat de Duitsche opmarsch in de Krim niet is ingezet omdat de Krim een deel van de Ukraine vormt, doch dat deze expeditie noodzakelijk was ter zui vering van roovernesten in de Krim. Vanuit enkele havens, in het bijzonder van Sebastopol, zijn sedert de ratificee ring van het vredesverdrag van Brest- Litowsk nog tot in den laatsten tijd aan vallen ter zee ondernomen tegen troe pen en zeestrijdkrachten der Centralen. Deze aanvallen werden gedaan door sche pen van de vroegere Russische Zwarte Zeevloot en hadden plaats bij Cherson en aan de ICaukasuskust, zoowel als in volle zee. Het doel van de Duitsche on derneming is, de Zwarte Zeevloot en haar enkele ondeideelen; die blijkbaar volko men zelfstandig, handelen en geen auto riteit van eenige regeering erkennen, on schadelijk te maken om de verbonden troepen tegen herhaling van zulke aan vallen te beschermen. Er zal geen in vloed worden uitgeoefend op de staat kundige vorming van de Krim. FRANKFURT, 1 Mei. De Haagsche cor respondent van de „Frankfurter Zeitung" spreekt het bericht van een Berlijnsch blad, als zou door Duitschland de éisch gesteld zijn van doorvoer van oorlogs materiaal door Holland, tegen en ver zekert beslist, dat de Duitsche eischen den doorvoer van oorlogsmateriaal niet bevatten, dus kanonnen, munitie, vlieg tuigen enz. of die van manschappen niet omvatten. Er wordt slechts geëischt de doorvoer van die artikelen, die door vol kerenrecht zijn toegestaan. BERLIJN, 1 Mei. Naai- gemeld wordt zijn in het proces Lychnowsky nog ver schillende andere politici betrokken, on der wie de bekende publicist Max. Har den en diens broeder. KOPENHAGEN, 1 Mei. Volgens Noor sché dagbladbericbten zou in hofkringen te Gbristiania éen nieuwe samenkomst der Scandinavische vorsten worden over wogen. Koning Ilaakon en koning Maud zouden koning Gustaaf te Stockholm be zoeken, waar zoo mogelijk ook. koning Christiaan van Denemarken zou komen. Ook de minister-presidenten en ministers van buitenlandsche zaken zullen aanwe zig zijn. BERLIJN, 1 Mei. Via Stockholm bin nengekomen Russische berichten maken melding van bongeropstanden in Tsarkojo Selo. Op 4 April eischte een reusachtige menigte reorganisatie der levensmiddelen voorziening. Op 5 April is de staat van beleg afgekondigd. Sedert dien zijn te Pe- trograd talrijke plunderingen gepleegd. WEENEN, 1 Mei. De berichten betref fende een monarchistische tegenrevolutie in Rusland, hebben, ofschoon nog niet is nagegaan in hoeverre deze' beweging van belang is, in verschillende kringen da opvatting gewekt, dat het niet zou zijn uitgesloten, dat een nieuwe regeering de met de Bolsjewiki gesloten vredesovereen komst niet zou willen erkennen. Reeds zijn er geruchten in omloop, dat een nieuwe vredesovereenkomst zou worden geëischt, waarbij de afscheiding van Esth- land éix Ingermanland van Rusland, zou worden herroepen. Het leven in Duitschland. Toen in Duitschland voor allerlei levens middelenkaarten werden uitgegeven, waar op ieder een bepaalde hoeveelheid van een bepaald voedingsmiddel krijgen kon, bazuinde men in de geallierde landen, en ententophielen strooiden in de ileutrale rijken het praatje gretig verderrond, dat Duitschland honger leed. Men kon of wilde niet begrijpen, dat het kaartsy steem slechts wijze voorzorg' was, die niet kon toestaan, dat ook de kleinste hoeveelheid voedsel onnoodig; en onnut tig; werd verbruikt, en dat het Duitsche billijkheidsgevoel een zoo rechtvaardig mogelijke verdeeling der voorraden wenschte. Nu moge 't waar zijn, dat die voor raden in vele gevallen niet groot waren, Duitsch beleid en Duitsche organisatie hebben er wonderen mee verricht en thans is,' mede tengevolge van de gebeurtenis sen in het „Oosten alle gevaar voor uit hongering geweken. Dat is ook de ervaringi van een Noor, die nu een vrij lang verblijf in Duitsch land dezer dagen naar zijn vaderland te rugkeerde en ïn*„Aftenposten" van zijn bevindingen verslag doet. De prijzen schrijft hij zijn in Duitschland lager dan hier. In het Grand Hotel te Christiania kostte een kleine kamer 15 kronen, in Duitschland 4 mark en in een gprste rangs-hotel in Berlijn 8 mark. De voeding was zeer goed. De broodrantsoenen waren grooler dan in Noorwegen en het brood was van be duidend betere kwaliteit. De winkels wa ren goed voorzien. Het leven in de resatu- rants was opgewekt als vroeger en de "Schouwburgen waren overvol. Er waren talrijke soldaten in Berlijn, minstens een paar divisies. De uitzichten voor de toe komst- schijnen goed te zijn. Ieder stuk land is onder 'den ploeg genomen én het is lente". N.B. Ter voorkoming van misverstand en ter bevordering van een vlugge ex peditie gelieve men alle voor de Redactie bestemde stukken, als berichten, ingezon den stukken enz., te adresseeren aan de Redactie van „De Zeeuw" te Goes, en de advertentiBn, andere voor de ad ministratie bestemde stukken en postwis sels aan de Admiaistvat ie va* „De Zeeuw" 'i te Goes. Vlissingen, 2 Mei 1918. Bij de gisteren gehouden groenten- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Zuring 2568, Pieterselie 1214, Snij- ct., alles per mand. Uien 4Vz5 Va, Ra dij's 44V2, Pieterselie 1, Rhabarber 12i/217, Oude peen 6i/29V2, Jongé I8V2, Raapstelen 3te. Prei 191/223l/s. Selderie 5V2 ct., alles per bos. Kropsla 21fs6V2, Bloemkool 3i/235l/s ct, bei den per stuk. Spinazie 4i/2—15, Baksla 1517, Witlof 45, Kroten 1%8V2 ct., alles per K.G. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Woensdag avond le Middelburg' gehouden vergade ring1 van het Zeeuwsch Genootshap der Wetenschappen werd door den se retaris den heer mr. W. Polman Kruseman, het jaarverslag uitgebracht, waarvan wij het volgende ontleenen De secretaris herinnert er aan, dat hij' vvoor de vierde maal sedert het woeden van den wereldoorlog zijn verslag uit brengt, terwijl het wel schijnt, of de po litieke en militaire toestand een verwar render chaos oplevert, dan ooit te voren. Voor ©en buitenstaander is het merk waardigst, dat niettegenstaande de ver schillende uitingen over de oorlogsdoel einden, nog' niet recht duidelijk is, waar toe eigenlijk de ongehoorde offers in gced en bloed door de volken der aarde be reidwillig, gebracht worden. Voor de su prematie van het eene ras boven het andere zou men wellicht meenen? Maar zooveel staat toch wél vast, dat, wie ook den oorlog militair of economisch mogewinnen, noch het Angelsaksisch, noch het Duitsche ras ooit ten onder gebracht kan worden. Daarvoor zijn bei den te levenskrachtig en de wereld is groot genoeg, om aan elk de hun toe komende plaats in dezen te vergunnen. En wat de toekomstige politieke constel latie der wereld betreft, is het den secre taris altijd voorgekomen, dat het staats verband, waarin men leeft, mits het vrij heid van ontwikkeling! waarborge, slechts bijzaak is -en zeker niet datgene, waar door het levensg'eluk van den menscb in 'de eerste plaats bepaald wordt. Dat geluk vindt gijn grond in iets geheel anders, in de persoonlijke, moree'e eigen schappen van 'het individu, in geestkracht werkzaamheid en zeiceheersching, welke hoedanigheden geen of slechts een ver wijderd verband houden met bet. staats verband, waarvan men deel uitmaakt. Le veren reeds de vele buitenlanders, die in den vreemde hun werkkring én hunne voldoening' vinden, hiervan een spreken de getuigenis, ook .de Joodsche natie leeft haar nuttig en arbeidszaam leven, vol ontberingen en ontroering, in alle landen en door alle tijden heen, zonder dat gemis van een gemeenschappelijk vader land, iets anders dan voorbijgaand, een snaar van weemoed tril en doet. En heeft ook hefBelgische volk in de dagen van zijn politieke afhankelijkheid niet even eens, getuige de opbloei van alle kun sten en het overweldigend schoon zijner steden, innerlijk een even rijk leven ont plooid als "Noord-Neder.and in zijn gou den eeuw? Ook het Zeeuwsch Genoot schap vervulde zijn bescheiden, maar nut tige taak door alle wisseling der tijden heen, in dén regenten tijd zoowel als onder de republiek, onder bescherming van keizer en van koning en zal die straks, naar de secretaris hoopt, blijven vervullen in het teeken der komende de mocratie. In het ver-slagjaar verloor het genoot schap door den 'dood 8 leden en 3 direc teuren, terwijl 'de 26 ten vorige jare be noemde leden hunne benoeming' aanna men en twee 'directeuren toetraden. Het aantal directrices en directeuren bedraagt thans 43, heL aantal leden 517, waatvan 103 te Middelburg: gevestigd z'ijni, volgens het vorige jaarverslag waren die cijfers respectievelijk 44, 500 en 92. Het aantal betalende bezoekers van de verzamelingen van het genootschap be droeg in het afgeloopen jaar 2953 per sonen, waarvan 720 tot den werkenden stand behoorden, tegen respectievelijk 2803 en 737 in het vorige jaar. Met groote waardeering wordt gewag gemaakt van een legaat van f 1000, aan het genootschap nagelaten door mevrouw Luteijnde Kanter, welk voorbeeld tot navolging moge strekken. De bibliotheek werd weder met een groot aantal werken verrijkt, afzonderlijk worden vermeld een paar aanwinsten, welke ten deele de bibliotneek, ten deel© de handschriften en ten deele speciale verzamelingen betreffen le. een aantal curiosa van allerlei aard meest uit de 19e eeuw, verzameld door den beer J. Cades, chef der afdeeling militie ter Provinciale Griffie van Zee land en aangaboden door den heer J. J. Berdenis van Berlekom te 's-Gravenhage en 2e twee portefeuilles met stukken be treffende de numismatiek, afkomstig, va.n P. J. en C. A. Rethaan Macaré, beiden in de eerste helft der 19e eeuw directeur en conservator van het Zeeuwsche genoot schap, aangeboden door jhr. mr. J. A. Rethaan Macaré. Bij' de vermelding van de aanwinsten van de andere verzamelingen wordt o.a. géwezen op de moeilijkheden om pennin gen en munten te koopen, zelfs gelukt, dit meermalen niet tegen hooge prijzen. Het kabinet van geschiedkundige voor werpen en zeldzaamheden ontving o.a. een heele partij voorwerpen betrekking hebbende op de in het vorig jaar opgehe ven bierbrouwerij „de Vijfhoek". De ouderwe'sche kamer en die van Üe Zeeuwsche kleederdra hten trokken voort durend buitengewone belangstel.ing. Als geschenken werden ontvangen een plat te bo.erinnehoed met ouderwetsche linten van den beer P. Adriaanse; een beuk van 1804, geborduurd, met figureu, zooals men die agntreft op antieke merklappen van. den heer M. J. van Wijck; twee poppen in de dracht van de boerinnen van Zeeuwsch-Vlaanderen in het begin of mid den der vorige eeuw, van luitenant-gene raal P. J. von Stein Callenfels; een paar kunstig bewerkte miniatuurschoentjes van 1887, van den beer M. J. J: Coulon; 2 antieke medaillons in zink, voorstel lende een rookenden man en een snui vende vrouw, van den heer F. Adama Zijlstra; en ten slotte eenige kleeding- stukken, deel uitmakende van een Wal- chersch kermispakje van voor 100 jaren, behoorende tot bet beste wat het ge nootschap aan oude costuums heeft, van mevrou w C. DijckmeesterWint .ens. De ethnographische verzameling om ving van den heer P. C. van der Wolk een zeer belangrijke collectie Indische wapenen, welke een sieraad van het mu seum vormen. Aan het einde van het verslag her innert de secretaris er aan, dat het ge nootschap het 150ste jaar van zijn be staan is ingetreden en hij hoopt de ge zondheid en kracht te mogen behouden om .het volgende jaar eên ietwat bree der verslag!, een soort gedenkschrift over de anderhalf eeuw van het bestaan van het genootschap samen te stellen. De secretaris wijst er op, dat een herden king van dit jubileum zeer zeker ge wettigd zal zijn, hij hoopt, dat de tijds omstandigheden dan feestvieren zullen toelaten, welk feest dan wellicht een vre desfeest wordt, waarop door genootschap en gewest de oude wapenspreuk beves-1 tiging zal erlangen „Luctor et Emergo". Tot leden van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen zijn benoemd de heerenII. J. Brouwer, gemeente-bouw meester, mr. A. Mercier, griffier bij 't Kan tongerecht, W. C. J. Smit, vice admiraal, J. C. P. W. Steenka/rnp, luitenant-kolonel der artillerie, H. Streefkerk, directeu?" van het gemeentelijk electrisch bedrijf en me juffrouw S. C. Roldanus, leerares van de Rij'ks Hooger Burgerschool, allen te Middelburg. Verder de heeren M. Bolle,- burg©- meester, lid van de Provinciale Staten te Haamstede, E.. B. Dumoleijin, notaris,, lid van de Provinciale Staten le Hulst, I. D'. Fransen van de Putte; wethouder te Goes, J. A. Hubregtse te Burgh; Alb. Cohs te Veere, J. C. Paap, notaris, lid van de Provinciale Staten te. Vlissingën, mr. J. P. van Rossum, gemee ite-secretaris to Vlissingen, F. G. C. Rothuizen, ge- meent© bouwmeester te Goes, mr. J. H. M. Stieger, advocaat, lid van de Provinciale Staten te Goes, jhr. J. van Vredenburch, voorzitter van de Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland te Tholen, Buiten Zeeland werden benoemd de heerenprof. dr. A. Eekhof, buitenge woon hoogleeraar in de geschiedenis van het gereformeerd protestantisme aan de Universiteit te Ledden, D. C. van Epen, genealoog te 's-Gravenhage, prof. C. Feldmann, hoogleeraar in de electró- teehniek te Delft, mr. E. E- van Raaltè, lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal te 's-Gravenhage, A. J. Servaas van Rooyen, oud archivaris der gemeente .'s-Gravenhage te Zeist, en jonkvr. dr.' C. H. de Jonge te Utrecht. Tenslotte 'buiten Nederland: G. D'. A. Bout, zendeling te Fak-Fak en J. J. I. Sprenger, ingenieur te Chifoe (China). DE POLITIEPARTIJ. Gisterenmiddag had in de Sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg een verga dering plaats, uitgeschreven door het hoofdbestuur van de Politiepartij in Neder land. De vergadering werd bijgewoond door een 35-tal politiemannen en- enkele andere belangstellenden. De vergadering werd geopend door den heer A. P. H. van den Dolder, namens, de afdeeling Zeeland van den Algemeeneo Nederlandschen Politiebond. De voorzit ter leidde den spreker, den heer A. L. van Beusekom, commissaris van politie te Wageningen, bij de vergadering in en deelde mede, dat de tweede aangekondigde spreker, de heer G. J. P. A. Thomson, majoor der Kon. Marechaussée, door de tijdsomstandigheden verhinderd was te komen. De heer van Beusekom zeide, dat men nog te weinig weet van de reden waarom de politiepartij is opgericht. Als eerste reden noemde spreker, dat een politie-specialist in de Tweede Kamer hoog noodig is. Hetgeen 'spr. aantoont door uiteen té zetten ,hoe men reeds 70 jaar om een reorganisatie vraagt en smeekt. De heer van Beusekom zet daarop uit een hoe een betere opleiding der politie mannen dringend noodig is, te meer bij het hand over hand toe nemen van de misdrijven. Spr. zegt, dat doktoren, ingenieurs, on-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3