Uit de Pfovlsose. Onderwijs, welker leden op de hoogte gebracht wer den van de afwijkende samenstelling van het brood, terwijl hun verzocht weird nauwkeurig te letten op den invloed van het gebruik op de spijsvertering. Gedu rende vij'C dagen werd door een groot aantal leden der coöperatie met hun gezin, tezamen 390 personen, het aldus samen gestelde brood gegeten; onder de gebrui kers waren ook zeer jonge kinderen en personen van zeer hoogen leeftijd, o.a. ietmand van 90 jaar. Ze aten geen ander brood dan dit. Hun ervaring is aldus samen te vatten Van de .390 gebruikers deden zich in deze vijf dagen bij niet meer dan 4 per sonen eenige spijs verterings-stoorni-sen voor en bij twee maaglijden en maagpijn. Er waren echter slechts 2 personen, die de ondervonden bezwaren aan het brood toeschreven. Daartegenover waren er an dere maaglijders, die verklaarden zich met het gebruik van dit brood beter te ge voelen dan vroeger. De smaak van het brood bleek eenigs- zins afwijkend te zijn, maar men gewende er spoedig aan en merkte daarna niet meer op, dat de smaak wat verschilde van ander brood. jSlechts 2 personen (van één gezin) von den het brood onaangenaam in het ge bruik. De overigen gaven er zelfs do voorkeur aan om zijn hoogere voedings waarde. Zij zeiden op dit soort brood beter te kunnen werken. Een tweede proef werd op ee|,i dorp genomen met een beperkter aantal per sonen, 26 in getal, maar gedurende veel langer tijd, n.l. 14 dagen. Ook door dezen werd het brood gunstig beoordeeld; er deden zich geen maag- of darmstoornissen voor. De Centrale Gezondheidscommissie, on der welks toezicht deze proefnemingen zijn gehouden, heeft dan ook den minister van landbouw geadviseerd, dat er uit het oogpunt der volksgezondheid geen overwe gend bezwaar kan bestaan lijnkoekenmeel top de bovenvermelde wijze te bezigen voor ibroodbereiding. Ingevolge dit advies zal dan ook de samenstelling van ,het bruinbrood binnen kort verandering ondergaan. Verbetering Vlissingsch© haven. Bijde Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp voor verbetering van de haven te vlissingen. Voorgesteld wordt van rijkswege uit te voeren de werken noodig om' de verbete ring van de buitenhaven te Vlissingen door den aanleg van een havenkomi ter lengte van 650 M. en een bodembreejlte van 200 M. en ter diepte van 10 M. onder N.A.P. met bijkomende werken. Tot de uitvoering zal niet worden over gegaan dan nadat de naaste belangheb benden zich hebben verbonden f' 900.000 in de kosten van de werken bij te dragen. Zal de verwachting betreffende de vooruitgang van de haven te Vlissingen niet worden beschaamd, zoo betoogt de minister va.n Waterstaat in de memorie van toelichting, dan zal het noodig zijn de haven te yerbeteren. De wijze waarop de verbetering zou behooren te worden tot stand gebracht is onderzocht door een commissie van ad vies, bij welker samenstelling ook op de be langen van- de landsverdediging en van de scheepvaart werd gelet. i De commissie adviseerde omi eene even- tueele verbetering van de haven te doen bestaan in een vergrooting van de buiten haven, terwijl naar baar gevoelen aan het verlangen van de maatschappij „De Schelde" om voor haar werf een uit gang naar zee te verkrijgen met zoodanige doorvaartwijdte en dieprn, dat zij< in staat zou zijn om mede te dingen .naar den bouw van vaartuigen van groote afinetin- gen, zou kunnen worden voldaan door den bouw van een keersluis ten zuiden van de bestaande groote schutsluis. Omtrent de yoorstellen van de com missie werden belanghebbenden, ondelr Gedeputeerde Staten van Zeeland, het ge meentebestuur van Vlissingen, alsmede de Kamers van koophandel en fabrieken al daar en te Middelburg geraadpleegd. Het bleek, dat de uitbreiding van de bui tenhaven werd toegejuicht, doch dat het denkbeeld van den bouw van een keetr- sluis bij deze lichamen geen instemming kon vinden en aan eeln schutsluis van groote afmetingen de voorkeur werd ge geven. Aan den bouw van een keer- en in nog grooter mate aan dien van een schut sluis van groote afmetingen zouden intus- schen bijzondere moeieiijkheden verbon den zijn met het oog op de plaatselijke gesteldheid. Een behoorlijke toegang naar de binnenhaven zou dan ook een som van 9 millioen gulden vorderen, gere kend volgens prijzen, welke vóór den oor log als normaal golden. Deze som schijnt veel te hoog voor het daarmede te berei ken voordeel. De vraag rees daarom of het wellicht de voorkeur zou verdienen de binnenha vens niet te bestemmen voor groote vaar tuigen, doch voor deze laatste ligplaatsen te maken door vergrooting der buiten haven; imimers zou dan, indien daar te>- vens terreinen werden ingericht voor in dustrieel© ondernemingen, de keersluis fei telijk alleen noodig zijn voor de werf van „De Schelde". Thans wordt dit punt •nader onderzocht. Aangezien het rijk bij: het bedrijf van „De Schelde" ook financiëel is betrok ken, zal het noodig zijn, dat met haar omtrent de nieuwe -inrichtingen en de daarvoor noodige terreinen een overeen komst worde aangegaan. Dit punt zal evenwel eerst aan de orde behoeven te komen, wanneer in beginsel is besloten tot verbetering van de tegenwoordige bui tenhaven. Dit laatste nu is de strekking van het wetsontwerp. De kosten van de werken niet lïet ver plaatsen van de twee bestaande aanleg- pontons worden geraamd op rond f3.000.000, volgens eenheidsprijzen, welke voor den oorlog als normaal golden. Deputatenvergadering. Op de morgen te houden Deputatenver gadering der A.-R. Partij zal de heer A. W. F. Idenburg inslede van den op steller (dr. Kuyper) zelf de openingsrede voorlezen. Reeds op 3 of 4 Mei zal het college van gemachtigden vergaderen. De samen roeping van dit college zal waarschijnlijk aan hei slot van de Deputatenvergadering mondeling geschieden. De prijs van de sigaren. Het gerucht, dat de sigaren weer eef.is in (trijs naar boven zullen gaan, bevat waarheid en we kunnen er de voor roo- kers minder aangename tijding aan toe voegen, dat de stijging nog wel eenigen tijd zal aanhouden. De prijscouranten, dia de fabrikanten maandelijks aan de han delaren zenden, geven in de prijzen van de sigaren steeds grootere getallen aan en wie deze lijsten eens vergelijkt ni|et die van de overeenkomstige maand van 1917, ontdekt verschillen van 75 tot 100 pCt. De ruwe tabak wordt steeds duurder, en als een van de voornaamste oorzaken dient de kettinghandel genoemd. Wel zijn de prijzen van de materialen als kistjes, etiquetten, bandjes gestegen, maar niet in zulk een mate, dat de sigaren er 100 pCt. duurder door zouden moeten worden. Het vermoeden, dat de duurdere sigarefn wel (eens meer opgeslagen worden dan strikt genomen noodzakelijk is, om ze in overeenstemming te houden met d« prijzen van de goedkoope soorten, heeft misschien wel een grond van waarheid. Naar. verhouding van deze laatste soorten worden ze .echter weinig gerookt. Aan het algemeen betalen van 10 ets. voor een gewone sigaar, zal in de toe komst niet te ontkomen zijn. Vad. M a x i m u m p r ij z e n voor boter. De Minister van Landbouw heeft be sloten met ingang van 1 Mei 1.. ingevolge art. 3 der Distributie-wet 1916 voor boter vast te stellen een maxi mum inkoopprijs van f2.80 per K.G. af fabriek of f 2.82i/2 per K.G., franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer; 2. aan de gemeentebesturen voor boter jn overweging te geven verkoopprijs van f 2.821/2 per K.G. aan grossiers en van f2.90 per K.G. aan détaillisten 3. ingevolge artikelen 2 en 8 der Di- stributiewet 1916 voor boter vast te stel len pen maximum kleinhandelprijs van f 1.60 per 1/2 'kilo; 4. ingevolge artikel S der Distributie- 1916 voor boter vast te stellen een maxi mum groothandelprijs van f2.80 per K.G. af fabriek of f 2.82i/3 per K.G. franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, alsmede een maximum tus- schenhandelprijs van i'2.90 per K.G. franco station van bestemming resp. pakhuis dé taillist. E,en gunstig teeken? De doorloopende bewaking van de te legraaf en telefoon, dag en nacht, op de stations is weder opgeheven. Bijzondere rechtspraak in distributiezaken e.d. Zooals men weet, is ingediend een wets ontwerp tot instelling eener bijzondere rechtspraak in distributie- en' verwante zaken. Artikel 1 bepaalt, „dat bijzondere ge rechten (distributiegerechten) oordeelen over de wettigheid van de besluiten, wei geringen en handelingen, in de uitvoering van de Distributie wet 1916 door de daar mede belaste organen genomen, uitge sproken of verricht. Aan hen kan bo vendien de kennisneming worden opge dragen van beroepen, betreffende de wet tigheid van besluiten, weigeringen of han delingen, die, in de uitvoering van an dere wetten met de door den oorlog of het oorlogsgevaar veroorzaakte bijzon- diere omstandigheden verband houdend, de daarmede belaste organen nemen, uit spreken of verrichten". Artikel 2 bepaalt, dat „als Centraal Di'stributiegerecht van hoogste of eeni- gen aanleg" optreedt de Centrale Raad van Beroep. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend De druk der tijden dringt bij voortdu ring tot de productie van rechtsvoorschrif ten, bestemd in voorbijgaande nooden te voorzien. In verband met de maatregelen, die de beschikbaarstelling van levensbe- noodigdheden ten behoeve van de bevol king vordert, heeft zich, in aansluiting aan de Distributiewet 1916 een omvang rijk 'distributierecht ontwikkeld. De beslis singen omtrent uitvoering van regelingen van regeering en commissies liggen bij de 'regeering en1 bij die commissies. Vaak zijn de beslissingen aan beroep op een hoogere administratieve autoriteit onder worpen, 'maar soms ontbreekt de gelegen heid 'tot hoogere voorziening. De weg tot den 'gewonen rechter is in beginsel niet geopend. 'Over administratieve bezwaren kan men in het algemeen niet bij een gewonen 'rechter klagen. Dientengevolge vertoont 'de rechtsbescherming een leemte. In 'de omstandigheid, dat de voorschrif ten ten aanzien van de distributie verre van 'overzichtelijk zijn, ligt een reden om waarborgen 'te scheppen, dat de onder scheiden organen, met de handhaving van dit 'uitzonderingsrecht belast, zich steeds binnen de wettelijke grenzen houden. Daarom 'stelt dit ontwerp voor speciale gerechten te organiseeren. De bijzondere rechtspraak heeft echter uiteraard een tij delijk karakter. Zij zal verder slechts een beperkt 'terrein bestrjjken /Hoever haar gezag 'per slot van rekening zal dienen te 'worden uitgebreid, zal de tijd moe ten 'leeren. Terstond moet de rechtspraak aan de ontwikkeling der omstandigheden kunnen worden aangepast. De taak van den 'bijzonderen rechter zal niet alleen de distributiezaken omvatten, maar ook geschillen in consentenkwesties. Ook en kele onteigeningsvragen zullen hem ter af doening worden toevertrouwd. De distributiegerechten zullen uit één lid ten enkele plaatsvervangers bestaan, maar 'met één lid recht doen'. In appèl zal als centraal distributiegerecht de Cen trale Raad van Beroep, met enkele plaats vervangers aangevuld, optreden. De le den der gerechten, van eersten aanleg worden benoemd en ontslagen door de Koningin. Zij zullen den graad van doctor in de rechts- of staatswetenschap moe ten bezitten. De titularissen ontvangen geen bezoldiging, doch enkel vacatiegeld, zoodat niets aan de leden der rechter lijke macht belet een plaats in te nemen in de speciale gerechten, die bovendien zooveel mogelijk in de gewone gerechts gebouwen zullen worden ondergebracht. De officieren-machinist 3e kl L. G. R. van Schic 'en B. J. Loos zijn te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ms. logementschip voor torpedisten „Schorpioen". Goes. Dinsdagavond hield de Harmonie „Euplionia" haar algemeene jaarvergade ring onder voorzitterschap van dhr. P. A. de Lig,ny. Deze gaf een kort verslag over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat het aantal werkende leden .station- na ir bleef, dat de harmonie zich bij ver schillende gelegenheden liet hooien en dat in het afgeloopen jaar 10 concerten werden 'gegeven. Met leedwezen consta teerde de voorzitter, dat het aantal kunst lievende 'leden, dat in 1916 154 bedroeg met een contributie van £395, in 1917 tot 138 was gedaald met een contributie van f356. Volgens de rekening van den penningmeester was ontvangen f814,503 en uitgegeven f699,63, alzoo een goed slot van f 114,87-*. De begrooting voor 1918 werd vastgesteld op f 682,37° "met een 'post van onvoorzien ad f61,223. Tot bestuurslid werd herkozen dhr. J. C. Pi laar met 20 van de 21 uitgebrachte stem men, terwijl in de vacature van dhr. Jhr. Von Schmidt auf Altenstadt werd gekozen dhr. D. A. Conslandse met 20 stemmen. Naar aanleiding van het vertrek van jhr. Von Schmidt, dat door alle le den ten zeerste werd betreurd, werd dhr. Von Schmidt onder luid applaus der ver gadering benoemd tot eerelid. - Gistermiddag is hier op verzoek van het hoofdbestuur van de Politiepar- tij een vergadering gehouden van gemeen te-politiemannen, rijksveldwachters en on bezoldigd - rijksveldwachters - jachtopzie ners, om de beginselen der partij' te pro- pageeren en tot een uitgebreide organisa tie te komen. De vergadering werd geleid door den heer E. C. Wierts van C'oehoorn, com missaris van politie te Goes, die een openingswoord sprak, waarbij1 hij met een enkel woord herinnerde aan den verjaar dag van Prinses Juliana. Een 50-tal po litiemannen was opgekomen. Tegenwoor dig was ook de Commissaris van Politie te Middelburg. De heer G. J. 'P. A. Thomson, majoor der Kon. Marechaussee, Kamercandidaat der Partij was wegens de tijdsomstandig heden verhinderd te komen, zoodat nu enkel het woord werd gevoerd door zijn mede-Kamercandidaat den heer A. L. van Beusekom, Commissaris van Politie te Wageningen, die sprak over de volgende onderwerpen„Waarom een politiepar- tij?", „Ons Program" en- „Evenredige ver tegenwoordiging". Spr. bepleitte de nood zakelijkheid van vertegenwoordiging in de Kamer door mannen uit eigen kring, straks ook in de Provinciale Staten en de Gemeenteraden, en wekte op- te ijveren voor de verheffing van het politie ambt. Spr. liet uitkomen, dat het politiewezen op meer overheidssteun aanspraak heeft, dan het nu geniet. Er werd nog geen Kring-bestuur „Zee land" gevormd. Overgegaan werd tot de oprichting van een afdeeling Zuid- en Noord-Beveland van de Politiepai tijf. In het bestuur werden gekozen de hóe- ren I. Vermeulen, rijksveldwachter-bi'iga- dier te Ovezande, C. Eversdijk, rijksveld- wacbter-brigadier titulair te 's' Heer- Arendskerke, G. van Huisstede, jachtop ziener te Wilhelminadorp, A. M. Buteijn, jachtopziener te 's-Heer Arendskerke, P. den Hollander, hoofdagent van politie le Goes, L. M. Wisse, gem.-veldwachter te Kattendijke en M. Hemm-ekam, gemeen te-veldwachter te Schore. De bestuursfuncties zullen onderling worden verdeeld. Behalve deze afd. zullen nog, de vol gende 4 afdeelingen opgericht worden: Schouwen-Duiveland, Tholen en St.-Filips- land, Walcheren en Zesuws h-Vlaanderen (eventueel nog te splitsen in 0. en W. deel). Op voorstel van den heer A. Arnokli werd een telegram van gelukwensch ,naar H. M. de Koningin gezonden. De vergadering duurde van 1 uur tot half zes. Schors. Gis leren vergaderde de gemeen teraad. Afwezig was de heer Johs. Glerum; en een vacature. De ingekomen stukken worden aange houden tot een volgende vergadering, uit gezonderd een verzoek van de weirf Zee land te Hansweerl, om ten behoeve van' hare werklieden een bijdrage uit de ge- »- meentekas, teneinde hun bij werkeloosheid het geheele loon uit te betalen; dit ver zoek wordt van de hand gewezen. Ingekomen was een schrijven van den gemeente-veld wachter met bericht, dat hij" genegen is voor al zijn bij belrekkingen te bedanken, indien de raad zijn pen sioengrondslag vaststelt op f 1100. De veld wachter yoegt er bij, dat hij den toestand liever wil gelijk die thans is, als men dan f 100 salarisverhooging en f 25 ver hooging abonnement kieeding geeft. Dhr. Verhaagen merkt op, dat dc veld wachter had medegedeeld aan den voor zitter, dat hij zich zeer gegriefd gevoelde! over de uitlatingen van spreker en daar over leen verweerschrift zou indienen. Spreker merkt thans, dat de veldwachter geheel zwijgt over het gesprokene;. De voorzitter zegt niet te hebben gezegd, dat de veldwachter een verweerschrift zou indienen. Daarna worden de geloofsbrieven van het nieuw-gekozen lid, In 't Anker, onder zocht en tot zijn toelating besloten. De voorzitter wordt door den raad af gevaardigd naar den Raad van State ten einde aldaar te pleiten om de verordening salarisregeling voor onderwijzers te laten, zooals die is. Dhr. Potter zegt, dat de heer De Visser zijn plicht nog niet eens deed, om den raad te bedanken voor de mooie verhoo ging. Dhr. Verhaagen merkt op, dat dit volstrekt geen plicht is. De voorzitter be aamt, dat Ged. Staten het college zijjn dat dank toekomt, doch zedelijk was dhr. De Visser .ook verplicht den raad dank te betuigen. Dhr. Verhaagendus als men iemand langen tijd datgene onthouden heeft wat hij: om! van te bestaan noodig heeft, en eindelijk door pressie van boven geeft,, dan moot die ontvanger de onwilligen nog komen bedanken ook! Dat juffr. Krie- kaard dankbaar is, is verklaarbaar, doch of zij tevreden is, betwijfel ik en haar dankbetuiging is onder ©en zekere pressie geschied, of liever gezegd, zij' heeft dat niet durven laten. Dhr. Verhaagen brengt nog even zijn voorstel van de vorige vergadering in herinnering. De yoorzitter stelt voor ook dit aan te houden. Hansweerd. Voor de werf „Zeeland" alhier is een schip mei ijzer gearriveerd. Hoewel niet voldoende om met volle kracht te kunnen werken bestaat thans toch zekerheid, dat op de tegenwoordige manier nog geruimen tijd kan worden doorgewerkt. Kruidingen. Twee smokkelaars van hier, die met een roeibooL langs de Schelde goederen frauduleus trachtten uit te voeren, waren 'reeds sedert. 14 dagen niet teruggekeerd. Thans heeft men zekerheid, dat een hunner is ver dronken; zijn lijk is te Grauw opge- vischt. (M. Ct.j Heinksnszand. Eergisteren is naar het huls van bewaring te 'Middelburg over gebracht zekere vrouw V. van Heinkens- zand, die gepoogd heeft haar echtgenoot door vergiftiging van het leven te be- rooven. Verdachte had p.l. diens drink bus gevuld met eau de cologne of brand spiritus, althans een vocht met een groot alcoholgehalte, in de verwachting, dat liij dat zou drinken, hetgeen onder schaft tijd op zijn werk ook gebeurde, doch niet in voldoende mate om ernstige uit werking te hebben. De ech lelijke verstandhouding, schijnt te wenschen over Le laten en verdachte had 'Zich vroeger reeds uilgelaten zich op misdadige wijze van haar man te zullen ontdoen. (V. Ct.) Rlllaad-Bath. In den nacht van Maan dag op Dinsdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het bureau der Ves tingartillerie aan den Separatiedijk alhier. Een ijzer geldkistje met een bedrag van f4000 is verdwenen. Van de daders is tot heden geen spoor,gevonden. Westkapelle. Met ingang van 1 Mei 1918 is de lichtwachter J. van Rooijen thans bevorderd tot kustwachter-majoor bij de militaire kustwacht, posteommandant op post 36 alhier. Serooskerke. (V.) Vrijdag; hield de Coö peratieve Boerenleenbank alhier zijn eer ste .Taai-vergadering, waar, op verzoek van den voorzitter de Kassier verslag uitbracht, en rekening, en balans toon de van het verhandelde in het eerst© boekjaar 1917, welke onder dankbetuiging voor de acuratesse werden goedgekeurd, en waaruit bleek, dat.de ontvangsten be droegen f 103.536.28, de uitgaven f 99572.49V2, terwijl het saldo der kas bedroeg op 31 'Dec. 1917 f3963.78V2. Aa,n spaargelden met bijgeschreven ren te is ontvangen f63478.88, waarvan te rugbetaald is f 28.575, zoodat het saldo aan spaargelden is f 34903.88. Aan voor schotten 9 .in getal is verleend f9600. Uitgaven in loopende rekening Centrale Bank Utrecht f 47478.18, hiervan werd terug ontvangen f33750.05, dus had de Bank in Utrecht op 1 Januari 1918 te goed f13772.68 welk bedrag sedert zeer gestegen is. Uitgaven in loopende rekening aan medeleden f 12556.98, terug ontvan- gen f4000. Diverse ontvangsten f 1165.40. Uitgaven f 1182.331/2, zoodat. dit eerste boekjaar sluit met een gering tekort van f I6.931/2, hetwelk overtroffen en gedekt wordt door het huishoudelijk eigendom der bank. Het salaris van den kassier wérd voor dit jaar vastgesteld op f 100. Bij de periodieke aftreding van het Be stuur werd herkozen de heer I. de Buck, in die van den Raad van Toezicht dhr. IV. C. Allart en, tot plaatsvervangende leden de beide aftredende heeren W. van Hekken en L. Cornelisse. Aantal leden in het begin 44, aan het einde 74, het welk thans belangrijk stijgt. Uit allés, blijkt, dat de 'Bank jevensvatbaarheid heeft ©n een plaats verovert of veroveren zal on der de financiëele instellingen op Wal cheren. (Bij uitzondering dit veel te oude ver slag alsnog opgenomen. Red.) Scherpenl8se. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig wegens ongesteldheid dhr. P. C. Iiartog'. Overlegging en voorlezing geschiedt van de volgende ingekomen stuk ken: een exemplaar va.n het goedgekeurde raadsbesluit van 19 Maart 1918 tot wij ziging der begrooting voor 1917; missives Ged. Staten betreffende goedkeuring ver lenging ontruimingstermijn woning wed. P. Suurland, betreffende goedkeuring be sLuit onderhandsche verpachting vaargeul en betreffende toezending goedgekeurd ko hier hondenbelasting. Het ingezonden verslag der gezond heidscommissie te Tholen over 1917 en een schrijven van den gemeenteraad van Krommenie betreffende adhaesiebetuiging inzake een adres aan H. M. de Ko ningin omtrent het zenden van graan schepen naai' Amerika worden voor ken nisgeving aangenomen. Aangeboden wordt het uitvoerig en be redeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1917. Aan Burg. en Weth. wordt machtiging verleend om uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1918 te beschikken tot een bedrag vair f 15,t envijl de begrooting yoor 1918 wordt gewijzigd met een vermeerdering van ont vang en uitgaaf van f53.675. Als stemlokaal voor de verkiezing dei- Tweede Kamer, der Provinciale Slaton en voor den gemeenteraad wprdl aan gewezen de benedenvoorkamer van het gemeentehuis, terwijl besloten wordt dit jaar wegens de buitengewone tijdsomstan digheden de kermis niet te laten door gaan. Staviniss*. In de gisteren gehouden raadszitting werd den Raad het verslag aangeboden van den toestond der ge meente over 1917. Tot lid van de Comm. tot wering van Schoolverz. werd benoemd de heer C. Broodman en tot lid der com missie va.11 aanslag in de Rijksbelastingen de heer J. Gaalteer, welke beide functies vacant waren door het overlijden van den heer L. Hage. In de vacature voor lid van den gemeenteraad zal de can- didaatstelling geschieden 10 Mei, de ver kiezing, zoo noodig, 21 Mei en de her stemming' eventueel 31 Mei. St. Maartensdijk. In den laatsten tijd wordt hier weer ingebroken. Werd in de Paaschweek bij den winkelier De Gr. een ruit i ingedrukt en 'zeep meegenomen, Maan dagnacht werd in het "des nachts .onbe woonde café van den heer J. R. inbraak gepleegd. De toonbanklade werd gefor ceerd en verder, naar wij vernamen, een hoeveelheid 'kwatta meegenomen. De da.- der(s) nog onbekend. Sas van Gant De Stct. no. 99 bevat de statuten van de N. "V. Stoomleepboot „Nimmer Rust", alhier. Terneuzen. In overleg, met de commis sie van bijstand werd onder leiding van den burgemeester een vergadering gehou den met de bakkers. Deze vergadering hield verband met de circulaire van den Minister van Landbouw betreffende ver laging van den meelprijs. De hier door de bakkers 'te betalen meelprijs is te hoog dan dat de bakkers hun bedrijf kronend zouden kunnen exploiteeren. Al gemeen was men van gevoelen, dat de prijs moest teruggebracht worden op f 7.50 per 100 K.G. Heden is het 25 jaar geleden dat arts Spruitenberg zich hier vestigde. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naai' Triclit door E. A. Lazonder te Everdingen. Ds. C. W. Bastiaanse nam Zondag afscheid van de kerk te Doeveren met een predicatie over Handelingen 2032. Geref. Kerken. Beroepen te Vrijhoeve-Capelle J. L. v. d. Wolf, cand. te Gouda. 'Ds. Joh. Visser nam Zondag af scheid van de gemeente te Winsum met de woorden uit Hebr. 13:20, 21. Te Utrecht is na een veeljarig lijden overleden op 57-jarigen leeftijd de heer ds. W. A. Vrolijk, emeritus-predikant van de Geref. kerk te Zaamslag, zijn eerste en eenige gemeente die hij van 1889 tot 1902 diende. 'Hij werd 1 Dec. 1889 te Zaamslag bevestigd door dr. A. Kuyper met de woorden uit Genisis 1:1. Ds. B. A. Knoppers te Almelo is tot mede-redacteur benoemd van het Geref. Kerkblad voor Drente en Overijsel. Geref. Gemeenten. Beroepen te Ridderkerk J. Fraanje te Goes. Volgens de Hist. Pol. Blatter zijn bij de Los-van-Rome-beweging in Bohemen ge durende 19071917 uit de R- Katholieke kerk 16,059 Duitschers en 16-893 Czechen getreden. Hiervan gingen 3226 Duitschers en 11.475 Czechen tot godsdienstloosheid over. Gemengde huwelijken en afval van ouders of echtgenoot(e) waren een be langrijke oorzaak. Het verlies van de R. K. kerk beloopt nog altijd, de teruggekeer den in aanmerking genomen, in een tijd vak van tien jaren 27.011 zielen. D<? Gustaaf-Adolf vereeniging heeft aan deze beweging in liet geheel 5,710,165 mark uit gegeven. Middelburg. Gister werden voor de acte examens geëxamineerd 8 mannelijke can-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2