1 Plots zag men het vliegtuig echter in de hoogte gaan en in de richting van Bel gië terugkeeren. K aas. De Min. v. Landb. heeft, met intrekking van zijne besch. van 10 Nov. 1917 be paald, dat van 28 April af geen uitvoer van kaas naar het buitenland zal wor den toegestaan. V arkensvleesch en s pe k. De Min. v. Landb. heeft aangewezen krachtens art. 1 der Distributiewet 1916 het art. spek, en vastg'esteld een maxi mumprijs door de gemeenten te besleden, voor gezouten varkensvleescb en spek, van f 1.70 per K.G. lri een circulaire aan de Burgemees ters deelt de Minister mede, dat spek en gezouten varkensvleescb in het al gemeen alleen zal worden geleverd in de mijn- en veen streken ten behoeve van de a rbeiders, die werken ten dienste van de bra nd s t o ff envo orzi eni n g. Bij hooge uitzondering wordt, spek nog, overeenkomstig de desbetreffende rege ling, verstrekt ten behoeve van ziekten'. Vet kalfsvleesch,. De Min. van Landbouw 'heeft vastg'e steld de volgtende maximum klein handel- prij'zen voor vet kalfsvleesch: fricandeau f4, spierstukken en dikke lenden f4, car- bonaden van rib en lenden f3.80, borst f3.60, hals (voor lappen en gehakt) f3.50 en heenderen fO.10, alles per K.G. Nederland en Duitschland. Naar het Vad. verneemt is er sedert Vrijdag, iets meer kijk op, dat er tusschen onze en de Duitsche regeering over de hangende kwesties overeenstemming 'zal worden verkregen. Wiji zeiden, da.t er op het stuk van de tolbeziwaren en (den spoorweg, over Lim burg overeenstemming was verkregen. Dit laatste is in zoover juist, dat was af gesproken den spoorweg weer open te stellen. Maar over aard en omvang; van het vervoer zoowel over dien spoorweg als langs onze waterwegen bestaat er nog geschil. De Haagsche Post zegt: „Te Berlijn wordt beweert, dat onze regeering reeds een afspraak heeft met de Emgelsche op het punt van hulp in geval eener Duitsche invasie. Wij' kun nen op de meest categorische wijze ver klaren, dat Nederland met geen enkele der oorlogvoerenden eertig vertind oE eenige afspraak heeft over militair® zaken of e hulp". Geen nj e e r d e r aardappel- rantsoen. Te Vlissingien is gedurende een paar weken, in plaats van 4 k.g;., ter aanvul ling van het geringe broodrantsoen, 6 k.g. per hoofd verstrekt. Thans is van den Minister van Landbouw bericht ont vangen, dat 'dit niet mag en dat bet rantsoen van 22 April tot 20 Mei moet worden teruglgebracht op 13 k.g. per hoofd. Ter aanvulling1 worden extra beschik baar gesteld 1/4 k.g. groene erwten en }(t k.g'. rijst. De „Catharina". Het motorschip „Aaigéningen", uirt Chiris- tiania te Rotterdam aangekomen, heeft meegebracht den stuurman II. van der Wal uit Delft, den kok'A. van Elten en den matroos H. Overwijk, beiden te Rot terdam woonachtig;, die behoord hebben tot dp bemanning van den Nederland- schen tweemastschoener „Catharina", die op .7 April in het versperde gebied, op reis van Rotterdam naar Hagasund, door een Duitsche duikboot tot zinken is ge bracht. Bij de beschieting, die vooraf ging aan het tot zinken brengen, is de kapitein van de „Catharina" gedood. Zoo is 't. Het 17de Jaarverslag; yan „Welkom", Tehuis en Werkverschaffing! te Arnhem, verschijnt onder dezen titel. Het bevat o.m. een uitvoerig artikel van den secre taris 1. N. van Munster, dat zich aan genaam laat lezen. Geen dorre cijfers en gegevens, maar een goed woord, dat belangstelling, liefde en sympathie' wekt voor den nuttigen arbeid van „Welkom", het opvoeden en steunen van misdadige kinderen, bandelooze mannen en vrou wen, schipbreukelingen op' de levenszee. Gaarne bevelen wij' deze inrichting' aan in den steun van alle gegoede Zeeuwen. Hoe ze werkt We willen den lezersi een kenschetsend voorbeeld niet onthouden. De heer yan Munster verhaalt: Daar voor mij' staat een 'klein, teng',ei' ventje, ziekelijk van lichaam en van blee tte gelaatskleur. Hij' is nauwelijks dertien jaren en draagt alle sporen van grove verwaarloozingl Zijn ouders, die het eer zaam beroep van smokkelaar hadden gekozen, logeeren thans beiden voor re kening van den Nederlandschen Staat in een strafgesticht. Ook dit ventje werd in het bedrijf van zijn ouders betrokken-. Rijk als hij' is aan 'fantasie, kreeg [hij reeds spoedig schik in het geval. Hij en zijn mede-avonturiers waanden zich de boeren van Transvaal en zagen in de kommiezen de „rooineks", die in. de bos- schen aan d"é' grens minder terreinkennis hadden dan zij'. De greppels en sloten waarin zij (zich met de smokkelwaren soms heele nachten verborgen hielden, noem den zij de „kopjes", waarachter zij te gen tie „rooineks" stelling kozen. Be reikten zij dan veilig) de grens en keer den zij met rijken buit aan marken weer, dan voelden zij 'zich triomfators', die recht hadden met vader en moeder den tijd tusschen twee expedities in, door te bren gen in liederlijkheid en drankmisbruik'. Om dit kereltje aan orde en regel te loe ren wennen, kost moeite en niet. weinig. Maar het schijnt te lukken; er is reeds heel wat verandering! en verbetering bij hem waar te nemen. Heel het systeem als er althans van systeem sprake mag zijn "berust op het dresseeren in vrijheid. Om een diag nose vast te stellen, dient men de kwaal te weten en die kwaal valt het best te doorgronden bij der kinderen spel. Een nieuwe part ij. Te Middelburg is door een aantal be woners uit Aagtékerke, Oostkapelle en andere plaatsen 'op Walcheren een bij eenkomst gehouden, in welke vergade ring in beginsel besloten vverd tot partij- formatie en een ontwgrp-program werd aangenomen. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer moet nog nader geregeld. Aldus meldt de Roti. Klaarblijkelijk slaaf dit op de actie van de Oud-Gereformeer den in Zeeland, onder leiding van ds. G. H. Kersten te lerseke. We hebben alle mogelijke moeite ge daan, om onze lezers, die evenals wij belangstellen in dergelijke politieke be wegingen, van bedoelde vergadering 111e- dedeeling te kunnen doen, doch men schijnt er een onder-onsje van gemaakt te hebben. Wel blijkt nu, dat de oud-Gereformeer den een eigen Kamerzetel begeeren. Uit de ProvSecie. Heden, 29 April, is het 78 jaar ge leden dat de eerste steen gelegd werd voor de kerk en pastorie te Wilhelmina- dorp. Als een bewijs boe goedkoop in dien tijd de bouwmaterialen en de loo nei: waren, brengen wij eenige cijfers in herinnering. De aanbesteding had plaats gehad op 31 Maart 1840 door den heer .0. J v. d. Bosch, aan wien de ge zworen J. Koert en de dijksopziener F. Ferdinandusse als assistent-kerkmeesters waren toegevoegd. Het werk werd gegund aan den laagsten inschrijver: Hendrik Bos- hoff, timmerman te Wilhelminadorp, in vereeniging niet Govert Klemkerk, timmer man te Goes en Dirk van Hiele, metse laar te Tholen voor de som van i' 18400- De kerk is lang 19, breed 13 en hoog 7 ellen, tot het plafond, de toren 17 ellen zonder de naald. In den bouw was ook de bouw der pastorie begrepen. De eer ste steen van kerk en pastorie werd ge legd 29 April daaraanvolgende, dooi' J- W. v. d. Bosch aan de pastorie, en door den heer T. G. J. v. d. Bosch aan de kerk. Het woord werd hierbij gevoerd door den eersten-steenlegger, en door dr. E. B. Swalue, predikant te Goes, die onder meer er aan herinnerde dat reeds voor vier eeuwen op dezen zelfden bodem een kerkgemeente had bestaan, welke door de golven was vernietigd geworden. Bij de plechtigheid was een groote schare 'tegenwoordig. Den 9 Januari van het volgende jaar werd het koninklijk besluit voorgelezen;, dat de gemeente een eigen leeraar mocht beroepen op een traktement van f 700 en een toeslag van 15 gulden. Z. M. be-i noemde tevens tot kerkvoogden I- G. J. v. d. Bosch, J. Koert en F. Ferdinandusse; tot notabelen P. den Boer, C. Remeijn, D. Arnoijs, B.Polder, J. v. Blitterswijk, .en S. v. Noort; en tot hunne plaatsvervan gers J. Korstanje, C. v. d. Werff en J/ Ritmeester; tot ouderlingen: I. G. J. v. d. Bosch, Cr v. d- Werff en D. Arnoijs; en tot diakenen J. Rottier, j. Korstanje en G. v. Noort. In 1918 zulien onder de wapenen worden geroepen tusschen begin Mei en einde Augustus voor een herhalingsoefe ning van 6 achtereenvolgende dagen (reis dagen inbegrepen)de verlofgangers der landweerlichtingen 1916B- en 1916D en 1917 behoorende tot de infanterie hos pitaalsoldaten en ziekendragers voor zoo ver ingedeeld bij' het reserve landweer- bataljon. Middelbare. Voor den gewonen jaar- lijikschen scnoonmaak zal het speelwerk van den Abdijtoren vanaf Woensdag 1 Mei worden stilgjezet. Daar ditmaal alle stalen stiften (een 4000 tel) waarmede de muziek wordt gtestoken, moeten worden verbeterd, Zal het dit jaar eenige weken duren, voordat de nieuwe muziek kan worden geplaatst. De alhier ini Mei te houden Huis- vlijttenloonstelling, georganiseerd door de afdèeling' van den Volksbond, vereeni ging tegen drankmisbruik, belooft een succes te worden. Reeds zijn vele toe zeggingen van inzendingen ingekomen. Zij', die nog besluiten tot inzenden kunnen! bericht zenden aan de secretaresse, me juffrouw G. van der Weel, Noordbol- werk "M 227. De Burgemeester maakt bekend, dat tot en met Zaterdag 11 Mei e.k. op Bon no. 42 verkrijgbaar zal zijn: drie (3) ons Erwten of één (1) ons Bruine Boonen. De politie heeft gisterenavond her haaldelijk moeten optreden tegen militai ren, die op verschillende plaatsen in de stad de orde dreigden te verstoren. Zoo werd een soldaat, die te veel aan Bacchus geofferd had, door een aantal andere mi litairen naar de Concertzaal overgebracht, hetgeen een grooten volksoploop veroor zaakte, zoodat de politie de Ververijslraat moest afzetten. Later verstoorde een aan tal soldaten de orde in de Stationsstraat en een hunner sloeg met een rijwielrek een ruit van een café stuk, de man werd door de politie gegrepen en aan de mi litaire overheid voorgeleid. Vii»alng»n. Met ingang van 1 Juni a.s. worden verplaatst, de bureelambtenaren van den Rijkswaterstaat J. C. Remigjus van hier naar Maastricht en W. Hoornik van Amsterdam naar hier. (M. C.) I r-m*. Met hartelijken dank ontving de j Wijkzuster f2 voor verleende hulp. V/eraeldlMie. Volgens mededeeling van den Rijkswaterstaat wordt ter kennis ge bracht van belanghebbenden, dat in ver band met de verwisseling; van de binnen- ebdeuven der groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland alhier, het noodig is het schutten over de eb met die sluis gedurende een tiental achter eenvolgende dagen te staken. Het voornemen bestaat met genoe'm- de werkzaamheden 29 April a.s. te be ginnen, zoodat tot en met 8 Mei cLa.v. de scheepvaart door deze slujs beperkt zal zijn. (Hbl.) 's Gravenpolder. Vrijdagmiddag kwam de knecht van den bakkér de Dreu, bij het voorbijrijden van 2 wagens beladen met beestenpeen mei zijn rijwiel, waarop een mand, 'in botsing; met een dier wa gens en een hek, waardoor hij zoodanig kwam te vallen, dat hij bewusteloos werd thuis gebracht en dadelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hoewel de toestand 'zich ernstig liet aanzien kwam hijér met een gekneusde arm! en wat schrammen af. Aan de tegenwoordigheid van- geest van den bestuurder van den, wagen is het te danken, lat de wielen van den wagten niet over het hooft van den gevallene gingen. Stavenlsse. De aandeelhouders der Coüp. Roomboterfabriek „*De Koe" heb ben besloten, de voorgenomen stopzetting der fabriek nog wat op te schorten, daar zij verwachten, ook de melk uit de aan grenzende gemeenten St.-Maartensdijk en St.-Annaland voorlaan ter verwerking te zullen ontvangen. Colijnsplaat. Door Gedeputeerde Sitaten is benoc-md mot ingang van 1 Mei 1918 tot lid der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting!, standplaats Korl- gene, de heer J. F. Diees alhier. Ned. Herv. Kerk. Hansweert. Gisterochtend nam de heer D. Lensvelt als evangelist afscheid van deze gemeente, met een schoone i'ede naar aa nleiding van Gen. 12:2, de zei woorden: „Wees een zegen". Do heer Lensvelt, heeft de Ev. Prot. Vereeniging reeds 25 jaren met eere gediend, en is thans op zijn verzoek eervol ontslagen. I11 zijn toespraken herdacht hij allen, die in de gemeente arbeiden of wien uit ande ren hoofde dank toekomt. Ouderling P. dc Smidt van Kruiningen zegde dhr. Lens velt hartelijk dank voor zijn arbeid ge durende 5 jaar en 5 maanden te Hans- weerd. De in groot én getale opgekomenen zongen den scheidenden evangelist Ps. 1214 toe. Arnemiiiden. Zondagmiddag (28 April) nam Ds. W. L Mulder afscheid van de Herv. Gem. alhier, wegens a. s. vertrek naar Gouderak. Met eene hartelijke leerrede ontleend aan de woorden uit 1 Petr. 5 vers "10 en 11 werd een terugblik geslagen op dé ruim 2 jaren die hij onder ons heeft! gearbeid, en een blik gericht op de toe komst. Aan liet einde van den dienst richtte; de ouderling Schroevers van dank getui gende woorden tot den leeraar, en ver zocht hij de gemeente den scheidenden leeraar toe te zingen Ps. 1214. De kerk was stampvol. De consulent, Tak van Nieuwland, was tegenwoordig. Kerken. Bedankt voor Werkendam en voor Randwijk door C. Veltenaar te Suawoude; voor Eestrum en voor Wyckel Balk door W. de Roos, cand. te Rinsumageest. Middelburg. 27 April. Geslaagd voor heit acte-examen 1.0. d,c dames M. .1. van Beers, J. Brevet, R. B. Heillenga, allen Vlissingen; M. J. J. A. Dalman, Middelburg; M. G. den Herder, Goes; K. Kamman, Cats; J. C. Meense, Wol- phaartsdijk en P. Thorenaar, Waarde. Benoemd tot secretaris detr Unie Een School met' den Bijbel en van den Schoolraad, m'r. J. Terpstra te Stadska naal. Zijn adres is voorloopig Nassaukade 66 Amsterdam. Naar „Dei Bode" schrijft, heeft de schoolopziener in het district Haarleim! aa de Arrondissements-schoolopzieners in zijn district een circulaire gezonden, strek kende, om te bevorderen, dat op de onder hun toezicht staande scholen de leer lingen boven hun schriftelijk werk den datum zetten. Ook acht de schoolopzie ner het gewenscht, dat op alle scholen een klasse-journaal wordt ingevoerd en geregeld bijgehouden. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van prof. dr. A. A. Hymans van)den Berg, hoogleeraar aan de Univer siteit te Utrecht, als opvolger van dein het einde van dein Acadeiinischen cursus scheidenden boogleeraar prof. dr. S. Tal ma,. De Vereeniging -fan Christelijke On derwijzers en Onderwij'zeressen in Ned. zal haar algemeens vergadering houden O' p21 en 22 Mei a.s. te: Nijmegen. Op de agenda staat o.mi.Behandeling van de (door een Commissie uit de Vereeni ging samengestelde) wetsontwerpen op hét bewaarschoolonderwijs en het lager on derwijs. De Vereeniging stelle in elk af zonderlijk géval een onderzoek in naar de omstandigheden, waaronder zooge naamde volontairs worden in liet werk i gesteld, ©11 wanneer blijkt, dal een vol- bevoegd en volledig dienstdoend onder wijzer zonder besliste noodzaak een be zoldiging ontvangt beneden liet wettelijk minimum, dan stelle het hoofdbestuur of de provinciale salariscommissie allé ge oorloofde middelen in het werk, om dezen toestand te verbeteren (voorstel-Amster- daiml). De Vereeniging van Clir. Onder- tvijzers enz. sluite zich aan hij den Bond voor Plaatselijke Keuze. Wording en toe komst voor ons Christelijk onderwijs (Re feraat van prof. mr. P. A. Diepenhorst van Amsterdam). Uit het Jaarverslag (19171918) van de Vereeniging van Chr. Onderw. en Onderwijzeressen in Nederland publicee- ren wij het volgende: Het aantal leden steeg tot ongeveer 3400, doordat zich pl.m. 400 nieuwe ledein lieten inschrijven pl.m! 400 nieuwe léden lieten inschrijven (168 werden afgeschreven). In de afdee lingen openbaarde zich meer activiteit, fcen nieuwe afd. Barneveld werd gevormd. Mede werd gearbeid aan de totstandko ming der Indische leergangen. Maatregelen zijn genomen, 0111 praktisch op te treden in 't belang van de noodlijdende Chr. scho len in de AVest. Heit hoofdbestuur naimi een werkzaam aandeel aian cle bevordering van het onderwijs aan schipperskinde ren. Bovenal werd dit jaar het oog ge richt op de verbetering van de finan- cieele positie van de Christelijke onder wijzers. Met kracht werd dit jaar ge arbeid, om de vrijmaking van het bij zonder onderwijs vooiuil te brengen. De wetsccmmissie publiceerde twee ont werpen van wet: één voor het bewaar schoolonderwijs en één voor het lager onderwijs, uitgaande van de gedachte:; onderwijs moet rijkszaak zijn. Aan de Rijks-daginormaallessen te Goes zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse: Ga.. Beenhakker, Kloelinge, Ma. T. Louwerse, Ka.peltoy S. Rcijerse, Goes. Niet bevorderd 2. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Hof man, Goes, M. J. v. d. Ende, Goes, W. A. P. de Kramer, Kloetinge, E. Koeman, Rilland, Ja. J. v. Iioiite, 's-lleer Areïids- kerke, Ja. ,T. Everse, Kloetinge, Ha. F. de Korte, Wilhehninadorp, Ja. M. van Damme, Wissekerke. Niet bevorderd geen. Van de 3e naar de '4e klasse: H. A. Minn,aard, Hcinkensza.nd, L. van Balen, Rilland, A. J. Noels, Éllewoutsdijk, C. L. Huisson, WolphaarLsdijk, Ca. Mol, G|0es. Voorwaardelijk: H. J. van Strien, Wolphaartsclijk, Aa. P. Verhaige, Goes, Da. L. Houtzager, Kruiningen, Ma. Huisse, lerseke. Niet bevorderd 2. De brochure: „Oude en nieuwe ge gevens voor den Schoolstrijd" is aan het Secretariaat van het Centraal "Bureau ver krijgbaar. Door de hooge kosten, aan de uitgave verbonden, is hel echter onze commissie totaal onmogelijk gebleken, ze kosteloos beschikbaar te stellen. De prijs is gesteld op 40 ets. per exem plaar; d. i. minder dan de helft vain dem zelfkostenden prijs. Deze brochure, groot 9 vel groot octavo formaat, bevat: Kort overzicht der wets wijziging 11a 1889. Iets uit de geschiedenis van art. 192 der Grondwet. De ontker stening der Openbare School. Waar- horgen. Over neutraliteit. Iets uit ofliciëe.1© verslagen. Eenige statistische opgaven. De publieke, kassen en de Lag. School. Kort zakelijk overzicht van het Bevredigingsrapporl. Iets over <le gelijks lelling. Grondslagen, uitgedrukt in concept-programs en moties. Over salarissen. De commissie wenscht met deze bro chure alleen te dienen de voorstanders van het Christelijk Onderwijs. Daarom zal de besteding enkel geschie den door tusschenkomst van H.H. hoofden van .Chr. Scholen. Op de jaarvergadering van Chris telijk Volksonderwijs', die op Donderdag 25 Mei te Utrecht gehouden zal worden, zal Prof. Dr. Slotemaker de Bruijne spre ken over „de sociale beteekenis van het zevertde en achtste leerjaar op de lagere school". Dat belooft een interessante vergadering te worden. Misschien voor de Zeeuwen speciaal zeer leerzaam.' Wiji wekken tot trouwe opkomst op1. Vereeniging van Chr. Ond en Ond.- essen .in Nederland en Overzeesche Be zittingen. Agenda der Algemeene Verga dering op Dinsdag 21 en 'Woensdag 22 Mei te Nijmegen, in de zaal „Vereeniging". Van de agenda noemen we nog de volgende punten 9. Behandeling van de wetsontwerpen op het 'Bewaarschool en 'het Lager On derwijs. 5. Vraagpunten-Arnhem: a. Niet sollicitseren bij' onvoldoende be zoldiging. Is het gewenscht, dat door het Hoofdbestuur en de Afdeelingen met alle geoorloofde middelen bevorderd wordt, dat er niet g'esolliciteerd wordt naar scho len. wier salarisregeling in verband met plaatselijke omstandigheden als onvol doende moet vvorden beschouwd? Inleider: de heer A. J. Scbrcuder té Arnhem. b. Is h.et mogelijk en wensehelijk, een remmende» invloed uit 'te oefenen op de opleiding; toor onderwijzer en een actie te Voeren 0111 de ouders: van heit voornemen terug te brengen, hun kinderen, voor onderwijzer te doen opleiden, 'zoolang cle geldelijke vooruitzichten niet zijn ver beterd Inleider: de heer A. J. 'Schreuder te Arnhem. 6. Voorstellen-Arnhem a. In elke .provincie "worde ingesteld een gewestelijke salariscommissie, die tot taak heef! in haar gebied de salarisbe weging te leiden, de plaatselijke acties te steuneï)> op te treden in gemeenten, waar gjeen afdeeling bestaat en den scha kel te vormen tusschen de landelijke actie van het Hoofdbestuur en 'de plaatselijke actie der Afdeelingen. b. Aan het Hoofdbestuur wordt een crediet verleend voor het instellen van een vereenigingskantoor met een of mieer bezoldigde ambténaren. 7. Voorstellen-Amsterdam, a. De Vereeniging stelle in elk afzon derlijk geval een onderzoek 'in naar 'de omstandigheden, waaronder zoogenaamde volotaris worden in het werk gesteld en wanneer blijkt, dat een volbevoegt! en volledig dienstdoend onderwijzer zonder besliste noodzaak een bezoldiging ont vangt beneden liet wettelijk minimum, dan stelle het Hoofdbestuur of de Provinci ale Salaris-Commissie alle geoorloofde middelen in het werk om dezen toestand te verbeteren. b. Do Algemeene Vergadering besluite voor liet loopende jaar van- elk lid een minimum-bijdrage van f 0.50 te heffen, om te storten in de kas van het Onder- steuning!sfond,s. 9. Moors tel van het Hoofdbestuur in zake contrihutieheffing a. De contributie voor het volgend boek jaar worde vastgesteld op f2.50,(bij voor uitbetaling in de maancl Maart, f2.00). b. In October 1918-storte elk lid fl.00 in de 'kas der Vereeniging tot dekking van het tekort. 1.0 Voorstel van de heeren A. L. Soe- tekouw en J. J. la Maitre: De 'Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen sluite zich aan bij den B.ond voor Plaatselijke Keuzo. Lasidlïouw an Vsefsali Mr. C. P. Zaaijer is benoemd tot voorzitter van liet Ned. Landbouw-Coraité. Verwachtingen. Men mekldt uit Zeeland aan het Hbl.Wat een scherpe tegenstelling met voorjaar 1917! Half Mei moesten toen de koeien naar buiten, om dat al do schuurvoorraad was verbruikt, maar eten ryas er niet en cle beesten liepen als op liet rauwe land, dat bezaaid moest worden. Nu was er half April reeds vee in de wei. Niet dat overvloed in do schuren nog aanwezig was, maar in elK geval was er méér gras dan half Mei in 1917. Wat de natuur dus doet, want van bemesting der vaste weilanden is zoo goed als g-een sprake, daar het karig toebedeelde quantum kunstmest Wel van noode is op de bouwlanden, die trouwens in oppervlakte verre onze weilanden over treffen. De graanakkers staan er mede prachtig voor; rogge wordt nu eenmaal in Zee- laqd weinig verbouwd, maar tarwe en gerst geven thans tusschen al het nog niet bezaaide land een effect, dat oosen- bekorend mag genoemd worden en als straks ook hier de nachtvorsten geen par ten gaan spelen, mogen hooge verwach tingen gekoesterd worden. Nachtvorsten, ram pvoor voel. Ze zijn er trouwens reeds geweest en de boomgaarden zullen er van mee weten te spreken, wat erg is, daar de bloei niet zeer schitterend is geweest. «sxabwbmutaialnaci'gmt.'b 1 iiiiiim 1 -»»—■—«»-rrm-it-rrn 11 tajfiaiïfld Moord. Nader meldt men omtrent den moord in de Bee-mster: Gisteravond was de heer Zijp ter ver gadering op d-e kaasfabriek', die 10 mi nuten van zijn woning is verwijderd- JQe vrouw was jinleen thuis, daa,r er geen personeel op de boerderij woonde en liet zoontje kort na zijn vader was wegge gaan 0111 met een schoolkameraad zijn werk la bespreken. De knecht van de wed. Bi-er, de vermoedelijke dader, sto-nld op de brug, toen de heer Zijp naar de fabriek ging. Te-gen 8 uur kw,a;m het zoontjei terug en'vond de deur los, allerlei dingen lagen overhoop, terwijl zijn moeder nergens was te vinden. Onmiddellijk ging hij zijn vader waarschuwen, die met de buren direct naar huis ging, terwijl intussclien ook de politie gewaarschuwd werd. Overal ging men naar cle echtgenoote zoeken in slooten, op het erl' enz., maar nergens was zij te vinden. De gemeentepolitie vond ten slotte bij de staldeur een beetje blo-ed. Het spoor volgende, yo-nd ze ten slotte de vrouw voorover liggende in de koegoot, bedekt lniet oud stalstroo. Z-e was yreeselijk! ver minkt. Een slagwonde had ze boven op het hoofd, een vreeselijk diepe sncei over het geheieijc' gelaat en een in den nek'. Het vermoeden is direct gevallen op een knecht van de wed. Bier, dieeen paar weken geleden daar gekoin'en is en uit Zeeland afkojmstig schijnt te zijn. Dadelijk is de politie per auto naar Amsterdam gegaan om; rechercheurs en politiehonden op te halen. De heer Van Ledden Hulsebosch is meegegaan- De hon den gingen telkens naar de. boerderij van de wed. Bier. De brandkast is geforceerd, doch waar schijnlijk is er niets vermis!. Ook een linnenkast was opengebroken. Die knecht is verdwenen. Het zoontje ha;d hemt bij zijn thuiskomst in de nabij heid van de woning op het erf opge merkt met een koffertje in de hand. Tot de wed. 'Bier had hij gezegd, dat hij! uitging 0111 eieren te zoeken- Hij is daar met het koffertje nog teruggekomen en toen verdwenen. Men vermoedt, dal de vermoorde vrouw, terwijl ze in de keuken aan de tafel zat, dien knecht zag aankomen en een voorgevoel had dat hij niets goeds in den zin had. Zij is tocnl ingevlucht, waar zij ij verder afgemaakt. De burgemeester \i vraagt nu aanhouding ménden Jacob Baa.s, oud, van beroep werl bruin colbcrl-costuuini', pet. Hij is flink van geveer 1.75, vol bil zonder baard of kuevt be-id© handen, op de el zwaarden en o-p de trozenkop. De, verdachte noeiir doch wats in Bcenistx ook niet ingeschrevenI Hij was ook niet 'in 1 broodkaart. De opwind is groot, daar de meel eenzaam gelegen zijn f niet veilig mem" voel li Te Delft is een L een werkman door d<J reden en gedood. Bij een eierhaudel 11000 eieren in besl# Ta Dajlen is hel water opgehaald van ed die sector! Dinsdag wea| Groote ontstelté terdag te Drumpt, waal werd opgeroepen. Hel ter secretarie te zijnl Eenslagvoo[ schrijft uit Nijmegen Het bericht omtrent lijk heden van de A instel fit mal E i'd man 11 en 'groote opschudding ld Nijmieegsche firma,'s z| huis geldelijk geïnter| vendi-en hebben tal te Nijmegen vorderinl firmant, den heer All 'dert een paar jaren iif als een ko ning heef f gl prachtige villa's met 11 had hij gekocht en ui| richt en velen ui! Nijmegen hebben geprl stelijkie wijze, waaro|| op zijn bezittingen 11 ulbreken en opnie-Uw' spottend met de duurll van -de materialen. De meest fantasliscj de ronde omtrent d;e terlijk met geld gesnl anderen mlet toede of vele prachtige wandieiil en-Dal en Beek aclitf verdwenen. Aanvankd „men", die alles weell op groote schaal vaif kapitaal werkende fil van pénétration pacifl sommige villa's en ge legen punlen in Beel slotte raakte men o| praat. Intusschen dient tel cle lieer He they naas| kwdsting geleek, ook dat slechts weinigen I roep deden op zijn stl zaak. Daarbij heeft 1 winkelier aa.n de Sal grenzende leveranties! verdere bezittingen val zijn opkomst te danlT Onnoodig te zeggel omtrent de catastropl sche beurze als een deren hemel op Nijml Besloten is del van Zuiderzee-haring de distributie en wel prijzen, die de vissc| nend maken, zonde met -sterke prijsopj pen zal hebben. AI komt dus nu in dis| mum-prijzen, die voc 2 cent, zoor zachte voor harde bokking bedragen. Het verscl met en zonder staarti vervallen. Er komt dus wee en bokking, waarbij opgemerkt, dat de aal haring niet zoo gr<[ thans zeer sterke vi ncn worden voldaaiil 1 X Moord? Sindsl dagnacht w-ordt te rangeerder P. A. II., nierstraat aldaar. Hf de man zich om loven had beroofd, in vaarten en singel 1 resultaat op. De1 verJ gevallen op een bij scher, die den manl hebben beroofd en lil hen doen veitdwijneiT dien Zondagnacht eei| deur hebben zien bewering van den daaropbeddegoed ge die een hloedspuwiJ het gasthuis te ver\| wersvaart echter zor zijn gesprongen, vei gens de bewering va het doel zich Ite v< Er schijnt een I het spel te zijn. Omtrent de ver geerder bij de llollan lem, Hubert, verneei Bij het echtpaar Duitsche deserteur,' de vrouw des huize Donderag 13 April Amsterdam bij haar ren en keerde Maan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2