m megMiiü. zijn onze havenwerken en kusten-lrattei- srijen geheel ongedeerd. Van onze zeestrijdkrachten liep slechts één torpedoboot schade op die van zeer lichten aard is. Onze verliezen aan man schappen zijn gering. Een bedreiging? Reuter seint uit Washington De Vereenigde Staten zijn voornemens het onlangs gedane aanbod omtrent drie schepen voor het vervoer van graan naar Nederland weer in te trekken, indien de artikelen in de Nederlandsche pers, waar in de V. S. worden beschuldigd van dub belhartigheid in betrekking tot de voor waarde, dat vaartuigen van gelijke in houd uit de Nederlandsche havens naar Amerika moeten vertrekken, beschouwd moeten worden als een aanwijzing! om trent de gevoelens van de Nederlandsche regeering en het volk. Nederland en Duitschland Naar aanleiding van een bericht uit Rotterdam in de „Voss. Zeit." ,dat men in Nederland met spanning uitziet naar een mededeeling van den Nederlandschen gezant te „Berlijn over het verloop der Duitse h-Nederlandsc he onderhandelingen en dat in Nederland weder een vijan dige stemming jegens Duitschland zou ontstaan, als dit rijk de veiligheid der drie schepen, in ruil voor drie andere naar Amerika zullen vertrekken om van daar graan enz. te halen, niet mocht waarborgen, wordt uit Berlijn aan de „Köln. Zeit." geseind: „De onderhande lingen over deze kwestie worden door het Duitse he gezantschap te 's-Giavenhage gevoerd. Het is niet duidelijk waarom het noodig is te betoogen, dat een wei gering van Duitschland in Nederland ont stemming zou wekken. In Duitschland denkt niemand er aan de Entente op den weg van afsluiting der onzijdige landen en van den uithon- geringsoorlog tegen onzijdige staten te volgen. Duitschland zal, zooals vanzelf spreekt, de veiligheid van de schiepen, die in het geregeld ruilverkeer waren, en daarmede den toevoer naar Nederland buiten het versperde g;ebied, waarborgen, zoodra de onderhandelingen te 's-Graven- hage ten einde gebracht zullen zijn, waar bij Ook de definitieve regeling van het ruilverkeer plaats zal hebben, waarvan Duitschland niet afzien kan met het oog op de groote belangen der oorlogvoering en die ook door de Nederlandsche re geering in beginsel erkend zijn". Korte oorlogsberichten Een muzikant te Berlijn, Ciesielsky, dreef een broodkaartenhandel, waarmede hij 20 tot 30.000 "Mark per week ver diende. Hij betrok de kaarten gedeelte lijk door bemiddeling van een bediende uit een drukkerij1, waar broodkaarten voor de regeering vervaardigd werden en liet er overigens, door middel van speciaal vervaardigde cliché's voor eigen rekening drukken. Ten slotte werd hij door een medeplichtige bij1 een twist over de ver- deelinig der winst doodgeschoten. In Duitschland is de inbeslagneming afgekondigd van alle caoutchouc (gum mi) billardbanden onverschillig of ze zich al dan niet aan billards bevinden. Te ..Triëst hebben ernstige honger- onlusten plaats gehad. De Oostenrijkse he regeering heeft een aantal ingrijpende maatregelen geno men om de volksvoeding1 in moeilijke tijden tot aan den nieuwen oogst te waarborgen. In den Krim hebben de troepen van generaal Kosch Simferopol bereikt. Een Reuterbericht uit Parijs meldt, dat om 12.5 het alarmsein werd gege ven, om 1 u. was het gevaar geweken. Geen vliegmachine kon door de versper ring komen. Graaf v. Hertling is naar Berlijn teruggekeerd. Te Weenen zal gelijk voor alle levens middelen ook voor tabak, sigaren en si garetten een rookkaart worden ingevoerd. Het Peruaansche kabinet is afge treden. t v In Finsche reg'eeringskringen wordt thans ernstig! aan de candidatuur van prins Axel van Denemarken voor den Fin- schen koningstroon gedacht. De Spaansche regeering heeft op verzoek van Amerika besloten om den dag der ontdekking van Amerika 12 October tot een nationalen feestdag voor Spanje te verklaren. Het ministerie van scheepvaart heeft 400.000 ton Noorscbe scheepsraimte ge charterd om te gebruiken in de niet-ge- vaarlijke handelszone, voornamelijk voor de Zuid-Amerikaansche havens. Het geldt hier dus gedwongen afstand in huur. Wel opmerkelijk, dat de Ned. schepen, zullen gebruikt worden in de gevaarlijke zóne, en de Noorsche niet. Wat zou hier achter steken? Volgens het Zuid-Afrikaanschi blad „Ons Land", heeft *Botha te Kaapstad een redevoering gehouden, waarin hij uiteenzette, dat het absoluut geen doel had den dienstplicht in Zuid-Afrika in te voeren. Wilde inen echter werkelijk er toe overgaan om den dienstplicht in Zuid- Afrika in te voeren, zoo zou het wel kun nen gebeuren, dat men uit Europa sol daten naar Zuid-Afiika zou moeten zen den om ze er te gaan halen". NEDERLAND EN DUITSCHLAND. T«n aanzien van d© zand- en arint- kwestie wist men tot dusver, schrijft „de Tijd", waar men aan toe was1, öntzte Fe- geering wenseht de zekerheid te hebben, j dat de doorvoer over ons land niet ge schiedt ten gunste van militaire doelein den en zij kan dat niet constateeren dan, zooals is voorgesteld, door een commis sie van deskundigen, welke naar België^ zou vertrekken. Door Berlijn is daarom trent geen toezegging gedaan, de on derhandelingen zijn blijkbaar gestuit. Wat het grensverkeer aangaat, daarover bestaan in Duitschland verschillende grie ven. Men klaagt, over den administratie ven rompslomp, over de vele plagerijten, waaraan men van de zijde der douanen blootstaat; toch is het onmogelijk te beoordeelen, of de grieven juist zijn. Al leen willen wij dit wel zeggen, dat de vaak keer vindingrijke wijze, waarop men de bepalingen, welke nu eenmaal op grond van onze neutraliteit moesten worden uit gevaardigd, ontduikt, strenge waakzaam heid dringend noodig deed zijn. Onzer zijds ,za.l wellicht de controle eenvoudi ger gemaakt kunnen worden, doch in geeni geval zal zij minder doeltreffend mogen Wezen. Echter is er nog een derde kwestie bijgekomendie betreffende het vervoer op de lijn DalheimHamontAntwerpen, welke van Roermond 'tot Weert over ons land loopt. Van deze lijn kan Duitsch land gebruik maken, echter weer niet, evenmin als ten aanzien van onze ri vieren, voor militaire vervoeren. Een soortgelijke kwestie dus als die van het zand en het grint. Het lijdt geen twijfel of onze regeering zal in beide hetzelfde standpunt inne men en niet toegeven, tenzij de geëischtfl waarborgen worden verleend, hetzij aan een Nederlandsche commissie, hetzij in een anderen vorm. Het „Volk" heeft gepoogd te weten te komen welk gevaar ons land van Duit- sche zijde bedreigt. Hoewel hlet blad een en ander heeft vernomen, zijn zijn in lichtingen nog te weinig precies, dan dat het ze zwart op wit kan formuleeren'. Wel kan het mededeeien, dat er opnieuw voor ons land een zand- en grintkwestio bestaat, en' dat het met haar oplossing niet vlot gaat. Het duidelijkste teeken daar van is, dat de leider van de onderhan delingen over de nieuwe economische overeenkomst, de heer Von Gneist, naar Berlijn is vertrokken, en ook de Duit- sche gezant in Den Haag, de heer Ro sen. (De „N. R. Crt." zegt, dat het on juist is, dat 'de heer Rosen naar Ber- lijin is vertrokken). De Nederlandsche ge zant te Berlijn, de heer Gevers, is onder weg naai' Den Haag. Dinsdagmorgen had de Kamerfractie der S. D. A. P. besloten, dat Troelstra een interpellatie over de gerezen moeilijkhe den zou aanvragen. Deze partijgenoot ver nam echter van den Minister-president, clat de regeering van plan is, de Kamer op de hoogte te brengen, doch daarmede wacht, tot de heer Gevers, in Nederland is aangekomen. Verwacht mag dus wor den, dat aan het einde der week van de zijde der regeering aan de Kamer mededeeling zal worden gedaan van de gerezen moeilijkheden en van den stand der kwestie. De Ned. gezant te Berlijn, baron Gevers, wordt vanavond te1 's-Gravenhage verwacht. Een geschenk van de Koningin. In de bibliotheekzaal der Nederland sche Handelshoogeschool te Rotterdam heeft gisteren de plechtige overdracht plaats gehad van het geschenk van de Koningin aan die school, bestaande uit een schilderstuk van J. G. Weygand, voor stellende Jan Pietersz. Coen. Cacao. De minister van Landbouw heeft be paald: Het is verboden cacao te ver werken tot chocolade, bonbons of in wel ken anderen vorm ook. 1. Het is aan fabrikanten van cacao verboden cacao af te leveren aan fabri kanten van chocolade of' bonbons. 2. Het verbod onder 1 is van toepas sing op iedere aflevering van cacao, ook op die partijen cacao, waaromtrent reeds eene overeenkomst van koop en verkoop werd gesloten. 3 Het vervoer van cacao is verboder?. Dit verbod is niet van toepassing op het vervoer van cacao in gesloten ver pakking bestemd en geheel gereed om aan den verbruiker te worden verkocht. Taxatie nuchtere kalveren. Aan belanghebbenden wordt medége-t deeld, dat de taxatie van nuchtere kab veren (tot een ouderdom van circa, één maand) zal geschieden naar den volgen den maatstaf: Prijs per K.G. Klasse. levend gew. levend gew. A. f 0,60 ca. 40 K.g. en hooger. B. f 0,55 ca. 30 tot 40 K.g. C. fO,50 beneden 30 K.g. De bepaling van den prijs is mede af hankelijk van de kwaliteit der dieren. In het belang van de leveranciers wordt er op gewezen, dat zieke lijdende dieren, alsmede die, welke men direct vóór de aflevering te veel gevoederd heeft, ge weigerd kunnen worden. Hetzelfde is het geval met dieren waarmede men op an dere wijze de commissie van overname tracht te misleiden. Het brood gje w i c h t. Door den minister van Landbouw Is tot He gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht: Naar mij is gebleken wordt bij1 van gemeentewege gehouden controle op het broodgewicht, in .verschillende gevallen proces-verbaal opgjemaakt, wegens te ge ring gewicht der brooden, "terwijl kon worden aangenomen, dat het geconsta teerde g'ewichtsverschil een gevolg was van indrogen, doordat het brood reeds eenigten tij;d den oven had verlaten. Mitsdien verzoek ik u met deze mo gelijkheid rekening te willen houden. In gemeenten waar een keuringsdienst bestaat of in de nabijheid is, verdient het aanbeveling1, het broodgewicht te be palen naar de droge stof, waardoor de meest juiste controle kan worden uitge oefend. Eerste Kamer. Benoemd lot rapporteurs de heeren De Boer, Van Swaay, Vliegen, Reekers en Van Holthe tot Échten, over de wets ontwerpen: opheffing van belemmeringen aan de totstandkoming en de instand houding van electriciteitswerken in den weg ..gelegd; aanleg van spoorweglijnen in Zuid-Beveland en onderhandschen ver koop aan de gemeente 's-Gravenhage van grond langs den Rijswijkschen weg. Tweede Kamer. Na de regeling van werkzaamheden is aan de orde het onteigeningsontwerp ter verzekering van een ongestoorde exploi tatie van deji spoorweg Amsterdam.Rot terdam ter plaatse van de baanomlegging te Halfweg. De stemming zal heden plaats hebben. Het wetsontwerp tol subsidiëering van de op te richten proef-ve&voederf'a.briek wordt, zonder stemming aangenomen, evenals dat in zake de wering en bestrij ding van aardappel-ziekten. Aan de orde is het ontwerp betreffende het ontginnen van steenzout bij Ruurse. De heer Albarda (S. D. A. P.) acht het ontwerp slechter -dan* dat hetwelk het vorige jaar werd verworpen, omdat door het betrekken van alle zoutzieders in de zaak de geheel zoutvoorziening iil één hand komt. Spr. bepleit staatsexploitatie. Hij zal tegen stemmen. De heer Beumer (A. R.) kan zich met het voorstel vereenigen. De heer van Hamel (u.-l.) beveelt aan neming aan. Het wetsvoorstel wordt aangenomen met 49 "tegen 9 stemmen (die der soc.-dem.j In behandeling' komt het wetsontwerp houdende bepalingen betreffende staats zorg voor de paardenfokkerij. De heer Knobel (v.-l.) dient een motie in tot opheffing van hét totalisator-veij- bod. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze motie op een nader te be palen dag te behandelen. Ook dit wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Mr. L u c a s s e en de L a n d- arbeiderswet. Mr. Lucasse heeft ook bezwaar met 't oog op te vreezen praktijken. „Men zou evengoed een wet in het leven kunnen roepen om een einde 'aan den Woningnood te maken, door aan be woners van groote huizen gedeelten dier woningen af te nemen voor hen, die geen woning hebben. Immers het. alge meen belang brengt, toch wel mede, dat ieder een woning, hebbe. Moeilijk zal het kleinbedrijf van 110 hectaren deze onteigening kunnen dragen. Zelfs het middenbedrijf bezwaarlijk. Deze bedrijven toch vormen meestal één ge heel, zijn onderworpen aan wisselbouw en dikwijls verpacht en niet dan met bezwaren te scheiden. En wat voor toe standen zal men kunnen krijgen? Men zal bijv. van A's bedrijf een plaatsje ontnemen voor een landarbeider, die het weder verkoopt aan A's buurman of aan een ander, terwijl de onteigende het vol strekt niet aan die personen zou heb ben willen verkoopen, doch die het. nu zoo moet missen. Mag zoo iets niet een le betreuren berooving genoemd worden? En ook aan iemands bedrijf wordt land onttrokken voor een plaatsje ten behoeve van een landarbeider, die op dat. bedrijf niet eens werkt, maar op een bedrijf bij een ander. Veel zal het zelfs kunnen voorkomen, dat los land onteigend wordt van een bedrijf, voor daarbij wonende arbeiders, doch die elders werken. Im mers het. ontwerp beveelt zelfs, dat de landarbeiders daar hun los land moe ten hebben, waar zij wonen. Zelfs kan iemand, die reeds een plaatsje of los land heeft of het reeds kwijt is, nog eens of weer een plaatsje of los land krijgen. Dat sluit de wet niet uit. Dikwijls vrees ik zal iemand van zijn bedrijf lancl moeten afstaan ten behoeve van een niet gewenschten huurman en van personen, van wie hij bij zijn bedrijf niets dan last gehad heeft. Dit alles laat heti ontwerp toe. En een en ander zal dan ook ,op het platteland, daar waar onteigend wordt, op den duur veel on tevredenheid verwekken. Ik weet wel, dat aan Gedeputeerde Staten die onteigening is opgedragen, maar ik weet ook bij er varing, dat het hoogst moeilijk is om tegen een besluit van een gemeenteraad of een vereeniging, die de zaak wil, op te roeien". „Veelal zal het van louter willekeur afhangen, van wien men den grond zal afnemen, hoeveel en waar men zal ont eigenen. Men zal dikwijls afhangen van menschen, die van toepassing, eener "wet weinig of geen verstand hebben, zooals ook herhaaldelijk is gebleken bij de toe passing. der Woningwet in verschillende gemeenten, vooral bij het vestigen van bouwverboden en uitbreidingsplannen. Ook daar had dikwijls willekeur plaats. De zekerheid van het eenmaal verkre gen of verworven bezit gaat ook door deze regeling teloor. Het begrip van eigendomsrecht staat zeker b'ij de Regee ring niet hoog. De staatszorg gaat nu langzamerhand geheel onnoodig als bij dit ontwerp zoover, dat met eigendom weinig meer gerekend wordt. In Dene marken, Zweden en Noorwegen heeft men al lang regelingen om aan landarbeiders land ie verschaffen, maar daar heeft men geen onteigening. Deze zaak kan dus best gaan zonder onteigening. En zegt men, dat het met deze regeling zulk een vaart niet 'zal loopen, dan vraag ik: waar toe dan 'deze wet en deze onteigening? Doch anderen rekenen wel degelijk op een ruime toepassing der wet. Vele land- gebruikers, hetzij eigenaar of pachter, zul len aan 'clie onteigening blootstaan. Men beeft zelfs, ongelukkig genoeg, niet be paald, hoeveel grondeigendom iemand moet hebben om daarop onteigening te mogen toepassen. De verstandhouding ius- sehen den boer en den arbeider ten be hoeve van wien zijn land onteigend is, zal schade lijden. In plaats van vrede te brengen ten platten lande, zal die onteigening dikwijls óntevredenheid ver oorzaken". Verankerde mijnen voor de Schelde. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Knobel, heeft betreffende het verankeren van mijnen vóór den toegang tot de Schel de 30 Maart de volgende vragen in gezonden Bevatten waarheid de berichten in de pers houdende dat, van Engelsche zijde, mijnen zijn verankerd geworden vóór den toegang tot de Schelde, vlak hij' onze terri tori ale zeegre ns Luidt het antwoord hierop bevestigend, wat kan de minister dan mededeeien ten opzichte van de volgjende vragen: Heeft Hr. Ms. regeering van te voren langs ambtelijken weg kennis genomen van die mijncnlegging of heeft deze plaats gehad zonder hare voorkennis? Heeft, in het ééne geval, HrH. Ms. re geering met 'die kennisgeving genoegen genomen, en, in het. andere geval, tot welke maatregelen, heeft zij1 besloten of zal zij besluiten tegenover bedoelde daad van ééne der oorlogvoerenden? Moet of kan aan gezegde mijuenver- ankering worden toegeschreven het on langs plaats gehad hebbend, met het ver lies van ettelijke menschenlevens gepaard gegaan, ongeluk met een loodskotter? Het antwoord van den heer Rambon- net, minister van marine, luidt: 1. Qe vraag in de eerste alinea moet bevestigend beantwoord worden. Tot beter verstand van zaken moet hierbij worden opgemerkt, dat eerst den 23sten Maart j.l. het vermoeden tot ze kerheid werd, met Engelsche verankerde mijhen te doen te hebben, «doordat op dien datum op het terrein van het on geval een Engelsche mijn werd geviscM en te Vlissingten binnengebracht. 2. Do rogeering heeft van te voren langs ambtelijken weg geen kennis ge kregen van het leggen dezer mijnen; dit mijnen gevonden; het visschen wordt voorkennis. 3. De maatregelen, die dadelijk na het ongeval met liet 'sloomloodsvaarluig en het visschersvaartuigj door Marine .zjjln genomen, bestaan in het visschen naar mijnen, ten einde op deze wijze een even tueel gelegde versperring op te ruimen. Bij dat visschen zijn acht mijnen tot ontploffing gebracht, terwijl 'één veran kerde mijn ook herkend als1 een En gelsche in «Jen grond is geschoten. In het geheel zijn tot. nu toe twaalf mijnen gevonden het visschen wordt voortgezet. Anderzijds heeft hel departement Van buitenlandse he zaken, toen nog niet de zekerheid bestond, dat de aangetroffen mijnen van Engelsche herkomst waren, aan de Engelsche en Duitsche regeering kennis gegeven van het vinden van ver ankerde mijnen, waarvan de plaatsing fijet was bekend gemaakt en waaraan was toe le schrijven het vergaan van de loods boot no. 14, waarbij' .9 menschenlevens verloren gingen. Aan deze mededeeling werd de vraag1 vastgeknoopt, of de strijd krachten der betrokken regeering daar ter plaatse verankerde mijnen luidden ge plaatst. De Brilsche regeering werd tevens in kennis gesteld met de gewichtige aan wijzingen, die er op duidden, dat de mijnen Engelsche waren. Nadat, zooals "hierboven is vermeld, zekerheid was verkregen omtrent de hier- komst der mijnen, heeft, het departement van buitenlandsche zaken zich opnieuw tot 'de Britsche regeering gewend en te harer kennis gebracht, dat het thans vast stond, dat de Brilsche zeestrijdkrachteni in een der voornaamste vaarwaters voor de Nederlandsche schepen en hetwelk daar ter plaatse voor zeeschepen den verbindingsweg tusschen Nederlandsche! vormt, mijnen hadden gelegd, zonder dat daarvan aan de Nederlandsche regeering was kennis gegeven. De Britsche regeering is op den ernst van die handeling gewezen, die een over treding van art. 3 van het achtste Ilaag- sche 'Tractaat vormt en met de wetten der menschelijkheid in strijd is, en waar tegen de Nederlandsche regeering dan ook allernadrukkelijkst protesteert. 4. Het verlies gelijktijdig van het loods- vaartuig no. 14 en het visschersvaartuijg A. R. M. 16, waarbij negen menschenle vens verloren zijn gegaan, is een ge volg van deze verankerde mijnen. B i n n e n 1. Vise h voorziening. Binnen enkele dagen zal de binnenl. vischvoorziening belangrijk' verbeterd kun nen wonden. De pogingen om de IJmuider stoomtrawlers voor «dat doel aan de (Noordzeevisscherij te doen deelnemen en 'de Medewerking daarbij: van verschillende zijden ondervonden, hebben eetn groot succes gehad. Zeer spoedig, als nog en kele interne aangelegenheden zullen zijn geregeld, zullen reeds twintig stoomtraw lers zee mogen kiezen. Het Rijkskolen-, bureau heeft toezegging gedaan vooralle in de vaart te brengen stoomtrawlers vol doen desleenkolen te zullen beschikbaar stellen, terwijl "het Bureau uitvaren van stoomschepen voor die trawlers de ge wone uitvaarbewijzen zal afgeven. Van de 160 opgelegde stoomtrawlers zal dus regelmatig het achtste deel aan de vis- scherij kunnten deelnemen. Aan do Ree- dervereeniging te IJmuiden is de rege ling van de deelname opgedragen, waar door de waarborg is verkregen, dat van iedere reederij, die het verlangen to ken nen geeft, aan zoodanige visscherij te willen deelnemen, zooveel schepen inde vaart gebracht kunnen worden, als een billijke .verhouding yan hun aantal sche pen medebrengt. Omtrent de voorwaar den, waarop gevischt zal kunnen wor den, kunnen wij: het volgende mededeeien: De schepen zullen niet mogen visschen buiten den zoogenaamden vrijen vaargeul cn in ieder geval niet boven de 53 gra den, veertig minuten Noorderbreedte. E;en reis zal niet langer mogen duren dan Zes etmalen, terwijl het uitvaar-bewijs per schip dertig dagen geldig zal zijn, alzoo voor vijf zesdaagSche reizen. De reederij en de schipper van iederen trawler ver binden zich bij schriftelijke verklaring zich aan de gestelde voorwaarden onvoors waardelij'k te zullen houden. Uitvoer is verboden. Behalve dat op die Wijze de voorzie ning van visch als volksvoedsel belang rijk gehaat zal zijn, zullen de meerder» aanvoeren zeker ook hun invloed doen gelden op de prijzen, die den laatsten tijd zoo ongekend hoog zijn, dat het ar tikel toch niet in het bereik kan wor den gebracht van hen, die daaraan de grootste behoefte hebben. K o f f i e. De Min. v. Landb. deelt mede, dal. het noodzakelijk is wederom een gedeelte der koffie welke hier te lande werd aange voerd zonder eenige beperkende bepaling ten aanzien van haren wederuitvoer, in consumptie te brengen, Mitsdien worden zij, wien het aangaat, uitgenoodigd voor 1 Mei hij het Rijks- distributiekantoor van Thee en Koffie eene aanvrage in te dienen tot ontheffing van het verbod tot verkoop van ruwe kof fie d.d. 5 Oct,, tot ten minste eeu vierde gedeelte met eeu maximum van een baal van de oorspronkelijke grootte van iedere partij. Bij beschikking van den minister van marine zijn de officieren van ge zondheid 1ste klasse G. J. Colder en If. J. M. Laurense met 1 Mei a.s. pur- derscheidenlijk tijdelijk geplaatst te Am sterdam en geplaatst te VJissingen. 'Bij beschikking van den minister fvan marine is de officier-machinist 1ste klasse G. A. Gall met 1 Mei a.s. ge plaatst te Middelburg en zijn luitenants ter zee 2de klasse W. G. Kuyk 'en P. Post Uitel'weer met 1 Mei a.s. geplaatst te Middelburg, resp. als adjudant van den commandant der marine en als ad junct-chef van den staf der zeemacht in ■de Stelling Monden der Maas en Schelde. MIMafturg. Het menu der Centrale Keuken is: Maandag! erwtensoep. Dinsdag hutspot Woensdag stamppot, prei. Donderdag Bruine boonensoep. Vrijdag stanippot, zuurkool. Zaterdag stamppot, andijvie. 'Goedkoope Kaas 20 Do Burgemeester dezer gemeente maakt bé kend, dat yan Zaterdag; 27 April tot en met Zaterdag 4 Mei a.s. op bon no. 62 in 'td istributioboekje, verkrijgbaar zal zijn Vs ons kaas 20 -j-, tegen den prijs van 4 cent per Va ons. Uitdrukkelijk wordt de aandacht der winkeliers er op ge vestigd, dat voor 27 April deze kaas aan niemand mag worden 'geleverd. Goes. N. V. Waterleiding-Mij. Zu i d-Bevcland. Op de heden gehou den vergadering van aandeelhouders de zer N.V. is het verslag goedgekeurd om trent den toestand der Vennootschap en haar verrichtingen gedurende het zesde boekjaar. Wij ontleenen er het volgende aan: Bij eene beoordeeling der resultaten van .het bedrijf over de eerste vijf be- drijfsjaren zal men allereerst rekening heb ben te houden met de bijzondere tijds omstandigheden, waardoor meer dan drie jaren lang de factoren voor de ontwik keling ,der watervoorziening geheel ab normaal waren en anders dan men zich bij den opzet had kunnen denken. Ook voor het komende dienstjaar zullen deze bijzondere omstandigheden blijven be staan, en naar verwachting nog meer dere jaren hun invloed doen gelden. Hierdoor kunnen belangrijke uitbreidin gen van het hoofdbuizennet nog steeds niet tot stand komen en weerhouden dik wijls hooge aanlegkosten de eigenaren van het aansluiten hunner bestaande per- ceelen. De Firma Francke slaagde er dit jaar in een belangrijke, lioog noodige, verbe tering aan de ontijzeringsinrichling aan te brengen'. Hoewel langzaam bleven ook dit jaar de ontvangsten voor waterlevering toe nemen; maar ook de bedrijfsuitgaven ste gen en wel in sterke mate door de on gekend hooge prijzen van alle benoodigd- hoden en materialen. Ten einde deze hooge bedrijfskosten eenigszins te dekken, werd besloten tot eene tijdelijke tariefsverhooging van 10 pet., en het laat zich aanzien, daar nog geen daling van deze dure prijzen aan staande is, dat tot verder tariefs-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2