Binnenland. Ui! cis Previsie. Kerknieuws. Onderwijs. is Zondagavond op het slot Ballenstein overleden. Zijn broeder en opvolger, Eduard Geor ge, geb. 18 April 1861, is 6 Febr. 1895» ;ehuwd met Louise van Saksen Alten burg, geb. 11 Aug. 1873 en heeft drie 'oons, Joachim (geb. 1901), Eugenius (geb. 1903) en Wolfgang (geb. 1912); en één dochter: Marie Augustina, geb- 1898, ge huwd met Prins Joachim van Pruisen* zesde of jongste zoon van den Duitschen Keizer. Mr. Lucasse en het Land arbeid e r s o n t w e r p. liet tweede argument van mr. Lucas se was: onnoodig. „Het vrije maatschap pelijk leven voorziet reeds zelf in ruime mate in de behoefte aan land voor de landarbeiders. Er is ook reeds veel klein grondbezit. De sociale positie van den landarbeider is aanmerkelijk verbeterd. Ook in Zeeland, waaromtrent de staats commissie verklaarde: bijna alle arbei ders oefenen voor eigen rekening het landbouwbedrijf uit. Zij pachten een stuk je land of hebben een stukje grond in eigendom. Sindsdien (1908' en 1909) is de toe stand daar in dat opzicht, nog aanmer kelijk verbeterd, terwijl ook de loonen veel hooger geworden zijn. Die loonen waren in het landbouwbedrijf vóór den oorlog reeds veel beier, maar zlij' z-ijn thans gedurende den oorlog zeer verhoogd en die verhooging neemt nog dagelijks, toe. Vele landarbeiders, zoo niet alle hebben toch veel beter dan vóór den oorlog, niettegenstaande de dure tijden. Dit was althans zoo tot voor eenigen tijd. Wat deze crisistijd daaraan mocht veranderen weten wij1 niet. Die haoge loonen zullen na (Jen oorlog! wel niet veel dalen, zoo die daling' al zal plaats hebben. In vele streken van ons land wordt bij verkoop van landerijen in perceelen dikwijls door landarbeiders gekocht, en bij verhuringen in het "klein zijn het veelal de landar beiders, die pachters worden. Is dat niet een bewijs, dat zij zichzelf kunnen helpen? Alleen clan, wanneer hier of daar in afzienbaren tijd in het vrije verkeer geen grond in het klein door den landarbei der zou te koop of te pachten zijn, zou men van rijkswegge het particulier initiatief, dat zich daarmee, wilde belasten, kunnen steu nen. Ook zou ,de gemeente zielf kunnen optreden en groncl koopen in de gemeente gelegen om. daarvan aan de landarbeiders s<tukken in huur te geven. Maar daarvoor is een algemeene wet als deze niet noodig'. Maar blijkbaar w-il men door deze rege ling van den landarbeider langzamerhand een kleinen boer maken. Immers de mi nister zegt zelf, da.t de bedoeling van het ontwerp is hem een onbekommer- den ouden dag te bezorgen en van den werkgever onafhankelijk .ie maken". Na aangetoond te hebben, dat hierdoor het kleinbedrijf zal toenemen ten koste, van het middelbedrijf, gaat de spreker voort „Zeker zal bij' het kleinbedrijf de ^.'ond meer intensief kunnen bebouwd worden, maar dan toch bijna alleen in zooverre, dat het land van den land arbeider, die het zelf bewerkt, beer van onkruid zal gezuiverd worden en zui ver gehouden worden, dan h,et land van den boer, die zijn grond door anderen moet laten zuiveren en zuiver houden, Alleen in dat opzicht kan het middel- bedrijf iets achterslaan bij het kleinbedrijf, maar verder ook niet. Integendeel verdient net jnjddelbedrijf in menig opzicht de voorkeur. Daar toch wordt ook door aan wending van meer kunstmest uit den grond .gehaald, wat er uit te halen is!; daar heeft men den noodzakelijken wis selbouw, die onontbeerlijk is voor een g,roote productie van beste qualiteit en die men dikwijls mist bij het kleinbedrijf!; bij' het grooter bedrijf kunnen machines den grond en den oogst vlugger bewer ken, zooals in 't kleinbedrijf meestal niet zal kunnen geberfren; daar zal meer toe passing kunnen vinden, wat de weten schap op landbouwgebied leert, omdat daar meer koopkracht, meer girond voor onderzoek aanwezig: is en er ook meer ontwikkeling gevonden wordt; daar kun nen paarden- en veefokkerijl bloeien als op geen kleinbedrijf mogelijk is. Erkent men dit, dan moet .men ook toegeven, dat dit ontwerp op' den ciuur in ver keerde richting zal werken." Verhooging van port. 1 Het „Vad." verneemt, dat een verhoo ging "der porti voor brieven, drukwerken mz. met 50 pet. in overweging is, Dit „jrcentag.e is echter nog niet vastgesteld. Dat 'het tot een belangrijke verhooging zal komen, staat nu vast. Onderhandelingen met D uits c hl and. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" meldt, dat de onderhandelingen, welke tusschen Duitschland en Nederland wor den gevoerd, over drie punten loope-n: le. de economische onderhandelingen tot vernieuwing van de op 31 Maart j.l. ge- eindigde economische overeenkomst. Deze onderhandelingen loopen over de werkelijke levering van kolen en hout uit "Duitschland naar Nederland, terwijl Nederland als J^genpraestatie daarvoor levensmiddelen, boter, kaas, groenten en vet moet leveren; 2e. bij de tusschen de Nederlandsche en Duitsche leden der com missie gevoerde onderhandelingen gaat het om het totstandbrengen eener overeen komst betrefen.de het ruilen van de in üe Nederlandsche havens liggend© scheepsruimte tegenover de schepen, die zich in handen der Entente bevinden en met graan geladen naar Nederland zul len komen. Het ontwerp overeenkomst de zer commissie is reeds verschillende de partementen in Duitschland gepasseerd en zal waarschijnlijk met eenige wijzigingen binnen enkele dagen aan de Nederland sche regeering worden overhandigd; 3e. gaan de onderhandelingen over tol- kwesties. Nederland en Duitschland. De Londensche Hbl.-berichtgever seint: Onder den titel „Een Duitsch complot tegen de Nederlandsche neutraliteit" meldt de „"Daily Telegr." in een lang telegram van zijn correspondent te Rotter dam: Nederland zal in de eerstkomen de .weken, misschien wel dagen, tegen over de meest ernstige gevaren komen te staan sedert 'het uitbreken van den oorlog, In Berlijn wordt een complot ge smeed om Nederland te noodzaken ac tief deel te nemen aan den werelds trijd.- Bovenstaand 'bericht slaat, op een ook ons ter oore gekomen gerucht, dat van Duitsche zijde pogingen zouden zijn ge daan om eenige concessies van ons te verkrijgen, omtrent den aanvoer van ver schillende benoodigdheden, niet voor mi litaire doeleinden bestemd, langs een spoorweg door Limburg, en een regeling van de vaart der Rijnschepen. Wij ver nemen er tevens bij; dat omtrent deze punten reeds overeenstemming is ver kregen. De ministerraad is gistermiddag in buitengewone verga dering bijeengekomen. Schadevergoeding voor Zie rik ze e. (Oficiëel.) Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede: De Britse he regeering heeft behalve liet bedrag van f 92.976.36, dat zij' reeds eer der betaalde, thans nog f27.023.64 ter beschikking van de Nederlandsche regee ring gesteld, waardoor voldaan is aan alle door de Ned. regeering ingediende vorderingen wegens de schade, die in den nacht sifan 29 op 30 April 1917 te Zierikzee werd veroorzaakt door uit een Engelsch vliegtuig geworpen bommen. Graan uit Duitschland. Het schip „Hardy" met een lading van 444 ton graan voor de Belgian Relief passeerde Lobith, komende van Duitsch land. De klerk-telegrafist der Staatsspoor P. Ci. Lag as wordt met ingang van 1 Mei a.Si. overgeplaatst van Vlissingen naar Middelburg. Op dienzelfden datum wordt de klerk-telegrafist S. Klap over geplaatst van Middelburg naar Vlissingen. Do Commissaris der Koningin en de leden va.n Ged. Staten van Groningen hebben een bezoek gebracht aan Zuid- Beveland met het doel kennis te maken met de oeververdediging in gewapend be ton volgens het systeem-De Muralt tus schen Krabbendijke en Kattendijke. Middelburg. Stukken voor den ge meenteraad. De Vereeniging jot op richting en instandhouding van een Chris telijke Bewaar- en Voorbereidingschool alhier heeft tot den Raad het verzoek gericht tot verhooging van het door haar van gemeentewege genoten subsidie en wel tot zoodanige verhooging, "dan dit subsidie gelijk worde-aan dat aan de Nuts scholen toegekend. B. en Wi. doen nu o.m. opmerken': Het subsidie, door adressante genoten bedraagt thans f' 750, dat voor de Nuts scholen verstrekt f2600. Wij geven uwen Raad in overweging, om de subsidie, aan adressante verstrekt, voor de volgende jaren en thans te> be ginnen met het jaar 1918 te verhoogen van f750 tot f 1200. Dit bedrag berust op een vergelijking tusschen adrossantes Bewaarschool en de beide Nutsbewaar- scholen, wat betreft hétgeen genoemde scholen uitgeven voor personeel en leer middelen, volgens de door de besturen dier inrichtingen overgelegde rekening over 1916. Wij meenen, da,t het aantal leerlingen, die de scholen bezoeken, bui ten beschouwing kan worden gelaten, omdat dit aantal, genomen over eenige jaren, weinig uiteenloopt. Op grond van die uitgaven blijkt de toestand op cle Christelijke Bewaarschool minder gunstig te zijn als die op dei Nutsscholen, wat zeker voor een deel mag worden toegeschreven aan het feit, dal eerstgenoemde school mi.,der subsidie ontvangt dan de beide andere scholen. Immers gaat men voor beide inrich tingen de ontvangs'en en uitgaven over 1916 na, dan blijken de ontvangsten aan schoolgelden en huur voor de Christe lijke Bewaarschool wel f 100 hooger te zijn dan die voor eik der Nutsscholen, doch daartegenover staal, dat de Christe lijke Bewaarschool aan "personeel onge veer f500 en aan leermiddelen pl.m. f25 mjnder uitgeeft dan elk van de twee andere scholen. Het personeel van de Christelijke Be waarschool bestaat uit een hoofd ©n 3 helpsters, de 'Nutsschool in de Schuit- vlotstraat uit een hoofd en 4 helpsters, en de Nutsschool op de Vlasmarkt uit een hoofd en 5 helpsters. Neemt men bij het voorgaande nog in aanmerking, dat het kwaad slot over 1916 van de Christelijke 'Bewaarschool pl.m. f200 groot is, da,t de gemeente bij het toekennen van subsidie aan deze scholen naar onze meening alleen heeft te lette(n op den toestand der school als zoodanig, en niet op rentei 'en aflossing va,n het schoolgebouw; en dat de Chr. Bewaar school in vergelijking van de: Nutsscholen als een meer bizonderei, en dus minder voor alle kinderen toegankelijk; kan wor den beschouwd, dan lijkt ons de voorge stelde verhooging van subsidie van f450 in verband ook niet de genoemde cijfers voldoende gestaafd. Resumeerende stellen B. en W. voor het gemeentesubsidie voor de Ver. tot oprichting en instandhouding van eene Christelijke Bewaar- en Voorbereidings school, te beginnen met 1918 en tot we- deropzeggens toe, te brengen op f1200 per jaar, onder voorwaarde, dat van deze subsidicvermeerdering ad f 450 telken jare althans f350 moot strekken voor ver betering van salarissen van heit personeel en f 50 voor verbetering van leermiddelen- Het rapport der Commissie van Fi nanciën luidt De Commissie van Financiën heeft de eer u mede te deelen, dat zij zich met hot bierbovengenoemde voorslel vereetnigt, doch dat het haar wenschelijk voorkomt, de door burgemeester en wethouders ge stelde voorwaarde aldus te wijzigen, dat van de subsidievermeerdering a ,f 450 telken jare althans f 400 moet strekken voor verbetering va.n salarissen van het personeel en f20 voor verbetering van leermiddelen, op grond van de nader aan de Commissie overgelegde gegevens, waar uit blijkt, dat de getalsterkte van het personeel der Nutsbewaarscholen en der Christelijke Bewaarschool gelijk is, doch dat het personeel der laatste f407.50 min der Salaris geniet dan het gemiddelde salarisbedrag der Nutsscholen, terwijl uit de Tekeningen over 1916 blijkt, dat aan leermiddelen door de Nutsscholen gemid deld f 20,81 meer is uitgegeven dan door de Christelijke school. De 2e onderwijzeressen in de hand werken aan de oil,.-school zonden een adres in, waarin zij opmerkten: dat het eerstens hun bevreemding wekt, nu do salarisregeling ïs tot stand "mako men, de 2e onderwijzeressen in de hand werken niet voor verhooging' van salaris in aanmerking komen dat zulks temeer een teleurstelling is voor hen, wijl voor de le onderwijzeressen in hetzelfde vak hun aanvangssalaris is vastgesteld op f 175 me' jaarlijkse!.© ver- hoogingen tot f275 per jaar als maxi mum dat de werkzaamheden en de tijd der der dienstbetrekking der le onderwijizer-l essen volkomen gelijk is aan die van de 2e onderwijzeressen in de 'handwerken terwijl het loon van de laatsten is f 140 zonder eenige verhooging; dat- huns inziens, al erkennen zij; dat er eenig verschil behoort te bestaan in salarieering, de verhouding tusschen beide salarissen zoo groot is en de bezoldiging der 2e onderwijzeressen zoo laag gesteld zijn, dat 'het onmogelijk is daarmede ook maar «enigermate in de behoeften te kun nen voorzien. Redenen, waarom zij den Raad beleefd, doch dringend verozekén, ook de 2e onder wijzeressen in genoemd vak te verhoogen in salaris. B. en W, merken naar aanleiding van dit adres op, dat de 2e onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de open baar lagere scholen hetzelfde ouderwjjs hebben te geven als de le onderwijizeres-i sen dier scholen, daarvoor dezelfde be voegdheid moeten hebben, en evenals deze 7 uren per week dieast doen. Op grond hiervan komt heur verzoek hun niet onbillijk voor en siellén zij' voor, om met ingang van 1 Januari 1918 het salaris der 2e onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan genoemde scholen telkens na 2 jaren dienst aan eene school voor lager onderwijs met f 8 te verhoogen tot een maximum van f220 is bereikt en in overeenstemming hiermede de verordening te wijzigen. Deze voor de 2e onderwijzeressen voor gestelde verhooging va,n f8 staat tot die van f 10 voor de le onderwijzeressen in dezelfde verhouding als haar aanv-a.ngs-1 salarissen groot f '140 en f 175. Het maxi mumsalaris van de le onderwijzeressen, bedraagt f 275, daar deze onderwij,z.eres- sen de leiding bij het onderwijs hebben. Omtrent het verzoekschrift van het hoofd der gemeentelijke bewaarschool om verhooging van salaris, merken B. en W. op De tegenwoordige voor adressante gel dende salarisregeling houdt in eene jaar wedde van f 600 benevens vrije woning of f100 voor gemis daarvan en telkens na 3 jaren dienst, tot tevredenheid van Burgemeester en Wethouders, eene jaar- weddeverhooging van f50 tot het maxi mum van f 900 bereikt is. Deze bezoldiging schijnt ons inderdaad, gelet op de tegenwoordige tijdsomstan digheden en op het feit, dat betrekkin gen als die van adressante in andere gemeenten zeer veel hooger worden, gesa larieerd, te gering toe. In dit verband mag tevens worden op gemerkt, dat het de wensch van adres sante, over wier werkzaamheden zoowel de Commissie .van Toezicht op het Lager Onderwijs als ons College zeer tevreden zijn, is, om hier in hare" functie te blij,- ven, maar dat de onmogelijkheid, om van hare tegenwoordige bezoldiging rond te komen haar noopt, om naar andere be trekkingen te solJiciteeren. Wij hebben mitsdien de eer uw college in overweging te geven de desbetreffende verordening zoodanig te wijzigen, dat door het hoofd der gemeentebewaarschool worde genoten een salaris van f 800, op klimmende met 2 jaarlijksche verhoogin gen van f50 tot een maximum van f 1100, welke regeling zal geacht worden te zijn ingegaan met 1 Januari 1918, terwijl voor de verhoogingen van de tegenwoordige titularisse de reeds volbrachte diensttijd, zal worden medegerekend- De Commissie van Financiën vereenigt zich met het voorstel. B. en W. stellen voor het hoofd van school G, mej. van Slee, met ingang van 1 September 1918 op verzoek eervol ont slag te verleenen. Het Bestuur van de Gem. Arbeidsbeurs verzoekt het salaris van den Directeur der Arbeidsbeurs voor 1918 le verhoogen tot f 600, daar deze niet in aanmerking komt voor de duurte-toeslagen. Gelet op den zich uitbreidenden werk kring van een districtsarbeidsbeurs, komt B. on W. het verzoek, niet billijk voor. Zij geven derhalve in overweging om voorloopig alleen voor het dienstjaar 19 IS het salaris van den directeur der arbeidsbeurs te bepalen op f 600 en liet dus te verhoogen met f 100. De Commissie van Financiën vereenigt zich met het voorstel. Stct. no. 93 "bevat de statuien van de N.V. Zceuwsche Middenstaods-Crediet- bank. Uit een militaire keuken is een vrij groot© hoeveelheid vleesch ontvreemd. Goes. Gisteren kocht oen vrouw bij den bakker v. M. twee broodjes, en legde het geld neer, doch weigerde bons af té geven. Zij had sinds Zaterdag al honger genoeg geleden, zeide zij. Dit is het eerste geval in onze stad van brood koopen zonder bon. Moge zich dit niet herhalen; want onze bakkers krijgen geen meel dan alleen in ruil voor bons; dus voortaan allen niet alleen „geld", maar ook bons „bij de visch". Donderdagavond 8 uur komt de ge meenteraad in openbare vergadering bijl een, ter behandeling van: 1. Stukken; 2. Aanvragen om afschrijving van belasting en schoolgeld; 3. Voorstel betreffende het aanleggen van waterleidingbuizen e,n het aanbrengen van brandkianen in de straten va,n de bouwplannen I dn II4. Verzoek van den heer A. de Kam, ter verkrijging van gemeentegrond in erfpacht; 5. Voor stel betreffende het verleenen van mede werking tot de oprichting deir N. V. Cen trale bouwmaterialenvoorziemng6. Ver zoek van de firma Wed. P. de Jongh om afkoop van jachtrecht; 7. Het ver leenen van subsidie aan de districts-) arbeidsbeurs te Middelburg; 8. Het aan- koope-n va.n een stoomketel ten behoeve van de gemeente-gasfabriek; 9. Benoiei- ming van een lid in de. commissie voor de behandeling van reclames II.O., ter voorziening in de va-caturesRisch10. Verzoek pm ontslag' ais lid der com! missie van toezicht op het L. O. van den heer von Schmidt en van den heer Ruijissenaers11. Verzoek van den heer von Schmidt om ontslag als regent .van het gasthuis; 12. Benoeming van twee regenten van het gasthuis in verband met het overlijden van den heer E:. van den Bosch en wegens het verleenen van eervol ontslag als zoodanig aan den heer von Schmidt. Aanbevolen worden voor de vacature E,. van den Bosch de heeren 1. K. Brants, 2. F. H. Hopster, en voor do vacature jhr. J. W|. E. von Schmidt auf Altenstadt de heeren: 1. Mr. H. C, J. Zaa-ije-r. 2. J. van Poelgeest; 13. Ver zoek van A. de Kam om vaststelling van den rooilijn voor het perceel, kada straal bekend gemeente! Goes, sectie D no-. 2942, gelegen aan de J. A. van der Goeskade; 14. Verzoek' van P, Schrijver tot het pachten van een strookje gemeente grond, deel uitmakende van het perceel kadaslraat bekend gemeente- Goes, sectie C no-. 798, gelegen aan den Westsingel; 15. Aanwijzing van het gymnastieklokaal der R. H. B. .S tot stemlokaal voor stem- district II, en dn verband daarmede wij ziging der betrekkelijike verordening; 16. Voorstel om de kermis in 1918 niet te doen doorgaan; 17. Vaststelling van het le- suppletoir kohier van den hoofdelijiken omslag dienst 1917/1918. Do Commissie belast miet 'de- uit reiking van bons voor schoenen, klompen enz. maakt bekend: dat ziji, die in gebreke zijn gebleven; e-en contrólekaart af te halen, de-ze alsnog kunnen bekomen a.s, Donderdagavond; dat zij,, die- in 't bezit zijn van een contrólekaart en nog geen sajet "hebben ontvangen, 3 S'torrel „sajeiVa f 1.80 (a con tant) kuunen 'afhalen op Vrijdaga.vo-njd; dat zij; die in 't bezit zijn va-n een contrólekaart en nog geen bon voo-r schoenen hebben ontvangen, deze kunnen afhalen -op Zaterdagavond. De< commissie houdt zitling in 3© Ko renbeurs op genoemde avonden vanaf half acht. De bepaling van het Kon. Nat. Steun* comité, dat bons voor klompen en schoe nen in andere gemeenten dan waar zijl afgegeven zijn geldig zijn, wordt inge* trokken. Vanaf 1 Mei zullen bons afge geven te Goes slechts te- Goes geldig zijn. Evenwel vv-ordt aan de gemeente Ka- pelle, 's-Heer Abtskerke, Heinkensza-nd en Waarde toegestaan hun bons voor schoe nen en klompen te Goes in te wisselen.. Degenen, die oen opro-epingska-art voor eën bo-n voo-r zoolleer in hun bezit heb ben, kunnen deze heden Woensdagavond vanaf 8 uur inwisselen. Denberg. Daar er eenigen tijd geleden op de buitenplaats „Duinvliet" nabij1 Do-m- 'bug, des nachts -een brutale diefslal met ,braak is gepleegd, waarbij' tal van kost baarheden, vertegenwoordigende eenel gro-ote wa-a-rde, werden ontvreemd, is dooi' -de ijverige nasporing van rijks- en ge-meente-politie te Domburg de Justitie te Middelburg een draad in handen gege ven, dat geleid heeft tot opsporing vari een dei' vermoedelijke daders, die zich uit andere hoofde in verzekerde bewaring bevind. Reeds zijn eenige- voorwerpen van den diefstal afkomstig in handen der po litie, die deze aan den eigenaar heeft vertoond en als zijn eigendom heeft her kend. I f ëM Colijnsplaat Hedennacht werd alhier in de kom der gemeente op twee plaat sen de wasch g|estolen. St. Maartensdijk. Door den kommies Faro- alhier is bij den slager C. S. te St. Annaland in beslag genomen een frau duleus geslacht stuk vee. Het vleesch' cn -de huid zijn beide vervoerd naar hier. Aardsoburg. In de vacature Eekhout is to-t wethouder benoemd de heer Th. L. F. Rocrsch. Oostburg.Tot overste van het St. Antho- nius-gesticht alhier is benoemd de eerw. zuster Paula te Oud-Gastel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemuiden II. W. Th. Jan sen t-e Werkhoven (toez.). Ds. C. L. Voorhoeve herdenkt heden (Dinsdag) den dag, waarop hij 25 jaar predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Vlissingen is. Hem gewerden vele blijken van belangstelling en namens de leden der 'gemeente werd hem een stoffelijk blijk van waardeering aangeboden. Zon dag a.s. zal de jubilaris een herdenkings rede uitspreken. Geref. Keiken. Tweetal te Veere J. H. A. Bosch te Andei en F. Staal te Colijnsplaat. Beroepen -te Enschede H. S. Bouma te Hoogeveen; te Koudekerke G. M. van Rennes te 's Gravendeel. Bedankt voor Rottevalle door PI. Bu- walda te Schouwerzijl; voor Waarder door R. de Jager te Kaïnerijk. Zondagnamiddag nam ds. E. J. van Voorst afscheid van de gemeente Drie wegen en Borssele; hij had tot tekst ge kozen Hebreën 13:20 en 21. Met harte lijke en w-elsprekende woorden sprak hij tot den kerkeraad om daarna tot den heer burgemeester, en de gemeenteleden meer in 't bijzonder het woord te richten. Op verzoek van ds. Doekes, van Nieuw- dorp, werd den scheidenden leeraar toege zongen Ps. 121:4. Het kerkgebouw was overvol. Garef. Gemeenten. Tweetal te Ridderkerk J. Fraanje te Goes én J. R. v Oordt te Middelburg. Idem te Rotterdam, Boezemsingel, H. Kie viet te Voenendaal en D. C. Overduin te Terneuzen. Hersteld Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Amsterdam A. Klinkenberg te Delft. Benoemd tot onderwijzer aan de Groen van Prinsterer-school voor Mulo te Maassluis, hoofd -de heer C. Lievense, de heer A. Wisse, hoofd der Chr. School lo Schoondij-ke. B. en W. van Gorinehem bevelen aan als rector aan "het gymnasium dr. L. Rank, conrector te Middelburg'. Bij de suppletoire begrootin-g binn. zaken worden o.a. gielden aangevraagd voor overneming der gem. H. B. S. te Vlissingen en conversie dier 3 j. school in een 5 jarige. Aan dg Leids-che Universiteit wordt een leerstoel .gevestigd in -de leer der financiën. Bevorderd te Utrecht tot doctor in de rechtswetenschap op stellin-gten, de heer W. A. J van den Hurk, geb. le Middelburg. Te Rotterdam is- opgiericht de Ver. van oud-beroepsofficieren, werkzaam bij' bet Middelbaar Onderwijs- "iti Nederland. St-Annaland. De heer J. Phi. Koen© alhier, die benoemd was- als ambtenaar' ter secretarie te Culemborg en te Wiest- z-aan, heeft laatstgenoemde betrekking aangenonien en daarmee het onderwijs', waarvoor hij was opgeleid, vaarwel ge zégd. Geen wondor, het tractement toch' bedraagt f900. (Zi. N.) Israeke. Door eenige leden der Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse is onder lei ding van Ds. Boer van hier en Ds. Steinz uit .Goes, Maandagavond opgericht een Ned. TIerv. Schoolvereeniging. Naar men ons mededeelt is men voornemens öfde Openbare Lagere School II öf Eben-Hae- zer over te nemen. Vermoedelijk zal door de oprichting van een Herv. School 'een der openbare -scholen geheel overbodig worden. De nieuwe onderwijzer. „Kinderen, nu moeten jullie eens luiste ren, dan zal ik jullie eens zeggen, waarop ik bij jullie zal letten en ik zal je ook zeggen, waarom. „In de eerste pla-a-ts moeten jullie- we ten, dat ik er heelemaal niet om geef, ho-e goed jullie je lessen leert. Jelui moogt veel meer va-n de- dingen weten, dan jë kunt vertellen. Bovendien ben je niet hie(r om les te krijgen en examens tei doen. Jelui bent eenvoudig hier, om te groeien. Z-oo zal ik'er b.v. op letten, in hoeverre je toont, dat je je krachten inspant met oeéfningen van de soort, "die- 'karakters vormt. „Ik heb Jimmy Fitch een goede aan- tcekening gegeven, omdat hij de eejnige was in 't lokaal, die- vroeg, Wa-t het woord „syndicate" bëteekent. Ge-en va,n jelui wist liet. Waarom vroeg je het niet? De .dingen vragen is de beste manier omi te le-erefn. Over de dingen, die- je niet weet, hefènl- slippen is de beste manier om ©en dom oor te- worden. Als je niet nieuwsgierig bent is dat een toeken dat ja dom bent.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2