32e Jaargang De Groote Oorlog. Buiisrïianti. cxxxv. VERSCHIJNT ELKE» WERKDAG. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. AbennTnmntsprjgsi Per 8 maanden £r. p. post f L50 Losse nummers 0.06 Prijs der Ad virtentiëns 1—4 regels f 0.80, iedere regel meer 20 ct. 8-maal wordt 2-maal berekend. Bjj abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Brood zonder graan. Men toonde ons gisteren een stuk brood, dat vervaardigd was zonder gebruik van eenig graan of peulvruchten. Het onderscheidde zich uiterlijk slechts in weinige opzichten van ons graan- brood de kleur was ietwat geler en wijl konden ons er ook zeiven van overtuigen, dat de smaak goed was èn dien van het gewone brood nabijkwam. Men vertelde ons, dat het een veel* belovende uitvinding betreft van een IjrooMndustriëel in „Holland", die met de regeering onderhandelt over de ver vaardiging en het verstrekken van het nieuwe brood. Aan dezen voorbereidenden arbeid wordt ook deelgenomen door t,wee Goesche heeren, die met groote belang* stelling van de uitvinding van bedoelden groot-industrieel hebben kennis genomen en die er groote verwachtingen van koes teren voor de volksvoeding. Zooals gezegd, is geen korrel graan noodig voor de be reiding van het nieuwe brood. En wat van het grootste belang is, de grond* stoffen zijn in voldoende hoeveelheid in ons land aanwezig. Wijl ze echter niet alle in den vrijen handel zijn wat valt er tegenwoordig nog buiten de distributie! is de medewerking der regeering vereischt. De inspectie van de Volksgezondheid moet reads gunstig gerapporteerd hebben over de samenstelling van het graanlooze brood. De voedingswaarde zou niet ge ringer zijn dan die van het tegenwoor dige regeeringsbrood. Moge spoedig blijken, da,t wij hier inder daad te 'doen hebben met een goede vin* ding, die in de practijfe niet op te groote bezwaren stuit en het uiterst moeilijkie probleem der levensmiddelenvoorziening de beste oplossing nabij: brengt. Indien de grondstoffen inderdaad in voldoende mate te verkrijgen zijn en bet brood inderdaad "die eigenschappen blijkt te bezitten, welke beantwoorden aan den smaak van ons broodetende publiek en den eisch der magen, zal zooal niet de broodkaart verdwijnen zeker bet broodrantsoen verhoogd kunnen worden. Met de grootste belangstelling zien wij derhalve de nadere mededpelingein tege* moet. Zeeuwsche Stemmen. 'k Heb op 't punt gestaan de redactie te verzoeken ditmaal m'n gedachten in een anderen vorm te mogen weergeven dan in den briefvorm, waartoe ik reeds 134 keer m'n toevlucht genomen heb. Er is wel eenige reden, om den kern van m'n betoog in een taai opstel uittewerken, om er een economische verhandeling van te maken. Dit is echter allerminst m'n „fort" en daarom schrijf ik op m ij n wijze, wat me op 't hart ligt. Ik wou 't hebben over den goudhandel, die tot in alle hoeken des vaderlands met succes gedreven wordt of werd, want de room schijnt er al af te zijn!, sind's de regeering haar maatregelen nam en de kommiezen aan de grenzen ook voor iets anders oog kregen dan voor sajet in fietsbanden, peper in holle wandelstokken en,en kwatta onder hooge hoeden. j „tZ°ó sterk, dat een sneldichter van de Weekbladpers de nieuwe uitin gen van auri sacra fames, oftewel ver vloekten goudhonger op rijm aldus be schreef Werd het smokkelvak tot heden Als iets lichtschuws steeds beschouwd, tls in hooger sfeer gekomen, Want men smokkelt thans in goud. Daarvoor neemt een geldkantoor men Dot compere en rechterhand, Die de smokkelwaar te koop vraagt, Zoo, brutaalweg in de krant. Gouden vijfjes, gouden tientjes btroomen overal vandaan, Up den prijs wordt niet gekeken t Komt er blijkbaar niet op aan! ,v, J1a'.zelfs kwamen gezanten van de goud- om e wrn w,ar £nze i)1Wim'ie afgezakt, het !Ónd 611 krasten van het goud te ontlasten, tegen prijzen, die lang met flauw waren en zelfs tot f 14 voor een gouden tientje ophopen. Er moe lner flinke zaken gedaan zijn, waar over zoowel koopers als verkoopérs ver- heugd waren, en er was zeker dubbel zooveel van het edele metaal geëxporteerd geworden ware „iet, dat 't giucht ging, dat de tientjes straks achttien gulden zou- den doen. Doch zóóver is 't tot dusver niet ge- komen. Als ik de advertenties lees, zie ik, dat de markt weer heel wat lager is geworden. Maar hoe kwam men nu tot dien goud handel? b De rubriek „smokkelberichten" gaf aan stonds al het vermoeden, dat het goud in naburige landen zoodanig in waarde ge stegen is, dat men een belangrijk agio kan bieden, d. i. opgeld boven den pari- koers. Dit vermoeden bleek niet onjuist. De zaak zit zóó: Het grootste deel van het goud is uit den omloop naar de circu latiebanken gevloeid, bij de oorlogvoeren den zoo beweert men, meestal onder zware pressie. Waar ntti het goud niet enkel betaalmiddel is, maar ook voor in- dustriëele doeleinden gebezigd wordt, wordt nog een levendige markt onderhou den. De. Oosteniijksch-Hongaarsche Bank geeft heelemaal geen goud meer af voor de industrie, de Deutsche Reichsbank 'n schijntje, de Nederlandsche Bank welis waar naar behoefte, maar onder bezwa rende formaliteiten. Als ik u zeg, dat tot de ,„industriëelen" ook de tandartsen ge rekend worden, die dagelijks een massa goud pasklaar maken tot restauratie van bouwvallige gebitten, dan kunt u u voor stellen, dat de Nederlandsche industrie lieel wat verwerkt van dat edele goedje- Daar nu do industriëelen de verhooging van den prijs van hun grondstoffen ge makkelijk door de koopers kunnen laten dragen, bieden zij gaarne hoogeren koers dan door de circulatiebank van het land zelve wordt besteed. In Oostenrijk zijn koersen voorgekomen van Kr. 10000 per kilo en hooger. Dat komt neer op f 2700 en meer per kilo, terwijl de Ned. Bank het goud betaalde mot f 1G48 per kilo. Voor den arbitrageant zou dus uitvoer naar Oostenrijk niet weinig loonend zijn, had niet de Ned. regeering den goud-uit voer verboden bij Kon. besluit van 31' Juli 1914. Vandaar dat de goudhandel deels ontaardde in een smokkelhandel. Maar meen niet, dat alleen door de hoogere prijzen buiten Nederland zoo'n belangrijk goud-agio ontstond. Doordat toch geen goud vrij kon worden inge,- voerd en doordat de industrie slechts bij de Ned. Bank kon koopen onder bezwa rende voorwaarden (bankgarantie en pro- visiën) moest wel het bank-vrije of ga rantie-vrije goud in prijs stijgen boveijl het garantie-plichtige goud. Vandaar dat menige kleine goudsmid of tandarts liever het gouden tientje boven de f 10 koopt, dan de bemiddeling van een bankier in roept. Deze goudhandel is volstrekt niet on geoorloofd, al is ze abnormaal, doch wat is er in deze tijden, nog normaal In strijd met het economisch of po litiek belang van Nederland is het niet, als de O.-W.'er zijn dorst naar sieraden wat duurder Iescht dan voorheen. Als men u, goud-bezittende lezers, dus twaalf, dertien, veertien gulden voor een gouden tientje biedt, dan behoeft u niet om redenen van landsbelang 'de hand op de beurs te houden. Gaat u op de ver lokkelijke aanbiedingen in, dan bevordert ge 'in het ergste geval slechts, dat uw naaste zijn gouden horloge, uw zoon den verlovingsring en uw vrouw haar nieuwe gebit wat duur moet betalen. Op de overheid ruist de plicht te zor gen, dat de edele stof binnen het land blijft. Hoe zij zich van die taak kwijt heeft men kunnen ervaren uit de £mok- kelrubriek. Menigeen beklaagt al z'n smok- kelreisje en treurt om het verlies van z'n gulden smokkelwaar. Onze regeering deed nóg meer. Met het oogmerk om misbruik tegen te gaan heeft de Nederlandsche bank besloten, den prijs van het. goud, het welk door haar aan bankiers, commission „airs in effecten en raffineurs ten be hoeve van de binnenlands,cbe industrie wordt algegeven te verhoogen tot 1800. per kilogram fijn en dat goud uitsluitend in yersmolten vorm te vérkoopen. Het 'bestaande verkoop-contract zal in verband hiermede vervallen en de fabrikan ten zullen alleen 'n verklaring! behoeven af te geven, dat het door hen van de Nederlandsche Bank gekochte goud in eigen bedrijf zal worden verwerkt. Voor firma's, welke door bescheiden aantoo- nen, dat zij bij de afsluiting; Van nog loo- pende contracten met een Iagteren prijs van het goud rekening hebben gehou den, Zal echter het goud voor de nog te doene leveringen voor zooverre die niet uit de nogi aanwezige voorraden te vervaardigen zijn, tegen een prijs, welke nog een redelijke winstmarge laat, wor den afgegeven. Hieruit blijkt dat id:e Nederlandsche Bank zelve een verkoop van goud bijna 9 pet. boven haren prijs van aankoop niet ongeoorloofd acht. Wel is de ver plichting eener bankgarantie vervallen, echter is gebleven de verklaring, dat het gekochte goud in eigen bedrijf zal wor den verwerkt. De industriëelen, die allen deze ver klaring wel kunnen afleggen, zullen nu liever bij de Nederlandsche Bank koo pen dan in de open markt, waar het gouden tientje circa 30 pet. agio doet. In ieder geval echter veroorzaakt deze maatregel, dat het gouden tientje niet licht, onder f 10.85 zal dalen. Een mooie verhandeling voor de geld mannen, hoor ik mopperen, doch wat heb ben wij; arme drommels, die onze dub beltjes een paar maal omkceren alvo rens ze uit te .geven en voor geen twin tig gulden .goud ooit bij elkander zagen, met dat alles te maken! Ik ben ervan overtuigd, dat ik op meer belangstelling had kunnen rekenen, als ik geschreven had over kaas-, visc'h- en bruine boonen-prij'zen, doch als ik ook maar enkeion antwoord heb mogen geven op gerezen vragen met betrekking tot den goudjacht, ben ik voldaan. KEES VAN DER MEER. Beknopt overzicht van den toesiand. Op liet Westerfro.nt nog steeds ver woede aanvallen van plaatselijk karakter, zonder dat de feitelijke toestand eenige verandering ondergaat. Parijs meldt coups de main ten O. van de Avre in de streek van Trennes en ten O. van wat eens de stad Reims was- Berlijn zegt kortweg: „Geen nieuws" en Londen gewaagt van vijandelijke aan- valspogingen ten Z. van de Somme, in de buurt van Hamel en ten Z. van hel' La- Basséekanaal tegenover Cambrin. Ten N. W. van Feslubert veroverden de Duitschers een vooruitgeschoven post, bij Robecq brachten de Engejschen hun linies ietwat vooruit. Reuter's correspondent bij liet Engel- sche Jeger meldt: De Duitschers zetten, hun pogingen voort om over de modder poelen ten Z. en W. van Passchendaele vooruit te komen, maar ons artillerie- en machinegeweervuur dwong hen telkens tot terugtrekken. Amicns werd hevig gebom bardeerd. Qp de kathedraal zijn vier pro jectielen gevallen. Tot zoover het voornaamste nieuws. 'tls de oude positie-oorlog weer. Voorloopig tenminste Om op het debat Czernin-Clemenceau terug te komen, de vraag, waar de brief- vervalsching gebeurd was, bleef nog on opgelost. Wanneer de keizer hot eene had geschreven, Clemeneeau en zijn voor ganger het andere hadden gelezen, dan moest er tusschen de afzending en de ontvangst van den brief iets gebeurd zijn, waardoor de zin van hetgeen de keizer schreef volkomen veranderd was. Nu komt uit Boedapest een verklaring, die een zonderlingen kijk geeft op het hofleven in Weenen. Het Hongaarsche blad Az Est verhaalt, dat de keizer zijn brief in het Duitschj in concept, schreef, en omdat hij zijn kennis van de Fransche te.al niet ver trouwde, dien aan den Franschen biecht vader van de keizerin ter vertaling gaf. En nu zou deze zeereerwaarde heer, een fanatiek Franschman, de woorden van den keizer „ijk zal Frankrijk's aanspraken nopens Elzas-Lotharingen aan mijn bondgenooten voorleggen en mij alle moeite geven daar voor op te komen", hebben aangevuld door er op eigen houtje „gerechtvaardigde aanspraken" van te maken. Een officieele verklaring van den nieu wen minister van buitenlandsche zaken, nopens dit geval, is te meer noodig ge worden, nu uit de monarchie zelf een, dergelijke flagrante tegenspraak van de communiqués „van hooger hand" in de wereld wordt gezonden. Boven Ierland pakken zich donkere wol ken tezamen. De Ieren zullen zich met alle kracht verzetten tegen den maatregel, die met de invoering van Home rule gepaard moet gaan, of liever, tot de aanvaarding waar van het Home rule-voorstel vooral werd ingediend: de toepassing' van den dienst plicht op Ierland. Naar de telegrammen melden, hebben de Ierscbe afgevaardigden eergisteren be sloten om niet naar Londen terug te kee- ren en dus ook niet deel te nemen aan do besprekingen over het toegezegde Home-rule-onlwerp, maar in Ierland te blijven en daar den tegenstand tegen de uitvoering van het ontwerp te organisee- ren. De Katholieke geestelijkheid is, moge lijk op aanwijzing van hoogerhand, in de predikaties gemeenschappelijk opgekomen tegen den dienstplicht en in verschillende plaatsen hebben de geestelijken de menigte een gelofte doen afleggen, dat zij zich tegen, de uitvoering der wet zou verzetten. De leider van de onafhankelijke nationa listen, Devlin, heeft in een rede te Belfast gehouden, de Ieren aangespoord om op alle mogelijke wijze te weigeren de wet te erkennen. Door zulk een houding, ver klaarde hij o. m., zouden de Ieren slechts het voorbeeld volgen, door de Ulstermen gegeven. Dat alles zijn genoegzame aanwijzingen, dat Ierland .ondanks al het verguldsel de bittere pil van den dienstplicht niet wil slikken, dat het den dag van zijn bevrijding niet koopen wil met den dwang tot het brengen van onoverzienbare bloed offers, dat Tiet dien morgen van zijn/ zelfstandigheid niet gekleurd wil zien door het bloed van zijn jongelingschap. De Engelsche regeering schijnt met het nemen van de noodige voorzorgsmaatrege len reeds een begin te maken. De politie heeft Zaterdag over geheel Ierland alle wapens en munitie uit de winkels van de wapenhandelaren laten verwijderen en in beslag nemen. En volgens den cor respondent van de „Daily Chronicle" zou den de militaire autoriteiten de voornaam ste Iersche spoorwegen, post- en telegraaf kantoren en beurzen hebben overgenomen. Wanneer echter de toepassing van den dienstplicht in Ierland gewapenderhand en met dwang geschieden moet, dan heeft Engeland daartoe mogelijk meer krachten in het werk te stellen en grooter inspan ning zich te getroosten dan de uitvoering van de wet het misschien aan „krachten" opbrengt. Arme Lloyd George Je bent er nog niet! Von Richthofen f. Reuter's correspondent bij het Engel sche leger seinde op 22 dezer: Gisteren in den loop van den dag is de beroemde Duitsche vlieger Frhr. von Richthofen in de Somme-vallei neergeschoten. Zijn li chaam is gevonden en zal vandaag met militaire eer begraven worden. Men verwacht dat de plechtigheid zeer indrukwekkend zal zijn en waardig aan het record van den gevallen vlieger. Korte oorlogsberichten. Volgens Poolsche bladen zal de Poolsche minister van landbouw in een der eerste vergaderingen van den Raad v. State een wetsontwerp indienen, waar in den joden liet recht van grondbezit wordt toegekend. Orlando heeft bij de Italiaansche Ka mer een wetsontwerp ingediend tot ver lenging van het parlementaire tijdvak met een jaar en 'een ander tot verleening van het kiesrecht aan alle burgers die dienst te velde hebben gedaan, ook als zij nog geen 21 jaar oud zijn. In 1904 had de Duitsche Keizer aan de Vereenigde Staten een standbeeld cadeau gedaan van Frederik den Groote- Het was opgesteld voor de Amerikaansche militaire academie, doch thans is het van daar verwijderd en in een kelder geborgen. Dit, tenminste, wordt door den Parij- schen Matin gemeld. Het congjres van boeren uit de pro vincie Kazan heeft die provincie tot een onafhankelijke republiek verklaard en daarvan de Russische regeering te Mos kou kennis gjegeven. Uit Amerika zijn in den laatste» tijd groote beziendingen spek, schouder ham en achterham te Liverpool aange komen. De spekslagers hebben dus hoe veelheden kunnen krijgen op den grond slag van het volle verbruik van 1916, dat veel meer bedroeg 'dan de tegenwoor dige rantsoenen. Staatssecretaris Von Kühlmann, wiens gezondheidstoestand wederom be ter Is, is voornemens, einde dezer week naar Boekarest to vertrekken, om de vredesonderhandelingen, nu tusschen Duitschland en Roemenië alle moeilijk heden zijn opgelost, te beëindigen. Ook de nieuwe Oostenrijk-Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken is voornemens teg,en dien tijd naar Boeka rest te vertrekken, zoodat zijn bezoek aan Berlijn tot later wordt uitgesteld. Naar de Duitsche bladen melden, is de Esthlandsche en Lijfiands.che depu tatie den 21sten in het groot-hoofdkwar tier door den rijkskanselier ontvangen. Graaf Hert.ling dankte de deputatie voor het in biet besluit van den landsraad uit gesproken vertrouwen in den .keizer en verklaarde, dat deze bereidwiliigj de door den 'landsraad vertegenwoordigde, landen onder de militaire bescherming van bet rijk 'zou nemen en hun verzoek, om van Rusland gescheiden te worden, steunen. Ten slotte verklaarde zich de rijkskan selier, namens den keizer, bereid de van Rusland geschelde gebieden als zelf standigen staat te erkennen. De; wensch van den landsraad naar een mo- narchistischen consütutioneelen staat in persoonlijke unie met de kro,en van Prui sen zou door den keizer welwillend over wogen worden en de beslissing zou z;oo spoedig mogelijk aan den landsraad wor den meegedeeld. Onder de politici bestaat de mee ning, dat een troonswisseling van Roe menië niet meer kan vermeden worden. Oök koning: Ferdinand zelf schijnt hier van overtuigd te zijn, volgens, een bericht uit 'Weenen. Het Amerikaansche s. s. Lakemoor is den llden dezer getorpedeerd-en ge zonken. Van de 62 opvarenden zijn er, 17 gered en in Engeland geland. De rijkskanselier ontving in het groothoofdkwartier von Falkenhausen, gouverneur-generaal van België. Ziehier de nieuwe samenstelling van den intergeallieerden oorlogsraad van Ver sailles: Gen. Belin, president (Frankrijk), gen. Sackville West (-Engeland), gen. Di Robilan (Italië) en gen. Bliss (Ver. Sta ten). In Duitschland wordt officiëel tot de jeugd een verzoek gericht naar ver mogen mëe te werken om kousen en schoenen te sparen, door gedurende het warme jaargetijde blootsvoets te loopen. Het met bloete voeten op school komen mag niet alleen voor den minister van onderwijs, maar het wordt zelfs dringend aanbevolen. Den kinderen uit den gegoe den stand vooral wordt aanbevolen, hier in het voorbeeld te geven. Het Armeensche informatiebureau deelt mede, dat Wan door de Armeniërs is lieniomen. Het Amerikaansche s. s. Florence II is 17 dezer in een Fransche haven ge zonken als gevolg van een ontploffing aan boord. Van de 75 opvarendenzijn er 35 gered. Een Amerikaansche torpedo jager verleende bij het reddingswerk bij zondere hulp. De „Nouvelliste de Lyon" meldt uil Havre ,dat de magazijnen voor de artillerie en genietroepen van het Belgi sche leger, die groote voorraden mate riaal bevatten, in den nacht van 12 op| 13 April zijn verbrand. De- veldtocht tegen den vrede in Italië blijft met onverminderde heftigheid voortduren. Volgens een bericht uit Basel aan de „K. V." is de pastoor Burattini' van Gignano na een langdurig proces we gens actie tegen den oorlog tot 7 maan den tuchthuisstraf en 1100 lire boete ver oordeeld. J Gua,tamala, dat een .jaar gele den .de betrekkingen meL Dui.scinand ver brak, verklaart dezelfde houding1 In te nemen als de V. S.. ten opzichte van de Europeesehe oorlogvoerenden. Dit wordt, beschouwd als gelijk te staan met een. oorlogsverklaring aan de centrale». Daens. Omtrent het te Aalst, 76 jaar oud, overleden en begraven Chr.- democratiSióh Kamerlid in België, Pietei', Daens meldt Het Handelsblad: Hiji was een brave man, zeer begaan om .den stand van cuitureele en econo mische minderwaardigjheid, waarin de Vlaamsche arbeider verkeert, die zich met woord en pen heeft afgesloofd, om zon der aanzien des persoons voor dezenj misdeelde en verwaarloosde recht te eischen. In de Belgische Kamer was hij en liet hij zich terdege gelden als een eeuwige aanklacht tegen de mis standen in Vlaanderen, maar was in de politieke strategie zoo weinig bedreven, dat hij eigenlijk nooit eenigen invloed in en buiten bet parlement heeft kunneftt oefenen. Maar hij' was. een levend sym bool van het lijdend verzet van den on derdrukten, armen Vlaamischen arbeider teg'en de behoudsgezinde macht der reeds geld- en invloedbezittende vei'franschte kleinsteedsche bourgeoisie welke macht, stut en steun der Katholieke regerings partij, er in feite op' uit was om de arbeiders,klasse, niet om haar of om 's lands wille te helpen uit haren nood, doch om haar des te zekerder aan haar eigen zaak dienstbaar te kunnen maken. Van deze behoudsgezinde, verfranschtei bourgeoisie lis graaf Woeste, die even als hij' 't arrondissement Aalst in de Ka mer vertegenwoordigt, de sterke, politiek- geslepen woordvoerder. Tegen Woeste's gezag beukte Pieter Daens met nooit-ver- slappenden ijver. Op 't harde metaal, waar- uit 's graven intellect en hart schijnen gemaakt, had liet slaan en beuken van den Christen democraat niet den minsten invloed. Ongedeerd bleef Woeste. Maar du sympathie der massa ging naar Daens, den nederigen doch dapperen strijder voor een goede zaak. Hertog Frederik II van An- halt, aldus wordt uit Dessau gemeld,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1