Zaterdag, op alle werkdagen ten stadhuize voor een ieder te spreken zijn: voor Distributie-aangelegenheden des voormiddags 11 uur, en voor alle andere zaken des namiddags 4 uur. Des Zater dags zal gelegenheid bestaan tot het be spreken van alle onderwerpen des voorm. 11 uur. VlissiagM. Hier is een Belgisch geïn terneerde in het kanaal gesprongen en verdronken. Reeds langen tijd bestond er ontevrer denheid over het opkoopeti door personen van visch aan de vischmarkt met de bedoe ling die visch naar elders te vervoeren. Gisteren had een vrouw weder een groole partij opgekocht en in een pakhuis in de Nieuwstraa.l laten opslaan. Vóór dit pakhuis verzamelde zich gisteravond een groote menigte, die luide uiting gaf aan haar ontevrede iheid over het uitvoeren van die visch. De politie geholpen door militairen, zette een groot gedeelte van de Nieuwstraat af en moest tegen enkele jongere op relletjes beluste personen krachtig optreden. Aan een en ander kwam een eind door de mededeeling, dat de burgemeester de visch in beslag had genomen en deze heden op de Vischmarkt tegen maximum-prijzen zou worden verkrijgbaar gesteld, waaraan ook is voldaan. Ook de raadsleden, de heer en Hensel en Manse, hadden kalmeerend on der het volk gewerkt. Ook volgende week zal inplaats van 4 K.G. weer 6 K.G aardappelen per hoofd worden verstrekt. Kapelle. Maandag! 22 April a.s1. zal hier en te Biezelinge, evenals alom in den lande het bekende ,,'Emmabloempje" to koop worden aangeboden. De zuivere op brengst komt ten goede aan onze plaat selijke vereeniging „Wijkverpleging", ter bestrijding van de tuberculose. In de gisterenavond alhier ge houden vergadering der Landbouwveree- niging had een lezing plaats van den heer van Dijk, hoofdambtenaar 'der Z. L. M., welke .ten doel had om de Landbouwver- eeniging te doen aansluiten bij de Z. L. M. In breede trekken zette spreker de voor- deelen hiervan uiteen, waarna met. al gemeene stemmen besloten werd om .als lid der Z. L. M. toe te treden. Daarna werd het bestuur met 3 leclen vermeer derd te wieten: de heere-n J. A. Nijissen, W. de Back en W. Mol. Krulningen. Men deelt ons mede, dat in den Olzendepolder een groote konijnen fokkerij wordt opgericht van ongeveer 400 konijnen op plm. 1 H.A. grond, dicht bij den heer Bruinzeel. Souburg. Vrijdag ha,d een algemeene vergadering plaats der kolenvereenig-ing „de Hoop" in het café „de Zwaan". Tot bestuursleden werden herkozen de heerein J. Louwcrse en A. Melis. In do vacature J. Bosselaar ,werd gekozen Wi.- Engels man. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat in het tijdvak 1. Jan. lot 1 April aan kolen was geleverd tol een bedrag van f 927,30. Vóór Nieuwjaar was geleverd aan hout 7715 kilo, van 1 Jan. tot 1 April 1430 kilo, totaal 9145 kilo. Nog aanwezig 66278 kilo hout. De commissie kasopnemers verklaarde bij monde van den heer I. Kluijfhout de boekenvan den penningmeester in goede orde te hebben bevonden. Haamstede. Ca.ndidalen voor den raad (vacature M. Bolle) zijn L. L. Bolle en H. S. van Waveren. Stemming Vrijdag a.s. Westelijk Schouwen. De verschillende soorten bloembollen staan nu 'in vollen bloei. Voor de bloenien vrienden zal een tocht naar deze streken zeker de moeite loonen. Z. N. Dreischor. De heer E. H. P. van Na- huijs alhier is door den Minister van L., N. en H. benoemd tot Hoofdambte naar voor de controle "bij1 de Rijksgraan- inzameling in Zeeland en bovendien als Ambtenaar bedoeld bij artikel 19 der Distributiewet 1916. Z. N. Kr kn*8Hws Ned. Herv. Kerk. Beroepen "te Delft P. Kuijlman te Lun- leren. Bedankt voor Otterloo door G. v. Mont- frans te Ouderkerk a. d. IJsel. Aangenomen naar Ooltgensplaat door J. J. v. d. Pol te Rouveen, Geref. Kerken. Ds. W. S. de Haas. De Kerkeraadi der Geref. Kerk van Utrecht maakt thans met leedwezen bekend, dat Ds. W. S. de Haas, Dienaar des Woords bij de Ge reformeerde Kerk van Utrecht, afgezon derd tot den dienst der zending, in Ja nuari 1.1. zijn ambt als Dienaar des Woords bij de Gereformeerde Kerken in Nederland heeft neergelegd, en voegt er tevens aan toe, dat hij zich aan de ge meenschap der Gereform. Kerk onttrokken heeft, om reden hij in de hoofdpunten der belijdenisschriften dier Gereformeer de Kerken niet langer de uitdrukking van zijn geloofsovertuiging vindt. (Ds. de Haas stamt af uit een degelijk Amsterdamsch gereformeerd geslacht. Zijn vroeg ontslapen vader diende jaren lang met eere de Geref. Kerken, de antirev. partij, Patrimonium. Ds. W. S. de Haas is nu directeur geworden van een Rijks tuchtschool te Semarang. Red. Z e e u w.) Geref. Gemeenten. Bedankt voor Amsterdam door D. C. Overduin te Terneuzen. önöerwifsi. Gister werden voor de acte,- exameas geëxamineerd 1 vrouwelijke en 7 mannelijke candidaten. Afgewezen twee mannelijke. Geslaagd mej. A. A. A. Rijnberg, Oud- Vossemeer en de heeren A. Bosdijk en J. M. van Riet, beiden Middelburg, M. Vinlke, Ossenisse, "C. J. van Oost, St. Maartensdijk, 'W. van Splunter, Zonne- maire. Heden promoveerden op stellingen aan de Universiteit te Groningen de hee ren I. J. Boom, geb. te Hoorn en J. Gorter, geb. te Lemmer. Aan het adres der examencommis sies acte L. O. schrijft J. A. W,. te II. in De School met den B ij'bel o.m. het volgende: De jeugd, ook de rijpere jeugd, is zorgeloozer dan de meer in jaren ge vorderden. Maar ook onze leerlingen on dervinden mee den sloopenden invloed van dezen zwaren tijd. Ze hooren ervan in huis, op de straat, in de school, zij lezen erover zij deelen mee in de kleine voedselrantsoe nen, ontberen mee wat zij in hun jaren van ontwikkeling hoognoodig hebben. Kan het anders, of deze tijden maken hen zenuwachtig1, minder geschikt tot op nemen van geestelijk voedsel, onrustig en onzeker in 'hun studie? Het is in 't bijzonder voor de candi dalen naar de onderwijzersakte, dat \v ij dit stukske schrijven. De weken van groote spanning zijn er voor hen nu. Reeds jn gewone tijden wordt in deze dag'en vóór het schriftelijk, en tusschen het schriftelijk-en mondeling1, examen, veel van hun krachten gevergd. Het is de tijd van studeereri en repe- teeren, van extra-lessen, lang opzitten en vroeg-opstaan, van hoop en vrees. De leeraars kalmeeren en spreken moed in, maar de leerlingen zelf willen „alles" nog, eens „nazien", zwakke" vakken door bovenmatige inspanning „goed" maken. In één woord, ze „blokken" den eenen dag voor. den anderen na, want het examen, het groote, door de meesten, ook de -goeden, zoo gevreesde, exameini staat voor de deur. En stevige voeding, in deze dagen van extra-arbeid zoo hard .noodig1 voor hien, is nu dikwijls zoo moeilijk te verkrijgen. Laten de examen-commissies, die het schriftelijk werk dier jonige menschien nu beoordeelen, en die hen straks monde ling zuTlen examineere-n aan de bekende tafeltjes, 'dit alles eens ernstig overden ken, zoo zij het al niet gedaan hebben. Nog wat méér geduld, wat méér toe gevendheid, wat minder strenge eischen. Zij dit 'het wachtwoord bij de verschil lende examencommissies, die binnenkort zullen gaan meten en wegen. Het onderwijs zal er heusch niet slech ter bij varen, wanneer men in deze bij zondere tijden eens wat meer dan an ders over zijn examinaloriaal hart strijkt. Voor het exanien kommies bij de Rijksbelastingen, dat dezer dagen te Arn hem wordt afgjenomen zijn meer dan twee duizend candidaten, terwijl er maar 70 plaatsen zijn. Benoemd tot onderwijzer aan de Van Hoogstratenschool voor M. U. L. O. te 's-Gravenhag'e, dhr. A. Ballast ie Sou burg1. (Standaard.) INDUSTRIE EN HUISHOUDSCHOOL TE MIDDELBURG. Gisterenmiddag werd in het gebouw der school de algemeene vergadering ge houden van de vereeniging „Industrie en Huishoudschool" alhier. Bij afwezigheid, tengevolge van onge steldheid, van de voorzitster, mevr. VV. A. Duma,n Tak-van Trigt, werd de verga dering geleid door den ondervoorzitter, den heer H. J. G. Hartman. De secretaresse, mevr. M. J. Wi. Hart man-Wisse-, bracht het jaarverslag uit; het eerste der school, die 8 Nov. 1917 geopend werd. Het verslag, dat in 'druk zal verschijj- nen, bevat een terugblik over het ontstaan en de opening der school. Ten aanzien van het onderwijzend perso neel vermeldt het, dat de directrice, mej. M. J. H. Bomer, een moeilijken tijd heeft doorgemaakt, eerst bij de inrichting, daar na, bij de ziekte van de leerares mej. Visser. Met grooien ijver en opgewektheid heeft zij haar taak vervuld; bij de in richting heeft zij getoond volkomen op komen op de hoogte te zijn van de eischen, welke aan een school als deze mogen worden gesteld; hare leiding als directrice is uitstekend. Voor costuumnaaien werd aangesteld- mej. VV. v. d. Meer, voor lingeriènaaien mej. H. Guldernond. Beiden hebben bij de voorbereiding flink de handen uit de mouwen gestoken en voorts getoond, dat men haar gerust de opleiding der leer lingen kan toevertrouwen. Met de aanstelling van verder perso neel ondervond men aanvankelijk bezwar ren, doch men slaagde er tenslotte in de plaatsen te bezetten. Mej. Lohman, leerares in waschbehanrleling, kon eerst 1 Jan. 1918 haar taak aanvaarden. Mej. Visser kon door het ongeluk, dat haar eenige dagen na de opening der school trof, eerst na, de Kerstvacantie haar taak voortzetten als leerares in de huishoud kunde. Ten aanzien van de leerlingen wordt opgemerkt, dat de deelnelming de stoutste verwachting overtrof. Voor vol ledige opleiding meldden zich aan 16 leer lingen, waarvan 5 kosteloos, voor cos tuumnaaien 4 (2 kosteloos), hulp in de huishouding 6, opleiding nuttige hands werken 7, id. fraaie 3, cursus borduren en smo-ckwerk 10; cursussen meergegoe- den: koken 18, huishouden 1, lingerie- naaien 4, costuumnaaien 6, strijken en handwerken geene; avondcursussen: cos tuumnaaien 16, knippen en naaien van ondergoed 16, verstellen 14, koken 12. Aan de overgangsklasse leerlingen van Kinderzorg, die in de opgeheven huishoud school |reeds gedurende de middaguren onderricht hadden genoten, namen 10 leer lingen deel, zoodat tezamen 143 leerlingen de school bezochten. Een viertal leer lingen woonde meer dan één cursus bij. Ilct' gedrag der leerlingen was goed. Over schoolverzuim viel in hot begin niet to klagen. LateT moest de directrice enkele malen een opmerking maken. Do leerlin gen voor volledige opleiding 'deden alten 'goed haar best. Die voor de hulp in de huishouding konden naar de meening van alle leeraressen wat meer voortva rendheid ontwikkelen;" waarschijnlijk heb ben zij nog niet de juiste opvatting van de bedoeling en strekking van het onder wijs. Op twee avonden in de week werd voor Tcsselschade in een der lokalen ©en cursus ter opleiding voor kinderjuffrouw gegeven, aan welke de lessen jn strijken en waschbehandeling door een der lee|- raressen der school werd gegeven en waaraan 10 leerlingen deelnamen. Ten aanzien der g e 1 d m i d d e I e nl heet het: Opnieuw is bewezen, dat men in Mid delburg voor een goed doel nooit tever geefs beroep doet op den gemeenschaps zin der ingezetenen. Voor de kosten van inrichting: der school werd f 2474.30 geschonken, waartoe ook enkele personen buiten Middelburg in Walcheren deelnamen. Het Rijk dat voor 1917 een subsidie van f3000 had toegezegd, keerde dit ten volle uit en droeg daardoor ook 'in de kosten van inrichting bijt Van de provincie en de gemeente wer den f 500 en f 400 subsidie ontvangen. Tot bestrijding 'van de kosten van aan koop en inrichting werd bij de gemeente een g'eldleening aangegaan van f 18000 rentende 45/8 pet. en met aflossingen van tenminste f 300. Het ligt in de bedoeling de aflossing te verhoogen naarmate het bedrag 'der te betalen rente daalt. Het rijkssubsidie van f 3Ö0 was ge grond op een raming van 1914; aan de hand eener nieuwe begrootiug meende men voor 1918 te nfoebe-n vragen aan het Rijk f 5000, de provincie f 2000, de gemeente f 1500, toegestaan werd door het "Rijk f 4750, de provincie 15 pet. dor gewone uitgaven tot een maximum van f1500, de gemeente f 1500. De rekening over 1918 werd goed gekeurd in ontvang op f 26351.66V2 en in uitgaaf op f 26346.55, alzoo met een goed slot van f 5.IIV2. De voorzitter verzekerde, dat het financieel resultaat hem genoegen gedaan heeft, daar de uitgaven bijzonder hoog zijn geweest. Verschillende der posten van uitgaaf, als die voor drukwerk, aan schaffen leermiddelen enz. zullen in do volgende jaren veel minder zijin. De begïooting 1918 beloopt, f 10.000; uitgavenjaarwedden f 5700, >yemiën pën- sioenverzefcering personeel f 700, materi alen en leermiddelen f 1500, rente'en af lossing f 1110, onderhoud enz. f 200, ver lichting enz. f 500, drukwerk enz. f 2C0, onvoorzien f90; inkomsten, behalve de subsidies: contribution f600, schoolgelden f 1000, bijdragen personeel pensioen f 175, opbrengst verkoop1 spijzen enz. f 475. Hierop was aan de orde een bestuurs verkiezing wegens bet bedanken der da mes mej. L. Verhage en mevrouw Wie nerGoucLsmit. Waar laatstgenoemde zit ting heeft in het bestuur als vertegen woordigster van „Ons Huis", zal dit een opvolgster hebben aan te wijzen. In de plaats- van mej. Verhage werd benoemd mevrouw de VeerBehrens met wie was aanbevolen mevrouw Dieleman— Magendans. Ned. Herv. Kerk. Zondag 21 April. Goes, 9.30 u. ds. de Vries, 2 u. ds. Steinz, Cat. Z. 3, bed. H. D., 6 u ds. Meloen van Kloetinge. Wemeldinge, 10.30 u. dhr. Calliber, 2.30 u. dr. Schmidt. Kapelle, vm. dr. Schmidt, nm.? Onder Winterswijk is een steen en bijl gevonden, die uit den Germaanschen tij-d afstamt. Gistermiddag: zijn te Arnhem 120 Duitsche kinderen aangekomen, bestemd voor verschillende plaatsen in ons land. Gisternamiddag heeft Bh 11 de Kleine Veenkade in Den .Haag; de aldaar wo nende 50-jarige P. V. zijn huishoudster met een revolverschot van het leven be roofd, waarna hij getracht heeft zich zelf het leven te benemen. I11 hoogst zorge- lijken toestand werd V per auto van den geneeskundigen die-nst naar het Gemeen te Ziekenhuis overgebracht. - Omtrent de beweegredenen tot dezen moord verkeert .men nog; in het duister. Er wordt gedacht aan minnenijd. In verschillende plaatsen van Lim burg, zijn de spinnewielen weer voor den dag gehaald voor het zelf spinnen van garen. De kleeding; is schaarsch en duur en men moet -dikwijls vindingrijk zijn om gekleed te blijven gaan. Een staaltje van dergelijke vindingrijkheid, vernamen we uit Buss urn .Een bewoner van de Spoor- laan aldaar had een vogelverschikker sa mengesteld uit een betrekkelijk' nog goed oud pak. 's Morgens echter was de vrees- aanjager verdwenen. Een óf ander had het ingepalmd en loopt er nu mee te geuren. Op de Fransche kust bij Toulon heeft een waterhoos zware verwoestin gen aangericht. Ongeveer 1000 barken en bootjes werden tegen de kust geslagen of in zee gedreven en de groote pier aan den ingang van de haven is be schadigd. Bij den burgemeester van O'u t-Kar- spel kwam een jongen een broodkaart vragen omdat zijn moeder hem geen bo terham kon geven en zijn baas hem zou wegzenden als hij geen brood meenam naar het veld. De burgemees Ier kon hein niet helpen en zeide, dat hij zijn baas om de boterham moest vrag'en, waarop knaap ten antwoord gaf, dat "deze „meel genoeg op zolder had". Het gevolg was, dat de voorraad bij den baas in beslag genomen werd. Lsndfemiw m Veeteelt. Het in de Dinsdag gehouden op richtingsvergadering van de Coöperatieve land- en tuinbouwveiling „Walcheren" gekozen bestuur heeft de functies als volgt verdeeld: voorzitter de heer B. M. Bakker, vice-voorzitter de heer A. Abrahamse, secretaris-penningmeester de heer A. de Smidt, tweede secretaiis de heer J. Visser en algemeen adjunct de heer P. Ton Jr. „H et I' 1 a 11 c 1 a n d". In de eerste helft van Mei zal bij Drukkerij „Libertas" te Rotterdam, verschijnen het eerste num mer van „Het Platteland", v-eertiendaagsch orgaan, hetwelk bedoelt te zijn het offi- cic-ele blad van den Chiistelijken Roeren en Tuindersbond. Elk der leden van de zen Bond zal deswege gratis een abon nement ontvangen op genoemd orgaan De sociaal-economische leiding van het blad komt in handen van Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, terwijl thans reeds als mede werkers kunnen worden genoemd de hee ren A. Colrjn, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en Mr. J. W. dood bloed te Goes. Als technisch redacteur zal optreden de heer B. Jongsma, land- bomvleeraar, welke zal worden ter zijde gestaan door meerdere medewerkers. EERLIJ (Off.) De infanterie-actie bleef op de slagfronten tot verkenningsonder- ncmingen bepaald. Bij Wytschae-te en Ba.il- leul heerschte levendige artillerie-bedrij vigheid. Tusschen Scarpe en Somme leefde artillerie-actie de-s avonds op. Aan de Avre ten N.W.. van Marreuil bleef het artillerievuur overdag levendig. In de Vogezen maakten wij bij ee-n succesvollen aanval op de loopgraven ge vangenen. PARIJS. Clemenceau heeft in de Se naatscommissie van bnitenlandsche- zaken, leger en vloot gedocumenteerde be-wijzen overgelegd naar aanleiding van de door Cze-rnin uitgelokte- kwestie. KEULEN, 19 April. Kühlmann zal mor genavond de partijleidersontvangen om met h-en den politie-ken toestand te be spreken. FRANKFORT, 19 April (V.D-.) Uit Ber lijn meldt de „Frankfurter Zeitung", dat men op grond van de totnutoe bekende cijfers van de groote inteekenbureanx mag aannemen, dat het resultaat van de 8ste oorlogsleening, dat van de zevende met. minstens 10 pC't. of meer zal overtreffen. LèbMH üarlefii#^ DEN HAAG. De minister van Buiten- landsche zaken, deelde in de memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de Begrooting van Buitenlandsche Zaken mede, dat hij de Duitsche regeering heeft doen vragen of niet harerzijds met de Oekraine een bevredigende oplossing ware te vinden voor de Ned-erlandsche houders van Russische staatsschuld. AMERSFOORT. Op last van minister Posthuma is hier na de markt op alle eieren beslag gelegd, die de grossiers voor 14 ct. gekocht hadden, terwijl de max. groothandelprijs 12 ct. is. Ze werden over de winkeliers verdeeld, daar de boeren ze niet wilden leveren voor 12 ct. Arr.-fteefetiiaRk to Mlddolbars Heden, Vrijdag1, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij! zijn veroordeeld weg!ens heling: V. C., 45 j., opkoop'er, Vlis- singen, en J. J., 41 j„ leurder, Middel burg, gedetineerd, de le tot 6 m. en de 2e tot 4 m. igjev. straf, laatstgenoemde met aftrek' voor-arrest. Inzake J. G., 40 j„ landbouwer te Zoutelande, beklaagd van overtreding kap- verbod, is het vonnis in eersten aanleg bevestigd. Voorwaardelijk veroordeeld wegéns dief stal: S. D-. A„ 16 j., zonder beroep, Middelburg, gedetineerd tot '2 m. en P. H„ 35 j„ werkman, en P. W. A. S., 28 j., stalhouders-knecht, beiden Vlissin- gen, beiden tot 3 m. gev. straf, en we gens heling: C. S„ 37 j., koopman, Mid delburg, tot 4 m. gev. straf, allen met een proeftijd van 3 jaar. Vrijigésproken: J. Th. M., 32 j., varens- -gezel, Vlissingen, gedetineerd, beklaagd van -diefstal, en J. H. H., 42 j., -koop man, Vlissingen, gedetineerd,^ en H. C. S., 35 j., koopman, 'Rotterdam, beiden j|d van bedrog. Rechtbank te Middelburg. (Slot.) Alshu stond terecht M. M., werkvrouw, wonende te Middelburg, thans gedeti neerd, beklaagd van diefstal van onge veer f 400. Getuige J. Midavaiue heeft het geld gemist, dat beklaagde bekende te hebben weggenomen. Beklaagde zegt men haar hoeft toege staan het weg te nemen, omdat ei' tus schen haar en getuige intieme verhouding bestond. Do eisch luidde vier maanden niet af trek van het voorarrest. Wegens liet duur verkoopen van boter stond alsnu terecht J. L. A. de L. uil Middelburg. Beklaagde gaf toe, dat hij boven den maximumprijs verkocht heeft als grossier; maar toen men als grossier word inge schreven en borg gesteld moest worden, waren de prijzen niet bekend. Nu moet uien alle vrachten betalen en dan komt men tekort; de botervereeniging gaf geen inlichtingen. De eisch luidde f 10 of 20 dagen. De verdediger, inr. Cleveringa, zette uit een, dat de grossiers moeten leveren, als' hun dit wordt opgedragen. Zij komen in ee-n moeilijkheid, of hun waarborg van f 250 verliezen zij, of zij verliezen op de leveringen. Bekl. is dus de dupe der regeeringsmaatregelen. Ook bekl. onderstreept dit nog in hef kort. Wegens poging tot uitvoer stond te recht L. uit Woensdrecht. Hij werd be trapt met anderen bij poging tot uitvoer met een roeiboot van 470 K.G. zeep. Bekl. ontkende nu, dat hij aan de com miezen bekend heeft, dat de zeep naar België moest. De zeep lag nog aan den dijk- althans het grootste deel. De officier eischte 6 weken met aftrek- van het voorarrest. De verdediger, mr. Adriaanse, bepleitte, dat bekl. ook het voornemen tol verboden uitvoer ontkent. Trouwens pleiter ontkent- dat het voornemen van uitvoer bewezen- is. Spr. vraagt vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling; aan welk verzoek werd voldoen. Wegens diefstal van steenkolen werd tegen R. V. uit Kapelle, thans gedeti neerd, 6 weken met aftrek van het voor arrest gevorderd. Wegens landlooperij stond terecht M. uit Middelburg, die op een vraag van den officier zich bereid verklaarde weder in de ouderlijke woning terug te keeren en. op de pantoffelfabri-ek fe Vlissingen te gaan werken. De eisch luidde 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzegging, alles voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Wegens diefstal van koper op de fabriek van The Vitrite Works, op verschillende tijdstippen, welk koper f2,80 per K.G. waard is volgens getuige J. W. den Hol lander. werd tegen J. C. K. uit Middel burg 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd gevor derd. Wegens heling van bedoeld koper stond terecht B. F. M uit Middelburg, thans gedetineerd. Getuige J. C. Krijger, zegt het koper voor f 1,10 aan bekl. te hebben ver kocht. De eerste maal zeide hij: „Ik werk op de Vitrite, dus je weet wel hoe ik er aan kom". Bekl. ontkende dit laatste, hij wist niet, dat het koper van diefstal afkomstig is. Door den president daarover gevraagd,, wist bekl. niet juist te zeggen, waaroor hij het koper verzond in vaatjes mot op schrift „lood". Getuige Krijger zegt ook nog, dat bekl. geen aanteekening hield van den kooper. Getuige weet hij nader ondervragen niet zeker, wat hij tegen bekl. gezegd heeft. Getuige J. W. den Hollander zegt ook nu, dal. het koper f 2.80 nieuw waard is. De getuige deskundige A. van Weltene zegt, dat het koper direct te herkennen is als afkomstig van „The Vitrite". Oud koper is volg-ens hem f 1.50 waard. De tweede getuig-e-deskundige, C. J. Ea- meijn, noemt den prijs van fl per k.G. van het koper. De officier wees op tiet ernstige feit, wat heling is; het lokt uit tot diefstal' Spr. wijst -er op, dat geen aanteekening was gedaan van den kooper; dat bekl. schrok toen het. koper in de vaatjes ont dekt werd. Spr. 'Is overtuigd, dat bekt. wist, dat het koper kwam van The Vi trite Works. De eisch luidde zes maanden met af trek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. Adriaanse, zette uileen, dat volgens zijn meening niet vast staat, dat het koper gestolen was, want al weten nu van Witten-e en Lameijn, dat het koper van The Vitrite is, is het nog niet noodig, dat bekl. dit ook moet weten. De betaalde prijs is niet te laag, dit is volledig gebleken; het niet opschrijven van den kooper in het register is niet. zoo bijzonder, de administratie van men- schen als beklaagde is nu niet altijd heele- maal bij. Bekl. do-et reeds jaren zaken en is nog nooit voor de rechtbank verschenen; ieder koopman loopt kans verdacht te worden van heling. Pleiter vraagt vrijspraak of clementie en bekl.'s invrijheidstelling; aan welk ver zoek niet voldaan Werd. In de mi-ddagjzitting werd o.a. behan deld de zaak 'te-gen J. de P„ 19 jaar, wonende te Koudekerke, die beklaagd werd van het verkoopen van 17000 K.G. uien, die hij als distributeur der g(emeen- te Koudekerke onder zich had om aai) leurders te verstrekken. Be burgemeester van Koudekerke ver klaarde, 'dat bekl, de uien alleen aa/i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2