Telegrammen. rnriL*?^Waken' °0k hier is do°r ee" ISM ku"sl- d« Xarknleows. Onderwijs* Rechtszaken. slechts één voor boekhouden'. De les sen zullen! voorloopig gegeven worden in lokalen van de Ambachtsschool en de dagnormaalschool. Een uitnemende de finitieve gelegenheid wordt voorbereid door voorgenomen verbouwing van loka len van het Gasthuis. Uit het feit, dat zich uit alle standen leerlingen hebben aangemeld, maken wij op, dat deze school in een algemeene behoefte voorziet. Daar om vestigen wij de aandacht Oerouders op deze inrichting; de gelegenheid blijft tot 1 Mei a.s. open voor aanmelding van leerlingen'. Er is aan. genoemde vakschool ook verbonden een cursus voor nuttige en 'fraaie handwerken. De leiding schijnt ons in zieer goede handen. Niemand meene, nu er reeds 29 aan giften zijn voor den wolledigen cursus, dat de eerste klas daardoor te bevolkt zal zjjn. Dit gevaar bestaat niet, aange zien, naar wij vernemen, reeds dadelijk tot splitsing wordt overgegaan. Krufningen. Benoemd tot controleur der Cultuurcommissie dé heer A. Kole JzL, alhier. Driewegen. Met ingang va.n 1 Mei a.s. komt alhier ook een 2e postbestelling, welke om 2.40 u hier zal aankomen, zoo dat men nu drie posten heeft, n.l. te 8.45 u. vm., 2.40 u. nm. en 5.20 u. nm. •ofctrt. De Landbou,wvereeni gjng Schore en Vlake benoemde in hare ver gadering tot bestuursleden, in plaats van den heer W. in 't Anker (overleden) de heer Marinus in 't Anker Wz. en in plaats van den heer A. Rottier, die de gemeente metterwoon verliet de heêr C. C'. Stols Mz'. en ze sloot zich aan bij! de Zeeuwsché Landbouw .Maatschappij. Gisteren had de verkiezing plaats van een lid van den gemeenteraad. Aan tal kiezers 202, uitgebracht 146 stem men, van onwaarde 7. Machiel in 't Anker verkreeg 104 stemmen, A. Zoete-weij Jan. 35 stemmen, ztoodat in 't Anker gekozen is. De schoolkinderen kregen van liet waarnemend hoofd der school een cir culaire mede, waarop de ouders, kunnen aangeven of zé vóór de oudé tijdregeling dan wel vóór 'de nieuwe zijn. Wel een keer bijzondere enquête! Wtstkapall*. Raadsvergadering van gis termiddag. Alle leden tegenwoordig. Ingekomen was o.a. een schrijven van eten directeur-generaal der Postejrijen en Telegrafie, dat voor den kantoorhouder Van het liulptelègraaf- en telefoonkantoor fcen belooning va.n f200 kon gesteld wor den, met het oog op de werkzaamheden kan genoemd kantoor verbonden. Eein aanvraag van den kantoorhouder om ver- li ooging zijner wedde werd aangehouden. Van Ged. Staten.©en schrijven, dat d(j goedkeuring der begrooting 1918 weeir is verlengd tpjt 1 Juli '1918. Op ©en verzoefk van H. Westerbeke, om een stukje grond van de gemeente tg huren, werd gunstig beschikt. Verder was van den Poli tiet- bond een verzoek ingekomen otal het trak tement van den veldwachter te brengen op f800 minimum met twee periodieke verhoogingen. 'Daar tegenwoordig de bijl- velrdiensten ook nog al wat boteieikeinen, wordt voorloopig hierop, niet ingegaan. Daarna wordt het jaarverslag over 1917 voorgelezen. Vervolgens komt in behan deling een ontwerp- verordening op de vroonbe-weideirs. Daar er nog nooit eeln verordening geweest is, en wijziging in het beweiden is opgenomen, volgen hier in korte trekken de hoofdpunten. Dei be- weiders geven het aantal stuks vee aan, welke zij zullen Men weiden; paarden benedein 3 jaar worden niet aangenomen. De paarden mogen alleen geweid worden in den Noorderbocht. De koeien van het Zuider- en Noordervroon worden tezamein geweid, niet zooals gewoon afzonderlijk. Voor elk stuks vee, paard of koe, wordt door den eigenaar f 10 in afrekening bé taald. Wordt met algemeene stemmen aart- genomen. Ook wordt nog besloten, als voorheen, de mest op genoemde vrooneni te verpachten. Alsnu volgt een wijziging in de begrooting 1917. De stembureaus zijn als volgt samengesteld: Tweede Kamer: voorz. J. D. Virulij, le den: A. Minderhoud JKz., P. Hendriks©, -V.' de Visser; plaatsvervangers: J. D. Viruhj p. Minderhout! Jz., J. Moens, A. Verhulst J.Az, Staten en Gemeenteraad: J. D. Vi-rulij, K. Minderhoud Jz., P. Hendrik^ 1. Minderhoud Jz.plaatsvervangers: J. D. Viruhj, P. Minderhoud Jz.., J. Moens, A. Verhuist J,Az. In de commissie voor 'den H. O. werden benoemd de hearen A. Minderhoud J.Kz., lHendrikse en ,Wj. de Visser-. Als arnb-to tiaar van den burgerlijken stand wend met algemeene stemmen benoemd de heer Aumerte, volontair ter secretarie alhier. Ue heer A. Minderhoud J.Kz. vraagt of de militairen geen bepaalde ruimite hebt i„jn,,V001'sP0rt en dergelijke, want ér ordt veel platgeloopen op de vroonen. ito voorzitter zegt contróle toe. )or^8*an Gent. De animo voor draad- ui i schijnt tegenwoordig over- 6611 sjtati0n opgericht voor het E!?)-.™, draadlooze berichten. We zest Ha t S Xen düeszins toejuichen* die on -Crt'"'. v°oral in jongelui uitsnanninff ir W 6011 aangename rnl-Lats Hnn nea bezorgen, in de eerste samenstelling van het appa- ïaat en m de tweede door zich toe te Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wouterswoude P. J. Steen- béek ia Qostemyfcerk. Geref. Kerken. Beroepen te Dussen-Meeuwen J. L. v. d. Wolf, cand. té Gouda. Gisteren werden te Middelburg voor de acte-examens lager onderwijs geëxa mineerd 7 vrouwelijke candidaten, van wie één werd afgewezen. Geslaagd zijn de dames C. Aarnoutse, Groede; S. J. van Baal, Oostburg; J. M. Bosdijk, Schoon- dijke; A. S. Butler, Aardenburg; M. F. Dees, Aardenburg, en D. N. Leenhouts, Schoondijke. Geslaagd voor het examen onderwij zeres te Rotterdam: mej. J. M. Versluijs te lVumansdorp. Te 'sGravenhage mej. L, Labruyère aldaar. Te Breda mej. J. H. A. v. Baal te Bergen op Zoom. Te Utrecht mej. A. A. M. Wessels aldaar. Te Rotter dam voor de nuttige handwerken mej. C. H. Cense te Rhoon. En te 'sGraven hage voor het stuurliedenexamen le stuurman P. Palon, 3e stuurman E. v. Eerde; P. Harkes, J. Hartman, A. Hels- dingen en A. E. J. Kaarsmaker. -— Geslaagd te Utrecht voor het docto- raal-examen geneeskunde de heer P. K. van Daalen. Het initiatief-voor stel Lob man c. s. Iii de „Vrijzinnige Democraat'' bepleit de heer J. Oom, hoofd eener open bare lagere school te Ierseke, aanneming van het initiatief-voorstel Lohman c.s. Art. 192 der Grondwet is aangenomen, er komt volkomen gelijkstelling in de sa larissen der openbare en bijzondere on derwijzers. En nu zou hij het formalis tisch vinden, het voorstel Lohman thans af te wijzen. Vérder wijst hij er op, dat verbetering der salarissen van de onder wijzers een der beste waarborgen schept voor goed onderwijs. De praktijk-examens van de ver- eeniging van leeraren In de handelswe tenschappen zullen worden gehouden 'op 3, 4 en 5 Juni 1918 in Boekhouden, Ste nografie, Nedeiiandsche, Frans chic, Duit sche, Emgelsché, Spaansche, Zweedsche en Russische Handelscorrespondentie. Boekhouden gedurende 3 avonden, talen gedurende 1 avond. Bij voldoende deelname wordt de ge legenheid daartoe opengesteld te Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Breda, Groningen, den Helder, Helmond, Hengfelo, Leeuwar den, Leiden, Nijmegen, Rotterdam', Utrecht, Venlo, Vlissingen en Z-utphen. In gevolge besluit van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog! kunnen militairen 7 dagen studieverlof bekomen op vertoon van den oproepingsbrief. Tevens zullen te Amsterdam examens worden afgenomen voor Leeraar in de Handelscorrespondentie. De inschrijving1 kluit 20 Mei! Door het bekende comité van Actie is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin het opmerkt: Het Comité van Actie heeft gemeend nog eens een onderzoek tc moeten in stellen naar het verschil tusschen de sa larissen van onderwijzers aan de Open bare scholenen aan de Bijzondere scholen met den Bijbel in groote gemeenten, waar bij dan tévens rekening is gehouden met de voordeeten, welke de Wet van "23 Februari 1918 voor de onderwijzers op leverde. Het koos daarvoor uit de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht Groningen, Leiden, Haarlem, Arnhem, Enschedé, Hilversum, Amersfoort en Middelburg. Ongevraagd kwam ook nog eene opgave in van ©ene School te Enkhuizen, welke het Comité met dank ontving en in de statistiek opnam. Gevraagd was: a. het aantal onderwij zers met inbegrip van het Hoofd der School; b. het totaal-verschil in salaris, dat door het personeel der Schoolge noten zou zijn zijn met inachtneming van de voordeelen, 'door de Wet van 23 Februari 1918 opgeleverd. Voor Middelburg kreeg men deze cij fers: 1 school 6 onderw., totaal ver schil f2050, gemiddeld verschil per on derwijzer f 341.665. Voor de 13 gemeenten kreeg men de volgende cijfers: 103 scholen, 933 on derwijzers, totaal verschil f 284007.43, ge middeld per onderw. f 304.40. Uit dezen verzamelstaat blijkt ten duide lijkste, dat het verschil in salaris van Openbare onderwijzers en onderwijzers aan Bijzondere scholen met den Bijbel in groote gemeenten, ondanks de Wet- van 23 Februari 1918, nog onrechtmatig groot blijft. Wanneer daarbij nog in aan merking genomen wordt, dat in sommige dier gemeenten de salarissen der Open bare onderwijzers worden herzien, d.w.z. aanzienlijk worden verhoogd, dan zulten de verschillen nog aanzienlijk grootei worden. Ten opzichte van de Bijzondere onder wijzers bestendigt deze gang van zaken de groote onbillijkheid, welke onder de finguur van Art. 192 der Grondwet stui tend is voor het rechtsgevoel. Redenen waarom het Comité vermeent noggmaals met klem te moeten aandringen op de aanneming van het Wetsvoorstel- Lohman c. s., waardoor aan deze stuitende onbillijkheid -een einde zou worden ge maakt en bevrediging gebracht in het Onderwijzers-corps der Bijzondere scho len, dat met opoffering van veel aan beginsel trouw bleef en met toewijding arbeid taan de verheffing en ontwikkeling van ons volksleven. Bedoeld Comité van Actie bestaat uit: Tyo H. van Eeghen, Voorzitter, J. B. Blankenberg, H. J. Emous, Dr. P. J. Kromsigt, J. W. Reese, Ds. J. Visser Kzn., K. van den Berg, Secretaris. De arbeiders der N. V. klompen- fabriek' te Sapipemeer legden Dinsdag den arbeid neer, loonsverhooging eischend. In verband met een gepleegde» diefstal van kali, ten nadeel© der firma P. F. van Vlissingen Co-. te Helmond, Zijn verschillende personen in arrest ge nomen. Voor ©enige duizenden guldens zou hiervan ontvreemd zijn. De zaak is nog in onderzoek. In de Catosvaart bij Stadskanaal is de 8-jarige I. Kroeze verdronken. Te Holten is de landbouwer M., door de duisternis te water geloopen en verdronken. Het lijk is (reeds opgevischt. Gister had er nabij de Gracht te Spekholzerheide een treurig ongeval plaats. Twee Duitsche meisjes trachtten em partijtje smokkelwaar over de grens te brengen. Aan 't aanhoudend haltgeroep der rijksambtenaren, werd geen gevolg gejgej- ven, zoodat deze van hun vuurwapens gebruik moesten rnak'en en een der meis jes doodschoten en het. andere levensge vaarlijk verwondden. Op den Zolder van zijn woonhuis ■werd zekere W. te Russum doodgevonden;. E,en hartverlamming had vermoedelijk een einde aan zijn leven gemaakt. Een arbeider uit Sus teren, die eten poosje hard geloopen had om den trein in te halen, kwam aan het station aan, zakte daar ineen en was onmiddellijk een lijk. Gistermiddag is aan de Maaldrift, bij Den Haag', bij oefeningen in het gra naat-werpen een tij'dgranaat ontijdig ont ploft, waardoor zeven militairen niet ern stig zijn gewond aan de been-en. Bij de gêwonden is één luitenant. Ze zijin naar het hospitaal in 'den Haag gebracht. Te Egigelshoven is aan de rijks grens een smokkelaar aangehouden, die drie duizend gulden aan gouden tientjes en vijfjes poogde uit te voeren. De-zie gelds waarden Zijin in beslag' genomen. De a. a n r an d i n g te B eek. Men meldt hierover -Circa 12 uur werd er aan de pasto rie te Beek gebeld. De dienstbode schoof boven hel -raam op om te hooren wie er was. Er meldde zich toen iemand; aan als M. v. M. uit Beek met de boodschap dat de toestand zijner zieke- moeder ern,* stiger was geworden- Hij fcwam daaroml de geestelijke hulp van -den pastoor in roepen. De dienstbode verzocht hem toén te wachten, dan kon hij' den pastoor ver gezellen. Zij ging daarop naar beneden e-n opende de deur, doch zag dat hét M. v. M. niet was. Zij' wilde toen de deur weer sluiten doch dezé wérd met ge weld opengeduwd. Onmiddellijk greep- men de dienstbode aan, wierp haar tegen den grond en Sloeg haar met alle kra.cht op'het hoofd. Op haar -hulpgeroep fcwam dei pastoor paar beneden, doch onder aan de trap we-rd ook hijl aangegrepen. Ook hij1 werd op het hoofd geslagen en men trachtte hem de keel dicht te knijpen. Toch kón hij nog om hulp roepen, waarop de ka pelaan kwam toesnellen. Toen deze beneden kwam, was dé aan rander (of aanranders) verdwenen. De kapelaan vond de dienstbode hevig bloedend in den gang liggen, terwijl de pastoor ook wel wat gewond was doch niet erg. Bij de trap lag een pet, een pruik en een stuk leeir met koperdraad omwon den, waaraan een stuk lood was be vestigd geweest. Dat lood was er echter bij het slaan op de dienstbode afgespron gen. Dokter en politie .werden spoedig ontboden. r Op het oogenblik zijn ©r drie personen, tegen wie- men verdenking heeft dn hech tenis genomen. Te Winschoten is gisteren na, ver hoor door de justitie in voorlooipige hech tenis gesteld J. B., 42 jaar, kwakzalver en reiziger te Groningen, die te Se-llingen, gemeente Vlachtwed-de, een landbouwer, die in militairen dienst moest voor f60 'had opgelicht, zeggende, dat Hij hem mlét medewerking van een Groninger dokter, zou laten afkeuren en ongeschikt voor den militairen dienst zou laten verklaren. Het is met. ingang van 1 Mei, be houdens verleendei ontheffing, verboden vo-lle- melk te verwerken tot melkpoeder of gecondenseerde melk. Het is met ingang van 1 Mei, be houdens verleende ontheffing, verboden room te vervoeren of af te leveren met een vetgehalte honger dan 10 pCt. Door de Federatie van Re vol. Socia listen in Nederland is een adres aan den minister van Staat, voorzitter van den Ministerraad, minister van Binnen- landsche Zaken verzonden. In het adres eischt de Federatie, dat zonder verwijl maatregelen worden genomen voor den aanvoer van granen uit Amerika, die voor het volk disponibel zjjn gesteld. Verder wordt geëischt, dat, indien de graanvoorraden hier te lande aankomen, deze onder geenerlei vorm zullen worden uitgevoerd, maar ouder direct toezicht van de (arbeidsorganisaties worden ge-- distribueeïd, zoodat deze distributie niet wordt overgelaten aan hen, die haar aan wenden ten voordeelè van hun finantieele belangen. 1 - Een 13-jarige jongen, die zich naar een der kantoren op de Koopmansbeurs te Amsterdam begaf met een citybag, inhoudende f2200 en een cheque groot I f4510, weird xlaasr in dg corridop door eénige als heeren gekleede personen aan- aangesp-roken. Zij! gaven hem, volgens hun zeggen, namens zijn patroon, een effectenhande laar, opdracht, allereerst naar de In- cassobank te gaan, om. daar een brief te overhandigen, terwijl zij hem tevens verzochten, de citybag voorloopig maar aan he-n in bewaring te geven. De onnoozeie jongen voldeed daaraan, en kwam later tot de ontdekking, dat hij met oplichters te doen had. D-e politie werd met het geval in ken nis gesteld. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in en is vermoedelijk de daders op het spoor. i De zaak-Bolo. Bij het einde van het na-der onderzoek wist. Bolo zeer wel, dat zijn dood aanstaande was. In -den nacht werd bekend, dat de te rechtstelling; -des morgens zou plaats heb ben. Bepaald was', dat de veroordeelde te vijf uur zou worden gewekt en dat hij .pm half zes van de gevangenis zou vertrekken. Hieraan werd evenwel door sommigen getwijfeld, die veronderstelden, dat Bolo eenige nieuwe onthullingen zou doen, waardoor hij op- het laatste oogen blik enkele minuten of eenige dagen uit stel zou verkrijgen. Anderen beweerden, dat 'de hartkjwaal, .waaraan Bolo leed, hem van de uiterste straf zou redden. Deze voorspellingen, door verscheiden© bladen verspreid, wenden niet bewaarheid. Toen de directeur der gievangenis Bolo aankondigde, dat het uur gestagen was, richtte hij ziich van zijn bed op-, verbleek te even, maar antwoordde vrij kalm: „Dat is een goede tijding, die ge mij brengt. Des te beter, het is een bevrijding, ik ben er blijde om". Bolo maakte zorgvuldig toilet, trok een elegant kostuum aan en witte handschoe nen. Toen Bouchardon hem vroeg, of hij nog iets aan zijn onthullingen had toe te voegen, antwoordde hij' 'kortaf„neen". Hij bleef nu alleen in zijn cel met den aalmoezenier, co-mimunieerde e-n hoorde met groote aandacht de mis. Daarna ham hij' plaats in de militaire automobiel, 'die hem naar Vincennes bracht, geëscorteerd door een peloton ar tilleristen te paard. Om zes uur kwam de auto aan op de plaats der terechtstelling. Door den aalmoezenier ondersteund, stapte Bolo uit, waarna hem het doodvonnis werd voor gelezen. Tijdens de toebereidselen voor de executie sprak de aalmoezenier hem toe. Bolo overhandigde aqn de gendar men een blinddoek van blauwe zijde, dien hij1 had géreed gemaakt en dien |men voorbond. Zijn hoogmoedige houding had hij "laten varen en gedwee liet hij zich naar den paal leiden. De officier, clie het peloton comman deerde, igaf om kwart over zes het teeken met zijn sabel en twaalf schoten werden gelijktijdig gelost. Bolo stortte ter aarde, zijn schade! was 'door verscheiden kogels getroffen-. De familie heeft hét lijk van den ver oordeelde opgevraagd. Een verdwaald oudje. Men schrijft uit Barnevel-d Hedenmorgen vonden de bewoners der hofstede Esveld een fatsoenlijk gekleede oude vrouw geheel verkleumd vóór de deur ligigen. Toen de landbouwer de on gelukkige flink verwarmd en haar eefl stevige boterham had gegeveni, vertelde het vrouwtje te Apeldoorn woonachtig te, zijn, 'waar zij den vorigen avond haar' woning had verlaten, om bij' een bakker even een 'broodje te- gaan halen. Wegens haar slecht .gezicht, had zij1 den winke lier echter niet kunnen vinden en wel dra was 'züj nn geheel verdwaald. Zoo lang haar krachten dit toelieten, wat zij maai steeds doorgewandeld, totdat zij' eindelijk bij genoemde boerderij1, op ruim ,6 uur afstand van haar huis, van uitputting in plkaar was gezakt. Nog deelde zij mede mej. Pannekoek te heeten, ongjeveer 25 jaar vroedvrouw te zijn geweest en reeds 75 jaar te tellen. Vervolgens werd het oudje naar het station gebracht, Waar men haar in de-n trei nhielp, die haar weer huiswaarts voe ren zou. Ben bekeerd deserteur. Gis teren meld-de zich biji den commandant van het detachement artillerie buiten de forten te Assendelft een deserteur. Hij was in Augustus 1917 bij zijn onderdeel, dat destijds in Brabant lag, gedeserteerd en woonde sinds dien tijd te Ams erdam. Maandenlang ging alles goed, ofschoon hij dikwijls in moeilijkheden verkteerde 'door de distributie. Hij; kon zich natuur lijk nergens officieel melden, omdat hij! deserteur was. i De; jongste uitbreiding van de brood- kaar tperic-de was oorzaak, dat hiji 't niet langer kon volhouden. Honger lijden? Dain li-ever soldaat! - Oneerlijke burgemeester. De burgemeester van St. Odiliënberg, te gen wien door het O. M. bij de Roer- mondsche rechtbank elf maanden gevan genisstraf was geëischt wegens valsch- heid in geschrifte en knevelarij, werd Dinsdag veroordeeld tot vier maanden, onder aftrek van den tijd, door hem in voorarrest -doorgebracht. Raad van State. Aan J. Verbuirg te Vlissingen is aJsno-g onder voorwaarden vergunning verleend tot oprichting van een haringrookerij! aan de Lange Zelke aldaar. Gerechtshof te 's-Gravenhage.' Bevestigd werd het vonnis tegen: Vro-uw C. v. d. K., uit Oost- en West- Souburg, wegens het werpen van vitriool en daardoor mishandelen van haar a,.s schoondochter, door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot 1 jaar gevange nisstraf; J. v. S., wegens visch-stroo-peiriji onder Serooskerke, door de rechtbank te Zief rikzee veroordeeld tót 12 waken gevan genisstraf, werd vrijgesproken. PARIJS, 17 April. Avondcommuniqué. In den loop van den dag geen infanterie- acti-e. De Duitschers hebben onze eerste linies hevig gebombardeerd, evenals ver schillende dorpen in de streek van Mont- didier. Onze batterijen hebben met succes de Duitsche artillerie beantwoord en de Duitsche stellingen geconcentreerd onder vuur genomen. Van tijd tot tijd kanonna- des op de rest van het front. BERLIJN, 17 April. In een interview met de „Loka.1 Anzeiger" verklaarde de deputatie der Vereenigde Landraden van Lijfland, Esthland, Riga en Oesel: Onze wensch is de schepping van een gemeen schappelijk Baltisch gebied onder ver- eeniging van Esthland, Lijfland en Koer land in een staatsvorm, die in persoon lijke unie met Pruisen zou staan. Het Duitsche element z-ou natuurlijk een lei dende rol vervullen, doch het is niet het minst de- bedoeling de Esthen en Let ten te onderdrukken en er zal een volks vertegenwoordiging w-o-rden gevormd, waarin de- Esthen en Letten tot hun recht zullen komen. Stakingen. AMSTERDAM. Onder de losse werklie den van de Hembrug hebben 1500 k 2000 mannen het werk neergelegd. Ook op de Marinewerf staken een aantal werk lieden. DELFT. Op de Rijksconstructie-werk- plaats-en zijn ruim 100 werklieden tot stalling overgegaan. De m otie-Sannes. DEN HAAG. De Tweede Kamer ver wierp de eerste motie van Sannes (s.d.a.p.) met 59 tegen 19 stemmen, de tweede met 52 tegen 25 stemmen. Verklaringen van minister De Jonge. DEN HAAG. Eerste Kamer. Minis ter De Jonge zeid-e te overwegen het toestaan van vergoeding van de schade door het militair Vervoer aan de we gen toegebracht. Men is thans reeds bezig met het op richten van militaire politie-afdeelingen, welke de taak der marechaussees kunnen verlichten. Dre verloven en de nieuwe oogst. DEN HAAG. In de Eerste Kamer heeft de minister vair oorlog "hedenmorgen me degedeeld, dat het verle-enen1 van rui mere verloven gedurende het inhalen van den -oogst in ernstige overweging geno men wordt. Van Z.Ex. is alle medewerking te de zen -opzichte te verwachten. GRONINGEN. In verband met het be richt over het vergaan van het visschers- vaartuig te Wierum Wl. 19, vernemen wij van bevoegde zijde, dat het schip zich bevond in de nabijheid van de Ne- derlandsche "kust, buiten de territoriale grens. Het liep bij het naar binnen zeilen op een rr'Ajn, waardoor het geheele voor schip uit elkaar sloeg. De twee zich daar op bevindende menschen werden mede weggeslagen. De twee anderen die zich op het achterschip bevonden, hebben zicb op een stuk van den achtersteven drij vende kunnen houden tot een in de nabij heid zijnd visschersvaartuig, die de ramp had aanschouwd, naderbij kwam zeilen en de drenkelingen redde. Op dat schip bevond zich d-e vader van een der dren kelingen, die dus in de gelegenheid was om zijn eigen zoon te redden. Hoogst waarschijnlijk is het schip op een ver ankerde mijn geloopen. AMSTERDAM. Z. K. H. Prins Hendrik vertoefde gistermiddag gedurende een kor ten tijd in de hoofdstad ter bijwoning van een voorstelling, welke door de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging in het Rembrandt-Theater werd gegeven ten bate van het Matrozeninstituut. Na eerst om 5 uur na de pauze verschenen te zijn,} verliet Z. K. H. om c.a. 6 uur wederom; het theater, eerbiedig toegejuicht door een groot aantal toeschouwers, die zich voor het Rembrandt-Theater had opgesteld. Toen de koninklijke auto zich in bewe ging zette, werd uit de monden van een aantal kwajongens de kreet „honger" ver nomen. OU w Pari. De zwakheid van het Kabinet. De Rotterdammer schrijft: Wel is de roem van het Ministerie- Cort van der Linden schrikbarend ver bleekt. Daar zijn periodes geweest, waarin het met lof werd overladen, maar thans wreekt zich bitter de miskenning .van de goede constitutioneele beginselen,, die in 1913 zoo grof werd gepleegd. Prof. Fabius geeft in het laatste num mer van Studiën en Schetsen deze bloemlezing van de uitspraken, waarin het beklag over de innerlijke zwakheid van het Kabinet duidelijk uitkomt:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3