Buitenland. Binnenland. Uit de ProvMe. KsftuS&twi, alarmtoestand; op sommige dagen wordt tot viermaal toe alarm geslagen. Botha bid vir Engeland, Hertzog terg die dwingeland. E. C. Pienaar, Afrik, student te Utrecht, schrijft in de „Nieuwe Rott. Courant": Die laaste berigte uit Suid-Afrika, wat Reuter so vrindelik was om ons te stuur, is van soveel belang vir die juiste ver houding van Boer tot Brit en Boer tot Hollander, dat ik niet kan nalaat nie ont die spijker nog 'n slag op sij kop te gee en aan die onderkant om te klink. Want so dikwels moet die Afrikaner dit nog hoor van Hollanders, wat tog beter behoor te weet: ,„Ja julle Boere is teënswoordig ook totaal verengels, want kijk, Botha doen sus en Botha doen so!" En dan vergeet die brawe mense, dat Botha sedert jare nie meer die mond stuk is van sij eie mense niet, maar van die.Engelse plus 'n klompie verdwaal de Afrikaners. Daarom is hier die draad- berig so leersaam. Aldus Gen. Botha: in dezen strijd voor de vrijheden van het menschdom (nou ja, wie glo dit nog, maar enfin) bidden wij ernstig, dat een volledig succes de edele heldhaftigheid moge bekronen, die de zonen der vrijheid.enz." „doch Gen. Hertzog verzette zich tegen de alinea, waarin wordt gebeden voor het succes van de geallieerden. Hij verklaarde dat niemand iets te winnen had bij een voortzetting van den oor log.' Sprekende over Nederland, zei hij nog dat de motie de beteekenis zou hebben van het met voeten treden van lang gevestigde rechten." De door Botha voorgestelde resolutie werd aangenomen met 63 tegen 21 stem men. Dit is die sobere draadberig. Maar wie tussen die reëls lees en daarbij in ge- dagte hou, wat die roeping van die cen suur vandag is, sal begrijp dat daar vonke gespat het bij hierdie debat in die Kaapse parlement. Gen. Hertzog se houding word eers ten volle belig als ons bedenk, datj hij dadelik geprotesteer het teën die roof van die Hollanse skepe, en toe aan Botha gevra het of dit met sij regering se mede- wete geskied was. Wat was die antwoord: ,„Ons is nie geraadpleeg, want ons is geen bondgenoot niei" M.a.w^ ons is maar net die agter-rijer van die Londense grootbaas, die brak- hondjie van John Buil, wat af en toe moet kef, sodat die mense in Europa moet denk, dat die Boere aan Engeland se kant staan. Maar dit het Reuter ons nou ten minste laat weet, dat daar die 21 Nasionaliste (wat die stem van die opregte Boere vertolk) niet met Botha saambid nie. En hoe kan hulle dit doen, gedagtig aan wat onlangs met Holland ge beur het en '15 jaar gelede met Suid- Afrika? Nee, als die Boere vir Engeland moes bid, dan sou dit 'n versugting van die volgende aard wees (die van mij vrind A. D.): „Als eens 'n wereld-katastroof Óns liewe aard in twee moes kloof, O God, geef dan dat Engeland Hom nie bevind aan onse kant!" Korte oorlogsberichten. De Rada van Oekrajina heeft naar Reuter dd. 2 dezer uit Petrograd seint aan 3en Raad der bolsjewiki een vredesaanbod gedaan. Er zijn aanwijzingen, aldus een En- gelsche militaire autoriteit, dat een Oostenrijksche aanval in Italië wordt voor bereid. Een Britsche torpedojager is op 1 April gezonken, tengevolge van een bot sing. Alle manschappen zijn gered. Naar van Duitsche zijde aan tele grammen uit Parijs in Milaneesche bla den wordt ontleend, heeft de goeverneur van Parijs bekend gemaakt, dat Parijs geen gevaar loopt. Niettemin gaat de ont ruiming nog haar gang. Het verkeer Parijs Bordeaux is aanzienlijk beperkt. Een belooning van 40,000 frank is voor den vlieger" uitgeloofd, die opspeurt, waar het vèr-dragende kanon der Duitschers staat. Naar de „Kreuzztg." verneemt is sedert eenige dagen op de groote Oosten rijksche stations de eerste luchtpostdienst regeling aangeplakt, en wel voor het tra ject Aspern-Krakau-Lemberg. Het ver trek van Aspern geschiedt om 5 uur 30, 's morgens, de aankomst, te Lemberg om 12 uur 30 's middagsin omgekeerde richting het vertrek van Lemberg 10 uur 's morgens, aankomst te Aspern om 4.30 des namiddags. Keizer Wilhelm heeft aan. fhr. von Richthofen, als belooning voor zijn bij zondere prestatie de roode adelaarsorde II met de kroon en de zwaarden ver leend. Grootvorst Michaël, die naar Perm uitweek en daar door den plaatselijken Sovjet werd gevangen gezet, is nu in vrijheid gesteld. Deelen der Duitsche strijdkrachten ter zee hebben gisterochtend, na een las- tigen tocht door ijs en mijnvelden, de ter hulpverleening in Finland bestem de troepen in Hangö (Zuid-Finland) aan wal gezet. Wolff meldt, dat de laatste aanval door Engelsche vliegers 's nachts op Douai gedaan, weer heel wat slachtoffers onder de Fransche inwoners heeft ge maakt. Drie vrouwen vonden daardoor den dood, drie werden erg gewond. Een gezin uit vier personen bestaand, kwam om door/het inslaan van een bom. Wolff laat erop volgen, dat geen militaire in richting werd geraakt. Op velé hoeken van dë ParijschQ straten zingen straatzangers, begeleid door viool of mandoline, reeds het nieuwste liedje op het nieuwe Duitsche reuzenka- non, ironisch en sentimenteel, het pu bliek stemde met het refrein in en de zangers doen goede zaken met den ver koop van hun liedjes naar het heet. „Correspondance Politique" schrijft: „In de gewone restaurants dineert mfen. gewoonlijk voor gemiddeld acht francs, doch de gerechten bevatten geen snip pertje vleesch. In restaurants van min deren rang' zot men den bezoekers dik wijls slechts twee soorten groenten en een dessert voor én Iaat men hen vrij hun vleesch' zelf mede te brengen. Eenige restaurants in de voorsteden maken zelfs bekend, dat 'guests are received that bring their own eatables' (de gasten moeten zelf voor hun eetwaar zorgen) en men ziet er uithangborden met het opschrift: „Bring your own meat" (Breng zelf Uw vleesch model)" De longpest te Nanking schijnt thans overwonnen. In de laatste drie weken zijn slechts 20 gevallen voorgekomen. Het laatste ziektegeval begon reeds tien dagen geleden. H. M. d ei K oi n i n g i n zal vanavond van het Loo in de Resi dentie terugkeeren. Minister Loudon zal nog gedurende eenige dagen, wegens de lichte bronchitis waaraan hij lijdende is, zijn werkzaamheden thuis blijven ver richten. Minister P1 e ij' t e zal zich heden wegens familieomstandig heden naar Zwitserland begeven. Voorloopig geen Duitsche kolen. Naar het Ned .Corr. Bureau verneemt, is men van Duitsche zijde niet bereid geweest in te .gaan op het voorstel, door de Nederlandsche gedelegeerde^ ge daan om hangende de onderhandelingen over een nieuwe économische schikking, na 1 April door te gaan met de levering van steenkool. Evenwel zal de aanvoer van de andere artikelen uit Duitschland op denz'elfdein voet als tot dusver worden voortge- z'ot. s Oogst 1918. De minister van landbouw brengt ter algemeene kannis, dat het in de bedoer ling ligt, van den oogst 1918 niet alleen die gewassen in bezit te nemen, die het vorig jaar reeds weiden gevorderd' öf waarop reeds maximumprijzen of garan tieprijzen zijn vastgesteld, doch ook' an dere producten, die voor inbezitneming geschikt iz'ijn. Met name zal dit O'.a. gel den voor alle soorten land- en tuinbouw- zaden, tabak' en hennep. Aankomst krijgsgevangenen. Gisteren arriveerden de hospitaalsche pen met Duitsche krijgsgevangenen uit Engeland weer te Rotterdam. De Zee land" had 30 burgers aan boord, van wie er 24 naar Duitschland gaan; de „Koningin Regentes" 100 man marine personeel, behoorende tot bemanningen van duikbooten en van marinevaartuigen, benevens 50 man medisch personnel, welke 'laatsten mogen repatrieeren; de) „Sindoro" had 400 militairen aan boord, bestemd voor interneering. Week- en schaaldieren. De uitvoer van week- en schaaldieren is verboden, met ingang van 15 April. Verhooging spoorwegtarief. Volgens „Het Huisgezin" moet het in het voornemen liggen, de spoorwegtarie ven-voor reizigers dezen zomer weer te verhoogen, evenals zulks het vorig jaar geschiedde. In verschillende streken van onze provincie zal men dit jaar tabak planten, in verband met den slechten aanvoer van dit artikel. Middelburg. Gisterenmiddag vergaderde de afdeeling Middelburg van het Neder- landsch Roode Kruis, o'nder voorzitter schap van den 'heer mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg in het lokaal van de kamer van koophandel ten stadhuize. Be vergadering hechtte hare goedkeu ring aan de nieuwe statuten, die in over eenstemming zijn gebracht met de sta tuten der vereeniging, en waarin voor namelijk is gewijzigd, dal niet meer ge sproken wordt vgn Comité's, doch van afdeelingen, terwijl ook de nieuw inge voerde kringen daarin zijn opgenomen, zoodat de afdeeling Middelburg thans een onderdeel is .yan ,den kring! Zeeland. Besproken werd vervolgens de circu laire, die dezer dagen door het bestuur aan de ingezetenen is verzonden, waar in wordt medegedeeld, dat bij de laatste reorganisatie van het "Nederlandsche Roode Kruis iedere Kring o.a. tot taak heeft te zorgen voor een zeker aantal bedden met toebehooren. De afdeeling Middelburg wenscht de voorziening van ruim 100 bedden met toebehooren voor te bereiden; Het aanschaffen van het benoodigde is in dezen tijd niet alleen zeer kostbaar, doch dit acht het bestuur ook overbodig', indien het mocht geluk ken de beschikking' over biet verlangde (alleen in geval van nood) bjj particu lieren te kunnen krijgen.Daarom worden de ingezetenen in de gelegen heid gesteld te willen melden, wat zij bij eventueele tweede mobilisatie ter be schikking der afdeeling zouden willen stellen. Onder een bed met toebehooren wordt verstaan: een bed (afmeting onge veer 80 bij 190 c.M.), een matras, een kussen, een peluw", twee wollen hemden met "korte mouwen, vier katoenen hem den met lange mouwen, een onderbroek, een paar sokken, zes zakdoeken en een kleerenzak (voor eigen kleeren der pa tiënten). Opgemerkt werd, dat zij, die het Roode Kruis willen steunen,' doch niet in staat zijn een *bed als bedoeld ter hare be schikking te stellen, ook dóór een be drag in geld dien steun kunnen ver- leenen. Opgemerkt zij- nog, dat secretaris der afdeeling; is de heer H. 'Dronkers, Lange Delft II 16—17, die zich gaarne bereid verklaart toezeggingen in 'natura of geld dn ontvangst te nemen. Opg;emerkt zij nog, dat ook de toezeg ging van een of meer der genoemde ar tikelen welkom is, opdat uit verschillen de toezeggingen te samen een bed zal kunpen worden samengesteld. In de gisterenavond gehouden al gemeene vergadering van de Coöperatie ve Ijsfabriek „"Walcheren" werden de ba lans- en de Winst- en verliesrekening,' goed gekeurd en 'de aftredende bestuursleden, de heeren J. H. A. Maltho en P'. de Pag ter, herkozen. Vlisslngen. Benoemd tot 2en bode-schrij ver ter gemeente-secretarie Wa de Wolf, alhier. West kap el Ie. Gistervoormiddag werd het lijk van P. Devlin, Eng'elsch militair, met pijlitaire eer ter aarde besteld. Aan de groeve sprak eerst ds. Fretin. Daarna een verteg'enwoordiger van België welke in het Hollandsch sprak. Hij' schetste hoe deze militair zijn leven heeft moeten op offeren voor zijn vaderland en herdacht tevens alle anderen, die ook met hem hun leven al hadden gelaten op het slag veld. Spreker zette ook nog uiteen wat het zeggen wilde, het leven te offeren op een leeftijd, als het ontplooien gaat en alle verwachtingen van het leven ons bezielen. Hij gedacht Ook de velen, die gevallen zijn in de Stille Week, waar op de heerlijke opstandingsmorgen is ge volgd. Spreker hoopte dat ook dit stof felijk bverschot in den opstandingsmor gen gevonden moge worden onder de gezaligden in Jezus' Koningrijk. Met een „rust in vrede" "eindigde deze spreker zijn toespraak. De Engelsche Consul dank te beide sprekers. Mét een laatsten groet (eveneens in 'tEngelsch) was de plech tigheid afgeloopen. Scherpeni8se. In de Dinsdag! gehouden vergadering van den 'dijlkraad van het Cal. Waterschap Schèrpenisse, werd 'het dijk- schot voor 1918/19 vastgesteld op f23972.25V2 en besloten van de aan grenzende polders geen bijdragen te hef fen. De begrooting voor 1918/19 werd vastgesteld op f 39514.01 V2 in ontvang en uitgaaf. Deze voor 1917/18 werd ge wijzigd met een meerdere ontvang en uitgaaf van f 725.75. Aan den veldwach ter P. Jobse werd de gewone gratifica tie van f50 toegekend voor het houden van politiezicht op de werken. Aan den waterbouwkundig ambtenaar J. v. d. Velde werd een tijdelijke verhooging van jaar wedde van f200 toegekend in te gaan 1 Mei 1918. Stavenisse. De hier bestaande afd'ee- ling'sveilingsvereeniging voor het eiland Tholen, die twee weken geleden nog een veiling heeft gehouden, heeft weer het bijltje er bij neergelegd, z'eer ten nadeele om verschillende belanghebbenden. Z!trlkze|. Gistermorgen viel de geheele muur achter 't plein van „Leviticus'" opa. Paard en kar. van O., bénevens een kind kwamen onder 'het nee rs tor lende puin terecht. De kar werd geheel vernield. Het kin.d van O. bekwam gelukkig weinig letsel. Z. N. In den -nacht van Maandag op Dins dag hebben dieven de mooie koperen deur knop bij den heer v. d. E. op de Ö'ude Haven van de voordeur gestolen. Op de zware voordeuren1 der oude koopmanshui zen onzer stad prijken nog enkele van die knoppen. Men zij op zijn hoe lel Z. N. Eene verklaring van de Amerikaansche Regeering inzake de Scheepvaartkwestie. Op den 24en Maart 1.1. deed het Pers bureau Vas Dias te Amsterdam aan be voegde Amerikaansche zijde in Neder land schriftelijk mededeeling van eenige punten betreffende de actie, door de Ge| associeerde Regeeringen ondernomen, welke volgens de meening van dit Pers agentschap niet precies in Nederland wer den begrepen. Het Persbureau schreetf, dat, ofschoon de verklaring van President Wilson ireeds veel had bijgedragen om het Nederlandsche volk de houding toe te lichten welke noodgedwongen door de Ver. Staten is aangenomen, verdere officieele verklaringen aangaande de be paalde genoemde punten nog in staat zouden kunnen zijn eventueel in Holland bestaand misverstand nopens de Scheep vaartkwestie, op ie helderen. De bevoegde Amerikaansche zijde, waarvan hierboven sprake is, was zeer verheugd, deze punten naair Washington te lelegrafeere-n, gelijk door genoemd Persbureau was verzocht. Op iVrijdag 29 Maart antwoordde de Amerikaansche .regeering hierop langs te- legrafischen weg. De- punten, door het Persbureau Vas Dias- uiteengezet en -de antwoorden daarop gegeven volgen bieronder. 1. Ofschoon de belofte om 100.000 ton graan ter beschikking van Holland tc stellen, hiér te lande met zlefer veel voldoening is ontvangen, blijft er toch 'eenige twijfel bestaan, omtrent de vraag, hoe dit graan na-ar Holland kan worden overgebracht Er zijn vrijwel geen sche pen meer saan Men anderen kant van den Oceaan, welke dit graan kunnen ver voeren. Anderzijds wordt gevreesd, dat Duitschland niet „zal toestaan, dat Hol landsche schepen Nederlandsche havens verlaten, om dit graan te halen, zonder dat andere Nederlandsche schepen in Nei- dc-rlandsche havens zullen zijn terugge komen. Daarom wordt door Hollandsche bladen voorgesteld ",da-t de geassocieerde! regeeringen -een garantie zouden geven, Hollandsche schepen welke graan uit neu trale Argentij-nsche havens naar Holland transporteeren, niet .gedwongen 'zouden worden om geallieerde havens aan te doen, waar het recht van angarijl op deze schepen zou kunnen worden toegepast Eene andere oplossing van deze, de le vensbelangen van Holland rakende kwes tie, zou kunnen worden gevonden door het treffen van een scheepvaartovereen komst tusschen beide oorlogvoerende groepen aangaande de voorziening van Holland, op de wijze van de overeen,1- komst, welke voor het Belgian Relief- Coimité is tot stand gebracht. Zouden de Vereenigde Stalen bereid ziijh. te over wegen zulk eene garantie te gewen of een -dergelijke overeenkomst te treffen? In -een rede, welke Lord Robert Cecil in het Lagerhuis heeft gehouden, ver klaarde deze, dat Hollandsche schepen, welke Ned. havens na "21 Ma-art verlaten, niet in dienst van de geallieerden zulle|n worden gesteld, dan bij overeenkomst. 'Sommige bladen beweren, dat de Ned. reoders niet zullen riskeeren hun schépen te laten uitvaren zonder zeer wezen! ijkte garanties, 'dat de-z-e niet wederom door de- 'geallieerden zullen worden gefrequi- r-eerd. Zijn de Ver. Staten bere-id, efen meer [omlijnde verklaring betreffende: deze zaak af te leggen? A n t w 0 o r d. De re-geering van de Ver. Staten verkeert niet in een positie om te kunnen beoordeelen of Duitsch land Hollandsche schepen beletten zal uit Holland te vertrekken 0111 levensmidde len ten behoeve van het Nedejrlandschje volk ste halen. Het zal den Vereenigd^ Staten aangenaam ztij-a, deelhebber in een schikking te werden, welke de .voedsel voorziening van Holland verzekert op de wij-ze als zulks geregeld is voor het Bel gian Relief. Men begrijpt niet, waarom er-twijfel z-ou bestaan, omtrent de waarde van de belofte, gegeven in naam van de geassocieerde regce.vingen, dat Hol landsche schepen, varende van Holland sche -havens vanaf 21 Maart, niet, dan bij' overeenkomst, in dienst van de geas socieerde regeeringen zullen worden ge steld. President Wilson zegt in zijn ver klaring, dat Holland onmiddellijk- sche- -pen uit Holland kan zenden om graan voorraden te halen, die bet Nederlandsche) volk1" noodig beeft en dat deze schepen vrij zullen kunnen bunkeren en volko men onvatbaar (immune) zullen zijn voor ophouden van de zijde der Ver. 'Sta-tem Het uitvaren van de „Nieuw-Amsterdam" is toch een overtuigend bewijs van de goede trouw van de Ver. Staten. De re- geering van de Ver. Staten heeft vejrder formeel de verzekering gegeven, dat de stoomschepen „Poeldijk" en „Maasdijk" kunnen worden ontheven van hunne hui- dige verplichting om voedingsmiddelen voor het Belgian Relief in te nemen etn inplaats daarvan voedingsmiddelen naar Holland kunnen brengen en dat deze sche pen niet zullen worden opgehouden, zoo lang z'ij dezen dienst onderhouden. Een gelijksoortige verzekering is ten opzichte van de „Prinses Juliana", welke thans op weg naar San Francisco is, gegeven. De Ver. Staten zijn bereid om dezelfdel bepaalde garanties te geven te-n aanzie|n van andere vaartuigen, welke zich thans in Hollandsche havens bevinden. 2. Zouden de Vereenigde Staten even eens bereid zijn om d-e voorziening1 voor' Holland te vergemakkelijken voor zoover het andere onrifisbare voedingsmiddelen en waren, behalve gja.an, betreft? A n t w 0 0 r d. De Vereenigde Staten zrjn ten allen tijde bereid de verg'emakkelijking van de voorziening' van voedingsmiddelen en .goederen buiten de 100.000 ton graan, welke reeds "door de Geassocieerde Re geeringen zijn aangeboden, tot onderwerp van "bespreking te maken. De behoeften van de Vereenigde Staten en van de Geassocieerde Regeeringen aan dergelijke voorraden en de noodzaak, dat dergelijke voorraden hun weg niet naar den vijand vinden, moeten in gepaste overweging worden genomen. Men gelooft echter, dat een soortgelijke - schikking, als neerge legd in de voorgestelde algemeene over eenkomst kan worden bereikt. De Ver eenigde Staten hebben inderdaad reeds vrijwillig voedingsmiddelen en bunkerfa- 'fcilitciten aan Holland aangeboden, wel ke voor Nederlanders zeer waardevol zijn en voor de Vereenigde Stalen zeer na- deelig 'om aan te bieden, met het oog op onze eigen nationale" behoeften en die der Geassocieerde Regeeringen. 3. Met het oog op de mededeeling, dat de Geassocieerde Re-gecringen bereid zijn den Hollandschen reeders rëen recht van preferentie toe te staan, om binnen den kortst mogelijken tijd, nadat de vrede zal zijn .gesloten, voor ieder verloren schip een ander in de plaats te krijgen, onder voorwaarden, welke van beide zijlden zul len worden overeengekomen, wordt de vrees uitgesproken, dat, indien ile Hol landsche reeders een zoodanige vervan ging verkiezen boven betaling in contan ten, deze vervanging niet onvoorwaardelijk zal geschieden. Daar het een van de grootste levensbelangen van Holland is, om na den oorlog!' zijn handelsvloot tot zijne beschikking te hebben, zoucle een duidelijke verklaring' betreffende deze ver vanging hier met groote vreugde worden: begroet. A111 w 0 0 r d. Het voornemen om sche pen, welke verloren zjjn gegaan door vij andelijke actie in -de gevaarlijke zone, zoo als medegedeeld d.d. 1 Maart 1.1. te ver vangen, indien de eigenaar zulks ver langt, is reeds door de Ver. Staten uit gesproken in bewoordingen, welke on dubbelzinnig zijn. Het is het voornemen, evenals .het in het belang \van de .Ver eenigde Staten is, om alle mogelijke zorg voor de Hollandsche schepen te dragén', en 4*}ze, naar verkiezing van den eige naar, aan het einde van den tegenwoor- digen noodtoestand, of in ieder geval niet later, dan aan het einde van den oorlog, te vervangen. De hulpbronnen waarover de Ver. Sta ten beschikken, lalen geen twijfel over aan de mogelijkheid deze verzekering ten uitvoer te brengen. Het is de wensch van de Ver. Staten, dat aan het einde van den tegenwoordigen noodtoestand Holland opnieuw in bezit van zijn handelsvloot zal zijn. Juist om deze reden hebben de Ver. Staten de bovenstaande voorkeur toege staan 0111 eventueel verlies te dekken en hebben z(ij zich- niet het voortdurend bezit van Hollandsche schepen toegeëi gend, doch slechts het tijdelijk gebruik ervan. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blauwkapel J. G. R. Lang- hout te Den Bommel; te Bovensmilde J. J. Woldendorp te Molkwerum. Gertf. Rarkan. Beroepen te Waarder R. de Jager te Kamerik; te Gees J. Ubels, cand. te Assen. Bedankt voor IJmuiden door G. H. A. v. d. Vegte te Groningen; voor Henvijnen door dr. J. B. Jansen te Zevenhuizen; voor Genenmiden door R. J. Schoemaker te Heemse. r Het afscheid van ds. v. Voorst te Borssele is bepaald Zondag 21 April, en de bevestiging te Numansdorp door ds. S. Verlate, van Westmaas, en de intrede aldaar en te Klaaswaal resp. op 5 en 9 Mei (Hemelvaartsdag). Gei*f. Gemeenten. Bedankt voor Ridderkerk door B. van Neerbos te Meliskerke. Schoolraad voor de Scho len met den Bijbel. De Schoolraad voor de scholen met den Bijbel hiekl lieden te Utrecht zijn28ste algemeene) vergadering. i Te half twaalf werd de vergadering geopend door. den voorzitter, ds. J. L. Pierson. In zijn openingswoord herdacht hij o.m. het overlijden van den heer Dercksen, den secretaris-penningmeeste)r van Unie en Schoolraad. Hierna werd het 27ste jaarverslag van den Schooliaad vastgesteld. Van -de me.iedeelingen betreffende het secretariaat vermelden' wij bel volgende: In 1917 hebben zich 11 scholen bij den Schoolraad aangesloten, zoodat het to taal aantal op 1 Jan. 1915 was: 850. In 1917 werden 8 examens gehouden in Bijbclsche geschiedenis en de methodiek daarvan .70 candidaten slaagden, zoodat het totaal der uitgereikte diploma's nu is 702. Verder weid door dr. K. Dijk van 's-Gravcnhage, in een korte inleiding 't onderwerp- „Schoolvoeling ren School- kleeding" behandeld. Dit „instituut", zoo zeide spr., is in 1900 in de Leerplichtwet opgenomen, doch -met dien verstande, dat aan de gemeenteraden de beslissing werd overge laten, het al dan niet in toepassing te brengen. Het is bedoeld als een middel om het schoolbezoek te bevorderen, ter wijl deiz'e hul'p direct aan de kinderen verstrekt wordt, en wel aan die, welke wegens gebrek aan kleeding en voedsel het onderwijs in het geheel niet of niet getrouw kunnen bijwonen. Spr. kwam tot de conclusie, dat met onverzlwakte handhaving van het prin cipe do voeding en kleeding is de taak van het gezin, het aan voedsel en ki'.eeran gebrek' lijdende kind toch niet aan zijn lot mag worden overgelaten, opdat het onderwijs ook' aan de sociaal-gedrukte kinderen met vrucht kan gegeven wor den. Die steun moet verstrekt worden aan töc ouders en dan liefst aan een1 fonds zooals door mr. vi, Beeck Calkoen is voorgesteld, -en, indien dit niet moge lijk is, -door den dienst der kerkelijke barmhartigheid. Echter achtte spr. het niet onmogelijk'dat er gevallen zijn, waar in alle particuliere en kerkelijke liefdadig heid te kort schiet, en de overheid moet ingrijpen. Tenslotte wees spr. op de ge- gewichtige sociale roeping, die ook op dit terrein al zwaarder wordt, en om Christus wille vervuld moet worden. Dp dit referaat volgde gedachtenwis- seling. Dhr. A. H. van Daalen te Dreischor staat op de voordracht voor onderwijzei aan een o.l. school 3e klasse te t<o terdam. Geslaagd voor het eind-examen der Rijkslandbouwwinterschool te Don re J. Notcboom van Klundert. Door het onderwijzend der o;.l,-school te Oost-Stellingwerf heeft,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2