1)/KEUW TWEEDE BLAD. De Groote Oorlog. Uit tl® Provincie. ftigezanta Stukkers, leestafel VAN ZATERDAG 30 MAART 1918, No. 152. Korte oorlogéberiehten. Het aantal gevangenen der Duit- schers is inmiddels aanmerkelijk toege nomen; het Duitsche nrêddag-communiqué meldt, dat het tot 70.0,00 gestegen is met 100 stukken geschut. Staatssecretaris Von Kühlmann en graaf Czernin parafeerden gisteren met de Roemeensche onderhandelaars de be- palingen betreffende een overeenkomst in zake petroleum .alsmede betreffende de: levering van graan en andere producten. Duitsche duikbooten hebben in de Iersche Zee en aan de Oostkust vau Etn- geland Weer 45000 ton vijandelijke scbecpsiruimte vernietigd. Men verneemt, dat generaal Focb, die bet groote reserve-leger der Entente gereed, houdt, het opperbevel over alle legers zal krijgen. De „Vossischc" meldt, dat het Duit sche legercommando op het punt staat een nieuwen geweldigeln slag te doen op een andere plaats van het front om een nieuwe hres in den reeds verbroken vij- delijken wal te maken. Naar verluidt beeft de burgerlijke bevolking uit Amiens en C o m p i- ègne bevel gekregen de stéden teont ruimen, teneinde deze plaatsen uitsluitend 'voor militaire verdediging gereed te ma ken. Het door Reuter verspreide bericht, dat Odessa door de Bolsjewiki zou zijn heroverd, is uit de, lucht gegrepen. De troepen der cent raten houden, de stald, waar rust hleerscht, bezet. -r- In Palestina drongen de Engelse hen ten O. van de Joirdaan verder naar Am man vooruit. Tusscblen Jeruzalem en het dal van de -'Jordaan succesvolle raids. De commandeerende generaal der Duitsche luchtstrijdkrachten. heeft aan ma joor von Richthofen, de vader der twee békende vliegers, een telegram van ge- lukwensch' gezonden, ter gelegenheid van bet feit, dat hun gezamenlijk aan' al lucht overwinningen hét cijfer 100 hééft hé- reikt, De in Engeland voor Nederl'anldsché rekening opgeslagen wol zal worden in beslag genomen. Het ministerie van scheepvaart te Washington maakt bekend, dat 5000 ton Amerikaansche scheepsruim!© aan Zwit serland is overgedragen voor hét ver voer van leeftocht voor dit land. Te Versailles wordt met de Paasei) - dagen een buitengewone vergadering van den oorlogsraad der geallieerden gehou den, waaraan do opperbevelhebbers dei' legers deelnemen. Trotsky is met Engelsche en Ame rikaansche officieren op een inspectiereis naaf Siberië. Er is brand uitgebroken in de ma gazijnen van Aubervilliers te Parijs. Geen slachtoffers. De stoffelijke schade is aan zienlijk. De geheime Fiansche staatsarchieven zijn reeds Dinsdag naar Bordeaux ge bracht. Te Brussel is het broodrantsoen ,raet 70 gram per 'hoofdverminderdhet bedraagt nu 260 gram. Juist op het oogen- blik ,dat de aardappelen nagenoeg zij|n opgeraakt en dat de vlees chprijzen op nieuw beduidend in de hoogte zijp ge gaan. De hertog van ifrach, lid van het vV urtembergsciie hertogelijke huis, wordt algemeen als toekomstig soeverein van Litauen genoemd. Volgens een Wolffbericht heeft de bransche bevolking van Albert onver- li,oedsche moorddadige aanvallen" tegen de Duitsche troepen gepleegd Keizer Wilhelm vertoeft dagelijks op liet slagveld en wordt door de En- gelsche gevangenen, die hem herkennen, met eerbied gegroet. De keizer onder - meld zich herhaaldelijk met manschappen en officieren en sprak zijp waardeering voor de dappere houding der vifanicfei- hjke troepen uit. Keizer Wilhelm 'heeft .aan staatssecre- ai'is von Kühlmann het grootkruis der bteianusorde verleend. Io Engeland zal de leeftijdsgrens uitgebreid getiw°ngen ^stplicht woiden Apotheken. °in ag,, a's," za* te Goes geopend S/.t aPotEeek van G. v. d. Hoek, te Middelburg die van L. K. v. d. Harst n tenv Vhssingen die van A. 'J. v. Ockenburg Jr. Maandag ,te Goes, die van J. B. van Kalmthout; te Middelburg, die van a J. L v. d. Harst; te Vlissingen die van wed. v. Ockenburg. Bevorderd tot commies P. en T 2e kl. de commiezen 3e kl. J. W. Kunst J. Andriessen Rzn., G. W. Adriaansens, 0. P. V. van Altena, C. A. L. P. Kake- beeke. De heer W. F. Sturm, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Leek, is met ingang van 1 Mei ontheven van zijn beheer en is hij geplaatst aan het hoofd van het centraal bureau der directe belastingen te 's Gravenhage. Middelburg. Donderdagavond'werd in de sociëteit St. Joris de algemeene ver gadering gehouden van aandeelhouders der N. V. Geneeskruidtuin Walcheren. Na ruime afschrijving op de oprichtingskos ten werd het dividend bepaald op 5 pet. Besloten werd met het oog op den uit- breidenden werkkring der vennootschap het kapitaal uit te breiden en aandeel houders recht van voorkeur op de nieuw uit te geven aandeelen te geven. Tot commissaris werd herkozen de heer H. J. Weijkman te Bus sum. De president-commissaris sprak zijn voldoening uit over de resultaten in het afgeloopen jaar behaald, waardoor de levensvatbaarheid der vennootschap is bewezen. Verschillende gewassen, waarin tinctu ren .gereid werden, d.ie vroeger alleen vanuit het Buitenland konden worden be trokken, werden door de vennootschap geteeld, terwijl ook andere producten piet succes Van de hand werden gtezet. Met voldoening kan du® worden gecon stateerd, "dat de jeugdige vennootschap het hare heeft gedaan om1 op haar gebied ops van het Buitenland weer minder af hankelijk te maken. De Volksbond tegen Drankmisbruik organiseert van 21—27 Mei a.s. een Huis- vlijttentoónstelling'. Een schoone gelegen heid voor ieder om iets te doen tot be strijding van den alcohol." Men zie de betreffende advertentie in dit nummer. Goes. In de goed bezette groote zaal van de sociëteit „V. O. V." gaf Donderdag avond de zangvereeniging „Oefeniing baart kunst", onder' leiding van den heer S. J. Tamminga, haar eerste, uitvoering. Het programmat was zeer goed verzorgd en bevatte met opzet uitsluitend ecbt-Neder- landsclie liederen, door Nederlandsche componisten getoonzet. Wanneer de jeug dige vereeniging zich voorstelt dit ook in liet vervolg te blijven doen, verdient dit streven toejuiching. Reeds in, het eerste nummer, „Geluk kig Vaderland" van Valerius, kwam de jonge vereeniging goed voor den dag; etn ook het derde Oud-Hollandsche, liedje klonk heel aardig. De moeilijkheid in aan merking genomen, mioet „Morgenlied" eein van de verdienstelijkst uitgevoerde num mers genoemd worden; vooral de tegen partijen maakten deze drie coupletjes tot een harmonisch klinkejid geheel. Van de na de vrij lang© pauze gezlolngen stukjes, noemen wc als eveneens ver dienstelijk uitgevoerd, de nummers 10 „Se renade van ©en landsknecht" en 11 „Oran jelied". In hét eerste werkten de wel luidende bewoording, de zeer goede toonzetting en qem juiste vertolking tot een zoetvloeiend ge-heel samen. De solo in hét eltóe nummer klonk vooral iin het laatst© couplet zeer zuiver; het twaalfde nummer had krachtiger en in een vlugger tempo gezongen een beteren indruk gemaaktde zuiverheid liet even wel niets te wenseben over. Het leuke „Liedje van den Schoenlap per" van Arnold Spoel besloot dezen wel geslaagden avond, op welken de mede werkers met genoegen kuninen terugzien. Er schuilen uitnemende krachten in déze vereeniging,. welke onder de .goede leiding van den hekwametn directeur nog veel goeds kunnen presteeren. Alhier is op 64-jarigen ouderdom overleden de heer W. Temperman, van 1895 tot 1915 lid van den gemeenteraad. De toestand van 'den beer Tj. B. E. Kielstra, ofschoon nog zorgelijk, is iets vooruitgaande. Aan den heer mr. J. H. M. Stiegter alhier, is de eervolle onderscheiding ver leend van het. Oostenrijksche eereteeken van verdiensten voor h'et Roode Kruis met Icrijgsdecoratie 2e klasse. G»m«nttllfk* Central» Keuken to Goes. Het menu voor de week van 2 .April tot 6 April: Dinsdag Erwtensoep met Vleesch. Woensdag Zuurkool met Gebraden Rookworst- Donderdag Knolraap met Gebraden Rookworst. i Vrijdag Roode kool, Witte bponen en Vet. Zaterdag Groentensoep met Vleesch. Alle dagen vrij vare intrekking van bons- Zij, die geen gebruik maken van de distributiebons, onverschillig welke, ge lieven deze aan de keuken af te staan. Distributie. Vau 30 Maart tot en met 5 'April 1918 is' verkrijgbaar: opvbon 95: Erwten 1 ons*; op bon 96: Boonep 1 ons; op bon 97: Bak- en Braadvet 1 ons; op bon 98: Zeep 1 ons; opbon 99Worst (na aankomst) 1 ons p 1 ons; pp bon 100Kaas 1 ons. Aardappelen 1 K.G. per persoon pp de 30 Maart gestempelde bons. Nieuwe Bonboekjes zijn Woensdag 13 April op het Gem. Distributie Bureau verkrijgbaar a 5 cent, tusschen 101 uur en 24 uur. Door de heeren L. Ruijssenaers en Jhr. von Schmidt auf Altenstadt is ont slag aangevraagd als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, terwijl tevens door laatstgenoemde ontslag werd genomen als lid van den gemeen teraad en regent van het Gasthuis alhier, met 1 Mei a.s. Bij Kon. besluit van 27 dezer is benoemd tot ontvanger der directp be lastingen en accijnzen te Goes, P. C. La brijn, ontvanger derzelfde middelen te VeenendaaL Door Ged. Staten is aan den heer L. F. G. Kakebeeke te Goes, lid van het hoofdstembureau ter verkiezing van leden der Provinciale Staten in den kies kring Goes, eervol ontslag verleend en in diens plaats benoemd de heer J. de Die te Goes. Vlake. Niettegenstaande het station al hier dag en nacht door militairen wordt bewaakt, ontbraken aan een wagon eier kolen van 15 ton, aangevoerd voor de brandstoffencommissie te Schore, niet minder dan 600 K.G. (M. C.) Ovezand. Nadat Woensdagmiddag het hoofd idler- Chr. school alhier, dhr. T. Runia, afscheid van de school had ge nomen wegens vertrek naar IJmuiden, is Donderdagmiddag het nieuwe hoofd, dhr. J. H, Adriaansen, geïnstalleerd met eeine rede van den voorzitter der *schoolver- eéniging. Dhr. Adriaansen verbond zich daarna aan de school, telrwijl de heer Districts- schoolopziener in Zijn toespraak menige nuttige wenk gaf en de hoop uitdrukte, dat het onderwijs van den heer Adri aansen de school op hetzelfde peil mag houden als waarop ze door den heer Runia is gebracht. Wemeltlinge. De Raad vergaderde Don derdag. Afwezig zonder kennisgeving J. Lindenbeirgh. Ingekomen: Een sohrijiveta van Ged. Staten met eene beslissing op het beroepschrift van P. Lindenbergb tegen den aanslag in den H. O. Hieruit blijkt dat reclamant is teruggebracht vau de 96e naar de 84e klasse. Nog, is inge komen een Schrijven van Ged. Staten, waarin bezwaar wordt gemaakt om de leening van f3200 tot dekking van h'et tekort van de gasfabriek' goed te keuren) voordat een accountants-verklaring wordt overgelegd ,dat de winst en verlies-reke- ning over 1916'17 het juiste beeld van hét bedrijf weergeeft. Op voorstel van B. en W. Wordt besloten deze door een accountant te laten onderzoeken. Op een verzoek van de Vereeniging van Gemeente veldwachters in Zeeland tot herziening van de 'jaarwedde van den veldwachter, wordt op voorstel van B. en W, afwijzend' heschikt, alsmede op het verzoek van het Ned. Verbond van vakvereenigingen, te Amsterdam tot 'toekennen van eenfe' subsidie ten behoeve van werkloosheids- kassen. Aan de orde is de wijziging Van de begrooting voor 1918. B. en Wi. stellen voor aan de bezwaren van Ged. Staten tegemoet te komen en de post hoofde- lijiken omslag uit te trekken op f 19000. De voorzitter zegt, nu zoo'n ingrijpende Wijziging moet plaats hebben, de com missie te hebben verzocht de begroo'ing opnieuw te onderzoeken ter voorkoming van breedvoerige discussies. Gaarne zal uien 't oordeel van de commissie vernemen. Nijssen, optredende als rapporteur, rap porteert, dat hij den secretaris beeft ver zocht een schriftelijk rapport op* te stel len. Hij verzoekt den secretaris het rap port voor te lezen, waaraan de'zé voldeed. De voorzitter dankt de commissie voor hét rapport én begrijpt zeer goed, dat de" leden schromen den hoofdelijken om slag tot h'et voorgestelde bedrag te ver- hoogen, maar aan het begin en het einde van het rapport erkent de ommissie geen anderen uitweg te kunnen vinden. Ook B. en Wi. doen biet voorstel met aarzeling. Verder Weerlegthij de opmerkingen aan het eindë van Ih&t rapport. Tenslotte vraagt hij of een der leden durft voorstellen de distributie van levensmiddelen in t,e krim pen. Nijssen'dankt B. en W. dat zij de gelegenheid openstellen, dat de burgerij tegen een behoorlijken prijs zich kunnen voorzien van de verkrijgbare levensmidde len. Het spijt hem dat de Raad niet voltal lig is, hij zou gaarne in het openbaar de meening van den Raad hooren. Het voor stel van B. en W. wordt met" algemeene stemmen aangenomen. Overgegaan wordt tot behandeling van het punt voorkomende zaken. De voorzitter deelt mede, dat hij hém is ingekomen een verzoek van de vereeniging van werkge vers teneinde de scholen te laten aan vangen om 10 uur. Na discussie blijkt dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Daarna gaat de vergadering over in geheime zit ting tot vaststelling van het primitief ko hier van den "hoofdelijken omslag. Ten 12 ure wordt de vergadering geschorst tot 2 uur tot voortzetting van de behande ling van het kohier1. Ten zes ure wordt de vergadering gesloten en heslbten de behandeling voort te zetten Zaterdag 30 Maart des v.m, S'/a uur. Krabbentiijke. Donderdagvoormiddag stopte de trein van hatf elf, door het trekken aan de noodrem, vlak bij wacht post 27 alhier. Op het geroep yan brand sprongen vele reizigers uit den trein. Bij onderzoek bleek, dat de raamholte van een der deuren .eener 3de Idas rijtuig in brajnd stond. Het vuur werd spoedig met een emmer water gebluscht. Deze raamholte wordt door het reizend publiek dikwijls gevuld met kleine snippers. Ver moed wordt, dat thans een nog bran dende lucifer werd ingeworpen. De trein had ruim 10 minuten vertraging. Waarde. In de Vrijdagmiddag gehouden gemeenteraadszitting, werd aan den ge meenteveldwachter f 30 meer toegekend voor aankoop van kleeding;. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 19) '7 werd goedgekeurd in ontvang op f 3649.541/2 en in u%aaf op f 2195.1-7, al- zoo een- gioed slot van f 1454.3772. Het kohier van de hondenbelasting Weru vastgesteld op een bedrag van f 92.50. Door verhooging der inkomsten werd de borgtocht van den gemeente-ontvanger verhoogd van f 1000 tot f 1700. Zijn jaar wedde werd verhoogd van f350 tol f400. Het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1917 werd den Raad l aangeboden. Souburg. Een korporaal der veldartille rie betrapte de echtgenoole van den land bouwer B op diefstal van haver voor de militaire paarden. Hierover den landbou wer B. aansprekende, ontstond een woor denwisseling, die met een vechtpartij ein digde. (V. C.) Wissenkerke. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten had Woensdag de eindles van den landbouwcursus plaats. De leerlingen gaven blijk de jassen met vrucht igievolgd te hebben. "Achtereenvol gens werd door den heer Rij'kslandbouw- leeraar, door Burgemeester Verhorst en door den beer S. J. de Reg't ,als voorzit ter der Commissie van Toezicht een woord' van opwekking gesproken tot "de leden om op den ingeslagen weg voort te gaan. Tenslotte dankte het hoofd, de heer A. te Gussinklo voor den Ondervon den steun en welwillendheid. Aan "de volgende personen kon een diploma wor den uitgereikt: J. Kramer, J. Dieleman, C. Geluk, A. v. d. Maas, J. Markusse, G. Israël, J. G. Marcusse, Iz. de Regt, W. J. Versluis, P. P.- Sanderse, I. J. Imanse, P. W, Versluis, W. Verhulst, ,Ed. de Regt, A. J. Heiboer. Zierikzee. Van politiewege zijn de win keliers gewaarschuwd voor twee vrouwen, die, vragend naar guldens met de beel tenis vanKoning Willem den derdé, trachten hun slag te slaan. Men zij ook elders op zijn hoede. Sas van Gent Sluismeester van Ressel is overgeplaatst naar Terneuzien. «IHI I II I ll« I I I II 11 I III I II I I I«I I I I I' ^Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De opleiding voor O n d e r w ij z e r. Op de onlangs gehouden vergadering van de Vereen, tot stichting en instand houding eener Christelijke Kweekschool voor Zeeland, gevestigd te Middelburg, werd o.a. ook de vraag besproken, die in den Igatsten tijd door onderwijzers. Zelf gedaan en bevestigend beantwoord werd in een ingezonden stukje, dat in aller lei couranten circuleert; de vraag n.l. moet de opleiding stopgezet worden? De vergadering kwam tot een tegengesteld© beantwoording' en achtte het wenschelijk, dat. in een (of meer) onzer bladen werd uiteengezet, waarom ons antwoord op de gestelde vraag luidt: Zeker nieit stop zetten, maar voortvaren en ook hierin streven naar de volmaaktheid. Met eenigë ergernis is; in onze kringen kennis genomen van het feit, dat onze Christelijke ..Onderwijzers, althans velen hunner, er zich toe leenen, hand- en spandienst te 'verrichten voor den Bond van Openbare Onderwijzers, bij wie 't stop zetten ze hebben 'tzelf gezegd strijdmiddel was tot verbetering; der sa larissen En nu doen Christelijke mannen, die de kinderen hebben te on derwijzen en .op te voeden volgtens den eisch van Gods Woord, daaraan mee on der een schoonen schijn: ze willen het •geluk van de kinderen; ze waarschuwen de ouders in 'hun en hunner kinderen belang'; ze spiegelen voor, dat e<r over 4 jaar 1000 onderwijzers te veel "zullen zijn, zonder vermelding1, dat daarbij mis schien wel 900 of meer zijn inbegrepen, die niet bij1 ons Christelijk Onderwijs be- hooren; en zeggen niet, wat hun eigen lijke bedoelingen met die waarschuwing zijn. Tegen dergelijke poging om het werk der opleiding van Christelijke Onderwij*- zers en "Onderwijzeressen te bel emmeren moest een krachtig' protest uitgaan en dat wordt hierbij dan ook namens ge noemde Vereeniging gedaan. (De Red. van „De Zeeuw" sluit zich bij dit protest gaarne aan.) Immers is 't volstrekt uit de lucht ge grepen, dat bij den tegenwoordigen stand der opleiding eén zoo groot aantal On derwijzers te veel zal zijn over 4 jaar, zooals wordt beweerd. Integendeel kan met de statistiek in de hand bewezen worden, dat het aantal in opleiding' zijnde kw.eekelingen in de laatste 3 jaren reeds belangrijk isafgenomen, zoodat de ver wachting gewettigd i is, dat er welhaast leerkrachten voor de Christelijke School te kort zullen zijn. En zijn de vooruitzichten bij het on derwijs in het algemeen en bij het Chris telijk onderwijs in bet bijzonder dan zóó ongunstig, dat de waarschuwing thanls eeuigen zin heeft? Immers neen. Over het algemeen ,is de positie van del on derwijzers, vergeleken met 'andere betrek kingen uitzonderingen daargelaten tegenwoordig niet Zoo slecht te ïloemen. De salarissen klimmen; zelfs z,g. „over tollige" onderwijzers zullen door de aan neming der voorstelIen-Van der Molen niet beneden f 460 hun volontairsplaats be hoeven te vervullen'; de positie der vaste onderwijzers is .zoo vast als 'tkan; pensioen staat ieder hunner in uitzicht vroeg of laat J_,aat men maar eens vergelijkentelkens zal'blijken, dat de onderwijzer tnoig zoo kwaad niet heeft, al zijn er zeer zeker ge vallen te noemen, dat iemand buiten het onderwijs veel-meer per jaar ontvangt, b.r. op kantoren en in* den handel. Maar als daar ziekte., ouderdom ofdergelijke tusschenkomt ajs de patroon zegt, dat hij dezen of dien bediende wil weg zenden, om z'n plaats aan zoon of neef. te géven wat dan? 'Geen kwestie van pensioen of z.g'. rechtszekerheid in zoo'n positie. Zoo zouden allerlei voorbeelden tu noemen zijn, waarbij de onderwijzer wezenlijk in 'tvoordeel is: arbeidsduur, vacantie-tij'denen dan de aard van den arbeid zelf. Zie, wie geen zin in 't „vak" heeft, geen lust in studie, geen liefde voor het Christelijk onderwijs ja, die moet maar geen Chr. onderwijzer worden. Maar flinke jongelieden, bij wie dit alles bij aanvang wel aanwezig is, kunnen gerust worden aangespoord en aangemoedigd, zich in dien weg te be geven. Voor dezulken zal in de toekomst wel '%en goede plaats in onze scholen te vinden zijn. Hier ter stede waren voor een goede betrekking aan een der scho len onlangs twee sollicitanten, waarvan) 1 nog onder de wapenen! Eén voorbeeld uit vele. En dan bovendien, als iemand pa b.v. Kweekschoolopleiding lust krijgt te stu- deereii in de richting van het Middel baar Onderwijs, zal hij toch door zijn opleiding in 't algemeen een grooten voor sprong hebben boven anderen. Zelfs bui ten het onderwijs worden de diploma's der onderwijzers trouwens ook wel ge waardeerd en menigeen heeft daardoor een flinke maatschappelijke positie ver kregen. En met het oog op de Christelijke school, die de liefde van ons volk heeft, èn met het oog op de toekomst van de genen, die straks een keuze moeten doen, èn ook met 'toog op de opleiding onzer Christelijke onderwijzers en onderwijzeres sen zelve achten wij) 't onze roeping, te protesteeren tegen dergelijk geschrijf. Jarenlang hebben de onderwijzers geroe pen en terecht om verbetering der opleiding en nu zullen ze. althans de Bonds- en Uniemannen die verbetering onmogelijk maken? Neen, voortvaren pp den ingeslagen weg zal zeker de School, onze Christelijke School, ten goede ko men, onder den zegen des Heeren, die in en dopr "haar reeds zooveel goeds wrocht voor ons volk. In opdracht van de vergadering voor noemd. i W. (Oók andere "bladen worden verzocht, dit over te nemen.) Chris te lijk Vrouwenleven (uit gever E. J. Bosch te Baarn) van deze maand (April) bevat „De Opstanding en het Leven" door Joh. Breevoort (Mevr. Bakhoven—Michels); Maakt recht zijn padèn" (een lied) van Marie Koenen; De Kroniek, door Mevr. Diepenhorstde Gaay Fortman; De Predikantsvrouw (IX) door Anthonia Margaretha (Mevr. Lindeboom De Jongh); Iets over Textielweik in ver band met de Kunstnijverheid, door mej. J. O. v. Reg'teren Altena; Drankbestrij ding, door M. v. M., lid van de Christen- Vrouwen-Geheelonthouders-Unie, meestal kortweg de Unie genoemd; een belang rijk artikel. West-Hill-Methode, door mej. M., v. Voorst v. Beest; Litteratuur en. Leven, door freule F. v. d. Borch van Verwolde. Binnen- en Buitenlandsche bla den, door ltievr. A. van Hoogstraten, geh. Schoch. In en om de Ziekenkamer; Moe dercursus, door mej. J, H. Ivuyper. Huis houding en Keuken door mej. M. G. Lie- neman. Voor de huishouding, door Joh. Breevoort. Niemandsvriend, een vers van mej. H. S. S. Kuyper (het geldt een. op een spotprentje geziene bloem, be staande uit borstels, emmers en dweilen, met opschrift: „De schoonmaaksbloem", en met onderschrift: „De bloem welke de vrouwen 't meest beminnen"; een leuk vers, vrij, naar Guido Gezelle). Rozen, door mej. H. Morgenstern. Boekbespre king, enz. Een rijke inhoud, die als al tijd aantrekt, boeit,, sticht, leert en ver rijkt! Timotheus van deze week bevat o. a. een meditatie naar Ps. 109 „Tegen stand voor Liefde'!, een herdenking van het Lijden des Heeren, van den hoofd redacteur. Deze geeft ook weder zijn „In drukken", haar aanleiding van „het vlam mend protest" van onzen premier in een der jongste zittingen van de Tweede Ka mer tegen het onrecht onze natie aan gedaan door de Geassocieerden. Voorts een Paaschattikel „Zoekende". Een arti kel „Jeruzalem en het Paaschfeest", met photo's. „De vriend der gezondheid" geeft weer goede adviezen aan sukkelende le zeressen, die hem tegen toezending van porto hierom kunnen vragen. Zoo ver zorgt Timotheus liefst deu geheelon mensch; alsmede diens gezin. De Spiegel van deze week geeft goed geslaagde reproducties van schil derijen, die handelen over Dood en Op standing des Heilands; een zangstuk „De vaste grond des geloofs"; en keurige Ge zichten uit verschillende mooie plekjes in ons land. Gezichten uit Amsterdam. Pho to's, o. a. van ds. de Groot en ds. Adriani, met levensbeschrijvingen. En goede lec tuur. Engeland, Rusland en Perzië vóór deu oorlog, is de titel van een opstel uit „Stemmen des Tijds", dat door den uitgever den heer G. J. A. Ruys te Utrecht terecht afzonderlijk voor 25 cent in den. handel gebracht is, en waarop de oud,minister Colijn een inleidend woord schrijft. De inleider geeft de lijnen aan, waarlangs zich het vraagstuk voor Per- zië's toekomst gaat ontwikkelen en voor spelt op goede gronden, hoe geheel an ders de wereldkaart er na dezen oorlog zal uitzien, en hoe de staatkundige "vér houdingen zullen veranderen. „De geïnteresseerden in Perzië waren hoofdzakelijk Rusland, Engeland en Tur kije. Valt Rusland ook al af, Duitschland komt er zeker bij. Deze teekening van de toekomst is op zichzelf reeds voldoen de motief om het artikel van den heer T. üuwel te gaan lezen." Wij sluiten ons hierbij aan en wekken óp tot .kennismaking met dit belangrijk geschrift.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 5