Telcaraimnen. Rechtszaken. het loop ntopinpo, aoolioslebp, m. m ll.' i. Laatst® Berichten. A3ler§@i. Wetenschap en Kunst En wat tot dezen wantoestand Heeft bijgedragen? De Engelsche regeering heeft in vele straten Waldeck Pyrmontkadie, Laan v. Meerdervoört, Koninginnegracht, v. Siingelandstraat enz. een massa huizen gekocht, of .gehuurd tegen hoogen prijs om daarin de honderden Engelsche geïn terneerden onder te brengen. Men verwijt thans "den gemeenteraad, dat hiji op een of andere wijze had moeten voorkomen, en er voor had moeten zorg dragjen', dat de geïnterneerden in baTakken onder gebracht werden. Thans moeten de Ha genaars in barakken wonen en de geïnï terneerden in deftige heeirenhuizsn. De gastvrijheid kan ook wel eens te ver worden doorgedreven. Rechtbank te Middelburg. Nadat in besloten zitting o.a. tegen S. D. A. te Middelburg wegens diefstal van geld uit muntgasmeters twee maan den voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd was gevorderd, stonden in het openbaar terecht T. S. N) en J. S., heiden te Middelburg, welke jongens bekenden on der Koudekerke lood van een homp te hebben ontvreemd, respectievelijk twee maanden definitief en een maand voor waardelijk met drie jaar proeftijd geëischt. Wegens poging tot oplichting gepleegd te Vlissingen stond terecht M. de W. uit Middelburg. Dit meisje vroeg aan J. Krahmer te Vlissingen om, nadat zij in ,„de Vlijt" een nieuwe blouse en rok had aangetrokken, de oudq en enkele andere artikelen, corset-ten, kousen enz., bij de familie Timmerman- te doen bezorgen, zeg gende daar te logeeren, wat echter niet waai' was. Bekl, die gedetineerd is, weet nu niet te zeggen, waarom zij een en ander deed, maar voor den rechter-commissaris heeft zij gezegd van plan te,- zijn geweest het goed later weg te halen. De officier wees erop, dat dit 19-jarig meisje in haar eigen belang in verzekerde bewaring genomen is. Er is werk gemaakt van haar reclasseering en dit is bij het Leger des Heils gelukt. Spr. vraagt daar- daarom veroordeeling van bekl. tot 2 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef- tijd onder speciale voorwaarde, dat zij zich zal gedragen naar de bevelen van het Leger des Heils; terwijl de officier tevens haar onmiddellijke invrijheidstel ling vroeg. De verdediger, mr. R. Cléveringa, sloot zich, omdat hij ook zéér in het belang van bekl. acht, dat zij niet meer in de oude omgeving terug keert, bij het requisi toir aan. De rechtbank stelde bekl. onmiddellijk in vrijheid. Een kapiteine van het Leger des Heils was aanwezig om" het meisje mede naar Amsterdam te nemen. Wegens terugkeer in het in staat van beleg verklaarde gebied, na -ontzegging, werd tegen P. R. uit Oostburg 14 dagen, gevangenisstraf gevorderd met aftrek voor arrest en onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde. De verdediger, mr. Adriaanse, meende, dat deze heele zaak op "een misverstand berust en hoopte, dat de rechtbank in ieder geval geen zwaardere straf zal op leggen, dan de officier gevorderd heeft. Wegens diefstal van strandgoederen te Borssele stond terecht J. de W., en we gens medeplichtigheid daarvan J. de B. en J. M. Beklaagden bekenden een balk te hebben gevonden en die voor f 60 te hebben verkocht. Getuige D. Geschiere heeft den balk op het strand in tweeën gezaagd om hem beter te kunnen opbergen voor den strandvonder. Getuige E. Brand, kocht den balk. De eisch luidde tegen de eerste be klaagde, die bemiddeld is, f 60 of 20 da gen, en tegen de beide anderen f 10 of 20 dagen. De verdediger, mr. Adriaanse, zeide, dat niet bewezen is, van wien op dit oogenblik de balk was; het is ook niet zeker, dat een balk verloren goed is, maar hij kan makkelijk overboord gewor pen worden om het schip to verlichten. Trouwens de W. is als vinder aange wezen, maar M. verklaart - de vinder te zijn. Bekl. de W. wöont nog maar kort bij de kust en behoefte niet te weten, dat het naar zich toehalen van strand goederen verboden is. De volgende zaak was die tegen A. M. te Schoondijke; tegen wien wegens ongedekt vervoer van zeep, twee weken gevangenisstraf werd gevorderd. Tegen C. J. K. uit Oostburg, die aange houden werd, toen hij trachtte 25 K.G. zeep te smokkelen, luidde de eisch 6 - Wten me' aftr®k voorarrest. egens ongedekt vervoer onder Schoon dijke van 110 stukken zee.p, die hij in terechTTr w v"f droeS>- stond terecht J. C. V. L. Uit Middelburg. nm-i6 M-eii 1?et zeei' ernstig, dat i of 11 z*ch expresselijk naar het smokkelterrein begaf, en vorderde dan Wegens het verkoopen van koffie zon- dei daarvoor bons in te wisselen, werd tegen J. F. S uit Ierseke f 25 of 30 dagen gevorderd. Scherpen/sse. De aanbesteding van de vernieuwing en liet onderhoud der water- keering Scherpenisse is heden gehouden Gegund aan W. L. Klos alhier, voor f 5593. BERLIJN. Wester front. Bij den voortgang van den gr oaten slag in Frank rijk hebben onze troepen nieuwe suc cessen behaald. Uit Vlaanderen 'en Ita lië aangevoerde Engelsche divisies en Fransche troepen deden vertwijfelde te genaanvallen. Zij werden verslagen. De legers van Von Bulow en Von der Mar- witz zijn in een hevigen strijd gewikkeld. Ervillers is genomen. De dorpen Bihu- oourt, BiefoiÏÏérs en Grevillers zijn ge nomen. Wij veroverden Irles en Mirau- mont en zijn over do Ancre getrokken. Van Albert uit nieuw aangevoerde En gelsche strijdkrachten deden hevige aan vallen over een breed front, doch werden in verbitterden strijd teruggeworpen. Bij Courcelette en Pozières zijn wij over den straatweg BapaumeAlbert getrokken. Ten Z. van Péronne is de overgang over de Somme geforceerd. De hoogte van Maisonette, waarom in den Sommeslag hevig werd gestreden, benevens de dor pen "Biaches en Barleux zijn genomen. Sterke tegenaanvallen -mislukten bloedig. Het leger van generaal Hutier heeft den vijand bij Marchelopot en Hattencourt over den spoorweg PéronneRoye terug geworpen. Wij namen Etalon. De van No von aangevoerde Fransche divisies werden bij Ramfraniehes en Betancourt vérslagen. Bussy werd veroverd. Wij' staan op de hoogte ten N. van Noyon. De buit is gestegen tot 963 kanonnen. Sedert het begin van-den slag zijn 93 .vijandelijke vliegtuigen en 67 kabel- hallons naar' beneden .geschoten. Rit meester Freiherr von Richthofen behaal de zijn 67e en 68e overwinning in de lucht. BERLIJN, 25 Maart. Bij Cambrai zijn rijke voorraden geheel onbeschadigd in onze handen gevallen. Wat onze infan terie aan kleedingstukken en levensmid delen vond, bvertreft elke voorstelling. Dat al dit materiaal niet tevo'ren onbruik baar is gemaakt, wordt verklaard door volkomen vérwarring, die de Engelsche legerleiding klaarblijkelijk geheel over meesterde. Het geheimhouden der Duit- sche plannen is voorbeeldig gelukt. Ten Zuidoosten van St. Quentiii. vechtende divisies, waren van .tanks voorzien. De Duitsche. sbonntoestelLen verrichten schit terend werk en' keerden onbeschadigd uit den strijd terug. Aan hun ingrijpen is in hoofdzaak mede te danken, dat de tegen stand van den vijand, in het Uijzonder de Engelsche machinegeweren snel en gemakkelijk -gebroken werd. De bezetting van een kazerne nabij' Urvillers is door tanks overweldigd. KEULEN, 25 Maart. De oorlogscorres pondent van de „Kölnische Volkszeitung" meldt uit het Groote Hoofdkwartier: De tot nog toe in den strijd geworpen troe pen bestaan' uit 20 tot 30 Engelsche en 2 Fransche divisies en éenige kleine Amerikaansche afdeelingen. Het gaat dus om de helft van het in Frankrijk staan de Engelsche leger, dat. in deze dagen de zwaarste nederlaag leed. De positie- oorlog is geëindigd, of zooals Hindenburg^ op den avond van den slag zeide: De konijnen zijn uit hun hol gekomen. De zware strijd duurt voort. De tegenstan der zal vertwijfelende pogingen doen zijn noodlot 'te ontgaan. Wij hebben met de meest besliste en sterkste tegenstanders te doen, die een 300-jarige wereldheer schappij zien bedreigd en alles doen zal om ons de overwinning zoo zwaar als mogelijk te maken. De beteekenis van den slag. is dit te- bereiken', dank zij' de verrassing, die; men niet verwacht had. Voor* de eerste maal kwamen Duitsche tanks aan den strijd deel en met groot succes. Zij- zijn voor kleine projectieiep. ongevoelig. Zij hebben menige goed in gerichte stelling ten' val gebracht. BERLIJN, 26 Maart, Wij zetten de be schieting van Parijs voort. ZURICH. Uit Parijs wordt gemeld: Vol gens de meening van de Kamer van Af gevaardigden zal de regeering, wanneer de beschieting van Parijs voortduurt, naar het "Zuiden verplaatst worden. BERLIJN, 25 Maart, Avondlegerbericht: Hevige gevechten tusschen Bapaume en Péronne. Wij wierpen den vijand hier op zijn oude stellingen 'tusschen Ancre en S.omme, welke hij voor het- begin van den Sommeslag van 1915 bezet hield, terug. Tusschen Somme en Oise schrijden onze troepen al vechtend voorwaarts. FRANKFORT, 25 Maart. De oorlogs correspondent van de Frankfurter Zeitung schrijft: De tegenstander, wiens vast stel lingsysteem in hoofdzaak doorbroken is, en die alle reden zou hebben'om een groot opgezette bewegingsoorlog te-, vree- zen, heeft gisteren met snel geconcen treerde reserves, samengesteld uit Engel sche, Fransche en Amerikaansche troepen een ernstige flankaanval tegen onzen lin kervleugel ten westen van La Fère om dernomen. Deze plaats is handig gekozen. Intusschen zullen wij wel op zooiets zijn voorbëreid. Er moet met sterke tegenaan vallen van de Verbondenen in de eerst komende dagen rekening worden gehou den, want generaal Fock zal zijn groot verdedigingsleger dén verslagen maar schalk Haig' niet kunnen onthouden. Het feit van dezen slag den grootsten en smartelijksten „die het Engelsche leger tot nu toe in dezen oorlog getroffen heeft, zal geen tegenaanval meer uit de wereld kunnen helpen. Wij hebben in weinige dagen meer bereikt, dan de vijand met inspanning van al zijn reusachtige krach ten gedurende den Sommeslag in weken en maanden kon bereiken. Bij mijn bezoek aan het slagveld ten Zuiden van St. Quen- tin kwamen ons de Engelsche gevange nen bij duizenden tegemoet. Hunne stem ming 'is gei?rukt. Zij schijnen pessimisti scher dan de Franschen, die toch ook niet in groot 'Vertrouwen op de over winning in de toekomst blikken. LONDEN, 25 Maart. Vijandelijke aam Vallen ontwikkelden zich1 gistermorgen op het geheele slagfront en duurden den ge heel-en dag voort. Ten zuiden van Péronne slaagde de vijand er in de Somme te pas- see-ren op verschillende punten. Ten noor den van Péronne waren vijandelijke aan vallen met de grootste hevigheid gericht tegen de linie van de rivier Tor .ille. Onze troepen zijn op dit gedeelte van het front in haar nieuwe stellingen teruggetrokken1. VerdeT naar het noorden is herhaald op dringen van Duitsche infanterie terugge slagen, onder 'zware verliezen van den vijand. In de gevechten hebben verschil lende divisies zich bijzonder onderschei den door 'een groot aantal vijandelijkle aanvallen af te slaan. Het bericht van heden meldt, dat de slag met" groote he vigheid op het geheele front voort woedt. Machtige aanvallen ondernam de vijand gisterennamiddag en 's avonds ten zuiden van Bepaume. Zij werden zwaar afge slagen. Op een punt bereikte de Duit sche infanterie onze loopgraven. Zijl werd onmiddellijk er weder uitgeworpen door onze tegenaanvallen. MIDDELBURG. Morgen zal de uitbeta ling plaats hebben v.an de inkwartierings- gelden over de maand Februari voor wij ken D tot en met K. DEN HAAG. Behoudens onvoorziene omstandigheden "zullen in 'het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld: 10 April 1918, de dienstplichtige onder officieren der militielichting 1914 der. on bereden korpsen,, met uitzondering van hen, die belast zijn met toesteldienst; 29 "April 1918de dienstplichtige onder officieren der militielichting 1915 der in fanterie, die van 1517 December 1914 zijn ingelijfd,10 Juli191.8de dienst plichtige onderofficieren van de militie lichting 1914, die als telegrafist belast zijn met toesteldienst.- AMSTERDAM. Naar wij. vernemen zou de ..regeering een aantal tankwagens van onze spoorwegen gerequireerd hebben, naar verluidt om smeerolie te halen uit Roemenië voor industrieel gebruik Ijieï te lande, KEULEN, 25'Maart. (V.D.) Gedurende den afgeloopen nacht tegen 1, uur tracht ten vijandelijke vliegers Keulen aan te vallen. Er werden 8 bommen naar be neden geworpen, waardoor echter geen schade werd aangericht. Ook in Bonn werd 1 bom geworpen. OOSTBURG. Zondagavond werden weder om bommen uit vliegmachines geworpen rond Brugge, 'bij de tweede aanval wer den zeer zware ontploffingen gehoord» De aanval duurde van kwart over tien tot na middernacht. Suikerrantsoeneering. Naar de Jel. verneemt zal binnen korten tijd worden overgegaan tot rantsoeneering en distributie van suiker. Onderstaande berichten zijn reeds in een gedeelte van de vorige oplaag opgenomen. BERLIJN. W e s t e r f r o n t. De vijand werd bij Bapaume opnieuw verslagen. In den avond vluchtte de vijand in W. rich ting terug. Bapaume bleef in handen der Duitschers. De Duitsche kroonprins heeft den overgang over de Somme voor Ham geforceerd. Hevige tegenaanvallen-van En gelsche infanterie en cavalerie mislukten bloedig. De stad Nesle werd in storm genomen. In hevige gerechten werden Engelsche, Fransche en Amerikaansche troepen over Laneuville en Villequiel Aumont teruggeworpen. Wjj maakten meer dan 45000 gevangenen en veroverden 600 stukken geschut, duizenden machinegewe ren oorlogsmateriaal, levensmiddelen en kleedingstukken. DEN HAAG. Het verbod van uitvaren van binnenschepen naar Duitschland is opgeheven. Vanaf Zaterdag j.l. is de Belgisch Nederl. grens voor het verkeer gesloten. - Een nieuw bloedstillend middel. De Prager geleerde, Prof. Dr. Rudolf Fischl, heeft na jarenlange nauw keurige Onderzoekingen de aanwezigheid vastgesteld in de longen van een tot nu toe onbekend chemisch lichaam, hetwelk de eigenschap bezit in ongekend kor ten tijd zoowel het menschelijk als het dierlijk bloed tot stollen te brengen. Ter wijl gewoonlijk het dierlijk en menschelijk bloed ongeveer 4 minuten noodig heeft om 'te stollen, doet het dit na toevoe ging van de door Fischl ontdekte lichaam pjes binnen enkele 'seconden. Deze ont dekking is van groote "practische waarde, wijl de bloedstilling teweeg kan worden gebracht door het aanbrengen deizer li chaampjes in de wonde. Vooral hij bloe dingen, die dpor de gewone middelen moeilijk tot stilstaan kunnen worden ge bracht. Een Duitsche reuzenbrug in Zweden. Gedurende den oorlog heeft Duitsche industrie en techniek in het buitenland een merkwaardig werk vol bracht. Duitsche ingenieurs hebben n.l. een eigenaardige brug gebouw over het Trol- hatta-kanaal bij1 Venersborg. Men moest deze spoorwegbrug zoo over het kanaal probeeren te leggen, dat de scheepvaart er zoo weinig mogelijk last van had. Dit probleem heeft men opgelost door den bouw -van een ontzaglijke ophaalbrug, die over een lengte yan 42 Meter in een minimum van tijd wordt opgehaald, om de schepen door te laten. Het geheele werk heeft men in anderhalf jaar volbracht. Een knap staaltje van Duitsche tech niek! Ons kent ons. Volgens het „Fi nancial News" deelde Lord Kylton me de, dat een brief aan „den groot-uit zuiger van Londen" (the Extortioner ge neral, London) door de post zonder aar zelen gebracht werd naar den belasting ontvanger. Of de belastingen de Londenaars ook drukken Een lexicon over wereld politiek. In Duitschland is het plan gevormd voor de uitgave van een lexi con over de wereldpolitiek in 12 banden, waarvoor de medewerking is verkregen van bekende geleerden en publicisten. Het werk zal bevatten een omschrijving van alle feiten, gebeurtenissen, enz,, welke in verhand staan met de wereldpolitiek van alle' tijden tot op het oogenblik. In het werk zullen o.ok worden opgenomen alle politieke, volkenrechtelijke, sociale en economische gebeurtenissen in verband met den huidigen oorlog. Een jaar langer. Dr. Knyper driestart in de Stan daard: Vóór den roof aan onze schepen ge pleegd, ontving men van den stand der zaken steeds meer den indruk, dat allicht nog in den loop van dit jaar de eindbeslis sing in den grooten wereldoorlog vallen kon. Thans .echter trad ten deze weer be denkelijke" onzekerheid in. Als gevolg van hun roof aan onze han delsvloot gepleegd, beschikken de Staten der Entente thans weer over een hulp vloot, die van vrij! grooten omvang, hun actie op zee weer merkbaar zal uitbrei den, en hun onderwijl tijd zal geven, hun vlootbouw door te zetten, zoodat er niet enkel te rekenen valt mét de aan onze vlag ontroofde schepen, maar ook met die vermeerdering1 op eigen werven. Om de verhouding' nu weer terug te brengen op wat ze in den aanvang van dit jaar was, zal Duitschland derhalve zijn U-booten en zijn lucht-aanvalsmidde- len weer op aanmerkelijke wijze moeten uitbreiden, en dit neemt tijd. Ook zul len onze schepen allicht misbruikt wor den, om uit Amerika meer militair per soneel "en militaire strijdmiddelen over den Atlantischen Oceaan herwaar.s te zen den, zoodat ook de weerstand in 't Wes ten aan kracht en beteekenis winnen kan. Al 'is 'tnu ook, dat uit het Oosten corps na c.orps naar het Westerfront ver huizen zal, en dat zelfs Oostenrijksche troepen de Duitsche legermacht in het Westen komen versterken, toch sluit dit spektabel de mogelijkheid niet uit, dat de Centrale machten er vóór den winter niet in slagen om de Wester S.aten en Amerika tot het onvoorwaardelijk aan nemen van hun vredesvoorwaarden te noodzaken. Dit nu kon oorzaak zijn, dat de winter die dan komt, gelijk beeld zal vertoonen als de winter die nu me: De cember inging. Alzoo een vijfde oorlogs jaar. Liep het zoo, dan zou Vanzelf ook ons land in deze verlenging van den jammer betrokken worden. Men versta daarom wel, dat, al halen we den herfst oogst, daarmede ons lijden nog allerminst den .eindpaal behoeft bereikt te hebben. Nog een vol jaar van verergerde ver legenheid is ook voor ons volstrekt piet uitgesloten. Het recht van varen dat on» overblijft. Onze Regeering zal thans weldra heb ben te beslissen, of zij alsnog, na de daad van geweldpleging die ons is aan gedaan, de bepalingen van het Agree ment, waarover zij' te Londen onderhan deld 'had en dat bijna was tot stand ge komen, zal aanvaarden. Sir Walter T'ownley's Nota van 22 Maart aan Minister Loudon maakt met zooveel woorden de bereidwilligheid van de Geassocieerde Regeeringen om verdere leveringen van koren,_ grondstoffen enz. en van aanvoer van "hieruit naar Ame rika te zenden schepen toe te Staan, daarvan afhankelijk. Van overwegend belang voor de beant woording van deze vraag, zal natuurlijk zijn, zoo schrijft de „N. CL", hoe Duitsch land zich hiertegenover denkt te gedragen, waarna het blad vervolgt: Het Duitsche standpunt was, zooals men weet, aanvankelijk, dat men in geen geval het gevaar wenschte te loopen, dat een der schepen, thans nog in Neder- landsche havens gelegen, de tonnenmaat van Duitschland's vijanden zou komen te vergrooten. Aan zulke schepen zou dus het uitvaren worden belet, m.a.w. de duikbooten zouden er op losgelaten worden. Nadere onderhandelingen gaven toen grond om te verwachten, dat Duitschland-zich zou neerleggen bij het z.g.n. railsysteem. Hoe zal de Duitsche regeering zich thans stellen tegenover de kans die ons land geboden schijnt te worden om zich 'ondanks onze „afwijzing" van het ulti matum, van overzeesche toevoeren door eigen schepen te verzekeren? De „N. Ct." haalt dan een beschouwing aan van de „Köln. Zeit." van 20 Maart, waaruit het blad de conclusie trekt, dat volgens de opvatting in het bedoelde ar tikel aangegeven onze "Regeering aan de Geassocieerden het volgende zou moeten antwoorden Wij vertrouwen de beloften, die gij ons in geval van aanvaarding, alsnog, van het Agreement door uw gezant laat doen, na het gebeurde zóó weinig, dat wij telkens eerst een leeg pf vol schip van u hier moeten hebben, vóór wij er een uit onze havens naar Amerika kunnen zenden om benoodigdhedeu voor onszel- ven vandaar te halen. Het blad schrijft dan verder: Men voelt dat een dergelijk antwoord onmogelijk is te geven en dat het dan maar beter zou zijn te antwoorden: wij willen thans van eenige overeenkomst niets meer weten en zenden geen enkel schip naar uw havens meer. Er laten zich echter gelukkig oolc nog andere antwoorden denken. Zoo kan men zich b.v. voorstellen, dat ten aanzien van ieder schip dat voortaan van hier werd uitgezonden om toevoer voor ons te halen, een bijzondere overeenkomst met de geassocieerden zou worden ge- teekend betreffende de lading waarmee en den termijn waarbinnen het, voor zoover dat van de geassocieerden af hing, in Nederland terugkeeren of naar Indië doorvaren zou. Ook kan de regeering zeker zoo als het „Handelsblad" Zaterdag aanbe val al dadelijk beginnen met het eischen van een garantie van de geas socieerden, op grond van hun eigen thans ten aanhooren van de geheele were'.d afgelegde verklaringen over hun bedoe lingen ten aanzien van ons volk, dat onze schepen die uit neutrale (Af- gentijnsche) havens met Nederlandsch geld gekocht graan voor ons eigen ge bruik naar hier vervoeren, van nu -af aan niet rneer in een geassocieerde haven zullen worden gelokt of gedwongen, om daar voor onbepaalden tijd te worden op gehouden, of, erger nog, krachtens het angarie-onrecht na korter of lapger tijd te worden geroofd. Nu kan men hier ook van zulke bij zóndere bepalingen natuurlijk wel zeggen: wat geeft het? ze houden er zich toch niet aan. Maar dan vergeet men dat men, zich op dat standpunt plaatsend, zich den weg tot iedere nadere afspraak betreffende voorziening van overzee af snijdt. Begeeft onze regeering gelijk wij verwachten dat zij zal doen, zich in een bespreking van de vooruitzichten die sir Walter Townley's nota, in overeen stemming met de bedoelingen uitgedrukt in de Proclamatie van den president der Unie, voor ons opent, dan moot dit nood zakelijk geschieden op de basis van ver trouwen dat daaruit voortvloeiende af spraken door de geassocieerde regeerin gen stipt zullen worden uitgevoerd. De C'rist«lij«e Pers De „Fijinaartsche Kerkbode" schrijft: Gelukkig mogen wij van eenigen voor uitgang spreken, op hel gebied van dag- bladlectuur in onze gemeente. Er zijn er, die meenen, dat elke krant uit den booze is, of ten minste meer schaadt da,n nut breng:. Zij leven, zoo te zeggen, alleen bijt den Bijbel. Nu, wat het geestelijk leven aangaat, drinken zij dan fris.Ji water, want zij scheppen uit de bron. Doch' Wij leven in dén tijd, leven mede-, zijn niet maar lid van de kerk, tevens lid van den staat en van de maat chappij. Voor wie eenigszins met zijn tijd mee leeft is een krant onontbeerlijk. De gebeurtenissen op hel wereldfoo- neel, de daden Gods in ons eg» Va,- derland hebben voor ons ook beteeke nis. Daardoor spreekt de Heere tot ons. Hierbij komt nog dat wij, juist door den druk, kennis krijgen ook van allerlei arbeid op kerkelijk en schoolgebied. En meer band kan komen en mee leven met anderen. Met blijdschap kan nu geconstateerd, dat het christelijk blad hier en daar het zoogenaamd neutrale vervangen heeft. Toch zijn er steeds, die meenen, dat zij voor allerlei bericht van markt en geldbeurs aangewezen blijven op de on zijdige bladen. Hoever zij hierin de plank misslaan', kunnen zij zelf moeilijk controleeren,, omdat zij een christelijk "blad zelden in handen nemen. Onze christelijke bladen behoeven op dit punt heusch 'niet voor de anti-christe lijke -(want neutraal beslaat niet) onder te doen. En gevoelt men niet, hoe alleen door eendrachtig saamwerken van allen, die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 3