Jaargang - this l\o 147 Eerste SSad Zaterdag Maart 1918 Stateix-Osneraai De Groote Oorlog. Reclame W. f. OEN HEBBES, Broste lids Bit summer bestaat uit iwee bladen 0. TH. VOORHOEVE, DEN HAAG, Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbereau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHU-IJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le C o i n t r e, Goes. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op „DE ZEEUW" abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. De tweede periode. Toen de oorlog uitbrak, 31 Juli 1914, eindigde De Standaard haar hoofd artikel met de aanhaling uit Ps. 125: „Die op den Heere vertrouwen zijn als de berg Sions, die niet wankelt, maar blijft in eeuwigheid"., Dit was de eerste periode. Voor Nederland de periode van neu traal toeschouwer, met ongemak. Thans, nu do tweede periode, die van neutraal er in getrokkene is ingetreden!^ met dreigend leed in 't verschiet, besluit De Neder 1 ander haar hoofdartikel „Gerechtigheid" met deze woorden: „Niemand make zich illusies: er staan ons kwade dagen te wachten, waarin de vale honger ook aan onze deuren zal aankloppen. De „georganiseerde ge rechtigheid" der Geassocieerden heeft het zoo gewild. Misschien om ons af te loe ren op haar te vertrouwen. Maar er is een hoogere Gerechtigheid! die de overtredingen der wereld ziet en neerschrijft in het boek des gerichts. Er is een Rechter, aan wiens vonnis niemand ontkomt, ook geen zich vroom gevoelend President der Vereenigtte» Staten" en voor wien ook groote roof een zonde is tegen hel Zesde Gebod. Deze rechter is tevens de God, in wiens machtige hand vlij onze zaak overgeven mogen. Hij ziet de daden der menschen- kinderen; Hij weet wat wij dragen kunnen en dragen moeten, hij is Onze Vader, van Wien wij bidden mogen om ons dage- lijksch brood, en Hij heeft verzekerd, dat Hij ons in het leven behouden zal, en nimmer wil doen omkomen, ook niet in düren tijd en hongersnood. Op Hem dan onze hoop gebouwd!" 'L'.tb ■My"»!.1' Eerste en Tweede Kamer. Een vlammend protest naar de geassocieerden. Het lftvenstniddelendebat. Onze productie omhoog De Huuropzeggingswet in het Hoogerhuis. De roof aan onze vloot gfepleegd heeft de gemoederen der Nederlanders wel in groote beroering gebracht. Dit is 'ook in ons Parlement niet weinig gebleken. Zoowel in het Hooger- als in het Lager huis h'eeft de geest des volks zich geuit. Cremer b.v. heeft in de Eerste Kamer oen indrukwekkend betoogt gehouden. Hij wilde en kón niet gelooven, dat de Amerikaansche en Engelsche vrienden, dat het volk achter de misdrijvende regeerin gen de daden van zeeroof goedkeurde. Laatjms geen répreslsailles nemen, laat ons gentlemen blijven, laat ons behoo- ren tot de laatste gentlemen van Europa. 1 reffend waren ook de herinneringen, wel ke Van der Does de Willebois in zijn protest ttlegen de rechtsverkrachting in vlocht; herinneringen uit de interparle mentaire unie, welke reeds zoo schoone stappen mocht doen voor het interna tionaal recht. Oud-Minister Colijn was ipeer nuchter, maar onverbiddelijk in het brandmerken - der gewelddaden als het grofste onrecht. Van Kol veronderstelde, dat de volkeren beter waren dan hun legeeringen en dat deze slecht zijn in gelicht. Vurig, onstuimig, was de warm bloedige t Hooft, die met de woede van een aangeschoten wild over den belee- digenden roof uitweidde. Dezer spreker drukte evenals Van der Does de meening uit, dat onze regeef- nng bij de onderhandelingen te ver was gegaan. Minister Loudon beloofde, dat hij ida- elrjk een krachtig' protest zou richten tot cm geassociëerde regeeringen. Minister C'ort heeft in de Tweede Ka mer reeds aangegeven, hoe de. geest van dat protest zal zijn. Twee misverstanden zijn daarbij recht gezet. Eenerzijds de dwaling!, welke van den' geassocieerden kant verspreid wordt, als zou ons land onder 'pressie hebben ge staan van Duitschland. En de tweede dwaling1: Men neemt, hier te lande ook, veel te zeer aan, dat Nederland onder öcrx ultimatum der geassocieerden stond. Zóó erg is de dwang niet geweest. Zulk een ultimatum, zoo zegde de premier was er niet. Toen hij het onrecht en De Zeeuw den, smaad, ons aapgedaan met zijn „vlam mend protest" beantwoord had en het komende lijden, den honger en verarming had getrotseerd met do verzekering, dat Nederland tot aan den bedelstaf trouw zou wezen aan zijin zelfstandigheid, toen heeft de Kamer hartelijk en geestdriftig haar instemming betuigd. Daarop is in cle Tweede Kamer de beraadslaging over de levéhsmiddelen- voorziening voortgezet. En wel breed- spraking. We kunnen daarom slechts enkele za ken aanstippen. Van Best protesteerde tegen den smaad hem aangedaan on -wees er op, dat hem Slechts gemis aan voorzichtigheid is,ten laste gelegd. Hij' zal nu heengaan en het oordeel laten aan zijn kiezers. Verscheidene moties zijn intusschen in gediend, waarover de minister zich zal hebben to beraden. Van der Voort van Zijp diende een motie in, waarin wordt uitgesproken de wenschelijkbeid van bevordering' van de productie van voedingsmiddelen door ver betering van de organisatie op den grond slag van overleg met de bestaande orga nisaties; van onteigening om' opdrijving van, prijzen tegen te gaan; van de ge legenheid tot beroep in alle crisiszaken; van een verantwoordelijkheid voor de uit voering, onder aansprakelijkheid van den minister, in handen van ambtenaren, met de leiding belast; van een algemeens rantsoeneering en van een distributie, welke naar omstandigheden zal zijn uit te breiden. Deze motie wordt 'krachtig gesteund door den heer Lobman Er hadden twee belangrijke stemmin gen plaats. 'Zij gingen om cle amende- inen ten-Van der Molen, welke de verhoo ging der subs.idiën voor bijzondere hoo gere burgerscholen en gymnasia royaler wilden maken dan de Regeering voorstelt. Zij werden verworpen: rechts tegen links. IJz'ermans en Parijn stemden echter qjet rechts moe. In cle Eerste 'Kamer is o.a. de Huur- opz'eggingswet aangenomen. En wel met 29 tegten 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Lucasse, Din ner Is, van der Hoeven en Smits'. Deze vier afgevaardigden vonden het bezwaar, dat van der Hoeven ontwik kelde, zeker onoverkomelijk. Deze c.'-h. afgevaardigde toch sprak van een ern stige inbreuk op ons eigendomsrecht, dus op ons materiëele recht en verklaarde van de noodzakelijkheid daarvan hëele- maal jaiet overtuigd te zijn. De taak, 'dan kantonrechter opgelegd, is te zwaar, gaat zijn krachten te boven. Ontzaglijke achterstand zal er het gevolg van zijn. Ook is jspr. ernstig bevreesd voor de economische gevolgen van deze soort wetgeving. Men zal 'de kip gaan, slachten, die de gouden eieren legt. De ahimo om zijn gteld in huizen te beleg gen, zal worden gedood. De andere leden daarentegen konden voor dit ontwerp een volkomen recht vaardiging vinden. Dus werd het aan genomen. Niet zonder een zucht, want „oorlogs- nöodz'aak,, is ook aan dit werk niet vreemd. Een nieuwe beschuldiging. Waar de Duitschers al niet van be schuldigd worden, leert ons een Reuter.- telegram uit Londen van 16 dezer. Dit agentschap meldt heel serieus, dat er reden is aan te nemen, dat de Duit- schers de verfoeielijke methodes van die ren te besmetten, voortzetten. En waaruit besMiit Reuter dit? In Enge land zijn onlangs een aantal paarden en muilezels uit Argentinië aangekomen, en deze dieren leden aan de „kwade droes", die, naar gemeld wordt, in Argentinië fei telijk niet voorkomt. D h s zijn de Duit- schers hieraan, weer sqhuldigEn Reuter seint die onbewezen beschuldiging maar weer de heele wereld door. Hoe Amerika zich voorbereidt. Reuter meldt uit de Ver. Staten: Een uitmuntend voorbeeld van don hechten grondslag, waarop Amerika de oorlogsmachine opbouwt, wordt versterkt door het grootste vau alle arsenalen uit dé Ver. Staten, dat is aangelegd op een terrrein van 1000 mijl van de kust van den Atlantischen Oceaan. Een groep bui- tenlandsche dagbladschrijvefs, die een be zoek hebben gebracht aan deze oorlogs onderneming, werden allereerst getroffen door de hechtheid der nieuwe gebouwen, die praktisch gereed zijn voor de vervaar diging van elk soort van oorlogsmateriaal, j Geen los gebouwde of snel vervaardigde j bouwsels ,doch groote, hechte stalen fa- brieksgebouwen, welke een groote hoe veelheid werktuigen, éhz. en een groot leger van arbeiders zullen bergen. liet aantal fabrieken op het eiland, dat midden in de Missisippi is gelegen, is in éón enkel jaar vertienvoudigd. Wanneer alle nieuwe gebouwen' voltooid zijn en het geheele materiaal op volle productie kracht werkt, zal de geheele productie vijftienmaal zoo groot zijn als vóór den oorlog. Op het oogenblik werkt de fa briek hard aan de vervaardiging van ka- nonnenonderstellen voor de vermaarde Fransche 5 c.M. en de z.g. 4.7 kanonnen. De fabrieken in Rofck Island hebben in één maand een order van 20,000 onder stellen voor machinegeweren voltooid. Ten bewijze hoe de industrieën in Ame rika zich voorbereiden op alle mogelijk heden van den oorlog, wordt gemeld, dat eenige groote ondernemingen hier verze keringen hebben afgesloten, ten bedrage van, bijkans 200 millioen dollar tegen de eventueel bij lucht- en zeebombardemen ten toegebrachte schade. Een der rede nen voor deze verzekering is geweesij, dat een gewone polis voor verzekering tegen brandschade niet geldig is voor brandschade, welke dooi' bommen en gra naten is veroorzaakt. Korte oorlogsberichten. De beneden-Donau is tot Salimaj van mijnen gezuivef'd. Daarmede is de waterweg naar Oekraïne vrij en kunnen de producten uit Oekraine per schip naar centraal-Europa vervoerd wórden. Een circulaire van den minister, van binnenlandsche zaken vain Oekraïne eischt van de Fransche,, Engelsche en Belgische officieren, die in Kieff en omgeving ver toeven, Oekraine te verlaten. De ex-tsarina van Rusland heeft aan den raad van volkscommissarissen verzocht haar zoontje naar het Kuidenj te laten vertrekken, met het oog op zijn gezondheidstoestand. In den Rijksdag wierp de afgevaar digde Ledeboer der regeering hjeit volgende voor de voeten: Gijl drijft in Estland een geweldspoliliek, waardoor gij een onver- zpenlijken haat tegen de Duilschers op:- roept. Daar worden Russische soldaten opgehangen.'Wij verklaren ons tegen het vredesverdrag; wij hinden den strijld aan tegen alle anexionisten, van Westarp tot Scheidemann, en wij zullen overwinnen," Reuter meldt, dat grootvorst Mi chel, de breeder van den ex-tsaar, die! kort geleden naar Perm overgebracht was, krankzinnig geworden is. Volgens Renter 'zijn de besprekingen) tusschen den Landdag van Kaukasië en het Turkscho opperbevel omtrent een af zonderlijke vrede; afgebroken, daar de Turksche eischen onaannemelijk waren. Reuter jneldt,,; rdat er te Moskou een raad vau plaatselijke commissarissen is gevormd, evenals te St. Petersburg, Volgens de ambtelijke1 opgaven be droeg de met tarwe bebouwde opper vlakte in. Engeland en Wales op 1 Fe bruari 25,040,000 acres. Het vorig jaaij op denzelfden datum waren 17,250,000 acres beBouwd. Het is een vermeerdering met 45 pCt. op 1917 en .een van 56 pCt, vergeleken met 10 jaar vóór den' oorlog. De Engelse,bo minister van munitie vestigt er, naar aanleiding van een aan bod van oude ijzeren palen, dat West minster hem gedaan heeft, de aandacht op, dat de gemeenten goed zullen doen, alle oud 'ijzer in te „leveren, om er munitie) van ie maken. Een ton oud ijzer staat geiijk met drie ton ijzererts," dat 'mist schepen ingevoerd moet worden. Het Roemeensché parlement is ont bonden. De rijksdag heeft liet crediet „van 15 milliard aangenomen. De onafhanket lijke socialisten stemden tegen. Naar de „Bund" omtrent de. Zwit- sersche economische onderhandelinge|n met Engeland-is de houding van Engdfuid ten opzichte van een economische overeen komst met Zwitserland weinig tegemoet komend; ©en financieele overeenkomst daarentegen schijnt tot stand te komen, die ook economische bepalingen zal be vatten. In cle Mïddellandsche zee is weer 23000 ton seheepsruimte door Duitschs' Uuikbooten vernietigd. Naar uit Zwitserland gemeld wordt, heeft de Italiaanscbe ex-minister Salan- dra voorgesteld de ouderdomsgrens der afgevaardigden van 30 op 35 jaren te brengen, om een verjonging van het parle ment te verkrijgen. Naar de „Kölu. Volksztg.' 'meldt, zijn in dc tuinen, zuilengalerij en en buiten - gelegen vertrekken van- het Vaticaan, uit voorzorgsmaatregel tegen eyentueele vlie geraanvallen, donkerblauw geverfde lam pen aangebracht. Er is mede een bij zondere wacht aangesteld: De ramen der Pauselijke vertrekken moeten 's nachts ge sloten blijyen. Naar verluidt, zullen in de schouw burgen te Napels geen avond-voorstellin gen meer gegeven worden. Majoor Morath, de bekende mili taire medewerker van het Berliner Tage- blatt, is overleden. De wapenstilstand tusschen de cen- tralen en Roemenië is opnieuw met 72 uren .verlengd. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers- 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 ct. 3-maaL wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Nederland en de geas socieerden. Reuter seint uit New-York d.d. -21 Maart: Naar hier verluidt, is de regee ring voorneméns de Nederlandsche sche pen, die gisteren zijn overgenomen, te wapenen en zoo spoedig mogelijk voor den transatlantischen dienst te gebruiken; voornamelijk voor het vervoer vanle vensmiddelen naar de geallieerden, of schoon sommige schepen voor troepen transport zullen worden bestemd, zoo- dra zij daartoe beter zullen zijn ingericht. Een „Hollander" aan het woord. De directeur vau de „Telegraaf" te Am sterdam verklaarde aan hot „Petit Jour nal", dat de Duitschers volgens zijn mee ning de neutraliteit van Holland niet meer noodig hebben, en nu een middel zoe ken om hot aan te vallen. Hij sprak de hoop uit, dat de geallieerden Nederland1 niet zullen, verlaten in de verschrikkelijke ramp van den oorlog. De vaart op België. Naar aanleiding van een persbericht volgens hetwelk de Duitsche schepen dio zich te Hansweert bevinden, zouden zijn verhinderd naar België te gaan, verneemt het Haagsche Corr. Bureau van bevoegde zijde ,dat hiervan geen sprake is, maar dat bedoelde schepen wegens den mist niet zijn vertrokken. Duitsche kolen. Het „Hbld.' verneemt van Duitsche zijde Het is vrijwel zeker, dat 31 Maart a.s. de aanvoer van kolen uit Duitschland zal worden gestaakt. Niet omdat men in Duitschland tegen verdere levering prin cipieel bezwaar zou hebben. Er is in tegendeel reden om te meenen dat men in Duitschland thans niet minder dan ooit geneigd is tot het sluiten van trans acties met Nederland, waarin de belan gen van beide partijen elkaar ontmoeten. Men stelt zich echter op het standpuij^ dat na 31 Maart geen basis meer bestaat, waarop de levering van kolen aan Neder land kan geschieden. De Nota der Engelsche regeerin g. De Engelsche gezant heeft gisteren tot den Minister van Buitenlandsche Zaken een nota gericht, waarin o.m. gezegd wordt: Na nauwgezette overweging, hebben de geassocieerde regeeringen besloten tot op vordering van de diensten van Nederland sche schepen in hunne havens, zulks in de uitoefening van het angariën-recht. Zij zouden er de voorkeur aan hebben ge geven het gebruik der schepen te ver krijgen langs den weg eener overeenkomst met de Nederlandsche Regeering' en, zoo- als uwer excellentie hekend is, was een schikking met dit doel tot stand geko men tusschen vertegenwoordigers van de Nederlandsche Regeering en van de ge associeerde regeeringen sedert het begin van Januari j.l. Ongelukkigerwijze heeft de Nederland sche Regeering reeds langer dan twee maanden de mogelijkheid niet gevonden tot de goedkeuring van deze schikking. 'Om deze redenen zagen de geassocieer de regeeringen zich verplicht haar toe vlucht te nemen tot haar ontwijfelbaar recht om all? schepen, zich in hare ha vens bevindende, uit oorlognoodzaak te gebruiken. Maar zij stellen het op hoogen prijs, dat de uitoefening van dit recht zoo weinig mogelijk last zal opleggen aan de reeders en zoo weinig schadelijk is voor de Nederlandsche Regeering als eenigszins doenlijk, is. Aan het einde van den oorlog zullen de schepen worden teruggegeven aan hun eigenaars die natuurlijk zullen worden schadeloos gesteld voor alle verliezen door het optreden der vijanden aan de schepen toegebracht. De geassocieerde Regeerin gen zijn verder bereid om aan de reeders, onder wederzijds overeen te komen voor waarden een recht van voorkeur te geven om binnen den kortst mogelijken tijd na het sluiten van den vrede elk schip dat aldus mocht verloren gaan in de gevaar lijke zóne gelijk deze op het oogenblik bestaat, metterdaad door een ander schip Wervangen te krijgen. van Apotheker zijn te GOES verkrijgbaar bij Ik behoef nauwelijks te verzekeren, dat alle faciliteiten waarover de geassocieerde regeeringen beschikken zullen worden ver leend, voor den- terugkeer, desverlangd, van de equipage naar hun vaderland en dat alle voorzorgsmaatregelen zullen wore den genomen om te voorkomen, dat zij met alle mogelijke hoffelijkheid en con sideratie zullen worden behandeld- Bovendien geven de geassocieerde re- geeringen hij dezen de Ned. Regeering de toezegging, dat de Ned. schepen, wel ke een Ned. haven mochten verlaten na den datum van deze mededeeling niet in den dienst der geallieerden zullen wor-__ den gesteld dan met toestemming van de eigenaars ervan. Daar de geassocieerde regeoringen er van onderricht zijn, dat, tenzij de voor raad broodkoren welke zich thans in Ne- derland bevindt tijdig wordt aangevuld; Holland gedurende het derde kwartaal van dit jaar met een ernstige §ehaairschtee wordt bedreigt, zullen zij dadelijk 'ter be schikking van Nederland 50.000 ton tarwe stellen (of een daarmede overeenkomend'© )hoeveelheid bloem of ander broodmlateiri- aal) in een Noord-Amerikaansche havent en 50.000 ton in ©en Zuid-Amerikaanschjei haven. Verwacht wordt dat de Ned. re geering, onmiddellijk een zoodanig ge;- deelt© van de, in Nederland overgebleven! seheepsruimte zal uitzenden als noodig is om dit koren in te nemien. De geassocieerd© regeeringen stemm|en erin toe, dat deze schepen, voorzoover het in hare macht ligt, geen vertraging zullen ondervinden en iniet zullen worden vastgehouden en all© facilliteiten om tet bunkeren zullen krijgen. De regeering der Ver. Staten hïeeft reeds te 'kennen gegeven dat hot s.s. „Nieuwr Amsterdam", dat zich thans in New-York bevindt, niet door haar zal worden gei- bruikt en krachtens de bijzondere regel- ling, welke ten aanzien van dit sohapj getroffen is, niet alleen dadelijk naar Ne;- derland zal mogen terugkceren, m|a,ar een lading levensmiddelen innemen, bestaande uit rijst en koffie. Deze lading zal bestaan uit de oorspronkelijke ladingen der s.s. „Samarinda" en „Adonis", die naar Ne:- derland zouden hébhen mogen vertrek ken indien de modus vivondi, waarvan hierboven reeds sprak© was, in werking was getreden. Wat verclere leveringen van koren, grondstoffen en alle andere invoerarti kelen aangaat, waarin is voorzien in de voorstellen van eene algemeen© schikking, zijn de geassocieerde regeeringen bereid aan Ned. schepen, welke zich thans in N%d. (havens bevinden, alle faciliteiten) te verleenen voor den aanvoer daarvan naar Nederland in overeenstemming miet de lijst en de bepalingen der algemeens overeenkomst, indien de Ned. regeering bereid is (zooals de geassocieerd© regee ringen meenen dat zij is) omi haar kennis te geven dat zij die bepalingen in hef algemeen aanvaardt. De geassocieerd© .regeeringen meenen', dat de Nederlandsche, thans in hare ha vens liggende schépen, niet geheel over eenkomen met de tonnenmaat tot welker gebruik zijl gehoopt hadden gerechtigd te worden volgens de voorgestelde 'bepalin gen van de algemeene overeenkomst, en dat de schepen in of op weg naar Néd. havens bevonden zullen worden de ton nenmaat te overschrijden Welke noodig is voor den invoer in Nederland en zijin Koloniën, berekend op den grondslag van de oorspronkelijke tonnenmaat, voorstellen, waarin door de Ned. gedelegeerden voor- loopig was toegestemd. Indien, tegen deze verwachting in, ten genoegen vain de ge associeerde regeeringen mocht worden aangetoond dat dit niet hét geval is, zullen de;ze bereid zijn, om elk tekort in de tonnage welke ter beschikking van Nederland is gebleven aan te vullen over eenkomstig de verschillende bepalingen van de algemeen© overeenkomst betref fende 'het gebruik en de verdeeling der Ned. seheepsruimte, zoodra de Ned. tres georiug de geallieerde regeeringen defini tieve cijfers zal hebben verstrekt omtrent de seheepsruimte, welke zich thans in of op weg naar Ned. havens bevindt; Mededeeling van de Ameri kaansche delegatie. D,e Amerikaansche legatie verstrekt de volgende mededeeling'j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1