Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Landbouw @n Veeteelt. Gemengd Nieuws genoot© van J. F. Maas, geboren 30 Maart 1856 te Eede, wonende aldaar; Gustaaf Jakobus de Smidt, geboren 17 Mei 1883 te Sluis, wonende aldaar; Pie- ter Johannes Verplanke, geboren 14 Maart 1880 te Aardenburg, wonende te Sluis; Maria Ludovica Laers, weduwe L. Hey- tes, ygeboren 28 Juni 1861 te Eede, wonende te Sluis; Theophiel de Clerck, geboren 24 Jan. 1888 te Aardenburg, wonende aldaar; Paulus E-ngelbert de Clerck, geboren 25 Jan. 1883 te Aar denburg, wonende aldaar; Jacobus Jo hannes de Clerck, geboren 6 Juni 1875 te Aardenburg, wonende aldaar, en Jo hannes Franciscus Maas, geboren 26 Dec. 1888 te Sluis, wonende te Eede. Middelburg. Hedenmiddag is de 65- jarige 'F. op de Markt onder de tram geraakt en even later aan' de bekomen verwondingen overleden. De [heer L. Jellema, besteller bij- de onderneming van Gen'd en 'Lgo-s al hier, herdenkt lieden den- dag, waarop 'hij vóór 25 jaar in dienst trad. De di recteur van' het kantoor alhier overhan digde hem hedenmorgen namens de ad ministratie een diploma met passende lijst, de gebruikelijke gratificatie en gaf hem voor deze gelegenheid een vrijen dag. Gom. Donderdagavond gaf liet bestuur der Chr. M.U.L.O.-school Wijngaardstraat uitvoering aan het voornemen een ouder avond te organiseeren. Een 100-tal ouders waren opgekomen. De voorzitter, de heer Jongepier, riep hen welkom toe en merkte op, dat reeds vorig aar deze avond stond gehouden te worden, doch er toen ver hindering kwam door de ziekte van ons hoofd éti daai'n adoor het verlies van onzen penningmeester, dhr. Jb. Visser, tengevolge van den bomaanslag. Daarna verkreeg de heer J. Pilon het woord om te spreken ovpr „Overheids bemoeiing inzake de opvoeding, speciaal inde 19e eeuw". Klaar en helder schetste spr. den strijd voor het goed recht van de chr. school; den tegenstand der libera- listcn, die 't altijd over waarborgen hadden en zelf geen enkelen waarborg gaven; de liefde van ons chr. volk en de offer vaardigheid daarvan; om te besluiten tmfet den wensch, dat ons volk trouw blijve in den zeker nog te wachten verderen strijd. Vervolgens zong een klasse leerlingen enkele liederen, die bovenmate in dein smaak der vergadering vielen. De heer C. Westveer, onderwijzer, han delde vervolgens over „do Vadert. Ge schiedenis op de chr. school". In een pittige korte rede, besprak hij dit heer lijke vak voor de chr. school, waardoor onzen kinderen wordt geleerd recht en gerechtigheid lief te hebben, de zonde te verfoeien, de groote mannen van oins volk in liefde te gedenken. Ds. van der Veen sprak het slotwoord, waarbij! de ouders werden opgewekt met hun gansche hart de belangen huntter Schóól met den Bijbel te gedenken, ook in de gebeden. Hij was zeker de tolk der vergadering, toen Z.E.erw, het „uit sprak, dat deze perzik naar meer smlaakte en daarom hoopte dat nog meermalen een dergelijke vergadering mocht worden belegd. - Tussch'en de sprekers voerde een viool kwartet met orgel enkele numjmiers ter afwisseling uit, terwijl in de pauze- -een kop thee met een koekje werd gepresen teerd. De kinderen werden in de school onthaald op chocolade met koek. Ds „v. d. Veen eindigde te ruim half 11 met dankgebed. Met hartelijken dank ontving de wijk zuster f 5 voor verleende h-ulp en f 2 voor versnaperingen voor de zieken. Gisteravond werd op initiatief van de afd. Goes van Patrimonium een ver gadering gehouden door de verschillende besturen der arbeidersorganisaties alhier, waarop met „Patrimonium' 'tegenwoordig waren de "R. K. Werkliedenver. „St.-Jo- së^ih", de Bond van Nederl. Onderwijzers, Chr. Werkliedenvereeni. „Zuid- en Noord- Beveland", werkliedenver. „Eigen Hulp", Chr. Nat. AVerkmansbond en afd. Goes van Nederl. Christ. Grafischen Bond. De voorzitter J. de Vriend opende "de ver gadering, heette alle opgekomenen wel kom en begon met naar voren te bren gen het doel dezer vergadering n.l. te trachten om te komen tot een betere vleeschvoorziening te Go-es. Kort en za kelijk wees hij op de moeilijkheden, welke zich in verband met de vastgestelde ma ximumprijzen van het rundvleesch bij in- en verkoop voordoen en voornamelijk op het verkrijgen van vleesch' voor 65 cent per pond voor de arbeidende klasse en waaraan zoo "mogelijk pogingen in het werk moeten gesteld worden hierin een betere regeling te krijgen. Daar de veehouders absoluut weigeren hun slachtvee aan den slager voor den door den Minister vastgestelden maxi mumprijs af te staan, wordt 'het voor slager en consument hoe langer hoe las tiger in de bestaande behoefte te voor zien, en zou óp den duur een formeele vleeschno-od intreden om nog maar te zwijgen over vleesch van 65 ct. per pond. Op verschillende plaatsen, werd de aan dacht gevestigd, waar reeds enkele par tijen slachtvee in beslag werd genomen, doch het weinige slachtvee, dat in Goes zelf aanwezig is zou lang niet voldoende zijn om in een hoogst noodige behoefte te voorzien. Verschillende sprekers wijzen op de dringende behoefte om een "betere rege ling, doch zien op de vele bezwaren' hieraan verbonden. De heeren Barbier en Schrijver vragen of "deze zaak- niet beter dient behandeld te worden door de levens- mi-ddelencommissie, waarin toch bijna alle vereenigingen hun afgevaardigde hebben en waar eenzelfde kwestie reeds in be handeling is en gereed staat met B. en W. in onderhandeling' te treden, evenals zij reeds met verschillende andere Zaken heeft onderhandeld. Sprekers keurden niet goed, -dat „Patrimonium" in deze com missie geen zitting had genomen, waar- 'dpor da,n het beleggen van deze verga dering kon achterwege gebleven zijn. De voorzitter wijst ér op, dat bij de. afd. „Patrimonium" niets bekend jvas omtrent een ingrijpen in deze zaak door de levens- 'middelencommissie en daarom door de afd. die vergadering werd belegd. De heer Thiery vraagt of het wel mogelijk is, dat de meergegoeden uitge schakeld worden tot het betrekken van vleesch van 65 cent per pond en spr. betwijfelt elf dit publiek wel zal ingaan op een vriendelijk verzoek van IB. en W. of van wie ook, niet het goedkoopste maar wel het duurdere vleesch te be t-rekken, ook in verband met 'het vet. De heeren Verbeem en Overhoff geven verschillende voorbeelden, waardoor mo gelijk eenige verbetering in het jeven kan worden geroepen, b-.v. door het goed koopste vleesch van den slager af te nemen en van gemeentewege te- doen verkoopen uitsluitend aan de arbeiders bevolking, wat echter door den voorzit ter wordt aangemerkt als zeer bezwarend voor den slager. Alle sprekers werden door den voorzitter beantwoord met .zeer duidelijke voorbeelden, doch deze had eveneens oog voor de vele bezwaren, die te berd© gebracht werden om een spoedige en .goede regeling te treffen. Nadat door verschillende- aanwezigen an gedachte was gewisseld vraagt dhr. Barbier of het niet gewenscht is door lusschenkomst van de levensmiddelencom missie deze zaak bij- B. en W. aanhan gig te maken, daar in 'deze commis-sie zich toch bijna alle corporaties ctoen ver tegenwoordigen en zij dus spreekt na mens -de Goescbe arbeidersbevolking. Dhr. Bustraan vraagt hoe het komt, dat in deze commissie geen afgevaardigde van „Patrimonium" zit, of dit met opzet ge laten is of een verzuim heeft plaats ge had. De voorzitter antwoordt hierop, dat dit met opzet is gedaan op grond hiervan, dat 'lipt vormen van de thans bestaande commissie niets anders ten doel had dan controle uit te oef-enen en dus een con trolecommissie was en niet pen levens- middelencommissie, waarom „Patrimoni um" geen afgevaardigde zond, waarop zich nog een korte discussie ontspon. Op voorstel yaji ,den voorzitter werd, ïnet. algemeene stemmen besloten deze zaak in handen te geven van de le-vens1- mïddelencommissie, tmet den wensch, dat 'zij -op een gunstig resultaat moge uit- loopen. Onder dankzegging voor de be langstelling slool de voorzitter hierop de vergadering. D-e Commissie belast met de uit reiking van bons voor klompen pnz. maakt bekend, dat a.s. week bons voor klompen zullen worden verstrekt. Maandagavond van 7uur voor do- micilienos. 12511400. Dinsdagavond van 810 uur voor do- micilienos-. 14011600. "Woensdagavond van 7—10 uur voor.do- micilienos. 16011890. De domiciliekaart moet worden .mee gebracht. Aan personen beneden 16 jaar wor den geen bons afgegeven. Voor personen beneden 16 jaar moeten ouders of voog den de- bons in ontvangst nemen. Gemeentelijke Centrale Keuken te Gees. Het menu voor de week van 25 Maart tot 30 Maart: Maandag Stamppot, Bruine Boonen, Rpokworst. Dinsdag Erwtensoep. Woensdag Stamppot, Kro-len, Vet. Donderdag Hutspot en Vleesch. Vrijdag Stamppot, Witte Kool, Boter, Melk. Zaterdag Groentensoep. Tegen jijtrekking van de bons: Voor 'Maandag bon no. 92 1 ons Boonen. Voor Dinsdag bon no. 90 1 ons Erwten. Voor Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag vrij. Zij, die geen gebruik maken van de distributiebons, onverschillig welke, ge lieven deze aan de keuken af te staan, Distributie. Van 23 Maart tot en met 29 Maart 1918 is verkrijgbaar: op bon 90: Erwten 1 óns; op bon 91: "Witte Boonen 1 o-ns; op bon 92: Bruine Boonen 1 ons; op ,bon 93: Kaas 1 ons. Aardappelen „1 R.G. per persoon op de 23 ijaart gestempelde bons. Hanaweerd. Hedenmiddag is alhier be richt ontvangen, dat de Duitsche schepen de grens naar België mogen passeer en. Souburg. Dinsdag j.l. had de Land- bouwvereeniging haar eerste jaarvergade ring. Uil het verslag van den secretaris- penningmeester bleek, dat 14 nieuwe leden njaren toegetreden, zoodat thans het le dental 103 bedraagt. Door -da vereeniging waren aangekocht 63.92 K.G. vee-voeder, 3.682 K.G. zaaigranen en zaden, 5.514 K.G. pootaardappelen, 183.940 K.G. pulp en 35.962 .G. kunstmeststoffen. Door de vele werkzaamheden is het salaris van den secr.-penningm. met f50 verhoogd. De financiëele commissie bracht haar ver slag uit, waaruit bleek dat ontvangst en uilgaven bedroegen f25.048.60V2. Nadat de heer Van Dijk, hoofdambtenaar der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, het nut van een groote organisatie had- uiteengezet, werd met groote meerder heid van stemmen besloten bijl de Z. L. M. aan te sluiten. Terneuzen. Een geruimen tijd hadden wij niets gehoord van de Vereeniging „Werkmansb'elang" uit deze gemeente. Zooals velen zullen weten heeft de Ver eeniging een tegenslag gehad, wijl de Raad het verzoek om een bouwvoorschot in 1916 afwees. Het bleek al spoedig, dat dit niet zoo erg was bedoeld 'geweest, en 'een tweede verzoek wel een beter onthaal zou hebben. In de- gisteren ge houden ledenvergadering van bovenge noemde vereeniging is besloten zich an dermaal tot den Raad te wenden en dit maal ,een bouwvoorschot te vragen voor 14 woningen. Wegens het bedanken van den. heer H. J. v. 'd. Ouden als aecretarisi, die wegens zijn velen arbeid zich niet met den noo-digen tijd aan deze taak kon Wijden, werd als bestuurslid gekozen do heer N. J. Harte, welke de functie van secretaris-penningmeester op zich zal nemen. IP—WTCTWIpJH III 1^—L LH N-ed. Herv. Kerk. Beroepen te Zetten-, N. v. d. Snoek te Ame'ide; te Sint Annaland, A. Oskam te Benthuizen; te Schoon hoven, J. H. Koster te 's Grevelduin Ca- pelle; te Brakel, J. Sev-erfjin te W'ilnis. Geref. Kerk. Aangenomen naar Loenen-Vreeland, door A. G. Wolf, cand. te Velp, die bedankte voor Rilland, Willemstad, Ter Aar, Genderen, Sleen-, Zweeloo, O. en 'N. Biltzijl, Kruiningen eir Vrijhoeve Ca- pelle. Goes. Tot de eerste klas der rijks dag normaallessen zijn toegelaten: Wilha. v. d. Zande, Hanswcert; Anta Polderman, Wemeldinge; Jaca. J. Bak, Kats; F,ra, Hemmekan, Scho-re; M. 'C. Wisse, AVil- helminadorp; J. v. d. Velde, E-llewouts- dijkC. Dro-nkers, Hans weert; J. Rijk, lerseke. En tot de tweede klas Ma. Re- mijin, Go-es. -Geslaagd te Rotterdam voor de nuttige handwerken de dames A. E. Ver- inandel te Sas van- Gent, E. v. D-ix ho-orn te Axel, eii M. L. Bankaart te 'Ho-n'ten-isse. E,n- ie 's Gravenhage- voor helt machinisten-examen de- heer G. de W'aardt te Vlissingen. En vo-or het stuur- mansexamen le stuurman de heeren AA'. Bokling, K. Visser; 2e stuurman L. v. d. Graaf, A. Huygens, G. de Vries; 3e stuurman P. Po-stema en W. Reijers. Zondag 24 Maart. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9.30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9,30 u. en 2 u. ds. Mantz. Borssele, 9,30 en 2 u. ds. Elenbaas. Colijnsplaltt, 9.30 en 2 u. ds. Feijkes. Cortgene, vm. en nm. ds. Lijsen. Driewegen, 9.30 u. ds. Jonker, bev. n. lidm., coll. Chr. school. Ellewoutsdjjk, vm. da. Rins. 's-Gravenpolder, Arm. en nm. ds. Gerretsen. Ilansweerd, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Ileinkenszan-d, 9.30 en 2 u. ds. Warners. 's-H. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink, bev. n. lidm. 's H. Hendrikskinderen, vm. en 'hm. ds Steenkam-er, vm. bev. n. lidm. en voor- ber. H. A. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. van Essen, vm. voorber. II. A. en bev. n. lidm., nm. bed. H. A. lerseke, 9.30 en 2 u. ds. Boer, vm. bev. n. lidm. en voorber. IT. A. Kamperland, 9 en 2 u. ds. Koenekoop. Kapelle, 9,30 u. en 2 u. dr. Schmidt. Kats, 9.30 en 2.30 u. ds. MoeTman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae,. Kloetinge,9.30 en 2 u. ds. Meloen. Ivrabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller, vm. voorber. H. A„ n.m. bev. n. lidm. Kruiningen, 9.30 u. en 2 u. ds. Steen beek, bed. H. A. en dankz. Nieuwdorp (bewaarsch.), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. Jonker, voorber. H. A., coll. Chr. school. Rilland-Bath., 9.30 en 2 u. ds. Visser. vm. bev. n. lidm., nm. voorber. TI. A. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp, vm. bev. n lidm. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. Wijngaarden, nm. voorber. H. A., bev. n. lidm. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde Wolphaartsdijk, 9.30 en 2.30 u. ds. Ste genga. Op Walcheren. Vlissingen, nm. ds Schuuvmans Stek hoven. Arnemuiden, 9.30 en 5 u. ds. de Mol Moncourt van Oud-Vosmeer, 2 u. ds. Mulder, bev. n. lidm. Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven. Domburg, 9.30 en 2 u. ds. Koldewijn, bed- H. A. en dankz. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas, vm. voor ber. TI. A. Grijpskerke, 9.30 en 2 u. ds. Vaandrager, vm. voorber. II. A. Kleverskerke ,vm. 9.30 u. ds. Muidei', bed. H. A. Koudekerke, 9.30- u. ds. Postma, bev. n. lidm. Meliskerke, N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vro. en nm. ds. Krijkamp. Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. ten Hovö. Serooskerke, 10 en 2 u. ds^ Muller. St.-Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. vm. voorber. H. A. O. en W.-Souburg, 9.30 en 2 u. ds. Ter- neden. Vrouwepolder, 9.30 u. dhr. Calliber. Veere, vm. dr. AVeijland. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 en 2 u. ds. de Wijk. 't Zandt, 10 u. ds. v. Empel, 2.30 u. ds. Postm., voorber. H. A., bev. n. lidm. Geref. Kerken. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Scheele van Kapelle, Kapelle, 9.30 en 2 u. leeskerk, 5.30 u. ds. Scheele. Geref. Gemeenten. Middelburg, Segeerstraat, vm., nm. en av. ds. v. Oordt. Vrijdag 6 u. idem. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskerk. Vrijdag 6 u. ds. Fraanje. Hippos. Donderdagmiddag had in de sociëteit „St. Joris" een algemeene vergadering plaats van „Hippos", vereeniging van AValchersche paardenfokkers, onder voor zitterschap va.n dhr. A. de Feijter. Medegedeeld werd, dat de daartoe aan gezochte organisaties hun medewerking verleenen om op het Molenwater een goede monsterbaan te krijgen. Besloten w-erd de veulenkeuring te houden op 27 Juni, waarvoor 22 me dailles worden beschikbaar gesteld en wel voor stamboekveulens 4, niet-stam- boekveulens 4, stamboek jaarlingmerries 2, niet-stamboek jaarlingmerries 2, één jarige stamboekhengsten 2, éénjarige niet- stamboekhengslen 2, 2-jarige stamboek- hengsten 2,- 2-jarige stamboekmerries 2, 2-jarige niet-stamboekmerries 2. Tot keurmeesters werden benoemd de heeren P. J. van Dixhoorn, A. J. Lako en E,. Ma-tlion. Na afloop der ledenvergadering werd een openbare gehouden, waarin de heer A. Lako een propagandalezing hield van het Ned. Trekpaardstamboek, Bel gisch type, onder d-en titel ..De Eerste Schreden". De voorzitter, zoowel als dhr. Lako, noemde het jammer, dat er niet meer menschen aanwezig waren, maar de aan wezig-en beschouwde dhr. Lako als de pionni-ers. i De ,-eerste schrede is volgens spreker het moeilijkst, maar- zijn persoonlijke over tuiging is, dat die op Walcheren in de goede richting is gezet; er komt meer leven in de fokkerij op AValcheren. Spr. herinnert zich hoe men vroeger steeds bij het stamboek vreesde als de inschrij ving voor Walcheren sloot, -een slecht figuur te staan. Er is echter verbetering gekomen, die tegenwerking van de wei nig welwillende houding tegenover het stamboek is afgenomen. Alen is ook op Walcheren gaan inzien, dat het noodig is goed te arbeiden om goede prijzen te kunnen maken. Spr. brengt hulde aan dhr. De Feijter, die de zaak aanpakt© toen men op Walcheren er vrijwel pas sief tegenover s'tond. Voor goede fok is' ten eerste goede voeding noodig. Op een slechten bodem is het onmogelijk een goed trekpaard te kweeken, doch AVal- cheren is wel zeker g-oed geschikt er voor. De tegenstanders hebben in de geschiedenis kunnen zien, dat hunne mee ning niet juist was. Bij het goed kun-' nen gebruiken van kunstmest is er op Walcheren voldoende voedsel voor het fokken van een zwaar trekpaard. Doch ook in de zes wintermaanden moet er goede voeding zijn, de ontwikkeling mag niet stilstaan, doch hiervoor is ook op 'Walcheren niet te vreezen. Een tweede noodzakelijkheid is de be schikking over goed fokmateriaal. Daar bij neemt het mannelijk fokmateriaal -een -eerste plaats in, omdat een dekhengst per jaar gematigd gerekend 50 tot 70 nakomelingen voortbrengt. Daarom mopt een dekhengst niet alleen op exterieur een goeden indruk maken, maar hij m-oet ook een goede, betrouwbare afstam ming hebben. Dit laatste ontbreekt wel eens bij d-e tweede en derde so-orl-B-e-l- gische paardjes, ondanks de mooie af stammingsbewijzen, hetgeen spreker met een voorbeeld aantoonde. Dus niet en kel het papier is een bewijs, maar oojc liet voorkomen van het paard. Spr. kan bijna steeds aan de veulens zien van welken vader zij zijn; en daarom als' men het uitzicht vertrouwt, kan men ook de papieren vertrouwen. lOp AYalchcrcn valt echter nog een reuzenarbeid te verrichten op het pad van liet vrouwelijk fokmateriaal. Het aanschaffen daarvan heeft bezwaren, ten eerste de hoog© prijzen, maar ook het moeilijke voor den betrokkene om door eigen bril te kijken, lietgeen toch zoo gewenscht is. Het Is gevaarlijk om bij aankoop van merrieveulens zijn porte- monnaie aan ander-en te moeten mede- geven. Een groot bel.ang is ook een goede verpleging, dat blijkt uit de jaarlijksche keuringen, waarbij 2 tot 3 -duizend veu lens 100 goede zijn; er maar 50 tot 60 goede tweejarige -en nog minder goede driejarige paarden op de keuringen ko men in Zeeland. Het plan bestaat eep 100-tal veulens voor bel stamboek te koopen; als daarbij' niet te veel tegenvallers zijn, dan brengt spr. liulde aan de- commissie, die zich daarmede wil belasten, want het koopen is zéér moeilijk. i Te veel vetmesten is niet goed; er zijn meer paarden bedorven door te veel, dan -door te weinig eten. Onder een goede verzorging moet be staan een goede en op tijd behandelen der bcenen, inzonderheid de hoeven, voor al hij jonge veulens. Spr. noemde een voorbeeld van een veulen, gekocht voor f65 -en dat door goede behandeling der hoeven toen het 18 maanden oud was meer dan f400 opbracht. Toch zijn er niet alleen op Walcheren, maar ook in Z e e u w s c h - VI a and e re n veel te weinig fok kers die op dezen eisch lettert; men brengt het paard te weinig bij den smid. Een groot deel van de eerste schrede is ook -een vereeniging van krachten. AVat één alleen niet kan, dat kan men samen wel. E,n daarom juicht spreker toe het oprichten van hengstenvereeni- gingen op AValcheren en ook van [Hip pos". Men moet echter niet direct van een bestuur alles verwachten en voor al niet critiseeren achter de biertafel, maar in de vergadering, waar opbou wende critiek nuttig kan werken. Dit geldt niet alleen voor Walcheren, maar voor alle vereenigingen, ook voor de af- deeling Z-eeland van het Trekpaarden- stamboek. Spr. meent, dat 'de zaak pas goed geregeld is als men aansluiting zoekt bij genoemde afdeeling. Men moet niet zeggen, dat m-en er niet om geeft, maar het leert veel door in de vergaderingen te komen, en mfön kan medehelpen aan opbouwend werk. Spr. is het met den voorzitter eens, dat de elite van AValcheren op het gebied van paardenfokkerij thans aanwezig is. De tegenstanders -ontbreken ook nu en spreker zou gaarne die tegenstanders kenrión om ze persoonlijk op te zoeken en te overreden niet langer oppositie te voeren, i De belangstelling moet zich niet beper ken tot de afdeeling .Zeeland, maar tot de geheele landelijke, vereeniging, waar toe het leze-n van een vakblad, de en kele „guldens- daaraan besteed, komen tienvoudig weer terug. E;en dier aanwezigen, clhr. De Vis'ser, vroeg of 'hei niet moge-lijk is1, dat de oorzaak dat zoo weinig oudere paar den goed zijn, is, dat er zoo weinig goedgekeurden later weer worden ge toond. De heer Lako zegt, dat hij bedoeld heeft voor geheel Zeeland. Spreker be treurt het, dat men goede paarden zo-o makkelijk verkoopt en zij, die dit jaar -op jaar doen, rekent spreker niet tot de vooraanstaande fokkers. De- goede fok kers zijn tot opofferingen bereid o-m tot goede resultaten te komen. Alen moelj het fundament niet wegruimen, want dan kan men geen huis bouwen. Spreker vindt nogmaals gelegenheid hulde te brengen aan clhr. De Fe ijker voor zijn pionnierswerk. Het is heel moeilijk om uit te ma ken hoe de veulens, die de provincie; uit gaan, het later maken; dit ha,ng| trouwens mede af of zij komen in een streek waar men met de fokkerij van het zware trekpaard goed op de hoogte is. De lieer De Feijter dankte den spreker en riep hem een tot weerziens, maar dan in een volle vergadering! toe. 'Twee menschen, die er op uit togen om te Utrecht gouden tientjes op tei koo pen, werden door een 'der verkoopiers bedrogen. \roor 11 gulden pe-r stuk kochten ze n.l. twee vergulde halve guldens aan een speldje bevestigd. In de „Liggende Os" aldaar verteerde Dinsdag een klant voor eenige dubbeltjes. Hij betaalde met een „goud tientje,"". De kellner had reeds gel-d teruggegeven toen men gewaar werd, dat het tientje- een, eenvoudige gedenkpenning was. De klant gaf voor, dat hij het „tientje" zeil had gebeurd in een café en betaalde daarop met echt geld. De politie stelde heml in bewaring; 't bleek dat hij nog twete van die penningen bij zich had. 'Sinds September van het vorige jaar vermiste een landbouwer te- Lienden geregeld geld uit zijn kast, zonder dat liij oorzaak van dat verdwijnen kon op sporen. De kast toch bleek steeds goed gesloten te zijn en van braak was gec-n spoor te ontdekken-.- Inlusschen steeg het totaal Van het vermiste tot ongeveer f3000. Thans is lichtïn deze zaak ge bracht. Het 12-jarig kleinzoontje van den bestolene bood een bedrag van 124 Ter inschrijving in de sehoolspaarbank te Lien den aan. Dit groote bedrag verwekte1 ach terdocht. Bij onderzoek vertelde de knaap, dat hij dit geld van een buurman had ge kregen, omdat hij dien den sleutel van grootvaders kast bezorgde, als -dezle niet thuis was. Deze buurman verkeerde blijk baar in den .laalsten tijd in gunstiger omstandigheden -dan vroeger. Het gevolg van liet onderzoek heeft geleid tot zijn voorloopige aanhouding in de kazerne te Amersfoort, waar hij als landstormmlan, vertoefde. De gemeente Velsen, die haar gas van Haarlem ontvangt, zit ponder gas. AA'egens overschrijding van het rantsoen heelt de gasfabriek van Haarlem n.l. de levering aan ATelzen stopgezet. Tegen twee arbeiders, werkzaam in een kaasfabriek te Leeuwarden, is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van oen 4-tal pakken spijkers, ten nadeel© van deze fabriek. Een dezer arbeiders is notabene mede-directeur van een op te richten nachtveiligheidsdienst, waar voor thans met circulaires wordt gewerkt- om abonnees te werven Gemeenteraad van Vlissingen. In de hedenmiddag onder voorzitter schap van den burgemeester geh,ouden Vergadering van den gemeenteraad, wei-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2