Biineiiarsi, Uit ile Provincie. hijzelf een veel pootiger, een meer afwij zende houding gewenscht. Druk gesticu- leerend voerde hij met verschillende af gevaardigden gesprekken; met een min achtend handgebaar scheen hij enkele tegenwerpingen van zich te schudden. De andere gezichten waren ernstig. Minister Loudon, die meestal een vriendelijken glimlach vertoont, keek nu bijkans stroef en uit de groepjes Kamerleden, wier ge sprekken als een dof gegons tot de pers tribune opstegen,* klaterde geen lach, da verde geen kwinkslag op. De tribunes waren eivol, in enkele loges wemelde het van belangstellenden, van dames vooral. Met spanning wachtten allen de regee- ringsverklaring af." Misschien was het om tot kalmte te kunnen komen, gelukkig dat de Kamer eerst te beslissen kreeg over het ontwerp inzake den zomertijd. Dit ontwerp ging er door nadat aangenomen was een amen dement om aan dit ontwerp een definitief karakter te geven. Voortaan, dit wil het zeggen, zullen derhalve ieder jaar van 1 April tot 1 October de morgen en de nacht een uur vroeger voor ons in vallen. Vervroeging met twee uur werd terecht afgewezen. Daarna las minister Loudon de verkla ring voor inzake onze onderwerping aan den wensch der Geassocieerden. Aan deze verklaring liet de minister voorafgaan een mededeeling omtrent het verloop der onderhandelingen, hetwelk op* het volgende neerkomt. Onze regeering had in afwachting van het tot stand komen eener definitieve economische regeling met de geassocieer de regeeringen dezen verzocht, om een voorschot van 100.000 ton tarwe, op de 400.000 ton, welke aan Nederland zouden verzekerd worden, hij eene definitieve re geling. De geassocieerde regeeringen stem den daarin toe, onder voorwaarde, dat dan ook voorloopig het gedeelte onzer scheepsruimte dat bij de definitieve re geling ter beschikking der geassocieerden zou komen, reeds aanstonds zou worden afgestaan, en ook in de gevaarlijke zone zou varen. De Nederlandsche regeering, aldus mi nister Loudon, kan de rechtmatigheid van zoodanigen eisch niet erkennen. Ook ver- eenigt zij zich in geenen deele met de opvatting, als zou, wanneer de scheeps- nood van een oorlogvoerende bovenmate stijgt, deze volkenrechtelijk bevoegd zijn neutrale schepen, nog wel in massa, te dwingen tot het verrichten van diensten,, uitsluitend in zijn belang. Zij gaf dan ook aan de Geassocieerde regeeringen te kennen, dat zij zoowel uit politiek als uit economisch oogpunt de ernstige be zwaren tegen den gestelden eisch had, doch schorste haar definitief antwoord nog op. Rekening houdend met den tarwe-nood, die ons land tegen den a. s. zomer be dreigt en met do waarschijnlijkheid dat een weigering het afsluiten van allen over- zeeschen toevoer tengevolge zou hebben, achtte zij het als haar plicht zich vooral' te vergewissen, of er in dat geval brood koren uit centraal-Europa te verkrijgen zou zijn. Zij wendde zich dus tot de Duitsche regeering met de vraag of op de levering binnen twee maanden van minstens 100.000 ton tarwe gerekend zou kunnen worden. Maar de Duitsche regeering ver klaarde dat zij, hoe gaarne ook bereid Nederland te helpen, toch met het oog op de behoefte van enkele harer bond- genooten niet in staat zou zijn aan ons verlangen te voldoen, terwijl zelfs ten aanzien van een latere verstrekking in kleinere hoeveelheid geenerlei zekerheid kon worden verschaft. In die omstandigheden achtte de re geering zich gedwongen den eisch te aan vaarden, welke door de Gaessocieerde regeeringen verbonden wordt aan de le vering op 15 April a.s. van 100.000 ton tarwe voor de Nederlandsche bevolking. Zij heeft echter hare toestemming afhan kelijk gesteld van de navolgende voor waarden. In de eerste plaats moet vaststaan, dat Nederland rekenen kan op de verdee ling der Nederlandsche scheepsruimte en op de voorziening des lands naar den, maatstaf aangegeven in de Londensche basis. Voorts, dat de bunkerkolen, noo- dig voor het vervoer der voor Nederland volgens de nevenbedoelde voorziening of rationeering bestemde goederen aan de daarvoor aan te wijzen Nederlandsche schepen zal worden verstrekt. En dat voor de vaart van Nederlandsche schepen in het gevaarlijk gebied gewaarborgd zij: lo. dat die schepen geen troepen of oorlogsbenoodigdheden vervoeren 2o. dat ze niet bewapend zullen zijn; 3o. dat de bemanningen geheel vrij blijven, al of niet aan die vaart deel te nemen 4o. dat de eventueel vernietigde sche pen terstond na den oorlog door andere vervangen zullen worden. De minister zal zoo eindigde hij zoodra het antwoord van de Entente in komt, hiervan mededeeling: aan de Ka mer doen. Eerst dan zou gelegenheid zijn voor bespreking. Dit was echter niet overeenkomstig de opvatting van de heeren Lohman en No- lens hier was het weer de rechter zijde; die voor het recht opkwam! die in naam van een groot deel der natie tegen het onrecht protesteerden. De heer Lohman drong op spoediger bespre king aan, opdat in het „bijzonder presi dent Wilson (die aan den volkswil hecht) niet slechts zou vernemen, waarloe onze regeering bereid is, maar evenzeer, hoe ons volk ovér deze zaak denkt. En de grijze afgevaardigde met zijn jeugdig, vu- "S temperament liet doorschemeren, dat net Nederlandsche volk allerminst te spre ken is over het despotische optreden van de geassocieerde regeeringen. De heer Nolens bleek eenzelfde meening toege daan en vond reeds thans gelegenheid om te „protesteeren tegen de handel wijze van de zoogenaamde beschermers der kleine naties". Verder kwam hij niet; immers, de voorzitter en enkele Kamer leden riepen hem toe, dat hierover nu niet mocht gesproken worden. Dit zal nu heden geschieden. Tot zoolang hebben onze lezers dus geduld. Hierop kwam nu de minister van fi nanciën aan het woord in het levens middelendebat. Hij deed bedroevende me- dedeelingen omtrent den weidelijken toe stand; onder anderen dat de crisisuitgaven allengs van ruim 16 millioen per maand in de laatste maanden -van 1914 tot ruim 35 millioen per maand in het laatste kwartaal van 3917 gestegen waren. Tot en met 1917 was voor crisis-uitgaven 970 millioen besteed, waarvan 418 mil lioen voor rekening van het jaar 1917 kwamen. In 1918 zou men met minder dan 650 millioen niet toekomen, als men althans het levensmiddelencrediet toe stond zonder zich tevens voor oen ver andering van stelsel uit te spreken en dus feitelijk reeds alleen voor de distri- butiepolitiek 260 millioen uitgaf. Voorts zit hierin 340 millioen voor militaire uitgaven, 30 millioen voor de vluchtelin gen en het Kon, Nationaal Steuncomité, 15 millioen voor snellen aanbouw van volkswoningen (wat spoedig in den vorm van een wetsontwerp aan de Kamer zal worden voorgelegd) en 3 millioen voor den duurtebijslag aan gepensionneerden. Aangezien men thans reeds door het onlangs ontvangen leeningsgeld heen was (ofschoon men daarmee tot 1 Mei 1918 had meenen te kunnen toekomen) stond vast, dat in 1918 een groot deel der crisis-uitgaven ongedekt zou blijven. Na aftrek van verdedigingsbelasting, (zonder opcenten), inkomsten uit den uit voer en oorlogswinstbelasting zou er toch stellig nog wel 400 millioen ongedekt blijven, waarvoor dus weer geleend zou moeten worden. Op de volgende begroo tingen zou dus weder een nieuwe annuï teit drukken, ditmaal wellicht van 22 mil lioen. Voegde men "daarbij de pacificatie- kosten, de uitgave voor Ouderdoms-, In- validiteits- en Ziekte-verzekering en die voor enkele anderen urgente maatregelen, dan kwam men zelfs bij de .grootste in de raming en ondanks het uitstel van allerlei nuttige uitgaven van de ver onderstelde aanneming van verschillende nieuwe belastingwetten in de eerstvol gende jaren telkens voor tekorten van ettelijke tientallen millioenen op den dienst te staan. Zelfs als de minister gehoor gaf aan de wenschen van den heer Schaper en overeenkomstig den wenk van den heer Posthuma het heffingscijfer der oorlogs winstbelasting tot 80 pet. verhoogde (waarvoor hij echter niet te vinden was) zou dat maar een verschil van 100 mil lioen maken, d.w.z. van b1/^ millioen per jaar op de annuïteit. De bestaande zwarigheden (aldus mi nister Treub) worden bovendien nog ver groot door de omstandigheid, dat er „een te veel aan geld en een te weinig aan goederen" is. Na den oorlog krijgt men een run om zich de grondstoffen te ver zekeren, een groote daling wellicht van 't staatscrediet en misschien een paniek op de beurs, welke die der eerste dager* van Augustus 1914 evenaart. Verminde ring van volksvermogen zal toenemende werkloosheid tengevolge hebben, welke verergerd zal worden door de groote crisis die op den duur niet te vermijden zal zijn. Na deze uitvoerige inleiding ging de minister voort: „Het is: mijn moeilijke, maar dure plicht, tegen het doorgaan op den thans betreden weg te waarschu wen. Ik moet dat doen ter wille van de schatkist, en met het oog op het algemeen verval der economische krach ten. „Ik wees hierop, dan ook den Minis ter van Landbouw in een schrijven van 28 September 1917ik waarschuwde daar in tegen de politiek van après nous ïe deluge. Een oogenblik heeft 'toen een crisis gedreigd, maar een compromis was toch het einde. Nu is echter een beslissing der Kamer noodza kelijk". Daarna ontwikkelde de minister zijn distributiestelsel tegenover dat van mi nister Posthuma. Hierover morgen. De indruk is, dat het hier een strijd tusschen Treub en Posthuma betreft, wel ke ten voordeele van laatstgenoemde door de Kamer zal beslist worden en dus gaat dan Treub weg. Het heeft veel van de laatste jaren tier achttiende eeuw; telkens nieuwe ministers van 'financiën; Necker, Malherdes, Turgot, weer eens Necker, weer Turgot, Calonneen ten slotte de val van fheel een regeering Waar gaan wij heen? De landstormplichtige J. W. A. G. B a r o n C o 11 o t d E s c u r y. Het Tweede Kamerlid Van Beresteyn, heeft zich volgens de „Tel." met de vol gende vragen tot den minister van oor log .gewend: r 1. Is het bericht in de dagbladen juist, dat de heer J. W. A. G. baron d'Escurv een oproeping heeft ontvangen om zich 25 Maart a.s., te melden bij den provin cialen adjudant om in werkelijken dienst te worden gesteld, als landstormplichtige? 2. Zoo ja, heeft deze oproeping dan plaats gehad na ingewonnen advies van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten? Js de minister bereid dit ad vies mede te deelen? 3. Wanneer is de lichting; waartoe deze landstormplichtige behoort, aangewezen, opgeroepen en ingelijfd 4. Heeft de burgemeester van jlonte- nisse na de oproeping van zijn zoon vol daan aan de circulaire van den minister van oorlog d.d. 10 Maart 1916, waarbij bepaald is, dat aan den. minister yan oorlog kennis gegeven moet worden van het voorloopig buiten oproeping laten van landstormplichtigen 5. Zoo neen, heeft dientengevolge aan den minister van oorlog niet de gelegen heid ontbroken, om tijdig het advies in te winnen van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten? Zou, indien dit wel het geval was geweest deze landstorm plichtige dan te gelijk met zijn lichting zijn ingelijfd geworden vóór zijn benoe ming op 5 Juli 1917 tot Rijksgiaancom- missaris De Ned. gezant in Amerika. Reuter seint uit Washington: De „Times" verneemt uit Washington: Wilson ontving den Nederlandschen ge zant, die hem verzocht een wijziging in zijn beslissing te brengen. De president weigerde zijn houding te dien opzichte te veranderen, daar Nederland klaarblij kelijk onder dwang1 stond. De „Nieuw-Amsterdam" zal niet wor den vastgehouden, daar zij1 naar Ame rika kwam onder voorwaarde, dat het schip naar Nederland zou terugkeeren. De inbeslagname dei- schepen. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Washington De inbeslagname der Nederlandsche schepen welke op 18 Maart zou plaats hebben, is uitgesteld daar men Dinsdag de officieele inwilliging van de Neder landsche Regeering verwacht. Geen militaire maatregelen. Daar geruchten de ronde doen als zou den de verloven worden ingetrokken en militaire maatregelen aan de kust worden genomen, werd van bevoegde zijde me degedeeld, dat. deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. M, r. dr, Jv. Best zal bij de o. v. verkiezingen geen offi- ciëele candidatuur worden aangeboden. Prins Hendrik heeft gisteravond een feestvergadering van de Chr. Ver. voor Jonge Mannen in. den Haag bijgewoond. Ned Jon g. Verbond. De Jongelingsbode deelt mede; dat de Bondsdag D. V. gehouden zal worden op 8 en 9 Mei a.s. te Zwolle. Jon gel. Ver op G. G. De Bondsdag van den Ned. Bond van Jongel. Ver. op G. G. wordt D. V. te Leeuwarden gehouden op Hemelvaarts dag. Uitwisseling van k r ij g s g e v a n<- genen. De hospitaalschepen Zeeland, Koningin Regentes en Sindoro zijn gistermiddag den Waterweg binnengeloopen. Carl Minster. Naar de „Tel." verneemt, moet het in het voornemen van de Duitsche ju stitie liggen, Carl Minster, de ontvoerde redacteur van „Der Kampf" gevangen te houden tot liet einde van den oorlog. t De commandant der stelling van do monden der Maas en der Schelde heeft aan de volgende personen, destijds uitgewezen, voorwaardelijk vergunning verleend in zijn gezagsgebied terug te keeren: E. y. Lent, Sas van Gent, J. Krocké, Biervliet, A. Blaakman, Iloofd- plaal, Marie Hamelink, Schoondijke, C. Saelens, Sluis, I. J. J. Komnrers, Sluis, V. E|. de. Clercq, Relranchement, L. J. de Broek, 'Sluis, L. E. Pijcke, Schoondijke, L. Tak, Oostburg1, R. C. L. Streijdonk, J. Thilleman, Cj. L. Kershave, J. de Witte, G. Kershave en F. de Belli, allen te Nieuw-Namcn en C. J, de Sutter, Vlis- singen. De heer J. P. Kögeler, comptabel bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij te Axel, is benoemd tot procu ratiehouder bij de Nationale Bankver- ceniging, kantoor Goes. In ons no. van Vrijdag komt in de rubriek „Rechtszaken" een bericht voor omtrent een diefstal van sajet, wel ke verkocht was aan J. Torbijn (er had moeten staan J. T.). Nu ons blijkt, dat men hier den naam van J. Torbijn uit Goes in betrekt, berichten wij ter voor koming van verder misverstand, dat hier bedoeld is J. Torbijn, uit Middelburg;. B o n d s r i n g' M id d e 1 b u r g. D. V. 21 Maart a.s. hoopt bovengenoemde Ring zijn jaarvergadering te houden in de Gereformeerde Kerk ,te Koudekerke. Be halve de gebruikelijke jaarverslagen van den Ringsecretaris en den penningmees ter en het Rapport voor den inwendi- gën toestand der aangesloten vereenigin- gen, staat nog een punt op de agenda, dat niet lialaten zal de aandacht van velen te trekken, n.l. een rede van Dr. A. 'A. van Schelven te Vlissingen met den titelDe Kerkelijke staatkun dige en Maatschap pel ij ke toe standen der 16e eeuw in hun be teekenis voor de Reformatie in de Nederlanden. Niet alleen de leden der aangesloten vereenigingen, neen allen, die belang stel len in de werkzaamheid onzer jongeling schap, behooren van die belangstelling blijk te geven door hun bezoek. Zij zijn allen welkom. Middelburg. De soldaat K. en de bur gers B. en N. van wier aanhouding we gens diefstal wij gisteren melding maak ten, zijn naar het huis van bewaring overgebracht. De wegens heling aange houden .J J. R. is weder op vrije voe ten gesteld. Goes. Maandagmiddag vergaderde de Vereeniging tot Weezen verpleging voor Zuid- en Noord-Beveland, onder voorzit terschap van den heer I. D. Fransen van de Putte. De voorzitter deelt mede, dat mevrouw Geill om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen als bestuurslid. De voorzitter betreurt dit ten zeerste, waar mevr. Geill vele jaren de Ver. dien de, o.m. door het dagelijksche toezicht op de .weezen. Mevr. Geill was de ziel der Vereeniging en heeft met toewijding haar taak verricht. Spr. dankt haar har telijk voor deze uitnemende diensten en biedt haar het eerelidmaatschap der Ver. ,aan, als bewijs van .dankbaarheid voor den door haar verrichten arbeid. Zeer getroffen verklaart Mevr. Geill dit eerelidmaatschap te aanvaarden. Zij dankt voor den vari alle zijden genoten steun en beveelt de gezinsverpleging verder in do zorg van de Ver. aan. De notulen worden door mevrouw van der Meer Mohr gelezen en door de ver gadering goedgekeurd. De rekening over 1917 gaf aan aan ontvangsten f 1678.82, aan uitgaven f 1584.04. Het goed slot over 1916 be droeg f 1534.02, zoodat het totaal .der ontvangsten is f3212.84. Er is dus een goed slot van 1628.80. Deze rekening werd onveranderd goed gekeurd. Aan het uitgebrachte verslag is het vol gende ontleend Veel verandering.- is er niet te con- stateeren. Zeven kinderen worden door de Ver. verzorgd of financieel geholpen. Betreurd wordt, dat nog zoo weinig de hulp der Ver. wordt ingeroepen. Als bestuursleden worden herkozen mevr. Folmeren de heer I. D. Fransen van de Putte. De voorzitter stelt voor in do vacature Geill voorloopig nog niet te voorzien. Mevrouw Mohr is bereid het secretariaat ad interim waar te nemen. De voorzitter sluit de vergaderinf met een woord van dank aan de opgekomen leden en de verslaggevers. Maandagavond trad in liet gebouw der Chr. Jongelingsvereeniging voor een aandachtig gehoor, namens de anti-revo- lutionaire kiesvereeniging „Voor Neder land ietn Oranje" alhier op de heer M. J. Verhorst, burgemeester van Wissekerke, met een causerie over Tweeërlei tegen stelling, van Christelijk en Oeconomisch standpunt, ten aanzien van bet huidig: wereldgebeuren. De heer Buijse leiddei den spreker in. Deze begon zijn rede met te zeggen ,dat we leven in eenj Bijbeltijd, waarin vele gebeurtenissen er op wijzen, „dat het Nabij voor de deur is". Wat is hiertegenover onze roeping? Het mag smartelijke verbazing wekken dat, in weerwil van den ernst des tijtds, zoo weinigen naar den Bijbel grijpen; en zelfs de Christenen nalaten door te dringen tot het wezen der hingen. Het opmerkingsvermogen der massa is lioogst gebrekkig. Wij moeten de dingen bezien bij het liclht der eeuwigheid). Spr. behandelt de drie tijdperken, welke in den tegenwoordigen wereldoorlog vie len op te merken: eerst (31 Juli 1914) dat van angst en vrees en bidstonden;! daarna dat van negeeren, de dingen niet willen zien terwijl toch in den vorm van "duurte en honger de zaak zich als van zelf aan ons opdrong; cn eindelijk dat van onverschilligheid en toenemend materialisme; den goudstroom. Welke tegenstellingen. Doch deze zijn onmisbaar, hetwelk epr. aantoont, ten aanzien van dood en leven, dag en nafch't, oorlog en vrede, rijkdom en arbeid, mits vooral deze laatste op de rechte wijze, zonder fouten optredende. Spr. behandelt hierbij het sociale vraag stuk, waarbij hij 'aantoont, hoe' Kapitaal cn Arbeid elkander hebben te „ontmoe ten", namelijk door met elkander te hu wen. Er is een ontmoeting, waarbij men elkander de. hand drukt, of elkander voor bijloopt, of ook tegen elkander aanbotst; alleen de eerste van deze is volgens) do Schrift; en alleen in dien zin is de tegenstelling tusschen die beiden ge wenscht. Zoo ontstaat er organische saam- leving in tegenstelling van de steeds mis lukte poging om langs meehanischen weg, door nivelleering, aan deze tegenstelling haar scherpe kanten te ontnemen. Niet de nivelleering maar de balans dient hier beoogd. Alle stelsels die tot het eerste moesten leiden, zijn verongelukt. Alleen de alles-herstelling-in-Christus heeft de toekomst. Het Christus-ideaal, gelijk' de II. schrijver van den Corintherbrief het greep, reikt tot in de onzichtbare wereld. In dit licht bezien we ook het wereld gebeuren van dazen tijd. Wat zou der menschheid veel teleurstelling zijn be spaard geworden, wanneer zij acht ge geven had, naar 's Heilands vermaan, en de teekenen der tijden, zich! gewapend had tegen de kwade dagen. Thans doorleeft d© wereld ©en crisis, do handel en de banken zijn op hun. qui vive, maar de corruptie, die mis schien meer slachtoffers maakt dan de kanonnen, vermogen zij niet te keeren. Een der gemeenste gifplanten op fiezen akker is de kettinghandel, welke velen onrechtmatig en onnoodig zich verrijken doet, en anderen met reuzenschreden naar de ellende voert. De noodkreten vermenig vuldigen. Ook de arbeid voor Gods Ko ninkrijk lijdt. Teekenend is onder anderen dat in een der hoofdsteden van ons land, de Evangelisatie moest worden gestaakt, cn het gebouw voor schuld verkocht is, waarbij het Evangelisatie-lokaal in een Bioscoop overging. Evenwel God schrijft de geschiedenis en d© menschheid is niet anders dan de uitvoerster van zijn raads- plan. De Christenheid, mede diep schul dig aan dezen oorlog, verootmoedige zich en heffe de oogen opwaarts, van waar het licht zal komen. Spreker behandelt hierna de ©econo mische zijde van den oorlog. Men heeft in dezen oorlog in de fi- nanciëele wereld wondere dingen gezien. Verbazende krachtsontwikkeling der vol ken, ongekend uithoudingsvermogen van het oeconomisch leven. Omvergestooten theorieën; niet te eindigen oorlogsduuir expansie van het crediet (80 miIRoen lag bij de Nederlandsche Bank renteloos); in de oorlogvoerende landen een cirkel gang die den schijn wekt van onuitputte lijkheid enz., doch de grondslagen van, al dit iniljardengegoochel zijn zelfmislei ding en overschatting. Spreker toont dit aan met vele voor beelden en spreekt zijn vrees uit voor velerlei gebeurlijkheden, wanneer de vrede koml, een vrede voor welken alle diplo maten terugschrikken, wijl de ontnuchte ring dan eerst komen zal, en niet alleen het stoffelijk maar ook het geestelijk ver lies zal moeten worden goedgemaakt, en men het niet zal kunnen. Daarna cn hier keert spr. tot zijin uitgangspunt terug zoeke de ChristejU het andere, het hoogere, het eeuwige, dat hem niet ontvallen kan, en richte hij; den blik op de Arke, die alleen be houdt, wanneer de groote catastrophe los barst, waarin honger en duurte hun doo- delijke rol zullen speten. Do heer Buijse dankte, den deskundi gen spreker voor zijn rijke rede en riep, hem een hartelijk „tot weerziens I" toe. Do heer Verhoest ging voor in dank zegging- 1 j 1 i - B. en W. brengen, onder intrekking hunner bekendmaking d.d. 15 Maart, ter openbare kennis, dat ter gemeente-secre tarie ter inzage ligt eeij verzoek met biilagen van de N.V. .Eerstd- Nederland sche Vellenbereiding Maatschappij te Goes, om vergunning tot het oprichten eener werkplaats tot' het bereiden van vellen tot bontwerk, alsmede een haarwasscherij, waarin zullen worden geplaatst een waschmachine en een centrifuge, een en ander gedreven door oen gasmotor van 12 P.K., benevens een bewaarplaats van vellen, in het perceel wijk C, No. 270 aan de Oostwal. 'Op Dinsdag 2 April a.s., des voormid dags 10 uur, zal in h,et Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen d'e inwilliging van dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe- te lichten. VII»sfng*D. In tegenwoordigheid van verschillende genoodigden, w.o. het ge- heete' dagelijksoh bestuur, de meeste leden van den gemeenteraad, den bejer Ei. F. Buijn, secr. van het Kon. Nat. Steun comité, werd gistermorgen de Centrale Keuken aan de Paul Krugerstraat officieel geopend. Nitse. Door den gemeenteveldwachter alhier is Zondagavond bij den rijwiel handelaar lz. Jansen een rijwiel in be slag genomen dat van diefstal afkomstig bleek te zijn. I)e vermoedelijke dader G. F. J. K. uit Goes 'is in verband daarmee j.l. Maandag te Wolfertsdijk op gespoord en aangehouden en na voor den commissaris van politie te zijn ge leid i;n arrest gesteld en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Den eigenaar der fiets, M. Dagevos van Kloetiïige, was die op 2 Febr. j.l. reeds ontvreemd. Door verkoop was het rijwiel reeds in .de vier de hand overgegaan. ColIJnsplaat. Door Ged. Staten van Zee land is aan dhr. P. Tazelaar alhier met ingang van 1 Mei' 1918 eervol ontslag verleend als lid der commissie van aan slag voor de inkomstenbelasting, stand plaats Korlgene. Stavenisse. Ter vervanging van, den lieer L. Hage, die zeer ernstig ongesteld is heeft de gemeenteraad heden tot tij delijk wethouder benoemd den heer C. Broodman. Wissenkerke. In de Maandag gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren Schippers en Buyzc. Allereerst werd het nieuwe lid de: heer A. G. van Nieuwen! huijzen geïnstalleerd. Onder de ingekomen stukken waren: dankbetuigingen van ver schillende gemeente-ambtenaren voor ver hooging van hun salaris; van Ged. Staten goedkeuring van genomen raadsbesluiten en van de begrooting 1918; aanvraag, om subsidie voor do districts-arbeids- beurs. Het voorstel van B. en WL om dit niet te verleenen, aangezien er naar hun meening geen gemeentebelang mede gediend wordt, werd aangenomen. De re kening van het Burgerlijk Armbestmn' werd vastgesteld in ontvang op 1*1320.19; in uitgaaf op f 1225.64V2, alzoo met een goed slot van f 94.48V2, Tot lid van ge noemd bestuur werd herkozen de hcei I. Verhulst JJz. Voor de Kamerverkiezing werden de stembureaux gekozen. De be grootingen voor 1917 en 1918 weide' gewijzigd. De 'voorz! deelt mede, dat vc uitgevoerde werken de geraamde koste11 verre hebben overschreden en dat B- C1 W. het plan hebben een .gemeen|e-°r zichtei' 1e benoemen, die 'begroofingej,, uitvoering der werken en ingediende re ningen kan controleeren. Aan de bra stoffen-commissie werd vergunning v leend een leening aan te gaan ter v ziening vaai kasgeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2