Dinsdag I© Maart Jaargang \o I4ïi Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Gees. Hoofdbereau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op „DE ZEEUW" abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. Onrecht hersteld. De Nederlander merkt op, zeer lot ons genoegen, dat wij den heer Rood- huyzen onrecht aandeden door hem te noemen onder de tegenstanders van het ontwerp der vijf rechtsche heeren. „Integendeel heeft dit Kamerlid zoo zegt zij zijn Kamerzetel opgeofferd ter wille van recht op schoolgebied. Hij heeft aan zijn fractie verklaard, liever zijn zetel er aan te willen geven, dan te reageeren tegen het Bevredigingsrapport, waaraan hij zoo krachtig heeft meege werkt. Het antwoord daarop is geweest, dat hij niet op de candidatenlij sf is ge plaatst. Dit feit teekent de gezindheid der Unieliberalen, maar tegelijkertijd het karakter van den heer Roodhuyzen." Met genoegen trekken wij, beter inge licht, onze ldacht in. Het hoofdartikel in Het Vaderland, waarop onze klacht steunde, was derhalve niet van den heer Roodhuyzen, den hoofd redacteur. Goed, maar dan had er toch zeker wel een letter onder behooren te staan, opdat wij konden zien, dat dit hoofd artikel niet was van den hoofdredacteur. Raad van defensie. 1 In de jaren van militaire verwikke lingen, na de vele quaesties met 't mi nisterie De Meester, en met name met generaal Staal over onze defensie, werd onder het ministerie-Heemskerk bij ko ninklijk besluit ingesteld een Raad van Defensie, waarin behalve eenige officie ren, ook zitting hebben: mr. Marchant (v. d.), mr. 't Hooft (a. r.), 's Jacob (c. h.) en pastoor Evers. Omtrent dezen Raad kregen wij den indruk, dat zij in stilte actief is in 't be lang der Defensie en der Landsverde digers. Immers Het Volk van 28 Oct. 1917 schold er op; het sprak van „den Raad van Defensie en van andere reaktionaire stokebranden met sleepsabels enz." Thans vertelt het blad „De Vrijzinnig Democraat", dat mr. Marchant, die eerst in 1915 lid van dien Raad werd, in nu bijna drie jaren van dezen Raad geen ander levensteeken heeft gezien dan 'i be richt, dat hij is ingedeeld bij die en die' afdecling; en een ander bericht omtrenlt de benoeming van kapitein Ouanjer tot secretaris. Alzoo geen „stokebranden", maar j,slaapmutsen"? Maar; hoe zit het dan met die klacht van Het Volk? Wie was (of is) nu juist ingelicht? De Zeeuw De C»r©otfe Oorlog. Beknopt overzicht van den toestand. n •(,'isieren de Rijkskanselier in den Rijksdag medegedeeld, dat de vrede met Rusland is geratificeerd. De kanselier ging daarna op de Koer- landsche aangelegenheid in, en deelde den inhoud van het antwoord mede, dat aan de deputatie van Koerland is medege deeld. Hierna zeide hij voorts: In de aanstaande dagen verwacht ik een de putatie uit Lithauen die een reeds in ie vorig jaar genomen besluit tot aan sluiting aan het Duitsche rijk ter kennis zat brengen. Hierna zal de erkenning van Lithauen als onafhankelijke Staat plaats vinden. De toestand in Esthland en Lijf land zal eerst na herstel van de constitu- tioneele orde In deze Janden geregeld kunnen worden. Wij hopen en wenschfih, a ook zij in. een nauwer vriendschappe lijke verhouding tot het Duitsche rijk zich zullen plaatsen, zonder dat "de vriend schappelijke en vredelievende betrekkin- worden^ ^US*anc* daardoor uitgesloten J* X«rdere vorming van den Poolschen irhanmwn j0d> 8rond van gemeen- ibhtrhllu oaderhandelingen tusschen Dmtschland en de Donan-monarchie (•enerzijds en Polen anderzijds mogelijk. Indien, waaraan ik niet twijfel, gij, mijne heeren aan de u voorgelegde ver dragen uwe goedkeuring zult Vchten en, naai- wij hopen in de eerstvolgende dagen ook de vrede met Roemenië zal worden gesloten, dan is de vrede on het geheele Oostelijk front gereed; maa? de wereldvrede is er nog niet. In de staten der entente vertoont zich niet de geringste neiging om met het oorlogs- handwerk op te houden. Er bestaat de wil verder den vreeselijken strijd voort te zetten, tot onze vernietiging. Wij zul len daarom den moed niet verliezen. Wij zijjn op alles voorbereid, wij zijn bereid verdere offers te brengen, in rotsvast vertrouwen op de heerlijke leiding van ons leger en op onze heldhaftige solda ten. De verantwoording echter valt op de houding van onze vijanden. Op het westelijk front wordt alles voor den grooten strijd in gereedheid gebracht. Voor het Duitsche front is dat geble ken door een nieuwe indeeling; in plaats van in (Jrie legergroepen is dat front thans in vier groepen ingedeeld; tus schen de groep van den Duitschen kroon prins en die van hertog Albrecht van Wurtemberg is, blijkens het Zaterdag ont vangen legerbericht, een groep onder be vel van generaal vOfi Gallwitz gevoegd. De kwestie van de represaille-maatrege len in de lucht is aan de orde van den dag, meldde men Zondag uit Parijs. Uit een telegram bleek Abel Ferry vóór een optreden de actie in de lucht van beide kanten tot de bombardeinentszóne van het zware geschut beperkt te krijgen. Uit Zftrich meldt men nu, dat Campo- longhi, de Parijsche correspondent van de Secoio, de hoop uitspreekt, dat zich spoedig een bemiddeling van onzijdigen daarvoor zal laten vinden. De Baslei' Nachrichten dringt ook daar op aan. Een goede gedachte voorwaar. We vreezen echter, dat de haat en de verbittering reeds zoodanig gestegen zijn, dat partijen voor een dergelijke overeen komst niet te vinden zullen zijn. Niettemin ware het goed, dat de neu tralen hun bemiddeling verleenden. Vilageractin. PARIJS, 18 Maart. Op 17 Maart zijn 8 Duitsche vliegtuigen vernield en 6 an dere ernstig beschadigd door Fransche vliegers. Bovendien werd een Duitsche kabelbal lon door een Franschen vlieger in brand geschoten. Bevestigd wordt, dat twee andere Duit sche toestellen op 15 en 16 Maart zijn neergeschoten. De Fransche bombardementsvliegers wierpen 6000 K.G. ontplofbare stoffen op den dag en in den nacht van 16 Maart en 5000 K.G. op 17 Maart op inrich tingen, kantonnemenlen an stations in de vijandelijke zone. De admiraliteit meldt: Bij' offensieve patrouille-tochten, die door machines van den koninklijken marine-luchtdienst van het Duinkerken-front van 14 toL 17 Maart, werden ondernomen, werden 5 vijande lijke machines vernield en '5 buiten con trole neergeschoten. Bij een treffen moesten twee vijande lijke waarnemers worden gedood. Al onze machines keerden veilig terug. Be aetie v«n Japan. SHANGHAI, 10 Maart. De correspon dent te Hankou van de „Chinamen" zegt, dat de Britsche kanonneerbooten „Kins- ha" en „Woodcoe'k" de Amerikaanscbe kanonneerbooten „Quiros", „Samai" en „Monocaiy" en de Japansche kanonneer boot „Tushuni", vier rivierbooten escotr- teerende, heden zijn opgesloomd om te pogen do boven-Jangtse vrij te maken. Korte oorlogsberichten. In Engeland zal een verordening gepubliceerd worden, waarbij bevolen wordt de theaters en variété's om half tien te sluiten teneinde kolen te besparen. De bekende Duitsche vlieger, ka pitein Ridder van Tutschek is gesneuveld. 'Hij had 27 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In de Zuidelijke Oekraine is Ni- kolajef door de Duitschers bezet. In Hongarije was aangevraagd de woorden „Gott strafe England" als han delsmerk te mogen voeren. De regeering heeft dat echter verboen. In Pruisen zijn voor militaire doel einden alle partijen ongezuiverd men- schenhaar in beslag genomen. Den 16 Maart lieeft een buitenge woon oud Russisch congres van sovjets der arbeiders, soldaten, boeren en ko zakken, te Moskou vergaderd, het vre desverdrag, dat Rusland den 2den Maart te Brest-Litofsfc met de mogendheden van deni vierbond gesloten heeft, geratificeerd. Uit TexasHet grootste houten schip dat ooit gebouwd werd, is te water ge laten, juist 5 maanden nadat de kiel was gelegd. De lengte van het vaartuig 1 bedraagt 330 voet de breedte 48 voet. Het heeft een laadvermogen van 4700 ton. Het vaartuig is voorzien van triple expansie-machines van 1450 paardekracbt. I Stockholmscbe bladen "jiubliceeren een door leiders van groote industrie- ondernemingen in Zweden onderteekend: adres aan den koning, waarin gevraagd wordt, dat men van het verder afstaan van scheepsruimte aan de entente zal afzien. De Roemeensche koning heeft Mar- ghiloman naar Jassy ontboden en hem verzocht een nieuw ministerie te vormen. Marghiloman heeft een bedenktijd ge vraagd en keerde naar Boekarest terug om met de vertegenwoordigers der cen trale mogendheden voeling te houden. De „Times" verneemt uit Petrograd, dat geen enkele passagierstrein mag ver trekken, zelfs niet naar de voorsteden. De stad is met loopgraven omgeven en on der leiding van ingenieurs zijn duizenden werklieden bezig verschansingen op te werpen. De Turken hebben Köprykoi en For tuin ten O. en ten N. O. van Erzeroem bezet; De Pelgische troepen hebben den kustsector, vroeger door de Engelschen bezet, overgenomen. Gemeenterad van Gaas Zitting van Maandagavond. Voorzitter: de heer D. D. van den Bout, loco -burgemeester. Afwezig de heer de Paauw met kennis geving. Eén vacature. De notulen van de laatste twee ver gaderingen worden vastgesteld. I. Voorlezing wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken: I. Bericht van den heer A. F. de Paauw, dat door hem ontslag wordt genomen als lid van den gemeenteraad; 2. Goed keuring van 't Raadsbesluit dd. 21 Febr. 1918, houdende regeling der jaarwedden, enz. van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen; 3. Goedkeu ring van 't Raadsbesluit dd. 21 December 1917, .houdende voorstel tot verhooging der jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris; 4. Dankbetuiging van den heer C. de Vriese, voor verleende salarisverhooging5. Winst- en verliesre kening met toelichting van het Gemeente lijk Distribuliebureau over het jaar 19.17. Op een vlaag van dhr. Brants deel! de voorzitter mede, dat de heer de Paauw 1 Mei de gemeente gaat verlaten. II. De volgende afschrijvingen worden goedgekeurd: wed. J. MulderMeijler 4 mnd. H. O. f21.165; wed. J. Visser Duvekot 4 mnd. H. O f31,83; L. Henne- veld 2 mnd. H, O. f4,92; M. Zweedijk 9 mnd. H. O. f 16,50; D. J. B. Arentz 6 mnd. hondenbelasting f2; J. Pik 7 mnd. school geld Mulo-school; L. Henneveld 5 mnd- schoolgeld Mulo-school. III. Het voorstel tot het wederom voor 3 jaar verhuren van het woonhuis A 64 aan A. R. Breetvelt wordt z. h. s. aange nomen. IV. Het afwijzende voorstel van B. en W. op het verzoek van A. de Kam ter verkrijging van gemeentegrond in erfpacht wordt besproken. Dhr. Brants zegt, dat de redenee ring van den gem. bouwmeester niet logisch is.' De gemeente kan het wel missen, zegt hij, doch dan komen er later nog meer dergelijke aanvragen. Doch deze aanvrage dient op zichzelf behandeld te worden. Wanneer de gemeente bedoeld perceel kan afstaan, op voordeelige voor waarden, is er alleszins reden om het te doen. De voorzitter zegt, dat ruim 40 cent gegeven wordt. De heer Brants: Die f128 is dus niet te versmaden. De heer Donnet gaat mede met de gedachte van dhr. Brants. Zoo eenigs- zins mogelijk moet de zaak van de Kam bevorderd worden, desnoods geve men de helft van het aangevraagde terrein. De voorzitter: Unaniem waren B. en W. geneigd aan de aanvrage te vol doen, als 't kan, doch de gemeente heeft het terrein zeer noodig. Het is zelfs reeds te klein geb,leken. Adr. kan het terrein tijdelijk wel als opslagplaats krijgen, doch we willen het niet uit handen geven. Dhr. Kakebeeke komt ter vergadering. Dhr. Dekker gaat niet mede met B. en W.'s voorstel en had gaarne gezien, dat de gemeente dit nieuwe bedrijf be vorderde. Als Raad toch blijven wij steeds bevoegd ev. volgende verzoeken af te wijzen. Het nieuwe bedrijf heeft belang voor de toekomst, 'k Heb niet den in druk gekregen, dat we later er veel last van zullen hebben, als we het terrein afstaan. Dhr. Hollmann heeft meermalen gé- zien, dat de opslagplaats geheel vol lag met bieten of boomen en wil daarom het terrein niet uit handen geven. De Goesche boot kan er ook gebruik van maken, in geval van nood. Dhr. v. d. Leeuw gaat mede met dhr. Douner, om het terrein tot wederopzeg ging toe te verpachten, om den pacht te kunnen opzeggen, als de gemeente de beschikking over den grond wenscht te herkrijgen. Dhr. Kakebeeke verdedigt het voor stel van B. en W„ op grond dat het terreip. als aanlegplaats voor de boot waarde kan hebben. Laat adr. wat ver der een opslagplaats kiezen, dat kan geen bezwaar voor hem zijn. 't Is een oecono- misch belang voor de gemeente het dichtst bijzijnde .terrein te behouden. Dhr. B r an t s merkt op, dat er geen precedent bestaat. Epn dergelijke zaak is nooit in den Raad geweest. De 'Goesche boot kan desnoods wel verder af blijven. De gedachte van dhr. Kakebeeke sloeg bij mij meer in. Laat ons dan overwegen adr. een terrein wat verderop te gunnen. De veelbelovende steenhou werij en -handel is van groot belang voor de toekomst. Dhr. Dekker stelt voor deze zaak te renvoyeeren naar B. en W. tot nader advies. De voorzitter: We kunnen adr. slechts een terrein geven voorbij den beer put. Het gevraagde terrein brengt reeds veel op, omdat er veel gelast wordt. Dhr. v. Dissel: Laat men adr. slechts een laad- en losplaats geven, zooals ge vraagd wordt. Dan behoeft het nooit als opslagplaats afgestaan te worden. De heer Dekker: Laat men met dhr. de Kam overlegden welke andere weg te vinden is, zonder iemand te schaden. Dhr. Fransen van de 'Putte: B. en W. hadden .natuurlijk gteen tegenzin tegen deze industrie. Spr. beroept zich slechts op het. oordeel van den bouw meester. Dhr. Brants toont aan, dat ook de bouwmeester geen precedent vreest. Dhr. Kakebeeke wijst op hét be lang, dat groote bedrijven kunnen heb ben bij een goede verbinding van hun pakhuizen met den havenkant. Een ar tikel, dat slechts een paar maal 'sjaars scheepsruimte eischt, lean wel verderop plaats vinden. Dhr. Fransen van de Putte ont raadt nogmaals het uitgeven in erfpacht. Dhr. v. Dissel wil niet het uitslui tend recht van laden en lossen gteven aan één persoon, doch ev. ook aan an deren. Dhr. Hollmann: Bij' het pakhuis van Ochtman is nog een geschikt terrein voor adr. Dhr. Dekker wil de zaak renvoyeeiren naar B. en W„ om een middenweg te kunnen zoeken. Dit voorstel wordt overgenomen, zoo dat de zaak nader overwogen zal worden. V. Het primitief kohier van honden belasting1 1918 wordt vastgesteld op f704 voor 176 honden. VII. Het voorstel tot het aangaan van een gteldleeningad f 14500 voor straat- en rioleeringSwerken is nu aan de orde. iB. en W. stellen voor de op de be- grooting uitgetrokken f3000 erbij' te lee- nen, om den Oostsingel met klinkers te bestraten voor zoover deze nog niet is behandeld. Keien zijn te duur. Dhr. D ekker: Wordt de nieuwe weg al 'doorgetrokken van Voorstad tot Sta tion? De voorzitter: Nog niet. Thans is dat nog niet mogelijk. Op een vraag' van dhr. v. d. L e e u w zegt de voorzitter toe de verbetering der straten te gullen bevorderen. ■Dhr. Donner: Is het mogelijk jaar lijks f 1000 af te lossen? De .voorzitter: Het moet. 't Is min der gewenscht f500 af te lossen. JB. fin W.'s voorstel wordt z'. h. s. aangenomen. VIII. B. en W. stellen voor in de gémeentebegrooting 1918 eenige wijzigin gen aan te brengen, meerendeels als ge volg van de besluiten tot wijziging van de onderwijzersjaarwedden en salarissen van andere ambténaren en werklieden. De uitgaven volgens de Distributiewet wor den op f46000 geraamd, waaronder be grepen kosten der Centrale Keuken met inbegrip van het door de gemeente te betalen aandeel in de uitgaven voor op- - richting en installatie ad f 1668.67. Van het Kon. Nat. Steuncomité is reedsi f 4290.79 terugontvangen. De H. O. is op f 1.24000 angteld. Bi. en W. ineenen, dat de post f5000 voor straatverlichting! niet zal worden overschreden, en stellen nu voor ontvang on uitgaat op i 4270o8.591/2 te brengen. Z. h. s, aangenomen. IX. De gewijzigde pensioengrondslagen van gem. ambtenaren worden vastgesteld. X. Een wijziging in de begrooting '17 wordt goedgekeurd. XI. Verder stellen B. en W. voor een bedrag van f 65000.— te leenen ten be hoeve van de Gem. gasfabriek. De Voorzitter zegt, dat een lee- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers- 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. ning .van f75000 31 Maart moet afge lost worden. Het kasgeld is echter noo dig tot betaling van de dezen zomer te ontvangen kolen, die contant betaald die nen te. worden. Het voorstel wordt zl h. s. aangenomen. XII. Verder stellen B en W. f75000 voor de gemeente te leenen. De zaak is defe: f50.000 hebben B. en W. reeds in handen. De bouwplannen nopen echter tot. be taling vóór 1 April. Daarom wordt f 75000 gevraagd inplaats van f50.000. B. en W. zullen trachten het geld te krijgen van Raiffeisen Bank te gen 4 pet. rente. Ook dit voorstel wordt z. h. s. goed gekeurd. Verder vragen B. en W. machtiging tot het rooien van boomen, daar, waar nu gebouwd zal worden (Plan I). Het terrein zal eigendom der gemeente wor den, zoodat de raad over de boomen! moet beslissen. Bedoelde machtiging wordt verleend'. B. en W. vragen met het oog op de drukte nog een commies ter secretarie te mogen benoemen, voor vast. Dhr. Dekker: Waarom staat dit niet op de agenda? Laten we deze zaak aan houden. De Raad moet goed kunnen oor- deelen. Dhr. Kakebeeke: Ik matig me niet aan daarover te oordeelen. Ik wil ge- looven, dat het zeer druk is. Ook dhr. Hollmann spreekt in dien geest. De vo orz-itter: Al redeneerende zijn wij er toe gekomen, dit voorstel te doen. Meer hulp is dringende eisch. De heer Dekker: Toch is het niet goed, dat een dergelijke zaak zoo maar plotseling aan de orde gesteld wordt. Dhr. Brants kart dit standpunt zeer goed begrijpen, doch gelooft, dat met uit stel niets te winnen is. De toestand is onhoudbaar, daarom vertrouwt hij, dat dhr. Dekker zich gewonnen geeft. Dhr. Dekker handhaaft zijn formeel bezwaar, al gelooft hij ook, dat de zaak zeer urgent is. Met het oog op dit laatste zal hij zich er nu bij neerleggen. Dhr. Brants: 'tis een menschlélijke eigenschap iets, wat men zeer noodiig heeft, op het laatste oogenblik te koopen. B. en W.'s voorstel wordt nu z. h. s. aangenomen. Dhr. Brants: De Centrale Keuken hakt er nog al in, letterlijk en figuurlijk. Is al bekend hoe lang de exploitatie duurt. De voorzitter: De Keuken gaat door zoolang de deelneming voldoende is. De secretaris deelt medeover Febïr. zijn 8414 porties verstrekt; f1029.88 is ontvangen en uitgegeven f 1625.88, nadee- lig saldo f596, waarvan ten laste der gemeente f 343.58, tegenover ruim f 529 over Januari. Dhr. Fransen van de Putte: Laat ons de proef zoo ruim mogelijk nemen. Dus aanvankelijk blijven voortgaan. Dhr. Brants: Het gaat om besparing vani brandstof. Dat klemt straks nog' te meer. Dhr. Donner: Er worden nog' genoeg porties besteld om voort te gaan. Dhr. Hollmann: Schippers klaag den over de ondiepte van een gedeelte ider haven n.l. van den steiger tot 'fje beerput. Ook hier in de Kade. Ik gieef B. en W. in pverweging maatregelen te nemen. Voorzitter: Wij zullen deze zaak met den gem. bouwmeester bespreken. VI. Na geheime zitting is aan de orde het verzoek van firma wed. P. de Jonghl om afkoop van jachtrecht. Op grond van het in geheime zitting besprokene stellen B. en W. voor niet in te gaan op het aanbod van adressante. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Staten-Séneraaf. Tweede Kamer. De verkla ing van minister Loudon. Zomertijd. Het levensmiddelendebat. De Kamer stond Maandag in het tee- ken van de verdeelde stemming. Er wa ren er toch, die, gelijk de heer Lohman, ontstemming toonden over het blijkbaar reeds uitgelekte besluit van den Minister raad om toe te geven aan den drang der Geassocieerden Entente en Ame rika. Er waren er ook, die tevreden wa ren met de waarschijnlijke oplossing van het voedselvraagstuk. Het overzicht van de „N. R. C." geeft de Volgende physionomie van het begin der zitting. „Het eerste wat wij bij het binnen komen zagen was het vertoornde gelaat van mr. De Savornin Lohman. Blijkbaar wist hij reeds, waarop de verklaring van minister Loudon zou neerkomen, en had

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1