No 132 Woensdag 6 Maart 1918 32e Jaargang M Be tlroot© Oorlog. Sfaten-Generaal. Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO. gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. F. DHÜIJ L. BURG. Drukkers: Qosterbaan Le Cointre, Goes. 'i rin ii ini'in wnineiiiMnMim» w» De Zeeuw Seiaagen. De Evenredige Vertegenwoordiging heeft in velerlei kringen levendige be langstelling gewekt voor eene noodzake lijke vertegenwoordiging hunner belangen j in de Jweede Kamer. Een belangstelling, welke de eerste ja ren well zlal doorwerken bijl de, totnogtoe nog steeds getrapte, verkiezing van leden der Eerste Kamer. Dait zal volgend jaar bij de verkie zingen voor de Provinciale Staten wel aan den dag komen. Natuurlijk niet in zoo'n erge mate als bij de aanstaande Tweede-Kamerverkie zingen. Immers in de Provinciale Staten zijn boeren, burgers en buitenlui ongeveer in alle provinciën tamelijk wel naar genoegen vertegenwoordigd. Toch! zal 'zich bet verlangen naar belan genvertegenwoordiging ook daar wel open baren. Voor de Tweede Kamer traden reeds de Landbouw, de Arbeid, biet Onderwijs, de Politie, de Post- en Telegrafie, de Vermakelijkheden, de Onderofficieren, de Vereenvoudigde spelling, de Politiek-neu- tralen, de Anti-oorlogsmannen, en boven deze allen staande de Oeconomischë Bond, naar voren. Eer Mei in h'et land is, zullen er nog wel meerdere vogels van diverse pluimage hun politiek ei hebben uitgebroed. De fcandidatenlijsten zullen het wel uit wijzen. Tegen het opkomen van al dergelijke groepjes behoort te worden gewaar schuwd. In 'de eerste plaats omdat in alle par tijen de belangen van deize verscheidene kringen niet uit biet oog verloren woïden. In 'de tweede plaats omdat de nuenschen gevaar loopen teleurgesteld te worden. Het is gebleken dat één man, die een bepaalden kring voor zïjin rekening nam, weinig of niets vermocht tegenover de meerderheid. En ook dat de leden der verschillende 'partgen, bijl de verdediging van cle verschillende belangen van deze grootere of kleinere kringen, veel meer vermochten, door hun actie in de partij waartoe 'zij behoorden. Dit voor wat de partijen in het alge meen aangaat. En wat de anti-revolutionaire partij aan gaat, zij er aan 'herinnerd, dat het ger vaar van uit den band te springen, wijl bét groote beginsel door haar steeds is hoog gehouden, dat de Tweede Kamer niet js een Kamer van Belangen, maar een politieke partij;, die aller belang te behartigen heeft, daar niet zoo groot is. Bovendien heeft onze partij steeds reke ning gehouden met de belangen van het volk in al zijn rangen en standen, en bij het naar voren treden van de groote belangen van .Onderwijs en Arbeid en Kleine luyden gezorgd voeling te houden met de verschillende klingen en hunne voornaamste pleitbezorgers, en waar irn- mer mogelijk aan deze laatsten een plaats bezorgd in ons Lagerhuis. V Zoo kwamen mannen als wijlen Talnia en Van VI,et, v. d, Molen en wijlen Oosterbaan naar voren; en Zoo kregen ook de zedelijke belangen van Leger en Vloot onze .Oost en West, van ouds in Keuchetnius en v. d. Hoop; later in Iden- öurg en Cothjjn, en nog steeds in Duymaer van Twist, v. d. Voort van Zijp en tooheurer hunne trouwe verdedigers. En zoo zal 'took straks weer gaan Voorzoover zij zich verkiesbaar stel len, zullen dergelijke specialiteiten weer of voor 'teprst worden candidaat gesteld en in, de Kamer ook voor de speciale onderwijs-, landbouw- «n arbeidsbelangem H e t V a d e r 1 a n d be vatte dezer dagen het volgende ljjstje van partijen en groepen, die dezen zomer om de 100 Kamerzetels zullen vechten: 1. Liberale Unie. 2. Bond van Vrij-Liberalen. 3. Vrijzinnig-Democratische Bond 4. S. D. A. P. 6. R.-Kathölieke Staatspartij. 6. Antirevolutionnaire partij. 7. Christelijk-Historische Unie. (Deze partjjen zijn thans in de Kamer ver tegenwoordigd.) Verder: 8. S. D. P. 9. Bond van Christen-Socialisten l0- Plattélandersbond. 11. Economische Bond. 12. V. D. W. (Verbond tot democratiseering der weermacht.) 13. Politiemannen. li. Postambtenaren. 16. Neutrale Partij (amusementspark, 16. On erofficieren. 17. S. P. (Socialistische partij, zonder D of A.). 18. Algemeene Staatspartij. 19. Unionisten liga. 20. Christelijk Sociale partij. De groep van mr. S. Van Houten, onder de leuze Vrijheid en Recht, heeft 't reeds afsre- legd opkomen, doch niet als specialiteiten bui ten eenig partijverband, maar als leiden hunner .partij. Niet Smeenk apart als werkmians-, of Colijin als landbouw-, of Scheurer als Javanenvertegenwoordiger, of v. d. Molen, Brants en Wirtz als onderwijs-spieciali,- liteit, maar als leden van het partij- orgaan, als anti-revolutionaire mannen, die hunne krachten wijden aan 't belang van allen; met aanwijzing, natuurlijk, van elks bijzondere taak, overeenkomstig aan leg, roeping en arbeidsmilieu, waaruit zij getogen zlijn. Als altijd zal het nu ook weeir zSjnj de besten y.oorop. Beknopt overzicht van den toestand. Ook Roemenië meet tie door de Centralen voorgestelde harde vredesvoor waarden reeds aangenomen hebben; Het schijnt bereid tot groote offers, opdat het maar gauw evenals Groot-Rus land „in vréde en vriendschap" met de Centralen mag leven. Gisteren seinde men ons tenminste, dat de leider der. Bulgaarsche delegatie te Sofia in de Sobronje verklaard heeft, dat de Roemeensche regeering besloten heeft de vredesvoorwaarden te aanvaar den, inhoudende den afstand der Do- broed s j a aan Bulgarije, rectificatie der Roemeensch-Hongaarsche grens en belang rijke oeconomische concessies. Roemenië moet wel zwaar boeten voor zijn deelnemen aan dezen oorlog. Men kan zich indenken, met welke dank bare gevoelens de Roemeensche re geering vervuld is jegens de oude bond- gënooten, die het zoo wreedelijk in 'den steek gelaten hebben. Later zal ook blijken of deze vrede een duurzaam karakter krijgt. De soc. dem. Vorwarts zegt, dat, als de oorlog in het Westen op dezelfde wijze moet eindigen, als in het Oosten is geschied, Duitschland na afloop in een nog vijandelijker wereld zal staan, dan vóór het den oorlog begon. Er is wel iets van waar, De ijzeren vuist bleef tot het laatst toe den toon aangeven. Van een inkeer, van een de overhand krijgend gevoel van menschelijkheid, van een verootmoediging geen sprake Japan schijnt nog' niet af te zien van zijn plannen tot interventie in Siberië, ofschoon toch de Duitsche opmargch ge staakt is. Mogelijk zal bij de Russische delegatie de hoop om door een spoedig ondertee kenen van het vredesverdrag: aan Japan het voorwendsel te ontnemen om in Si berië in te grijpen, een factor van be- teekenis zijn geweest. In dit geval echter hebben de Russische heeren al weder getoond een slecht inzicht te hebben in de politieke toestanden. Het vredesverdrag heeft de besprekin gen over het ingrijpen van Japan, naar het schijnt, geen oogenblik vertraagd. Naar de „Daily Mail" weet te melden, zon den de onderhandelingen binnen 24 uur ten einde gebracht worden. De gezanten van de geallieerden zouden waarschijnlijk een gemeenschappelijk verzoek aan Japan richten om zoo vriendelijk te zijn in Siberië de belangen van de geallieerden te beschermen. En aan zulk een uitnoodi- ging zal Japan natuurlijk allerminst kun nen weerstaan. Terwijl de „operaties" in groot-Rusland door de onderteekening, van het vredes verdrag tot staan zijn gébracht, wordt de actie door de centralen in de Oekrai- ne.,e? de randstaten ondernomen ter „be vrijding" en „steun" van de bevolking tegen 'het maximalistische gevaar, nog voortgezet en zelfs verder uitgebreid. Ook in Finland zal Duitschland gehoor geven aan de „roepstem" van het Fin se he volk en dat volk ter hulp komen tegen de verschrikkingen van de roode garden, die door hun optreden al zeer fraai in de kaart der Duitschers spelen. Volgens te Stockholm ingekomen be richten zijn. op 27 Februari in Helsing- tors vier kruisers van Reval aangekomen. Ter bescherming' van den raad van ar beiders in Helsingfors heeft de marine besloten, tot oprichting van een roode vloot, die onafhankelijk van den Duit- schen en Russischen vrede verder wil strijden. De „Vossische Zeitung" verneemt uit Kopenhagen: De in Wasa aangekomen correspondent van „Berlinske Tidende" deelt mede, dat in het algemeen gespro ken in Finland de 'kalmte terug is ge keerd. Generaal Mannersheim, die al over 75000 man beschikt, is van plan een aan val in grooten stijl te doen, die spoedig kan worden verwacht. Talrijke vrijwilli gers bieden zich van alle kanten aan ea ze worden met grooten spöed militair op geleid. Da vreds met Rusland. De (delegaties der Duitsche, Oostenlrijk- Hongaarsche, Bulgaarsche, Turksche en Russische regeering bij de vredesonder handelingen in Brest-Litofsk zijn na onder teekening van het verdrag, deels Zondag, deels Maandag vertrokken. De Russische deputatie reist over Dunaburg en Ples- kau. Van de Duitsche delegatie vertrekk'eni Excellentie Kriege (van het ministerie van buitenlandsche zaken), directeur Schrllder (van het ministerie van financiën), de geheime legatieraad von Stockhammern, de legatieraad Gans naar Boekarest, waar zich staatssecretaris von Kühlmann reeds bevindt. De Keizer heeft een telegram aan v. Hindenburg gezonden naar aanleiding Van het 'tot stand komen van een vrede met Rusland. Daarin dankt hij den veld maarschalk en generaal Ludendorff voor hun prestaties, waardoor de grondslag gelegd werd voor de latere successen ien de mogelijkheid werd geschapen omj het Russische leger tot den verderen) terugtocht te dwingen. De onthulling van Pichon. De Norddeutsehe besluit, blijkens een nader ontvangen telegram, haar opmer kingen naar aanleiding van Pichon's re devoering in de Sorbonne met er aan te herinneren, dat de Duitsche regeering bereid was geweest ook andere wegen te beproeven, wat uit het volgende zou blijken: Nog op 'tlaatste oogenblik scheen zich op 1 Augustus de mogelijkheid in de door den Duitscben gezant te Londen naai- Berlijn overgeseinde mededeeling van Sir Edward Grey voor te doen, dat Frank rijk onzijdig zou blijven als het achter wege blijven van een Duitschen aanval op Frankrijk kon worden beloofd. De Duitsche regeering verklaarde zich dadelijk daartoe bereid, ingeval Engeland met zijn strijdmacht voor de onvoorwaar delijke onzijdigheid van Frankrijk borg stond. Het voorstel bleek echter nog' denzelfden dag op een misverstand te berusten. De Fransche onzijdigheid lag niet in het plan der Entente. Frankrijk wilde ze niet en Engeland stak .geen hand uit ze te ver wezenlijken. Korte oorlogsberichten. In een munitie-fabriek in Zuid- Wal es heeft een lichte ontploffing plaats gehad, waarbij twee personen werden ge dood en 4 gewond. De materieele scha de is onbelangrijk. Roosevelt heeft gisteren het Zie kenhuis verlaten. Hij heeft echter zijn gezicht en gehoor aan den linkerkant verloren. Het Engelsche stafcommuniqué uit Palestina meldt: Enkele patrouillegevech ten ten 0. en ten N. van Jericho. Van Zaterdag tot Zondag zijn de "Engelsche troepen ten 0. van den weg Jeruzalem Nablus over eeu front van 12 mijl tot een diepte van 3 mijl voorwaarts gerukt zonder sterken tegenstand te ontmoeten. Een vijandelijke vliegmachine werd neer geschoten in onze linies bij Rautieh. De bestuurder en de waarnemer die beiden gewond waren, zijn gevangen genomen. Uit Londen wordt gemeld, dat er bij de opening van den luchtpostdienst tus- schen New-York en Washington in April a.s. nieuwe postzegels Van 25 cents zul len worden uitgegeven. Dit bedrag zal tezamen met -bet gewone porto de brief- kosten voor den luchtpostdienst op 27 cents brengen. Aan een Wolffbericht over den toe stand in Rusland ontleenen wij, dat de Engelschen bij honderden Petersburg ver laten, terwijl daarentegen tal van bolsje- wiki uit Reval naar Rusland terugkee- ren. Té Petersburg betoogen de revolutio naire socialisten, de anarchisten en de communisten vóór den oorlog. De revo lutionaire socialisten verlangen, dat de regeeringsmacht aan de Rijksdoema zal worden overgedragen. De anarchisten vor men oorlogsbataljons, welke zwarte vaan dels meevoeren. Het algemeene congres der bolsjewiki komt den 5en Maart bij een. Jïïet eerste punt van de agenda is de herziening van het partijprogram. In de zitting van den R. van A. en S. werd Vrijdag 1.1. een voorstel tot gedeeltelijke inbeslagneming van het burgerlijke ver mogen ten gunste der arbeiders- en sol- aatenraden ingediend. De oorlogsuitgaven van Amerika, ge durende de korte maand Februari bedra gen 1.002.878.608 dollars, waarvan 325 millioen dollars aan de bondgenooten is l geleend. In Jan. en Dec. is onderscbei- denlijk 1.090.000.000 en 1.105.000.00 dol- j lar uitgegeven. I Té New-York wil men geen beurspa- niek meer. Het bëursbestuur heeft ver- boden 'om sensationeele oorlogsberichten in omloop, te brengen. Een incident heeft tot dezen maatregel aanleiding gegeven. De Volksraad in Kaapstad heeft met 59 tegen 19 stemmen een post goedge keurd om soldaten, die uit den oorlog terugkeeren, land ter kolonisatie te ver schaffen. Het departement van oorlog der Ver. Staten heeft aan liet congres een verder crediet van 450 millioen dollar gevraagd voor het vliegwezen. Buifsnlarid. «Prins Mirko, tweede zoon van Sficolaas I, vorst van Montenegro, is na een lijden van twee jaren in het sana torium te Weenen, aan tuberculose over leden. Hij bleef in een bloedspuwing. Hij was geboren in 1879 en bereikte dus den ouderdom van 39 jaar. Hij' was gehuwd met Nathalia, dochter van den Servischen generaal Constantinovitsj. Uit dit huwe lijk blijven drie zonen verweesd achter (want hun moeder heeft ben verlaten; in 1917 is dan ook het huwelijk door echt scheiding ontbonden verklaard): Michael, geboren 1908, Paul, geboren 1910; Emma nuel, geboren 1912. De echtscheiding had plaats wegens wederzijdschen afkeer" Zij woont thans in Tunis. De vorst van Montenegro heeft thans nog twee zonen. De oudste Danilo geboren 1871, is gehuwd met Militza, voorheen Jutta, van Mecklenburg Schwe- rin; da jongste, Peter, geboren 1889. Voorts heeft hij nog zes dochters: Milit za, gehuwd met Peter van 'Rusland, Anastasia, gehuwd met.Nicolaas van Rus land, Helena, gehuwd met den Koning van Italië (alle drie schijnbaar voor het ongeluk geboren), Anna, gehuwd met Frans van Battenberg, Xenia en Vera. Beide laatsten zijn respectievelijk 37 en 31 jaar oud. Tweede Kamer. De eetlust wordt grooter. De voortbrenging van het noodige voedsel loopt spaak. Een bei oep op de boeren. Gisteren hadden weer eenige stemmin gen plaats in verband met de Indische begrooting. Daarbij werden o.a. aange nomen een amendement-IJzerman omniet over te gaan tot -de voorgestelde reor ganisatie van den dienst van het mijn wezen en een amendement-Bogaardt- Scheurer inzake den aankoop van opium. Vervolgens kwam weer het margarine-, varkensvleesch en andere levensmiddelen debat aan de orde. „En mangeaiït vient 1' appétit", zegt een Fransch spreekwoord. De waarheid hiervan blijkt ook bij dit parlementaire debat. Hoe langer de Kamer zich met het distributievraagstuk bezig houdt, hoe meer lust er bij: de sprekers schijnt te ontstaan om minister P'osthuma onder handen te nemen. Verleden week was Ter Spill aan 't woord, die in stippellijnen aangaf, waar het heen moest: salarisverhooging over de geheele linie; deze afgevaardigde stemde zelf nog niet zoo lang geleden tegen een motie in de richting van sa larisverhooging ondersteuning, in den crisistijd, van werkloozen; voor den over gangstijd, gedurende welke in de vrije beroepen de druk tot loonsverhoogingnog niet geholpen zal hebben, door een bij slag in den vorm van rabatbons a la v. Embden. De v.-d. afgevaardigde Koster ging daar tegen vierkant in. Gisteren zette hij zijn rede voort. Zijn bezwaren zijn overi gens nogal van negatieven aard. Hij keurt het af, dat een deel des volks aller lei dure artikelen maar koopen kan. Doch van meer belang is de vraagHoe zorgen wij, dat de groote massa het noodza kelijke voor onderhoud des lichaams be komt? Hij betoogde verder, dat 'de Kamer leden niet' in commissies zitting moe ten nemen. Een alleszins verstandige Na Roster's rede kreeg men weer een breedvoerig betoog van een rooden broe der, den heer Sarnies. E,n met schrik denkt men er aan, dat nog vier of vijf roode sprekers zijn ingeschreven. Als de Kamer drie weken lang den minister gaat bezighouden, vragen wij; ons angstig af, wie onderwijl voor de levensmiddelen voorziening moet zorgen! VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementoprijs: Per 3 maanden fr. p. post fl.60 Losse nummers-0.06 Prijs der Advertentien: 1—4 regels f 0.80, iedere regel meer 80 et. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeel! ge voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. —gas.- Sannes betoogde o.m. uitvoerig hoe de productie, de voortlrenging van het noo dige voedsel, spaak loopt, 's Ministers sy steem om door prijzen graanbouw uit te lokken, mislukte, omdat de handelsgewas sen onvergelijkelijk meer opbrengen. Aan het verbod van verbouw van handels gewassen boven een bepaalde hoeveel heid, storen vele boeren zich niet. Bo vendien Re rechterlijke macht past naar het schijnt het verbod slap toe. Over thet algemeen wordt er veel ge fraudeerd lop tiet platteland. Er is o.i. maar één middel om die fraude te kee- ren. Dat is den boeren geven wat hun toekomt. Daarenboven ware het goed meer overleg te plegen met hun orga nisaties, welke het best een beroep kun nen doen op de vaderlandsliefde der boe ren. Vooral ,op het punt der productie is de critiek op den minister zeer sterk. Zoo als 100k andere sprekers reeds hebben ge zegd: wat den graanbouw betreft is er eer achteruitgang dan vooruitgang. Geen wonder, dat hier een flinke verandering van gedragslijn van den minister wordt gevraagd. Gisteravond vroeg de Indische begroo ting weer de aandacht der leden. 'tGaat een 'snkkelgangetje. Z e e v i s c h. Naar het Ned. Correspondentiebureau ons meldt, zal over 2 a 3 dagen de verstrekking van zeevisch geheel ein- De Commissie van Toezicht' op de Zee- visch-vereeniging zal, nu de consentgel- den door de N. U. M. worden geïnd, binnen enkele dagen haar kas uitgeput zien. Pogingen en herhaalde aandrang big" de regeering om een afdoende comptabele regeling te krij'gen, hebben tot. nog toe gefaald. Ned s. s. getorpedeerd. Niet de „Rijnvliet", maar de „Heen- vliet" is getorpedeerd. De „Heenvliet" was 27 Februari des namiddags, van Rotterdam naar Leith vertrokken met een lading stukgoed. Het schip, in 1916 gebouwd, was 492 bruto en 264 netto ton groot. Tot de bemanning behoorde ook de 2e stuurman J. A. v. Dierendonck van Vlissingen. De z:and- en grintkwestie. Officieel. Het Ministerie van Buiten landsche Zaken deelt het volgende mede: Door tusschenkomst van H. M. Gezant te Berlijn "heeft het Ministerie van de Duitsche Regeering een mededeeling ont vangen ten antwoord strekkend op het door den gezant in opdracht der Ned. Regeering gedane voorstel, dat een com missie van Nederlandsche deskundigen zich naar bezet België en Noord-Frank rijk zou begeven om een onderzoek in te stellen naar "de behoefte van zand en grind voor burgerlijke doeleinden. Blijkens deze mededeeling acht de Duit sche Regeering de toelating van zoodanige commissie in dat gebied onder de tegen woordige omstandigheden ondoenlijk. Ten einde de Ned. Regeering nieuwe moeilijkheden te besparen, is zij evenwel bereid voorloopig: van den doorvoer af te zien, hoewel zij 'daardoor in de nood zakelijkheid komt, langs anderen weg te voorzien in de niet militaire behoef ten van het bezette gebied. Zij handhaaft echter haar rechtsstandpunt en behoudt zich voor, op de aangelegenheid terug te komen, indien bijzondere en op dit oogen blik niet te voorziene moeilijkheden moch ten lijzen. R ijst. De Samarinda, geladen met ruim 7700 ton rijst, en sedert half September in Amerika opgehouden, zal haar lading overladen in de Nieuw-Amsterdam. Door een duikboot aangehouden. De logger Gijsbert Karei van Hogen- dorp K. W. 110 werd nabij boei 2 door een Duitsche duikboot aangehouden. Twee der opvarenden van de duikboot maakten het kanon gereed om te vuren, toen zij door een stortzee tegen het dek geslin gerd werden. De logger zeilde door en werd niet meer lastig gevallen. De vleeschvoorziening. De runderen, met de Zierikzeesche stoomboot te Rotterdam aangevoerd voor de veemarkt, zijn bij aankomst van de boot aan de Oosterkade voor den etap- pendienst opgevorderd. Klein verlof. Officieel. Behoudens onvoorziene om standigheden zullen in het .genot van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1