DE ZEEÜW TWEEDE BLAD. Landbouw au ïeet@@§l Gemeenteraad van Gees VAN ZATERDAG 2 MAART 1918, No. 129. Zitting -van Vrijdagavond. Voorzitter, de heer D. D. v. d. Bout, loco -burgemeester. Afwezig de heeren Fransen van de Putte met kennisgeving en de Paauw, ge mobiliseerd. Eén vacature. De voorz. begint met mede te deelen, dat de heer J. Z. Risch is overleden. 't Is een weemoedig iets, zegt de voorz., nadat alle leden zijn opgestaan, vooral in dezen tijd, waarin we zoovelen te be treuren "hebben.'Een nog betrekkelijk jeug- Üig_lid is ons ontvallen, die veel gedaan heeft om de belangen van de gemeente "te behartigen. 'tWas hem niet steeds ge makkelijk. Zijn heengaan was wel te ver wachten, doch niettemin was 't een droeve tijding. Hij heeft het niet meer mogen beleven, dat normale tijden aan breken voor de gemeente. Een woord van dankbare hulde voor hetgeen hij voor de gemeente geweest is, zij hier op zijn plaats. Zijn nagedachtenis zal bij ons in eere blijven. I. Voorlezing wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken: I. Bericht overlijden van den heer J. Z. Risch; 2. Dankbetuiging van den heer S. H. Bonthuis, Directeur der gemeente-i gasfabriek, voor toegekende salarisverhoo ging; 3. Dankbetuiging van den heer J de Kruijter voor zijne benoeming tot ge meente-archivaris; 4. Bericht van mevr A. J. C. Kleijn-Ratering, dat zij hare be noeming tot regentesse van het Gasthuis aanneemt. II. Vervolgens vindt plaats de bespre king van de aanbesteding van den. wo ningbouw vanwege de Bouwvereeniging „Nieuw Goes". Het Bestuur deed mede- deeling, dat de beide laagste inschrijvers zijn Gebrs. Schuddeboom te Utrecht voor f 167240 en P. Proper te Moerdijk voor f 172900. Er is een nieuwe exploitatie-rekening opgegeven, benevens een rekenijng der stichtingskosten. Van den minister is be richt ingekomen, dat de plannen zijn goedgekeurd en het voorschot benevens de crisisbijdragen zullen worden ver leend, doch dat dit niet zal geschieden voor de twee woningen B, vermoedelijk wegens de hiervoor te rekenen te hooge huurprijzen. Daarom wordt nu voorgesteld deze woningen te vervangen door een driedubbele woning, 2 van het type C !en 1 van het type E. De stichtingskosten worden geraamd op f 199.000. De exploitatierekening ziet er nu als volgt uitUitgaven f 12184,30, opbrengst f 7215, te kort f4969,30. Deze opbrengst betreft 13 woningen type A, huur f3,50 per week f 23è6; 17 woningen E, huur f3.75 per week, f3315; 1 E, huur f4 f208; 4 C, huur f4,50 f936, (en 1 winkelhuis, huur f 7,50 f 390. Van het jaarlijksch tekort ad f4969.30 komt een vierde d. i. plus minus f1250 voor" rekening der gemeente. Waar dit bedrag hooger is dan in October 1917 voorgesteld vraagt de Wo- ningbouwvereeniging de goedkeuring der aanbesteding en dekking van dit jaar- lijksche tekort. Ze wijst er op, dat reeds 45 gegadigden zich voor de woningen hebben aangemeld en dringt er op de gevraagde goedkeuring te verleenen om zoo eenigszins te voorzien in den wo ningnood. Dp voorzitter licht de zaak nog kortelijks jtoe. Het totaalcijfer is, gelijk te verwachten was, aanmerkelijk ver hoogd. Wij staan nu voor de vraag, of de raad met het verzoek zal kunnen mee gaan. Wordt het plan goedgekeurd, dan krijgen we aan de Voorstad een com plex nieuwe gebouwen. Deze stap is niet alleen gewenseht, maar zelfs noodzakelijk. Herhaaldelijk heb ik ervaren, dat de wo ningnood inderdaad groot is. Zoo iuist w n^11 schrijven ingekomen van de Woningbouwver. waarbij ze mededeelt, dat de bouw is gegund aan de fa. Schud- deboom te Utrecht voor f170.000.-—, n.l. voor 36 woningen, onder voorbehoud van de goedkeuring des Raads. De heer van Dissel licht als voor zitter van de Woningbouw Ver. Nieuw- es het adres nader toe. Spr. illustreert nog eens den woningnood, herinnerende aan het onlangs gehouden Woningcongres. Onbewoonbare krotwoningen worden nog dhSln °0nf Reeds 'zijn er 47 gfega- Iv °?r de nieuwe woningen. De SflH ^an §6rust op 80 woningen echter niet*'' We d™ voodoopig Safrtfef t«eer om de gemeen ds «iet te zwaar te belasten. Gaarne beveelt de Ver. haar zaak in den steun van den Raad aan. De toestand is hier en elders zóo groot, dat we niet mogen dralen. Immers bij demobilisatie' zal de aanvrage b.v. van jonggehuwden, nog grooter worden. Weliswaar is de besrok r?g ,fT i-;°,00 h°-0ger (lan aanvanke lijk, doch dit kon met anders. Het Rijk neemt '3/4 van de exploitatie voor z'n rekening, de gemeente slechts i/4. Spr deelt mede, welke motie op het Woning^ congres is aangenomen, welke ook een beroep doet op de gemeentebesturen. Bouw van noodwoningen wordt slechts in het uiterste geval aanbevolen. De heer Dekker is in beginsel niet tegen het plan, maar acht de zaak van zóó groot belang, dat ze niet stilzwijgend mag "voorbij gegaan worden. Noodwonin gen, als ik te Amsterdam gezien heb', deugen niet. Doch zijndè berekeningen wel van dien aard, dat het bedrag van pl.m. f 1250 niet belangrijk wordt overschrei- den? Besluit de Raad gunstig op het verzoek, dat dienen wij zekerheid te heb ben, dat de kosten niet belangrijk daar boven gaan. Laat Nieuw-Goes nu voor- loopig niet verder gaan, Er zullen ook weer woningen vrij komen en de tijden kunnen ook verandering in den toestand brengen. We zitten reeds voor hooge uitgaven, ook voor de distributie. Het valt intusschen toe te juichen dat Nieuw- Goes dit werk deed. De toestand toch is zóó treurig1, dat iemand die hier arbeidt, na veel moeite een woning yjond te 0. en W.-Souburg. De voorzitter zegt, dat het cijfer van f1250 even goed voor vermindering vatbaar is als voor vermeerdering. Dhr. Hoilmann vraagt een inlich ting aangaande de begrooting. Dhr. Rothuizen, de architect, Zegt, dat de begrooting niel aanmerkelijk kan overschreden worden. Immers de aanne mingssom ligt nu vast ad f j.70.000. Ook de meeste andere bedragen staan vast, o,a. ook de waterleiding. Wat de exploi tatie-rekening betreft, ook deze slaat vrij wel vast. De kosten zijn meest vaste posten. De huur is zoo hoog opgedreven als maar eenigszins mogelijk is. De" Raad zal ze later nog moeten goedkeuren. Verleden jaar hebben we een begroo ting gemaakt van f 132.000. Doch daar onder vielen niet de haagjes, terwijl we geen post hadden voor onvoorziene uit gaven. We konden intusschen voorzien, dat de materialen nog duurder zouden worden. De aanbesteding is ons zeer meege vallen, gezien de omstandigheden. De voorzitter zegt, dat het aan vankelijke plan om 51 woningen te bou wen, al gereduceerd is tot een plan van 35 woningen. Dhr. Brants: De huurbepaling is dus een zaak van den Raad! De hooge huur komt toch ook ten goede van de gemeente? (Deze vragen worden bevestigend beant woord). Spr. vertelt van een onderwij1 zer, die veel te duur woont en snakt naar een billijke woning. Hij hoopt, dat thans een tijdperk aanbreekt van betere huisvesting. Dhr. D o n n e r verheugt 'zich eveneens in de totstandkoming van de plannen. Spr. vraagt slechts of aan sommige per sonen voorkeur gegeven zal worden, b.v. aAn personen, verbonden aan de spoor wegen. De voorzitter: Die voorkeur is tenslotte geheel vervallen. De geheele zaak gaat buiten de S. S. om. De heer va.n Dissel deelt daarom trent mede, dat bij de 47 gegadigden misschien niemand is, die hij de S. S. behoort. Er is geen sprake van voorkeur. Wel zullen wij ongewenschte elementen weren. 7 1 Dhr. 'H oil lm a in n beveelt loting aan bij de toewijzing van de woningen aan de huurders. De heer van Dissel: We zullen dit in overweging nemen. Het voorstel wordt Inu z. b. s. aan genomen. De voorzitter: Dit is eenbelang rijk feit, waarvan Ik zeer hoop dat het vruchten moge dragen. III. Vervolgens is aan de orde dewjj1- ziging der verordening tot beperking van gasverbruik. B. én W; stellen conform het advies der gascoimmissie voor het gebruik van gaslicht in. winkels vrij te laten tot des avonds 9 uur, 's Zaterdags tot 10 uur. Onder winkels jvorden niet verstaande apotheken. Verder willen zij in art. 2 bepalen,- dat het behoudens vergunning van den burgemeester verboden is in koffiehuizen, sociëteiten, enz. gaslicht te gebruiken op andere uren dan des nam. tot 11 uur. De voorzitter: persoonlijk was ik 't er niet geheel mee eens. Spr. had het liever verder uitgebreid. In Januari is vrijheid in het gebruik van gas toegei staan, daarom had ikn ugeen bezwaar ge-- had in algeheele vrijheid, dus zonder te binden aan bepaalde uren. De gas- directeur was ook niet bang voor over matig verbruik bij vrijheid. Dhr. Hoilmann wil daartoe wel me dewerken. I i Dhr. Dekker: Ik heb bezwaar daar tegen. B. Wi. dienen dit nieuwe voor stel nog nader te overwegen. Spr. is bo vendien bang, dat van hoogerhand zal worden ingegrepen op grond van ver spilling. In de derde plaats zou ik de twee Middenstandsvereenigingen willen hooren. Vele winkeliers zijn blijde op een bepaald uur te kunnen eindigen. Het pu bliek;'heeft zich nu eenmaal b® den hul digen toestand aangesloten. Dhr. D o n n e r gelooft niet, dat dit laatste noodig is. De winkeliers hebben geen bezwaar tegen sluiting oip een be paald nur. Dhr. H oi 11 man n: De winkelier blijft toch vrij om om 9 uur het licht uit te draaien. Dhr. Dekker: De winkelier hangt echter af van zijn collega, d.w.z. zijn concurrent. De een dwingt den ander. Spr. bepleit weer uitstel. Dhr. '.v. d. Bout: De wijziging staat toch op de agenda! Wij willen den win kelier iniet binden. Waar nu veel voor het -gas betaald wordt, wil ik liever al len vrijheid geven. Ik geloof niet, dat de autoriteiten ons lastig zullen vallen; in andere gemeenten is er ook vrjjiheid. Dhr. Dekker toomt aan, dat de ver gelijking van winkelier en particulier niet op gaat. Dhr. v. d. Bout bepleit weer hef vrjjdom geven. Dhr. v. d. Leeuw zegt, dat hij zich nooit aan zijn concurrenten gestoord heeft, en dat hjj tegen dwang is. Men zal toch wel genoeg bezuinigen. Dhr. Dekker beveelt nogmaals aan den middenstand te hooren. Zelfstandig zijn. de meesten niet. Dhr. y. d. Bomt: "U blaast die klei nigheid tot een ballon op. Wil men min der vrijheid hebben, laat men er dan om vragen. De middenstandsver. hebben er overigens niets mee te maken. Ik heb slechts mijn eigen meening weergegeven. Dhr. Dekker: U wilt de zaak, om welke reden ook, doordrijven. Dhr. P1 a z i e r zegt, dat in „Handels belangen' 'een groote oppositie was tegen gedwongen winkelsluiting. Spr. pleit ook voor het geven van vrijheid. Dhr. Hoilmann stelt voor de ver ordening tot beperking van het gasver bruik geheel in te trekken, welk voor stel gesteund wordt door dhr. v. d. Leeuw. Dit voorstel wordt met 7 tegen 3 st. aangenomen. Tegen de heeren Dekker, Brants en Donner. Daarna sluiting. Veilingsvereeniging „Walcheren". (Slot.) De heer de Lange vroeg wie dat voor stel inzake uitsluiting der kooplieden doet., De heer Hattink zette uiteen, hoe deze kwestie weder naar voren is gekomen. De heer P. Toni Jr., de oud-voorzitter der vereeniging heeft het bestuur uiteenge zet, waarmede de veiling bedreigd wordt; en nu wil het bestuur weten hoe dei leden over de kwestie denken; het heeft daarom de punten van de agenda ge formuleerd als zij deed. De secretaris deelde op een vraag mede, dat men piet tevreden is, omdat het bestuur geweigerd heeft de kooplie den uit de vereeniging te zetten. Het bestuur heeft zich verstaan met den koop- mansbond; deze was niet berèid en bloc uit te treden. De koopmansbond heeft zich tot het gemeentebestuur van Middelburg ge wend, en dit heeft reeds hij den mi nister er op aangedrongen te voorkomen, dat aan de vereeniging de export wordt ontnomen en een nieuwe veiling1 op te richten. Er is nog geen antwoord en als dit er Maandag nog niet is, dan zal een der wethouders Maandag1 naar den Haag gaan. De heer de Lange zette in den breede uiteen hoe de zaak is geloo- pen. Hij zegt, dat de heer Ton, die dooi de kooplieden op het kussèn is gebracht, thans hen wil weren. Verleden jaar ad viseerde hij met den 'heer F. Kakebeeke om te voorkomen, dat te Oostkapelle een nieuwe veiling opgericht zou worden, en nu ijvert hij1 voor een nieuwe veiling. De heer Ton is een der hoofdschuldigen. De kooplieden zijn niet de schuld van alles' wat op de veiling is geschiedook waren het de kooplieden, die het meest teekenden als borg (totaal is er thans door 17 leden geteekend) bij de Boe renleenbank. Als er op gewezen was, dat de koop lieden geen exporteurs zijn, dan zou men den eisch niet gesteld hebben. Als het er om te doen is spreker kwijt te raken, dan kan hij verzekeren lid te blijven, ook al gaan de kooplieden er uit. Spr. noemt, hetgeen geschiedt, sluip moord en daar kan niemand tegen waken. Spr. hoopt, dat de veiling zal blijven bestaan. De voorzitter deelt mede, dat op de Provinciale Veilings vergadering te Goes gisteren beslist .gezegd is, dat de koop lieden er uit moeten. Spr. heeft met klem gepleit voor de vereeniging; er is echter niets aan te doen. De veiling; zal Op alle mogelijke wijze bemoeilijkt worden. De heer de Lange zegt, dat schor singen toch niet lang duren. Ook "de coö peratie zal gevaar loopen de circulaires niet goed te begrijpen. Er worden zeker overtredingen gepleegd en o.a. laatst nog toen een partij kool met goedvinden van den heer Ton geheel voor het buitenland werd geveild. De heer de Smidt gelooft ook. dat men in den Haag deze kwestie te Middelburg niet goedkeurt. De heer Bakker heeft te Goes gehoord, dat men alle kooplieden bedoelt. De heer C. Polderman zegt, 'dat in de Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" ook kooplieden lid zijn. De heer Bakker zegt, dat ook dit niet in orde is. Een ander lid vraagt of men niet de veiling kan splitsen In een plaatselijke en een exportveiling'. De heer de Lange zegt, dat de koop lieden alleen vrijwillig uit zullen treden; als er bij den Minister niets meer aan te doen is. Het voorstel van den heer Gilde, om de veilingsvereeniging in tweeën te split sen in eene kleine en een groote veiling, waarbij de kooplieden lid der kleine vei ling kunnen blijven en het bestuur op te dragen dit nader ie onderzoeken en uit te maken, werd nader besproken, en tenslotte aangenomen met 86 tegen 22 stemmen. Alsnu kwam aan de orde het voorstel tot het voeren van onderhandelingen niet de coöperatie „Eiland Walcheren". De heer Abrahamse stelde voor niet met de coöperatie in onderhandeling te treden. De heer J. Bolier meent, dat de uit spraak reeds ligt in het vorige besluit. Het voorstel-Abrahamse werd aangeno men met 83 tegen 9 stemmen (de overige blanco). De voorzitter deelde mede, dat de Mid- denstandscredietbank bereid is f20.000 in rekening-courant crediet te geven, als de leden zich aansprakelijk stellen. De heer Mesu zou dit verplichtend wil len stellen. De heer Hattink zegt, dat men nu ook het bestuur moet steunen. Ook kwam weer het idee van het plaat sen van aandeelen ter sprake; maar dit ondervond niet veel steun. Slechts een klein deel der aanwezigen weigerden be slist te teekenen- Het idee werd geopperd: de vereeniging coöperatief maken. De secretaris zegt, dat dit toch maanden zou duren, maar dan moet er toch di rect geld zijn en daarom moet men tee kenen.. Hiertoe werd nu gelegenheid ge geven. Na nog enkele besprekingen werd de vergadering gesloten. V. P. N. Vrijdagmiddag had te Middelburg de jaar vergadering plaats van de afd. Zeeland vande V. P. N. onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken. Ingekomen was een bericht van den heer D. P. Goethem, dat hij zijn. be noeming tot bestuurslid niet aanvaardt. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer J. M. S'.egt, ontleenen wij, dat de tijdsomstandigheden vooral met het oog op den voedselnood een slechten invloed uitoefent op den hoenderstapel. Het ledental ging in 1917 vooruit, wa ren er in 1916 846 leden, in 1917 steeg dit tot 905. De finantieele toestand gaf eenige re den tot tevredenheid, de rekening sluit met een batig saldo van f 90. De afdeeling Walcheren die het voor nemen had een tentoonstelling te houden doch met het oog op de tijdsomstandig heden, vooral de voedingskwestie, daar van is afgezien, zal dit echter laten doen. De onderafdeeling Zuid-Beveland ging door met het veilen van eieren. Ook de onderafdeeling Oostburg vond voor haar leden een goed afzetgebied, terwijl dit thans ook ter hand is genomen door de onderafdeeling Walcheren. Ook de onder afdeeling Hulst gaat daarmede voort. De voederaangelegenheid ondervond groote belemmeringen, de regecringsmaat- regelen waren daarvan evenwel de oor zaak. Aan de-firma K. Meertens Jr. is het te danken dat er nog iets ,yan te recht kwam. De rekening en verantwoording, aanwe zen d in ontvang £1225,18 en in uitgaaf f 1134,751/2, alzoo met een goed slot van f 90,321/2, werd door den heer J. Kraa- mer en P. J. van Campen nagezien en op hun advies goedgekeurd. De begrooting voor 1918, aanwij'zend in ontvang f 469,45 en uitgaaf f 670, al- zoo een vermoedelijk kwaad slot van f 200,55 werd eveneens goedgekeurd. De heeren H. A. Hanken, M. J. Rottier er» P. de Lozainne werden als bestuurslid herkozen en gekozen de heeren J. de Smidt te OostbuTg en C. van Dalen te Scherpenisse. Als afgevaardigde naar de Algemeen© vergadering te Utrecht werd herbenoemd voor 1918 de heer Wi. K. Hering en als plaatsvervangend lid de heer M. J. Rottier te Kats. De voor zitter deed mededeeling van een aanbod van het fokstation te Amersfoort om een toom leghorns in bruikleen af te staan om de leden aan goed fokmateriaal te helpen. Dit wordt gaarne- aanvaard. De foktoom zal bij den voorzitter worden ondergebracht. Broedeieren zullen aan de leden worden verstrekt tegen 20 cent en aan niet leden tegen 25 cent. De ingekomen concept statuten voor de V. P. N. werden besproken en in hoofdzaak goedgekeurd, zoodat aan den afgevaardigde- werd opgedragen aan de totstandkoming er van mede te werken. Cultuurcommissie ro< o r Zeeland. Naar aanleiding van ingeko men klachten, bericht de Cul'uurcommis- sie, dat alle Zaaivergunningein aan de burgemeesters zijn verzonden, behalve aan die van Hoedekenskerke, we.ke nog nader moeten worden onderzocht. Rechtbank te Middelburg. Voor de rechtbank werd gister voort gezet de zaak tegen Wi. M. W. te Kou- dekerke, beklaagd van ontvreemding van gras. Bekl. beriep .er zich op dat het bedoelde gras zijn eigendom is. De getuige II. van Gelderen, ingeni eur van den polder Walcheren, gaf in lichtingen. Volgens getuige heeft bekl wel het water gekocht, maar niet het gras; dat is bij een ander in pacht. Bekl. hield een uitvoerig pleidooi, om aan te toonen, dat hij voor zichzelf de vaste overtuiging heeft, rechthebbende "te zijn van het gras. Getuige door den president en officier ondervraagd, zet nader uiteen, dat volgens het koopcontract bekl. geen iecht heeft op het gras; het recht van verpachten behoort aan de gemeente. De officier vor derde f 5 of l6 dagen. Do volgende beklaagde was JVT. A. B. uit Womeldinge, thans gedet., beklaagd van brandstichting. Op 27 November 1917 is bekl. in l>et café van getuige M. Korstanje geweest, hij verkeerde onder den invloed van ster ken drank. Hij zeide, dat men maar niet naar bed moest gaan, want branden moest het Beklaagde heeft toen op de achter plaats van het café brandende lucifers door een open raam in een schuur ge worpen. Toen heeft getu'ge hem met zijn zoon en dochter, gegrepen en aan de po litie overgeleverd. Getuige liad den vo- rigen avond geweigerd bekl. geld telee- nen. Op een vraag van de yerdedigster, mr. A. Bolle, zeide getuige dat bekl. meer dronkemanstaal uitte. Bekl. zeide zich niets te herinneren; maar bij de politie had hij anders ver klaard. De zoon van den eerste getuige C. L. .Korstanje, heeft bekl. bezig gezien met het werpen der lucifers, en heeft hem gegrepen. De dochter van Korstanje heeft ook de praatjes van bekl. gehoord. Hij ging een paar maal naar achter en de laatste maal wierp bekl. de lucifers in de schuur. Bekl. bljjft volhouden, dat hij zich niets herinnert. De gemeenteveldwachter Ch. van Hoorn deelde mede, dat bekl. naar drank rook. Volgens getuige is er groot gevaar ge weest voor een grooten brand. Bekl. maakt meer misbruik van sterken drank, maar is overigens normaal. Getuige M. C. Lin- deubergh is in het café geweest, heeft bekl. ook met brand hooren dreigen op verschillende plaatsen in de gemeente. Van prikkelen tot brandstichting door Kor stanje heeft getuige niets gemerkt. Ook J. Schipper verklaarde in geljjlken geest. De eisch luidde 6 maanden met aftrek voorarrest. Vervolgens stonden terecht A. J., PL J. F. en P. C. R., de beide laasten 17 en 15 jaar oud, beklaagd van diefstal van machineijzer uit de ijzergieterij van de firma Boddaert. Beklaagden bekenden de hun ten laste gelegde feiten. Waar dit de eerste maal is, dat be klaagden terechtstaan en hun staat van inlichtingen gunstig luidt, eischt het 0. M. voor elk der beklaagden een voorwaar delijke veroordeeling tot 2 maanden ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaren. De verdediger, mr. H. O. J. Groot, kon zich met den eisch vereenigen. De volgende beklaagde P. B., die zich eveneens van diefstal van ijzer bij de firma Boddaert heeft schuldig gemaakt, heeft dit gedaan nadat hem een boete was op gelegd. 1 Tegen hem werd dezelfde straf ge- eischt als tegen de drie eerste beklaagden. Vervolgens stond J. J. R. terecht, be klaagd van heling in deze zaak. De be klaagde wist, dat de menschen van wie hij het ijzer kocht hij Boddaert werkten, maar hij had niet begrepen, dat zij het ijzer daar gestolen hebben. De president verklaarde dit laatste on aannemelijk te achten. Het O. M. sprak in verband met deze zaak van het verachtelijk gilde der op- koopers, die zich niet alleen verrijken door gestolen goed te koopen beneden de waar de, vmaar bovendien in vele gevallen aan zetten tot opkooping. Helaas zijn deze beide echter zelden strafbaar volgens de wet. Dat is oorzaak, dat de getuigen in de vorige zaken niet op het beklaag- debankje moeten plaats nemen. Deze beklaagde is echter nog een nieu weling in het vak en is er daardoor iij- geloopen. Daarom zou spr. wel clementie willen gebruiken, maar dat is hem onmogelijk, waar beklaagde in het vorig jaar reeds tweemaal wegens diefstal is veroordeeld, ■eens tot 1 week en eens tot 3 maanden gevangenisstraf. Het O. M. eischt dan ook 6 maande,n gevangenisstraf jegens hem. Hierop stond terecht J. V. van Re- tranchement, beschuldigd van een poging tot omkooping van ko'mmiezen. Beklaagde kon zich van het feit niets meer herinne ren. De eisch luidde f 100 Boete subs. 3 d. h. Mr. van Rortel uit Oostburg, als ver dediger optredende, wees er op, dat bekl. zich mocht bevinden^ binnen de 50 Meter- grens. Er was dus g'een reden voor hem om de ambtenaren om te koopen. Daar om meent spr., dat vrijspraak zal moeten volgen. Het O. M. meent, dat dit staat buiten, de aanklacht van omkooping, die bewezen geacht moet worden. Tegen J. M. J., gedetineerde, uit Rot terdam, beklaagd van ongedekt vervoer van zeep, werd 6 weken geëischt met af trek van voorarrest en verbeurdverkla ring van dè zeep. Bekl. riep de clemen tie der rechtbank in. Tegen J. de J. te Hoedekenskerke, die bij v. L. aldaar een ruit had ingegooid, nadat hij daar in huis reeds spektakel had gemaakt in gezelschap van zijn broer, werd een week gevangenisstraf geëischt. v. L. stelde zich civiele partij en eischte f 4 voor de gebroken ruit. Tegen P. S. te Clinge, die niet was verschenen, werd wegens omkooping f25 b. s. 1 md. h. geëischt. J. v. E te Krabbendijke hoorde we gens overtreding van de distributiewet f 25 h. s. 30 d. h. tegen zich eischen. Wegens overtreding der leerplicht werd tegen E. de J. te Kloetinge f 15 b. s. 15 d. h., en tegen Q. Th. aldaar eenzelfde straf geëischt. Deze beklaagden waren door den kan tonrechter te Goes ontslagen van rechts vervolging. Bekl. J. W. M. te Veere was in ver zet gekomen van een vonnis van den kantonrechter wegens overtreding der distributiewet. Beklaagde was niet ver schenen Het O .M. eischte vernietiging van het vonnis, doch veroordeeling tot dezelfde straf als door den kantonrechter was op gelegd. G. de J. en G. T., beschuldigd van strooperij van hout te Driewegen, waren niet verschenen. Er werd tegen beiden f20 b. s. 40 d. h. geëischt. Uitspraak over 8 dagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 5