Donderdag 38 Februari 1018 32e Jaargang SS SS" s'"k«a« De Groote Oorlog. Smim-lsêmrmi. *0, litjav® ran d« Naaml. Vwm. LICTOR ET RMERQ-0. gevestigd to Gom. Hoofdbureau to Gees LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F, P. DHUIJ - L„ BURG. Drukkers; Ooaterbaan Le Coiutre, Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ERKEN >VKRJQDjAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. po3$ fl.50 Losse nummers - -0.05 Prijs der Adverteixtiën; 4 egels f0.80, iedere regel meer 20 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers cent. g^Maanentaal. Men heeft ongetwijfeld met voldoening kennis genomen van het besluit van het Clir. Nationaal Vakverbond, om inzake de levensmiddelenvoorziening en steun- verleening niet samen te werken met het Nied. Verbond van Vakvereenigingen. De betreffende motie, aangenomen in de vergadering van 22 Februari j.l,. bevat daaromtrent de volgende clausules: „van oordeel: dat alle Christelijke en Roomsch Ka tholieke Vak- en Algemeen© arbeidersor ganisaties voor de belrartiging van deze aangelegenheid vereenigd zijn in eén Per manente Commissie, die voortdurend ijvert voor een zoo goed mogelijke, voorziening dat er geen enkele dringende redenis, om deze zelfstandige actie op te geven; dat integendeel het meeste .[resultaat bereikt zal worden door een krachtige werkzaamheid der Christelijke arbeiders beweging, daarbij geleid door haar eigen beginselen; dat derhalve het verzoek tot samen werking met de moderne en syndicalis tische organisaties niet kan worden in gewilligd; dat dient veroordeeld elke staking, die bedoelt pressie uit te oefenen op de Re geering en volksvertegenwoordiging; dat evenzeer principieel in. dezen t.ijö moet worden gewraakt de voorgestelde demonstratie, die beoogt om de beraad slaging in volle vrijheid, van het parle ment te beïnvloeden; dat stakingen met politieke bedoelin gen ook de economische belangen der arbeiders ten zeerste zouden schaden en het maatschappelijk leven nog meer zou den desorganiseeren." Deze beginseleischen stelt het Chr. N. V. VOOTOp. Eerst daarna volgen de wenschen ten opzichte van het regeeringsbeleid inzake de levensmiddelenvoorziening. Gaarne brengen wij ons Chr. Nat. Vak verbond hulde voor deze cordate, prin- cipiëele houding. Voor z'n mannentaal! Beknopt overzicht van den toestand. De opmarsch der Duitschers wordt nóg steeds voortgezet. Welhaast zijn zij het eerste doel van hun militaire wandeling genaderd en is de „bevrijding" van de randstaten be ëindigd. Met het oog hierop zullen de DuiW scbers de vredesbesprekingen wel zoo veel mogelijk verhaast hebben. Daartoe kon het „vredesultimatum" goe de diensten bewijtzen. Jammer nu, dat die opgeblazen brug bijj Pskof de reis der Russische delegatie heeft vertraagd. Zonderling klinkt het betoog van den „ongekroonden koning van Prinsen," von Heydehrand und der Lasa,, na von Hefft- ling's vredelievende verklaringen. Von Heydebrand komt nu weer het vredeswerk in gevaar brengen met ver klaringen als deze: „Wat België betreft geen annexatie, maar de militaire, politieke en economische overhand van Duitschland. De ontzaglijke waarde van de kust van Vlaanderen tegenover Enge land moeten wij bij de onderhandelingen overeenkomstig de Duitschei belangen doen Weg is weer het visioen van vredes- mogelijkheidl De Alduitsche jonkers, die niets ver- geten en niets geleerd hebben, verwach ten de oplossing van dit wereldgeschil alleen „van het voortreffelijke Duitsche zwaard Het leger en de vloot zullen net met Engeland wel klaar spelen." klaawi if"!?1 J'jdtscliland openlijk ver- i"keeft zich je vereenigen met de defnossMV "?^'n amiexaties' geen scha- 1?' ?mt diezeIfde Alduitsche Se .S dat, "aan Roemenië een teUinS w°rdt opgelegd." uit W h0eVeel kwaak deze eerst eisch«a oiet g allen, komt er nimmer vrede! De onderhandelingen met Roemenië zijn rirhl°n w 8°nnen' Eq eigens be nen ten uit Weenèn moeten zij tot na toe een gunstig verloop hebben gehad. De Roemeensche Regeering schuit de grootste waarde te hechten aan hetterug- krijgen van de drie Bessarabische distric ten die het br,' den vrede van Berlijn in 1878 verloren heeft, een gebied van 10,000 vierk. kilometer, met de distric ten Ismaïl, Boigrad en Kowel. Hongaarse^1» hwichton zijn minder op- I timistiscb. In Hongarije, zegt „Az Ujsag," 1 heeft men geen bovenmatig vertrouwen in de oprechtheid der Roemeensche vre delievendheid en beschouwt men de on-, derhandelingen eenigszins sceptisch. Doch lang kan het niet duren, voordat daar omtrent zekerheid zal komep. De Cen- tralen komen op de conferentie meteen program in den zak, en zuilen piet veel laten afdingen van hunne eischen, vooral nu door den vrede met de Oekraïne en Rusland de Roemeensche isoleering voltooid is, en er voor Roemenië geen gelegenheid is opnieuw te gaan vechten. Er zullen van Hongaarsche zijde eenige grensverbeteringen worden geëischt, on der meer in het Szekel-gebied. doch deze zullen geen annexatie beteekmen, slechts van defensieven aaid zijn. De besprekingen, zullen niet in het openbaar worden gehouden en slechts het eindprotocol zal worden gepubliceerd. Amerika ea de dulkbeotoorio§. Volgens berichten van den correspon dent der „Chicago Daily Tribune" heb ben de uitlatingen van sommige leden van de missie onder majoor House die naar Amerika is teruggekeerd, onrust verwekt. Het werd bekend, dat het be richt dezer commissie over den duik bootoorlog bijzonder pessimistisch was. De scheepsverliezen moeten veel grooter zijn, dan de oifficieele berichten aange ven en zouden de Ver. Staten en Enge-' land niet in staat zjjln de verliezen te neutraliseeren. Het feit, dat Baker, de minister van oorlog, zich over dit punt niet wenscht uit te laten, wordt verklaard doordat ook hij den toestand donker inziet en van meening is, dat Amerika gedurende 1918 niet Zijn volle kracht zal kunnen pat- wikkelen. De hoogste autoriteiten twijfelen er sterk ,aan, öf Amerika zijn belofte om dezen zomer een miillioen man naar Frankrijk te zenden, wel zal kunnen houden. L Met bekwamen, spoed. De Centralen laten geen dag verloren gaan om de groote voorraad levensmid delen en grondstoffen, in de Oekraïne voorhanden, naar hun landen te vervoe ren. De Zwarte Zee zal zoo spoedig mo- gelijk van mijnen gezuiverd worden en het scheepvaart-verkeer hersteld. Het is natuurlijk in de eerste plaats om het graan te doen. De Oekrainsche boeren drijven het liefst ruilhandel; vooral land bouwwerktuigen ontvangen zij gaarne. Voor dien ruil zijn reeds Centrale bu reaux gevestigd, die onder staatstoezicht werken en bijgestaan worden door ge mengde commissies. Het vlugge organi satie-vermogen der Duitschers dwingt, als steeds, bewondering af. De rol van Japan in Oost-Azlë. Aan de „Pfetit Parislen" wordt uit New- York bericht, dat de Japansche schrijver Yenage in een club aldaar een rede heeft gehouden, die men van groot gewicht achlt. Hijl verklaarde n.l., dat de Russische anar chie zich op onrustbarende wij.z© over de Russische bezittingen in Oosit-Azië ver spreidt. Dit boezemit Japan groote bezorgd heid in, want door den chaos wordt de vrede in het Verre Oosten bedreigd- Nog slechts kort geleden verklaarde de Japan sche minister-president, dat Japan, wan neer zijn belangen tengevolge van den toestand in het gedrang mocht komen, geen oogenblik zou aarzelen om de noo- dige maatregelen "te nemen. Japan be schouwt zich, zeide Yenage, als verant woordelijk vöor de handhaving van den vrede in Oost-Azië. De medewerker van den „Petit Pari- sien" voegt aan. het bovenstaande toe, dat men het in de V. Si. gewen acht acht, dat Japan, dat herhaaldelijk heeft ver- klaard, onwrikbaar loyaal in zijn inter- nationale verplichtingen te zullen zijn, duidelijk zal verklaren wat bet met Se vervulling van den plicht om in de naaste toekomst den vrede in het Oosten té verzekeren, eigenlijk bedoelt. Korte oorlogsberichten. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft de bevelvoerende generaal in de V. Si. met trots vastgesteld, dat van de 45,000 Amerikaansehe soldaten, die wor den voorbereid om naar Frankrijk te gaan, slechts 53 een gerechtelijk vonnis on dergingen, van wie er maar 10 waren beschuldigd van crimineele overtredingen. Wat 'nbrave Hendrikken! j Een dame in Engeland, die een halve kist thee had aangeschaft, zooals zij elk jaar placht te doen, stond te recht wegens het oppotten van levens middelen. De verdediger voerde aan, dat thee geen voedsel, maar de grondstof voor een drank was, en. dat men, als I men de beklaagde strafbaar verklaarde, ook 'iedereen moest veroordeelen, die een voorraad wijn en bier in huis had. De rechter ging met die opvatting mee en ■.ontsloeg beklaagde van rechtsvervolgi^. In Duitschland heeft het bedrag der oorlogswinstbelasting met toeslag de 5,5 milliard overschreden. De kolenbelasting brengt maandelijks 70 millioen op. ,Door een hernieuwden luchtaanval werden in Venetië 2 personen gedood en 9 gewond. De admiraliteit meldt: In den nacht van den 25sten op dén 26sten werden bomaanvallen door marmevliegtuigen uit gevoerd op het vliegkamp van Oostacker en de havenwerken van Brugge. Vele tons bommen, werden op de doe len geworpen. E,r werden goede resul taten bewerkt. Twee verdere „raids" wer den gisteren uitgevoerd, en op een op slagplaats te Engel en een tweede op het vliegkamp te Abeele. Al onze ma chines keerden behouden terug. In Trattendorf bij Spremberg, waren zeven arbeiders bezig met metselwerk aan een fabrieksschoorsteen van 35 M. hoogte. Door onbekende oprzaak stortie eensklaps de stelling, waarop zij stonden in, met het gevolg, dat alle zeven arbeiders wer den gedood. In een brief aan de „North China Daily News" beschrijft de Belgische katho lieke bisschop van Zuid-West-Mongolië de verwoestingen, die de longenpest daar on- der de bevolking aanricht. In één dorp kwamen 90 gevallen, in 10 dagen voor. Sommige dorpen zijn geheel verlaten. Door het vluchten der bevolking breidt de ziekte zich nog sneller uitv Naar de „Corriere della Sera" vol gens een Duitsch blad meldt, heeft een deel van het officierenkorps te Athene den dienst gestaakt. Dientengevolge zijn nog 5000 man der geallieerden in Piraeus geland, Op de lijnen Keulen-Altona, Keulen- Frankfort, Keulen-Trier en Keulen-Berlijn werden opnieuw een aantal reizigerstrei nen opgeheven. Een boer te Marhof bij Keulen had een ponnie, die goedgekeurd werd voor den dienst bij het leger. Dit wekte diepe droefenis bij het 12-jarig dochtertje van den boer, dat grootelijks aan het dier was gehecht. Zij schreef aan den Keizer, dat zij zonder den ponnie niet leven kon. De Keizer, door het aanvallig verzoek geroerd, gaf bevel, dat het paardje niet zou worden gerequireerd. Het kind was in de wolken, maar slechts kort, want een plaatselijke autoriteit, niet vrij van bureaucratie, verbood den ponnie te be rijden, „omdat het houden van luxe-paar den verboden is.', Van de fronten geen nieuws, aldus Berlijn. Uit Innsbrück: Tijdens den nacht hebben 3 tot 4 vijandelijke vliegeraanval len op Bozen plaats gehad. Er werden 15 bommen geworpen,u waarvan een het kamp trof, dat door krijgsgevangenen be woond was. Er werden 8 krijgsgevange nen gedood en 20 gewond. De bladen spreken over dë beteeke- nis van het vertrek van het Japansche gezantschap uit Petrogrado. De „Matin" gelooft, dat de andere ver tegenwoordigers der geallieerden, bij de nadering van den vijand, hetzelfde zul len doen. De idee van een Japansche interventie wint veld. i I Buitenland. Een ramp te Hongkong. Een vreeselijk ongeluk is tijdens de wedren nen van de Jockeyclub te Hongkong ge beurd. De Chineesc'he publieke tribunes, waarop zich duizenden toeschouwers be vonden, stortten in. Honderden vrouwen en kinderen werden verpletterd, anderen kwamen om in de vlammen die plotse ling uitsloegen. De politie, bijgestaan door soldaten en burgers, redde .wat er nog t© redden viel. Tweede Kamer. Zware beschuldigingen aan 't adres van Pusthuma. De haerwi Collot d'E«cui_y ont maskerd Welk distributie stelsel - Van Beresteijn besprak gisteren het be leid van minister Posthuma. Hij meent, dat de minister niet vol doende in de zaken is ingewerkt en daardoor herhaaldelijk met zijn maatre gelen te laat komt. Ook aan financieel inzicht ontbreekt het hem. Spr. heeft dan bezwaren tegen de or ganisatie van den minister en beschouwd deze ïn verband met liet optreden der commissies, rijksbureaux enz. Al deze organisaties werken elkaar tegen. l)e maatregelen van den minister ko men in tal van gevallen te laat. Z, E. wankelt voorts te veel onder den invloed van allerlei uiteenloopende adviezen en laat te veel mondeling regeeren. Van Beresteijin heeft het gevoel dat de Minister in de keuze van zijn. advi seurs volstrekt niet altijd gelukkig is. Een van die adviseurs is een der aller grootste machthebbers in den Nederland se hen Staat. 200 heeft een burgemeester zich niet geschaamd, toen zijn zoon in den landstorm moest, een middeltje te bezigen dat spreker als corruptie quali- ficeerf! De Voorzitter riep hier den spreker tot de orde. De heer Van Beresteyn handhaafde zijn qualificatie. Toen "deze zoop, in den land storm moest, heeft deze burgemeester misbruik gemaakt van zijn positie als lid van den Raad van Commissarissen in de tram Hulst,Walsoorden, om dezien zoon tot waarnemend Directeur van dit prutstrammetje te benoemen, en toen deze zoon moest opkomen heette het, dat hij werkzaam was bij een spoorwegbedrijf, en toen deze zoon moest exerceeren, heeft de minister hem aangeste'd tot graan- commissaris in Zeeland op eenT tracte- ment van f6000 (groote beweging), dat is schandeHeel Zeeland spreekt er schande van. Spreker heeft het geval dadelijk ter kennis gebracht van don Mi nister -van Oorlog. Deze dankte hem daar voor, de Minister van Oorlog' is thans bezig dit jongmenscli van 28 jaar te „vorderen" (gelach.f'De feiten, door spre ker meegedeeld, zijn bij "verificatie volko men juist gebleken. De slappe hand van den Minister in andere gevallen, kan spre ker ook aanwijzen. Hoe is 't mogelijk, dat de Minister een vonnis krijlgt over den Secretaris -van de Commissie van Toezicht op de elërvereeniging, waarin gezegd wordt da.t deze opzettelijk de re gelingen overtreedt. De Minister had da delijk moeten zeg gen: deze man eruit! Men weet, dat 't hier gaa,t over de heeeren Collot d' Escury, wier namen al eerder met bijzondere belangstelling in de pers genoemd zijn. Over de zaak-de Jong wilde spr. thans _geen oordeel uitspreken. De lezing van het dossier heeft evenwel een pijnlijken indruk op hem gemaakt, vooral biji de weinig krachtige houding van den minis ter. Hij vraagt' openbaarmaking van alles wat op de zaak betrekking heeft. Het buitenlandsch beleid van den mi nister is onvast in voorbereiding en be leid. Wat de financieel© zijde van de zaak betreft, de minister maakt den in druk van een eminent zakenman, die niet ■op geld ziet en niet narekent wat de een of andere maatregel kost. Z. E, laat de fabrikanten en handelsmannen dan ook groote winsten maken. Hij onthoudt de noodige gegevens-voor de berekening van de financieel© lasten. Zoo was niet bekend, dat behalve uit de belasting en de winsten van N. U. M. ook inkomsten werden gevormd uit de winsten op' de artikelen. Spr. vraagt waaraan de minister het recht ontleent ve&yoeder in da dis.r.bu tie te betrekken en verwijt den minister het afschuiven van de geldelijke lasten op de andere diensten*, zooals op de intendance en de gemeenten en de dure administratie. Spr. dringt aan op maatrege'en 'ter be vordering van productie, centralisatie; Ook van import, betere regeling van ta xatie en inbeslagneming, het geldelijk be heer volgens bedrijfsadministratie, de ter- handneming van het beheer van de le vensmiddelenvoorziening door den minis ter zelf, meer contact tusschen het dept. van landbouw en andere departementen. Spr. waarschuwt tegen de inkrimping van de distributie en de prijsverhooglng van de distributieartikelen. Hij acht ever- wel de weistandsgrens wel gewenscht. De heer de Wijkerslooth de Weerde- steyn wenscht de distributie op den te- genwoordigen voet te zien gehandhaafd Een verstandsgrens stellen is z..i. onge- wenscht en practisch onuitvoerbaar in de groote gemeenten en zou velen, die niet willen vragen, en toch huipnoodig hebben in moeilijkheden brengen. De heer Bogaardt (R. R.) meent, dat de minister ten slotte geheel onder den invloed is gekomen van de door hem in het leven geroepen Commissies van Bij stand, .waardoor hij1 zelf geheel op den achtergrond ia geraakt en wijst in dit verband op de brandstoffeneommissies. Toen hij brandstoffen aanvroeg bij den minister voor particuliere doeleinden, werd hij door dezen naar de Commissie van Bijstand gestuurd. De spr. critiseert de houding van den minister ten opzichte van de groenten- drogerijen. Hij heeft geen bezwaren tegen de bevoorrechting ya.n de Codro, maar de minister had alie groentendrogenjen van steenkolen moeten voorzien. Door dit niet te doen zijn honderden menschen werkloos geworden. Verder bespreekt hij de voedselvoorzie ning der zieken welke onvoldoende is. Ten slotte diende spr. de volgende motie in: De Kamer van oordeel, dat de ver strekking van zuiver tarwemeel en haver vlokken voor zieken wenschehjk is, gaat over tot de orde van den dag. De voorzitter stelt voor deze motie bij deze algemeene beschouwingen te behan delen, waartoe z. h. s. wordt besloten. De heer Colijn (A. R.) brengt buide aan den minister voor het vele, dat hij in dezen tijd heeft gedaan, maar met de graanvoorziening is hij z. i. op den ver- ke&rden weg. De door den minister ont worpen teeitregeling heeft juist het tegen- overg^telde resultaat bereikt, want de productie van graan beweegt zich in de afgaande lijn. Dit zal voor den minister een waar schuwing moeten zijn om een andere rich ting in te slaan. Elke landbouwer ver bouwt datgene, wat voor hem uit een financieel oogpunt het meest voordeelig is. Dit standpunt kan spr. volkomen be grijpen en billijken, niemand mag van den boer verlangen, dat hij al.een zal werken ten bate van de gemeenschap. Wil de minister een uitbreiding der productie, laat hij den boeren dan loonende prij zen geven voor zijn gewassen. De prijs, welken de minister ook voor den nieu wen oogst gesteld heeft is veel te laag, in verband met de tegenwoordige pro ductiekosten. De redeneering van den minister in deze is ook onjuist, zooals de spr. nader uiteenzet. De productiviteit van den bodem van óns land is teruggaande en de finan- cieele resultaten worden bepaald door de opbrengst en niet naar de productie kosten. Nog is het debat niet ten einde. De minister zal nog meer bitsere pil len moeten slikken. Doch igelukkig, we zien nu iets van „groote lijnen". Nu zal alles reg; kom. Bionesland. Hulde aan ons land. Door den vertegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Zaken werd in den Duitschen Rijksdag het volgende meegedeeld „Als resultaat van de bemoeiingen der Duitschers is de volledige bevrijding ver kregen der Duitsche burger-gevangenen door transporten tusschen Groot-Brittan- nië en Nederland, deels voor het onder brengen op clen gastvrijen bodem van Nederland. Ook hier moge aan den diep gevoelden dank jegens alle daarbij betrok ken officieele en niet-officieele kringen in Nederland uiting worden gegeven." S.ig arenprijs. De R. K. Limburgsche sigarenfabrikan- tenvereeniging, heeft tengevolge der stij ging der tabaksprijZen, besloten, van 25 Februari af, de prijzen van alle soorten sigaren aanmerkelijk te verhoogen. De minimum-verkoopprijs is voorloopig vastgesteld op f50 per mille. Het convooi aangevallen. Men meldt uit Maassluis Twee Duitsche watervliegtuigen waren voor "den Waterweg toen een binnenko mend convooi in bet gezicht kwam. Er werd een. bom geworpen; welke echter miste. De watervliegtuigen vertrokken in Noordelijke richting. Een Belgisch vluuhteling. Op het politiebureau te Middelburg'ver toeft een Belg, die op zijn uitzetting uit i Zeeland wacht. De man deelde mede, dat hij alvorens I naar Nederland te vluchten in België door j de Duitschers werd gearresteerdken we- geus -spionnage ter dood werd veroor deeld. Hij wist echter bij zijn overbren ging naar Duitschland uit den trein te springen |in een vaart-en ondanks het schieten van z'ijn geleide te ontkomen. Door België wist hij de Zeeuwsche grena weder te bereiken. Vanaf Belgisch grond gebied is later nog op hem geschoten en hij1 loopt tengevolge van verwondingen nog steeds moeilijk. Zijn zuster is indertijd ook aangehou den en wist ook te ontkomen, zij be reikte de grens na geruimen tijd in een I bosch te hebben doorgebracht. Mib,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1