Ls&éésiew en VtetMft. ült 6e Provlneie. Voor den dienst der Rijkszuivel- visiteu-rs is het rijk in 5 ambtskringeD) verdeeld. De ambtskring Venloi .omvat Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De minister van L., N. en H. heeft herbenoemd tot lid der Proiv. Broodcom missie in Zeeland, J. W. Wagtho te Tholen. Visschen jnet de vischze gen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald: dat de 'gesloten tijd voor het visschen met de vischzegen, bedoeld in art. 10, letter C, van het 'Binnenvisscherijiregle- ment, in dit voorjaar zal aanvangen op 15 Maart, in plaats van op 1 Maart, vooir de nagenoemde kreken in Zeeuwseh- Vlaanderen 1. de OthenerkreeV onder Zaamslag1; 2. de Zestigvoetkreek onder Grauw; 3. de Vlaamsche kreek onder Grauw; 4. de Grauwsche kreek onder Grauw; 5. de Vest" onder Hulst; 6. de Groote Vogel onder Kuitaard 7. de Eerste en Twrode Hoeksche kreek onder Hoek; 8. de Canisvliet onder Westdorpe; 9. het Groote Eiland onder St. Jansleen; 10. de Axelsche kreèk onder Axel. In de duinstreken van Schouwen zal op coöperatieven grondslag worden overgegaan tot het verwerken van lupine tot kunstkoffie. Middelburg. Alhier is ,door de keur- mèesters van vleesch proces-verbaal op gemaakt tegen een slager M. J. C., die vleesch verkocht voor f2, terwijl'de ma ximumprijs fl.38 was. Christelijke scholen voor meisjes uit den Javaanschen adelstand. Met bovenstaand onderwerp trad giste renavond mej II. S S. Kuyper in de Gasthuiskerk alhier op. Na het zingen van Ps. 846 en gebed door Ds. J. D. Wiielenga, begon mej. K. ons terug te voeren tot den tijd, dat Indië zeer ver van ons af lag, waarin thans een groote verandering ten 'goede is gekomen. We zijn het thans gaan realiseeren, welkeen kostbare schat Indië voor Nederland is. Nederland v/erd eh is nog de tweede koloniale mogendheid. Het heeft met zijn Insulinde een eereplaats ingenomen, maar draagt ook daardoor een groote verant woordelijkheid. In den laatsten tijd vooral is het te zien, hoe Indië ontwaakt en de handen uitstrekt naar Westersche cul tuur, Parallel aan die „ontwaking van 't Oosten" gaat een beweging in 't Wes ten* de „ontwaking van het Westersch Christendom." Met verbazing ontwaart het Christelijk Nederland, wat het als tweede zendingsmogendheid veizuimde. In heldero en tegelijk schrille kleuren teekent spr. de Indische wereld, die is een wereld van weelde maar ook van ellende. In 't bijzonder staat ze stil bijt het lijiderï van het Javaansche meisje uit den adel stand. De bevolking dan is Mohamme- daansch. Voor den man alles, voor de vrouw niets. Het meisje wordt uitgehu welijkt, vaak zonder haar medeweten, aan een man, waarvoor zij! niet de min ste liefde gevoelt ,die meestal reeds meer dere vrouwen heeft, vaak met tal van kinderen. De gewone zendeling kan in deze wanverhouding geen verandering brengen. Dit vindt zijn oorzaak in het heer- schende kastenstelsel. Zoo leeft de Ja vaansche adel in een kaste, geheel af gezonderd van het gewone volk. Toch is het voor de kerstening van 't Javaansche volk noodig, dat de adel voor 't Chris tendom .gewonnen wordt. De adel toch geeft den toon aan, aristocratisch als hij is. Het volk vreest dien en zucht er naar hem na 'te volgen. De vrouw van den Javaan uit den adelstand is diens huishoudster, de moeder van een aantal kinderen, niet veel meer dan opper- dienstbode. Ontzaglijk is de afstand .tusschen een Christelijk meisje in Ne derland en het Javaansche uit den adel stand, dat een somber, gebonden 'leven leidt. Spr. wil dezen meisjes christelijke scholen geven, waardoor ook het toe komstige geslacht de vrijheid" "wordt ge geven. Een levendige beschrijlving geeft ppr. van de Komingin-Wilhelminaschool te Djokjakarta, die 10 jaar geleden aldaar wefd geopend en thans reeds 60 kost leerlingen telt. Meer en meer .^verlangt de adel van Soerakarta en Djokjokarta onderwijs voor zijn dochters. Daarjuist zijn Chr. scholen op haar plaats, die niet alleen christelijk onderwijs, maar ook Christelijke opvoeding geven kunnen. De school van D jok ja heeft reeds 10 jaar met zegen gewerkt. Ze heeft het hertrouwen van den adel gewonnen. En thans komt een bede uit Solo, om ooit aldaar zulk een inrichting te openen. De commissie heeft gemeend aan Solo's roe pen gehoor te moeten geven. Daartoe moeten gelden ingezameld, waartoe in alle provinciën pogingen worden aange wend. Ook tot TJ komt de roepstem iets van uw tijd, uw talenten, uw liefde, uw gebed, uw geld als een dankoffer te ge ven voor den rijkdom van Christelijk, le vensgeluk. Zeeland kan daartoe niet ge mist. Het is door tusschenkomst van me vrouw Buiser alhier gelukt een com missie te vormen, die zich voor dit edel doel inspannen wilde. Spr. hoopt, dat de vrucht van dezen avond zijn moge, dat Zeeland rijkelijk mee zal helpen, omx Solo zijn begeerde school te geven. Mr. de Veer was zeker aller tolk, toen hij de rijkbegaafde spreekster in welgekozen zen bewoordingen harte jjk dankte vooï haar schitterende rede; hij sprak de hoop uit, dat harten en beurzen geopend mo gen worden voor dezen tak van zending en eindigde met dankgebed. De slagerspatroonsvereen. heeft be sloten het" fijne vleesch, waarvoor- demi- nister prijzen vai#f 2,60f3,90 per K.g. als maximum 'heeft vastgesteld te ver- koopen voor f2 per K.g. franco thuis bezorgd, zulks in de verwachting, dat de gegoede burgerij' dan 'dit vleesch! zal koopen en het goedkoopere aan de min der koopkraclitigen zal overlaten. Alhier is Woensdagmorgen uit de Gracht hij de Vlissingsche brug opge haald het lijk van een 17-jarige dienst bode. De oorzaak van het te water raken van het meisje is onbekend. De commissie voor distributie van reparatie-leder enz. maakt hekend, dat op vertoon van lederkaai't, opnieuw sajet wordt verstrekt k 30 cent per halve knot tegen directe betaling. Ieder gezinslid heeft recht op een halve knot. Men is verplicht, de hoeveelheid sajet, welke hel geheele gejln mag ontvangen, in een keer te betrekken. De uitreiking geschiedt voor de no.s: 1150 op Vrijdag 1 Maart. 151300 op Zaterdag 2 Maart. 301450 op Maandag 4 Maart. 451600 op Dinsdag 5 'Maart. 601725 op Woensdag 6 Maart. 726875 op Donderdag 7 Maart. 8761000 op Vrijdag 8 Maart. 10011250 op Zaterdag 9 Maart. Tegelijkertijd kunnen houders van le- derkaarten op dezelfde nummers bons voor sc li oenreparatie bekomen.( Voor volgende nummers wordt nader bekend gemaakt. Het is in ieders belang, zooveel moge lijk te komen op den dag, waarop zijn nummer aan de beurt is. Het bureau in de Bogardzaal is geo- 'pend van 912 en 27 uur; des Maan dags van 912 en 26V2 uur. Goe*. Vrijdagavond 7 uur vergadert de Raad. Agenda: 1. Ingekomen ©tukken; 2, Bespreking aanbesteding woningbouw; 3, Wijzigingder verordening tot beperking van gasverbruik. Stct no. 48 bevat de-statuten van de Zuid-Bevelandsche Schoenmakerspa- troonsvereeniging, gevestigd te Goes, en de gewijzigde statuten van de' Ver. tot bevordering van Chr. Schoolonderwijs, al hier. Tot leden van 't Bestuur van den KamerStaten-Kieskring Goes der Anti revolutionaire Kiesvereeniging zijn geko zen de heeren A. S. J. Dekker (voor zitter), J. M. de Jonge (secretaris),, bei den te Goes; P. de Putter te Nieuwdorp, P. Fraanje te Biezelinge, D. Meulenberg te Oudelande, C. de Jager te Driewegen en Jac. Wabeke te Wemeldinge. Kik-athipê. Aan dhr. C'. Evers-dijk welrd op verzoek eervol ontslag verleend, in gaande 1 'Maart als hulppostbode. In diens plaats is henbemdf dhr. E, Otte Pzn. alhier. Sehere. Doordat het paard schrok van een kruiwagen, kwam liet rijtuig waarin dr. Kolff van Oostervvijk zat, bij den steenweg te Scliore in de sloot terecht. De dokter zelf kwam met den schrik! vrij1 en kon te voet ziijn weg naar Hans- weert vervolgen om zijn patiënten te be zoeken. Het rijtuig was zeer gehavend). Zondagmorgen kreeg de heer R. te Schore, die zich bezig hield met een revolver, geladen met los kruit, door-het onverwachts afgaan van het schot de lading in bet gezicht. Dr. Kolff verleende geneeskundige hulp. (M. C.) Kapelie. Dinsdag j.l. hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar zesde alg'e- meene vergadering. Uit de rekening bleek, dat ontvangsten en uitgaven aangaven f 103990.34. De ontvangsten bestonden uit:* inhoud kas 31 Dec. illy f 97.26, -ontvangen spaargelden f 39850.55, terugbetaalde voor schotten f4225. In loopende rekening f 58044.78, ontvangen rente van voorschot ten f 308.04, ontvangen provisie en voor schotten f'8.48, ontvangen rente in loo pende rekening f 1190.29, ..ontvangen pro visie in loopende rekening f37.59, diverse ontvangsten f228.35. De uitgaven beston den uitterugbetaalde spaargelden f24342.35, gegeven voorschotten f3030,- in loopende rekening f 74473.12. Aan rente voor spaargelden f 1270.52. Aan rente in loopende rekening f 102.10. Aan provisie en kosten in .loopende rekening f36.07. Salaris kassier f150. Diverse uitgaven f 35.28. Inhoud kas 31 Dec. 1917 f 350.90. De balans gaf aan in actief en passief f56624.07. Het actief bestond uit: Inhoud kas 31 Dec. 1917 f550.90. .Uitstaande voorschotten f5230. Te goed in loopende rekening f50808.76. Verlies van vorige jaren f34.41. Het passief gaf aan saldo spaargelden f54352.73. Schuld in loo pende rekening f2092.56. De winst van dit jaar f 178.78. Uit het verslag van den' toestand der vcreeniging bleek, dat het ledental van 72 tot 79 geklommen is. Het dagboek gaf aan 282 posten van ontvang en uit gaaf. Inzake de spaarbank hadden 86 in lagen en 70 uitkeeringen plaats. In die der voorschotten 12 en 5. In die der loopende rekening 18 en 35. Het aantal spaarders is geklommen tot 90. Twaalf leden gingen met de bank in voorschot en 8 in loopende rekening. Op 31 Dec. was op de Centrale Bank geplaatst f 29238.20. Gisterenmorgen passeerde de land bouwersknecht Goetlieer, komende van Wolfaartsdijk, den trein. De voor zijn wa gen gespannen paarden schrokken, met het gevolg, dat de wggen in de sloot terecht kwam. De wagen was met huisraad be laden en voor Kruiningen bestemd. De schade is groot. Op eenigszins feestelijke wijze her dacht de Chr. Meisjesvereeniging alhier haar 8-jarig bestaan in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk. De presidente Mevr. Schmidt sprak een inleidend woord de secretaresse Mej. M. 'Nout bracht ver slag uit. De vereeniging telt 25 leden. 94 kleedingstukken werden gemaakt, die aan 28 behoeftige gezinnen werden uitge reikt. Verschillende voordrachten en en kele samenspraken werden uitgevoerd, die de feestvreugde niet weinig verhoogden. Krabbendijke. Dinsdagavond werd de bidstond gehouden aan den vooravond der Synode der Gereformeerde Gemeen ten in Nederland. Ds. Kersten van Ierseke, die voorging heette allen welkom, in het bijzonder <lev afgevaardigden, die reeds, den bidstond waren komen bijwonen. Zijn Eerw. nam tot tekst Jesaja 33 vs. ,20Schouwt Z i o n aan, enz. en wees er op hoe Sion, de gemeentel des Heeren, wel wordt bed rei gil door vijanden van buiten, maar door den Heere wordt bevestigd. Serooskerke. (W.) Maandagmiddag ver gaderde de Raad. W» Melis was door ongesteldheid verhinderd. Dhr. Ik. de Buck wegens ernstige huiselijke Omstan digheden. Voorz. de Burgemeester. Daar het de eerste vergadering in 1918 is, spreekt de Voorz. den wensch uit, dat het den leden moge geschonken wor den, om ook weder dit jaar met denzelf den ijver de belangen der gemeente te behartigen. Spr. wijst verder op de moei lijke omstandigheden, die de burgerij in dit jaar moest doormaken, voorn, de land- houwers, door de bindende bepalingen in hun zaken. Spr. zegt verder, dat deze abnormale toestand ook vele financieels offers van de gemeentekas vordert, voorn, de distributieregeling, waardoor het dan ■ook noodzakelijk is geworden, dat nieu we voorstellen ter versterking der geld middelen den raad zullen worden voor gelegd. 1 Spr. eindigt met den wensch, dat 1918 voor onze gemeente mag zijn een goed jaar. De oudste wethouder Dhr. J.Chris- tiaanse, dankt den Burgemeester voor zijn goede woorden en wenschen, en Loopt dat de werklust en goede moed die Z.E.A. nog altijd kenmerken, ook jn 1918 hem bijl mogen blijven. Op een verzoek van A. "Sturm om wegens vertrek naar Souburg gedeelte lijke ontheffing van den H. O. werdbe^. sloten hem 8 maanden ontheffing to verleenen tot een bedrag van f2. Artur van Wijkhart en A. Westdorp verkregen ieder men half jaar ontheffing hondenbelasting. Een adres van Ged. Sta ten tot afkoop van tollen in 30 gelijke jaarlijksclie termijnen tegen een rentekoers van 5 pet. wordt conform voorstel van B. enW;. aangenomen. Naar aanleiding der rekening 1917 merkt', do Voorz. op dat een tijdelijke leening groot f800, zijnde pl.m. het te kort "der distributieregeling kan gedekt worden door verhooging van enkele pos ten van inkomsten en overschrijving. B. en Wi. stellen daarom voor deze af te lossen voor uiterlijk 31 Dec. 1918. Aldus besloten. Het kohier hondenbelas ting wordt vastgesteld op f 117. Verder stelfen B. en .Wj. voor om bij de begroeting 1918 den post II. O. vast te stellen op 'f 6000 en de verordening te wijzigen tot een maximum yan f 6500. De lieer Christiaanse zag liever dezen' post verhoogd tot een maximum van £7000,. gezien de groote uitgaven. De heeren Cornehsse en Wondergem slui ten zich hierbij aan. Hierna gaat de vergadering in gesloten zitting tot vaststelling van het Kohier H. O. Na heropening der vergadering deelt de voorz. mede dat de raming van f 3500 is gebracht op f 6000, dat goed keuring zal gevraagd worden om "de ver ordening te, brengen tot een maximum van i 7000, met een minimum van 2,80 pet. en een maximum van 3,100 pet, van het zuiver inkomen. Thans komt in behandeling een adres van M. de Keijzer e. a. met verzoek oin toeslag op petroleum van gemeentewege. En een dito van de vereeniging „Ge meentebelang" namens 75 anderen, 0111 toeslag op petroleum, gas en melk, alsook om streng toezicht te houden, dat aan hen die zelf slachten, geen bons voor varkens vleesch worden verstrekt; om van gemeentewege visch voorhanden te heb ben; om havermout, gort, erwten en boo- nen tot het maximum aan te vragen; om bons voor schoenen en klompen, zoo deze voorradig zijn, geregeld te verschaffen, en zoo mogelijk rijst te distribueeren. B. en W. adviseeren met het oog op de .groote uitgaven heide adressen voor kennisgeving aan te neihën, overwegende, dat men met toeslag op petroleum bijna niets zou bereiken, omreden de verstrek king hiervan spoedig zal worden stopge zet; dat het gasverbruik binnenkort tot een minimum kan worden teruggebracht, wegens het langer worden der dagen; dat hij een matige berekening de toe slag op melk in 3 maagden aan de ge meente een uitgaaf zou vorderen van plm. f900, en dat de meeste melkgebruikers, die hiervoor in aanmerking komen, meest al geitenhouders zijn en dus binnenkort in de behoeften zelf kunnen voorzien; dat het eigen slachten niet voldoende is te contróleerendat voor bons van klom pen en schoenen zooveel mogelijk wordt gezorgd en de weex;standsgrens van f 1200 niet kan worden verlaagd; dat bij de bestel ling van gort, boonen en erwten altijd zoo noodig het maximum wordt bereikt, én dat het maximum vet voor deze gemeente, 550 K.G., altijd wordt ontvangen. .;Bij de bespreking merkt dhr. Chris tiaanse op, dat hij het gevaarllijk vindf op het adres in te gaan. Dhr. Corne- lissen ziet ook geen anderen weg dan die welke B. en 'Wj, voorstellen. Dhr. de Visser wil een uitzondering maken voor toeslag melk voor zieken, doch niet naar den maatstaf van liet kohier H. O. maar volgens advies van den dokter. Na breedvoerige discussie worden bei de adressen voor kennisgeving aangeno men, v behoudens de gedachte van dhr. de Visser om toeslag op melk voor zie ken, die werd aangenomen. In de omvraag vestigt dhr. Christi aanse nog de."aandacht op die wegen waarvan polderlasten worden be'.aald, en waar toch geen recht voor het maaien van gras bestaat. De voorz. zegt onder zoek toe. -„ - Na, nog eenige zaken -van minder be lang besproken te hebben, wordt de ver gadering gesloten. Scherpcnisse. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving A. C. Polderman. Een schrijven der Prins Hendrikschool te Vreeswijk om een bijdrage uit de ge meentekas en een missive van het K. N. Steuncomité omtrent -het bouwen van noodwoningen worden \*>or kennisgeving aangenomen. Inzake een adres va.n Joh. v. .As, schipper te St. Maartensdijk, die beweegt, dat aan zijn sch.ip schade is toegebracht tengevolge van liet spuien en hiervoor vergoeding eischt, wordt na in gewonnen inlichtingen besloten hierop af wijzend. te beschikken. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten be treffende jaarw. hoofd der school' wordt besloten aan den wensch van het col lege geen gevolg te geven, daar de regeling is geschied zooals Ged. Staten in' een reeds vroeger toegezonden schrijven aan geven. Op een adres van dhr. J. v. d. Velde om onderhands ie pachten de ha vengeul, besluit de vergadering dit aan te houden tot een volgende vergadering. Omtrent een verzoekschrift van M. van Gorsel e.a. 0111 maatregelen te nemen ten einde in het tekort aan woonhuizen te voorzien, wordt besloten een nader on derzoek in te stellen. Afwijzend wordt beschikt pp een verzoek van P. Jobse en andere gemeente-ambtenaren om een duurtet-ecslag over het 4e kwartaal 1917 ©n over 1918. De ontruimingstermijn der onbewoonbaar verklaarde woning van wed. P. Suurland wordt weder met 6 maanden verlengd. Het sternbureau voor de verkiezing der Tweede Kamer wordt samengesteld als volgt: Voorzitter de bur gemeester. Plaatsvervangend voorzitter dhr. C. Hartog. Leden dhrn. A. Oude- sluijs, D. Duijnhouwer en C. A. Geuze. Plaatsvervangende leden dhrn. A^C. Pol derman, W. Bijl en- D. Keur. Naar aan leiding van het in de vorige vergadering aangehouden échrijvea der vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het eiland Tholen betreffende verhooging jaarwedde Burgemeester en Secretaris wordt besloten momenteel hierop niet in te gaan, doch in deze af te wachten tot dc tijdsomstandigheden gunstiger zijn geworden. Besloten op het gemeentehuis een telefonische geleiding te doen aan brengen en ter tijdelijke voorziening in de behoefte aan kasgeld een1 geldleening aan te gaan van hoogstens .f3000. KtrkiiiMiws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Winkel, J. C. A. Nijen- huis Ockhuysen te Gasselte; te Maas dam, H. J. Hak, cand. te Oogstgeest. Bedankt voor Vlissingen, door P. W. Foelcen; voor Papendrecht, door S. C. v. Wijngaarden te Wijngaarden; voor Gameren, door P. Zandt te Ecle. Geref. Gemeenten. Beroepen te Seheveningen, G. J. Wol- bers te Enkhuizen. Renionstr. Gem. Bedankt voor Schoonhoven, door L. B. Houtgas! te Nieuwkoop. P r e d i k a n t-S c li o 01 o p z i e n e -r. Zoo men weet, werd Ds. S. Dwarshuis, pred. der Geref. Kerk te Avereest-Balkbrug, benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Ommen. Reeds meldden we, dat aan laatstgenoemd ambt wel niet zoo veel werkzaamheden verbonden zijn, dat Ds. Dwarshuis zijn predikambt niét zou kunnen blijven vervullen. Thans vernemen we, dat gemelde pre dikant er niet aan denkt tot „een ande ren staat des levens' 'over te gaan. Hij is voornemens zijn ambt als dienaar des Woords te blijven vervullen, en daarnaast het toezicht op de Scholen uit te oefe nen. (RotJ;.) Önéftrw|&. Door den Minister van Oorlog is afwijzend beschikt op het verzoek van het gemeentebestuur van Schore om den heer Neeteson, hoofd der school, met klein verlof naar huis te zenden. Door de afdeeling Middelburg van den Bond van Ned. Onderwijzers is I100- ger beroep aangeteekend tegen de sala risregelingen van de onderwijzers hij het O. L. onderwijs te Arnemuiden en Sou burg. Teek enen en boetseer en M. O. Dit jaar zullen -de examens voor de akten van bekwaamheid M. O. teekenen en boetseeren Ma t.rn. Mk 'en O., wor den gehouden in Juli en Aug. en zoo noodig ook in Juni Aanmelding voor 1 April ,'b.di. insp. M. O., H. J. de Groot te 's-Gravenhage. Veilinfl«vereeniglng „Zuid-Beveland" Ie Goes. (Slot.) Bij de vaststelling yan het salans van veilingmeester en administrateur stelt het bestuur voor: 14 pet. van het geveilde tot f2 millioen en Va pet. van het ge veilde hoven f 2 millioen, in^dier voege, dat de veilingmeester */5 eii de administra teur 2/6 ervan- krijgt met een minimum vaste toeslag van f2000 voor den veiling meester en f 1500 voor den administrateur. Do heer Elenhaas wil gelijke verdee ling tusschen heide, waar heide gelijke lijk do belieerdcrsfimctiën vervullen. Hij erkent echter daarna met den voorzit ter, dat den veilingmeester als oppersten chef iets meer toekomt. Ten slotte wordt men het eens over de bepaling, dat van liet verleende percentage met een vast loon van f 2500 voor den veilingmeester eri van f2000 voor den* administrateur zal Worden afgetrokken en dat (hm het restant door beiden gelijkelijk verdeeld wordt. De heer F. Kakebeeke stelt daarna in het licht hoe de Nederlandsche Jüestrij- dingsmethpde van de bekende ziekte Ame- rikaansche kruisbessenmeeldauw door- be sproeiing met carbolineum de meeste hoop «geeft op een daadwerkelijk en blijvend succes en de voorkeur verdient hoven het Engelsche bestrijdingsmiddel: Cali- l'ornische pap. Het Nederlandsche middel „Nasfa" en het Duitsche „Uva" zijn gebleken niet doeltreffend te zijn. Toch zijn wij nog niet waar wij we zen moeten. De proeven moeten wor den doorgezet. Nog moet w-orden nage gaan welke percentage men moet gebrui ken en hoe vaak men moet sproeien om de juiste doeltreffendheid van het mid del te bepalen. Dat de bes van' de zieke kruisbessenstruik nog wel geschikt is voor jamfabricage doe niemand in valsche ge rustheid ^insluimeren. Waar onze kruis bessen voornamelijk op exporL zijn aan gewezen ga men krachtig voort met de bestrijding dezer ziekte, opdat slechts gave vruchten ter markt komen. De teelt toch is in Zeeland zeer aanzienlijk; alleen Zuid-Beveland leverde 1123854 K.G. kruis bessen «in het vorig, seizoen. De voorzitter bedankte den heer Ka kebeeke vöor zijn leerrijke uiteenzetting. Jammer dat het ver gevorderde uur.,(mén was om 10 uur begonnen te vergaderen en het was reeds 2 uur) den heer Kake beeke noodzaakte zijn onderwerp 111'te legramstijl te behandelen. Uitgeloot werden de obligaties der lee ning ad f30000: nos. 262, 55, 147, 98, 182 en 171, De heer E. Liadenbergh zag er gaarne meerdere uitgeloot. Dit zal volgend jaar gebeuren, antwoordde de voorzitter. Waar nu reeds zooveel is afgeschreven, achlte liet bestuur 6 voldoende. 'Bij de rondvraag bracht de heer J. M. Wesfstrate van 's Heer Arendskerke namens de Inlaadvereeniging aldaar eenige klachten over het bonstelsel te herdoen drong aan op het aanstel len van ©en persoon, die op 'sH. Arends kerke de zaken bijhoudt. Be voorzitter zeide overweging toe. Reeds wordt ge deeltelijk aan de klachten tegemoet ge komen, omdat hij het nieuwe bonstelsel één bon aan den kooper, één aan den vorkoope'r en één aan de veiling komt. De heör Karei se klaagde over de slechte kwaliteit der chips, waarvan hij tever geefs den leverancier had trachten te ach terhalen. De veiling moest voortaan he ter toezien wat zij kocht.. De secretaris antwoordde, dat „Ons Be lang" z© geleverd had, dat de veiling ze noodgedwongen had moeten nemen en alsnog bereid was de chips, die nog> hij; Karelse en anderen staan, voor bil lijken prijs terug te neifcen. De heer Janse en sommigen uit het bestuur drongen er op aan, dat een rege ling worde getroffen, dat men datgene moet leveren wat men heeft verkocht zoowel ten opzichte van kwantum als van kwaliteit. Bij overtreding oorde'elo desnoods ©ene commissie van arbitrage en legge boete op. De voorzitter was het biermede eens. 1 Nog-werd medegedeeld, dat distributie- kool niet mag geveild worden en' dat niet altijd reglementair binnen 8 dagen is kunnen uitbetaald worden, omdat men in Den Haag niet beter opschoot. Dit als antwoord op een andere klacht van den heer Weststrate. Morgenmiddag zal te Goes een bui tengewone vergadering van het hoofdbe stuur der Z. I., M. plaats hebben, in verband met de Rundvleeschcrisis. Betaling bewaarloon aard appelen. De voorz. der Z. L. M. schrijft in het Z. L- Aan de Vereeni ging „Ons Belang" te Goes is opdracht gegeven tot betaling van bewaarloon voor aardappelen die niet voor 15 October 1917 schriftelijk zijn gevorderd en voor 15 November geleverd. 1 De indertijd geplaatste advertentie wordt niet als vordering beschouwd. Belanghebbende landbouwers die voor 15 November hebben .geleverd 'en 'bij wien voor 15 October geen schriftelijke vordering is ingekomen, worden verzocht zich tot „Ons Belang" in Goes te wen den die voor uitbetaling bewaarloon zal zorgen. ■«a'cw.gywCTPi-ig mmaumjimMmI .ml.' Hemssigd üesws, Bij de hotelhouders te Bloemendaal is alle voorraad 'thee in beslag genomen. De gemeentepolitie te Roosendaal heeft 5 personen ^gearresteerd, die als militairen gekleed en met geweer gewa pend zich 's nachts in hinderlaag hij" de grens legden en smokkelaars aanhielden, voorgevende soldaat-kommiezen te zijn. Zij namen dan den smokkelaars hun waar af en verkochten en verdeelden den op brengst. Zij zullen naar Breda worden overgebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2