I eiegrammeri Onderwijs. Predikbeurten» Samatigd Nisuws. Laatste periohten. Kerknieuws. - a, P v. ac b< 2 h« ta Vi H; Be tei Sc rij' W tei tar slag bleek, dat er een batig saldo was van de afdeeling vleeseh groot £27.11 en een nadeelig saldo van de afdeeling spek, g'root J 22.90. De heer A. Pouwer werd als bestuurslid herkozen. De vol gende vleeschprijzen werden vastgesteld: voor koeien, die afg!emaakt worden,, 50 cent per kilo; voor vleeseh, dat verkochlt werd, 70 cent per kilo. Voor varkens- vleesch boven de 50 kilo 5 cent be neden de regeeringsprijs o£ publiek ver- koopen; beneden 50 kilo 55 cent voor spek van afgemaakte'varkens en 10 cents beneden regteeringsprijs voor vleeseh, dat onderling verdeeld wordt. Bij den landbouwer A. Arendse wer den Vrijdag 2 "Varkens wegens vlekziekte afgemaakt. Dit mag voorzeker in1 dezten tijd een bijzonderheid genoemd worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heeg O. W. C. v. d. Veen te Hindelopen. De vergadering der Ned. Herv. Pre- dikantenvereeniging is- bepaald op 23 en 24 April te Utrecht. De openingsrede wordt uitgesproken door mr. J. Schok king, predikant te Leiden, terwijl als re ferenten zullen optreden prof. dr. L. II. K. Bleeker over „Gen. 12"; dr. ,T. van Dorp over: „Christendom en de moderne (maatschappij"ds. L. C. Schuller toit Peursum over: „Pastoraal of Sociaal?" en -dr. A. R, dp Hartog over: „De be- teekenis van het onderbewuste voor ons geestelijk en zedelijk leven". Gerei Gemeenten. Beroepen te Leiden W. den Hengst te Amsterdam. Geref. Kelken. Tweetal te Enschedé K. van Anken te Pernis en B. v. d. Werft te Dokkumt Te Monnikendam is ds. Mil at z\pre dikant bij de Doopsgezinde Gem. aldaar, door het gemeente bestuur belast met de distributie-regeling van levensmiddelen en brandstoffen. Hij gèniet daarvoor een sa laris van f600 per jaar. Het geval van dr. Kuipers te Beemster, Waarover „Mer- curius" zoo ontstemd is, staat dus niet op zichzélf, schrijft de Rott. De Ned. Herv. Kerkeraad van Leeu warden is van plan, naar de „Ned". weet mede te de-elen, per circulaire aan do belijdende leden te vragen welke rich ting Zij zijn toegedaan, ten einde zoo te kunnen beslissen, van welke richting de te beroepen achtste predikant te Leeuwarden moet zijn. Men schrijft aan de „Nederl." Zondag j.l. preekte in, een der kerkten onzer Residentie een predikant, uit het buitenland. Of deze niet, bekend was mét het. infame gebruik can het collecteeren hier onder zang en preek, of dat hij vergat de collecte aan te kondigen, moge in het midden-worden gelaten. Een feit is, dat hij zulks op het daartoe gebrui kelijke o-og'enblik, na liet. Den koster ontging dit niet. Hij wordt onrustig, kijkt beurtelings dén spreker en de diakenen straks aan. Resultaat nihil. Koster, in warme uister gehuld, begeeft zich naar HH. diakenen, blijkbaar om raad te schaffen. Op jh|Unne gezichten leest men zoo iets vanWij kunnen er niets aan doen, en op eigen initiatief handelfeïi doen wij niet Koster, (blijkbaar uit ander hout ge sneden, laat zich niet uit het veld slaan, loopt even daarna den preekstoel pp; overvalt jjen spreker 'midden in zijn rede. De predikant buigt zich tot zijn inlerpel- lant. Er wordt Comité-generaal gehou den over een publiek geheim. Kos ter stapt naar'beneden, brengt verslag' uit aan H.H. diakenen. Weldra is het gell- zaakje in orde. Die gezichten der digni tarissen klaren op, als de vurig gewensch- te aankondiging plaats1 heeft en zij gaan met stok en .geldzakje welgemoed den boer op. Weliswaar leed de gemeente op dezen Zondagochtend een (extra) scha le, wat hare stichting betrof, doch de kas der kerk kwam niets te kort. Een leeke-pre dik ster. In de „Maasbode" lezen we De bekende Deensche tooneelspeelsteir Anna Larssen, thans heet ziji Anna Bjöimer heeft het theater vaarwel ge zegd, om aan meer „geestelijke" werk zaamheden haar talenten te wijden. Ze is thans leeke-predikster. „Mo-rgenbla-tet" beschrijft als volgt haar huidig bedrijf: In haar rondtrekkend huis is de voor malige toonieelkunsitenares kort geleden naar Kopenhagen teruggekeerd. -Op het dak van haar woonwagen ziet men een opgerolde tent en een groot aantal hou ten banken. Het is de „Evang;elie-tent" van .Anna Larssen, welke haar, evenals haar rollend huis, idoor belangstellenden ten igfèschenke was gegeven. Den -gehee-len z'omer had zij' Kaar „Evangelie-tent" in Klampenberg, de vroo- lijke voorbadplaats van Kopenhagten, op geslagen. Thans is zij, ten gevolge van ide koude, naar de hoofdstad terugge keerd. Haar „preeken" genieten een o-ngteken- den toeloopurenlang staan de bezoe kers in de koude tochtige tent te wach ten, jtjoitdat de plechtigheid een aanvang neemt. Het gaat hierbij hoogst eenvoudig toe. "Het eerste oogenblik is een teleur stelling moeilijk herkent men in die kleine, in het zwart g-ekleede dame, die met een luit in de hand den kansel be stijgt, de betooverende Anna Larssen. Zoodra echter heeft ze niet, met haar Zachte zilver-heldere stem een geestelijke hymne ingezet of de schare toehoorders staat wederom geheel onder haar betoo- vering. Men 'krijgt den indruk, dat Anna Lars sen in hare godsdienstige werk'z'aamheid een zielevrede gevonden heeft, grooter en inniger dan toen zij1 ïn de schitteren de licht-thca.te'1's triomfen vierde. Goet. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Hervormde school alliier inplaats van mej. E. A. Verburgi, aan wie wegens aan staand huwelijk eervol ontslag is ver leend, de heer W. Geuze, onderwijzer aan de Chr. school te Tholen. Ovazaii J. Uit de 17 sollicitanten voor de betrekking van hoofd der Chr. school alhier- is het volgend alp-habetische drie tal opgemaakt. Adriaanse te Middelburg, R. Boet' te Klaaswaal en Kleinepier te Goes. De N. C. S. V. heeft benoemd tot secretaris voor het werk onder de Ger. studenten, ds. J. C. Brussaaril, Ger. pre dikant te Bloemendaal. Benoemd tot onderwijzeres voor een bepaald tijdvak a'an de Chr. u. 1. o. school te Wissenkerke mej. P, A. M. N. v. cL Perel, thans onderwijzeres te SL-Laurens. Ned. Herv. Kerk. Zondag 20 Jan. Goes. 9.30 u. ds. Buinink, 2 u. els. de Vries, Cat. Z. 51, 6 u. ds. Sleinz, alle beurten coll. Sup-pl. fonds. Op een der stations der Holland- sche Spoor is een nieuw soort fraude ontdekt van den volgenden aard Een reiziger koopt b.v. te Amsterdam een kaartje naar Haarlem en maakt het station van bestemming en den prijs op het .plaatsbiljet geheel onleesbaar. Hij reist dan door, b.v. naar Rotterdam, waar biji het controleeren der vele aan komende reizigers een opeenhoop-ing pn 'drukte ontstaat. Daarvan maakt hij ge bruik om den controleur ijlings het kaartje in de hand"'te stoppen en onder de me nigte te verdwijnen. Men is echter dekt dader op1 het spoor, waarom aanduiding van stations, waar het werkelijk gebeur de, niet zijn genoemd. Een juffrouw te Leiden, kreeg twist met haar dochter. Hoewel deze ruzicj binnenskamers plaats had, liep zij zóó hoog, - da,t buitenstaanders er erg in kre gen. Een paar voorbijgangers dachten, dachten dat er ongelukken zouden ge beuren, en daar op hun bellen, de deiur niet open gedaan werd, trapten zij $em paneel in. Het ongeluk wilde, dat daar achter juist een tienjarig meisje stond, dat een paneel op het hoofd kreeg, met het gevolg, dat het kind bewusteloos neerviel. De schrik kwam er bij de twis tende moeder en dochter zóó in, dat de Tuzie onmiddellijk gestaakt werd. Bij een winkelier van een grooto Zuid-Limburgscbe gemeente vervoegde zich iemand, die vroeg om 24 groota pakken zeep. De winkelier, wel wetend met een smokkelaar te doen te hebben, gat ze hem, overtuigd een zoet winstje te kunnen maken. De klant legde heit geld neer voor één stuk. 'Toen de win kelier liern om betaling van de rest ver zocht, verwijderde de smokkelaar zich, hem toevoegende dat hij maar blij moest zijn dit eene stak nog betaald te krijgen. Het dorpje Nijstrijne is gelegen in den gro-oten veen p older van Weststel- iingwerf. Jaarlijks worden in die Omge ving millioenen turven gebaggerd en dezer dagien moest er een school geslo ten worden wegens gebrek a.an brand stof. Op het Brabantsche platteland wor den vele processen-verbaal tegen tal van landbouwers opgemaakt, die peulvruch ten, granen en haver aan het vee voe deren. i Bij de firma v. D. die in de Inldi- sche buurt te Amsterdam een schoen winkel gevestigd heeft, kwam het in dein laatsten tijd bij 'herhaling voor, dat een man en vrouw schoenen uit haar win kel' ontvreemdden. Ten einde de hand te leggen op de daders, liet de heer v. D. een zijner familieleden, een Rijks veldwachter uit de provincie, overko men. En inderdaad gelukte het hem de dieven aan de politie over te leveren. De „heer en mevrouw J." kwamen met hun kind bij den schoenwinkelier en terwijl' zij juist drie paar schoenen wilden ontvreemden, betrapte de veld wachter ben op heeterdaad. J. met zijn vrouw zijn naar het politiebureau over gebracht. Uit het verhoor bleek, da,t J. meerdere voorwerpen uit verschillende magazijnen had ontvreemd,, waarop 'Be recherche een huiszoeking in zijn wo- pinjg in de Jan van der Heijldestraat heeft gedaan. Daar werden een groot aantal voorwerpen, w.o. een bontstel van ca. f 160, o,a,. afkomstig uit Bijenkorf en Bazar, in beslag genomen. Van uit het koelhuis aan het abat toir te Amsterdam is een geslachte koe ontvreemd. De bakkers te Oijen zijn ten twee den male zonder meel. De inwoners moe ten naar Oss om brood te halen. Hoe gemoedelijk men de levens middelencrisis op het platteland opneemt en behandelt, kan blijken ui,t wat men schrijft van de Z.-H. eilanden aan de Rot/t. Het bekend maken of aanplakken van distributiemaatregelen in bedoelde gemeen te, liet veel te wenschen over. De bur gemeester, die geen actief man blijkt tq zijn, ontvang hulp- in den persoon van! d.en predikant. Immers, toen de koffie- en theekaarten ten gemeente,huize waren gearriveerd, kon men van den kansel hooren, waar en wanneer ze te beko men waren. Een paar weken gélédon, toen de brandstoffennood in diezelfde ge'meente hoog was, kwam men meteen vroolijfc gezicht uit de kerk, want: a.s. W.oensdag koïf mein de bon voor brand stoffen inwisselen. Toen dan veten be zig waren de kolen met vreugde huis waarts te brengen, zag men een moeder van een talrijk gezin zich met een zwaar beladen kruiwagen langs den weg be wegen. Dominéé, die per fiets dienzelf den weg ging, met haar lot bewogen, bood haar aan. baar vracht voort te kruien, mits de vrouw de fiets met zich zou voeren. Aldus gebeurde. Moeder de vrouw blij', zoo te worden geholpen. Bij Losser1 zijn drie ontvluchte Rus sische krijgsgevangenen over de grens gekomen. Bij de. familie te Eist (Bet.) is bericht ontvangen, dat de 33-jarige G. B. hij werkzaamheden op een fabriek in Crefeld onder een vallenden ijizerejn balk is geraakt en aan de bekomen ver wondingen ovérlecten is. Rij® en Lek wassen buitengewoon snel. De stoombootsteiger is opgeborgen. In de bossen bij' Schoonloo houden zich zooveel wilde konijnen op; dat, we gens het ongunstige weder door één jager reeds meer dan 1000 stuks zijn bemach tigd. De arbeider J. S., die te Erica met een scherp geladen revolver opi van M. schoot, is naar die, gfevangenis overge bracht. E:en arbeider, afkomstig1 uit Amster dam, werkzaam in de bruinkoolontgin- ning Cansborg te lleerierheid-e geraakte aldaar onder een kolenwagentje, met bet ongelukkig gevolg, dat hij ernstig aan het hoofd verwond werd. Tengevolge van deze verwonding overleed de arbeider eenige uren later, nadat hem nog ge neeskundige hulp was toegediend. Behalve de werklieden der H. IJ. S. M. zijn ook militairen aan het werk gesteld ter herstelling van de verbroken telefoon - en telegraaflijnen langs den spoorweg Amster.dam Hiiversum Gistermiddag koerste een tweedekker óp geringe hoogte over Maastricht en verdween in zuidwestelijke richting'naar België. De nationaliteit was onbekend. Aan den Rliedprwe-g te Be'd'ngwo-lde is een 40-jnrige Duitscha sdtfdaat als deserteur over de grens gekomen. Vijf buitengewone kommiezen, aan de grens van Drente en Groningen in functie, zijn van smokkelen verdacht en in arrest gesteld. Een verpleegde van de landkolonie Filadelfia te Vries was naar Groningen geweest om pensioen te balen. Waar schijnlijk is hij onder den invloed van sterken drank aan den weg gaan liggen cn door de koude bevangen. Gistermor gen vond men zijn l'ijk aan dien kanö van den weg liggen. Bij de administratie der gemeente- gaslabricken in den Haag is een tekort ontdekt. Dei kassier is eenige weken ge leden plotseling overleden. Verificatie ambtenaren vaar de gemeeintebedrijvein hebben daarna dieUs boeken en kas gecontroleerd en een tekort ontdekt, dat ruim tienduizend gulden zou bedragen. De overleden "kassier was reeds acht- en-twintig jaren bij de gasfabrieken in dienst. (N. Ct.) telffesiaksw* Rechtbank te Middelburg. (Vervolg.) Vérvolgens werd behandeld de zaak tegen K. K„ 17 jaar, C. V. II., 18 jaar, A. P., 15 jaar, allen te Goes. De eerste bold, had reeds terecht gestaan in twee zaken, die met gesloten deuren be handeld werden, en in welke zaken tegen hem wegens diefstal gevorderd werd drie maanden en twee maanden, met onmid dellijke gevangenneming, omdat hij reeds meerdere vonnissen achter den rug heeft en nog werd te wachten heeft. Aan het verzoek tot gevangenneming werd niet direct voldaan. Daar de recht bank eerst naar bekl.'s gedrag in de tuchtschool wilde instellen. In deze zaak werd tegen K. K. twee maanden, tegen H. f maand gevange nisstraf en tegen P. 2 maanden tucht school gevorderd wegens diefstal van draad. Al deze drie zaken werden verder ge schorst tot 8 Februari. Wegens diefstal stonden vervolgens te recht C. M. T., Terneuzen en A. C. B. uit IJzendijke, thans beiden gedetineerd; die bekenden een koe te hebben gesto len onder IJzendjjke en die voor 1100 mark aan een Duitschen grenswacht ts hebben verkocht; zij wisselden het geld en kregen er f396 voor, waarvoor zij o.a. ieder een gouden ring, een horloge en portemonnaie 'kochten. De eisch luidde wegens 'diefstal, daar verboden ü'itvoer niet wettig bewezen is, voor ieder negen maanden met aftrek van het voorarrest. Wegels verboden uitvoer van 52 K.G. lijnzaad werd vervolgens tegen A. de B. uit St. Jansteen twee maanden .gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest gevorderd. Voortgezet werd de zaak tegen V., die onder Zuiddorpe poging tot uitvoer zou hebben gepleegd en twee soldaatcommie zen geld aanbood, als zij hem lieten be gaan, en die destijds reeds bij verstek tot drie maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. De officier vroeg bekrachtiging van het verstek-vonnis. De verdediger vroeg vrijspraak. Alsnu werd behandeld de appèlzaak tegen C. v, S. uit Goes, die door dien kantonrechter aldaar was veroordeeld tot f25 boete wegens het in voorraad heb ben van een zeer gro-ote partij' noot- 'muskaat, zeep en lucifers. Beklaagde, die handelaar in auto-mobielen §.n rijwielen is, verklaarde-, dat hij de zeep gebruikte! voor het maken van smeermiddelen voor de auto's, de nootmuskaat en da luci fers had hij! gekocht om er zaken med-ei te drijven. De agent van politie P. den Hollan der, heeft beklaagde 'het eerst gehoord. De deskundige. J. C. v. d. Harst uit Aliddelburg ze-gt, dat zeep wel meer voor auto's .gebruikt wordt, maar geen ge parfumeerde, zeep. Gehoord worden een viertal' getuigen a décharge. De veldwachter H. Eversdijk uit Ka- pelle- kocht van beklaagde 2 pak' lucifers voor 16 cent per pak. Ook A. de Dreu uit Goes kocht luci fers van S. Zekere Janse weet niets van do zaak en blijkt een verkeerde Janse t,e zijn gedagvaard. De vierde, P. J. Boel'te Goes ver kocht 10 maanden geleden nootmuskaat aan bokt. Dc officier zegt, dat niet ge bleken is, dat de goederen voor uitvoer waren .bestemd, en eischt vernietiging van het vo-ntnis en vrijspraak. De verdediger, mr. Hartog uit Bergen Op Zoom. sluit zich bij- den officier aan en meent ook, dat het feit niot straf baar is; bekl. had ge-en plan om de go-ede-ren naar het buitenland te smok kelen. In dc middagzitting stond terecht J. f>V. "F. v. W. landb.knecht te Nieuw- land, beklaagd van vals'-hhefd in geschrif te. Deze beklaagde hoeft een ja.chtacte, welke stond ten name van wijl'.en zijn vader, veranderd door de voorlettor A. door te schrappen en te vervangen door J. W). F. en eveneens de handtaekejuing van zijn vader door te- schrappen ep. zijn eigen handteekening or o-p te, plaatsen. Uit de verklaring van getuige M. vart Schalk, rijksveldwachter bleek, dat bekl. de acte als echt heeft gebruikt. De getuigen J. J. Ornée, rijksklerk bij de registratie en J. J. Kerkmeijer, amb tenaar ter provinciale griffie, verklaren' beiden bekl. gezegd te hebben, dat de acte niet öp hem kon worden overge schreven. Eisch drie maanden voorwaardelijk met met drie jaar proeftijd. Wegens het niet invullen van een bil jet, dat hem krachtens de distributiewet was uitgereikt, luidde do eisch tegen F. B. Th. uit 's Heerenhoek, f50 boete of 25 dagen. Tegen J. O., landbouwer le Wemel- dinge, werd wegens het verkoopen van 100 K.G. tarwe, In strijd met de distri butiewet, f 50 of 25 dag-en geëischt. De volgende beklaagde K. W„ land- houwersknecht te Oostkapelle, stond te recht wegens overtreding van de distri butiewet, door levering van drie "wagens aardappelen aan de militairen. Eisch f 15 of 30 dagen. Bekl. zegt, dat zijn baas het hem ge lastte en hij niet wist ,dat de aardappe len niet geleverd mochten worden. Tegen L, J. S„ winkelier te Middel burg, werd wegens het te duur verkoopen van koffie en thee aan een winkelierster, f 10 of 20 dagen gevorderd. De landbouwersknecht P. de H. te Oost kapelle, leverde ook aardappelen aan de vestingartillerie, en hoorde nu f 15 of 30 dagen tegen zich vorderen. De volgende zaken waren die tegen A. K. te Kruiningen en M, de B. te Hansweerd, beide zaken waren appèlza ken van het Kantongerecht te Goes; de eerste beklaagde was veroordeeld wegens verboden vervoer en de tweede wegens verboden ned-erlage, maar zonder last tot verbeurdverklaringen der betrokken goe deren. - De ambtenaar van het O. M. - kwam daarom in appèl en nu eischte de of ficier opleggen van dezelfde straf met last tot verbeurdverklaring. In al deze zak-en uitspraak 25 Januari. Staande de zitting werd P. T. te West- kapelle veroordeeld, wegens landlooperij, tot 2 dagen hechtenis en drie maanden opzending. De Blinddoek. Het Centrum schrijft Hoe droevig het met de vrijheid en de voorlichting der volken in dezen oor logstijd'- gesteld is, werd reeds herhaal delijk naar voren gebracht. De lof der menschenslachting wordt hun regelmatig en luide verkondigd; maar de volle werkelijkheid mogen zij niet zien. Een strenge censuur belemmert overal het uitzicht en het inzicht. En zoo wordt het vormen van een juist en volledig oordeel reeds bij voor baat onmogelijk gemaakt en hebben de oorlogsdrijvers vrij spel. Herhaaldelijk van het begin van den strijd af is daarover geklaagd in de pers der onderscheidene landen. C'lemenceau klaagde er ook over.toen hij nog geen minister was, en hij noemde zijn blad „l'Homme enchaïné", de geke tende mensch. Thans, nu hij zelf de teugels iu han den heeft, treedt hij niet minder draco nisch op. Zelfs mag men in Frankrijk niet meer voor den vrede ijveren! En zoo gaat het ook elders. „In Italië zoo lezen wij in een der bladen schijnt de censuur nog heel wat scherper te zijn dan in Oostenrijk- Hongarije, waarover dezer dagen de „Neuc Freie Presse" klaagde. „De „Corriere deila Sera" schrijft al thans, dat de Italiaansche bladen geen woord mogen opnemen van hetgeen de Duitsche en O.-II. bladen over de rede voeringen van Lloyd George en Wilson le zeggen hebben. Het blad bepleit de over dracht van de geheele censuur aan den minister van Binnenlandsche Zaken." Vechten „mogen" de volken. Zóó staan nu de zaken. Hun goed en bloed offeren moeten zij. Tot het -einde, tot het bittere einde, zooals het heet. Maar d-e waarheid kennen, het hoor en wederhoor toepassen, dit is hun niet ge gund. De wereld wordt haren ondergang te gemoet gestuurd met een blinddoek voor de oogen. ZURICH. De telegrafische gemeenschap met Frankrijk is door sneeuwstormen ver broken. PARIJS. Het Fransche vuur heeft Duit sche detachementen, die de Fransche li nies in de streek ten Westen van de Loire trachtten "te naderen, verstrooid- Leven dige artillerie strijd t-en Noorden van Cha- vignon, en op den rechteroever van de Maas, alsmede in de sectoren in de buurt van Bezonvaux. WEENEN, 18 Jan. De Oostenrijksche minister-president dr. Seidler, heeft in het Huis van Afgevaardigden in naam van Czernin verklaard, dat te Brest-Litofsk goede vorderingen zijn gemaakt, ten op zichte van den toestand op 27 December, Ofschoon een omlijning voor overeen stemming nog niet waargenomen kan worden, twijfelt Czernin niet aan een be vredigend einde der onderhandelingen. ZURICH, 18 Jan. (V. (Draadloos). De Zwitsersche expresskorr-espondenz meldt, dat in de Fransche Senaat ge ruchten in (omloop zijn over de aanstaande arrestatie van generaal Sarrail in v-erband met diens betrekkingen met Caillaux. DRIEWEGEN. Gisteravond is alhier, ou der leiding van Ds. Steinz van Goes, opgericht een "Chr. Historische kiesver- eeniging voor DriewegenOvezand, met aanvankelijk 19 leden. Tot bestuursleden verden gekozen: M. Nijsse te Driewegen, voorz., Th. Runia te Ovezand, voorl. secretaris, P. J. van der Slikke te Ove zand, vice-voorz. en P. Koeman te Drie wegen) penningin. In een volgende verg. hoopt men nog een vijfde bestuurslid te kiezen. Van verschillende zijden, zoo schrijft de Deutsche Tageszeitung, werd reeds herhaaldelijk o-p- de groote beteek-enis van bladerlo-of en rijshout .als voedsel voor dieren -gewezen. D-e legerleiding beeft be sloten binnenkort do paarden met loof- hoioi (tie voederen. Voor dierlijk voedsel komt het loof -der .meeste boom-en in aan merking, in het bijzonder loof van eiken, berken, elzeboomen, populieren, ahorn en lindeboomen. Trotsky tegen Lenin. Naar aan de Stockliolmsche correspondent van de Voss. Ztg. uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, is de scheuring, die zdcli reeds -eenigen tijd geleden in den Raad v.an Volkscommissarissen le Petersburg openbaarde thans vain dien aard gewor den, dat aan e-ene -overbrugging vajid^ ontstane kloof niet meer te denken valt. In ingewijde kringen was hel reeds langs bekend, dat Lenin ontevreden is, niet alleen over den invloed van Trotsky, do-ch ook over zij-ne meeningen, dis niet steeds met de sociaal-politieke opvattin gen van Lenin schijnen te stro-oken. Trots; ky is een vo-orstande-r van het practisch mogelijke, en het. kon derhalve niet an ders -dan dat, Lenin, die steeds ver heeft gestaan van het werkelijke leven, en die zich angstvallig aan zijne theorien vast klemt, meeningsversehil met hem moest krijgen. Thans is eein geschil tusschéif hen ontstaan, dat e-ene verdere samen werking o-nmogelijk moet maken. De so cialiseering -der Russische particuliertj banken, zoomede de door Lenin beslo ten overgave- der Russische nij-verhèiid in handen der arbeiders, zijn theoreti sche bedenksels, die van eene onbekend heid met het werkelijke le.ven getuigen, en dan ook in Trotzky e-e.n ernstigtem tegenstander hebben gevonden. Brest-Litofsk heeft thans de breuk vol tooid: solidair met Leniu is feitelijk slechts Krylenko, 'die het no-g steeds niet schijnt te- kunnen verkroppen, dat hij noch bij1 den wapenstilstand, nooit bij de vredesonderhandelingen een rol heeft kunnen spelen. De overige ledetf der iregeering, zoomede verreweg hef grootste de-el van net uitvoerend comité van den So wie-t staan onwankelbaar aait Trotzky's zijde. Verteden week heeft Le nin een ontspanningsreisje naar Finland ondernomen, waarvan hij- nog met is teruggekeerd, en het is dan o-olt' geens zins uitgesloten, dat na dez-e „ontspan ning" zijn .aftreden zal volgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 2