fto SO Vrijdag 11 «lanuari 11118 33e J De Qrocste Oorlog Uit de Praïincie. Uitgave van i« Nas ml. Venn. LUCTOR ET EMBRG6, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te*Middelburg: ff IRMA F. P. DHÜIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. Milium ui li imraiim' Bieren »n Tuinders- In de vergadering van a.s. Dinsdag middag half 2 in Samuël" te Goes mo gen onze Zeeuwsche Christen landbou wers en tuinders niet ontbreken. Wij hebben in een vorig nommer eenigs- zins breedvoerig uiteengezet het nut van organisatie, en de noodzakelijkheid van de vereeniging onzer Christen land- en 'tuinbouwers i:n Nederland, in dezen tijd nu het Staatssocialisme overal zijn grijp en vangarmen uitstrekt om de goede ver houdingen in maatschappij en bedrijfs leiding los te wrikken. Hieromtrent zal professor Diepenhorst hun in1 bovengenoemde vergadering na,- der komen inlichten. Uit alle deelen onzer provincie moe ten onze vrienden en geestverwanten daarbij tegenwoordig zijn. Laaj. ons hopen, dat de weersgesteldheid niemand behoeft te weerhouden. Provinciaal Comité. Wij vestigen de aandacht op de ver gadering van bovengenoemd Comité te houden op Woensdag a s. Te 9 uur vergadert in de Melksaloai de Provinciale Centrale Kiesvereeniging in het district Goes; te half elf vergadert, in de Zoutkeet het Moderamen; en te één uur in de Sociëteit het Prov. Comité met al de afgevaardigden der Kiesver- eenigingen. Er wordt geen pauze gegeven, dan al leen het oogenblik waarin de afgevaardig den van de Melksalon naar de Zoutkeet; on van de Zoutkeet naar de Sociëteit hebben te stappen. Aangpzien zoowel de vergadering van 9 uur, als die van 1 uur voor onze pro vincie van belang is, wekken wij1 alle Kies- vereenigingen in onze provincie op, te zorgen voor de afvaardiging hunner stem hebbende en centrale leden. Ook op Colijmsplaat en Kamperland wordt om 9 uur gerekend. Beknopt overzicht van den toestand. De vredesonderhandelingen worden te Brest-Litofsk voortgezet. In de Donderdag gehouden zitting ver klaarde de Russische delegatie zich tot voortzetting bereid. Verder stelde zij vast, dat het door het Wolffbureau gepubliceerde verslag over het verloop der zitting van 23 De cember overeenstemt met de feitelijke toe dracht. Het door het Russische Telegraaf- agentschap verspreide bericht, over het verloop dezer zitting werd van Russi sche zijde als onjuist betiteld. Het R. T. A. heeft blijkbaar heel wat op zijn geweten1, door liet publiceeren van onjuiste berichten omtrent het resultaat der eerste besprekingen. Von Kühlmann, die in de plenum-zit- ting een uitvoerige rede hield, heeft niet verzuimd de practijken van dit Telegraaf- agentechap te wraken. Te meer, waar men het in het bui tenland als een officieus Russisch or gaan beschouwt. Groot-vizier ïalaat Pacha opende de zitting en droeg het voorzitterschap over aan staatssecretaris Von Kühlmann. Staatssecretaris Von Kühlmann legde daarop zijn verklaringen af. De voor de tot nu toe gehouden zit tingen geldende formaliteiten zullen, naar hij: constateerde, piet algemeene instem ming, ook .verder a ls van kracht beschouwd worden. Daar in de samenstelling van som mige delegaties veranderingen zijn voor gekomen achtte hij: het niet overbodig bij het .begin van den arbeid een korten terugblik op de voorgeschiedenis van het verloop der pndierhandelingen te werpen. Nogmaals werd er den nadruk op ge legd, dat de oentralen niet kunnen be sluiten de onderhandelingen op een an- dere plaats voort te zetten. Von Kühlmann besloot zijn rede aldus Als ik de hoop niet geheel wil opge ven. dat de onderhandelingen tot het ge- wenschte resultaat kunnen leiden, zoo is )~ezeVrwachting op de eerste plaats ge grond op den ons bekenden en door de Kussiscl ,e delegatie zoo duidelijk tot uit rukkini, gebrachten wensch van het Rus- sisc e i olk naar een blijvenden, zekeren e t ei op de ervaringen, welke wij bij e onac ['handelingen over de werkmetho- hebben! sc'le deputatie opgedaan Vooi zoover men uit de vóór de ar- '81 rJU,ZC, 8CV0<3r'le onderhandelingen v°rmen kan, acht ik de moei- ij epen van materieelen aard niet groot genoeg om t mislukken van het vredes werk en daarmede waarschijnlijk de her vatting ven den oorlog in het Oosten. met zijn onafzienbare gevolgen daardoor gerechtvaardigd te houden. Daarop verklaarde graaf Czernin: De redenen waarom wij categorisch wei geren de verdere onderhandelingen op het oogenblik in een neutraal land voort te zetten, zijn van tweevoudigen aard. Eerstens van technischen. aard: Wij zijn van hieruit rechtstreeks met onze respec tieve regecringeri verbonden. Dagelijks heeft ©en .gedachtenwisseling plaats van u met Petrograd en Kielt, van ons met onze hoofdsteden. Wij: allen kunnen dit apparaat niet missen, indien de onder handelingen niet penzeerste bemoeilijkt en vertraagd zullen lworden. Nog belangrijker echter dan deze reden is heL .tweede motief. Gij, mijne heereni, hebt destijds een uitnoodiging tot alge meene vredesonderhandelingen tot ons ge richt. Wiji hebben dezelve aanvaard en wij zijn tot overeenstemming. beLreffende den grondslag voor een algemeenen vrede vrede gekomen. Op deze basis hebt gij uw bondgenooten een ultimatum van tien dagen gesteld. Uw bondgenooten hebben u niet geantwoord en nu gaat het niet meer over onderhandelingen ten einde een al gemeenen vrede te verkrijgen maar om een afzonderlijken vrede tusschen Rusland en den vierbond 'te bewerken. De verlegging der onderhandelingen naar neutraal gebied zou de entente de zoo vurig door haar begeerde gelegenheid bieden om storend in te grijpen. De regeermgcru van Engeland en Frank rijk zouden vani achter de coulissen al les in het werk stellen om het tot stand komen van dezen afzonderlijken vrede te verhinderen". "Eet zoover Czernin. We zullen er niet meer van zeggen, doch nu met spanning verbeiden, wat de toekomst ons brengen zal. De zaak marcheert nu weer! De Russische schuld. De correspondent van de „Manchester Guardian" te P'etrograd meldt d.d. 8 Ja nuari, dat de voIkscommissarissèïKin den loop der komende dagen van plan zijn een besluit te publiceeren, waarbij de Russische nationale schuld nietig wordt verklaard. Wij maken daaruit op, dat alle lee ningen en schatkistbiljetten, die zich in handen van vreemde onderdanen in Rus land of in het buitenland bevinden, on geldig worden verklaard. Bedoeld decreet zou de volgende be palingen bevatten le. Alle staatsschuldpapieren en schat kistobligaties, in het bezit van buiten landers, zullen geannuleerd worden. 2e. Alle slaatsschuldpapieren en schat- Iki.sfobligatiën, in, het bezit van Russische onderdanen, die een kapitaal hebben van meer dan Rbl. 10.000, zullen geannuleerd worden. 3e. Stukken, gehouden: door Russische ■onderdanen, die een kapitaal in staats- leening of deposito's, bezitten van niet meer dan Rbl. 1000, ontvangen 5 pet. rente vani de nominale waarde en die, 'welke tot Rbl. 10.000 bezitten, 3 pet.; 4e. Arbeiders en landbouwers, die Rbl. 100 in dergelijke stukken bezitten, kun nen.1 hun bezit aan den staat verkoopen ad 75 pet. van de nominale waarde, en zij, die tot Rbl. 600 bezitten, ad 70 pet. Korte oorlogsberichten. Aan het Italiaansche front zouden, naar Havas meldt, Duitsche eenheden worden onttrokken met beslemming naar het Westen. >De vijand is nog slechts bedrijvig bewesten de Piave. Op het kort geleden behaalde succes der Franschen hebben de Oostenrijkers niet gereageerd. De thans geldende verhooging van 100 - pet. voor reizigers en bagage op de Duitsche spoorwegen wordt 1' April ingetrokken. In plaats daarvan worden nieuwe tarieven ingevoerd, die bedragen voo-r reizigers op gewone treinen 9, 5.7, p.7, 2.4 pf. per K.M. voor de le tot en met de 4e klasse, terwijl voor snel treinen voor de 3e klasse een toeslag zal worden geheven. In Duitschland zal binnenkort een belasting op wijn per vat en per flesch worden ingevoerd, te betalen bij1 afleve ring door den fabrikant. In Oberhausen lieeft een Nederlander bij een twist een Poolschen arbeider dood gestoken. Te Mors (Rijinl.) wordt één haring op vier personen gedistribueerd. Aan het Italiaansche front is de Fransche generaal Lizé gesneuveld. De Duitsche rijkskanselier zal op 15 Januari in het Pruisische Heerenhuis het woord voeren en zich dan voor het eerst aan het Heerenhuis voorstellen. Wederom woixlt de naam van lui tenant-kapitein Steinbrink in het rapport van den admiraalstaf vermeld. Otto Steinbrink is dezelfde, die onder moeilijke omstandigheden op 26 Juli 1917 den Engelschen kruiser „Ariadno" tot zin ken bracht en reeds in Maart 1916 de orde pour le-merite verwierf. Op een zijner toenmalige tochten bracht hij alleen 22 vaartuigen tot zinken met 14.005 ton, waaronder elf kolenschepen, die naar Italië en Frankrijk bestemd wa ren. Nopens de hulp va:n Amerika aan de entente schrijft de „Züricher Morgen.- zeitung": In het" rapport, dat generaal Crowd er aan het Congres heeft uitge bracht, is één plaats interessant, namelijk die, waar de generaal verklaart, dat de Unie ieder jaar 700,000 man naar Europa kan brengen. Dit 'getal, zegt het Zü richer blad, is juist te weinig om te leven en te veel om te sterven. Het hoogerhuis heeft met 134 tegen 69 stemmen de voorstellen aangenomen, vervat in het ontwerp van kiesrechther vorming waarbij aan vrouwen bel kies recht verleend wordt. De koning van Spanje heeft opnieuw een decreet onderteekend, waarbij de Cor- tes worden ontbonden. fie verkiezingen zullen op 24 Februari plaats hebben. Volgens de „National Zeitung" heeft Trotsky in de sowjet verklaard, dat hij mededeeling heeft ontvangen van de so cialistische partijen van Engeland, Frank rijk en Italië, dat er kans op zon be staan, dat de Entente regeeringen te be wegen zouden zijn aan de vredes-onder- handelingen deel te nemen, indien deze op een neutrale plaats zouden worden' voortgezet. Verder wordt gezegd, dat de socialistische partijen in de Ententelan- den met inspanning van alle krachten bezig zijn om de-n l'aatsten tegenstand hunner regeering te overwinnen. Berlijn meldt: Van de oorlogstoonee- len niets nieuws. Naar de Magdeb. Zeit. meedeelt, is 5 Januari te Marseille weer een vrou welijke spion, Marie Antoinette Aviso, •bijgenaamd Regina Diana, gefusileerd. Zijl was 10 September M. door den krijs raad ter dood veroordeeld. Brandstof aan kwartiergevers. D'e directeur van 't Rijkskolendistrib utie- bureau heeft aan de brandstoffencommis- sics opdracht gegeven om thans ook aan kwartiergevers, bij wie 3 of meer sol daten in kwartier zijn, als bijslag! 1 brand stofeenheid per maand ter verwarming De broodkaart voor het 38ste tijdvak loopt van 12 tot en met 22 Januari. Sluiting der grenzen. Volgens een draadloos telegram, meldt de National-Zeitung van Bazel, dat de grenzen van Duitschland met Zwitser land en Nederland zullen worden geslo ten, zoowel voor het handels- als het rei Eerste Kamer. Een onbillijke belasting goedgekeurd. Toch was de overwinning aan de critici. Met 30 tegen 6 stemmen is de divi-i dend- en tantièmehelasting aangenomen. Of die 30 heeren zoo 'blij! waren met het wetteke? We gelooven. er niets van. Trouwens, de overwinning was giste ren ongetwijfeld aan de critici. iWilt ge enkele bezwaren hooren? Zij, die van de naaml'ooze vennoot schap vast loon ontvangen, betalen slechts over hun inkomen. Zij', die hun loon van de naaml'ooze vennootschap ontvan gen in tantième, worden na hun inköm- tenbelasting nog extra belast. Doch we derom 'zijn dergelijke personen vrijl, als de instelling, wier tantièmes zij' genieten, een anderen rechtsvorm 'bezit,, bijv. een groote zaak zonder vennootschapsvorm. Maatschappelijk echter is er Tusschen deze drie groepen geen verschil1. Wel wat betreft de belasting. Minister Treub zocht zijn kracht in een nieuwe omschrijving van het begrip zakelijke belasting. Zijn omschrijving komt hierop neer, dat alles „zakelijke" belas ting is, wat niet valt onder het begrip van puur-persoonlijke belasting. En men legde zich er bij neer. Wat zou men anders doën?! zigersverkeer en wel vermoedelijk voor den ttjijd» van twee maanden. De ontvoieriag aan d'e grenS. Omtrent het gebeurde met den Duit- schen onderofficier verneemt ile' „Zuiid- Limburger" te Kerkrade het volgenc!© 20 December begaf zich een wacht meester der marecliausée's te' Kerkradio met een Amsterdam,sch rechercheur van politie naar de woning: "B 71, 10 a 15 M. van die Nederlandsche grens gelegen. In de woning bevond zich da Duitsche onderofficier D. van de grenswacht te Niederbus bij1 Gangelt. D. was ongewa pend en voorzien van een verlofpas. Hij! moest zich in 'Aken melden, ep. bezocht daarom in zijn eigen woning zijn echt- g'enoote, die tijdens den oorlog dat huis had geërfd. De Duitsche onderofficier werd medegenomen naar de mareehaus- sée-kazerne te Kerkrade en is 'den vol genden dag op eigen verzoek weer over de grens gezet. In verband met deze zaak werd geen enkel telegram gewisseld met den com-^ mandant van Limburg te Roermond, die van het geval niets wist. D. noch zijn vrouw hebben iets uit te staan- met d!e ontvoering van Minster, Benzol uit Duitschland. Naar De Auto uil g;oede bron, verneemt, bestaat er groote kans binnenkort benzol' uit 'Duitschland te krijgen. A p' o t h e k e n. Zondag zal te Goes geopend zijn de apotheek van J. B. v. Kalmthout, te Middelbujrg' die van M. J. v. Pienbroefc en te Vlissingen die van weel. v. Ocfcfen- burg. Afd. Westel. Zuid-Beveland Ned. Roode Kruis. (Reeds in een gedeelte der vorige op lage geplaatst). Seen. Hedenmiddag is de algem. verg. gehouden van deze afdeeling, onder yoor- zitterschap van den heer I. D. Fransen van de Putte. Afwezig jnet kennisgeving de bestuursleden de heeren Dr. Schmidt, Hoorweg en Koert. Door den heer H. Dtronkers, secretaris, worden de notulen voorgelezen, waarop deze onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter rekent zich gelukkig te mogen oonstateeren, dat het Roode Kruis nog niet daadwerkelijk behoefde op te treden. Spr. hoopt, dat dit nooit noodig zal zijn. Intusschen houdt men zich nog! steeds gereed. Vervolgens wordt het jaarverslag uit gebracht. Op 30 Dec. 1917 bedroeg heft aantal leden 147. De colonne oefende gjei- regeld onder leiding van dr. Pfeiffer. Een gloo-te oefening slaagde uitnemend'. Aan meg. Hanken wordt dank hetuigjd voor wat z'ij' voor de afd. heeft verricht. De kas staat er helaas niet goed bij. Op de een of andere wijize moet in het te kort worden voorzien. De goederen der afd. worden in uitnemenden staat be waard. De rekening van den penningmeester wordt door het lid!, den heer M. H. Harinck nagezien, die tot goedkeuring ad viseert. De ontvangsten bedroegen f834,50V2, waaronder een renteloos voorschot van f550 voor groot.e oefening, enz., en goed slot van het vorig: jaar ad f 17.00Va. De uitgaven bedroegen f812,16V2, zoodat er een goed slot is van f22,34; ongerekend dse genoemde schuld van f550. Deze rekening wordt goedgekeurd, met dankbetuiging aan den penningmeester, den heer Bitter. Vervolgens, wordt overgegaan tot de ver kiezing vani bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren I. D. Fran sen vani de Putte, C. Koert, Dr. J. D. Schmidt, H. W. Neervoort en H. Dron- kers. Allen werden' bijl acclamatie her benoemd. Den heer Dronkers wordt nogmaals dank betuigd voor zijn bereidverklaring het secretariaat nog langer op zich te nemen. Verder moet voorzien worden in de vacatures mevrouw De Beaufort en mej. Hanken (nu mevrouw Meijlink) eu in de vacature J. B. de Beaufort als eerelid. De voorzitter richt tot allen waardeerende woorden. Het bestuur stelt voor thans slechts in één dames-vacature te voorzien. Benoemd wordt mevrouw I. D. Fran sen van de PutteBorel met algemeene (11) stemmen. Als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis wordt aangewezen de heer Niervoort, die met den voorz. ide vergadering zal bijwonen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. po t f 1,50 Losse nummers 0.08 Prijs der Advertentiën: 14 regels f0.80, iedere regel meer 96 <V, 3-maal wordt 2-inaal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarde*#» Bewijsnummers 5 cent. De reorganisatie van het Roode Kruis zal meebrengen dat Zeeland èén kring wordt met 10 afdeelingen. Benoemd wordt tot lid van de Kring vergadering de heer I. D. Fransen van de Putte, die ook als afgevaardigde van dei afd. Westel. Zuid-Beveland zal optreden. Als plaatsvervangend lid en plv. afgevaar digde wordt aangewezen de heer H. Dron kers. De heer M. H. Harinck wordt weer aangewezen als lid van de commissie tot het nazien der rekening. De heer J. B. de Beaufort verklaart na korten tijd de gemeente metterwoon te zullen verlaten. Spr. moot vele banden verbreken; met leedwezen verlaat hij ook deze afdeeling, met welker bestuur hij altijd aangenaam mocht samenwerken als eerevoorzitter. De heer de Beaufort spreekt de beste wenschen uit voor de afd. en zegt zijn steun toe, voor het geval deze ooit nog noodig mocht zijn. Spoorweg TholenWest-Brabant. Deze week vergaderden Commissaris sen der N. V. Spoorweg' Maatschappij „Tholen"West-Brabant" te Bergen op Zoom ten stadhuize, welk gebouw wel willend beschikbaar was gesteld door deni heer Burgemeester. De fungeerendle Di recteur vroeg en verkreeg machtiging om de aanvragen te doen ter verkrijging van. voorschotten door Rijk en Provincie en' zoo noodig van concession. Deze aan vragen geschieden alleen voor Brabant', Naar we hopen zullen die voor Tho len spoedig kunnen volgen. De heer An kersmit, ing. S.S., geeft een overzicht) van het tracé in Brabant en legt de ge heel in onderdèelen uitgewerkte kaart vah den spoorweg' over. Zooclra, naar ver wacht mag worden binnen niet 'te verren tij'd', Ged. Staten van Brabant hun arbi trage hekend gemaakt, en de gemeenten geteekend hebben, zal een -vergadering van aandeelhouders bijeen geroepen wor den, volgens de Statuten der Vennoot schap. Tersprake komt het hoog' stationi te Tholen, waarblij1 de heer Ankersmit er op wijst, dat op zuiver technische gronden, de lijn onmogelijk anders gelegd kan wor den dan ze nu geprojecteerd 'is, wat lit verband staat mét de hooge ligging der brug op kruinshoogte van den dijk. De St. C>. noi. 7 bevat de statuten der .Coöperatieve Productie- Inkoop- en Crediet Vereeniging voor het Neder- landscli-Belgisch Volksbelang en Volks- voordeet .te Vlissingen. De kap. der int O'. 1. leger A. Tissof van Patot z!al' 16 Jan.' met het s.s. Nieuw-Amsterdam naar Indië terug- keeren. De onlangs uit Oost-Indië terugge keerde officier van gezondheid le Jür. N, A. L. Krans wordt 1 Febr. te Vlïs-j singen geplaatst a. b. van de Heemskerk". De commandant der stelling vani de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebied wegens het betrokken zijn bijl den smok kelhandel, ontzegd aan: Hendricus Al- phonsius Coppens, geboren 26 Augustus te Sluis, werkman aid,aar; Constantinus Fermont, geboren 4 Februari 1889 te Hoofdplaat, koopman te IJzendijfce; Ja cobus v. d. Heijden, geboren 29 Octo-1 ber 1892 tei Oud-Beijerland, wonende te Overslag; Ludovieus Edemondus Prjcke, geboren 20 Augustus 1898 te Schoondijke, wonende aldaar; vrouw Mathalia Maria' Marteijn geboren 4 November 1889 te Eede, wonende aldaar; vrouw Augusta Maria de Vreeze, geboren 28 Juli 1892 te Eede, wonende aldaar; Reponondus Carolus Ludovieus Stroijlonck, geboren den 2en Jan. 1898 te Stoppeldijk, wo nende te Nieuw-Namen, allen van Ne derlandsche nationaliteiten aan de Beb gen: Carolus Lidovicus Kershaver, ge boren 26 Januari 1894 te Kieldrecht; Josephus de Witte, geboren 28 Januari 1897 to Kieldrecht; G. Kershaven, ge boren 19 November 1889 te Oudeghem; Felicus de Belle, geboren 6 October 1898 te Kieldrecht; Jan Thilleman, geboren; 24 Juli 1898 te Kieldrecht, allen wonende te Nieuw-Namen; Nicolaas Begijn, gebo ren 9 tt'ebruari 1875 te Bouchaute, wo nende te Philippine en Lucien Tack, ge boren 29 Februari 1896 te Moerbeke, wonende te Oostburg; Victor de Grugtter, geboren den 1 Juli 1896 te Moerkerket (B.) wonende te Aardenburg, van be roep, molenaarsknecht, van nationaliteit Belg; Petrus Bernardus Vermeire, gebo ren den 22 Augustus 1894 te Aardenburg, wonende aldaar, van beroep arbeider, en Cl'ement Coens, geboren den 8 Juli 1894 te Eede, wonende aldaar, van beroetpi werkman, van nationaliteit Nederlanders. Wegens het uitoefenen van spionnagel en contra spionnge werd uitgewezen uit het gezagsgebied van laatsgenoemden commandant de Belg Francois Leget, ge boren den 31 'Januari 1894 te Chatali-j neau. (B.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1