Zaterdag Januari IJM8 33e «iaargtttt. Uit Ftrs De IImote Oorlog Sinitenland* Byatepla^d. Hst cis Provincie. Uitgave van Naand. Venn. LÏJCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUI.T - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. önzs Roomsebe» «ij. In De School met den Bijbel trof ons ook het volgende arlikeltje van den lieer K. W(ielemaker). Er komen rake opmerkingen in voor: In 'tjongste no. van 'tKatho 1 iekei Sc h o o 1 b 1 a d trof mij een stuk' van P. H. te W., die naar aanleiding van 't Hervormingsnummei' van „Studiën o.a. schrijft: „Zullen wij dan (gezien, 't heimwee en verlangen van de groot© schare buiten (de Roo-msche- Kerk) naar de rust en 'tg'eluik onder haar „schutse") ook niet bidden: „Heer, heb medelijden met die schare, en verkwik ze inet Uwe heerlijke leer"? Zullen wij dan niet een vurig gebed storten voor de biekeering van Nederland en van de wereld in dezen bij'zonderen tijd, nu Gods barmhartigheid alles schijnt te wenken en te nooden. „Ook deze gedachte nog houdt mij be zig. Kunnen wij!. Katholieke onder wijzers, niet krachtig medewerken om de kinderen te loeren bidden voor de dwalenden om ons heen? Kunnen wij niet krachtig meewerken om een geslacht op te keeken, dat veel zal bidden voor do bekeering van Nederland, veel meer dan vroeger ooit gedaan is? Mij' dunkt, tot een zoo schoon doel kunnen wij Zeker krachtig medewerken. En voor dit gees telijk werk van barmhartigheid zal God zeker aan de jeugd, het komend geslacht, Zijn zegen schenken, moge het zijta. in den vorm van een levendig1, krachtig ge loof, moge het 'zijlnj, dat Hij daarvoor als belooning onze jeugd het heilig ge loof doet bewaren en voortzetten". Wie wel meer Roomsiche geschriften in handen krijgt, weet, da:t de-zie toon daarin meer te beluisteren valt. Nu is er wel een zieker misverstand bij' de Roo-m- schen: als zij' spreken van heimwee naar de verlaten Moederkerk van de schare huiten haar, meenen zij, dat dit heimwee gevonden wordt hij de legitieme kinderen der Reformatie, en dit is Zoo niet: dezen voelen zich in de vrijheid, waarmee Christus hen vrijgemaakt heeft, zoo- vol komen gelukkig, dat zij die vrijheid niet gaarne voor de banden van Rome zou den willen ruilen. Dat heimwee wordt gevonden bij' de legitieme kinderen van 't Humanisme en 'tLibertinisme, dat door de Hervormers bestreden werd, misschien nog principii'eler d.an door Rome. Doch, dit daargelaten: de Ro-omsclien achten ons dwalende schapen en zij bidden om onze bekeeringj zij leeren dit zelfs htm kinderen doen. En wij? Wij zien in onze Roomsche volksgenooten menschen, die in duister nis wandelen. Wat doen wij: voor hen,? Ik bedoel bepaaldelijk: wat doen wij als Christelijke Onderwijzers in de school voor hen? Ik wil hopen en vertrouwen, dat we den tijd te boven zijd, dat op' de Roomschen werd gescholden, dat hun ri- tueele gebruiken bespottelijk werden ge maakt, dat men hen als nfïnder betrouw baar ook in den dagtelij'kschen omgang afteekende. Maar denken wij er weleens- aan, dat zij ook voorwerp van ons ge bed moeten zijn, ook van ons gebed met onze kinderen? Onlangs trof mij nog een ander stuk je in 't z'elfde blad. Iemand wees- er op, dat men ook op- de Roomsche scholen meer vertelt van helden met 't zWa.ard| dan van de helden des geloofs, die met opoffering van hun leven zelfs 't Evan gelie hebben gebracht aan de heidenen; gewezen op den Zendeling-marleiaa-p Bis schop Hamer, in den Boxer-opstand dood gemarteld en tof den laatsten snïlc z-ijln Heiland getrouw. Hier werd de vinger ge legd op een wonde, die ook bij ons bestaat. Ook wij hebben nog veel te weinig oog voor de -grootheid van de belden de-s vreaes, en verzuimen daarom de kinde ren op hen te Wijzen. 'tWo-rd-t tijd, dat we eens een bundeltje aantrekkelijk ge schreven levensschetsen krijgen van zul- mannen (en vrouwen), allereerst van eigen erve. Als 't aan mij lag, zo-u, daar- Bisschop Hamer als- Johan- e6n Plaatsje vindien. 'tls 3-e? 1 V0'0ïrech,t der vrijte school, varen 1 n recht kan doe-n wteer- Niet verstard in de vrijhandelsdogmatiek. De Rotterdammer dr.es.airt: toch wT V00rUitganS b«®g<- de oorlog Enkele taaie vooroordeelen worden prijsgegeven en, hier en daar begint nieuw leven te ritselen. Zoo krijgt de absolute vrijhedsleer, die alle beschermend recht uit den bóoze acnt, een geduchten knauw Wat in Engeland gebeurde, was vóór den oorlog eenvoudig ondenkbaar Ook m ons land breekt mildere stem ming baan en wordt het „Groot is de VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. po t f 1.50 Losse nummers - 0.05 Prijs der Advertent: Sn: l 4 regels f 0.80, iedere regel meer l& 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaardea. Bewijsnummers 5 cent. Diana der vrijhandelaren" niet meer met zoo luid enthousiasme en niet meer door, zo-ovelen aangeheven a's vroeger voor don vrij'handelsafgod knielden. De be-grootingsdébatten van het vorig jaar in de Eerste Kamer, het beginsel program van den Economischen Bond 'zijn in dit opzicht leerzame, teekenen. Treffend .is ook wat het laatste num- nier van het W,eekblad In- en Uitvoer schreef, waar betoogd wordt dat Neder land in de .eerste jaren behoefte heeft, aan mannen niet verstard in de vrij handelsdogmatiek -die wijl van Principien- reite-rei, takken va-n volksbestaan, w-elk© door buitenl'andsche economische strate gie in de knel worden gebracht, zullen wole-n te helpen." Wijf gaan vooruit! Bij de dure klompen en petten wo-rdt minder vurig gezworen! Beknopt overzicht van den toestand. Op 't oogenblik weten wij nog niets van het verdere verloop der vredesonder handelingen te Brest-Litofsk. ITet is te, voorzien, dat ze nog heel wat moeilijkheden met zich vzulien bren- gen. Het leed zou niet te overzien zijn, als 't inderdaad weer op een verbreken der betrekkingen tusschen Rusland en de centralen uitliep. Anderzijds moet tegen overschatting van de gevolgen gewaakt. Immers, voor de houding van Rusland zal een belangrijke factor de vraag zijn, wat er bij een eventueel afbreken van de onderhandelingen zou moeten geschie den. Die vraag werd ook op de vergadering van de sovjets gesteld en het antwoord van de vertegenwoordigers der legers was, dat de toestand aan de fronten zorg wekkend is; de legers zouden echter de Russische revolutie verdedigen, zij vroe gen alleen schoenen en brood. Volgens de „Daily Telegraph" luidde het antwoord echter, dat de soldaten niet zouden vech ten en het ook niet konden doen. Men kan dan ook wel als zeker aan nemen, dat van een verdediging der re volutie, ook al krijgen de soldaten brood en schoenen, niet veel ter-echt zal ko men. Wel werd er door de maximalisten nog gedreigd met revolutionnaire propa ganda en een opstand in Polen enz., maar of 't effect daarvan wel bijster groot wezen zal Dit gevoel van totale machteloosheid moet hij de Russen zijn invloed doen gelden bij het definitieve besluit, dat te Brest-Litofsk genomen moet worden. Zooals de rijkskanselier in de hoofd commissie van den rijksdag mededeelde, stelde de Russische regeering voor de verdere onderhandelingen in Stockholm te doen plaats hebben. Von Kühlmann kreeg opdracht dit voorstel af te wijzen. Verder werd, zooals men weet, door Petrograd verklaard, dat punt 1 en 2 der Duitsche voorstellen, die op de ont ruiming van het bezette gebied en de wijze der volksreferendums betrekking hebben, niet aangenomen konden worden. Daarbij merkte de rijkskanselier op: Wij kunnen gerust afwachten, hoe dit incident verder verloop-en zal. Wij steunen op onze machtspositie, onze loyale gezindheid en ons goed recht. Bovendien verklaarde de rijkskanselier, dat de centralen met de in Brest-Litofsk aangekomen vertegenwoordigers van Oe- kraine verder zullen onderhandelen. Wij hopen, dat de centralen in dit ge val meer den nadruk op „loyale gezind heid" dan op „machtspositie" zullen leg gen, opdat 't spoedig tot een vergelijk kome. Vóór de Entente nog meer toenadering jegens de maximalisten betoont ,dan nu reeds het geval is. - Want die toenadering kon wel eens slechten invloed hebben op de vrede lievende maximalisten. Elzas. Iedereen weet -dat de Elzassers in Frankrijk1 feitelijk! als vreemdel ngen wer den beschouwd en behande.d. Zelfs F'ran- schen als Duhem en Barrès erkennen tweeërlei tegen wil en dank: dat beide provincies in taal, zeden en instituten do-or en door Germaansch en Duitsch waren en steeds gebleven zijn ondanks alle gealliseeringspogingen, al zoo vroeg begonnen, en dat het Fransch gevoel! voor hunne herwinning vrijwel afgestor ven Was tot ongeveer 1905, toen da toe nadering tot Engeland alles veranderde. Engeland had de- herleving van het Fran- sche chauvinisme en van Frankrnfts haat tegen Duitschland noodig en daardoor werd d,e Elzas-Lotharingen qu estie weer brandend, die reeds stevig ingesluimerd was. Korte oorlogsberichten. Tsjitsjerin, die door da Bolsjewiki tot gezant te Londen was benoemd, is uit de interneering ontslagen en naar Rusland vertrokken. Perof vergezelt hem. Vanaf 11 Januari 1918 zal in En geland alle koffie onder regoeringscon- tröle komen. Krijgt het Engelsche departement van handel zijn zin, dan zal in 1918 slechts 2/s gedeelte van de hoievee-lheid papier van 1917 worden ingevoerd. Het Spaansche parlement is ont bonden; de verkiezingen zijn bepaald Op 17 Februari. De Daily News verneemt uit Pe trograd, dat do Russen definitief hebben verklaard, dat zij' 'de Duitsche krijgsge vangenen in Rusland niet zullen lo-sla- ten vo-ordat de vrede gesloten is. j Keizer Karei heeft toegestaan, dat de in krijgsgevangenschap- genaakte com mandant der Italiaansche troepen op dein Mo-nte Castel Go-mberto, majoor Roffia, ter erkenning' van zijn dapperheid ook in krijgsgevangenschap zijn degen zal mo gen dfagen. Regensburg, een stad, die tengevolge van den nieuwen verkeerswegl tussche|n Rijn en Donau, een tijdperk van gro-oteu. bloei tegemoet gaat, heeft thans- beslo ten, een haven voor haar industrie aan te leggen. De kosten worden op1 ongle- veer 10 millioen Mark geschat. - De „Matin" verneemt uit Petrograd, dat 'de Russische troepen aan het front in Estland naar hun woonsteden terug;- keeren. Ongteveer 20.000 man hebben reeds den sector bij Riga verlaten. De vroegere kamerheer van den Czaar, Bes-obrasoft, is- tot directeur va-nj de Russische Staatsbank benoemd. De „aardappelen, die vroeger 3 roe bel per zak kostten, worden nu voor 72 roebel verkocht te Petrograd. Het rant soen te Petrograd is verminderd tot 3.4 pond per twee dagen. Op het station Hameien hebben een wiseslwachler en een rangeerder zich te zamen voor 120,000 mark aan eetwaren en manufacturen toegeëigend. In hun bergplaatsen vond men tien karrevrach- ten van die artikelen. Als een der bezwaren, verbonden aan het verplaatsen van het punt van samenkomst voor dei vredesonderhandelin gen naar Stockholm, ge ijk de Russische regeering heeft voorgesteld, heeft de Duit sche rijkskanselier in de centrale- com missie van den Rijksdag genoemd, de noodzakelijkheid voor de onderhandelaars om met de hoofdsteden hunner landen, Berlijn, Weenen, Sofia, Konstantinopel en St. Petersburg, in directe verbinding te staan. Deze verbindingen zijn te Brest Litofsk aangelegd en werken goéd. Bo vendien meende de Rijkskanselier dat de vertegenwoordigers der geallieerden te Stockholm te gemakkelijk invloed op de Russische onderhandelaars kunnen uit oefenen. i In het St. Ge-o-rgekanaal en het Bristolkanaal zijn zeven schepen meteen gezame.'ijke bruto inhoud van 24,090 ton, door duikbooten tot zinken gebracht, o.a. het bewapende Engelsche stoomschip „Charleston," geladen met kolen, vier gewapende, zwa-arge aden schepen, waar van tweei met munitiela-ding. Van de Charleston," die door duikbootgeschut tot zinken werd gebracht, werden tweel artilleristen gevangengenomen, alsmede een ka'no-n buitgemaakt. De Russische regeering heeft tegen de Finsche afvaardiging gezegd, dat z.e tegenover de Finsche zelTstand'gheid zeer welwillend is gestemd, maar deze thans nog niet officieel kan erkennen, zoolang de daaruit voortspruitende kwesties nog niet zijn opgelost. Men meent dat Rus land dit pas na het sluiten van den vrede zal do-en. i Van de fronten geen nieuws. Officieel wo-rdt d.d. 4 Jan. uit Pa rijs gemeld: Gisteren hebben Fransche! vliegers drie vijandelijke vliegtuigen en een kabelballon neergeschoten. Zes an dere- vijandelijke vliegtuigen zijn in del Duitsche linies na luchtgevechten gevallen. Fransche eskaders hebben de fabrieken van Rombach en de stations van Metz- Sablon, Conflans en Arnouville gebom bardeerd. 7500 K.g. bommen zijn bij deze expedities geworpen. Naar wij in het „Journal de Ge neve" van twintig dezer lezen, heeft de minister voor de levensmiddelenvoorzie ning in het Fransche parlement verklaard, d.at het noodig was geworden, tot rant- eoe nee ring van het brood over te gaan in verband met de onmogelijkheid ten gevolge van het ontbreken van de noo- dige scheepsruimte, om uit Amerika eni Argentinië de 4,800,000 ton tarwe in te voeren, die maandelijks voor de Fran sche consumptie noodig waren. Volgens de officieele cijfers be droeg de Russische graanoogst in 1917, vergeleken met dien van het vorige jaar: 288 millioen poed wintertarwe tegen 326 millioen. 383 millioen poed zomer- tarwe tegen 404 millioen. 1050 millioen poed rogge tegen 1,298 millioen. 431 mil lioen poed gerst tegen 465 millioen. 552 millioen poed 'haver tegen 747 millioen. De nieuwe staatsleeóing. De Kanter en Hordijks Bank te Goes deelde ons hedenmorgen mede, dat op de nieuwe staatsleening voor een bedrag 'van plm. 609 millioen gulden is inge schreven. Men weet, dat er slechts 500 millioen noodig is. Van een gedwongen leening zal dus geen sprake zijn. Postwisselverkeer met Be 1 -g-i Naar de plaatsen Chèvres, Ladenze en Vaudignier, gelegen in het door Duitsch land bezette gedeelte van België, kunnen voortaan geen postwissels worden ver zonden. Vervoer van Hout. De Minister van Landbouw, overwe gende, dat thans eene grootere hoeveel- he d aan scheepsruimte i'§ beschikbaar geworden, heeft bepaald I. Het vervoer van alle hout per water is met ingang van 15 Januari 1918 toe gestaan. II. Deze beschikking geeft geen ont heffing van het verbod van het vervoer per spoor- of tramweg. Deze verboden blijven van toepassing met uitzondering van: 1. teen- of griendhout, ook genaamd twijghout; 2. waarden- of rijshout, mits geen brandhout zijnde; 3. esschenhakhout, bestemd voor den tuinbouw of voor waterwerken; 4. dwarsliggers 5. palen en ander hout bestemd voor Rijks telegraaf- en telefoonlijnen'voor den openbaren dienst en voor de mijnen in Limburg. De zand- en grind kwestie. Volgens de „Telegraaf" zou bij de Brit- sche regeering groote geneigdheid bestaan de beruchte „represaille" op te heffen, zoodra blijkt, dat Duitschland bereid is de kwestie aan arbitrage te onderwerpen. Engelsche krijgsgevangen-en. Hedenavond wordt te Scheveningen we derom een transport Engelsche krijgsge vangenen uit Duitschland verwacht. Een in België ter dood veroor deeld Nederlander. De sto-o-mbootkapitein Arie Hougee, uit Dordrecht, is 20 Dec. te Gent terecht gesteld. Arie Hougee, geboren te Sliedrecht 8 Dec. 1872, was kapitein o-p de sleep boot „Cor" (directie Gehr. Bos, Dor drecht) naar het „Rott. Nbld." melidlt. Deze boot is den 18en Maart j.l. te Gent do-or de D-uits-chers in b-eslag genomen. De bemanning, zijbd-e kapitein Hougee, wonende Wijnstraat 2, te Dordrecht, de machinist H. v. d. Linden en de 16-jarigei stuurmansjongen De Schutter, gedomici lieerd te Wemeldimge-, werde-n gevangen, genomen. De „Cor" is twaalf dagen vast gehouden, eveneens die stuurman, en werd daarna door D-e Schutter naar Dordrecht teruggebracht, als- sleep- achter elen an dere boot. De kapitein en de machinist werden gevangen gehouden en toen dit maan den had geduurd zijn, op verzoek der familie, door het Ministerie van B-uitenl. Zaken inlichtingen ingewonnen, waaruit bleek, dat vo-oral voor eerstgenoemde het onderzoek naar de feiten eien ongunsti- gen afloop- deed vermoeden. 'Op 14 Juli j.l. eindelijk bereikte Dor drecht's burgemeester eien bericht vani den heer Kuyk, Nederl. co-nsul te Gent, (dat 12 Juli te voren Hougee tot de doodstraf was veroordeeld wegens spion- nag© (vermoedelijk 'brieve-n smokkelen). 'Onmiddellijk na de ontvangst van dit bericht, is den Belgi-schen verdediger van den beklaagde opgedragen een verzoek om gratie voor den veroordeelde bijl den Duitschen Keizer in te dienen. Dit verzoek heeft geen gunstig onthaal mogen vinden. Vermindering B-roodr anteoen. Van Bevoegde zijde verneemt de Stan daard, dat binnen cenigen tijd de brood kaarten gebracht zullen worden van 11 op 13 dagen. Lichting 1919. Eon wetsontwerp- is ingediend houden de bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1919. Volgens de bestaande voornemens zal' de inlijving bij de infanterie om de drie maanden plaats hebben en dan zal het nog bij' dat wapen in te lijden gedeelte) der lichting 1918 slechts toereikend zijn voor de inlijving in Januari en April 1918. Ook in 1918 zal derhalve in begin van: Juli 'behoefte bestaan aan opkomst van een groep dienstplichtigen over wie thanfs nog niet beschikt kan worden. Die groep zal moeten worden gevormd óf uit de dienstplichtigen, die het wetsontwerp tot herkeuring van afgekeurden van den land storm beoogt toe te voegen, óf uit de lichting 1919. Tot het laatste zou de! Regeering liever niet overgaan, niet al leen wegens de be-z'waren, welke ©r aan verbonden zijn om alsdan de indeelinlgj behoorlijk te doen geschieden, maar oók' omdat het de voorkeur verdient bijt de inlijving van de militie zou weinig mo gelijk van de gewóne daarvoor aange- ivezen tijdvakken af te wijken. (Wordt bedoeld wetsontwerp tijdig tot wet verheven, dan zo-u ten aanzien van- de lichting 1919 kunnen worden volstaan] met maatregelen in Üen geest van die, welke zijn getroffen voor de lichtingën) 1915, 1916 en 1917. Nu het echter nog geheel onzeker isi, welk lot aan -dat ontwerp zal ten deel vallen, schijnt 'het raadzaam ten aan zien van de lichting) 1919 den zekeren' weg te kiezen en derhalve ook voor die lichting 1918 hfeib-ben gegolden; dit te meer om-dat het tijdens .de buitengewone, omstandigheden to-ch altijd een voordeel! blijft, de lichting zoo- vroeg1 mogelijk voor inlijving- gereed te hebben. Behoudens een paar uitzonderingen (ter verduidelijking) van de bepalingen der wet) stemmen de artikelen van het wets ontwerp overeen met de wet van 22 Februari 1917 (Stbl. no. 224), zooals! deze is gewijzigd bij- die van 23 Mei 1917 (Stbl. no. 412). De aardbeving in Guatemala. Naar Fransche bladen uit San Salva dor vernemen, zouden bij de aardbeving in Guatemala 2500 personen om het leven gekomen zijn. Ii-ü1aag!.»igiii.|j!ii' Vacature W,o-nde-rgem. Ged. Staten hebben ter voorziening in de va cature in het kiesdistrict Go-es, ontstaan door het overlijden van den heer J. Worn derge-m te Kruiningen, de verkiezing be paald op Woensdag 30 Januari en de stemming en herstemming zoo noodig op Vrijdag 8 en Woensdag 20 Februari. Ge zondheid sco m miss ijös. De commissaris der Koningin heeft met ingang van 16 December 1917 herbenoemd- tot secretaris van de gezondheidscommis- siën te Middelburg, Goes, Veere en Zie- rikzee-, de tegenwoordige 'titularissen. Bij den dienst der dir. bel. enz. zijn verplaatst: TI. van Weierden, -koinni, 3e kl. van Hansweerd naar Bl-okke-r; H. M. Vermeer, komm. 3e kl. van Sas van Gent naar Scherm erhom; W. Ooms, fcomm. 3e kl. van Koewacht naar Rijs wijk (Z-.-TI.); R. R. Freij, kom-m. 3e ki. van Nispeni naar Bath; G. L. Bol, komm. 3e kl. van Bath naar Nispen. 6OM. Bevolking. In dp tweede helft van December zijn in deze gemeente Ingekomen: P. Tlermes, wegwerker S.S. uit Ka- pelle, Ganze-po-ortstr. 176 boven. L. C. D. Leenheer, 'machinist uit Vlissingen!, Westsinge-1' 138. Ma. W-. van iter Have, kantoorbediende uit Zierikzee, Voorstad 92. J. J. van Andel', chef centrale keu ken uit Go-rinchem, Klokstr. 166/167. Hl Smit, werkman uit Schage-n, Beesten markt 117. N. de Graaft", o-nderwijzeres uit Westkapelle, Julianastraat 43, Flat Köchl'er, steno-typiste uit Bergen op Zoom, Voorstad 95g. M. Huige, slagersknecht uit 's-Gravenhage, Kreukel'markt 141/142. Joh. Bruins'ma, politie agent uit Amster dam, Lange Kerkstraat 4boven. M. de de Wilde, slagersknecht uit Dreischor, 'sHeer Hendrikskinderendijfe 295. Vertrokken: G. den Herder, koopman naar 'sGra- venhage, A. Nicola, modiste naar Hooge- veen, L. C. van Weele, winkelbediende naar Ede, M. den Barber, bakkersknecht naai' St. Philipsland. Door den Minister van L. N. en H. is aangewezen als ambtenaar belast met het opsporen van feiten, bijl de Dis- tributiewet strafbaar gesteld, de a'mbte-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1918 | | pagina 1