"tweede" slap. De Groote Oorlog. Kerknieuws. 1>E ZEEUW Binnenland. Uit da Provisies». VAN MAANDAG 31 DEC. 1917, No. 77. Bs vredesoHflerhantiellngen. Wolff meldde uit Brest-Litofsk dd. 28 December: In een in den loop van den morgen gehouden bespreking tusschen de delegaties «Ier verbondenen en Rusland werd de voorloopige beraadslaging over die punten beëindigd, die ook bij het sluiten van een algemeenen vrede tus schen 'Ruslands eenerzijds en deze mo gendheden anderzijds geregeld moeten worden. Deze beraadslagingen zijn in den geest van verzoeningsgezindheid en wederzij-d- sche overeenstemming gevoerd. Behalve politieke kwesties werden ook kwesties van rechtskundigen en econo- mischen aard behandeld en onder voor behoud van de goedkeuring door de auto riteiten van het eigen land en onder voor behoud van een definitieve redactie op bevredigende wijze geregeld. Op de eerste plaats werd overeenstem ming bereikt over het herstel van den door den oorlog onderbroken verdragss toestand. Verder werd overeengekomen, dat in rechtskundig zoowel als in economisch opzicht het eene land door het andere niet. slechter zou behandeld worden als eenig. derde land, dat zich niet op ver dragsrechten te roepen kan. De corlogswetten zullen opgeheven wor den en ide daaronder vallenden in hun vroegere rechten worden hersteld of scha deloos gesteld wonden. De voor de oorlogskosten en oorlogs schade opgestelde regels werden nader uitgewerkt. Vooral werd men het ook eens. over de behandeling van aan burgerlijke on derdanen buiten het oorlogsgebied toe gebrachte schade. Over wederkeerige vrij lating en naar huis zerfding van krijgsge vangenen en burgerlijke geïnterneerden werd in beginsel overeenstemming be reikt. Hetzelfde geldt van de teruggave van de wederzijdsche koopvaardijschepen. Eindelijk werd een spoedige hervatting der diplomatieke en consulaire betrek kingen Voorbereid. Zaterdag hebbeu wij in een deel der oplage reeds, een en ander medegedeeld omtrent het verloop der onderhandelin gen. ÏWij herhalen: De Russische dele gatie stelt voor, daar beide partijen geen annexatie willen, zal Rusland zijn troe pen terugtrekken uit Oostenrijk, Bulgarije en Turkije, de centralen uit Polen, Litthauen, Koerland en andere Russische gebieden. De bevolking dezer gebieden moet volgens zelfbestemmingsrecht zoo spoedig mogelijk gelegenheid gegeven wor den te verklaren, tot welk land zij wil len behooren of dat zij onafhankelijkheid verlangen. De aanwezigheid van vreemde troepen kan niet worden toegelaten. Het voorstel van Duitschland luidt daar entegen: lo. Duitschland en Rusland ver klaren, dat de oorlogstoestand is geëin digd. Duitschland is bereid zijn tegen woordige stellingen in de bezette gebieden te ontruimen, wanneer de vrede met Rusland zal zijn gesloten en de de mobilisatie van het Russische leger vol tooid is. 2e. Litthauen, Koerland, een deel van Estland en Lijfland hebben reeds hun zelfstandigheid geproclameerd. Rus land erkent den daarin uitgesproken volks wil. Een speciale commissie zal "hel 'tijd stip bepalen van de volgens Russische opvatting mogelijke bekrachtiging der reeds aanwezige verklaring omtrent af scheiding door een volksvotum op bree- den grondslag zonder militairen druk. De 0. H. delegatie verklaarde in ge lijken geest. De1 Russen blijven vasthou den aan de opvatting, dat de volkswil alleen kan worden vastgesteld bij vol komen afwezigheid van vreemde troepen. De leider der Russische delegatie is tot president van de zittingen gekozen. A a verschillende redevoeringen is daar- -°P zitting verdaagd, tot 4 Januari en zijn de verschillende gevolmachtigden met hun staven naar hun hoofdsteden terug gekeerd, om overleg te plegen met hun] regeeringen. De basis voor overeenstemming, is er Gade zij dank. 'Ook het Don au vraagstuk is de oplos sing nabij: Krijgt Bulgarije werkelijk de Dobroedsja, peerd^ menlë natuurlijk leelijk gedu- Doch laat ons niet op de onderhan delingen vooruitloopen. De plaats der onderhandelingen. De 'onderhandelingen te Rrest-Litofsk vinden plaats in het militaire casino. Een stad bestaat er eigenlijk niet meer. Deze is dooi de Russen verbrand. Alleen een nurJaoei 1S no,g aanwezig. Het aan tel deelnemers aan'de conferenties be draagt ongeveer 100 personen. 'Met moei te kunnen deze in de barakken onder gebracht worden. Een deel vindt plaats in den extra-trem. Het beeld der stad is geheel anders, dan men zich voorstelt. Menige neutrale staat had op de goudmijn gerekend, die de vredesconferenties medebrengt Niets daarvan is uitgekomen, z.ooals men dat gedacht had. In een stadje, dat nog niet eens 100 deelnemers kan herbergen vin den de conferenties plaats. Van de Russische onderhandelaars val len op: een admiraal, die ten toeken van zijn revolutionaire opvattingen zijn orders en rangteekens heeft afgelegd, en de 30-jarige Oekrainiër Dublinski, die de vredesonderhandelingen bijwoont. De Rus sische delagatie woont maar een paar stappen van de andere delegaties. Men eet in het militair casino. Men is er 's avonds en men vergadert er, omdat er absoluut geen andere gelegenheid is om samen te komen. Men woont er als in een bivak. In een bioscoop wordt een film-pro gramma afgedraaid, o.a. do film van de aankomst van de verschillende delega,- ties. Korte oorlogsberichten. Een stadsgedeelte van Napels is onder water gezet door een breuk in een der buizen van de waterleiding. Vele kinderen zijn verdronken en meer dan 60 personen werden gekwetst. Sedert Kerstmis is in Napels geen drinkwater meer te krijgen. Meer 'dan 30 families zijn dakloos en ettelijke woningen zijn zwaar -beschadigd. Het Fransche legerbestuur heeft het afdrukken van weerberichten in de Fran sche pers verboden. Het Fransche Roode Kruis heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest aan alle Fransche meisjes tot den leeftijd van 12 jaar een kleine pop ten geschenke gegeven in Elzas-Lotharingsche kleeder- driachl met een Amerilcaansch vlaggetje in de hand. De strafkamer vaji Straatsburg ver oordeelde, koopman Osterman, een Hol- landsch onderdaan, wegens woekerwinst bij het verkoopen van drijfriemen tot een geldboete van 10.000 mark. Engelsche vliegers hebben op Kerst avond Mannheim gebombardeerd. Geen militaire schade. Twee personen werden gedood. 10 tot 12 gewond, w.o. geen militairen, maar wel Fransche krijgsge vangenen. Een vliegtuig werd in den Pfalz tot dalen gedwongen. De inzittenden wer den gevangen genomen. De revolutie in Rusland. De Maximalistisehe Ukrainsche légers met artillerie en vliegtuigen staan, naar ge meld wordt, bij Charkow om de vijande lijkheden. te beginnen. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij alle goud in de banken wordt opg-eëischt. Alle goud in munten en staven zal bij de goud-reserve van den staat worden gevoegd. - Het „Berliner Tagjeblatt" meldl uit Koningsbergen, dat onder den invloed van de vredesonderhandelingen in de nabij heid van de grens en in het kustgebied een sterke prijsdaling voor verschillende artikelen merkbaar is. Thee- en koffie prijzen vermindereu met 4 Mark per pond. Naar de Duitsche bladen niededee- len, wordt op het oogenblik een op het Westelijk oorlogstooneel buit gemaakte, nagenoeg onbeschadigde Engelsche tank in de tentoonstellingszalen nabij de dier gaarde te Berlijn ter bezichtiging van het publiek gesteld. Een avondblad meldt, dat de Rus sische ex-premier Goremykin, zijn vrouw en zijn schoonbroeder op hun landgoed te Sotchy, in den Kaukasus, door roovers vermoord zijn. -Gemeld wordt, dat zich in Turkestan een autonome regeering gevormd heeft. (Reuter) De bankeu te Moskou zijn gesloten, evenals die te Petrograd. De minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Czernin, is uit Brest Litowsk te Weerien teruggekeerd. Naar uit Wcenen gemeld wordt, be vinden zich veertien Oostenrijksch-Hon- gaarsche schepen, met een inhoud van 40.000 ton, in handen der Russen. Deze zullen thans, op grond van de in be ginsel aangenomen overeenkomst be treffende de teruggave van koopvaardij schepen, vrijgelaten worden. De bro'o dk a a r t van het 37e tijdvak loopt van 1 tot en met 11 Januari. Aanvullingsbrood kaart en. De Minister heeft bepaald lo. dat de gemeentebesturen op aan vrage van een gezinshoofd voor elk kind beneden 1 jaar, tot zijn gezin behoo- rend, voor elk broodkaartentijdvak een aanvullings-wittebroodkaart kunnen ver strekken, ontdaan van 400 gram aan bons; 2o. dat op alle bons van een aanvul lings-wittebroodkaart Regeeringsbloem zal kunnen worden verstrekt, met dien ver stande, dat inplaats van 200 gram brood 125 gram bloem zal kunnen worden ver kregen. Tegen te h o oxg e pachtprijzen. De Minister van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat maatregelen in voorbereiding zijn, om de opdrijving der pachtprijzen der gras- en hooilanden, als ook de prijzen van het hooi -tegen te gaan. Bij deze maatregelen zal geen rekening worden gehouden met hooge pachtprij zen, die intusschen mochten worden be steed. Rumor op Marken. Door de rijiksveldwacht wordt, op last der justitie, het onderzoek naar Ret on langs gebeurde op het eiland Markeli voortgezet. Het raadhuis is weer ontzegeld en te gen Zaterdagmorgen had de burgemees ter den gemeenteraad ter vergadering op geroepen. Deze raadsvergadering ging niet door. Op het aangegeven uur waren, be halve de burgemeester, slechts de beide wethouders aanwezig. De vijf overige raadsleden hadden als bij afspraak, aan de oproeping geen gehoor gegeven. O n z iji d i g h e i d. De ministers van buitenlandsche zaken, van justitie, van marine, van oorlog, en van koloniën, daartoe door H. M. de Ko ningin gemachtigd, brengen ter kennis van een ieder wien zulks aangaat, dat de Nederlandsche regeering in de oorlogen uitgebroken tusschen de met Nederland bevriende mogendheden Oostenrijk-Honga- rije en de Vereenigd© Staten van Ame rika. en Ooistencrijk-Hongarije en Panama volstrekte onzijdigheid zal in acht nemen. De Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes. III. Thans worden de aardappelen uitge reikt op één bon van 4 kilo, zoodat, wan neer men voor een of meer porties voed sel komt knopen, wij genoodzaakt zou den zijn, U een contrabewij's' af te geven, voor dat gedeelte 't welk wij niet gebrui ken. Dit zou een heelo last met zicih brengen, vandaar dat in overleg mét den directeur der distributie besloten is, vol gende week de bekende aardgpipelboeikjes opnieuw uit te reiken, de daarin voorko mende bons geven dan rechl op 1 kilo aardappels en zijn als zoodanig; afge stempeld. De boekjes zijn Vrijdag 4 J a nu a r i op het distributiekantoor, ver krijgbaar en dan vervallen de oude aard- appelbons rechtgëvende op 4 kilo tegelijk. Hoe is thans de loop van zaken bij het in werking treden dor keuken? Ge steld het menu van 7 lot en met 12 Januari luidt: MaandagErwtensoep. DinsdagStamppot van witte kool met vleesch, Woensdag: Gortebrei met. boter, DonderdagStamppot, van boerekool met vleesch, Vrijdag: Visch met wortelen, aardap pelen en saus (bij aanvoer), anders aard appelen, uien, appels, /boter, Zaterdag: Groentesoep, dan is er Z a t e r d a g in on- g e n van 8 tot 10 en 's middag^ van 2 tot 4 ge legenheid aan het Kantoor dér 'Centrale Keuken, Bleek-erstraatje, om weekkaarten en dagbons te koopen tegen "intrekking der volgende dis'iribujbiebpns voor Maandag: 1 bon 2 ons erwten en Dinsdag: 1 bon 1 kilo aardappelen, Woensdag,: 1 bon 1 ons .gort, Donderdag1: 1 bon 1. kilo aardappelen, Vrijdag: 1 bon 1 kilo aardappelen, en Zaterdag1 bon 2 ons rijist. Voor de geheele week dus 3 kiio aard appelen, rijist-, erwlten- en govtbon, zoo- dat gij- voor Zondag overhoudt; 1 kilo aardappelen- benevens de ve'Cbon. Ook in .dit. opzicht werkt de Centrale Keu ken dus gunstig, daar wij door aanwen ding der voedzame boter uw vetbo-n niet behoeven in te houden. Nu spreekt bet vanzelf, dat de eenvoudigste methode zou zijn allen een weekkaart nemen; wij we ten dan 'Ruim te voiren hoeveel porties geregeld bereid moeten worden en kun nen des te beter voor alles zorgen. Doch ook hier zullen wel porties verkocht wor den .yoor bepaalde dagen, denk er dan om, dat gij1 steeds één dag te voren uw bon moet halen en dan van 8 tot. 10 uur aan het kantoor. In verband nu met het koopen dér week- en dagkaarten op Zaterdag, zoo zouden H.H. patroons deze regeling zéér in de hand werken, indien zij 'in dein vervolge het weekloon uitbetaalden op Vrijdagavond inplaats van Zaterdag. Aan de keuken toch gaat alles- a contant, ter wijl de huismoeder van een groote zorg is ontheven als Zaterdag, reeds de belang; rijke post: van voeding voor de geheel© week kan wonden betaald. Indien werk nemers hunne patroons hierop wijzien, dan zal deze maatregel in het algemeen belang zekep worden ingevoerd. Tenslot te de distributie zielve, deze zal geschie den in de korenbeurs, ingang distributie lokaal, uitgang m'arklt. Het voedsel wordt uitgereikt van af 11 uur tot half één. Er wordt steeds iets jnëer gekookt, zoodat, heeft nien onverwacht meer noo- dig, de leidster der distributie het recht heeft ook zonder bon voedsel te ver schaffen, dit echter alléén tegen het ein de, daar de anderen vóórgaan. Thans nog een belangrijk onderdeel: men zorge yoor eenvoudige goed afsluitende pannen of keteltjes, die liefst in een z'akje of doek mee gedragen kunnen wórden, men zorge vooral, dat deze voorwerpen schoon en zindelijk zijn, anders wordt er g;één voed sel in verstrekt. Waar het bestuur der keuken zorgt voor uiterste zindelijkheid, daar moeten onze afnemers wederkeerig zorg dragen voor hunne potten en pan netjes. Maar dit spreekt van zelve I Nu ik het over die vereischte zindelijkheid heb. nog e.en enkel woord over de in richting en het gebouw zelve. Tot mijln groote voldoening kan ik verklaren, dat èn het gebouw' èn de inrichting voldoen aan de strengste eischen. Inderdaad zijn Burgemeester en .Wethouders zeer geluk kig geweest in de- keuze van dit gebouw en heeft de gemeentebouwkundige alle eer voor de bijzonder geslaagde inrich ting. Het vrouwelijkpersoneel wordt voor zien van een flinke keukenschort en muts, die op kosten der exploitatie geregeld! worden gpwasschen. Ook van den ijver en samenwerking dier hulpkrachten hangt veel af voor een goede exploitatie. Uw algemeene medewerking zal wel over bodig zijn, een dergelijke inrichting moet gesteund worden door de geheele be volking, wil zij aan haar doel beantwoor den. Ondergeteekende houdt zich dan ook steeds aanbevolen voor nuttige opmer kingen en dankt de redactie van dit blad voor hare welwillendheid. De bedrijfsleider der Centr. keiuken, J. S. VAN ANDEL. Aan reserve le luit M. C. Hack van het 14© R. I. wordt in verband met zijn benoeming tot inspecteur van politie te Vlissingen onbepaald verlof ver leend. Middelburg. Wederom heeft de politie alhier een valsche zilverbon van f 2.50 in beslag genomen, serie HP 93786. Deze bon is zeer slecht nagemaakt en makkelijk te herkennen, o.a. luidt het onderschrift mot strafbepaling als volgt: „Het nama ken of vervalschen van zilverbons niet bet oogmerk die als echt uit- of te doen uitgeven, wordt gestraft met gevangenis straf van negen jaar", terwijl dit op lie echte bons luidt: „het namaken of ver valschen van zilverbons met liet oog merk die als echt en onvcrvalscht uit te gteveu of te doen uitgeven wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste negen jaren". In de najaarsvergadering van het Polderbestuur van Walcheren, gehouden op 29 Sept. j.l„ werd een voorstel aan genomen om liet Koninklijk Instituut van ïngenieuis uit te noodigen 3 personen aan te wijzen, die naar hun meening zoowel over de technische, als landbouwkundige zijde der bemalingkwestie van Walcheren kunnen oordeel-en en die mei de heeren Van Gelderen en Labo» een commissie zullen vormen 0111 de kwestie nader te onderzoeken. In de jongste vergadering van genoemd instituut is medegedeeld, dat benoemd zijn de heeren prof. W. K. Behrens, A. de Kanter en I. G. J. Kakebeeke. Heden herdenkt de heer I. P. Rosier den dag waarop hij vóór 25 jaar als eerste deurwaarder bij de rechtbank te Middelburg werd benoemd. De jubilaris ontving van verschillende zijden blijken van belangstelling met dezen dag. Ter civiele zitting van het kantonge recht werd de jubilaris toegesproken door den kantonrechter en den ambtenaar van het openbaar ministerie, die hein als een goed en ijverig deurwaarder schetsten. Café's en dergelijke''inrichtingen mo gen vanaf heden tot 11 uur gas en elec- trisch licht 'branden. Biji de politie te Middelburg is aan gifte gedaan van een brutalen inbraak in een militair pakhuis in de Kuipers poort. Het houtwerk boven do deur .w.erd uitgezaagd .en medegenomen, terwijl uit hot pakhuis vier groote zakken met meel werden ontvreemd. De politie stelt een onderzoek ia lezen in. Nadat 'het gisteren door den inge vallen dooi een modderpoel in vele stra ten was, wélke door den Zondag niet weid opgeruimd, was lieden alles weer vastgevroren. Wel werden nu vanwege gemeentewerken pogingen aangewend de straten zooveel mogelijk schoon te krij gen, hetgeen echter niet makkelijk ging. 6oe8. Zondagavond is hier op 64-jari- gen leeftijd, tengevolge van een hart- en longaandoening, overleden de heer P. Ver- burg Azn., een stille doch volijverige ar beider tot uitbreiding van Gods Ko ninklijk, een (sieraad van Kerk en Maat schappij. De fleer Verburg herdacht Zon dag, juist pp denzelMen datum, nog den dag, waarop hij voor 30 jaren tot lid van den ikerkeraad der Ned. Herv. Kerk werd gekozen. Hij diende haar onafge broken 30 jaren 'lang resp. als diaken én ouderling. Indertijd was hij een steun pilaar der Clir. Jongelingsvereeniging, zoo dat in de geschiedenis der Jo-ngelings- vereenigingen zijn naam met eere ge noemd wordt. Als penningmeester van de Goesche Zerudingsvereeniging en an derszins bevorderde hij de belangen der Zending. De afd. Werkverschaffing van den Chr. Volksbond verliest in hem een ijverig lid. Bij welzijn zou gisteren zijn bevesti ging als ouderling plaats gehad hebben, doch de Heere Zelf heeft, de taak, welke hem zoo lief was, doen eindigen, door hem tot ,Z-ich te nemen. Dit strekke der familie tot troost. Met jiartelijken dank ontving de wijkzuster twee giften voor de zieken, één van f2.50 en één van fl en nog f 2.50 voor verleende hulp. G een ca ril 1 on-muz iek. Het nieuwejaar wordt ieder jaar, door de goede zorg van den earill-onist, ingeluid door het muziek van het carillon. Dit zou ook hedennacht geschied zijn; de kaarsen wanen aanwezig; daar had het publiek voor gezorgd. Doch het zal niet gaan-, want de loco-burgemeester heeft het verboden, dewijl het, naar zijn meening schrikverwekkend zou kunnen zijn, evenals het schieten. Nu in zake het schieten daarin zij wij 'tmet den wet houder eens, evenals 't leven dat de Goesche Boot 's nachts maakt, wekt dit 'veler nog niet tot rust gekomen zenu wen op; maar het muziek: Uren, dagen, maanden, jarendat dit schrikbaar zou zijn, wie gelooft het? Vlissingen. Alhier zijn ontvreemd 3 bankbiljetten van f 200, 8 idem van f 100, waaronder 1 gemerkt AM 055985; 20 idem van f60, waaronder 1 gemerkt PO 225, 3 van f40, 5 of 7 van f 25 en ongeveer 7 van f10, waaronder 2 idie waarschijn lijk gemerkt zijn RB 42914 en KR 92241. Tijdens een nachtelijk feest is al hier van een der aanwezigen een porte feuille met eenige duizenden guldens ont vreemd. Van dezen diefstal wordt een officier verdacht en zijn reeds te Am sterdam en te Vlissingen eenige getui gen gehoord'. Alhier zijn aangehouden een werk man van de werf der Kon. Maatschappij de Schelde en een koetsier, die zich aan diefstal van schuitjes koper en tin van genoemde werf hebben schuldig gemaakt. Sinds eenigen tijd is door B. en V. een dienst georganiseerd om op de meest snelle en practische wijlze hulp te verleen©n bij: eventueele ongevallen, veroorzaakt door bommen uit vliegtui gen, welke onverhoopt in 'deze gemeents mochten worden geworpen. Deze dienst beoogt o.m. het redden of buiten gevaar brengen van getroffe nen, van bewoners der aangevallen per- ceelen, vaartuigen ,enz. het bevorderen van de veiligheid van het openbaar ver keek of van het verblijf in gebouwen- enz., het opruimen van -voor de vei ligheid gevaarlijke bouwwerken, wrak ken of construetiedeelfen enz;. De medische afdeeling berust bijl den artfe. Sta verman. Door de gewaardeerde medewerking van bet Roode Kruis hier ter stede zijn een aantal leden der z'.g.ni. transpo-rtcolonne, die in staat 'kunneni worden geacht'in geval van nood doel matige eerste hulp te 'verleenen, daar toe aangewezen, terwijl in 'hunne -wo ningen, gelegen in de- verschillende wij ken van, de stad, door het Roode; Bruis verbanrdmateriaal is gedeponeerd, vol doende om in de eerste behoefte te voor rijen. Een groot aantal Vlraagbraincairds is mede ,ter 'beschikking gesteld. De technische- leiding staat onder dep gemeente-bouwmeester. Aani ieder zijner beambten is een taak opgedragen en hebben deze in hunne woningen steeds voorradig goed lichtge vende lantaarns, zoomede andere onont beerlijke gereedschappen In de staidssehuur bevindt 'ziebdoor- loopend een tot dadelijk uitrukken ge reedstaande wagen, bevattende lahtaarns en verdere werktuigen. Op verzoek van B. en VVt. staal de geheele dienst onder leiding van den: commissaris van politie, van wien de noodige bevelen dienen uit te ga,an. Bij voorbaat worden de hieronder vol gende waarschuwingen bij een ongeval als. bier bedoeld, .ten zeerste der burgerij aanbevolen: 1. jlet is de plicht van een ieder rus tig en kalm te blijven en snel de be velen, te geven door helt .bè-voegd ge zag, op te volgen; 2. ,de huizen ni-et t'e verlaten, zich'te begeven na,ar de beneden-v e-rdi e'p in gqq en zich niet o-p te houden voor del rar men; 3. de voordeuren le openen, opdat voorbijgangers zich in de huizen in vei ligheid kunnen stellen; 4. alle lichten in huis. welke naar buiten stralen, te dooven en 5. niet op te rap-en niet gespro-ngeinj bommen of doelen van projectielen, voor namelijk buizen. Wordt een bijzondere reulc waargenomen, dan wordt aanbevo len met het oog voor het gevaar voor het Inademen van vergiftige ga.ssen zich op een afstand te houden. (V. C.) Tholen. Op de Schorren bijl heteiliand Th-oten is het lijk gevonden van den Veerman A. v. "S. uit 9t. Annaland, die 'enkele dagen vermist werd en die met ben boot was uitgevaren, waaruit hij waarschijnlijk is g'evallen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naax Drumpt door M. P. de Roon te Wadenoyen. Beroepen te Wierden G. Enkelaar te Tholen; te Hoogeveen I. Kievit te Garderen; te Babyloniënbro-ek E. H. Blaauwendraad, cand. te Zuilen. Waarde. De collecte voor „Aanpakken" heeft opgebracht de som van f 215.65. Door den Kerkeraad is nog toegezegd een gift van f25, die pas kan worden afge dragen na bekomen machtiging van het Class. Bestuur. De som, die door de ge meente Waarde moest worden opgebracht, is f336. Ruim tweederde van de som is dus bij elkander gebracht. Geref. Kerken. J a ar b o e k-Ge r e f. Kerken. Dit Jaarboek voor 1918 (uitg. Oosterbaan Lr: Gointre, Goes) is thans prachtig op» tijd verschenen. De redactie, beistaanldd uit Ds. G. Dockes en Dis. J. C. Rulhnann, heeft wederom alle moeitei g'edaan om, het uitvoerig statistisch gedeelte, dat uit- teraard het belangrijkste deel van deze uitgave vormt, nauwkeurig „bij" te doen zijn. Slechts een paar opg,aven kwamen te laat in. De recapitulatie achter het statisch overzicht deelt m<ete, dat het aantal Ges refoirmeerde Kerken in -oins land thana 702 is, bet aantal predikanten 562, ter wijl er 199 vacatures, zijn. Tot dezg Kerken behooren 479335 zielen, waar onder 213245 belijdende leden. De namen van de Dienaren des Woord», (die ini 1918 hun .25-, 40-, of 50-jarig ambtsjubileum hopen te herdenken, zijn in den kalender opgenomen. Behalve de naamlijsten van K-erken en Dienaren des Woords is ook een necro logie van predikanten van de Geref. Ker ken sedert 1834 opgenomen. Dan vol- g'en offi-ciëele gegevens over de Zending der Geref. Kerken, de Opleiding te Kam pen en Amsterdam, de Buitenlandsche Kerken, de Chr. Pers voor het Geref.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 5