I ff Duitschland, prijzen waarvan Vroeger nooit gedroomd was, en de meesten verdien den buitengewoon veel. Van de groote consenten, bedoeld bij art. 3 van het Reglement werden afgege ven: a. aan Nederlanders 791, b. aan ingezetenen van België 13 consenten. De ontvangsten bedroegen in 1915 f97.601.89 (waarvan aan pachtpen- ningen 92.181.50), 1916 f 183.677.75 (f 181.161.30). Het periodiek onderzoek der verschil lende oesterputten in geheel Zeeland, waarover de eindrapporten reeds zijn verschenen, werd geregeld voortgezet. Uitgereikt werd 30.602 certificaten van onbesmetheid tegen 45.895 in 1915. Over pogingen tot ontduiking of bedrog Wer den geen klachten ontvangen. Er werden in het algemeen meer zee honden gevangen omdat speciaal door de v. d. Kloosters te Burghsluis er veel jacht op werd gemaakt, wegens de' hoogo prijzen, die mén in Duitschland er Van maakte. Het aantal zeehonden was niet mindier dan in 1915, doch verspreid. De groot ste kudden komen voor in de Ooster- Schelde, minder in de Grevelingen, en het minst in de Wester-Schelde. Aangebracht werden 381 tegen 326 in 't vorige jaar. Tonijnen waren er in den zomer 1916 buitengewoon veel bijna dagelijks te zien op den Roompot tot voor Ouwerkerk pn op de Ooster-Schelde tot voor het Goe- sche Sas. Bij stil weer leveren deze die ren, die in kudden van 100 en meer zwemmen, een prachtig gezicht op daar zij steeds rechtstandig: uit het water springen en met razende vaart zavem- men. .Blijkbaar was het hun in én on der de zee te rumoerig! Te Ierseke waren in de vaart 7 stoom- booten, 5 motoren en 16 motoren met zeilvermogen en werd het aantal vaar tuigen met 16 uitgebreid. Met den storm van 30 Augustus is een vaartuig, liggende voor anker op de Slikken onder Ierseke tegen den dijk ge slagen en verbrijzeld. Te Bergen op Zoom waren 2 motor vaartuigen. Overigens bleef de vloot in het dis trict O.-Schelde 0. D1. onveranderd. Op de Wester-Schelde kwamen geen nieuwe schepen in de vaart. Te Vlissingen kwam er bij een botter voor de Noordzeevisscherij. Het totaal getal vaartuigen aldaar ver minderde met 32, die hoofdzakelijk in de haven werden opgelegd, omdat met ander werk veel meer te verdienen was. De visscherijen, welke in die wateren worden uitgeoefend, zijn de zalmvisscherij, elftvisscherij, fintenvisscherij, steurvis- scherij, houtingvisscherij, spieringvissche- rij, aal- en palingVisscherij, b-otvisscherij^ witvisch- of z.g.n. kantvisscherij en zee- bliekvisscherij'. Er mag worden geconstateerd, dat dit jaar voor de visseherij in het algemeen gunstig en voor sommige takken van vis seherij zelfs zeer gunstig mag warden genoemd. Provinciale Stoombooidiensten. Tot nadere aankondiging zijn de passa giersvrachten, uitgedrukt in centen, met ingang van Maandag 17 December 1917, bepaald als volgt Enkele reis. 1ste kl. 2de kl. VlissingenBreskens of omgek. 75 55 VlissingenBorssclen of idem 95 65 VlissingenNeuzen of idem 140 100 BorssclenNeuzen of idem 80 55 BreskensBorsselen of idem 165 120 BreskensNeuzen of omgek. 215 155 NeuzenHoedekensk. of idem 95 65 NeuzenHansweert of idem 140 100 Hansw.Hoedekensk. of idem 85 65 WalzoordenHansw. of idem 85 65 Middelburg. De Nieuwjaarscollecte heeft opgebracht f383.16. Bevolking. In de eerste helft van de maand December zijn in deze gemeente Ingekomen: L. Wouters leurder, Wal B 105, van St. Laurens; mej. wed. R. Buijnink, geb. Frelier, Bellinkstraat G 166, Maasland; M. Lunenburg .adsp.-landmeter b. h. ka daster, Wal B 62, Tholen; H. J. Hoogar- die, vormer, L. Breestraat O 182, Breda; G. Siebers, machinist, Werffstraat P 155, Amsterdam; F. Veldwijk, boekhande- laarsbediende, Korendijk F 78, 's-Gra- venzande; C. W. B. Keiler, timmerman. Brakstraat 0 256, Hoorn; J. Dingemanse, veldarbeider, St. Jansgang, I 68, Tholen. Vertrokken: Mej. F. D. Meertens, van St. Janstraat 13940, naar Leeuwarden; C. Hane- graaf, L. Breestraat "O 145, Wouw; J. Meijler, Hoogstraat 1 128, Koudekerke; M. G. Berger, K. Breestraat O 172, Vlis singen; mej. E. "Dronkers, Dam N. Z. F 96, den Haag; J. Meeder, Pijpstraat N 221, Naarden; J. C. Radder, K. Gecre K 336,' Simpelveld 'C. G. van Langeveld, Lange Delft H 4, Koudekerke; R. E. Kampman, L. St. Pieterstraat A 74. N.- Namen. -"M. C. Goes. Soiree R. H. B. S. Bond. Gisteravond is door den R. H. B. S. Bond alhier in de Sociëteit V. O. V. de tweede uitvoering gegeven. De zaal was bijkans eivol. De herinneringen aan het eerste optreden bleken van aange- namen aard geweest te zijn. Doch is het anderen gelijk ons gegaan, dan zullen zij toegeven, dat nu ho-oger peil bereikt is. Inderdaad valt een ernstig streven naar hooger te constateeren, een streven, dat. blijkbaar alle II. B. S.'ers bezielt. Het .programma was ditmaal met bijzon dere zorg samengesteld en de uitvoering demonstreerde op uitnemende wijze, wat onze H. B. S.'ers van de twintigste eeuw al zoo in hun mars hebben. Het jeug dige vuur, het enthousiasme, waarmede dit geschiedde deed enkele kleine feilen op het zoo moeilijke terrein der muziek kunst meest over 't hoofd zien. Doch uiter aard zijn het ook geen beroeps violisten. Ook de gezonde boert was niet verge ten. Het blijspelletje ,.Engelsch zonder leermeester" bevatte genoeg humor om te boeien; waar dit het geval is en waar de actie in deze "uitgebreide samen spraak" zooals we 'tding zouden wil len noemen van zoo onschuldig ka rakter was, konden wij hiertegen geen bedenking hebben. Terecht is er naar ge streefd minder onschuldige tooneelintri- ges verre te houden. De avond is derhalve een succes ge weest. Den solo-violist v. Altena ontbrak soms de noodige vastheid, doch hij wist meermalen te boeien. De Kavatine van Raff werd niet onverdienstelijk gespeeld. Hel orkestje zal zich nog wat op voordracht moeien toeleggen, bleek echter heel goede vorderingen gemaakt te hebben in samen spel. De oud-leden Brants Jr. en v. d. Wart. Jr. waren uit de studentenwereld tot hun ouden kring gekomen en zongen bij heel goede klavierbegeleiding meest leuke liedjes. Ook de oorspronkelijke II. B. S. Bond- vevue heeft terecht daverend applaus uit gelokt. Dit stuk werk pleit voor de in telligentie van Willy", den jeugdigen vervaardiger. De H. B. S.-scholier wist handig en aardig te propageeren voor zijn school en bovenal voor zijn bond. In samen spraak met mr. Pruttelaar en in lied voerde hij een leuk pleidooi voor beide en groepjes - korf- en voetballers steun den hem hierin verdienstelijk. Met genoegen viel te constateeren, dat de Bond een zeer groote plaats inruimt voor de kunst. Muziek en letterkunde zoo heeft men ingezien zijn onaf zienbare gebieden, wadrop men met vrucht kan verkecren. Anton Buijse demonstreerde, wat de H. B. S.'er op literair terrein vermag, en hij 'was daarbij al heel gelukkig Niet alleen in de keuze, maar ook in de voor dracht. Van Lennep's kunstgewrocht ,.Hoe loopt de Dusse langs het bol van Nean- der", opgescharreld uit oude bloemle zing, viel zeer in den smaak, getuige het onbedaarlijke applaus. 'tWerd inder daad goed vertolkt. Als deze uitvoering nog eens herhaald wordt er verluidt, dat dit vermoedelijk zal geschieden, voor een of ander lief dadig doel -is succes dus vrijwel ver zekerd. Stukken voor den gemeen teraad. B. en W|. bevelen dhr. W. P. v. d. Harst aan voor herbenoeming als gemeente-geneesheer tot 1 Januari 1921. Onder aanbieding van het rapport met de daarbij behoorende besche.den, be treffende het verbeteren van de bestaande z wemgelegenheid aan de haven deelen B. en W. mede, dat zij geen vrijheid kunnen vinden om een bedrag van f 10300, welk bedrag in verband met de belangrijke prijssiijg.ng van de mate rialen nog aanmerkelijk zal worden wer- hoogd, te gaan besteden voor een zwem en badinrichting, waarbij aan den aller eerste n eisch, die van. zuiver en frisch water, niet kan worden voldaan. Ook de exploitatie-rekening lijkt hun, wat de ontvangsten belreft, niet volkomen juist, f 600 van 50 abonné's ad 12 per jaar, benevens £50 van vreemdelingen, die zich in dat zuivere water zullen ko men verl'risschen, worden zeker nooit ont vangen, terwijl het voor zooveel hun he kend, ook nog geenszins zeker is, dat het B. A. een som van f250 zal' hij- dragen voor on- en minvermogenden. Voor werkelijke Lefhebbers van zwem- sport zal de inrichting bovendien weinig aantrekkelijks hebben, aangez en in "het diepste deei van het bassin s.echts 1,60 meter water staat. Op grond van een en ander stellen B. en Wj. voor niet over te gaan tot het iiirichten van een zwem- en badgelegenheid, die een groote uitgaaf zal vorderen, niet evenredig aan hetgeen daardoor verkregen wordt. De raadscommissie ad hoc (Brants, Don- ner en Hoilmann) gaat accoord met het advies van den gemeen Lebouvvmeaster, in de overtuiging dat als het absolute niet te verkrijgen is, het betrelAc-lijk goede verre te verkiezen is boven het minder waardige. Ze steil voor de zaak ter hand te nemen, opdat reeds het volgend zo merseizoen het publiek van de bedoekte gelegenheid ?al kunnen profiteeren. De gem. bouwmeester stelt voor do zweminrichting te maken op perceel' B 308. bij de tegenwoordige zwemplaats. De inrichting zou geheel buiten de toch reeds smalle haven gehouden moëe.i worden. De bassins moeten dus uitgegraven. De wijze van indeeling komt grootendee's Overeen met de MiddelburgscLe zwemin richting. De voor Goes geprojecteerde ge bouwtjes zouden echter in stee opge trokken worden, wat wolleder is. Ontwor pen zijn 24 kleedkamer.jes, 1 lokaaltje voor den zwemmeester en een lokaaltje voor droging en berging van costuums, enz., verder W. C's en urinoirs. De inkomsten zonden gevonden moeien worden uit abonnementen met e i zonder onderricht, zwemlessen of gebruik maken van de inrichting van niet geabonneer- den, subsidie van het rijk voor buiten leerlingen R. H. B. S. en rijksdagnor maallessen ,en subsidie van B. A. en gemeente. Naar aanleiding van een adres van de afd. Goes van den Bond van Ned. onder wijzers, doelen B. en W;. mede, dat er geen termen bestaan om in te gaan op hetgeen sub 1, 2, 47 wordt verzocht, (verhoog'ng aanvangsjaarwedde lot min stens f 900, minstens zes 2-jaarlijksche verhoogingen van f 150, geen vergoeding voor bijakten. Wordt er les in gegeven dan een vergoeding van f109; vergoeding huishuur aan allen; gelijke bezoldiging van tijdelijke en vaste leerkrachten en vergoeding voor handwerk- en herhalings- onderwijs van i 1,50 per uur) terwijl "het sub 3 vermelde (vergoeding voor hoofd act e van 1200) reeds in de verordening werd opgenomen. Toch willen B. en Wi de verordening herzien en stellen zij voor: 1, de aanvangsjaarwéddei te bepalen op f 700 mei 5 tweejaarlijksehe verhoogingeu van 1 100, zoodat het maximum na 10 jaar wordt bereikt in plaats van na 20 jaar. 2, de vergoeding van f 300 voor de verplichte hoofdacte te doen vervallen, doch voor de" hoofdacte. nog 'twee perio dieke verhoogingen le ver'leenen van f 100 oin de 2 jaren, na de genoemde 5 ver hoogingen 3, gehuwde onderwijzers ver goeding huishuur van f 100 per jaar; 4, onderw ijzeressen, met acte kvoor vak k en buiten de gewone schooluren les ge vende in handwerken 1 50 per wekelijksch lesuur in plaats van f 25.5. ten aanzien van de jaarwedden der hooiden van de Muloschool en school B. voor de periodieke verhooging te doen mede tellen de dienstjaren als hoofd in andere gemeenten doorgebracht; 6, te be palen in plaats van school E te leizen O. L. school voor Mulo. Deze regeling kost de gemeente f3350 meer. Vanat 1 Juli 1917 is een duurtetoe- slag verleend aan de in vasten en in tijdelijken dienst der gemeente zijnde ge huwde ambtenaren en bedienden, als mede aan de in in vasten en tijdelijken dienst zijnde ongehuwde ambtenaren en bedienden voor zoover kostwinners. De duurtetoeslag wordt verleend aan l.ien, wier salaris minder bedraagt dan f 18 en dan (tot maximum f 18 per week na aftrek van de eventueel verplichte pensioenbijdragen), a. per gezin of kost winner per week f2; b. per kind beneden 15 jaar per week 25 ct. aar reeds meermalen op algeheele herziening der salarissen en loonea is aangedrongen, stellen B. en Wi. voor lo. alle werkloonen te vorhoogen met "f 3 (geen duurtetoeslag) en aan hen die een- weekloon ontvangen tot wederopzegging een kindertoeslag te verleenen van 25 ct. per wcelk en per kind beneden '15 jaar; 2o-. alle jaarwedden te verhoogen met 20 pet. tot een maximum van f200. Commissaris van Politie en gemeente ontvanger worden niet genoemd, wijl om trent hun jaarwedde, van hooger 'hand nog geen uitspraak is gedaan. Voor deze regeling zal bp de begrooting voor 1918 f 7147,24 moefti worden uitgetrokken. Met hartelijken dank ontving do wijkzuster van een vroegeren stadgenoot te Utiecht een gift van f4 voo-r de zie ken met het Kerstfeest. En nog een gift van f 1 voor hetzelfde goede doel. Dóór B. en W. dezer gemeente is de kasgeldleening ad f 59.000 ten behoeve der gemeente toegewezen aan do Coö peratieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht. Benoemd tot hulpkoster in de N. H. Kerk alhier de heer J. C. Vermeule. Vlissingen. De familie II. heeft bericht ontvangen, dat hun 20-jarige zoon op 16 Nov. j.l. aan het IJserfront is ge sneuveld. 's Heer Hendrikskinderen. Dinsdagavond werd op een bijeenkomst van kiezers, daartoe uitgenoodigd door ds. G. Steen- kamer', door dhr. J. Plazier en ds. P. J. Steinz uit Goes op zeer duidelijke wijze uiteengezet, op welke wijze in de toekomst -de verkiezingen zullen plaats hebben cn de wens" hel ijfcheid aange toond om een Christelijk-Historische Kies- ve.eeniging op le rienten. Staande deze bijeenkomst werd een zoodanige vereeni- ging opgericht, met aanvankelijk 13 le den. Een bestuur werd geko-zen. Kapelle. Gisteravond vergaderde in het lokaal van mej. C. Hanson de laudbouw- vereeniging „V. 1. O. S." alhier. Tegen woordig 74 leden. De voorz. J. v. 'V in gen Oi-ende op de gebruikelijke wijze de-ze jaarvergadering. Het aftredend bestuurs led D, Malielcote werd herkozen. In de plaats van H. P. Ganseman, de secretaris, werd tot bestuurslid B. de Klerk geko-zen. Verder werd door verschillende heeren het woord gevoerd hoe y>n -op welke wijze kalizo-ut kan verkregen worden. Er wer den opgegeven 27.400 K.G. kalk, die voorloopig werden geaccepteerd. Bij bal lotage traden zes nieuwe leden toe. Westkapelle. er leden week Woensdag had een dijkwerker alhier het ongeluk, dat bij het neerwerpen van bazalsteenen voor het kanten, hem een scherf in het oog vloog, zoodal geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het oog blijkt zoodanig verwond te zijn, dat de man het zal moeten missen. M. C. Oostburg. St'ct. no. 295 bevat de acte van oprichting van de „Coöp. Ver. tot verzekering tegen hagelschade in het voormalig IV district, te Oostburg. iNed. lierv. Kerk. Beroepen te Vlieland (toez.) Jac. Poort, cand. te Harlingen. Bedankt voor Giessendam c. a. door J. II. Koster te 's Grevelduin-Capeile. Te Rotterdam zal in de Herv. Ge meente zes maai 's jaars gecollecteerd worden tijdens de godsdienstoefeningen, om uit de opbrengst daarvan de predi- kantstractementen te verhoogen. Geref. Kerken. Drietal te Ouderkerk a. d. Amstel J. C. Dagevos te Oosterend, G. de Jager te Wolfaartsdijk en J. Joh. Wielenga te Waddingsveen. Ds. VV. B. Renkema, pred. der Geref. Kerk te Duisburg (Duitschland), is door bronchitis aangetast; zijn toestand is ech ter niet ernstig. Opdarwiis, Goes. Ter voorziening in de vacature van lid -der commissie tot wering van schoolverzuim alhier, in verband met het vertrek van dhr. G. C. Dun, worden als zoodanig aanbevolen: no. 1 dhr. J. Pilon en n-o. 2 dhr. J. M. van der Peijl. - Tot voorzitter der commissie tot we ring van schoolverzuim te Goes is be noemd de heer J. Donner; tot secretaris de heer C. ,1. Snouck. (Midd, Crt.) - Geslaagd voor machinist (diploma A) dhr. J. L. de Troye te Oost-Souburg. In „De School met den Bijbel" schreef dé heer H. J. van Wijlen over het te Amsterdam afgeschaft ambulantis- me en zeide over de samenwerking in de school. „In -den regel staat de gebrekkige pae- dagegische vorming onder onderwijzers een diepere gedachtenwisseling zeer in den weg, maar nauwgezette en ijverige nastudie kan ook dan nog veel goed maken. Indien valsche naijver maar geen valsche vree ze kweekt. „Zal hot stelsel van de één-hoofdige school zich op den langen duur in zijn uitnemendheid handhaven, dan moet het zich in constitutioneele richting ontwik kelen. En naar de groote gedachten der eeuw. Anders sterft het voor zijn tijd. Door de schuld van eigen vereerders en verdedigers", aldus de heer Van Wijlen. Stuurlieden-examens. Ge slaagd voor groote stoomvaart de heeren T. Sweers voor eerste; W. H. Visser, W. Vrolijk en G. K. de Waardt voor tweede; en Fiv P. Roest, P Hapel, W. G. Ton, Fr. J de Visser, L, Vuursteen en P. Wagenaar voor derde stuurman. Op Zaterdag a.s. zal te Utrecht de algemeene vergadering van de V-ereeniging voor Chr. M.U.L.O. gehouden worden. Behalve de huishoudelijke zaken zal de heer J. Th. R. Schreuder van Am sterdam het program van actie voor het M.U.L.O. behandelen en de heer J. de Boer van Watergraafsmeer spreken over: „Eenheid cn samenhang der leerstof op de Chr. scholgn voor M.U.L.O., voorna melijk in de hoogere klassen in verband met onze levens- en wereldbeschouwing. Geslaagd voor het propaed. examen in de Godgeleerdheid aan de Theologische School te Kampen de heer W. Moene van Leiden. In het December-iiinninei' van „Uw Belang" vinden wij de mededeeling, dat de oprichting van de Maatschappij tot Geldverschaffing voor Kerk- en Scho-ol- bouw go-eden voortgang maakte. Niemand, zoo staat er, behoeft meer te twijfelen aan de -oprichting van deze hoogst nut tige zaak, waarbij- Kerken, Scholen, en allerlei andere Christelijke inrichtingen veel belang hebben, en waarnaar zoo lang i-s uitgezien. Men herinnert zich, dat ds. K. Oussoren van Huizen sinds vele maanden werkt aan de voorbereiding van deze maatschappij. §88i8?agd Uien mogen voorloopig niet meer worden geveild. De wildjagei; J. W. te' No-orden, schoot 'dezer dagen een zeldzame vogel, genaamd Co-lombus, Glatialus, ijeduiker. Het dier bleef gelukkig 'in het leven, en is opgezonden naar Artis te Amster dam. De directie der diergaarde melidde, dat men gpgezet slechts één exemplaar daarvan bezat. Te Heerlen is een twintigjarige bui- tenlandsche mijnwerker gearresteerd als dader van -den moord op een Belgische vro-qw, wier lijk in een bosch yvenl ge vonden. De aangehoudene heeft bekend de vrouw daar Zaterdagavond te hebben geworgd. Te Rijswijk zijn 5 telefo-ondraad- dieven op heeterdaad betrapt, toen zij bezig waren hun slag te slaan o-p den Kleiweg. Twee van hen werden dadelijk gearresteerd; dé'anderen namen do vlucht, doch zijn later eveneens aangehouden. Naar aanleiding van het 'bericht, dat te Laren goederen zjjln opgespoord afkomstig van chefstaf in de landhuisjes van Roland Holst. Post en Tak, ver nemen wij nog het volgende: Hedenmorgen is gevanke ijk van Laren naar Amsterdam o-vergeb-ra ht mevrouw M. Deze „dame" wordt verdacht van de drie inbraken te hebben gepleegd. Hier bij zijn n et alleen antiquiteiten, d.och ook verschillende meube'en en huisraad ver dwenen. In Amsterdam schijnt zij een kamer te bewonen waar de gestolen voor werpen gébruikt en opgeborgen worden Toen zij een dezer dagen bij -een anti- quar 'te Hilversum eenige voorwerpen te koop aanbood, kwam aan hel licht dat deze voorwerpen van diefstal afkomstig waren. Vermoedelijk heeft zij nog eonige handlangers. De gestolen goederen, n.l. 3 stoelen, kachel., matras, peluw en 2 groote kof- Iers met diverse goederen, alles ter waar de- van f 1500, bevinden zich op het politiebureau te Laren. Te Bennekom is in den nacht van Zaterdag op Zondag een partij hout, groot 100 bossen, in brand gestoken. Het op korten afstand daarvan geplaatste wa i- schuwingsbo-rd bij de tramlijn is uit den grond gerukt. Er schijnt dus kwaadwil ligheid in het spel te zijn. -De groote partij hout brandde af. Door de marechaussee is te Steen bergen gearresteerd de landbouwersknecht P. V., die verdacht wordt van den moord op den landstormer J. A. v. G., die op oudejaarsavond in 1916 door een schot werd gedood. Men meldt uit Zutphen: Zaterdag heeft men den ruim 60-jarieen provenier van het „Bronhof", een liefdadigheids^ sticht voor oude mannen cn vrouwen Zutphen, op de algemeene begraafplaats bij liet graf van zijn vrouw doodgevonden De gehuwde arbeider, S. uit Heer. lerheide, geraakte op de Staatsmijn Er„. ma te Iloensbrock onder neerstortend ge steente, zoodat S. ernstig gewond word Hij werd ter verpleging in het St. Jo sephhospitaal te Heerlen opgenomen. Te Termunten werden gisteren twee luchtschepen waargenomen. Op last van den burgemeester van Kramen zijn te Nieuw-Amsterdam voor 100.000 gulden manufacturen in besla; genomen. Te Leeuwarden is een geval vat nekkramp geconstateerd. De maximumkteinhandelprijs van azijn is per ffesch van 7,5 d.L. 12 ets. öf per -d.L. 2 cents; van sprit, tussen®, handelprijs f29 per H.L. Te Zundërt is Maandag in het café van H. zekere L. Schrauwen met een mes doodgestoken. Ook een broer van hem, Jos. Schrauwen. is .gestoken, maar hier is levensgevaar uitgesloten. In verband met deizen moord1'is caféhouder H. in voorloopige bewarins gezet. Op liet werk der Harderwijker Bouw maatschappij aan den Stationsweg is gis öteren een jongen door hel springen va een bus met carbid zoodanig aan het hoofd verwond, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Amsterdam is gisteren aan het hoofdposlk;uitoor een persoon gearres teerd, die een postwissel met valsche handteekening had aangeboden. De te N.-Schans terzake spionna^e aangehouden .trambeambto G. S. te Win schoten en de Amsterdamsche handels agent C. A. v. d. Wi. zijn na door de justitie te Winschoten te zijn gehoord, op vrije voeten gesteld. Gisterennacht is ingebroken bij" den landbouwer Kalta, te Compagnie (Gr.) De dieven werden gestoord en hebkfi een geldkistje met groote waarden -ach tergehouden. Gisteren is een zekere Wl W. te Stad aan 't Haringvliet, die met zijn zoon en eenige omstanders op het havenhoofd stond te praten, plotseling voorover ge vallen en bijna direct overleden. Het ge val verwekte onder de toeschouwers groo te ontsteltenis. Een metselaar uit de Warmoezier- straat te Rotterdam is gisteren door de gladheid uit de dakgoot van een huis op straat gevallen en op "het hoofd te recht gekomen. De rnan bleef op de plaats dood. Naar wij vernemen zal er dit jaar hoogstwaarschijnlijk zelfs ipet Kerstmis geen groot krentenbrood worden gebakken; en men zal "het dus dezen keer zonder de bijna traditioneel geworden Weih- nachtssto-llcn moeten doen. (Msb.) HsffJitszakan. Rechtbank te Middelburg. Onder de ruim 40 zaken, betrekking hebbende op verboden uitvoer, vervoer of nedcrlage, .was o.a. een Tegen C. K. uit Bergen op "Zoom, die twee, evenals beklaagden gedetineerde getuigen heeft aangespoord tot smokkelen door hun geld te geven. Alvorens de officier van justitie' tet woord verkreeg, wees de verried g-r, mr. J. 'Adriaanse er op, dat de- rechtb ink on bevoegd is in deze zaak, omdat het feit te Bergen op Zoom plaats had. De rechtbank begaf zich in de raad kamer en verklaarde zich na terugkeer onbevoegd en beval beklaagde's oninidde- iijike invrijheidsstelling. Verder werd o.a. voortgezet de behan deling der zaak tegen C. v. d. P. uit Schoondijke, reeds vroeger wegens bet aansporen Jot smokkelen yeroorrleeld tot 8 maanden gevangenisstraf, zijnde 3e hoogste straf die op dit feit -is .gesteld De officier eischte bekrachtiging van het verstek vonnis. De- heer mr. J. Adriaanse bepleitte cle mentie en zeide o.a., dat bekl. de eerste maat n et verschenen was voor de recht bank omdat hij uit Zeeland was uitge wezen. Verder werd o.a. 2 maanden gevorlec" te-gen C. C. uit St. Laure-ijns en P- de K. uit Eede. beiden thans gedetineerd- Uitspraak in alle zaken 2 Januari 19'' Fhanciëele S^nchtei Onder verwijzing naar de adver tentie van de N. V. Handels- en Land- bouwbank te 'Gorinchem, deelen wij een en ander mede uil de toelichting tot 'te nieuwe uitgifte van aan deel on Door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders .werd het Maatschappe lijk Kapitaal dezer Vennootschap 6*'" bracht van Een millioen op Twee nu- lioen gulden. Het eerste millioen is g^ heel geplaatst. Op 1238 aandee'en is 50 pet. is f309.500.— gestort; op <bi aandeelen is vrijwillig ook de overige 50 pet. is f381.000.— gestort. f 690.500.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2