inschrijving S fig» Paard, m "7T bouwers, hsteedt de I) ftosete yd - téfzTk., i ifiSGhriJying it geid Veduwe eh Erven OK fiz. Je Rilland- fto. iff Maattdag If December 11.117 »«e Jtiargat I hofstede van de >ij de houtklampen, tegen het land, [chter de hofstede, op de halve maan, alsvor» n, tegen jr de perceelen af- |sa, in te leveren her 4917, des mid- [kantore van Nota- |1L te Goes, alwaar bekomen zijn. [dt op het terrein. - li&ren Dacsmber 1913: Jl bh) liggéfide aiffe den |e gemeente 's-Heer Ouden Kraaijert- 60 c.A. of 2 Gem. opgave van 2 solide (wacht vóór of op ten kantore van cy 1 DISSEL te Goes, Itingen zijn te be- éPzi- ^ssd looper. Brie- gave'rt mn voor wel- X adres A, ME GR- uoog 7, Vlissingen. an een lam, 2, Grijpskerke, Heulzicht. loop (have# of opslag- [bij G MURRE en Arehdskerke. vélde goegekeurde ÏOpo Riy: sker 1 uur [ENBERG prachtig ph pok om te.ipoken /VEREN. IS, Wagenaarstraat, jburg. lende week, prima hescii, ook gezou- |AÉy#!é^fend, 33eC Seisstraat heden [per K G. gravenstraat I 192. 0 I ujfsnd Paard, [alf Januari, bij ABR. Biggekerke. loop »ruinhi®& laard, Iveulenboek. Adres éudekerke. Ibe L Grijpskerke, Molembaix- Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oesterbaan Le Co int re, Goes. Zij, die zich met ingang van 1 Januari a.s. op „DE ZEEUW" abonneeren, ont- j vangen de tot dien datum verschijnende j nummers kosteloos. ..ui.irn '~»~nini f l CEWTRaiEN CONVENT. Het Centraal Comité van Antirevolutio naire Kiesvereenigingen brengt hiermede ter kennisse van de Centrale en üistriets- besturen, dat D.V. op Vrijdag 21 De cember e.k., des namiddags te twee ure, in een der zalen van het Gebouw voor Runs'en en Wetenschappen te 's Gra- venhage, een vergadering van het Den talen Convent zal worden gehowlen. In gevolge Artikel 28, 2e lid der Statuten, kunnen de Provinciale Comité's elk eén lid naar deze bijeenkomsten afvaardigen. De Centrale en Districtsbesturen worden hiermede uitgenoodigd, voor de afvaardi ging elk van één lid naar deze vergade ring zorg te willen dragen en hun afge vaardigde van een lastbrief te willen voor zien. Dagbladen van Antirevolutionaire richting, - wier redactiën zich officieel bij het Centraal-Comité hebben aangesloten, kunnen zich deen vertegenwoordigen, door één lid der redactie, die ingevolge Artikel 30 der Statuten, een adviseerende slem kan uitbrengen. In deze vergadering zal onder meer de positie der Provinciale Comité's worden ter sprake gebracht en de keuze van leden en leden-plaatsver vangers van het College van Gemach- digden plaats hebben. Namens het Centraal-Comité: Dr. A. KUYPER, Voorzitter. C. VAN DER VOORT VAN ZIJP, Secretaris. L. F. DUYMAER VAN TWIST, Penningmeester. 's Gravenhage, 14 Dec. 1917. Dat hij zoo laat zich in den krijg werpt, en derhalve den moed toonde, om het zoo lang mogelijk met de overige satel lieten van Wilson oneens te duiven zijn, boezemt ons voor dezen bewindsman - wij erkennen het gaarne niet weinig respect in. EftÉrs -i J. WISSE, Kapelle- 'r Sn ligen zaak, niet on- innismakii p 45 jaar, liefst ui* .dres letter O boek- I, Middelburg. Ecuador. II. Schier op 't scheiden van de „markt", terwijl het einde van den droeven wereld oorlog in zicht schijnt, komt nog de Zuid- Amerikaansche republiek, wier naam hier boven staat, zich bij hare zusteren voe gen en de politieke en handelsbetrek kingen met den grooten Zondebok Duitschland afbreken. Hiermede is der halve de oorlogstoestand tusschen beide rijken ingetreden, en is het 36-tal oor logvoerende mogendheden ter elfder laat ons hopen ter twaalfder ure als nog met één vermeerderd. Of het den middenstaten van Europa veel zal kunnen schelen? Wij .gelooven het niet. Ecuador toch schijnt onder de Amerikaansche vijanden dier staten een der minste, zoo- niet de minste, en stel lig de armste. Dit laatste is een gevolg van zijne lig ging en de gesteldheid van zijn bodem. Wij zullen den lezer niet vermoeien met de opsomming van de namen der gebieden, welke aan Columbia of aan Peru werden toegewezen, of aan Ecuador verbleven. Wie het wenscht te weten, kan dit op iederen atlas te weten ko men. Tot Ecuador behoort ook nog, gelijk wij1 in ons no. van 13 Oct. j.l. reeds gemeld hebben, het gebied der wilde In dianen, Infieles, in de oostelijke streken, welker aantal op ruim honderdduizend geschat wordt, en, gelijk te begrijpen is, niet volledig kan worden opgegeven. De zeehaven Guayaquil, aan de golf van dien naam, is beroemd, om zijn hang matten en Panamahoeden. Het land wordt naar -de gesteldheid van zijn bodem verdeeld in de "heete streek, het gebied van de Cordilleras (het gebergte) en de hoogvlakte die deze berg ketens scheidt. Het land is zeer vulkanisch. De voor naamste vulkanen zijn: de Pichinga en de Chimborazo in de -westelijke, en de Antisana en Cotopaxi in de oostelijke Andiesketen. De Chimborazo, 6350 meter hoog, is de hoogste des lands. Op de tafeilanden heerscht een al tijddurende lente. Met de geldmiddelen schijnt het treu rig gesteld. Op dit terrein zal ook deze republiek wel afhankelijk zijn van haar groote zuster: de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Dit verklaart hare, zijt het ook al op het nippertje, uitgesproken vij andelijke gezindheid jegens Duitschland. De tegenwoordige president is Leonidas Plaza. Of hijiin dapperheid en doodsverachting, 200 bet er op aan kwam, zijn grooten naamgenoot uit de Grieksch-Pèrzische oor logen, die met zijne driehonderd getrou wen den Thermopyleni-pas tegen de over macht verdedigde en een roem vollen dood boven een eerlooze overgave verkoos, zou evenaren, indien het zoo ver komen moet? Da Qroofe Oorlog Beknept «verzicht van den toestand. Over de bekende mislukte- vredespo ging is het laatste woord nog niet go- sproken. Men herinnert zich, dat van Duitsche zijde medegedeeld is, dat Engeland Ret antwoorden door Duitschland op beweer de vragen van Engeïsche zijde niet in de hand wilde werken. Doch nu verneemt Reuters Agentschap van lord Robert Cecil, dat hetgeen was bedoeld als het Duitsche antwoord "'pp Balfour's verklaring in het parlement no pens de Duitsche vredespoging in 'Sep tember j.l. volslagen onwaar is. Op het voetspoor van president Wil son, aldus Reuter, heeft Brittannië voort durend trachten uit te vinden, wat Duitsch lands oorlogsoogmerken zijn, telkens en tel kens weer probeerde het daarvan uit de ministerieele redevoeringen op de hoogte te komen, maar tot dusver tevergeefs. Het is evenwel volslagen bezijden dc waarheid om het te laten voorkomen, dat eenige vraag van particulieren aard den vijand is gedaan met medeweten: van de Britsche regeering. We hebben hier dus wel "met een far tale mislukking van een blijkbaar ern stige vredespoging te doen, die nota bene nog wel van Engeland uitging. Hoe is hiermede de oorlogsrede va,n een Lloyd George te rijmen? Hij wil nog steeds Duitschland over winnen en straffen. Engeland moet zich nog meer inspan nen, want, Lloyd George erkent dit eer lijk, dé toestand is ernstig, nu de in eenstorting van Ruslands militaire macht Duitschland en Oostenrijk' in staat stelt troepen naar het Westen over te brengen. Niettemin, zoo sprak hij, zijn in Frank rijk en Vlaanderen Engelschen emFran- schen nog in de meerderheid, en Ame rika zal den doorslag geven. Dat duurt echter nog een tijd en onderwijl' 'zal En geland nog meer moeten doen dan het reeds deed. Het zal meer manschappen op de been moeten brengen, er nog meer Opzetten om schepen te bouwen ten einde het Amerikaansche leger naar Euro pa over te voeren het zal' daartoe de overige scheepvaart moeten beperken, zich nog meer ontberingen moeten op leggen. Maar het zal dat alles voor het groote doel over hebben. De manier, waarop Lloyd George den brief van Lansdowne behandelde, is een droevige grap. Asquith verkleinde er al de beteekenis van, maar Lloyd George cijfert dien geheel weg. Lansdowne had niets anders willen zeggen dan Wilson zei. De Engeïsche regeering is het met Lansdowne geheel eens, het heete En geïsche volk de kleine groep pacifis ten op hun kronkelpaden uitgezonderd: ze moesten het eens wagen de rechte paden te bewandelen I is het 'met Lansdowne eens. De stumper heeft zich alleen zoo slecht uitgedrukt! En al de Engeïsche bladen, die zoo scherp tegen hem zijn uitgevaren, hebben Rem niet begrepen I Toch zijn er ook' nog lichtpunten te co'nstateeren, als we over den politieken toestand in Engeland schrijven. De vredesstemming mogê oppervlakkig beoordeeld van weinig invloed zijin, ze kan toch reeds een gevaarlijk' karakter krijgen voor de vechtersbazen. Da Londensche correspondent van de „Stampa" seinde aan zijn blad: In de Engeïsche politiek' doet zich een toene mende vredesstemming gevoelen. Zoo schrijft b.v. de „Manchester Guardian": Een discussie van het geheele vraagstuk in het parlement is onvermijdelijk gewor den en zal waarschijnlijk' deze week plaats hebben. Bij deze debatten zullen zich behalve de .pacifistische elementen .po litici doen hooren, die meer gematigde opvattingen koesteren en blijk geven zich ten volle van 'hun verantwoordelijkheid bewust te zijn. i Geduld maar! Voor het weinig zeggende nieuws van de fronten verwijzen wij naar weer naar de losse berichten. De gebeurtenissen in Wladiwostok wor den steeds verwarder. Nadat gemeld was, dat Japansche troe pen in die Russische havenstad waren geland, om bet beheer der haven en van het eindpunt der Transsiberische baan op zich te nemen, werd van Engeïsche zijde betoogd, dat die troepenlanding slechts diende, om de ontvluchting van Duitsche en Oostenrijkse he krijgsgevan genen te beletten, die in grooten getale in Oost-Azië, in de nabijheid van Wladi wostok waren werkzaam gesteld. Om te voorkomen dat zij gebruik zouden ma ken van de onzekere toestanden om hun gevangenschap te verlaten, waren de ha ven van Wladiwostok en het spoorweg knooppunt te Charbin bezet. Maar nu komen uit Washington offi- ciëele mededeelingen, dat in Wladiwos tok een burgeroorlog 'is uitgebroken, ten minste strijd tusschen de Bolsjewiki, de Rootte Garde, en hun tegenstanders, zoo dat dei Amerikaansche consul te Wladi wostok heeft gevraagd, om .uitzending van Amerikaansche troepen. Zullen Japanners en Amerikanen nu in Oost-Azië moeten 'beginnen met deïj strijd tegen de Bolsjewiki, om dezen te doen inzien, dat afzonderlijke vredeson derhandelingen, als tegen de afspraak, niet. kunnen worden geduld? 'tWordt al' zotter! Q» wspanstihtaid geteekead. Door de gevolmachtigde vertegenwoor digers van het Russische oppercomman do «enerzijds en die van bet Jegercom- mando van Duitschland, Oostenrijk-Hort- garije, Bulgarije en Turkije anderzijds, is den 15den December 1917, te Brest-Li- towsk, de overeenkomst omtrent den wa penstilstand geteekend. De wapenstilstand begint den 17den December 1917, des middags en zal 'du ren tot 14 Januari 1918. Wanneer deze niet zeven dagen vooruit wordt opgezegd, wordt hij stilzwijgend voortgezet. De wapenstilstand heeft betrekking op alle strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht der gemeenschappelijke fron ten. Volgens artikel IX van het verdrag be ginnen thans in aansluiting met, het tee- keneji van den wapenstilstand de onder handelingen over den vrede. (Wolff- bureau.) Korte oorlogsberiohten. j,Corriere della Sera" schrijft, dat de censuur bijna alle berichten over 'de gebeurtenissen in .Rusland schrapt. Het is aan de pers zélfs verboden om ar tikelen der Engeïsche en Fransche bla den over te nemen, welke ten doel heb ben om het publiek gerust te stellen. Vreest men dat het Italiaansche .volk het voorbeeld van Rusland wel eens zou kunnen gaan volgen? Naar een Italiaanseh blad méént te weten hebben de Turken bij de ont ruiming van Jeruzalem mgr. Camassei, patriarch vah Jeruzalem, meegevoerd. De Paus zou voornemens zijn, daaromtrent een vertoog tot de Porte te richten. De president van Cuba heeft 'zich met een boodschap tot het Cubaansche Congres gericht, waarin hij er op aan dringt den dienstplicht in te voeren. De Toorts meldt: Volgens berichten uit Vlaanderen weigert Z. Em. kardinaal Mexcier in aanraking te' komen met het nieuwe Vlaamsche ministerie van justitie. Brieven aan den aartsbisschop gezonden, zijn onbeantwoord gebleven. Dientenge volge warden de toelagen van de afdee lt ng eeredienst aan noodlijdende geeste lijken en kapelaans niet uitbetaald. Eigen aardig is echter, dat Z. E. kardinaal Mercier niet weigert zijn eigen toelagen van het Vlaamsche ministerie in ontvangst te nemen. Sommige steden van Rijnland ge ven nu toch nog een kleine extra meel- uitdeeling ter gelegenheid van het Kerst feest. De stad "Duisburg o.a,. verstrekt 1/4 pond waitenmeel per hoofd. Behalve dit mee/ wordt op de premiekaart voor goede invulling van de volkstóllinglijsten een hoeveelheid rijst, suiker, geconden seerde melk, spek of ham, reuzel 'en appelen verstrekt. In het Belgische leger wordt van wege het legerbestuur een plaat verspreid om de jonge soldaten op de gevaren der prostitutie te wijzen. Op dè litho grafie staat in het Nederlanttsch of in het Fransch het volgende te lezen: „Soldaat, Het Vaderland "inaakt staat op u en al uw krachten. .Weersta aan de verleidingen van de straat waar Üe ziekte, zoo gevaarlijk als de oorlog, u beloert. Zijl voert haar slachtoffers naar verval en dood zonder eer o't nut." In Pruisen is een heete wagonla ding bedrukte katoenen stoffen gestoten, althans spoorloos verdwenen. Aan het front in Palestina zijn aan vallen der Engelschen ten O. van Jeru zalem, door de Turken afgeslagen. Nu weet de „Nowoja Sjisn" te ver tellen, dat Kerensky als minister van justitie tot de regeering van Siberië be hoort. De eerste maatregel van deze was een uitvoerverbod van graan naar (Euro- peesch) Rusland uit te vaardigen. In Duitschland gaat men de lantaarn palen wil verven, om te voorkomen, dat de menschen 's avonds in de uit vrees voor vliegeraanvallen donker gemaakte straten daartegen aanloopen. Op de Duitsche spoorwegen is men nu met de herziening van de goederen- tarieven begonnen, die eveneens worden verhoogd. De Duitsche bladen bevatten het bericht, dat een besluit der nieuwe Por- tugeeische regeering bepaalt, dat de afge zette president der republiek, Machado, tot aan den afloop vani zijn mandaat, zijn woonplaats buiten Portugal moet vestigen. De vroegere minister-president Costa en de vroegere minister van buitenlandsche Éaken, Soarez zijn naar de Azoren ge zonden. De verkiezingen voor het parle ment zijn voor April 1918 vastgesteld. Bij de gerechtelijke lijkschouwing te Westminster, op 24 November werd de oorzaak vastgesteld van den dood van Admiraal R. Groome, die door een rij tuig op 'de Pall Mall was overreden. Hier bij zeide o.a. de officier van justitie, dat dit doodelijk ongeval reeds het derde van dien aard was. in één week tijds. Het zou aanbeveling verdienen, als het publiek electrische zaklantaarns of een stuk krant in de hanid droeg. Zelfs ee:n zakdoek was beter dan niets. Voor vrouwen zou het beste zijn om de kleederen met witte stof te garneeren. Personen in het zwart liepen steeds gevaar. Naar een Zweedsch blad meldt, heb ben de democraten in het Finsche stadje T'ornea een besluit genomen, waarover de democraten en vrijheidsvrienden in alle landen zich vermoedelijk verheugen zul ten. In een vergadering voor het behoud van datgene, wat door de revolutie is gewonnen, werd n.l. een motie 'aange nomen, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken, de heeren van hunne boor den en manischeften te berooven, opdat zij: zich in het vervolg niet van de ge wone arbeiders onderscheiden. Een Engelsch luchtschip met een bemanning van 5 personen, dat op 11 dezer op patrouille ging van de Oost kust af, is niet teruggekeerd. Men ge looft, dat het door een vijandelijk zee- vliegtuig in het zuidelijk deel der Noord zee is vernield. Een ander luchtschip moest wegens machinedefect op 12 Dec. in Nederland landen. Het Weensche stafbericht meldt: In- fanterie-troepen van generaal Alfred Krauss hebben ondanks heftigen tegen weer de stellingjen op den Col Caprille genomen, waarbij de infanterie-regimen- ten no. 48 en 49 zich bijzonder onder scheidden. Op den Monte Pertica sloegen bataljons uit het Alpenland meerdere vij andelijke aanvallen af. Ter herovering der door de verbonden troepen op 12 en 13 dezer genomen vijandelijke stellingen op den Monte Spinuccia ondernamen de Italianen vergeefsche aanvallen. In de ge vechten der laatste dagen hebben wij 40 Italiaansche officieren, waaronder 2 staf officieren en meer dan 3000 man en eenige kanonnen en machinegeweren bin nengebracht. Volgens Parijsche berichten hebben de thans door Duitschland verloren ko lonies een oppervlakte van 2.200.000 vk. K.M. in Afrika, en 300.000 vierk. K.M. in Oceanic. Samen zijn zij vier a vijf maal zoo groot als Duitschland zelf. Zij worden bewoond door bijna 30 millioen menschen. Met het oog op de toestemming der Britsche regeering om de gevallen opnieuw te onderzoeken van Chicherin, Petrof en anderen, die in Engeland wor den vastgehouden, is het verbod voor Britsche onderdanen om uit Rusland te vertrekken opgeheven. Een Engeïsche torpedojager is den 12en December na botsing gezonken. Alle officieren en de geheele bemanning op xwee na zijn gered'. In Duitschland is een duikbootdepar tement ingesteld. De troepen van het garnizoen in Petrograd hebben hun eigen staven ge kozen en de tegenwoordige officieren door andere vervangen. Het maximum-salaris zal 250 poebel per maand bedragen. De officiersrangen, strepen en epauletten, or den en medailles zulten worden afge- scliaft De 'generaals Merovitoh, Srebnitzky en de staven van het 22ste legerkorps zijn gearresteerd en in de Kresty-gevangenis te Petrograd ondergebracht. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. po t f 1.50 Losse nummers- §.6» Prij s der Advertentiën: 14 regels f0.80, iedere regel meer 20 ch 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Bewijsnummers 5 cent. De adjudant van Krilenko heeft troepen-afdeelingen naar Stafka gediri geerd tegen het leger van wijlen gene raal 'Duchanin, de raad der spoorwegj- arbeiders heeft echter getast het troe, pentransport van Krilenko te beletten. Stafka wordt verdedigd door verscheidend bataljons Poolse he troepen e. a. Een maximalistisch. orgaan meldt: Het verloop der verkiezingen voor de! Constituante is dusdanig, dat in de ste den de cadetten en maximalisten en in| de provincie de sociale revolutionnairenl het meeste succes behalen. Uit Petrograd wordt gemeld, dat Pototski, een generaal van Kaledin's le ger, gearresteerd is, niet Kaledin zelf. De Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen hebben hun succes voortgezet en de Italiaansche stellingen ten Zuiden vart den Col-prille stormenderhand veroverd, waarbij zij meer dan 100 man gevangen! namen, onder wie 19 officieren. (Wolff- bureau.) De „Petit Marseillais" ontleent aan den op 14 Dec. aangekomen „Japan Ad-, vertiser" de volgende bijzonderheden over een typhoon in"Japan: Het aantal dood den is ontzettend. De materieele schade bedraagt meer dan 250 millioen franca. Alleen op de prefectuur te Tokio heeft men ruim 500 dooden geteld. Drie-Mui zend huizen zijn verwoest en 150,000! overstroomd; 200.000 menschen zijn vol komen dakloos. Verscheidene dorpen in de omgeving van Tokio werden geheel verwoest; te Timaura vond men 3000 dooden. Het kleine eiland bij Uruyasu is verdwenen, de inwoners zijn omge komen. Naar aan de „Petit Parisien" uit Washington wordt geseind, zijn de muni tiefabrieken van de Bethlehem Steel Cor poration te Newcastle in de lucht ge vlogen. Alle fabriekterreinen zijn ver nield. De luchtdruk was zoo geweldig, dat in de stad Chester dei jutten spron gen. Het aantal slachtoffers moet zeer groot zijn. Generaal Allenby meldt: Den löden December rukten de lin kervleugel en het centrum (ten N.-O. van Ludd) over een "front van vijf mijlen tot een maximumdiepte van anderhalve mijl op zonder veel tegenstand te ontmoeten. Chibbrah, Ohibanneh, El Bomat en de heuvelrug, vanwaar men het gezicht heeft op El Urch, werden bezet. Het Winterpaleis te Petrograd staat in brand. Te Petrograd komen dagelijks tal rijke Duitsche krijgsgevangenen aan. Som migen keeren naar hun vaderland terug; anderen hegeven zich naar de legerzonle om .hun handelszaken te hervatten. D;e „Matin" meent te kunnen be vestigen, dat de Paus ter gelegenheid van Kerstmis, een nieuwe vredesboodschap kaï uitvaardigen.; Binnenland. Graan en Alcohol. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: Bij voortduring, wordt van verschillen de zijden er op aangedrongen geen graan meer te verstrekken aan branderijen. Ook bierbrouwerijen worden in dit verband nu en dan genoemd. Deze ontvangen ech ter sinds het vorig jaar reeds geen graan meer, terwijl de branderijen gerantsoe neerd zijn tot een zoodanig percentage hunner normale productie als overeen komt met de behoefte aan gist. Intusschen is steeds de vraag onder het oog gezien, of en op welke wijze de verstrekking van graan aan de brande rijen geheel zou kunnen worden gestaakt. Op dit oogenblik is een plan in over weging om binnen korten tijd daartoe te kunnen geraken. Registratie van rijpaarden. Op last van den minister van oorlog heeft er een registratie plaats gehad van alle in het land aanwezige rijpaarden en hebben de eigenaars van die paaiden een overeenkomst géteekend, waardoor te al ten tijde bekend blijft, wie de eigenaren zijn. Daar de eigen dienstpaarden van of ficieren niet geregistreerd zijn, heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht maatregelen genomen, dat ook deze paar den niet in1 den vrijen handel geraken, alvorens geregistreerd te zijn. Conflict te Tilburg geëindiigd. Het arbeidsconflict in de textiel industrie te Tilburg is opgeheven. In een vergadering der arbeidersorganisaties werd bij stemming aangenomen den ar beid te hervatten onder de door dén fa- bïikantenbond aangeboden voorwaarden Verhooging van den duurtetoeslag voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1