Uit de P^oviisci* Kerknieuws. Predik liesjrte h. êSioop ïeritoopp, aaaliesieiiisp, m. Höt besïB antrum itnnr «awitam,,,aw j* «I.** ua« 1 JC Jbaiktiu;. O ixi'eld in de ingetrokken circulaire} ge leverd worden. De prijzen van gascokes blijven bof paald op de bedragen in de ingetrok ken circulaire genoemd. In de turf- prijzen komt geen verandering; deze wor den dus niet verhoogd. Het marinegevaar voor Veere. In het Hbl. lezen wij: In de Memorie van Antwoord betref fende de Marinebegrooting zegt de Mi nister, dat er een vliegkamp" te Veere bestaat, dat het juist daar ter plaatse noodig werd geoordeeld en dat verplaat sing „niet mogelijk" is. Wij hebben ons, daar wij een en ander met eenige verrassing hadden gelezen, ter stond na het verschijnen der Memorie van Antwoord, nog eens om inlichtingen ge wend tot een zeer betrouwbaar ingeze tene van Veere en hem verzocht, nog eens persoonlijk onze waarnemingen te willen controleeren. Uit zijn antwoord blijkt le. Er bestaat nog niets van een „vliegkamp" te Veere. Er is nog niets dan de v 1 i e g I o o d s, die wij in dit na jaar in aanbouw zagen, en die nu voltooid is. Er is dus niets dan die eene loods te verplaatsen om het dreigende gevaar voor Veere af te wenden. '2e. De afstand van dat aantrekkings- punl voor 'bommen tot de bebouwde kom der gemeente is, zoo zegt onze briefschrij ver, „nauwelijks 50 meter". De afstand tot de Oude Kerk is nog geen 200 meter en die tot het stadhuis (waarin een ar chief van 1402 af) is misschien 200 meter. Heel Veere, met zijn inwoners, zijn oudheden en zijn mooie oude bouw werken, ligt straks, door een „vergissing" van een vreemden vlieger, die deze vlieg- loods aanziet voor een niet-Hollandschen, wellicht uit elkaar. Maar de Marine heeft het zoo besloten en zoo zal het gebeuren. En dan noemt onze briefschrijver het „een gruwel, ja zelfs een krankzinnig heid" het commando zal worden uitge voerd. De Kamer zal de opmerking uit het Voorloopig Verslag wel niet omzet ten in een amendement. Ajleen als er eens bommen op Veere komen te vallen, dan zal men in zak en assche zitten. Als het te laat is. O, ware er nog een De Stuers in dei Kamer! Vervoervan runderen per spoor. De betreffende voorschriften zijn gewij zigd: Vervoer van runderen is b.v. ook toe gestaan van Vlissingen, Middelburg, Arne- muiden, 's lieer Arendskerke, Goes, Ka- pelle-Biezelinge, Vlake, Kruiningen-Jerseke, Krabbendijke, Rilland-Bath, Woensdreclit, Bergen op Zoom (op werkdagen), doch uitsluitend naar Rotterdam en Amster dam H. S. M. Voor jaarmarkten zal op aanvraag van belanghebbenden ontheffing kunnen wor den verleend door den Min. van Land bouw, door wien ook voor zooveel noodig in andere gevallen dispensatie van de uitsluiting gegeven zal kunnen worden. De Russische rente. Uit een interruptie van den heer Van Nierop, tijdens de rede van Minister Treub in de Eerste Kamer, valt af te leiden, dat aan de geldmarkt bericht werd ontvangen, dat de rentebetaling van de Russische leeningen is gestaakt. C' h r. Hist. U n i e. Woensdag is te Miudelburg door de Christelijk-Historischen de Karnerkies^ kring georganiseerd. Het Bestuur voor Kamerkring: "Midael- burg bestaat uit: ds. J. de Visser, Mid delburg; ds. P. J. Steinz, Goes; A. P. Jungcurt, Vlissingen; H. J. van den Ouden, Terneuzen; J. Bartlema, Zaam- slag; C. J. Boogerd, Kerkwerve; M. W. Koster, Axel; J. Plazier, Goes en .T. H. Vaandrager, Grijpskerke. Naar het Hoofd bestuur werd afgevaardigd ds. P. J. Steinz. Rotterdam II. Gisteren had hier de stemming plaats voor een lid van den Raad, vacature Spiekman. De Klerk verkreeg 2035 van de 9375 stemmen, v. Ravesteijn 150, Schouten 3441 en de Zeeuw 3628. Her stemming tusschen Schouten (a.-r.) en de Zeeuw "(s.d.a.p.). Het aantal kiezers bedraagt 17567. Tweede Kamer. In de kringen van de leden der Tweede Kamer wordt Verwacht, dat die Kamer, !na het Kerstreces, weder tegen den 15en Januari e.k. zou bijeengeroepen worden,. Door den commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde is het verblijf in zijn gezagsgebied ont zegd aan Nicolaas Bezijn geboren 9 Februari 1875 te Bouchaute (B.) gewoond hebbende te Philipp rie, tegenwoordige ver blijfplaats onbekend (vermoedelijk naar België uitgeweken) van beroep werkman, van nationaliteit Belg. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Zierikzee J„ S. VVijler, thans leeraar aan de gem. H. B. S. te Sneek. En is op verzoek eervol ontslagen als leeraar aan de R. H. 13. S. te Zierikzee J. Bauwens. Passaglersdienst VlissingenMiddel burg—Rotterdam. Vanaf 17 Dec. wordt het uur van vertrek van Middelburg en van Rotterdam vastgesteld op zeven uur v.m. Ces morgens wordt van Vlissingen niet gevaren. Eervol ontslagen op verzoek de brie vengaarder te "Philippine L. C. Cornelis. Bij K. B. zijn bevorderd tot: com. P. en T. le kl. W. F. Dhont; 2e kl. A. C. J. v. Popering, 3e kl. P. de Jong;i 4e kl. H. 13ekker, A. J. Salomé, A. Buij- terse, A. Monjé en M. J. Hopmans. Middelburg. De commissie voor distri butie van reparatieleder enz. maakt be kend, dat vanaf Maandag bons voor nieu we schoenen worden afgegeven op vertoon der lederkaart. De uitreiking geschiedt als volgt: Maandag 17 Dec. voor de nrs. 1150 Dinsdag 18 Dec. voor de nrs. 150300 Woensdag 19 Dec. voor de nrs. 301450 Donderdag 20 Dec. voor de nrs. 451600 Vrijdag 21 Dec. voor de nrs. 601682 Zaterdag 22 Dec. uitreiking van klom penbons aan hen, die daarvoor nog niet in aanmerking zijn gekomen en in het be zit zijn van een lederkaart. Bureau Bogardstraat D 53, geopend van 912 en 27 uur. In de vergadering van den Raad te houden op Woensdag, 19 December des namiddags te 2 uur zullen worden behandeld: 1, Notulen. 2, stukken. 3, 'Herbenoeming leden Burgerlijk Armbe stuur. 4, Alsvoren Bestuur der Godshui zen. 5, Alsvoren Commissie van toezicht opf het Middelb. Onderw. 6, Alsvoren Comm. v. Toezicht op het Lager Onder wijs. 7, erlenging contract tot behande ling van aan l'avus lijdende kinderen. 8, Bestrating Heerenstraat. 9, Verhuur wa tervlakte DokhaVen. 10. Verkoop gemeen tegrond aan den Staat. 11, Tijdelijk© wij ziging van de verordening voor het We duwen- en Weezenlonds van Gemeente ambtenaren. 12, Wijziging Instructie van den Gem. Ontvanger. 13, Vaststelling rooi lijn in liet Bagijnhot. 14, Verzekering Ge meente gebouwen tegen Ooriogsmolest. 15, Verlenging erfpacht Lindenbergh. 16, Aan koop huizen Bagijnhof. 17, Presentiegeld Raadsleden. 18, Verzoek inzake de in werkingtreding der salarisregeling van do Leeraren aan het Gymnasium. 19, Borg stelling ten behoeve van do Industrie- en Huishoudschool. 20, Gasprijzen en toeslag daarop voor minvermogenden. 21, Verhooging der Electriciteitsprijzen. 22, Duurtetoeslagen. 23, Primitief kohier H. Stukken voor den gemeenteraad. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek clcr 'leeraren aan het Gymnasium ooi hun salarisverhooging te doen ingaan op 1 Januari 1917. De Comm. van fin. wil het verzoek toestaan, wijt de leeraren reeds 16 Oct. 1916 §en adres tot den raad gericht hebben. B. en W. stellen voor: De prijzen voor lichtgas, kookgas en muntgas zullen met ingang van 1 December 1917 bedragen: a. Voor lichtgas en kookgas bij een verbruik van 39 M3 of minder p. maand 18 cent en voor muntgas 19 ct. p. M3,. b. Bij een verbruik van meer dan 30 Ms per maand voor de eerste 30 kub. M. voor lichtgas en kookgas 18 cent per M3 en voor de overige kub. M., ,voor eene hoeveelheid van 70 pet., berekend over de gebruikte hoeveelheid gedurende de correspondeercnde maand van 1915, diezelfde prijzen en voor eiken M3 daar boven voor lichtgas on kookgas 22 cent per M3 en voor muntgas 23 ct. p. kub. M. De prijs van industriegas bedraagt 18 cent per M3. Bij verschil van gevoeleii zullen B. en Wj. beslissen, wat onder „Industriegas" moet worden verstaan. Ook stellen zij voor, dat voor alle in gezetenen van Middelburg, die niet zijn aangeslagen in den Hoofdelijken Omslag der gemeente, of zijn aangeslagen paar een inkomen van niet meer dan f 1000, met ingang van 1 December 1917 op den prijs van eiken kub. M. gas door de gemeente 4 cent zal worden in minde ring gebracht en betaald aan het gemeen telijk gasbedrijf en wel in dien zin, dat deze toeslag alleen zal gelden voor de eerste gebruikte 30 kub. M. in ééne maand. In verband met ee:n regeling met de betreffende Maatschappij, stellen zij voor de prijzen, voor licht en kracht par K. W. U. met f 0,05 te verhoogen. Lfc prijs per K. W. U. voor licht wordt dan f0,30 voor levering over den gewonen meter en f0,35 voor levering over den munt meter. De prijs per K. W. U. voor kracht bij teen aansluiting benedon 3 K. 'W. zal dan f0,15 per JC. W, U. en 'daarboven dus in dubbel tarief, f0,12 resp. f0,25 per K. W. U. bedragen. In overeenstemming met het daarom-^ trent bepaalde voor de gasprijzen, stel len zij ten slotte voor om den datum van ingang dezer prijsverhooging te be palen op 1 "December 1917. Goes. Dhr. C. Reijerse vraagt vergun ning tot oprichting van een loodgieters werkplaats in perceel Wijngaardstraat A 55. Eventueel© bezwaren 29 Dec., 11 uur voorm., ten stadhuizo. De wekelijksche marktdagen zullen worden gehouden op 24 December en 2 Januari a.s. Kapelle. Gisterenmiddag kwam de raad der gemeente in openbare zitting bijeen; weth. Slabbekoorn afwezig. Ingekomen was een schrijven van den Minister, dat geen petroleum voor het herhalingsonderwijs kan verstrekt wor den. Antwoord op de adhaesiebctuiging met den raad van Soest, dat de minister voor alsnog niet tot het verstrekken van goedkooper petroleum aan mingegoeden kan overgaan. Een adres van ingezetenen van Kapelle tot Vervroegde winke sluiting. De voorzitter deelt mee, dat B. en W. nog niet gereed waren om den Raad een verordening voor te leggen. De beer Ganseman vraagt of dit nu zoo bezwa rend is om dit te bekrachtigen, andeïé is het niet meer noodig. De heer van der Have toont aan hoe moeilijk de menschen zitten met het licht. iTet is toch niet zoo'n reuzenwerk' om even een paar zinnetjes saam te stellen. Spr. stelt voor de vergadering le schoTsen, 7 min., en in dien tijd kunnen B. em W. makkelijk klaar zijn. Het is nu 14 Dec. en 6 Nov. is aangevraagd, straks is het Januari. Misschien wordt het dan nog wel Maart. Men moest toch de menschen ter wille zijn. De voorzitter zegt, dat nergens licht in de winkels 's avonds is te zien; spr. heeft er geen bezwaar tegen. Die heer Bierens bespreekt de concurrentie, die ontstaat en stelt voor 8' a 10 dagen tijd te geven aan B. en W. en dan evcm bij elkaar te komen. De heer Zegers vondt het jammer, dat dit punt niet kon behandeld worden, het' gaat toch niet een verordening vast te s.ellen wanneer geen verordening aanwezig is. Het voor stel van dhr. Bierens wordt aangenomen, nadat door dhr. Bierens er op gewezen is, dat de afwerking van gemeentezaken veel vlugger moest geschieden en dit al- zoo niet i n het belang der burgers is. Het is kwart over drie de kaarsen .gaan aan. Zelfs gebruikt de wethouder het thee lichtje om te kunnen zien. Hoe zitten onze vroede vaderen te tobben met kunst licht. Het salaris van den gemeenteontvanger wordt vastgesteld op f 500. De begroo ting wordt vastgesteld. Ged. Staten hebban hunne goedkeuring niet kunnen geverp aan do regeling van de jaarwedden voor onderwijzers. Een adres van de onderwijzers te Kapelle weid. door den voorzitter voorgelezen. De heer Zegers blijft bij zijn genomen be sluit i n de vorige vergadering. Het voor stel van B. en W. kwam in stemming; de stemmen staakten. Nu kwam in behandeling de Gem. Be groeting 1918; voor de wethouders werd t 100 uitgetrokken, presentiegeld voor de raadsleden f 63. Het salaris van den ambtenaar ter secretarie werd vastgesteld op f750 'sjaars en twee jaarlijksch© ver- hooigingen van f 50. De jaarwedde van den veldwachter werd gebracht op f 675. De heer Vereeke wil den post voor wijk verpleging met f 100 verhoogen. De heer van der Have steunt het voor stel Vereeke, bespreekt wijkverpleging als een algemeen gemeentebelang. Wordt miet algemeen© stemmen aangenomen. Het salaris van de arbeiders P. Hoog- stra.te wordt gebracht op f550, en dat van S. Heenhakker op f 650. De heer Gansenian wil de gemeente arbeiders .een duurtetceslag 'geven van f 50 ieder, die menschen hebben niet meer dan een f 8 per week verdiend in deze tijden moet men tekort komen. De heer van der Have sloot zich bij het voorstel van den heer Ganzeman aan en vond dat zeker f 13 moet verdiend worden. De commissie was van meening, dat tot uitbreiding van de begraafplaats err tot verandering van een lijkwagen moest worden overgegaan. De ld. O. wordtgebracht op f19000. De begrooting wbrdt vastgesteld op f35.590.42 voor 1918. De heer van der Have stelt voor, dat de Raad deze motie aanneemt: gezkyi, dat de restauratieplannen van den toren reeds drie jaren klaar liggen heeft - de Raad de wenschelijlkheid uit gesproken zoo spoedig mogelijk tot aan vrage van Rijkssubsidie over te gaan. Deze wordt aangenomen. -Ook wil dhr. van der Have, dat dé Raad de wenschelijkheid uitspreke, 'dat een locaal wordt ingericht voor de dis tributieaangelegenheden. Hier wil da voorzitter niet aanook wildhr. van der Have, dat geen verlof des Dinsdags en Vrijdags gegeven wordt aan een amb tenaar, die goed betaald wordt. De ge meentezaken kunnen met hun behoorlijken gang gaan zooals 't behoort. De ïreer Gansemati sluit zich bij den vorigen spr. aan en wist niet, dat dit zoo geschiedde. Ook dhr. Vereeke wist niet, dat Dinsdags vrij gegeven werd. Na een hevig© discussie werd höj voorstel-van der Have in stemming 'gis bracht en aangenomen. Dhr. Jlierens heeft geconfereerd met kerkvoogden te Biezelinge en met drj Pfeiffer. Deze wil gaarne de menschen te Biezelinge ter wille zijn en de ver plichte vaccinatie aldaar uitoefenen. Met den gemeenteontvanger zal nader onder handeld worden. De raad duurde van 2 tot 7 uur. 's Gravenpolder. - Donderdagavond Is Overleden de Ir eer H. P. Tii. Glerunr, sedert 1882 onderwijzer alhier. De over ledene was tevens voorzanger in de Herv. Kerk en bestuurslid van vereenï- gingen. Klcetinge. De Zangver. „Cloeting'sG em. Koor" zal op den middag van Tweedon Kerstdag een uitvoering geven in de kerk, 1ea bate van de aid. Kloetinge van het Groene Kruis. Souburg. In een vergadering der in de vorige week opgerichte Chr. Besturenbond, onder voorzitterschap van den heer J. C. Smits, werden de bestuursfunctiën als volgt verdeeld: L. Davidse tweede voor zitter, J. Suurmond Pz. secretaris, P. Roelse penningmeester, J. Stokx, tweede secretaris. Toen eenige dagen geleden zekere O. met mej. M. (zijn meisje) door ,do Kanaalstraat te Souburg wandelde, wierp een vrouw (vermoedelijk de moeder van O.) een kopje vitriool' naar liet gelaat van mej. 'M. met het ongelukkig gevolg, dat een gedeelte van het ge aat en de borst met brandwonden overdekt waren. Zij kon zich nog naar haar woning be geven om geneeskund g behandeld te wor den. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Naar men beweert is de moeder yan O. tegen diens verkeering met mej. M. (M. C.) Biggekerk© De Chr. Jong. Vereen. Spr. III :6a alhier vierde Donderdagavond haar 5de Jaarfeest. De vergadering werd ge opend met gebed door den voorzitter, Ds. J. H. Schuurmans Stekhoven. Uit de diverse verslagen bleek, dat de vereeni- ging geen reden tot klagen heeft. Afge vaardigden van 7 zusterafdeelingen, dap de afdeeling van den Chr. Nat. Werk mansbond en de Christen Geheelonthou- dersvereeniging spraken hun gelukwen- schen uit. Verder werd de avond gezel lig doorgebracht. Samenspraken, voor drachten en opstellen wisselden elkander af. Nadat de voorzitter de vergadering met dankgebed had, gingen allen hoogst voldaan huiswaarts. Grijpskerke. Aan G. van de Putle. we'd. iL. Bosselaar, burgemeester en secretaris van Grijps- en Meliskerke is een pensi oen verleend van f 628. Axel. Faillissement uitgesproken van de naLatenschap van A. W. B. van den Bosch, gewoond hebbende alhier. Cura tor mr. 'P. Dieleman. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zetten P. Zandt te Ede; te Wilsum S. C. Groeneveld, cand. te Garderen. Bedankt voor Oostzaan door O. J. Staal *lo No^rdscha nvoude. Onderwijs. Te Hoogeveen worden pogingen aan gewend tot oprichting van een Chr. 11. B. S. Gisteren is le Utrecht uevorderd tot arts de heer C. G. van der Hc-ijlde, gelbl. te Wissenkërke. Geslaagd voor wiskunde 1. o. de heer W. L. M. E. van Leeuwen te Zuid- zande. Geslaagd voor diploma A. machinist do lieeren L. J. de Konink, G. P. Beu- sekamp en A. Wink, allen te Vlissingen. Geslaagd voor schoonschrijven M. O. mej. C. P. Hondius te Middelburg. Neu. Herv. Kerk. Zondag 16 Dec. Goes, 9.30 u. ds. de Vries, 2 u. ds. Steinz, bed. II. D., 6 u. ds. Mantz. Vm. coll. arbeid onder militairen. Souburg, 9.30 u. ds. Terneden, 2 u. -ds. Tjebbes. G-eref. Kerken. Goes (verbeterd bericht), 9.30 en 2 u. prof. dr. C. van Gelderen van Am sterdam, 6 u. Coll. voor Ein. Pred., enz. Landbouw ar* VeBtef.lt. Appels en peren. De Prov. Veilingscommissie in Zeeland deelde aan de besturen der Veilingsver- eenigingen mede, dat, nu de grens ge sloten is voor den uitvoer van appels en peren, er absoluut, geen kans is, dat alsnog de grens voor uitvoer van die artikelen in dit seizoen zal worden open gesteld. De Najaarsvergadering van de Z. L. M. zal Donderdag 20 Deo. fe Goes word.en gehouden. 6*!SlWy!Ü ftisiiws De fabrieken van de firma Nico ter Kuile en Zonen te Enschedé zijn wegens kolengebrek weer stopgezet. Te Deersum (Fr.) werd op een ven dutie een vloerkleed verkocht, dat 25 jaar gebruikt was en toen als nieuw was ge kocht voor f 25. Thans bracht het f 27 op. Te Eindhoven is de Grondwetsher ziening afgekondigd door een gemeente- bode. Een inwoner van Edinburg heeft 3 millioen gulden gelegateerd, bestemd voor kankeronderzoek en kankerbestrijding. Nabij Luijksgestel is een Belgisch vluchteling aan den draad doodgebleven; zijn metgezel werd door de Duitseho grenswacht neergeschoten. Vijf andere Belgen wisten Nederlandsch gebied te bereiken. Een smid te Garijp (Fr.) maakt zijn eigen gas, maar niet uit steenkool. Hij verzamelt houtspanen, stampt die in een ijzeren buis, die daarna op de smidse verhit wordt. Het houtgas wordt opge vangen in een ketel, gezuiverd door kalk en door buizen naar de vearschillendo vertrekken geleid. Dit houtgaslicht is zeeir helder en niet duur in het gebruik. Gisterenochtend heeft de 27-jarige S. de L. uit Enschedé, die tie Beek 'we gens smokkelen was aangehouden, ge tracht tijdens zijn overbrenging naar de kazerne te Nijmegen in het Hunerpark aldaar ajan zijn bewakers te ontkomen. De kommiezen zondetkhem eenige scho ten na, waarvan één d$n rnan in een dijbeen trof. Hij werd per brancard naar het Wilhelinina-Ziekenhuis overgebracht. Als verdacht van doodslag op den milicien Chr. C. te Maastricht, die op 10 Dec. 's avonds met een wond aan het achterhoofd dood langs den weg werd gevonden, is aangehouden zekere P. M. L„ een 23-jarige landbouwer en militair met klein verlof. De aanleiding van het treurige feit meet gezocht worden in de omstandigheid, dat C., de verslagene, ver keering bad met een zuster van L., waar tegen deze zich telkens had verzet. De verdachte bevindt zich in aniest. Te Alphen aan de Maas hebben een paar zigeunersvouwen bjj van ;W. een bedrag van f 4600 ontvreemd. Te Oisterwijk is een geval van nek kramp geconstateerd bij een 3 y2-jarig kind. In liet Oldambt (Gron.) verkoopen bij de sehaarschte aan kunstmest de boe ren stalmest voor den prijs van f 60 peir kop(dier), vroeger was deze prijs f 10. Op last der justitie te 'Winschoten is A. Vr., die 'n moordaanslag op zijn vrouw pleegde, in voorarrest gesteld. Men meldt uit Utrecht aan het „Volk": De voorgenomen rantsoeneering van margarine gaat voorloopig niet door, omdat de N. O. T. geen medewerking daartoe wil verleenen. Brand te Amsterdam. Gister namiddag is te Amsterdam brand ontstaan irt de lompen- en vüilnis-opslagplaatselT van de sted. belt te Amsterdam. De vlam men hebben met zeer groote snelfheid om zich heen gegrepen, en toen de brand weer en talrijke rijdende en drijvende stoomspuiten aankwamen, bevonden zij zich tegenover een geweldige vuurpoel, welke zich over een oppervlakte van hon derden vierk. M. uitstrekte. De houten loodsen zijn geheel afgebrand over een afstand van honderden meters Te half drie stond alleen nog het schaft lokaal. Deze bjand behoort tot de grootste, welke in de laatste jaren te Amsterdam gewoed hebben, om de reusachtige op pervlakte en lengte (180 meter), welke hij besloeg, zoowel als om do felheid, waarmede de vlammenzee over die groote uitgestrektheid laaide. Hel. meest ligt ais oorzaak van den brand voor de hand broei in de groote voorraden oud papier, welke hier in ba len opgeslagen liggen. Slachtoifers heeft de brand niet ge- ëischt, behalve lieele zwermen meeuwen, kraaien en duiven, die op den gloed wa ren afgekomen en 'daarin den dood von den, en voorts een ont ibare menigte rat ten, van welk ongedierte men echter hon derden nog in de nabijzijndo slooten zag rondzwemmen. Middelburg. Bij de gisteren door no taris A. de Neeling te Middelburg ge houden openbare verkooping van onroe rende goederen zijn verkocht: Perc. 1. Een huis en erf, Korendijk wijk P no. 70, aan den heer B. K. Steen- land, alhier, voor f3005; perc. 2. een open terrein met daarop staande loods nabij de Bree, aan den heer J. C. Bur- rink, alhier, voor f 1375; perc. 3. een huis en erf, aan de Kerklaan te 'tZand, wijk D no. 94a, uit de hand verkocht; perc. 4. een huis en erf, aldaar, wijk D no. 94b aan den heer C. F. M. Hoornick te Koudekerke, voor f 1250. 'WêUmchsiv nu Kunst Bouwkunst in de stad en op het land. Gisterenavond trad voor de vereeniging „Nehalennia" in de po- ciëteit, „St.-Joris" tq Miiddelbqrg op, de heer H. v. 'd. Kloot Meijburg, architect, hoofdleeraar aan 'do ac^fleniie voor beel dende kunsten te 's-Gravenhage me', ©en, door talrijke prachtige lichtbeelden ver duidelijkte, voordracht over „bouwkunst in de stad en op- het land". Spr. beg'on met een uiteenzetting te geven van het begrip bouwkunst. Hier onder moet worden verstaan zuiver sa menstellen. Samenstellen alléén is geen kunst; dit zuiver doen echter weL Spr. schetste hoe in yorige tijdperken dé bouwkunst bloeide, en hoe zij in den loop dier 19e eeuw, o.a. door de afschaf fing der gilden ontaardde. Het bouwen is thans hoofdzakelijk in handen van onbevoegden, die geenerlei begrip heb ben van maat en 'verhouding. Als voor beeld noemde de heer Meijburg de tegen woordig vrij algemeen gebruikelijke wijze van het aanbrengen der ramen. Het raam moet licht doorlaten, doch "het moet het karakter van afsluitenden wand behouden. Daarom moet de raamopening niet ruw weg als een groot vierkant gat in den. gevel worden aangebracht, doch moet het niet te grool0, van verhouding zijn ten opzichte der aansluitende muurvlakken. Verdeeling van het raam door raamstif len, roeden en glas in looi is gewenscht. Het karakter van afsluitend element blijft dan bestaan. De tegenwoordig aan de huizen aangebrachte glasoppervlakken maken den indruk van galen in den muur, onze woningen geven vaak het idee van glazen kastjes, waar men voor ieder te kijk zit. Men tracht hieraan tegemoet te komen door veel gordijnen voor de ven sters te hangen, beneinde op deze wijze tevens hel schelle licht te temperen. Spr. vroeg zich af, waarom door deze nut teloos groote glasviaklen de schoonheid onzer woningen moet wordea bedorven. Gelukkig, dat de moderne architecten we der tol gezonde begrippen te dozen aan zien zijn teruggekeerd. Na de kwestie der ramen besprak de heer Meijburg .de anlere onderdeden der woningen, deur, dak, goot enz. Hij liet aan. de hand der lichtbeelden zién hoe onze voorouders voor alles een goede oplossing vonden, terwijl thans de resultaten droevig zijn. Schijn, pronk en wanverhouding zijn de tegenwoor liga mo tieven bij het bouwen. Het goede' werk

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2