l\0. Zaterdag 15 December DMV 3$e Jaargaai De Oorlog Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE YORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oesterbaan Le Cointre, Goes. Zii, die zich met ingang van 1 januari a.s. op „DE ZEEUW" abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers kosteloos. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. po t f 1.50 Losse nummers- 0.05 Prijs der Advertsntiën: 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 ct. 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Socialisme en Staatsschool. Het Socialisme heeft zijn oorsprong in de Revolutie en de revolutie is ver winbaar enkel door hetChristendom en de Christel ij ke volksschool. In Nederland gaat het niet aan verde diger van de Staatsschool en tevens bestrijder van het Socialisme te zijn. Mr. Groen van Prinsterer. Statön-^snsra&S. Eerste Kamer. Leaning 500 millioen. Wagei ingen. Bij de behandeling van het wetsont werp- betreffende het aangaan eener geld- leening van 500 millioen en conversie (der 5 pCt. leening 1914, zeido de Minister Treub, naar aanleiding' van de opmerkin gen van de heeren Van Nierop en Stork, toe, bij de bepaling van den koers van uitgifte rekening te zullen houden met den koers van den dag. De Minister voelt veel voor liet denk beeld van de heeren Van der Hoeven en De Gijselaar, om, indien tot gedwon-_ gen leening moet worden overgegaan, de groote inkomens, niet uit vermogen ver kregen, het zwaarst te treffen. Het wetsontwerp is daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van de verschil lende wetsontwerpen, zegde de min. van financiën wijziging van de Zegelwet op enkele punten toe. Na de pauze werden een aantal- wets ontwerpen aangenomen. Bij dat tot ver lenging van de opsporlngsvergunningen als bedoeld in artikel 7 van de Indische Mijnwet drong de heer Polak aan óp 'een uitgebreid onderzoek van staatswege naar diamant in de allugiale vlakten van Bor neo, waarop de minister van koloniën, de heer Pleyte, toezegde, dat alleen op bescheiden wijze kan worden voortgegaan. Zonder discussie werd aangenomen een bekrachtiging van een overeenkomst met de Nedei'landsche Handel Maatschappij. Ten aanzien van verschillende ontwerpen tot regeling van hot Hooger Landbouw en Hooger Dier-geneeskundïg onderwijs betreurde de heer "Westerdijk de vesti ging van de Hooge School te Wagenitigen. Minister Posthuma ging hierop niet ver der in, doch beloofde van Wageningen temaken wat er van te maken is, door het samenbrengen van de noodige weten schappelijke mannen. Nadat nog enkele andere ontwerpen' waren goedgekeurd, werd de vergadering verdaagd tot nadere bijeenroeping. Tweede Kamer. Marine. Portefeuille kwestie. Aan de orde was gisteren de behande ling van het verzoek van den heer Reu- mer (A.-R.) tot het houden van een in terpellatie aangaande de regeling van de brandstoffenprij'Zen. De interpellatie zal Woensdag a.s. ge houden worden. Ze zal natuurlijk veel van haar kracht verliezen door de intusschen bekend ge worden intrekking van de beruchte prij- zenregeling. Na de regeling van werkzaamheden ejri nadat enkele wetsontwerpen z. h. s. wa ren aangenomen, werden de al'gemeeinfl beschouwingen over de marine-begrooting voortgezet De minister van marine, de heer Ram- honnet, zette zijn rede voort en deelde den heer Niers trass mede, dat het ver zoek van de handelsscheepvaart om een nieuw lichtschip is afgewezen, omdat'het reeds moeilijk was "de 4 lichtschepen in de vrije vaargeul op hun plaats te houden. Le oorlogsschepen moeten wel met groote zorgvuldigheid het gevaarlijke ge bied mijden. Wij hebben geen a'iüoendo materiaal om de mijnen uit de mijnen velden te visschen. Men kan toch de schepen maar niet in de mijn velden latein loope-n. Bij- 'de in aanbouw zijnde booten zijn de betrokken officieren steeds tegenwoor dig en staan voortdurend in contact met het departement. De stichting van een adspirantenschool acht spr. noodig, en hij bepleitte als plaats van de stichting Dordrecht. Zonder nader te bepalen voorwaarden zal' Het Anker aan boord toegelaten moe ten worden. Bij Koegras, bij den Helder, zijn 80 H.A. grasland onteigend voor de oprichting van een vliegkamp. Op liet eind van "de vergadering rees er opeens een portefeuille-kwestie! Het ging om de aspirantenschoolte Dordrecht. De heer Bichon van IJssel- monde had een amendement voorgesteld, •tot schrapping van de f 25,000 die als eerste termijn van het totaal van f 525,030 op de begrooting. zijn gebracht. Del mi nister verdedigde den post met' hand en tand en toen hij zag aankomen, dat hij den strijd wel eens zou kunnen verliezen, verklaarde hij opeens dat „zijn beleid" met deze quaestie „nauw samenhing." Met andere woordendat hij zou heen gaan als het amendement werd aange nomen. Het amendement werd yerworpen 22 tegen 15, met de socialisten stemden ivan links de heeren Nierstra,sz, Van Ha mel en Otto, en van "rechts de heeren ^Bichon, Bomans en Van Sasse van IJs- selt vóór maar er waren dus niet genoeg 'leden meer aanwezig. Dinsdag bij den aanvang der vergadering zal' dus moeten worden overgestemd. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. (Slot.) Bij de behandeling van het voorstel inzake de subsidieering van de ambachts scholen wees' de lieer Blüm er gisteren (nog' op, dat het zeer begrijpelijk is, da,t Zeeland als landbouwende provincie .en liggende aan de monden der Schelde, veel' geld uitgeeft voor landbouw en voor bootdiensten en zeevaartschool; maar als deze provincie niet. minder uitgeeft voor het vakonderwijs dan andere provincies, dan is dat zeker voldoende, daar hier minder nijverheid is. Spr. meende, dat de heer d© Veer te veel' spreekt als voorzitter der ambachts school te Middelburg eti daartegen over moeten Ged. Staten de zaak bezien van algemeen standpunt en o.a. voorkomen dat de ambachtsscholen meer krijgen, dan de andere vakscholen. In zijn repliek keurde de heer dp Veer het af. dat de 'lieer Blum, zooals Jnj •wel moer 'deed, in de openbare verga dering bespreekt, hetgeen in de a,Heelin gen gezegd is. Opi die wijze zon men /in de afdeelingen niet vrij- kunnen spre ken. De heer Blum zeido o.a. toch ryel uit het algemeen verslag te mogen ci- teeren. Het voorstel de Veer werd, zooais reeds in het kort gemeld is aangenomen met 30 tegen 8 stemmen, die van de heeren De Casembroot, Blum, Dieleman, Sprenger, Fruijtier, van Rompu, Melis en Gerl'ach van St. Joosland. Aangenomen werd het voorstel tot wij ziging van het besluit tot het verleenen van een renteloos voorschot voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg van Kno-cke naar Breskens, waardoor de termijn, waarbinnen de lijn gereed moet zijn, tot uiterlijk 1 Juli 1920 wordt ver lengd. Aangenomen werd eveneens het voor stel om den termijn, waarbinnen de tram lijnen Philippine naar Terneuzen en vati Hoofdplaat naar Py rami de moéten teijb. aangelegd te wij'zigen in 1 Januari 1919. In een der afdeelingen was namens Ged. Staten toegezegd, 'dat zij met de aan sluiting der tramlijn van de koen der gemeente Hoofdplaat tot de haven reke ning 'zullen houden. Verbindingsweg Zeeuwsch- Vlaanderen. In een afdeeling werd gevraagd of het niet beter is met den aanleg; te wachten tot na den oorlog, waartegen we'rd op gemerkt, dat juist nu een noodtoestand bestaat, die allertreurigst is en werd 'het voorstel een vaderlandslievende daad ge noemd. Van de zijde van Geid. Staten werd er op gewezen, dat de helft der kos ten. reeds op de water,staatsbegrooting voor 1917 is tiitgetrokken en het ma ken van nieuwe bezwaren een niet te schatten uitstel zou teweeg .'Brengen. In een afdeeling werklaarcten zich 8 leden er voor om "het maximum bedrag door "de provincie te 'betalen voor den weg te bepalen o>p f 170.000, 3 waren te gen en een hield zich zijn stem voor. Opgemerkt werd nog, dat de bijdragen van gemeenten en polders niet voldoende voorkomen en er werd op1 aangedrongen, dat de bijdragen ineens zullen worden gestort, en van andere zijde, dat behalve de dertig jaarlijk-sche termijnen ook de ge kapitaliseerde rente zal worden betaald, i Dit 'idee vond bij 8 leden instemming, 4 verklaarden zich er tegen. Inzake dit voorstel kunnen wij melden, dat de heer de Veer het idee verdedigde om aan belanghebbenden, die in 30 ter mijnen hunne bijdragen storten, ook de gekapitaliseerde rente in rekening te bren gen. De heer van Niftrik greep deze ge legenheid aan om te betoogen, dat het gewenscht is om alle intercommunale onder beheer van Ged. Staten te brengen. De heer van der Weijde was het niet met den heer de Veer eens, terwijl de heer van Waesberghe de tot standkoming van den weg een vaderlandslievende daaid noemde. Namens Ged. Staten verdedigde de heer Dieleman het voorstel, waarbij hij hulde bracht aan de autoriteiten in den Haag, die' thans inzien dat Zeeuwsch-Vlaanderen een deel' van Nederland is, dat zeer ze ker hulp noodig heeft. Waar reeds van het begin af gezegd is dat de jaarlijkse he termijnen hooger moesten zijn ,dan een 30ste deel' van de bjjdrage ineens, ne men Ged. Staten het idee van den heej? de 'Veer over. Het voorstel werd aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aangenomen werden de voorstellen tot vaststelling van de grenzen der werkten tot zeewering of oeververdediging van den calamiteuzen Jacobapolder en dat tot afwijzing van het verzoek van de vereeni.ging in Oostelijk 'Zeeuwsch-Vlaan deren, die drankbestrijding beoefenen, om subsidie. R. K. Militairen f er. Terneuz:en. In een afdeeling verklaarde zich epn lid tegen subsidie op dezelfde gronden als daarvoor verleden jaar aangevoerd, terwijl een ander lid voor subsidie was op dezelfde gronden als, hij daarvoor ver leden jaar aangaf, in een andere afdee ling merkte een lid op, dat hij de ver- eeniging wel nuttig, maar niet van Pro vinciaal belang beschouwde. Het voorstel werd aangenomen. De heer Maarleveld wilde geen stemming vragen, maar wilde geacht worden te hebben te gengestemd. Aangenomen werden de voorstellen tot verhoo'ging van het crediet aan de Z. L. M. voor de paardenfokkerij en van het subsidie aan de vereeniging tot ver betering van het geitenras in Zeeland. Nog werden aangenomen de voorstel len tot Wijziging van de begrooting voor 1917 en van die voor 1918. In een af deeling was toegezegd door Ged. Sta ten, dat zooi beperking van den dienst niet mocht kunnen uitblijven, deze ze ker in de laatste plaats op den dienst VlissingenBreskens zal worden toege past. Vervolgens werd de zitting in naam der Koningin gesloten. Beknopt overzicht van den toestand. De maximalisten in Rusland laten zich toch nog maar niet overtroeven. Tot dusver is hun gezag bevestigd ge bleven. Met alle mogelijke middelen keeren zïj Zjjch .tegen alle tegenstanders van 'hun, maximaiistische idealen. De constituante, de hoop van het re- volutionnaire Rusland, die aan het nieu we rijk zijn wetleiijken grondslag en de basis voor zijn innerlijke organisatie ge ven moest, mag niet bijeenkomen en wordt door de bolschewiki genegeerd, om dat hun mannen er waarschijnlijk tniet den invloed uitoefenen, dien. zij noodig hebben om de zaken naar maximalisti- ■schen geest te regelen en te leiden. Tegen de constitutioneel-öemocraten, of kadelten, of leden der partij' van de volksvrijheid, die waarschijnlijk op het bijeenkomen van de constituante hu'nhoop gesteld hadden en in verband "daarmede het hoofd wat meer opgestoken hadden, hebben de maximalisten hun dreigenden vinger opgestoken. Een lange proclamatie is tegen hen uitgevaardigd, waarin hun organisatie door de maximalisten een opstandige anti-revolutionaire groep> beti teld wordt en waarin zij' als vijanden va,n het volk worden uitgemaakt. Verschil lende leiders der kadetten zouden reeds in arrest genomen zijn. Aan het „front" heerscht de maxima,- listische opperbevelhebber Krylenko' 'als een dictator. Een tweetal' bekende aan voerders, die waarschijnlijk al te oor logszuchtige neigingen hadden, werden' door hem afgezet en gearresteerd. Tegen den ontvluchten Korniloff enziijn mannen werden dadelijk de noodige ma- ximalistische troepen gezonden. En do maximalisten zouden de Korniloff-isten verslagen en ontwapend hebben en zou den zij Tamano'wka en TCaluga (een 140 kilometers ten Z. W. van Moskou) heb ben bezet. Van meer belang is echter het bericht, dat de onderhandelingen over den wapen stilstand op het Oosterfront voortduren. Hier hebben wij de verwachting van het oorlogsmoede Europa. 'Men weet, dat Balfour mededeelingein; gedaan heeft over een vredesvoorstel''van Duitschland. (Wolff geeft nu een eenigszins andere lezing van het geval Begin September werd aan de Duit sche regeering, door bemiddeling vaneeln neutrale mogendheid, een diplomatieke vraag gesteld omtrent de 'Duitsche oor logsdoeleinden. De mededeeling van die neutrale re geering was van dien aard, dat naar internationale gewoonte, met zekerheid moet worden aangenomen, dat gemelde vraag met voorkennis en toestem ming van de E;ngel'sche regee ring gedaan werd. Uit het verder verloop der gebeurte nissen kwam de Duitsche regcering tot de overtuiging, dat van den kant der tegenpartij .niets gedaan werd, om een dergelijk onmiddellijk beantwoorden mo gelijk te maken. Als de toedracht der zaak zoo juist weergegeven is, betreuren wij' het ten zeer ste, dat deze vredespoging verijdeld werd. Een aanval op een convooi. Uit BerlijnGelijktijdig met den aanval tegen het handelsverkeer aan 'de Oostkust van Engeland op 12 dezer, hebben onze lichte strijdkrachten onder commando van kapitein-luitenant Hans Kolbe opnieuw een convooi aangevallen dat van Bergein naar de Shetlandsche eilanden bestemd was. Het convooi bestaande uit 6 stoom schepen, totaal 8000 bruto register tons, waaronder een bewapend Engelsch stoom schip, benevens de Engelsche torpedo boot „Partridge" en 4 bewapende vaar tuigen werden in een gevecht tot zinkeö gebracht. De Engelsche torpedojager „Pel- lew" wist 'in beschadigden toestand te ontkomen. Onze strijdkrachten zijn zoln- der verliezen teruggekeerd met een groot aantal' gevangenen, waaronder 4 officieren, Merkwaardige vliegtocht. De vlucht van een tweedekker uit Lon den, nTet het doel 'Konstantinopel te bom bardeeren, waarbij de „Göben" getroffen weid, werd beschreven op' een feestlunch door Handley Page, den ontwerper van den tweedekker. De machine was er een van 275 paardekracht en woog met. toe- behooren meer dan 6 ton. Aan „boord" bevonden zich 2 vliegers en drie ime- chaniciens. Konstantinopel, dat hel verlicht was, werd bereikt, terwijl men vloog op een hoogte van 2000 voet. De machine kruis te tweemaal over de stad-en liet 4 bom men vallen van een hoogte 'van 800 voet boven de „Göben". Deze troffen gelen doel, doch een onderzeeër, die langszij lag1, werd vernield. Opnieuw boven del „Göben" kruisende, wierp men nog 4 bommen op het schip. Al de lichten van het .schip werden uitgedoofd. Voorts werden nog1 twee bommen ge worpen op het hoofdkwartier van den Duitsehen generalen staf en twee op het Turksche ministerie van oorlog. Onder een hagelbui van projectielen keerde de machine terug. Zes en-twintig kogelgaten werden in de machine gevon den, toen zij' op haar basis terugkeerde. Korte oorlogsberichten. Over de vredesbeweging in Rusland sprekende zegt „Prawda", dat de levens belangen van Rusland eischen, dat de vrede met den vijand uiterlijk in Januari wordt gesloten, met of zonder medewer king der geallieerden. Uit Melbourne komen berichten, dat het resultaat van het referendum in Australië wel zal zijn, dat de dienstplicht zal woorden ingevoerd. Czernin gaat goed vooruit. De mi- nister kan reeds het bed verlaten. De Koning van Engeland heeft den 6en Januari aangewezen als algemeenen bid- en dankdag. - Naar Iiavas uit Londen aan Fran- sche bladen seint, maakt de Times ge wag van een gerucht, afkomstig uit het Russische gezantschap te Washington, dat Nikolaas II, de vroegere tsaar, door zijn bewakers is gedood. Calonder, lid van den Zwitserschen Bondsraad is voor 1918 tot bondspre sident benoemd. Vice-president is "gewor den Müller. - De Times beweert, dat er een ge regelde duikbootdienst wordt onderhou den tusschen een plaats o.p de Spaan- sche kust en een Duitsche haven. De Engelsche legerraad heeft ver boden om na 1 Januari zonder bijzon dere vergunning dameslaarzen met lee- ren schachten, die hooger dan 7 Eng. duim (ongeveer 18 cM.) zijn, te vervaar digen. De stuurman van het stoomschip Imo, dat te Halifax de noodlottige aan varing veroorzaakte, is iii hechtenis ge nomen, onder verdenking een Duitsche spion te "zijn-. Zijn houding was zonder ling in het hospitaal, waar de doktoren, onder de behandeling, tot de conclusie kwamen, dat hij een ziekte veinsde. Hij werd gearresteerd, toen hij trachtte het hospitaal te verlaten. Roscoe Mitchell, lid van een Ame- rikaansche missie, die thans in Europa is, om vraagstukken van voedselvoorzie ning door de Unie aan Europeesche lan den te bestudeeren, heeft meegedeeld, dat tegenwoordig in de Ver. Staten vrij alge meen de Dinsdag als vleeschlooze dag wordt in acht genomen en de Woensdag als tarwelooze dag. Er heeft te Berlijn een Köpenick- achtige diefstal' plaats gehad. Veiligheids halve worden in die stad steeds de nieuw: gedrukte Jiroodkaarten door soldaten uit de drukkerij afgehaald. Toen nu dezer dagen opnieuw een door soldaten bege leide wagen de drukkerij verlaten had, verscheen op den hoek eener straat eeni onderofficier en gaf den manschappen! last naar de X-straat te rijden. Daaraanf 'gekomen, liet hij in een tuin de brood kaarten afladen en de soldaten stuurdel hij naar de kazerne terug. De zooge naamde onderofficier deelde daarna del broodkaarten met zijn inmiddels ter plaat se verschenen vrienden en de buitwerdl verkocht. j j J De overheid kon nog slechts een ge deelte der kaarten in beslag nemen. Dle| „onderofficier," een reeds lang gezochte misdadiger, wordt voor ontoerekenbaaaj gehouden. President Wilson heeft den minister van financiën, Mc Adoo, gemachtigd om alle neutrale schepen in Amerikaansche havens onder controle te nemen. Het pre- sidentieele besluit verleent machtiging tot het in, volledig bezit nemen van zulke schepen en tot het daarvan verwijderen' van al die scheepsofficieren, mindere schepelingen en andere personen, die niet uitdrukkelijk gemachtigd zijn om er aan boord te gaan of te blijven. Tot dezen maatregel is overgegaan krachtens de wet tot tegengaan van spion- nage. Heover, de Amerikaansche voedsel- regelaar, heeft bekend gemaakt, dat alle tarwe-overschotten (in de Unie) thans zijn opgebruikt. Het zal nu van de opofferings gezindheid van het Amerikaansche volk afhangen, of er vóór den volgenden oogst tarweuitvoeren naar de geallieerden kun nen geschieden. De verzendingen over December nemen voortgang, maar 'het is onmogelijk om de 400,000 ton voedings middelen te verschepen, die voor de' maand December alleen dringend noodig zijn voor de geallieerden. Den 12 December heeft een Duitsche onderzeeër Funchal op Madeira gebom bardeerd. Vele huizen en een kerk zijn vernield; verschillende personen werden gedood of gewond. Generaal Skalon heeft den llden te Brest-Litowsk zelfmoord gepleegd, en kele uren na aankomst van de delegatie! voor den wapenstilstand. In den voormiddag! van den 13en| Dec. had een volle zittingi plaats te Brest- Litowsk, waarin alle afzonderlijke pun ten van den wederzijdsichen wapenstil stand in bijzonderheden werden bespro ken. In den voormiddag vair den 14e.nl Dec. werden de onderhandelingen voort gezet. In het Kanaal werden weer 14000 ton tot zinken gebracht door Duits'chet duikbooten. Keizer Wilhelm heeft een bezoek afgelegd bij Graaf 'Czernin dat ltya uur geduurd heeft. De Russische commandant op heil Kaukasiscbe front heeft zicli bereid ver klaard onderhandelingen over het slui ten van een wapenstilstand te beginnen^ De leidende mannen van den raad! van den bond van kozakkentfoepen (rijn te Pctrogra.d gearresteerd op aandringen van het. kozakkencomité, dat met de So viets .meeg'aat. De geallieerden besloten in een ver gadering te Parijs tot samenstelling van een vlootraad. DE PRIJZEN DER BRANDSTOFFEN. Volgens telegram van het Rijks-kolen- distributie-burèau is de nieuwe p'rijsr©< geling, gelijk deze in ons nummer van gisteren is toegelicht, ingetrokken. Een andere regeling wordt opgemaakt, waarbij' alle navordering; zal ver vallen. De eerste tienbrandstoffeneenhedem bij groep A. zullen tegen de oude detailprij zen 'gelevérd worden. Alles wat bovten deze eenheden wordt gfeleverd, zal be rekend worden tegen de noirmaal-detaLy prijzen (de oude prezen verhoogd mét Ï3 per eenheid). Voor de groepen Bj C en Di 'zal allee teigern den kostprijs (d.i. tegen den normaal-detailprijs ver,»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1