Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Landbouw en Veeteelt Hat basis 3lfti°f«£ WHftf ft! fitttai t au u <L*# i c ifcikirfii:" o kwelt ons de tweede, dan gaat men zoo in andere dingen op, dat men het eigen lijke leven vergeet. Helder licht spr. door tal van voor beelden toe, hoe de levensvrees op veler lei terrein zoo ontzettend diep ingrijpjfc en e en somher waas schuift over 't gansche leven. Als spr. de actieve levensvrees behan delt, noemt hij den groeten Nietzsche!) die, hoewel zich krachtig richtende tot alle levensmoeden, hun woorden toespre kende van "hoop op cl© toekomst, zelf ernstig 'lijdt aan actieve levensvrees. Nietzsche stond niet in de werkelijkheid van het leven. Hij greep over de wterkelijk- heid van !het leven heen. De oorzaak der levensvrees noemt spr. 's menschen egoïsme-, terwijl de overwin ning ligt in de verbreking daarvan, of nog beter in het verliezen van zijn levfen, het zichzelf verloochenen, het aanvaar den van het kruis en het te dragen achl- ter den Heiland aan. Hot kruis alzoo is de eenige weg ter overwinning. Tenslotte waarschuwt spr. er voor zich niet te verliezen in het tijdelijke; wd moeten opgaan in den Eeuwige, in God, in Wien we ons volkomen moeten ver liezen, om uit onze levensvrees uit te komen. Toen de landbouwer P. D. heden morgen door zijn weiland aan den schroe- weg liep te jagen, zag hij tot z'Tjn Ver bazing een grooten otter liggen, op welk flier hij tweemaal schoot. Zijn hond maak te het beest verder af. Het dier had een lengte van 1.15 M. en woog ongeveer acht kilo.' Goes. Distributie. Van .15 tot en met 21 Dec. '1917 is verkrijgbaar: op bon 27: aardappelen 4 K.G.; op bon 28: gort 1 onsl; op bon 29: bak- en braadvet 1 onsl; op- bon 30: rijst ;2 ons'; i op bon 31zeep 2 ons. De distributie van melk voor zwakken enz., zal aanvangen op Maandag 17 De cember en de daarvoor noodige bon boekjes kunnen a.s. Zaterdag van 91 uur door aanvragers worden afgehaald aan het Gem. Distributie-Bureau. Vlissingen. De te Domburg gestrande Zweedsche bark' „Maorilands" is gister middag do-o-r de sleepbooten .Lauwerzee" en „Blankenberg" vlot gesleept en al hier op de haven gebracht. (VI. Crt.) Hanaweerd. De douane-beambten heb ben op de Karlsruhe 9 een partij plan- tenvet ontdekt, bestemd voor frauduleu zer) uitvoer. De stuurman is naar Mid delburg gebracht. Schore. Donderdagmiddag kwam een voer ho-oi van den' landbouwer M. Sinke uit Kruiningen, deze gemeente ingereden. Tengevolge van te weinig uitwijken do-o-r een wagen van de firma Gebroeders Duvekot uit Goes, kantelde het voer hooi in een diepe -sloot nabij de hofstede Fruit- hof. De puarden renden tegen een ij'zieran hek, dat zeer werd heschadigjd. lerseke. In de Donderdagavond gehou den vergadering der anti-rev. kiesvereeni- ging „Ora et Labo-ra" hield Ds. Meijer eij'nl aangekondigde winlerlezing over: „De belangstelling in 't publieke leven." Een schoone verklaring wat ieder fedoen heeft om de eere zijns Gods op alle terrein te do-en uitkomen. De voor/., dhr. [Willemsen dankte den spreker. Er was een mooie opkomst. Dat de a.s. Januari vergadering nog beter bekocht worde. Ds. Boer sloot met dankzegging. Wemeldinge. De militair N. die zich aan diefstal van een portemonpaie schul dig maakte, is nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd, vo-or den mili tairen Commandant geleid. Terneuzen. Wij hadden gisteren het ge noegen, dat de Raad voltallig vergader de. Tot. lid van de schoolcommissie voor Lager en Middelbaar Onderwijs, is be noemd de heer G. de Ridder. Tot leden van de commissie van fabricage zijn her benoemd de heeren A. Visser, J. J. de Jager en M. Eijke. Herbenoemd tot lid van het Burgerl. Armb. de heer Cl J. de Clerck. Het voorstel om de Jozina- straat e.a. te verbeteren werd aangehou den, in de hoop dat het werk uitvoerbaar zal zijn. Goedgevonden is, dat een gedeelte IRijlksgrond in erfpacht zal worden ge vraagd, ten dienste voor een speelter rein en andere doeleinden. "Besloten is om restitutie .te geven aan den heer Schirris voor de gemaakte kos ten tot het bijwonen van een cursus te Delft En hoewel denzelfden adressant geen ve-rho-oging van jaarwedde werd toege kend, toch is het voorstelv Hasselt aangenomen, om hem een gratificatie toe te kennen, ter tegemoetkoming in de kos ten van de schoonmaak der H. B. S. Het bedrag der schadeloosstelling wenl vastgesteld voor 1917 op f 60, en voor 1918 op 40. In verband met het in de vorige vergadering aangenomen voor-' stel, is de verordening der Onderwijzers- jaarwedde gewijzigd, en werd bij over gangsbepaling het tractement aldus vast gesteld dhr. v. Dixho-orn op f 1825, dhrw Bierlé op f 1400, dhr. L. J. de Vries op f 1300, dhr. A. de Kraker op f 1300, B-n van mej. de Kraker op f 1350. Dit besluit werd genomen met 7 tegen 6 Stemmen'. De gevoelens waren op dit punt verdeeld, en zeer terecht, omdat de Raad vroeger reeds de jaarwed den niet f 100 had verhoogd en de aan leiding ,tot het voorstel daardoor was .vervallen. Een gemeenteraad kan al wonderlijk ronddwalen, ^en de kern van heel de kwestie heeft men blijkbaar èn bij de begrooting èn ook nu, niet goed begre pen. De heeren hadden niet alleen een milde bui voor de onderwijzers, doch ook de gemeentewerklieden zijn goed be dacht, wijl het voorstel van Burg. en' Weth. om het minimum- of aanvangsloon met f50 te verhoogen werd aangenomen. Bij den petroleumtoeslag heeft de S. D. A. P. een voordeeltje te boeken, want het door hen ingezonden adres heeft tot resultaat gehad, dat een toeslag zal wor den gegeven aan hen die een inkomen hebben van f 700 en daar bendienj De voorz. meende tegen dit besluit te moeten waarschuwen, wijl de voet op een hellend vlak werd gezet. Dhr. H. J. v. d. Ouden meende dat het dien gevaarlijken weg niet op moest en stgande alleen tegen. Afwijzend werd beschikt op het adres der S. D. Al P. om een andere com missie voor de distributie samen te stel len, en wel een commissie, waarin leden van de politieke partijen zitting zouden) moeten nemen. t Besloten is op voorstel van Burg. en Weth. dat aan den heer Inspecteur van Politie f 40 zal worden uitgekeerd voor del hoogere kosten die door hem ge maakt worden met het aanschaffen der uniformkleeding. Evenzoo is goedgekeurd, een voorstel voor het verstrekken van melk aan zie ken, uzwakken en kinderen tegen een lageren prijs. Bij de rondvraag vroeg de heer de Jager naar de kolenvoorziening, waarop door den voorz. is geantwoord. Na opening van eenige belastingzaken werd die vergadering gesloten. In de gisteren gehouden vergadering van de Chr. Persver. „Zeeuwsch-Vlaande- re-n" lis "besloten, den beer I. W. v. Houte van Wageningen, te benoemen tot Redacteur, van liet met 1 Januari door dei Persvereeniging uit te geven blad. Voorts heeft de vergadering goedkeuring verleend aan- enkele werkzaamheden door het Bestuur verricht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJselm-onde, I. V-oorsteegh te Waarderburgto Bodegraven, F. Kijflenbelt te Leerdam. Bedankt vo-or Gameren, door N. War- molts te Neerlangbroek. Nog pas ging de mare dat de ex- predikant Monsma te Rotterdam door een noodlottig toeval was omgekomen, thans trof den ex-predikant I. J. D-ermout, wo nende in het Hang aldaar, een dergelijk lot. De 84-jarige man werd dood in zijn bed gevonden, terwijl de gaskraan open stond. Afgebrande lucifers lagen op de tafel, tzoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat de oude heer tevergeefs gepoogd heeft de lamp aan te steken. Ds. Dermout. was te voren predikant (1869—1872) te Vlissingen en (1872—1887) te Scheveningen, doch ging in den han del Hij had daartoe te Scheveningen een winkel' gesticht, ten gevolge waarvan hij uit het ambt geraakte. Hij. is jaren lang in het buitenland geweest. Als predikant hadl hij jaren achtereen zitting in "de commissie voor het Nationaal Zendings- fe-est, waar liij wegens zijn practischen, werkzamen geest zeer gezien was. In 1887 werd hij emeritus. Geref. Kerken. Beroepen te Scheveningen, W. H. Gis pen te Zwolle; te Terwispel, J. Douma te Ambt-Vollenhove. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Steenwij-k, J. W. Polman te Hoogeveen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor GiessendamHardinx- veld, d-o-or H. Roelofsen te Zeist. Het behoort tot de zeldzaamheden, dat aan de universiteit te Groningen op één dag 4 promoties- voorkomen, maar nog nooit zal hét zijn gebeurd, schrijft het N. v. d. D., dat een paar verloof den op denzelfden dag; pro-mo-veeren in dezelfde faculteit, direct na elkander. De dame werd gisteren bevorderd te 2 uur, haar aanstaande te 3 uur. Naar de Ned. verneemt,bedragen de jaarwedden van sommige hooiden van bijzondere scholen te Dordrecht f 1000 a f 1100 minder dan die van hun collega's aan de gemeentescholen. Zondag 16 December. Ned. Herv. Kerk. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, 9,30 en 2 u. ds. Meloen. Biezelinge, 9,30 u. en 2 -u. ds. Mantz. Borase-le, 9,30 en 2 u. ds. Elenbaas. ColijnspLaat, 9.30 u. en 2 u. ds. H. L. A. Fejjkes. Cortgene, vmi. en nm. ds. Lijsen. Driewegen 2 u. ds. Jonker, coll. Chr, school. EUewoutsdjjk, vm. ds. Bins. 'SrGrave-npolder, vm. ©n nm. ds. Ger- retsen. Hansweerd, 9,30 en 2,30 u. dhr. Lens- velt. Heinkenslzand, 9,30 en 2 u. ds. Warners. 'sH. Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 'sH. Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 9 u. ds. Buinink VIL Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer. Hoedekenskerke, vm. en nm. ds. v. Essen, lerseke, 9,30 en 2 u. ds. Boer. Kamperland, vm. 9 en 2 u. ds. Koene koop. Kapelle, 9,30 u. en 2 u. dr. "Schmidt. Kats, 9.30 en 2.30 u. ds. Moerman. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, 9.30 u. en 2 u. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 u. en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, 9.30 u. en 2 u. ds. Steen beek. Nieuwdorp (bewaarsch.) 2 u. ds. (Bui nink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9,30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. d.9. Jonker, coll. Chr, School. Rilland-Bath., 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. Wijngaarden. Wemeldinge, 9,30 u. en 1'30 u. ds'. Drost. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linde, Wolphaartsdijk, 9.30 en 2.30 u. ds. Ste- genga. Op Walcheren. Arnemuiden, 9.30 en 2 u. ds. Mulder. Biglgekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven, nm. g. d. Domburg, 9,30 en 2 u. ds. Koidewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grjjps-kerke," 9,30 u. en 2 u. ds. Vaan drager. Klevers-kerke, vm. 9.30 u. ds. Kouddkerke, 9.30 u. en 2 u. ds. Postma. Meliskerke, 2 u. ds. de Wijk. N. en St. Joosland, 9,30 en 2 u. ds. Tak. Oostkapelle, 9.30 en 2 u. ds. Krijkamp. Ritthem, 9.30 en 2.30 u. ds. ten Hove. Serooskerke, vm. en nm. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nm. ds. v. 'tH-off. 0. en W.-jSouburg, 9.30 en 2 u. ds. Terneden. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroese. Veere, vin. dr. Weij-land. Westkapelle. vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, 9.30 u. ds. de Wijk. 't Zand, 10 u. ds. w. Euipel, 2.30 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Geref. Kerken. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds, Doekes. lerseke, vm. en nm. ds. Meijer. Kapelle, vm. en nm. ds. A. Scheele. Geref. Gemeenten. Middelburg, Segeerstraat, vmnm. en av. ds. v. Oordt. Goes:, 9,30, 2 en 6 u. ds. Fraanje. De Cultuurcommissie in Zeeland, door den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel gemachtigd de Zaai- aanvragen in 1918, waar z|ij zulks noodig acht te verminderen of niet te verlele- nen maakt bekend: dat verbouwers van kool en uien, die de-zte gewassen buiten de veilingen om hit de hand verko-o- pen en daardoor zoowel de controle op het zaaiplan 1917 als de beschikbaar stelling van 20 pet. voor het binnenland ontduiken, zullen in 1918 geen vergun ning krijgen voor den verbouw van kool en uieri'. De Secretaris der "Cultuurcommissie, Tj. B. E. KI ELS-TRA. HmkUmkm, Arr. - Rechtbank te Middelburg. Vrijdag deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de- door ons reels vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: diefstal: E. L. 39 j. machinist, Vlissin gen, tot 2 maal' 3 m. gev.-straf, 'met aftrek voor-arrest en last tot invrijheid stelling en J. P. 12 j., J. v. d. P. 14 j. en P. O. 14 j., allen zonder beroep, Vlissingen, de le tot 1 m. tuchtschool, en de 2e en 3e ieder tot f5 b. s. 1 w. tuchtschoolstrooperijG. V. 38 j. en H. 'M. 39 j. garnalenvisschers, Arnemui den, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h.; over treding distributiewetM. W. 36 -. vel'd- arbeider, en F. A. F„, "19 j., vrachtrij der, Kattendijke, en C. S. S. 57 j. koop man, Middelburg, de le tot f25 b. s. 25 d. b., de 2e tot f 10 b. S. 10 d. h. en de 3e beiden tot f 15 b. s. 15 d. h.j Voorwaardelijk veroordeeld wegens dief stal: C. K„ 24 j. en G. J. H. 31 j., beiden Vlissingen, en H. J. 30 j., F. A. J. Gi, 36 j. en J. A. V. 35 j. allen O.- en W.-Souburg, treinpoetsers, ieder tot 2 m. en M. P. 53 j. zonder beroep, Vlissingen. tot 1 m. gev.-straf, allen met een proeftijd van 3 jaren. Vrijgesproken: C. W. 57 j., stoker, O. en W. Souburg, beklaagd van eenvou dige beleediging. Een s m o k k e 1 e n d e gravin. Voor de ArnhemsC'he rechtbank is ee(n zaak behandeld tegen E. C. F. gravin PlatenVan Alten, Ned'erlandsche van geboorte, die le TNo-ordwijk logeerde en te fieriij'n gedomicilieerd was bij den on der-staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Stumm. Dezte dame trachtte koffers en man den met manufacturen, kleedings-tukken, schoenen, spenen en 100 K.G. levensmid delen, f ijlst, worst enz. naar Duitschland te smokkelen. Eisch 2 maanden met ver beurdverklaring der goederen en met Last tot onmiddellijke gevangenneming. Oamengd Nï®uws Uit de Maas is thans ook het vier de lijk van de dezen zomer verdronken smokkelaars opgevischt. Het stoffelijk overschot is van zekeren Kraak, en was slechts aan bewijsstukken dié op het lijk werden gevonden, herkenbaar. De bode J. Molker vermiste bijzijn aankomst te Montfoort pakjes, waarvan £én voorwerpen van grootte waarde be vatte. Men vermoedt, dat ze onderweg van het voertuig zijn gestolen. Er wordt een prijs van f 25 uitgeloofd, voor den- gene die aanwijzingen kan geven, welke kunnen leiden tot ontdekking van het vermiste. Te Meerveldhoven is uit de Run (Dommel) opgehaald het lijk van den tachtigjarigen L. uil die gemeente, die sedert Zondag werd vermist. De recherche le Delft 'heeft een drietal knapen, waarvan de oudste 17 en de jongste 14 jaar oud, en een 12- jarig meisje aangehoud-n. die met elkaar een forme'le dievenbende vormden. Tot terrein hunner operaties kozen zij voor- hamelijk de winkels. Alles wat voor de hand lag was van hun gading, als doo- zen zeep, lekkernijen, eau de Cologne, doozen sigaretten en kleedingstukken. De arbeider C. H. uit IJseistein, die- een vriend te Jutphaas op- de tram had gebracht, geraakte op den terugweg naar huis nabij den Doorslag te water, vermoedelijk' door duisternis misleid. Den volgenden dag vond men zjjn lijk. De overledene laat een. vrouw en twee kin deren achter. De 47-jarige rentenier L. te Over- pelt, aan de grens, is o-p een jacht on der die gemeente 'door een ongelukkig schot, van zijn medejager v. d. H. doo- delijk getroffen. Vijf zijner kinderen ver blijven in Holland. Een controleur van het distributie- bureau te Eindhoven is op he:'terdaad betrapt van diefstal van f 25 uit de win kellade van B. te Woensel. Hij is ge arresteerd. Te Iltervoort (L.) is op eten stuk bouwland, achter de kerk, bet lijk ge vonden van den 35-jarigen C. C. De verslagen©, die bekend stond als een oppassend jongmensch, was Zondag avond als naar gewoonte naar een kaart- partij gegaan en toog tegen elf uur huis waarts. In verband met dezen moord is aan gehouden de landbouwerszoon M. L. al daar, die uit minnenijd, den ongelukkige onverhoeds zou hebben aangevallen en doodgeslagen. Naar aanleiding van het verdrin ken van tien onderofficier Maandag te Naarden aan clen Thierensweg in een sloot, waarin slechts weinig water was, wordt het volgende medegedeeld Een nauwkeurig onderzoek heeft uit gemaakt, dat de drie militairen, die in arrest zijn geste'.d, geheel onschuldig zijn aan misdaad of geweldpleging. Nadat te zamen nog alcohol was genuttigd, die in een fleseh was medegenomen, heeft mop den beschonken onderofficier alleen ge- Jaten, wat door getuigen is bevestigd. HJit den toestand van de kleeding, waarin het lijk' van den overledene werd ge vonden, bleek, 'flat hij; waarschijnlijk aan den kant van dien weg zich even heoft willen afzonderen' en daarbij: in het wa ter is gegleden. Een huiseigenaar te Delft had ©en methode ontdekt om de zegelwet te ont duiken. De man haalde n.l. de plakzegels van de door hem ontvangen qnitanties en plakte deze op die waarop hij de huurpenningen ontving. De politie kreeg toevallig kennis van dit misdrijf en maakte proces-verbaal legen den huizenverhuur- der op. In een steenfabriek te Midlum (Fries land) worden groote hoeveelheden witte kastanjes gedroogd. Deze worden fijnge malen en gebruikt als koffiesurrogaat. -Poes had het koud en haar mees teres, die een medelijdend hart bezat, stopte haar, nu gedwongen zuinigheid met brandstof de kachel slechts kalm deed .branden, in een isola-kist. Poes vond het daar lekker, spon dat het een aard had en sluimerde in. Toen kwam de meid, n'.et op de hoogte gesteld van het allernieuwste kattebted, zette een gloeiend warme pan in üejrist, boven op poes, en sloot het deksel. Na een paar uur werd het eten er uit gehaald, een vreemde lucht steeg uit de kist op enpoes werd gevonden, döod, gaargestoofd. (Vad.) Ten hoogte van Zal t Bommel kwam iemand tot de ontdekking, dat hij: zich in den trein vergist had, wijl hij: in Zalt- Bommel1 zijn moest, terwijl de trein,-waar in hij bad plaats genomen, aldaar niet stopt. Ondanks de waarschuwingen zij ner medereizigers, sprong hij uit den in vollen vaart zijnden trein. Wonder boven wonder kwam hij goed terecht, hoewel' zijn medereizigers niet anders verwacht ten, dan dat hij, deze schandelijke roeke loosheid met den dood zou hekoopen. Op 70-jarigen leeftijd is te 's-Gra^ venhage overleden dr. J. Coert, vroeger jaren arts van de hofhouding van de Koningin. De. plemperij van den heer Rave- stein te Aalsmeer blijkt een ware ko lenmijn te we en. Er zijn personen, die daar 60 mud cokes en anthrac et geraapt hebben en er nu handel in drijven. Om een en ander te voorkomen, wordt thans toegang gewe gerd aan ieder, die reeds meer dan 10 H.L. verzameld heeft. De Minister van "Landbouw heeft bepaald dat in de gemeente Amsterdam als maximumprijs voor pe roleuin-in den kleinhandel zal gelden f0,25 per liter. De gemeen 'eraad van Rotterdam 'beeft mei 21 tegen 18 siemmen aanvaard het beginsel der gedwongen winkelslui ting. De behandeling der verordening komt in de volgende vergadering aan de orde. Gisteren is in het ziekenhuis te Sliedrecht overleden het 4-jarige doch tertje van den Belg de L. dat op 22 November, door een noodlottig toeval in den kelder van D. te Papendrecht, door het afgaan van een jachtgeweer in het hoofd werd getroffen. Ilel lijkje is in beslag genomen. De Haagsche politie heeft in be zit genomen 775 en 734 nikke'en stui vers, welke met speculatieve doeleinden werden vastgehouden. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Najaarszitting. Vergadering van Vrijdag 14 December 1917 des voormiddags te 10 uur. Aanwe zig 38 leden, afwezig de heeren: Holle- stelle, Wondergem, E'enbaas en W> van Oeveren, allen met kennisgeving. 'Ingekomen was een adres van de ge meente Zierikzee om de Provinciale bij drage voor het op diepte houden der haven ieder jaar in December uit te kee- ren. Dit verzoek werd om praeadvies ge steld in handen van Ged. Staten. Van een aantal ambtenaren der pro vinciale griffie verzoek om verhooging van duurtetoeslag; dit zal behandeld wor den bij het desbetreffend voorstel Aan de orde zijn de algemeene versla gen der afdeel i ngen over jo verschillende voorstellen van Ged. Staten. Jaarwedden ambtenaren en be dienden P r o v. Griffie. Naar aanleiding van het desbetreffend voorstel, werden in iedere afdeeling op merkingen gemaakt. Deze gaven aan de leden van Tied. Staten o.a, aanleiding mede te doelen, dat het tarief der jaar wedden van de hoofdambtenaren der ge meenten pas twee jaren geleden herzien is en dat de salarisregeling- der overige gemeente-ambtenaren hunne volle aan dacht heeft. Ook waarschuwden Ged. Staten tegen het incidenteel ingrijpen in de door hen na rijpe overweging verdeel de schaal 'voor de jaarwedden der amb tenaren en bedienden ter griffie. Voor een voorstel om zoowel het aan vangssalaris als het maximum voor de adjunct-commiezen f 100 hooger te stel len dan in het voorstel van Ged. Staten verklaarden zich in een afdeeling 3 le den voor, 9 waren er tegen en een be hield zich zijn slem voor. Een voorstel om de aanvangsjaar wedde van de tweede 'klerken te verhoogen tot f 700, verwierf bij e r afdeeling 5 stem men en 8 leden verklaarden er zich tegen. Naar aanleiding van een adres van de boden om ook hunne jaarwedden te ver hoogen, werd in een afdeeling voorge steld om het aanvangssalaris en hei ma ximum der boden elk met f 100 te ver hoogen en het schrijfwerk afzonderlijk te behouden. Hiermede vereenigen Zich 2 leden, 7 waren er tegen en 4 behielden zich hun stern voor. De heer De Veer stelde voor de pe riodieke verhooging s oor den referendaris, de hoofdcommiezen en de commiezen nipt om de twee, maar om de drie jaar te doen plaats hebben. De heer De Casembroot bestreed dit amendement, waarop het met 25 tegen 13 st. werd verworpen. Het voorstel van Ged. Staten werd hier op zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Personeel Stoombootdiensten en tram. Het voorstel tot nadere regeling der bezoldiging van het personeel verbondenl aan de stoombootdienden en den tram- dienst, lokte emige bespreking in de af- deelingen uit, waarbij o.a. werd gewe zen op de wenschc'lijkheid om de jaar wedde van de pontonknechts te Vlissin gen te brengen op f 550—f 650. Het aanstellen van een walkapitein vond instemming, vooral omdat geklaagd werd over bet vuil zijn der booten. De heer van de Putte verdedigde na men alle afgevaardigden van het district Vlissingen verhooging van de jaarwedde van de pontonknechts te Vlissingen met f 50 en dus te brengen op f 550 mini mum en f 650 maximum. Spr. wees er op, dat deze menschen wel niet zoo bijzonder zwaar werk hebben, maar toch steeds door verbonden zijn. De heer van Rompu zeide namens Ged. Staten, dat zij: bezwaar tegen dit voorstel hebben. De heer van de Putle handhaafde ech ter zijn amendement, dat werd aangeno men met 26 tegen 12 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten wordt hierop aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Duurtetoeslag. In een afdeeling werd door Ged. Star ten medegedeeld, dat in het voorstel nog enkele redactiewijzigingen zijn annge bracht. In twee afded'ngen werd .ge vraagd of als het rijk daarin voorgaat, ook voor de Provincie de regeling moet worden toegepast op hoogere ca.tegoriën van ambtenarene>n lid van Ged. Sta ten merkte op, dat dit on'zaglijk veel geld zal kosten, 'het kan echter door Ged. Staten worden overwogen. Het voorstel wordt aangenomen zon- ■der discussie of hoofle'ijke slemming. Armlastige krankzinnig en. Behandeld werd nu het voorstel tot nadere regeling van den duurietoeslag voor de verpleging van armlastige krank zinnigen. De heer Blum zegt, dat hem geble ken is, dgi. wel degelijk Ged. Sta'en toe zicht kunnen uitoefenen. De heer Hom- !i;icn wees op verkeerde toestanden, dia

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 2