Prijsregeling brandstoffen. Ao. @5 Vrijdag 14 Ilecember 191? «laarga»^ Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Coin t re, Goes. De Brandstoffen-commissie voor het dis trict Noord- en Zuid-Beveland ztendt ons een duidelijke en nauwkeurige toelichting op de circulaire van de Rijkskolendistri- butie inzake de prijsregeling der brand stoffen. De inhoud van deze circulaire is onzen lezers in hoofdzaak reeds medegedeeld, zoodat we hierop niet behoeven terug to komen. Doch waar de gegeven voor schriften voor hein, die niet in de brand- stoffendistribulie en -prijsregeling zijn in* gewerkt, niet aanstonds duidelijk zullen zijn, zijn wij dankbaar van deskundige zijde een toelichting ontvangen te- hebben. Deze is, zooals gezegd, zeer overzich telijk, zoodat men met één oogopslag kap zien, hoeveel men straks voor d'e brand stoffen zal hebben te betalen. P r ij s r e g e 1' i n g. Onder Groep A vallen alle particuliere personen voor de brandstoffen, uitsluitend bestemd voor huiselijk gebruik. Klasse I zijn de bewoners van per- ceelen met 1 schoorsteen, klasse II van die met 2 schoorsteenen en zoo 'vervol gens tot en met klasse VI. In Klasse VII vallen die huizen, welke meer dan 6 stookplaatsen hebben, terwijl in klasse VIII alleen de centraio verwarmingen zijn ingedeeld. Aan alle brands to fverbruikers in de klasse I lot en met VII worden van rantsoen 10 „brandstoffeneenheden" (1 brandstoffeneenheid 90 K.g. stcenko' len, 75 K.g. anthraciet of eierkolen, li/2 H.L. cokes, 300 brainkolenbriketten of 400 turven) tegen de prijzen afgeleverd, zoo- als die tot heden golden. De rantsoenen van klasse I en II (10 en 12 H.L.) gelden van 1 'October 1917 tot en met 31 Maart 1918, die van cle hoogere klassen van 1 Mei 1917 tot 31 Maart 1918. Hieruit blijkt, dat zij1, die eene woning hebben met 1 schoorsteen, alle kolen ontvangen tegen de oorspron kelijke prijzen zonder verhooging. Bewo ners van huizen met 2 schoorsteeneq betalen toeslag over 2 ILL. en zoo wordt voor de grootere rantsoenen alles wat boven het minimum van 10 H.L. wordt afgegeven, tegen de verhoogde prijlzen ver strekt. Hoe groot die toeslag zal zijn, blijkt uit onderstaande: Was de oorspronkelijke prijs bijv. van 75 K.g. anlhraciet f2,30, 75 K.g. eier kolen a f 1,95 en 90 K.g, kachelkolen a f2,30, dan worden de „normaal-detail- prijlzen" voor anlhraciet if 2,30 -(-f3 1' 5,30, voor eierkolen f 1,95 f 3 f4,95 en voor kachelkolen f2,30 -f- f2,40 f4,70. Bij aflevering als bovenstaand aange geven boven 10 H.L., moeten dan deze prijzen nog worden verhoogd met fl.30, zoodat de bedragen, waarvoor deze brand stoffen aan de particulieren worden ge leverd, zijn: 75 K.G. anthraciet f6.60, 75 K.G.. eierkolen f6.25, 80 K.G. ka chelkolen f 6. Onder Groep B. vallen particuliere kan toren, winkels, magazijnen, werkplaatsen enz. Om den prijs der brandstoffen voor deze verbruikers te bepalen, neemt men weer de normaal-detailprijzen, voren staand aangegeven, n.l. in het aange haalde voorbeeld: 75 K.G. anthraciet f5.30, 75 K.G. eierkolen f4.95, 90 K.G. kachelkolen f 4.70 en verhoogt deze prij zen met f3.50 per H.L. (1 H.L. de genoemde gewichtshoeveelheden), zoodat voor deze categorie van verbruikers de prijzen worden: anthraciet f8.80, eierko len f 8.45, en kachelkolen f 8.20. In Groep C. komen alle openbare ge bouwen, kerken, scholen, inrichtingen van algemeen nut, hotels, restaurants, enz. Hier is de prijs voor verschillende soor ten afnemersverschillend, kerken, scho- i'j- ('e!<enhuizen en gestichten van wel dadigheid of algemeen nut, betalen de verhoogde prijzen, als voor groep A, de particuliere personen, dus f6.60, f6.25 en £6, de overige inrichtingen als voor Groep B.: f8.80, f8.45 en f8.20. Navordering. Aan enkele verbruikers: van groep A, bijv. dokters en kamerverhuurders, wei'- 10 ïn^3 V('-K-)r 1 December meer dan 0 H.L. afgegeven. Hiervoor moet het lerschil tusschen de verhoogde prijzen en de oorspronkelijke, dus f 4.80 per H.L., alsnog worden bijbetaald. De verbruikers van de Groepen B en (Groep D, openbare vermakelijkheden, tcomen in het brandstoffenclistrict niet v oor) moeten den toeslag van f 6.50 respectievelijk f 4.80 voldoen over het geen zij reeds meer ontvingen dan r/d van het rantsoen. Een particulier kantoor of openbaar gebouw bijv. met een rantsoen van 20 Zeeuw II.L., waarvan reeds 10 H.L. werden ge leverd, moet bijbetalen 5 X f 0.50: f32.50, maar een school, of daarmede gelijk gestelde inrichting, in hetzelfde ge val verkeerende, betaalt dan 5 X f 4.80 f24. Gascokes. De voorraden op de gasfabrieken op 30 November aanwezig, worden zonder de toeslagen afgeleverd en zijn reeds eer der door de Rijkskolendistributie uitslui tend voor de particulieren (Groep A) be stemd. Daarna wordt de normaal-detailprijs f3, zoodat de verkoopsprijs boven 10 brand stoffeneenheden wordt: voor particulieren (Groep A) 1'3.90, kantoren, winkels en openbare gebouwen f 4.80 en voor kerken, scholen, enz. f 3.90. Turf. De prijzen van de turf worden verhoogd bij aflevering boven 10 brandstoffeneen heden met de toeslagen van f 1.30 respec tievelijk f 3.50, zoodat 400 turven, oor spronkelijk kostende f 5.20, nu kosten voor particulieren, kerken, scholen enz. £6.50, voor winkels kan toren, magazijnen en openbare gebouwen f 8.70. Overschotten en tekorten. Het spreekt vanzelf,^ dat als uitvloeisel van de hier toegelichte regeling eenc veel omvattende verrekening tusschen de Brandstoffeneommissies en de Rijkskolen distributie zal moeten plaats hebben. (Laat. ons in tusschen hopen, dat de •overheid terugkomt van den weg, dien zijl thans te dezer zake heeft ingeslagen. Wij verwijzen naar het gisteren geplaat ste- istukske uit het „Handelsblad", dat ook onze opinie vertolkte-. Dat wij in deze niet alleen staan, za gen wijl ook uit een artikel van mr. S. H. Vening Meinesz in de ,,'N. R. CL": „In het belang eener goede distributie en prijsregeling, aldus schrijft hij, heeft voor eenigen tijd de Staat den handel in brandstoffen aan zich getrokken. Deze maatregel was als noodmaatregel juist en werd dan ook waarschijnlijk- met ieders instemming genomen. Daartoe genoopt door de bekende moeilijkheden stil stand van aanvoer uit 'Engeland en le vering door Duitschland niet dan onder zeer bezwarende voorwaarden moest, de Staat de prijzen der brandstoffen aan zienlijk verhoogen. Dit spreekt vanzelf en daartegen zal ook wel niemand bezwaar hebben. Doch wat niet vanzelf spreekt, ris, dat de Staat-mijneigenaar voor het belangrijk gedeelte van den benoodigden voorraad, dat hij aan den Staat-handelaar in brand stoffen levert, dezelfde abnormaal hoog© prijzen in rekening brengt, die noodge drongen aan Duitschland moeten betaald worden. Want is het moraal verdedigbaar, dat de Staat als groot-producent van een der eerste levensbehoeften, gebruik maakt van de omstandigheid, dat er geen con currentie is, en boven de hem toekomende normale ondernemerswinst, ten koste van zijn burgers, groot© oorlogswinsten maakt, en zou de regeering, indien particuliere mijneigenaars de prijzen dusdanig opdre ven, niet in het belang der afnemers ingrijpen en maximumprijzen stellen? De vraag stellen is haar beantwoor den". Red. „De Zeeuw"). Sfaien-Gansraai. Tweede Kamer. Saai debat. Persoonlek feit. - Beumer en de on billijke brands toffenpi ijzen Na de spannende zitting, ook wel ge naamd de malle vertooning van 12 De cember, volgde gisteren een saai ma rinedebat, waarbij het persoonlijke feit, van ihetwelk van Idsinga de schepper was, een welkome afwisseling moet heb ben gevormd. Minister Cort had blijkens de Hande lingent jgezegd: „Wanneer ik op de qualificatie van den heer Van Idsinga zou willen antwoorden, dan zou ik alleen kunnen antwoorden met een qualificatie van diens „rede en dien weg ga ik niet in". Erg Lief ziet deze uitspraak' er niet uit. Maar, de premier bedoelde toch niets hatelijks, 'n Klein misverstand .blijkbaar. Immers Z.Ex. heeft van Idsinga sedert vele jaren een warme en ongeveinsde achting toegedragen. Wat wilde hij' nog meer. i En, sprak de voorzitter tot den ver ongelijkte, als n iets onparlementairs ge zegd hadt, zou 'ik1 u toch Vel1'tot de o'rde geroepen hebben [Wat kon de heer van Idsinga anders dan bevredigd zijn Na de heëediging van den heer Jans sen, het herkozen lid voor Maastricht en nadat verschillende wetsontwerpen wa ren aangenomen, kwam de marine,begroo- 'ting aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen wees cle, Jieer Hugenholtz (S. D. A. P.) erop, dat het gedurende den oorlog onmogelijk zal zijn de drie kruisers cn onderzeeërs, waarvoor de bedragen zijn toegestaan af te werken, zoodat deze n:et meer zul len kunnen dienen voor de handhaving van onze neutraliteit. Spr. vroeg den minister, inlichtingen te willen verstrekken over de oprichting van een vliegkamp in de buurt van Den Helder. Spr. ziet in dit alles een de monstratie van ongeloof in de ontwape ningsidee. Nationale ontwapening wenscht hij niet, maar na den oorlog: zal meni den ouden koers niet meer kunnen vol gen, meent hiji. De heer v. dl. Voort van Zijlp (a.r.) bracht hulde aan de houding van het vlootper- soneel' in den laats ten tijd en betuigde zijn instemming met de plannen betref fende den vliegdienst. Spr. drong aan op den grootsten spoed met de vernieu wing van materieel en de vaststelling van bepaalde plannen omtrent materieel en personeel'. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door Oud, Jansen, Sibinga Mul der, Nierstrasz, Ketelaar en Bichon. Minister Ram,bonnet kreeg nog gele genheid de losse opmerkingen en vragen te beantwoorden, doch de eigenlijke rede moet nog volgen. Vandaag zou beslist worden over het verzoek van den heer Beumer (a.r.) om eienige vragen te mogen richten tot mi nister Posthuma .betreffende de onbillijjke en willekeurige prijsregeling van de brand stoffen, welke 1 Dec. is ingegaan en ook de kwestie der navordering. Moge) deze actie tot gevol'g hebben, dat dit als een onrechtvaardige en on wettige belasting bestempelde systeem in de geboorte gesmoord word©. De Groote Oorlog Beknopt overzicht van den toestand. Uit Rusland blijven 'de meest ondui delijke en verwarde nieuwstijdingen ons toestroomen. Er is geen touw aan vast té knoopen. Maar hoe het revolutie-proces in het binnenland zich ook ontwikkele, aan de grenzen worden de onderhandelingen over wapenstilstand en vrede onvermoeid en met ernst voortgezet. Volgens, afspraak begonnen gisteren in het commando-gebied van generaal-veM- maarschalk prins, Leopold van Beieren de onderhandelingen over het sluiten van een wapenstilstand, die het tot dusver heerschende bestand vervangen moet. 'Ook op de andere fronten zijn de be sprekingen hervat. De tot heden verkre gen uitkomsten maken in de centrale lan den een bijzonder gunstigen indruk. Want, de methode van geheimhouding wordt daarbij niet toegepast. Jammer, dat de houding der geallieer den hun vijanden noopt het zwaard uit de scheede te houden en op voortzetting van de militaire operaties steeds bedacht te zijn. In Palestina schijnen de Engelsche bla den met een krachtige tegen-beweging, van de cen'tralen rekening te houden. Generaal Allenby heeft in elk geval voor de be scherming van Jeruzalem, waar hij per- gisteren zijn plechtigen intocht gehouden heeft, uitgebreide maatregelen genomen. In het Lagerhuis werd Bonar Law ten slotte ondervraagd door bezorgde leden, die op de vele geruchten wezen, welke er in omloop waren, dat de Duitschers een aanval in Saloniki in den zin had dien. De minister stelde de heeren ge torst mpt de verzekering, dat de Engel- schen op hun hoede waren en dat van een aanval der centralen zeker niet de triomfantelijke terugkeer van Constantijn het gevolg zou zijn. Allenby heeft zijn intocht in Jeruza lem gehouden met enkele leden, van zijn staf, de commandanten der Fransche en I'taliaansche aideelingen en de militaire attaché's van Frankrijk, Italië en d,e Ver- eenigde Staten. Aan de poort van Jaffa werd hij ont vangen door wachten, vertegenwoordigen de Engeland, Schotland, Ierland, Wales, Australië, Nieuw-Zeeland, Indië, Frank rijk en Italië. Bij de heilige .plaatsen zijn bewakers geplaatst. Zijn militaire gouverneur is in contact met de Latijnsche en Grieksche verte genwoordigers. De gouverneur heeft eemi ambtenaar aangewezen voor het toe zicht op de christelijke en heilige plaat sen. De moskee van Omar en het terrein daar rondom is onder Mohammedaansche controle geplaatst en een militair cor don, bestaande uit Indische Mohamme daansche officieren en soldaten is rondom de moskee geplaatst. Er is order gege ven, dat geen niet-Mohammedaan dit cor don mag passeeren, zonder verlof van den militairen gouverneur en den Mu zelman die belast is met de bewaking van de moskee. Korte oorlogsberichten. Het Engelsche ministerie van Han del heeft de algemeene vergunning voor invoer van boter stopgezet. Daar Czernin's toestand verbeterd is, komt de buitenlandsche commissie van de Oostenrijksehe delegatie 19 dezer weer bijeen. De „Köln. Ztg." verneemt, dat de Cubaansche regeering een afd. troepen naar Europa zal zenden, ter bestrijding der Duitschers. Volgens berichten aan Duitsche bladen heeft de Fransche regeering be sloten generaal Sarrail terug te roepen. Als opvolger wordt genoemd generaal Ra- ques of generaal Mougin. In den nacht van 11 op 12 Dec. werd door Engelsche marinevliegtuigen een aanval gedaan op de dokken van Brugge. Een Engelsche vlieger wordt ver mist; een Duitsch vliegtuig viel te plet ter. In den Tsemabocht (Balkan) werden bij kleinere ondernemingen door de cen tralen een aantal Italianen en Franschen gevangen genomen. Naar aan de „Kölnische Zeitung" van de Zwitsersche grens wordt geseind, schrijft het Fransche blad „Le Pays": „De zorgvolle dagen van Augustus en September 1914 keeren terug. Wederom staat men aan een keerput, echter met dit onderscheid, dat door den Russisch- Roemeenschen wapenstilstand, Frankrijk en zijne bandgenootén zich tegenover de geheele vijandelijke oorlogsmacht gesteld zien. Wie zal in dit kritieke uur de teu gels van de Entente-wagen, die den af grond tegemoet snelt, Ier hand nemen?''' Het blad „La Suisse" te Geneve meldt, dat Moektar hei, een der voor naamste Turksche gedelegeerden, die met de Britsche gedelegeerden te Bern moe ten onderhandelen over de ^uitwisseling van gevangenen, Dinsdag is aangekomen. Hij zou naar Konstantinopel hebben ge seind om volmacht om zoo mogelijk te kunnen onderhandelen over een afzon de r 1 ij ken vrede, als hij de gelegen heid daarvoor gunstig acht. Moektar er kende, dat de val van Jeruzalem een zware slag voor Turkije is. Het Fransche luchtschip', dat van kleine afmeting is, 'is neergekomen op het huis van bakker Van Eek te Eem- nes. De motoren zijn vernield. Er is een mitrailleur gevonden. De bemanning is gevlucht in de richting Baarn. Men meldt uit Utrecht: Gistermor gen half zes passeerde even buiten Utrteohjlj een luchtschip van sigaarvorm met een schuitje. Het geraakte vast in telegraaf draden, een telegraafpaal werd uit dejn grond gerukt, waarna het luchtschip weer losraakte. In de buurt wonende men- schen riepen het gevaarte nog toe, maar men zag er geen personen in en er werd ook niet geantwoord. Hedenmorgen is in den Otterpolder onder Sliedrecht aangetroffen de 18-j;i) rige Engelsche vlieger F. W. Wasman, uit Norfolk. Hij was „boy" op een En- gelsch watervliegtuig, dat in den polder aan den grond geraakte. Bij het aanzet ten )jan den motor om weder op te stijl gen, viel hij achterover uit de machine, maar bleef ongedeerd. Na op het politie bureau te Sliedrecht te zijn ondervraagd, is 'hij overgebracht naar den garnizoens commandant te Dordrecht. Van 'het vlieg- tuig heeft men niets meer gezien. Thans is vastgesteld dat er bijl de ramp te Halifax 1226 dooden zijn ge vallen, waarvan er 701 bekend zijn400 personen worden nog vermist. Een telegram uit Cuba, inleidt, dat de kamer van afgevaardigden de afkon diging van den staat van oorlog tus schen Cuba en Oostenrijk-IIongarije heeft goedgekeurd. De regeering der Bolschewiki heeft een lange proclamatie uitgevaardigd, waar in de constitutioneel© democraten worden aangevallen en waarin verklaard wordt, dat de cadetten-partij: een opstandige te- gen-revolutionaire organisatie is en de vijand van het volk. Vele cadetten-leiders zijn gearresteerd. i Een draadloos telegram uit RostofH meldt, dat Kaledin de stad belegert. Eeni gevecht is aan den gang in cle nabijheid van Rakhitschevan. De maximalistische troepen worden gesteund door kanonnen van een afdeeling der Zwarte Zee-vloot. Een hevig gevecht woedt nabiji Bjelgo- rod. Groote verliezen aan weerszijden. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden fr. p. po t f 1.50 Losse nummers- 0.06 Prijs der Advertsntiën: 14 regels f 0.80, iedere regel meer 20 cL 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. Uit Berlijn, 13 December. Lichtel strijdkrachten onder commando yan den korvetkapitein Heinecke hebben dicht on der de Engelsche kust voor de Tynemon- ding het vijandelijke handelsverkeer aan gevallen. In een succesvol gevecht met Engelsche voorposten, werden twee groote stoom schepen en twee bewapende patrouille vaartuigen tot zinken gebracht. Onze strijdkrachten zijn zonder eigeul verliezen of averij teruggekeerd. Kopenhaagsehe bladen vernemen uit Londen, maar teekenen daarbij aan, dat het bericht noig niet bevestigd werd, daffl Lloyd George op geneeskundigen raad' geruimen tijd rust moet houden, daat zijn gezondheidstoestand achteruitgaat. Derhalve onderstelt men, dat fle eerste- minisler zijn apibt ten spoedigste zal neer- 1 eggen. Een trein met verlofgangers uit Ita lië is in den nacht van 12 op 13 Dec. ontspoord in Savoye. Het aantal gewon den is zeer hoog'. Ook zijn pcrsonsen| om hei leven gekopen. Dat het ongeluk aan kwaadwilligheid te wijten zou zij'n, is buitengesloten. lil'- s Binnenlef, Het dure meel. In antwoord op haar telegram van 1 December j.l. aan den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, waarin wordt aangedrongen om voor de bakkers te Mid delburg goedkooper meel verkrijgbaar te stellen, heeft de bakkerspiatroonsvereeni- ging te Middelburg van den minister een schrijven ontvangen, waarin wordt me degedeeld, dat door eene subcommissie uit het Centraal Broodbureau een on derzoek wordt ingesteld naar de prijzen, waarvoor het meel ter beschikking van. de bakkers moet worden gesteld. De mi nister acht het derhalve niet wensche- lijk tot vermindering van den thans voor de gemeente Middelburg geldenden prijs over ie gaan, alvorens bedoelrïfe commis sie aan den minister haar oordeel hier over. heeft kenbaar gemaakt. In ©en gisterenavond gehouden verga- dering van de patroonsvereeniging werd kennis genomen van dit schrijven; en! werd met algemeene stemmen, beslotenl telegraphisch aan de bedoelde subcom missie kennis te geven van den toestand te Middelburg. f f Nederland en de Entente. King vroeg in 'het Lagerhuis 'of de ge allieerden hun voornemen handihaafidetnl om nóch gedurende den oorlog, nóch daarna de onschendbaarheid van het grondgebied van Nederland, ziijh rechten] •of koloniale bezittingen aan te tajsten, Cecil antwoordde, dat er noch nu noch vroeger eenig plan heeft bestaan op welkd wijze ook de onafhankelijkheid van Neder land of zijn koloniën te schenden. Aardappelen. De Minister van Landbouw brengt, ter kennis, "dat de Friesche borgers en del eigenheimers in Zeeland en Zuid-Holland niet verder in distributie worden ge bracht, doch bewaard moeten blijven om een .eventueel tekort in poters aan vullen. V arkensvleesch. Een prijsverlaging van de 'regeerings- varkens zal nog deze week gepubliceerd worden. Uit dg Prowinci®, Apotheken. Zondag zal te Goes geopend zlijn de Apotheek van J. B. v. Kalmthout, te Mid delburg, die van J. W. v. d. Garde en te Vlissingen die van S. J. Engering. Middelburg. Voor de Chr. Jongelings ver. Rom. 116a, trad gisterenavond op dr. O. Norel van Vlissingen met een lezing over „Levensvrees". Spr. begon, met de teekening van den pessimist, voor wien het leven een last is, eigen lijk niet waard om het leven, die de men- schen slecht noemt, ze al maar slech ter ziet tworden b'ij voortgaande bescha ving, Onze tijd bij uitstek staat onder de bekoring van het pessimisme. Velen in onzen tijd, die aan levensvree® lijden. Spr. wil op de gevaren hiervan wijzen, laten zien, hoe ze zich openbaart, de oorzlaak nagaan en hoe ze overwonnen wordt» Door den inbond weer te geven van een Fransch boek van Henri Bordeau, laat spr. kennis maken met voorbeelden van! levensmoed en van levensvrees. Bordeau dan onderscheidt tweeërlei levensvrees, de passieve en de actieve. Lijdt men aan de eerste, dan durft men het leven niet aan, men vermijdt alle zorg en moeite en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1