ft O. 64 Donderdag 13 December 10IV jÉ De Cara©te Oorlog. 33e «faargmst Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO, govestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre, Goes. I k Zeeuw VltEDE? Nog toeft de vree, cn angst en wee vervullen alle harten. Ds fakkel brandt en land hij 'land zinkt in een zee van smarten. Zendt in deez' nacht van droeve klacht ons God een star der hope? Zal 'tvrede zijn, of wreede schijn, misleidend heel Europe? Breek Gij dien nacht van bange klacht, Gij, God van onze Vaadren, TJw vrede- woord, verstaan, gehoord, 'doe snel den heilsdag naad'ren. Verhoor de bêe om rust en vree, verdrijf de donkre wolken. Uw woord van macht breng' uit den nacht het heillicht voor de volken. En doe de vrucht van Uwe tucht in heef Europa blijken. Breek 't har do hart, wek zondesmart bij armen en bij rijken. GERRIT VAN DAMMEN. (Rott.) Meer gelijk dan eigen. Wilson heeft gezegd: de democratieën zijn vredelievend. Is dit zoo? Amerika roofde NieuW-Mexico, Ari zona, Texas en van Spanje Cuba, Porto- rico en de Rhilipipijnen. 'Engeland was in de laatste eeuw nooit zonder oorlog1 te voeren. Een lange lijst laten wij hieronder volgen. Frankrijk .vocht tegen vrije volken om zich een kolossaal gebied bijeen te rooven, in Madagascar, Achter-Indïë en Afrika. Italië krijgde tegen Abessynië, Grie kenland en Turkije, om te veroveren het geen het graag hebben wou, onder an deren Tripoli. België vermoordde vier miljoen Con- go-negers. Wilson zegt ook, dat. de- autocratieën oorlogszuchtig zijn. Is dat zoo? Ooslenr ij k heeft sinds meer dan een halve eeuw niet gevochten. Duitschland heeft, sedert het een eenheid werd, geen oorlog gevoerd, hief heeft Rusland en Japan st.il laten vech ten. T u r k ij e heeft zich alleen maar ver weerd tegen de poging om het 'te ver- deelen tusschen Rusland en Engeland (via de Arabische rebellen.) Alleen inzake Rusland heeft hij- gelijk gehad. Rusland was in de 18e eeuw al zoo roofzuchtig, dat het aan Zweden en Pruisen de Oostzeeprqvincies ontnaml; de Oekraine, de Boekoiwina, de Krim inre kende, en zich naar het posten uitbreid de'; in de 19e eeuw lijfde het Polen in en aasde het op de Zwarte Zee, «Jet Dardanellen, Aziatisch Turkije, Afghanis tan, Perzië en de Balkangrenzlen. Wat Engeland betreft, herinneren Wij aan de door Engeland begonnen of ge voerde oorlogen, in 1834 met dei Kaf fers, in 1837 in Canada, in 1839 in Af ghanistan, in 1840 in Syrië, in 1841 weer in Afghanistan en in China, in 1843 tot 1845 de S-cind,' -Sitch- en Groulior-oon logen,^ in 1850 weer tegen de Kaffers, in J.851 met de Birmanen, in 1854 tegen Rusland; in 1857 tegten China en Perzië, me' Ashiantie, in 1867 met Abes synië, in 1873 weer met Ashantie, het welk 't. inlijfde, in 1879 tegen de Zoeloes en met Afghanistan, en in Zuid-Afrika, Voo^^O en weel' in Zuid-Afrika, in P „mel Egypte, in 1886 met Birma, dat bij Engelsch Indië werd ingelijfd, in 1890 beslag gelegd op O-ost-Afrika, die chartered Company en de landen ten W. ep ten N. van Zuid-Afrika, in 1896 tegen den Mahdi in Egypte, in 1898 Kitcheners wreedheden aldaar; in datzelfde jaar ont- -ur^i aan China zijn haven ei-haiwei, in 1899- tegen de Boeren, Transvaal en Oranje Vrijstaat, ingelijfd, in 1904 verhond met Frankrijk inzake Marokko, Oeze opsomming is welsprekend en veelzeggend, en niet in 't voordeel van de democratieën. Dit voor wat Engeland aangaat, welk an in den loop van al die jaren en r ogen zoo .uitnemend de kunst ver staan heeft van een ander voor zich te p'n ^QQn C^lten WaS 00^; in 1815 1 ln al zoo:. Maar wat te ögen van Amerika, de democratie bij uitnemendheid, welks president Wilson l011")'1' antwoord aan den Paus ira- i V1 ^voorstellen opstelde, zonder e werking der v olks ver legen woon I i - nulp' <ïat' terwijl Duitschland de autocratisch gescholdenel juist tijdens ezen oorlog de macht zijner volksver- sterkte'°0rdiging Z0° buitengemeen ver" Ontslag v. d. Biesen. Een humorist. Bij ons Hoogerhuis was bericht inge komen van den heer van der Biesen (r. k.), dat hij ontslag neemt als lid der Kamer. De voorzitter, baron van Voorst tot Voorst, huldigde hem met een hartelijk woord. In weerwil van zijn hoogen leeftijd was de heer v. d. Biesen altijd op zijn post. Ruim 21 jaren heeft hij deel uitgemaakt van de Kamer en in de openbare ver gaderingen en iii de afdeeling-én gaf hij meestal belangrijke adviezen, gekruid vaak met attisch zout. Hij streefde naar ver betering van sociale toestanden, vooral wat betreft de Woningwet en de bestrij ding van het opium-gebruik. Zijn humor zal bij de leden nog lang in herinnering blijven. Geniete van der Biesen nog vele jaren van welverdiende rust. Na regeling van de werkzaamheden, waarbij besloten werd morgenochtend 11 uur weer in openbare vergadering bij een te komen, werd de avondzitting ge sloten. Tweede Kamer. Zitte vortooniog. Ernst of luim Het kaascon- flict. Motie van wan trouwen in Treub n5 veel ruzie en kritiek verworpen. Wat 'n kaaskoppen Ja, 't. was gisteren wel een malle ver tooning in ons Lagerhuis. De Maasbode -overzichtschrijver vond het ook belachelijk. Nauwelijks, 'Zoo schrijft hij', kunnen wij ons dwingen tot ernst als wij! over diq vertooning iets gaan zeggen. Bijl een oudier- wetsch t.ooneelstuk wil de proloog wel eens niet zoo ge hooi precies heit stuk typeeren, maar de proloog door Minist ter Cort gesproken, vóór dat het gor dijn Ojpging en de eerste speler, de inteor- pellant de heer Dej Jong zijn entree maak te, leek een snaaksche ui, zoodra de paar eerste tooneelen gespeeld wanen. Ter in leiding namelijk van een weinig malsch tweegevecht, tusschen Treub en Posthiu- ma, waarin o.i. de eene Minister g'aarne den ander bet minis,terieele leveta. zou benomen hebben, zegde de heer Premier als proloog Ik kan aan de vergadering toeedeelen, dat het verschil van gev.oe,- len, hetwelk tusschen beide. Ministers, be stond,-is opgelost op een wijizfe, waarmee beiden zich hebben vereen'igd. Doch interpellant de Jong' wilde er het -zijne van hebben en zoo. Was, de zaak nog lang niet afgedaan. Waar was nu de oorzaak van het gte- schil Posthuma moest dus ook ten tooneelb verschijnen. Hij gaf een relaas van het gebeurde ein liet uitkomen, dat de nieuwe plicht, welken Treub aan de kaasexporteurs wil de opleggen, onbillijk was en dat Treub onrechtmatig handelde door in te grijl» pen tegen de maatregelen van een col lega. Maar Treub liet zich dit niet ko-o maar gezeggen. In zijn inleiding' zeide hij' niet van plan te zijn geweest 't woord te voeren, maar dat hij er nu toe gedwongen was door de eenzijdige voorstelling welke zlijn ambt genoot aan de zaak gegeven had. Volgde ben betoog, waarin men vernam, dat. in October de verplichting tot stand was, gekomen om per maand 4 millioen aan crediet-papier van Duitschland te nemen dat Vóór de r'N. U. M. een consortium die verplichting' op zich genomen had', dat 'Tiet credielt-pa-pier bij"1 de exporteurs moest worden ondergebracht, dat dit tot zijn (Treub's) terrein en verantwoorde lijkheid behoorde, dat dus odk de kaas- exporteurs aan het buitenlands,che cre diet-papier gelooven moesten, dat hij, ebrst laat vernomen had', dat de Minister van Landbouw dit laatste niet wenschte, dat hij 'toen de grens maar sloot en de zaak voor den Ministerraad bracht. Ja, jdit laatste was een fout, maar slechts een „formeele" fout. En 'geeft de Kamer mij ongelijk, dan doet zij'; daarmee 'het lands belang geen dienst. Aldus de conclusie van den heer Treub, welke er nu niet bepaald op berekend was, om vertrouwen te wekken in de pas wedergekeerde eensgezindheid tus schen deze beide bewindsmannen. Na lang vechten en razen somwijlen was er zoo'n rumoer in de Kamer, dat de Voorzitter zich piet verstaanbaar kon maken liep het debat in de richting van moties. Want klaarheid moest er ko men. De meeningen waren niet zeer malsch, dus was het gewenscht het ver trouwen dan wel het wantrouwen in cij fers uit te drukken. Troelstra was de eerste, die de con sequentie van een motie aandurfde. Hij diende er een in van den volgenden in houd „De Kamer gelet op de verklaringen van den Minister van Financiën betreurt, dat voor de noodzakelijke eenheid van regeeringsbeleid niet de voldoende waar borg is verkregen, cn gaat over lot de ord evan den dag." De heer De Savornin Lohman kon zich niet met de motie vereenigen, wijl deze tegen de geheele regeering is gericht. De Minister-President heeft bovendien verklaard, dat in de toekomst dergelijke geschillen niet meer plaats zullen hebben. De heer v. d. Voort v. Zijp (a.-r.) deel de volkomen de scherpe critiek van den heer Marchant, maar wilde niet de verant woordelijkheid dragen van de consequen ties dezer motie en zou er dus tegen stemmen. De heer Marchant (V. D.) keurde het revolutionair optreden van den heer Treub af, maar vond geen aanleiding daarin om mede te werken aan de aftreding van den heer Treub. De heerv. Hamel (U. L.) zou vóór de motie stemmen, maar hij zou gaarne zien, dat ze zich ook richtte tot den heer Posthuma. De heer Nolens (R.-K.) meende, dat de Kamer ,niet geschikt is uitspraak te doen in het geschil tusschen den. Mi nister van Financiën en den Minister van Landbouw. Troelstra wijzigde zijn motie, omdat hij niet de bedoeling had deze to richten tegen de geheele regeering, noch om een uitspraak te doen tusschen het conflict TreubPosthuma. De motie luidde nu: „De Kamer, niet bevredigd door de ver klaring van den Minister van Financiën, gaat over tot de orde van den dag." Minister Cort van der Linden deelde mede, dat de Ministerraad besloten heeft, dat maatregelen, welke in strijd, zouden komen met de bevoegdheid of het be leid van een, der ministers, door een ande ren minister niet worden genomen, dan na voorafgaand overleg met den minister raad. Dit besluit is door alle leden van den ministerraad goedgekeurd. De m o t i e-T roelstra werd hier na verworpen met 55 tegen 8 stem men. Alleen de socialisten stemden vóór de motie, dus v. Hamel toch tegen. De Minister werd door verschillende leden gelukgewenscht. Hij mocht wel zeggen, dat alles vre de was, dat er geen vuiltje aan de lucht Wa,s 'tWas lang geen formeel geschil, ge lijk Treub betoogde. 't Ging veel dieper. Het handelen van Treub was, zooals Troelstra opmerkte, te vergelijken miet b.v. een org'aniseeren van de vloot doo'jl den .minister van Marine, .om, ingeval een ambtgenoot hem ,zijn 'zin niet wil geven, T)en Haag 'te beschieten. EindindrukEen storm in een glas water. |Over de grenzen zal men wel etens meewarig lachend opmerkeniWjat 'n kaas koppen .toch! Beknopt overzicht van den toestand. Het verwarde nieuws omtrent de', {re volutionaire bewegingen in meer dan een land noopt ons tot groote voorzichtig heid bij! het leveren van beschouwingen. De berichten zijn óf tegenstrijdig, óf ze kunnen zich slechts enkele uren staan de houden. Om een voorbeeld te noemen Het P. T. A. loochent beslist de be lichten van de afscheiding van Siberië, van den Ka.ukasus en van de Krim. T)e Kaukasus bevindt zich volgens het agent schap in dei macht van den hoof draad der arbeiders en sol datenafgevaardigden, die voornemens is een coalitieregeering van alle socialistische partijen te schept pen. Het arbeiderscentrum in den Kau kasus 'Baku en de meeste garnizoenen aldaar staan aan den kant der Bolschewikï. Opzienwekkend is het bericht, door den vertegenwoordiger van Wolff gemeld, dat de bekende generaal Tscherbatschoff met den steun der geallieerden tot opperbe velhebber benoemd werd en volmacht kreeg om met Duitschland vredes-ondler- handelingen te "beginnen, die echter al leen voor het Russische front zouden gelden. Of Tscherbatschoff dan in naam yanj de maximalisten optreedt? Of zouden de geallieerden, -door hem naar voren te schuiven, pogen het gezag der maxima listen te ondermijnen en de controle over de vredes-onderhandelingen in de hand te krijgen? Nog opzienwekkender is o.i. de tijding van de zwenking der geallieerden, ten opzichte van hun houding jegens Rus land. En wat te denken van den invloed, dien zij zouden hebben aangewend, om Rusland ook voor de andere fronten (West en Zuid) wapenstilstand te laten vragen? *t Klinkt .schier te mooi om geloof waardig te zijn. Doch hebben wijl er niet reeds yroie- ger op gewezen, dat de Entente heel zoetsappig wil' optreden tegen - Rusland? De maximalisten hebben bevolen alle auto's op te vorderen. De roode garden hebben nu hun „ge- neralen staf." De commissarissen richtten een mani fest tot de „broeders kozakken," waarin ze hen tot een nieuw,vrijer en geluk kiger leven oproepen. Ze verzekeren dent kozakken, dat de generaals niet meer rechten dan de soldaten hebben en spo ren hen met nadruk aan, zich bij de nieuwe „orde" des volks aan te sluiten en eigen raden met kozakke-afgevaardigdfeni te vormen. Het manifest wijst erop, dat velen hunner maar vier of vijf dessiat.ins land hebben en dat de sowiet eraaij hecht om hun allen grond der bezitters over te dragen. Verder wordt den ko zakken gevraagd om te kiezen tusschen Kornilof en Kaiedin aan den eenen, de sowiet aan den anderen kant. Het ma nifest ontrolt een beeld van den ophan den wapenstilstand en vrede op het Rus sische front, dank ziji den moeiten der commissarissen, en spoort hen eindelijk aan om Kaiedin, Kornilof, üoetof, Ka- ranlof, alsmede hun medeplichtigen en handlangers gevangen te nemen en uit te leveren aan het gezag van de sowiet, die hen openlijk in een voor ieder toe gankelijk revolutionair hof zal berechten. Door den Japanschen gezant te Was hington is de landing van Japansche troe pen te Wladiwoslok bevestigd. Het zou den echter alleen genietroepen zijn om de haven aan het Transsiberische eind punt „voor zekeren tijd" te besturen. Japan begint, op zijn manier van den toestand in Rusland gebruik te makenj. In Portugal beleeft men thans het na spel van de revolutie. Het is niet min der dramatisch -dan het vorige bedrijf was. De president der republiek n.l. Ber nardino Machado, is in hechtenis geno men, wijl' hij weigerde af te treden. Zoo heeft Portugal .sedert 1910 reeds drie presidenten zien komen en gaan., Intusschen heelt Sidonio Paes mach tiging gegeven te verklaren, dat de ge aïlieerden absoluut -pp Portugal k'unnen rekenen 1 'Officieel wordt gemeld, dat Dinsdag j.l', generaal Allenby Jeruzalem is bin nengerukt. De generaal meldt uit Palestina, dat hij zijn linie vooruitgebracht heeft hal verwege tusschen Jeruzalem en Jaffa en jdat Budrus en Sjeikh Obeid Rabid ten) Noorden van Midjeh -door de Gurka's werden genomen. Sinds enkele dagen zinspeelden de ge allieerden op een aanstaande machtige krachtsinspanning van de Duitschers op het Westelijk front. Zij wijzen daarbij op de activiteit der batterijen, het voortdu ren der coups-de-main en de aankomst, van geweldige versterkingen, vooral in België. Het transport van troepen, welke uit Rusland komen, zou voortduren, namelijk voor de Fransche linies. De „Echo de Paris" verwacht een ge weldig tegenoffensief tegen den "Chemin des Dames. Thans heeft Asquith te Birmingham een redevoering gehouden. Of zei als een goede factor voor demi vrede te beschouwen valt? Och, de gewone tactiek in Engelanjcl, bij het omschrijven van het standpunt der regeering, is weer toegepast. Nadat een paar leden van het kabinet zelf de oorl'ogs-bazuin gestoken hebben en een schetterende oorlogsrede gehouden heb ben, treedt een gezaghebbend persoon, die echter buiten de regeering staat eu dus niet als geheel verantwoordelijk lean gelden, op en houdt een rede, die van verzoenlijkheid en toenadering 'bewijzen geeft. Korte berichten uit de Engslsche per». In Engeland zijn de kosten van het levensonderhoud sinds Juli 1914 85 pet. duurder geworden. In Italië stegen de| prijzen der levensmiddelen met 71.5 pet., in Amerika met 42 pet., in Australië met 26.3 pet. en in Nieuw-Zeeland met 26.8 pet. (Economist 24, 11, '17.) Het nationale arbeiderscomité in En geland wijst er op, dat een arbeiders' VERSCHIJNT E-LKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Ber 3 maanden fr. p. po t f 1.50 Losse nummers- 0.0» Prijs der Advertentiën: 14 regels f0.80, iedere regel meer 20 et 3-maal wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Bewijsnummers 5 cent. gezin in 1914 25 sh. per week noodïg had en thans-, in October 1917 niet minder (dan 50 sik 6 <1, (Times 30, 11, '17). In York staken de "drukkers, teneinde een lo-onsverhooging van 5 sh. per weeki te verkrijgen. (Morning Post 30, 11, '17.) De bond van katoenspinners, die de belangen van '50.000 arbeiders behartigt, heeft het aanbod der werkgevers om in! December 10 pet. lo-onsverhooging toe te staan en in Maart nog eens 10 pet., af gewezen en een onmiddellijlfcen opslag van 32i/2 pet. geëischt. (Financial TimeS 30, 11, '17.X Het Engelsche ministerie van arbeid is voornemens, een organisatie te vesti gen, ter verhindering van stakingen. (Daily News 30, 11, '17.) In Berkshire is bijna geen olie meer te verkrijgen. (Timete 30, 11, '17.) In het Lagerhuis heeft Wardle ver klaard, dat de productie van lucifers iri Engeland iels minder dan 50 pet. van de productie in 1915 is. (Times 30, 11, 'i?.) In Liverpool staken eenige honderden havenarbeiders. (Journal of Commerce 29, 11, '17.) De levensmiddelencontroleur 'deelt me de, dat het verbruik van boter zeer be perkt moet wordfen. De botervoorradjefl zijn nog slechts zeer klein. (Morning-Post 30, 11, '17.) Te Londen kosten de schrijfmachines op het 'OOgenblik' tweemaal zooveel als verleden jaar. (Times ,30, 11, '17.) De record-prijzen voor tin zijn opnieuw; sterk gestegen. Voor directe levering ste gen de prijzen met 3 '7 sh. 6 d. (Times 30, 11, '17.) De melkproducenten te Antrim ën Down besloten den groothandel prijs, voor melk te bepalen op' 2 sh. en den kleinhandel- prijls op 2 sh. 3 d„ in tegenstelling met de verordening van den'voedselcontroleur die den grooithanidelprijs had vastgesteld op 1 sk 4 d. en den kleinhandel prijs op 2 sh. (Morning .Post 28, 11, '17.) Os ramp is Hallfax. Een particulier Reuter-telegram uit Ha lifax aan de bladen, geeft de volgende bijzonderheden over de aanvaring, welke! de vreeselijke ontploffing te Halifax ten gevolge heeft gehad: De kapitein van het munitieschip, dat door de aanvaring met het Belgische re- li,efschip in de lucht is gevlogen, beeft een verklaring afgelegd! over hetgeen vóór d,e ontploffing is- gebeurd. Wij: hadden 5000 ton lading aan boord, meest -ontplofbare stoffen. In liet voor- ruim uvas prikrineizuur in het volgende) (daarvan afgescheiden door een stalen beschot) trinitrotoluol en in het derde ruim .eveneens. Op het voordek waren 20 vaten benzol gestuwd, vlak boven het pik'rinezuur met het stalen dek ertusschen, Het was een heldere o-chtend, bet wa ter was kalm en wij voeren meit halve) kracht naar het Bedford-hekken. Er wa ren geen schepen in -onzen koers, tot wij de „Imo", die uit het bekken kwam en koers zette naar Dartmouth, in het ge zicht kregen. Het schip- was meer dam 2 mijl van ons' verwijderd en wijl seinden, dat wij stuurboord zouden passeeren ord in het. bekken voor anker tei gaan. De „Imo" gaf seinen, dat zij denzielfdten koers zou houden als wij. Wij begrepen dat niet, doch hieven doorvaren in de ver wachting, dat zij1 wel zou afhouden en aan den kant van Halifax van de havelnl zou blijven. Tot onze verbazing: bleef dtei „Imo" op onsaanhouden. W,ij' zagen, dat er ge vaar voor een aanvaring' dreigde en sein den de machines stop te zetten- Ter zelfder tijid hielden wij' eenigszïns naar bakboord af, zoo-dat die twee schepen: met de stuurboorden evenwijdig Ttwamen' te lig'gen, ongeveer 300 voet van elkaar. Daarna gooiden wij het roer sterk naar bakboord om te trachten de „Imo" te pass-èeren, voor zij ons kon aanvaren. Maar juist op dat; o-ogenblik liet de „Imo" haar machine terugslaan en daar zij' on geladen was, draaide zij' eenigszins, zooidat zij "met den boeg naar ons stuurboord kwam te liggen. De aanvaring was toen onvermijdelijk en -om de gtevolgen zoo gering mogelijk te maken hielden wij zoo dat wij werden getroffen aan het voor schip, waar het pikrinezuur lag:, omdat dit niet zooveel gevaar voor ontploffing gaf als het trinitrotoluol. De „Imo" tro$ ;ons dan ook ijl het voorschip; daar een deel van het dek, waar de vaten benzol lagen, vernield werd, vloeide de benzol in het prikrine- zuur en stak. dat in brand. Een dikkq rook steeg dadelijk uit "het ruim op. Wij zagen tj(oen geen kans meer, een ont ploffing te voorkomen; daaroni zetten we inderhaast de booten uit, verlieten het schip en roeiden óp de kust van Dart mouth aan. In de booten waren 49 mam en de l-ood's. 'Ons schip liep, toen wij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1917 | | pagina 1